9 O «Mi Nederlandse oorlogsvliegers ontmoeten elkaar na 40 jaar Toren Sint Jan kreeg nieuwe jas GOS straks vrijblijvend overlegorgaan? DONDERDAG 29 APRIL 1982 Heeft men in Oxford een stand beeld opgericht voor Lewis Car roll die als Charles Dodgson 47 jaar lang in Christ Church woon de? Nee, niet eens, er hangt alleen een portret van hem in de Great Hall van zijn college, te midden van vele andere beroemdheden. Toch zou er plaats genoeg zijn voor een standbeeld op het grote binnenplein met de vijver. Ook staat nergens in Oxford een standbeeld van Alice, of een standbeeldengroep waarvan zij het middelpunt vormt. Een beetje schamele oogst, vergeleken met Bartje en de scheepsjongens de Bontecoe, en Dik Trom op de ezel bij ons. Maar daar staal te genover dat Oxford voor de Alice in Wonderland-liefhebber nog steeds een paar „echte" stand beelden te bieden heeft, aanwijs bare plaatsen die in het boek een rol spelen. Bijvoorbeeld The Sheep Shop: „Ze begreep er werkelijk niets van. Was ze in een winkel? En was dat werkelijk - was dat werkelijk een schaap dat daar achter de toon bank zat? Al wreef ze nog zo in haar ogen, ze kon er niets anders van maken; ze was in een donker winkeltje, en leunde met haar el lebogen op de toonbank, en tegen over haar zat een oud schaap in een leunstoel te breien en zo nu en dan keek het op van haar werk en zag haar aan door een grote bril". John Tenniel, die de beroemde illu straties voor Alice in Wonder land maakte, heeft dat winkeltje getekend, met de toonbank, het breiende schaap erachter, en Ali ce ervoor, leunend met haar elle bogen op die toonbank. Dal win keltje bestaat nog, St. Aldates 82, als je Christ Church uitkomt bij na recht aan de overkant, een klein huisje met rechts de deur. links een kleine etalage, een ver dieping erboven en daarboven nog een puntdak. „The Alice in Wonderland Shop" heet het nu, er werden allerhande souvenirs verkocht maar te weinig die ver band hielden met Alice en Car roll, was mijn indruk), het schaap was een vriendelijke me vrouw geworden, ze breide niet, ik heb trouwens ook niet (versto len) mijn ellebogen op de toon bank gelegd, maar het klopte dat Tenniel de deur van binnenuit rechts situeerde en het etalage- raam links, precies het omgekeer de van de werkelijke situatie. De Dodo, een van de dieren waar Alice mee te maken krijgt, is ook naspeurbaar in Oxford, en dat is tamelijk bijzonder voor een dier dat in de hele wereld is uitgestor ven. In zijn verhalen placht Le wis Carroll zelf de rol van de Do do te spelen (die overigens als „zij" in het boek optreedtf, een as sociatie met zijn eigenlijke naam Dodgson, maar waarschijnlijk ook met het feit dat hij stotterde: „Do-Do-DodgsonBovendien was de Dodo het uitzonderlijkste beest in zijn verhalen, want hij (zij) bestond al bijna twee eeu wen niet meer. Toen het eiland Mauritius, dat tot dan toe onbe woond was, in 1598 voor het eerst door mensen betreden werd (Ne derlanders, ook dat nog!), maak te gezagvoerder Van Neck mel ding van grote vogels, ter grootte van zwanen maar wel zonder vleugels. In plaats daarvan had den ze drie of vier kleine zwarte slagpennen. Ze waren geen men sen gewend, dus heel „tam" en makkelijk te vangen door de zee lui, die ze opaten maar de smaak zo afschuwelijk vonden dat ze ze „walgvogels" noemden. Het ja gen bleef desondanks doorgaan, met het gevolg dat'in een publi- katie van 1693 over de fauna van Mauritius al geen melding meer wordt gemaakt van de Dodo. Wel was in 1638 een levende Dodo naar Londen gebracht en daar k geëxposeerd. In 1656 kwam deze Dodo, inmiddels opgezet, in de Tradescant Rariteitencollectie terecht, waarna hij overgeheveld werd naar de collectie van Ash- mole. Van 1674 tot 1683 werd de Dodo daar geëxposeerd, om ten slotte in 1755 verwijderd en ver nietigd te worden. De kop en de linkervoet bleven echter be waard. In 1846 verwijderde dr. John Kidd de huid van de voet om de onder liggende structuur van de voet te bestuderen, en een jaar later ver wijderde dr. Henry Acland de huid van de linkerzijde van de kop, om de structuur van de sche del te bestuderen. Wat er over bleef, werd aan het University Museum overgedragen, dat tij dens mijn bezoek aan Oxford ge sloten bleek te zijn wegens reno vatie. Maar door mij voor te doen als een schrijver en journalist uit Holland, op zoek naar Alice in Wonder la rid- rem i n iscen ties, mocht ik van de toezichthouder toch nog even door het doorzichti ge plastic heen dat de resten én het schilderij van de Dodo afdek te. de inspiratiebronnen van Le wis Carroll bestuderen. Dat grote schilderij is van de hand van John Savery. vermoedelijk naar een ets van Roeland Savery uit 1622. Dit schilderij heeft Ten niel in zijn eerste tekening van de Dodo met Alice nagenoeg letter lijk gekopieerd: alleen de hand jes en de stok heeft hij erbij ver zonnen. Onder het schilderij za ten in glazen kastjes de resten van de „Londense" Dodo van 1638: het sekelet van de kop. de huid van de linkerpoot, dat soort kleinigheden. Het waren dit schilderij en deze restanten die in 1862 de fantasie van Lewis Car roll hielpen aanzwengelen bij het verzinnen van Alice in Wonder land... „Natuurlijk doet het je wat. We gaan er voor het eerst na veertig jaar weer naartoe. Je ziet je oude vrien den weer. Veel is er van de vliegbasis niet meer over. We hebben gehoord dat er nog een paar oude barakken staan. En er is een begraafplaats waar 32 Nederlanders liggen die zijn omgekomen tijdens de opleiding. Er is toen zoveel gebeurd". Otto Ward uit Vleuten maakt deel uit van de groep Nederlanders die deze week is vertrokken naar Jackson, in de Amerikaanse staat Mississippi. Jackson ligt ten noordoosten van Memphis, de plaats waar in 1968 Martin Luther King werd ver moord. Niet zomaar een reis. Op 1 mei is het veertig jaar geleden dat in Jackson de 'Royal Netherlands Military Flying School' werd op gericht. Honderden Nederlanders zijn er tijdens de Tweede We reldoorlog opgeleid voor vlieger of een andere functie in de lucht. Ze kwamen uit Indonesië, verdreven door de Jappen, of uit bezet Nederland. Engeland Vanuit het bezette Nederland probeerde men via de Pyreneeën Spanje binnen te komen, hetgeen niet gemakkelijk was. Ver- scheidenen zijn bij de grens opgepakt. Zij die meer geluk had den, wisten via Portugal naar Engeland te ontkomen. Daar meldden de Nederlanders (bekend als de Engelandvaarders) zich bij de Nederlandse regering in Londen. Sommigen vertrok ken vandaar naar Jackson, anderen bleven in Engeland en vormden later de bekende Prinses Irenebrigade. Otto Ward, die in Jackson werd opgeleid tot telegrafist, is de man die van het ministerie van defensie opdracht heeft gekregen tot het schrijven van twee boeken over de militaire luchtvaart van het KNIL. Het gaat om de oorlogsperiode 1942-'45 en wat er daarna gebeurde tot 1950. „Ik heb vaak gezegd dat het een vreemde zaak is dat er tot nu toe nog niets op papier staat over de geschiedenis van de militaire luchtvaart. Dr. De Jong gaat er nu wel over schrijven, maar hij bepaalt zich alleen maar tot de bezetting van het toenmalige Nederlands-Indië. De boeken die ik schrijf, gaan over de Neder landse strijdkrachten die buiten het bezettingsgebied doorgin gen. Het is zeer gedetailleerd. Aan de school in Jackson wordt ook een hoofdstuk gewijd. Het wordt in feite een respectabel gedenkboek". Vertrouwen Kees Merkelbach uit Apel doorn is een van de initiatief nemers voor de reunie-reis naar Amerika. Hij kreeg in Jackson een opleiding tot pi loot van een bommenwerper. „We waren in Jackson met ongeveer duizend Nederlan ders". Hij zegt dat de oplei ding in Amerika 'een van de beste' was. Merkelbach: „Je kreeg als 18- jarige toch maar die oplei- 1 ding. Er werd vertrouwen in je gesteld. Op een gegeven moment werd gezegd: je bent nu leerling-vlieger en hier heb je een tweemotorig trai ningsvliegtuig. Met vier an deren bleef je met dat vlieg tuig een heel weekeinde weg. Je moest over grote delen van Amerika vliegen, alleen maar om je voor te bereiden op lange vluchten". De eerste groep Nederlanders vertrok begin 1943 naar het Pacific-gebied voor de strijd tegen de Japanners. De vlieg tuigen kwamen in actie bo ven het oostelijke gedeelte m i Jackson werden opgeleid tot vlieger, telegrafist of een ander "beroep in de van Indonesië. „In de periode van 1943 tot 1945 is eenderde van het squadron neerge schoten". In totaal waren in Jackson vier squadrons (in totaal honderd vliegtuigen) samengesteld. „Ik verheug me erop dat ik straks weer met een heleboel mensen gezellig bij elkaar ben, mensen met wie je toch een hele moeilijke periode hebt meegemaakt", aldus Merkelbach. De onvermijdc lijke herinneringen zulle dan ongetwijfeld komen. dan ongel Te oud Toch zullen er Nederlanders zijn die vanwege hun leeftijd de reis niet meer kunnen ma ken. Ze zijn er te oud voor ge worden. „Zoals de mensen van wie wij in Amerika de op leiding hebben gekregen. De ze reis hadden we tien jaar eerder moeten maken. En we beseffen ook dat het de eer ste, maar tevens de laatste keer is dat we met ons allen weer in Jackson zullen zijn" „Er zijn mensen met wie je hier in Nederland contact hebt ge houden, maar in Jackson zien we ook weer oude vrien den die we in veertig jaar niet meer hebben gezien. Het gek ke is dat we straks in Jackson de draad weer oppakken van wat er toen is gebeurd. Ik denk dat we het gevoel zullen hebben alsof we elkaar vorig maand nog hebben gezien". Otto Ward: „De banden die toen gesmeed werden, zijn gebleven. Vooral bij de lucht machtmensen. In vredestijd hoor je bij de luchtmacht al bij elkaar, omdat je tijdens een vlucht op elkaar bent aangewezen. Je bent gewoon afhankelijk van elkaar". In Jackson zal op 1 mei een krans worden gelegd op de begraafplaats Cedar Lawn (een stukje Nederlands grondgebied), waar de 32 Ne derlandse leerling-vliegers begraven liggen. Over een paar maanden zal het boek uitkomen over de riiilitaire luchtvaart, waarin ook de episode van de Nederlandse vliegschool uitgebreid aan de orde komt. DEN BOSCH (ANP) - De restauratie van de toren van de monumentale Sint Jans-kathedraal in Den Bosch is klaar. Morgen wordt de toren door het restauratieteam overgedragen aan de gemeente, de eigenaar van de toren. De restauratie van de kathedraal zelf gaat inmiddels on verdroten verder. Het zal nog enkele jaren duren voordat ook dat karwei is geklaard. De restauratie van de toren kostte ruim tien miljoen gulden. De herstelwerkzaamheden aan de kathedraal vergen meer dan het viervoud, namelijk 42 miljoen gulden. De bakstenen toren die zo schril af steekt tegen de met veel natuur stenen beeldhouwwerken opge sierde gothis.che kathedraal is in eerste oorsprong vermoedelijk in 1260 gebouwd in een romaanse stijl. De tweede en derde gele ding van de huidige toren laten die romaanse bouwstijl nog zien. Maar de ingang, de zogenaamde luidpoort, is in latere tijden als nog met natuursteen in gothi- sche vormen bekleed. Oorspronkelijk was de toren voor zien van een eenvoudige pirami- de-vormig puntdak. Dat dak is echter in 1905 vervangen door een in gothische stijl opgetrok ken verdieping. De spits daarvan is in 1584 bij een brand in de Sint Jan verloren gegaan. Omstreeks 1618 werd er een nieuwe spits opgezet, gedeeltelijk klassisisti- sche stijl. Een deel van dat nieu we dak werd in 1830 opnieuw door brand verwoest en twaalf jaar later in enigszins afwijkende vorm herbouwd. de gerestaureerde toren morgen zal worden overgedragen t Tussen 1869 en 1875, dus ruim hon derd jaar geleden, werd de toren die inmiddels eigendom was ge worden van de gemeente, door de toenmalige stadsarchitect J. Nabbe gerestaureerd. Een eeuw later al bleek het restauratiere sultaat ernstig bouwvallig te zijn. Daarop werd besloten tot een nieuw ingrijpend herstel onder leiding van architect H. Teering. De toren is nu gerestaureerd in overeenstemming met de vor men en materialen die onder de buitenste metsellaag verstopt za ten. De toren is als het ware in een nieuw passend jasje gesto ken. Bij de restauratie van de spits werd om de bestaande houtconstruc tie heen de vorm hersteld zoals die uit sporen in het houtwerk en uit oude bouwtekeningen geble ken is. Daarmee heeft de Bos sche Sint Jan een toren gekregen die er uit ziet zoals de toren er in 1618 moet hebben uitgezien. LEUSDEN (ANP) - De deputaten buitenland van de Gereformeer de Kerken in Nederland (GKN) hebben de bij de Gereformeerde Oecumenische Synode (GOS) aangesloten zusterkerken nu of ficieel voorgesteld de synodale structuur van de GOS in 1984 in te ruilen voor het meer vrijblij vende karakter van een overleg orgaan. In een concept-constitutie hebben de deputaten ook e naam voor de huidige GOS voor gesteld, Gereformeerde Interna tionale Raad (GIR). De gereformeerde synode besloot in november vorig jaar dat het synodale karakter van de GOS zodanig gewijzigd moet worden dat inmenging in interne aange legenheden voortaan van de baan is, maar de lid-kerken el kaar nog wel op hun verantwoor delijkheid kunnen aanspreken. De synode kwam tot dit besluit na de ervaringen op de laatste Gereformeerde Oecumenische Synode in 1980 in Nimes waar de lid-kerken scherpe kritiek lever de op het standpunt van de GKN over het omgaan met de homo fiele naasten, alsmede op het dubbellidmaatschap van de GKN en de wereldraad van ker ken en de GOS. De GIR moet een podium zijn voor gemeenschappelijk overleg inza ke het kerk zijn in deze tijd op grondslag van het evangelie en voorgelicht door het gerefor meerde belijden. De lidkerken moeten elkaar op dit kerk-zijn aanspreken om aldus de eenheid van de kerken van gereformeer de confessie te bevorderen. Uitspraken van de GIR maken vol gens het voorstel "aanspraak op zorgvuldige overwegingen van de lidkerken", terwijl in de statu ten van de GOS over de aard van het gezag wordt vermeld dat de lid-kerken 'verplicht zijn de be sluiten van de synode in ernstige overweging te nemen'. Wat betreft toelating als lid van de GIR stellen de deputaten buiten land voor dat daar geen commis sie meer voor aan de slag hoeft. Schriftelijke instemming met de grondslag van de GIR wordt vol doende geacht waarna een twee derde meerderheid van de raad goedkeuring moet verlenen. Uitstel reis paus - Het a gustus voorgenomen bezoek van Paus Johannes Paulus II aan zijn geboorteland Polen wordt waar schijnlijk verschoven. De pri maat van de Poolse kerk, aarts bisschop Glemp, verklaarde gis teren tijdens zijn bezoek aan Ro me dat het bezoek wordt uitge steld tot het ogenblik dat "de si tuatie weer wat rustiger is". Katholiek blijven - De katholie ke bonden van ouderen moeten katholiek blijven. Dit heeft kar dinaal Willebrants verklaard te genover een deputatie van de Unie van Katholieke bonden van ouderen. Volgens de kardinaal is het van we zenlijk belang "dat de katholieke identiteit en begeleiding mensen in hun laatste levensfase serieus wordt genomen. Juist in die periode van het leven heeft de mens behoefte aan kernpun ten van het geloof waartoe je be hoort", aldus Willebrants. Beroepingsberichten - NEDER LANDSE HERVORMDE KERK. Aangenomen naar Oud- Loosdrecht: W.J. Bouw. predi kant voor buitengewone werk zaamheden (Hervormde Bond voor Inwendige Zending) in doorn, aangenomen naar Kethel en Spaland, toezegging, W. van Bokkum te Hendrik Ido Am bacht. Bedankt voor Overschie, toezeg ging, en voor Nieuwe Pekela: H. Rijksen (laatstelijk predikant ge reformeerde gemeente), kandi daat te Zoetermeer. Toegelaten tot de evangeliebedie ning en beroepbaar: R. Boeijen- ga-Albers. kandidaat Noordeind- seweg 9d, postcode 2651 CV, Berkel en Rodenrijs. EVANGELISCH LUTHERSE KERK. Beroepen te Deventer: dr. A. Johannes te Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 14