Politieke cursus voor vrouwen in Spoortje Tasjesrover actief vanuit (rode) auto Programma voor Koninginnedag Bijzonder schip van Leidse botenbouwer Huisbaas afgeperst DONDERDAG 29 APRIL 1982 Afscheid gemeente accountant Batenburg LEIDEN - Na 32 jaar bij de ge meente te hebben gewerkt nam drs. Batenburg, directeur van de gemeentelijke accountants dienst, gistermiddag in de bur gerzaal van het stadhuis afscheid van zijn collega's. Hij gaat met vervroegd pensioen. "Een bijzonder mens", merkte wethouder Bordewijk van finan ciën op. "Iemand met wie ik graag heb samengewerkt". Bor dewijk gaf Batenburg namens de gemeente de stoel waarop de di recteur altijd heeft gezeten tij dens diensttijd. "We hebben de stoel voor u laten restaureren", aldus Bordewijk. Vervolg op VOS-activiteiten LEIDEN - Dit schip van zo'n V/z meter heeft de afgelopen drie maanden het leven van de Leidse botenbouwer Nijhuis beheerst. Onlangs werd het van zijn bedrijfje aan de Lammermarkt opgehaald. Een roeivereniging in Antwerpen had de boot, die zowel voor roeien als voor zeilen gebruikt kan worden, besteld. Een tamelijk unieke boot, die Nijhuis als enige op het vaste land van Europa maakt. Alleen Groot-Brittannië kent ook nog bouwers van der gelijke vaartuigen. Voor de Belgische club was Nijhuis, die al zo'n jaar of tien een eenmansbedrijfje runt, enkele jaren geleden ook al als leve rancier opgetreden. "Ik ben eigenlijk de enige waar ze terecht kunnen. Het is een leuk maar ook een gigantisch karwei", zegt hij. De boot maakt deel uit van een serie van vijf. "Dan zijn ze weer voor een jaar of dertig onder de pannen", aldus de botenbouwer. Vier roeiers moeten het schip bemannen en dan kan er nog één passagier bij. "De boot is echt voor het ruwere werk", voegt Nijhuis er nog aan toe. In het Antwerpse geval betekent dat dus varen voor de kust en op de Schelde. LEIDEN - Een 20-jarig Leids meisje is gisteravond beroofd van haar tas met daarin 700 gul den. Het meisje liep op de Witte Singel toen een rode auto zonder kentekenplaat haar inhaalde. Een inzittende van de auto griste de tas door een opengedraaid raampje uit haar handen, waarna de wagen richting Groenhoven- straat verdween. De politie vermoedt dat een mis lukte tasjesroof, een kwartier eerder aan de Lage Morsweg, door dezelfde personen werd ge pleegd. Ook daar werd namelijk een fietsende vrouw achterop ge- -fw—O» TV '-C-,T i iISK (JlL LEIDEN - Wat is links en wat is rechts in de politiek, waarom is die partij nu ineens vóór kern energie. heeft mijn inkomen ook met politiek te maken, of hoe be reik ik dat er verkeerslichten in mijn straat komen? Allemaal vragen die aan de orde kunnen komen tijdens de cursus 'politie ke vorming voor vrouwen' die eerstdaags begint in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade. Een ongewone cursus, zo menen de vrouwen die hem leiden en vrouwen die al eerder aan een dergelijke cursus deelnamen. Er wordt niet geschermd met moei lijke verhandelingen over hoe een wet tot stand komt. of hoe de Tweede Kamer precies in elkaar zit. Dat soort informatie staat op het tweede plan. Belangrijker is Cyclus over vrouwenstudies LEIDEN - Studium Generale van de Leidse universiteit organi seert een cyclus over "vrouwen studies: arbeid, macht en sexe". Dit is een initiatief van de werk groep vrouwenstudies. De ongelijke machtsverdeling tus sen de sexen heeft vooral de aan dacht van de vrouwen. De cyclus bestaat uit drie lezingen op don derdag (29 april, 6 mei en 13 mei) en één lezing op dinsdag 18 mei. Elke avond begint met een voor programma van films, dia's of ca baret. De lezingen beginnen om 20.30 uur. Vanaf ongeveer 21.15 uur is er gelegenheid tot het stellen van vragen eiVof discussie. De bij eenkomsten worden gehouden in het Academiegebouw, Rapen burg 73, Leiden. wat politiek nu eigenlijk is, heb je er als vrouw ook wat in te ver tellen. of hoeveel weet ik er van huis uit al vanaf. Bedoeling is dat de wat drogere informatie dan vanzelf wel komt. De cursussen voor politieke vor ming komen eigenlijk voort uit de VOS-cursussen (vrouwen oriënteren zich op de samenle ving) die al enkele jaren worden gegeven in clubhuizen. Aanvan kelijk op vrijwillige basis werd in 1978 begonnen met een gemeen- teraadsspel: ex-burgemeester Vis speelde zichzelf, vrouwen speelden de wethouders en raadsleden. Sinds die tijd zijn er al drie cursussen, gesubsidieerd door de gemeente, gegeven. En in navolging van Leiden is ook in Zoeterwoude een cursus van de grond gekomen. De cursus, die op vrijdag 7 mei in het Spoortje begint, omvat tien lessen van twee uur. Vooraf staat er eigenlijk weinig vast over wat er tijdens die lessen besproken wordt. Dat bepalen de cursisten zelf tijdens de eerste bijeenkom sten. Zeker is echter dat een en ander spelenderwijs geschiedt, bijvoorbeeld via een wereld- voedselspel of een spel over El Salvador. Wat dichter bij huis kunnen bijvoorbeeld een bezoek aan de gemeenteraad, provincie huis of Tweede Kamer op het programma staan. En wat eigenlijk al wel in de ver wachting ligt bij een cursus over politiek: er wordt ook heel wat afgediscussieerd. Dat gebeurt wederom via een (kwartet)spel- letje wiarbij bepaalde uitspra ken gevonden moeten worden, zoals 'Alleen met ellenbogen- werk kun je in de politiek hoge rop komen' of 'Twee inkomens per gezin is a-sociaal'. Stellin gen die bij de cursisten verschil lende meningen oproepen. Bij dit alles gaat het erom dat vrou wen niet alleen meer over poli tiek te weten komen, maar ook dat ze hun eigen mening naar vo ren durven te brengen, want daar schort het volgens de leidsters nog wel eens aan bij vrouwen: "Mannen hebben veel meer mo gelijkheden om zich in de poli tiek te bewegen. Vrouwen moe ten minstens tweemaal zo goed zijn. willen ze iets te zeggen krij gen". Wie belangstelling heeft voor de cursus kan vanaf vrijdag 7 mei, half tien. wekelijks terecht in 't Spoortje aan de Bernhardkade. Gratis kinderopvang is dan aan wezig. Ook in Zoeterwoude zijn nog enkele plaatsen vrij op de cursus, voor meer informatie Corry Wouters, telefoon: 01715-2753. In Leiden: Toos Hartevelt tel. 131854 of Ankie Krul tel. 132541. LEIDEN - Twee Leidenaars, 26 en 29 jaar oud, zijn gisteren door de politie aangehouden. De twee hadden de vroegere huisbaas van een van hen onder bedrei ging van geweld 5.000 gulden af geperst. De huisbaas kreeg dinsdagavond laat in zijn woning aan de Jan Luykenlaan bezoek van zijn vroegere huurder en een vriend. De huurder had wat vertimmerd in het huis en zou daarvoor wat geld krijgen. Toen de huisbaas echter zijn chequeboek trok, dwongen de twee hem maar liefst 5.000 gulden uit te schrij- reden aoor een rode auto werd haar tas bijna uit het fiets mandje gegrepen. Ook in Leider dorp vond deze week een tasjes roof plaats waarbij dé daders in een auto zonder kentekenplaat reden. _,EIDEN - De Voorburgse domi nee P. v.d. Beukei ziet om per- soonlijce redenen toch maar af van zijn voorgenomen komst naar (je Gereformeerde Kerk van Leiden. Hj laat dit aan de kerke- raad weten die zegt "met een ge voel van grote teleurstelling" hiermet akkoord te gaan. Zwemmen De buitenbaden van De Vliet en De Zijl gaan morgen weer open. Ter gelegenheid daar van is er morgen een open dag. De openingstijden zijn voorlopig dagelijks van half tien tot half zes. In juni gaan de buitenbaden om zeven uur 's ochtends open. Disc-jockey In café Scarabee, Pieterskerk- choorsteeg, geeft disc-jockeyl entertainer Nico Bill morgen een live-show van acht uur 's avonds tot drie uur 's nachts. Ierse zanger In caféSamsam aan de Dief- ger-gitarist Sonny Condell op. Muziek met een beetje ska- invloed. Beatlesmuziek De Leidse groep Number Four treedt zaterdagavond om half elf op in café De Kenne- weg/Tetteroo aan de Haar lemmerstraat. Number Four is gespecialiseerd in muziek uit de jaren zestig, met name in het repertoire van de Beat les. Balische dansen De Balische dansschool Diah Tantri uit Den Haag laat zondagmiddag Balische dan sen zien in de aula van het museum voor volkenkunde aan de Steenstraat. Het eerste optreden begint om twee i het tweede i drie Het programma bestaat uit twee losse dansen, de Topeng Ke- ras (een maskerdans) en de Tamuliling (een bijendans). gevolgd door het hoofdbe standdeel, de Badja Pala. De ze koning wordt verliefd op de in het bosmeer badende he- melnymf Dewi Selasih, die uit het hemelrijk wordt ver stoten en in een heks veran dert. Toerfietsen De Leidse toerfietsvereniging Swifttoer organiseert zondag de Oranjetocht. Deelnemers kunnen kiezen uit twee af standen, 25 en 50 kilometer. In de route van vijftig kilo meter is een rustplaats opge nomen. Start en inschrijving: het clubhuis van Swifttoer aan de Admiraal Banckert- weg op het industrieterrein De Waard, starttijd van ne gen tot tien uur. Fietsers in de leeftijd van acht tot ongeveer twaalf jaar kunnen onder be geleiding van ervaren Swift- toerleden meerijden. Voor na dere inlichtingen: J. Hoogen- boom, Irenestraat 2, Zoeter woude, tel. 892883. Jazz Jazz-zolder Hot House presen teert zaterdagavond voor liefhebbers van de hard-bop en de neo-bop het Van den Bergen/Van Oostrom/Van Bergen kwintet. Deze groep bestaat uit drie saxofonisten, een bassist en een drummer, te weten Leo van Oostrom, Peter van Bergen, Ron van den Bergen, Dick van den Ca- pellen en Wim Jansen. Het kwintet speelt eigen composi ties en stukken van onder an deren Thelonius Monk en Du ke Ellington. Hot House is ge vestigd op de zolder van het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66; het concert be gint om tien uur, de zaal gaat een uur eerder open. Lelden Uit handen van wethouder Bordewijk ontving de vertrekkende accountant zijn eigen - opgeknapte - stoel. Feest meer mijksgewijs LEIDEN - Koninginnedag wordt ook dit jaar in Leiden op uitgebreide wijze gevierd. Zoals de laatste jaren gebrui kelijk is er sprake van 'gede centraliseerde' oranjefeesten: de wijkverenigingen en buurthuizen organiseren al lerlei activiteiten en krijgen daarvoor subsidie van de Vereniging Koninginnedag Leiden. De opzet om de viering van Ko ninginnedag wijksgewijs te doen, is volgens de Vereni ging Koninginnedag Leiden een goede keuze geweest. "Er zijn in de loop der jaren steeds meer wijkcomités bij gekomen. En er zijn gelukkig heel wat mensen die wel een feestje willen organiseren", zegt voorzitter P. de Clerq. "Er zijn maar weinig steden in Nederland, waar zodanig Koninginnedag wordt ge vierd", weet secretaris C.J.J. Hugens, de adjunct-directeur van de VW. "En dat is zon der meer de verdienste van de wijkverenigingen en de buurt- en clubhuizen", zo blaast hij de loftrompet. In het programma dat hier naast staat afgedrukt ont breekt het gebied van wijk vereniging Zuid-West 100. de Fortuinwijk. In verband met een recent tragisch ongeval in de buurt wordt Koningin nedag hier dit jaar niet ge vierd. Deelnemende organisaties zijn dit jaar wijkvereniging De Juwelen. Stichting buurthuis Cornells Joppensz, wijkver eniging Aktief, speeltuinver eniging Prinses Beatrix, Stichting De Kooi, Stichting Meerburg. buurtcomité Noord Rijnevest, buurtver enigingen Maredorp en Noordvest, het Leidse Volks huis. Stichting De Zijlwijk, Stichting Leedewijk, speel tuin Groenoord, buurtcomité Tuinstad/Staalwijk, wijkver eniging Het Muiderslot. speeltuinvereniging Mors- kwartier. Vereniging Pieters- en Academiewijk, jongeren vereniging Augustinus en buurthuis Het Mierennest. LEIDEN - Het programma voor koninginnedag. 30 april, ziet er als volgl uit. Stadhuisplein: plechtige vlaghijsing met muzikale medewerking var harmoniekapel Werkmans Wilskracht en stadsbeiaardier Rien Ritter. Pei wyk ziet het programma er verder als volgt uit: Burgemeesters- Professoren- en Rijndijk- wijk De festiviteiten vinden plaats in en om het buurthuis Cornelis Joppensz. Du Rieustraat 4. 10.00-10.30 uur: Opstellen kinderoptocht en jurering. 10.30-11.30 uur: Kinderoptocht. 11.30 uur: Prijsuitreiking kinderoptocht. 12.00-12.30 uur: Touwtjestrek voor de peuters. 12.00-14.00 uur: Dubbeldekker rijdt door de wijk 12.30 uur: Tienerspel. 13.30-15.30 uur: Kinderspelen. 15.30-16.30 uur: Bandparodist 'Kid Collins', daarna prijsuitreiking kinderspelen. 17.00-19.00 uui 19.00-20.30 uui 20.30-24.00 uui Pauze. Rad van Avontuur. Feestavond m.m.v. 'De Rijnsops' Groenoord 11.00-12.00 uur: Muzikale rondgang door de buurt van muziek korps "ALLEGRO VIVACE", met verklede kinderen en aanslui tend een show van de majorettes van het muziekkorps bij het Buurthuis. 12.30-13.30 uur: Pauze, waarin het buurthuis geopend is. 13.30-15.00 uur. Kinderspelen nabij het Buurthuis; terrein: Verl. Pasteurstraat. 15.00-16.30 uur: Optreden van Ben van Kempen met een kinder theatershow voor de jongeren en een Disko voor de ouderen. 16.30-17.30 uur: In het buurthuis: Prijsuitreiking van de winnaars van de kinderspelen en voor de ouderen is de bar open voor een drankje en een praatje. 20.30-24.00 uur: Kaas- en wijnavond waar ook wel een pilsje te koop is voor de liefhebbers. Dit alles met medewerking van het Kwartet Ron Horsting. Herengracht-Zijlsingel De feestelijkheden vinden plaats in en rond het Ankerpark. 10.00-11.00 uur: Optocht voor kinderen van 4 tot 12 jaar; er zijn prijsjes voor de leukste en origineelste versiering of aankleding. 11.00-12.00 uur: Straatteken wedstrijd. 14.00-16.00 uur: Kinderspelen: blokjesrapcn, zaklopen, paalklim- men e.d., ballonnen oplaten. Rad van Avontuur. 16.00-17.00 uur: Optreden majorettes "De Toekomst". 20.15-24.00 uur: Bingo-avond met video-beelden over de afgelopen buurtaktiviteiten. De Kooi 9.00-12.00 uur: Kinderspelen in de Sumatrastraat of Driftstraat. 14.00 uur: Bejaardenfeest in het buurtcentrum. Driftstraat 47. 20.00 uur: Bingo dansant en tienerdisco in het buurtcentrum. Maredorp 11.00 uur: Start van de feestdag met het oplaten van ballonnen voor alle kinderen uit de buurt hoek Grevenstraat/v.d. Werfstraat. 11.45 uur: Driewielerronde met versierde fietsjes voor kinderen van 2-5 jaar. 12.15 uur: Wielerronde voor 6 t7m 12-jarigen door Maredorp. 13.00 uur Optocht naar het Volkshuis met majorettenpeloton "Ons Buiten". 13.30 uur: Start van programma in de grote zaal van het Volkshuis. Er is een terras met drank, hapjes en broodjes. 13.30 uur: Judodemonstratie van sportschool "Ko-Bushido". 15.00 uur: Verkleed Songfestival voor kinderen van alle leeftijden. Merenwijk (Leedewijk) 11.00-13.00 uur: Spelletjes (stelten lopen, touwtrekken, was ophan gen, dropveter-eetwedstrijd, melkkratten race e.d.) op net scnooi- plein van de Kard. Alfrinkschool aan het Broekplein. Daar is ook een draaiorgel. Merenwijk (Zijlwijk) 10.00-11.00 uur: Verklede optocht door de wijk met majorettes en muziek van de Franciscusband Leiden. Start: Clubhuis "In de Bocht" aan het Regenboogpad. 14.30-15.30 uur: Kindermatinee in het schoolgebouw De Duckdalf. Met o.a. poppenkastvoorstelling en gezelschapsspelen. Morskwartier (Juwelenwijk) Feestterrein: Topaaslaan 9.00-11.00 uur: Opening diverse stands. 11.00-14.00 uur: Miniretten-Festival met de volgende gropen: De Toekomst - De Caravella's - The Angels - De Vrijbuiters - De Kooi- girls - Pauline - De Juwelen. 14.30-17.00 uur: Muziek-Festival met optreden van Groot Kunst en Genoegen, Confuoco, Allegro Vivace, majorettengroep De Juwe len en solo- en duo-optredens van deze majorettes. Morskwartier (Muiderkring e.o.) 10.00 uur: Kinderoptocht (verkleed en versierde fietsen en auto peds). Verzamelpunt: 9.45 uur op de speeltuin, Lage Morsweg 14a. 10.30 uur: Show van Majorettepeloton "De Paulines Junioren1* (Jacob Catslaan). 11.00 uur: Spelletjes op de speeltuin, met: zaklopen, ringsteken op de fiets, ballen gooien. Skippyballen wedstrijd, sjoelen, was op hangen, aardappelrace, koekhappen, waterdragen, straattekenen. 12.00 uur: Judodemonstratie van sportschool "De Eendracht" op de speeltuin. 12.30 uur: Vervolg spelletjes. 14.30 uur: Rolschaatswedstrijden. Inschrijving om 14.00 uur op de speeltuin. 18.30 uur: Touwtrekken tussen de diverse speeltuinverenigingen en de wijkvereniging. 20.00 uur: Familie Bingo. Pieters- en Academiewijk Feestterrein: Gerecht (bij slecht weer in gebouw van Augustinus, Rapenburg 24). 10.00 uur: Start van de festiviteiten. 11.00 uur: Poppenkast. 12.00-14.00 uur: Broodjes. 11.30 uur: Folkband. 14.00 uur: Clowns, acrobatiek. 16.00-18.00 uur: Folkband. 20.30-22.00 uur: De Leidse band "PM". Verder zijn er de hele dag Kinderspelen met als hoogtepunten: mastklimmen, tobbetje steken, zeephelling. Ook zijn er de hele dag poffertjes verkrijgbaar, verzorgd door de "Marnix"-groep Lei den. Transvaal Feestterrein: Morsweg, bij Het Mierennest. Morsweg 59. 10.30 uur: Optocht met muziek, majorettes en verklede kinderen. 11.00 uur: Kermiskraampjes en Rad van Avontuur. 14.00 uur: Kinderfilmvoorstelling: 15.30 uur: Oud-Hollandse kinderspelen o.a. stoof en vlaggetjes, eierlopen, touwtrekken en kruiwagenrace. 20.00 uur: Dansavond met "De Helversteyns". 21.30 uur: Trekking van de feestelijke loterij die in de loop van de dag wordt gehouden. Tuinstad (Staalwijk) 10.00 uur: Kinderoptocht door de wijk met versierde fietsen, step pen, poppenwagens en verklede kinderen. 10.00 uur: Judo demonstraties voor het Wijk- en Dienstencentrum "De Linde". 11.00 uur: Spelletjes voor de jeugd in de Lindestraat. Touwtrekken, ballengooien, badminton, zaklopen en straatteke nen. 11.30 uur: Rolschaatswedstrijden op het basketbalveldje in de Lindestraat. 11.30 uur: Voetbalwedstrijd. Kinderen van verschillende straten tegen elkaar op hét schoolplein in de Duivenbodestraat. 12.00 uur: Een speurtocht voor gezinnen en enkelingen door de Tuinstad-Staalwijk. 14.00 uur: Etalage wedstrijd. Letters zoeken en eeri slagzin maken. 20.00 uur: Oranjebal. Dansen bij de muziek van de Sombrero's en vier keer een bingo in het Wijk- en Dienstencentrum "De Linde". Zuid-West/Aktief Plaats van handeling festiviteiten: op en rondom het "feestter rein" aan de Bazelstraat. Van 10.00-18.00 uur is de naaste omgeving voor alle rijverkeer af gesloten. Buslijn Montgomerystraat wordt tijdelijk via de Chur- chilllaan geleid. 10.30-18.00 uur: Nonstop gebruik door de jongere jeugd van De Moonwalk (luchtkussen!. 10.30-18.30 uur: 16 kraampjes en terras, met snacks/drankjes e.d., alsmede Rad van Avontuur, Enveloppenstands en Schiettent i.s.m. de Carnavalsvereniging De Hutspotten. 12.00-14.30 uur: Gecostumeerde damesvoetbalwedstrijd tussen Aktief en De Hutspotten. Aansluitend de prijsuitreiking. 13.45-14.30 uur: Touwtrekwedstrijden met deelname van acht ploegen i.s.m. Leidsch Dagblad. Wedstrijd-speaker: Wim van Dui- venbode, bekend van o.a. wielerrondes. 14.35-15.00 uur: Optreden Junior- en Senior showgroep Aktief. 15.15-16.00 uur: Demonstraties Leidse Luchtvaartclub o.a. met he licopter. 16.05-16.30 uur: Vrolijke noten door Boerenblaaskapel De Dors(t- Jvlegels o.l.v. Opper-Kapelmeester Ch. Endeveld. 17.00 uur: Parachutespringen door The Flying Dutchmen van het vliegveld Zestienhoven. 13.30-18.30 uur: Demonstraties bloemschikken o.l.v. de bloemar- rangeur Herman van der Berg, i.s.m. Flora/Rijnsburg. Afhankelijk van de weersomstandigheden: in te lassen Karate- en Tumdemon- straties. Zuid-West/Beatrix Festiviteiten georganiseerd door de "Prinses Beatrix"-speeltuin, aan de Schubertlaan. 11.00-12.00 uur: Optocht door de wijk met verklede kinderen, fiet sen en steppen enz., voorafgegaan door de majorettegroep Rowen- ta's. die na de optocht een showtje geeft op de speeltuin. 12.30-13.30 uur: Poppenkast voor de kleintjes. 14.00-15.00 uur: Een goochelaar met een kinderprogramma. 15.30-17.00 uur: Een optreden van Kindercircus Atleta. 20.30 uur: Bingo met Oranjebal. Om 12.00 uur openen de tentjes waar gelegenheid is voor de kinde ren om ballengooien, flessenhengelen, pijltjes gooien, sjoelen en spijker slaan te doen. Er is een grote bazar en tussen de optredens door is er Rad van Avontuur. Voor de kinderen is er gelegenheid om hun eigen pannekoeken te bakken. Ook is er een grabbelton. Voor de groten is er een barbecue en verder de gehele dag gelegen heid een drankje of broodje, slaatje e.d. te kopen aan de bar bin nen en buiten.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4