Cup-routine komt Utrecht van pas "Rugby' ers lijken soms net op couveusekindjes AZ heeft doel bereikt Monsterzege DIOK Haarlem mist bikkelaarsen verliest halve finale Sp onsor voor Feyenoord Lammers: Formule I DONDERDAG 29 APRIL 1982 Kessler wellicht naar Club Brugge ALKMAAR - De vreugde rond het bereiken van de finale van de KNVB-beker overheerste. Bij Georg Kessler, maar ook bij de spelers van AZ'67. Die tevreden heid moet moet dan wel vooral door dat resultaat zijn veroor zaakt, want ondanks de 1-0- overwinning op Sparta was de prestatie tegen Sparta toch ver re van overtuigend. Al zijn hiervoor wel voeren. Zoals het wegvallen van libero John Metgod, als gevolg van een liesblessure. Kessler werd daardoor gedwongen de amper genezen verklaarde Ro nald Spelbos in te zetten. Niet op zijn vertrouwde positie - die van voorstopper - maar als libero. En met Hans Reijnders in de man dekking daarnaast. De wil van Georg Kessler, die ook nog werd geconfronteerd met een grieperige Jan Peters, is tot op de laatste dag van zijn dienst verband in Alkmaar (hij gaat zo goed als zeker naar Club Brugge) nog altijd wet. „Gezien de om standigheden mag de vreugde overheersen", zo stelde Alkmaar- se oefenmeester. „We staan in de finale van de KNVB-beker (11 mei op de Veemarkt in Utrecht, een week later wordt de return afgewikkeld in de Alkmaarse Hout - red.) en dat was de laatste weken ons doel. Dat doel is be reikt". aldus Kessler. Gaasbeek ontpopte zich in het tref fen tegen Sparta als de gevaar lijkste aanvaller. Kees Kist loopt al weken naar zijn vorm te zoe ken en troost zich vooralsnog met de gedachte dat hij niet de enige in het Alkmaarse gezel schap is. Tol (gisteravond spe lend met een liesblessure) kampt met dezelfde problemen, al pikt nog hij evenals Kist dit wel zijn goaltjes me< De blonde spitsspeler deed dat ook gisteravond, zes minuten na de hervatting in eendrachtige sa menwerking met Jan Peters. Kist haakte de bal achter Robin son om richting Peters. De zijn ontslag aanvechtende midden velder wachtte een moment, waarop Kist zich naar de punt van de aanval kon verplaatsen en Peters vervolgens de bal in de voeten van de blonde spits kon spelen. Via enkele prima bewe gingen schudde hij twee tegen standers van zich af en stuurde de bal onder doelman Formanoy door in het doel: 1-0. Dat was alles. Zelfs een strafschop die Van Swieten in de slotfase uitdeelde mocht niet tot een gro tere voorsprong van AZ bijdra gen. Kist schoof de bal naast het Sparta-doel. Frankfort neemt afscheid zonder pijn HILVERSUM (GPDl - Half gebroken, uitgeblust, maar wel opgelucht dat zijn taak er eindelijk op zit, heeft Frits Frankfort na de laatste interland van het Nederlandse rugbyteam afscheid genomen als bondscoach. Dat had hij eigenlijk enkele maanden geleden reeds willen doen, maar toen wist men hem nog over te halen om het seizoen af te maken. Gebrek aan medewerking en zelfs bedreigingen maakten hem het leven als coach zuur. r wel beschikbaar voor het i LEIDEN - DIOK had alsnog besloten de wedstrijd tegen AAC uit Amsterdam te spelen. Twee weken geleden waren de Amster dammers immers niet in de Kikkerpolder verschenen en kon den de Leidenaars derhalve recht op twee winstpunten doen gelden. Maar geelblauw wilde het sportief houden en is daar uitstekend in geslaagd. AAC werd met een 35-3 nederlaag naar Mokum teruggestuurd. Reeds in de vierde minuut kon Pieter Corver de score openen na subliem samenspel van Dick Altink en Barry van Dooren (4-0). Ab Huisman converteerde meteen raak (6-0). Nol Rijke bracht met een fraai schot de spanning weer geheel terug (6—3). Voor de pauze brachten Brian Gilles en wederom Huisman de stand op 15—3. Na de hervatting probeerde AAC wel de ontmoeting geforceerd naar zijn hand te zetten maar DIOK bleef beheerst en vol over tuiging werken. Door deze juiste mentaliteit wisten de geelblau- wen de pot geheel naar zich toe te trekken en kreeg Amsterdam nog een aantal treffers van o.a. Jan-Loek Vrijenhoek, Dick Al- tink en Richard Huisman om zijn oren. (35—3). De Leidenaren resten aanstaande zondag nog een wedstrijd tegen KMD. Bij winst zal op vrijdag 7 mei een beslissingswedstrijd tegen Hilversum om het landskampioenschap worden gespeeld. Vooral dat laatste heeft de 54-jarige Hilversummer zeer getroffen. Dat iemand, die naar eer en ge weten handelt zo onheus kan worden bejegend, heeft hij niet voor mogelijk gehouden. Frankfort daarover: „Ja. dat was in december, kort voor de interland tegen Marokko. Toen werd ik 's nachts om twee uur wakker ge beld door een van de supporters van een club. De naam van die vereniging is niet belangrijk. De man heeft me bedreigd, omdat hij het niet eens was met de op stelling. Zoiets gaat me toch echt te ver. Het optreden als bonds- trainer is een liefhebberij van me, waar ik dus niet van hoef te eten. Daarom had ik na het duel met Marokko ook besloten om het seizoen niet af te maken Ik had zelfs m'n ontslagbrief reeds maar ik heb me uit laten praten", die tijd - begin de- tweede factor een betekenis. Tot on- Frankfort had de rugbybond op de dag van de in terland tegen Marokko een voor- wedstnjd van het Nederlands B- vijfliental geprogrammeerd. Dit om er een heerlijk rugbymiddag- je van te maken. Aangezien het talent in Nederland zeer dun is gezaaid, moest de bondstrainer voor de reservebank een beroep doen op rugby'ers, die nog geen uur daarvoor een wedstrijd in het B-team hadden gespeeld. Dat dergelijke praktijken nog voor komen is onvoorstelbaar Het lijkt dan ook volkomen terecht dat Frankfort toen heeft willen UTRECHT - Twee jaar ervaring in het Europese voetbal hebben FC Utrecht langs runner-up Haarlem in de finale van de Nederlandse voet balbeker gebracht. In het eerste bekertreffen met FC Utrecht een maand geleden bezweek de Noordhollandse ploeg onder de druk van de finale plaats die zo dichtbij was, voetbalde voorzichtig en ver onder het compe titieniveau. De tweede opvoering van de halve finale dacht de Noordhollandse ploeg met poeslief voetbal de eindstrijd te bereiken. FC Utrecht, dat in Haarlem geen moment in paniek raakte en daarmee de cup-ervaring demon streerde, besefte voor 9000 toe schouwers in het noodstadion dat de eindstrijd bereikt kon worden als er 90 minuten ge knokt werd. „Je moet Haarlem niet de kans geven de bal te laten circuleren, want dan ben je ver loren", sprak FC Utrecht-trainer Han Berger, die zijn spelers op droeg fel de duels in te gaan. Ze noteerden een dubbel aantal overtredingen waarbij de routi niers Leo van Veen en Gerard van der Lem hoog scoorden, maar het voorkwam ook dat Haarlem zijn geliefde patronen kon uitvoeren, en via een eigen doelpunt van Edward Metgod en één van spits Willy Carbo leverde dat een plaats in de eindstrijd op. „In dit soort wedstrijden heb je ROTTERDAM (GPD) - Feye noord heeft zich in navolging van onder meer Ajax en Hel mond Sport verzekerd van een sponsor voor shirtreclame. Gisteren bereikte het bestuur van Feyenoord een akkoord met een bedrijf, de Gouden Gids, dat voorlopig voor de duur van twee jaar - met een optie op nog een jaar - geld be schikbaar zal stellen. Welk bedrag met deze transac tie gemoeid is, wilde Feye- noord-bestuurslid Aad van der Laan niet zeggen. Wel gaf hij toe, dat Feyenoord door de ze overeenkomst wat meer speelruimte heeft gekregen voor de onderhandelingen met Simon Tahamata, met wie de Rotterdammers nog deze week een eerste gesprek zullen hebben. Volgens Van der Laan zal Feyenoord eerst alles in het werk stellen om Tahamata naar de Rotterdamse Kuip te halen alvorens er eventueel onderhandelingen zullen wor den geopend met René van der Gijp en Michel Valke. bikkelaars nodig en die heb ik veel te weinig", concludeerde Haarlem-trainer Hans van Doorneveld na afloop van de door scheidsrechter Kees Bak ker goed geleide partij. Hij gaf drie gele kaarten, twee aan de doelverdedigers Metgod en Van Breukelen. De eerste wegens het trappen naar een tegenstander (Carbo), de tweede wegens het wegtrappen van de bal. Het derde gekleurde karton was voor FC Utrecht-speler Jan van de Akker. In zijn tweede partij in de basis werd hij belast met de bewaking van kersverse Feye- noorder Ruud Gullit. De eerste drie kwartier had hij daar geen enkele moeite mee, want de jon ge international struikelde drie keer over de bal en kwam verder tot niets. Dat gold trouwens ook voor Haarlem, dat door FC Utrecht op een ruimere afstand gezet had moeten worden dan de ene goal die nu aangetekend werd. Een hoekschop van Jan Monster, de vierde in een serie, draaide naar de eerste paal, waar Edward Metgod, gehinderd door Van der Lem, niets anders kon doen dan het leer in eigen doel stompen. Het begin van een pechavond, want later kreeg Oranje's reser vist, zoals gezegd, geel en dat was de derde kaart. Hij moet de resterende competitieduels dus vrijwel zeker aan de kant blijven en kan in de jacht van Haarlem naar Europees voetbal geen rol meer spelen. Terug naar Gullit, de opbloei van de Haarlemmers in de tweede helft kreeg via hem gestalte. Jan Cor Hesselberth is naar eigen zeg gen nog steeds manager/admini strateur van FC Utrecht. Op het terrein aan de veemarkt ging gisteravond het gerucht, dat Hesselberth in afwachting van zijn ontslag per 1 mei met ziek teverlof zou zijn gestuurd. Het zou een poging van het interim- bestuur zijn om schoon schip te maken. Hesselberth ontkent echter een ontslagbrief te heb ben ontvangen en beschouwt zichzelf nog steeds in functie. Inmiddels zou de FC Utrecht reeds contact hebben opgeno men met Jan Zwartkruis om na te gaan wat deze van een direc teursfunctie bij de Utrechtse club zou vinden. Inmiddels is oud-voorzitter Kees Werkhoven, die enige tijd in voor-arrest heeft gezeten, on vindbaar. Zijn naam wordt ge noemd in verband met een do natie (al dan niet bedoeld als smeergeld) van 250.000 gulden van Ballast-Nedam, de bouwers van het nieuwe Utrechtse sta dion. Jan van de Akker had de opdracht het Haarlemse talent Ruud Gullit uit te schakelen De Utrechter s daarbij de harde middelen niet van de Akker had veel meer moeite met hem en moest enkele keren aan de noodrem trekken. Haarlem zette FC Utrecht onder druk, de thuisclub moest terug. Niet opgedragen, maar meer een logisch gevolg van het feit dat Haarlem op achterstand meer initiatief nam en de thuisspelen- de ploeg voorzichtiger werd. Voor de Domstedelijke ploeg leid de dit tot spannende momenten. en de hoop bleef derhalve geves tigd op een bevrijdende counter. Voor het zover was. druppelde menig zweetdruppeltje van het gelaat. De verlossende tweede treffer kwam pas zeven minuten voor het einde, toen Bert Go- zems - ingevallen voor de gebles seerde Jan Monster - Willy Carbo bediende. De naar zijn zelfver trouwen zoekende spits knalde van dichtbij raak. „Ik heb van daag weer iets teruggezien van mijn FC Utrecht", bekende Ber ger, die in de laatste competitie wedstrijden allerminst tevreden was over zijn ploeg die op 11 en 18 mei voor het eerst in zijn be staan in de finale van de Neder landse beker staat. ZANDVOORT (GPD) - Jan Lammers maakt zondag 9 mei zijn rentree in de Formule I op het circuit van Zolder, waar de Grand Prix van Belgie wordt gehouden. Hij gaat rijden voor het race team Theodore. De beslissing is gevallen na geslaagde testritten in Engeland. afhaken. De opvolger van Frankfort. Denis Power, blijft dat probleem rond de selectie volgend seizoen be spaard. Het B-team wordt im mers vanwege geldgebrek opge doekt. Niettemin is Frankfort er van overtuigd, dat de Brit voor een zware opgave staat. Power heeft in het verleden veel kritiek gekregen van de Oranje-spelers. Hij zou de Nederlandse mentali teit niet aanvoelen, waardoor de heilige vonk, die kennelijk nodig is om goede prestaties te leveren, dikwijls niet oversloeg. „Ik hoop dat de spelers Denis Power ac cepteren. Maar hy zal toch moe ten leren leven met het feit. dat een Nederlander zich alleen doodvecht als men aan zijn spek komt. Dat is nu eenmaal de typi sche Hollandse mentaliteit", al dus Frankfort. Power heeft het verzoek om de scheidende trainer op te volgen lang in overweging genomen. Niet omdat hij bang is, dat hij met zal worden geaccepteerd door de Orar\je-selectie, maar om pnvéredenen Tijdens zijn laat ste jaar als bondscoach - dus voordat Frankfort twee seizoe nen geleden werd aangewezen - werd de Brit regelmatig via een landelijk dagblad aangevallen door een bondsfunctionans, die ook doorgaat voor „persman", met wie Power volgens Frank fort op het ogenblik een gewa pende vrede heeft. Het had alle maal niet te maken met kennis van zaken over rugby. De moge lijkheid, dat Power, wiens gezin er ook onder te lijden hetfl i1' had, voor de dezelfde situatie komt te staan als twee jaar gele den, is echter niet uitgesloten. Dat bewijst weer eens hoe bekrom pen het Nederlandse rugbywe- reldje is. Een man is in staat om een heel seizoen van het Oranje team te gronde te richten. De bond zou er goed aan doen de functionaris in kwestie te roye ren, maar men is waarschijnlijk bevreesd voor de macht die hem via het krantepapier ter beschik king staat. Frankfort is een ander type trainer dan Power. De Hilversummer houdt byvoorbeeld niet van don derspecches. „Dat ligt helemaal niet in myn aard", legt hij uiL „Voorts is het contact met de Oranje spelers ook te summier Ik kan niet een of twee centrale trainingen houden en daarna een donderspeech afsteken. Of ik in dat opzicht te zacht ben'' Mis schien wel. ja... Maar ik denk. dat de buitenwereld vaak een ver keerd beeld schetst van de rug by'er Ze lijken keihard, er zitten echter ook couveusekindjes tus sen. Met name de driekwartspe lers zyn erg gevoelig" Toen Frankfort twee jaar geleden aan zyn taak begon, heerste er binnen de bond een ongezonde sfeer. Frankfort: „Er bestond een wantrouwen tussen Power en de selectiespelers, tussen hem en de clubs en zelfs tussen Powers en enkele bestuursleden. Ik heb ge probeerd om voor een fOtdt v< r standhouding te zorgen en dat is me ten dele gelukt. Toch is er op een gegeven moment weer wre vel ontstaan tussen DIOK en my. omdat ik volgens de vereniging uit Leiden de voorkeur zou heb ben gegeven aan Hilversumse petal - Frankfort doelt daarmee op de af faire Wil Rysdam. De DIOK spe Ier werd door hem naar de reser vebank verwezen ten faveure van de RCH'er Hennie Vermeu len. Dat gebeurde in de week waarin Nederland tegen Tunesië moest aantreden. Frankfort acht te Vermeulen flexibeler en snel Ier dan de routinier en koos al leen voor dat duel voor de Hil versummer. Rysdam. die in 1980 in Spanje ook al had aangekon digd te zullen stoppen omdat hy niet in de basisformatie was op genomen. bedankte nu voor goed. Zyn clubgenoot Cees Koe mans verklaarde zich solidair met Rysdam en haakte ook af Koemans heeft echter inmiddels laten doorschemeren zich weer beschikbaar te willen stillen voor Oraryc. In de twee jaar dat Frankfort bondscoach is geweest heeft hy hoogtepunten, maar ook enkele dieptepunten meegemaakt In het eerste seizoen ('80-'81) boekte Oraryc een eclatante zege op Ja pan en was het vyfliental byna naar de A-poule van de FIRA ge promoveerd Door de afgang in de uitwedstryd tegen West- Duitsland vond die promotic achteraf terecht - geen doorgang Dit seizoen won zyn formatie slechts een interland, waardoor de degradatie M«r de C poule nipt werd voorkomen. Naar de mening van Frankfort kon hy steeds niet over een fitte selectie beschikken, omdat de spelers te veel verplichtingen hadden by hun clubs.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13