Blik in de weekbladen -c Lekker op z h lichtst ESI HP Nieuw landbouwvoorstel gunstig voor Nederland Geen rigoreuze aanpak belastingachterstand "Gedwongen ontslag bij FNV niet acceptabel" DE TIJD KISEVIERS DONDERDAG 29 APRIL 1982 Staatssecretaris Kombrink: Varia DEN HAAG (ANP) - De achter stand in de vordering van belas tingen en sociale premies, samen 15,9 miljard gulden, moet niet ri- goreus worden aangepakt. Staatssecretaris Kombrink (fi nanciën) schrijft dit in een brief aan de kamercommissie voor fi- Kombrink vindt het niet rechtvaar dig als zijn ambtenaren in ver sneld tempo achter de miljarden- tegoeden van de staat zouden aanzitten. Bovendien zijn de mo gelijkheden om openstaande be dragen sneller te vorderen vol gens de staatssecretaris be grensd. Volgens hem moet reke ning worden gehouden met de belangen van de belastingschul dige, ook als het om bedrijven gaat met grote schulden. Im mers, zo redeneert hij, in die on dernemingen werken mensen wier belangen (ook) op het spel kunnen komen te staan bij snelle vordering. Belangrijkste oorzaak van de ach terstand, die alsmaar toeneemt, is het aantal ingediende bezwaar schriften. Dit aantal zorgt voor ongeveer 25 procent van de ach terstallige bedragen. Algemener gesteld is de economische Conflict rond medische appa- ratu r opgelost DEN HAAG (GPD) - Het enkele maanden geleden gerezen con flict tussen ziekenfondsen en zie kenhuizen over de aanschaf van medische apparatuur is woens dag opgelost. Dat gebeurde door dat het bestuur van de Vereni ging Nederlandse Ziekenfond sen zijn goedkeuring gaf aan de tussen de partijen gesloten over eenkomst. Eerder was al een voorlopige over eenstemming bereikt, maar wel met het voorbehoud van de Na tionale Ziekenhuis Raad, dat er een nadere regeling moest wor den uitgewerkt. In een zoge naamd protocol zijn nu gedrags regels vastgelegd, die partijen in acht moeten nemen om het over leg over investeringen in appara tuur zo zorgvuldig mogelijk te la ten verlopen. Aangegeven is nu onder meer over welke investeringsposten de in stellingen direct een uitgebreide toelichting moeten geven, terwijl alle overige investeringen alleen zullen worden toegelicht als het ziekenfonds daarom vraagt. Vastgelegd is ook in welke geval len de instelling tevens gegevens dient te overleggen over het te verwachten gebruik, mede in re latie tot elders in de regio be staande apparatuur. "Gefe kaart vöor slordige bezoekers van strand SCHEVENINGEN (ANP) - Scheveningse badgasten die zich het komend zomersei zoen onderscheiden als mi lieuvervuilers, lopen de kans een "gele kaart" te krijgen. De stichting "Scheveningen- bad" heeft een speciale in witte overalls gestoken veeg- ploeg in het leven geroepen, die dagelijks de ronde maakt op en bij het strand en een ie der die zich te buiten gaat aan het weggooien van rommel, een gele kaart uitdeelt. achteruitgang voor zo'n zestig tot zeventig procent de oorzaak van de steeds grotere achterstand, al dus Kombrink. Van de 15,9 miljard gulden die de Staat tegoed heeft.'spant de ven nootschapsbelasting de kroon met een aandeel van 4,5 miljard per 1 januari 1982. Kombrink heeft vastgesteld dat veel bedrij ven, die zeer hoge bedragen zijn verschuldigd, bewust wachten met betalen om zodoende extra rente te kunnen trekken. (Van onze correspondent Ferry Mingelen) LUXEMBURG - De Europese Commissie en België als huidige voorzitter van de Europese Landbouwraad hebben vanoch tend in de onderhandelingen over de nieuwe landbouwprijzen in de Europese Gemeenschap een voor Nederland gunstig nieuw compromis voorgesteld. Op drie punten is daarbij tege moet gekomen aan eerdere kri tiek van Nederland. Om te beginnen de melksector. Het voorstel voorziet in een me de-verantwoordelij kheidshef- fing, die de boeren bij de over- produktie van melk moeten be talen, van 2 procent. Daarmee is de Commissie afgestapt van eer dere voorstellen om de grote melkproducenten (daaronder vallen de meeste Nederlandse veehouders) 2,5 procent te laten betalen en de kleine boeren met een produktie tot 60.000 kilo gram slechts anderhalf procent. Nederland heeft zich steeds prin cipieel verzet tegen het maken van onderscheid tussen grote en kleine boeren, omdat daarmee de Nederlandse veehouderij zou worden gestraft voor zijn moder ne aanpak. vangen bij de uitvoer van hun produkten om de relatief dure gulden te compenseren (de zgn. monetair compenserende bijdra gen), in het voorstel verminderd van de bestaande 4 procent naar 2 procent. Aanvankelijk zou dat één procent worden; ook dat is dus een gunstige wijziging. Ten slotte komt het voorstel ook aan de Nederlandse eis tegemoet om voor de zogenaamde 'zachte bak- tarwe' de prijs met een half pro cent extra te verhogen. Tegenover deze gunstige wijzigin gen staat wel een zware nieuwe marktregeling voor wijn. Deze wordt door de Middellandse- Zeelanden zoals Frankrijk en Ita lië zeer gewenst, maar tot nu toe hebben de noordelijke EG-lan- den, met name Nederland. Duits land en Engeland, zich daartegen verzet omdat die de Europese Gemeenschap veel geld gaat kos ten. De Commissie wil een gaga- Ook in menthol. 25/3.25 randeerde minimumprijs voor wgn invoeren van 85 procent van de oriëntatieprijs, en verplichte destillatie van de wijn bg zeer grote oogsten Het was vanmiddag nog niet dui delijk of de noordelijke EG-lan- den in ruil voor hun gunstige pakket de kostbare wijnregeling ook willen accepteren. Ook was nog niet bekend of met name Frankrijk akkoord zal gaan met het besluit van de Commissie om de algemene prijsverhoging voor het nieuwe land bouw seizoen te handhaven op 10,5 procent Frankrijk vindt dat percentage veel te laag, gezien de inflatie en de slechte inkomenspositie van de Franse boeren. De landbouw ministers zullen vandaag het nieuwe voorstel verder bespre ken, maar definitieve beslissin gen over het land bouwpakket worden pas bmnen enkele we ken verwacht. V D ontkent garantie van 19.000 banen UTRECHT (ANP) - Volgens het warenhuisconcern V en D heeft de Dienstenbond FNV vorige week "misleidende informatie" verstrekt over een wezenlijk on derdeel van de werkgelegen- heidsafspraken die in het kader van de cao-onderhandelingen voor 1982/83 tussen V en D en de bonden zgn gemaakt De Dienstenbond FNV meldde vrijdag, dat in principe was over eengekomen dat V en D voor de duur van de cao het huidige aan tal arbeidsplaatsen - dat zijn er in totaal 19.000 - zou garande- "Maar volgens V en D zijn er min der vergaande afspraken ge maakt; volgens het concern is al leen overeengekomen dat er geen gedwongen ontslagen zul len vallen (wat een inkrimping van het aantal arbeidsplaatsen niet uitsluit). Wel is afgesproken dat er dit boekjaar bij het winkel personeel (ongeveer de helft van het totale personeelsbestand) geen banen zullen verdwijnen, calamiteiten in de omzet daarge laten. UTRECHT (ANP) Gedwongen ontslagen bij de FNV zgn onaan vaardbaar, ook als dit zou bete kenen dat de vakcentrale dit jaar met een fors gat in de begroting blijft zitten. Dit zei bestuurder Frans Gottmar van de Diensten bond FNV in een reactie op de mening van het FNV-bestuur dat er dit jaar nog 50 arbeidsplaatsen bij de vakcentrale moeten ver dwijnen om de financiële proble men het hoofd te bieden. Ge dwongen ontslag zou daarbg vol gens FNV-penningmeester De Vries onvermgdelgk zijn. De Dienstenbonden FNV. die de belangen van het FNV personeel en de aangesloten bonden behar tigt, heeft officieel nog niets ver nomen van plannen van het FNV-bestuur om op deze manier flink in het personeelsbestand te gaan snijden. De financiële situatie van de FNV is volgens Gohmar inderdaad wel zorgwekkend, maar failliet is de FNV nog lang niet Gedwon gen ontslagen zgn daarom onbe spreekbaar. het FNV-bestuur zal met een behoorlijk afslankings plan op tafel moeten komen. De bijlage van de VN bevat een onthullend document over hoe Zwitserland gedurende de Twee de Wereldoorlog Duitse vluchte lingen "asiel" verleende nadat ze waren ontsnapt aan het nazi-regi me. Intellectuelen (Thomas Mann, Berthold Brecht) werden in kampen geplaatst, onder cen suur gezet en met terugzending bedreigd, wat soms ook werd geëffectueerd. De cineast Markus Imhoof ging in opdracht van het Duitse week blad Die Zeit op speurtocht en kwam aan de hand van officiële Zwitserse dossiers tot verbijste rende conclusies: "Mensen die alleen op grond van hun ras ge vlucht zijn, bijvoorbeeld joden, gelden niet als politieke vluchte lingen en moeten zonder meer uitgewezen worden". Het openingsverhaal van VN gaat over de duistere contacten tus sen Ballast-Nedam en de ex- voorzitter van FC Utrecht, Cees Werkhoven. Werkhoven, voor malig directeur van een vloeren bedrijf, incasseerde 125.000 gul den die Ballast-Nedam hem overmaakte vanwege (zoals het in de financiële boeken staat) "een gemiste order in Koeweit". Het bedrijf van Werkhoven zag er geen cent van terug. Werkho ven, aldus VN, wel. VN duikt verder opnieuw in de ac tiviteiten van de BVD, die via twee functionarissen van de Po litie Inlichtingen Dienst in Eind hoven infiltreerde in de PSP, ter wijl de minister van de binnen landse zaken een paar jaar gele den nog zo had gezegd dat deze politieke partij niet meer tot het werkterrein van zijn veiligheids dienst zou behoren. Het blad besteedt verder uitge breid aandacht aan de Falkland- crisis aan de hand van een gede tailleerd dagboek van Igor Cor- nelissen: de prestigeslag van Margarath Thatcher die, net als de Argentijnse junta, tal van re denen heeft om de aandacht van haar volk af te leiden van grote binnenlandse problemen. Met een blik van verstandhouding kijkt Beatrix de Amerikaanse president Reagan aan op de voorplaat van De Tijd. Matt Dings beschrijft het staatbezoek van koningin Beatrix aan de Ver enigde Staten vanuit reporters- ogen. Op de achtergrond wel te verstaan, want de koningin had het al druk genoeg. Bij dergelijke gelegenheden is reporter zijn een dof en treurig ambacht, schrijft Dings. Met de hele horde mee van hot naar haar. Urenlang HP had ook een interview met PLO-leider Jasser Arafat en on derzocht het veelbesproken fe- i Stopera. wachten tot er weer wat gebeurt. Waanvoorstellingen zijn dan geen zeldzaamheid: "Ik zie in eens een adembenemend beeld opdoemen: Hare Majesteit gaat gekleed in een turqoise overall, Zijne Koninklijke Hoogheid in een roze tuinbroek". Toch wel een staatsbezoek-nieuwe-stijl, concludeert Dings. "Het contra diner is gewoon een etentje, maar dan in het net". Nagel aan de doodskist van minis ter Zeevalking: de weg door Amelisweerd. Weinig milieu groepen hebben een zo hardnek kige en langdurige strijd gestre den voor één en hetzelfde doel, als de actiegroep voor het be houd van Amelisweerd. Met de beslissing vóór de rijksweg twee maanden geleden leek de strijd voor haar gestreden. Maar toch geeft de milieubeweging niet op. In het uiterste geval wordt het bos bezet. Zeevalking: "Als die rijksweg er niet komt, ga ik". Weinig woorden over de wisseling van de wacht bij de WD. Teke naar Jos Collington schetst ons een dikke figuur (Van Riel?), die het ene masker voor het andere verwisselt. Naar aanleiding van het recente koninklijke bezoek aan de Ver enigde Staten neemt Daan Dijk sman Harer Majesteits hofhou ding eens onder de loep. "De lan dadel vond het vooral een eer om voor weinig geld de vorst te die- Dat koningin Juliana nogal eens obstinaat kon zijn wanneer de dames en heren van de pers wat al te dicht in haar buurt kwamen, wordt ook opgehaald: "Of ze morde 'Berlino, moet dit nu?', waarop dan volgde, 'Ja mammie, het moet'" Dijksman onderzocht hoe je bij voorbeeld adjudant kunt worden van HM: "Het oog moet op je val len, zo wordt ons verzekerd. Goe de contacten zijn een plus, erva ring in een soortgelijke functie als bijvoorbeeld aide de camp van de commandant Zeemacht idem". Dat het baantje 'bruikbare contac ten' kan opleveren bewijst de loopbaan van Ronnie Wolff, "die het tot vlam van Irene en com mandant van Hr Ms fregat Van Galen zou schoppen" Ad Langebent van KRO's Brand punt was vorig jaar bijna 'media directeur' van de KRO gewor den. Dat zou een hele opluchting zijn geweest voor het Brand punt-team, concludeert HP, die huidige en ex-Brandpuntmede- werkers over Langebent onder vroeg: "Die man is gestoord", zo zou een tegenwoordig lid van het Brandpunt-team tegen de HP- verslaggever hebben gezegd. Langebent staat erom bekend, al dus HP, dat hij hamert op feiten, feiten en nog eens feiten. Volgens sommigen zijn ze een obsessie voor hem. Langebent, gecon fronteerd met bovengenoemde uitspraak van een van zgn redac teuren: "Ik ontken dat zulke ge luiden afkomstig zijn uit mijn redactie. En als het zo zou zgn, wat ik ontken, dan ontken ik dat het waar is". hervormd nederland Hervormd Nederland staat deze week in het teken van oorlog en vrede, naar aanleiding van de herdenking van de bevrijding op 5 mei Jürgen Schmude, minister van justitie in de Bondsrepu bliek. heeft een bijdrage gele verd over het fascisme m dit land. Het rechts-extremisme in Wcst-Duitsland doet steeds na drukkelijker van zich spreken middels bomaanslagen en moor den Wgd vertakte groeperingen, deels neo-nazistisch. beschikken over ruime financiële middelen en grote hoeveelheden wapens De Duitse wetgeving is niet vol doende toegerust om het opruk kende neo-nazisme afdoende te bestrijden en de kop in te druk ken. Het ministerie van justitie is bezig met een onderzoek hoe de leemten in de wetgeving kunnen worden opgevuld. De import van nazi-materiaal (boeken e.d.) van uit het buitenland moet aan ban den worden gelegd, vindt Schmude. Moeilijker wordt het publicaties strafbaar te stellen die in bedekte termen getuigen van antisemitisme. Schmude noemt de handel in nazi-reli- kwieën boeken, uniformen, in signes enz) 'geen lonende zaak' En het lezen van boeken als Hit- Iers 'Mem Kampf levert naar zgn mening 'geen reëel gevaar' op voor jonge mensen, omdat oude nazi-publicaties 'naar inhoud en stgl geen raakvlak meer hebben met de hedendaagse werkclgk- heid' Niet alle nazi-geschriften moeten strafbaar worden ge steld West-Duitsland mag zgn kwalijke praktijken in de Twee de Wereldoorlog niet vergeten. 'Ervaringen uit de nationaal-so- cialistische periode moeten wor den doorgegeven aan jonge men sen die na de oorlog geboren zgn' De vraag of politiek extre misme goed of fout is, mag niet worden overgelaten aan de wet gever, aldus Schmude. Politieke discussie moet deze vraag beant woorden. Daarbij is kennis van de zwarte bladzgden uit het Duitse verleden van grote bete In nifl Verder in HN de positie van het vredesinstituut in Den Haag. scholierencomités tegen fascis me, en de vredesbeweging in de Verenigde Staten.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15