c Daihatsu en Subaru mikken op een procent AUTO Automuseum heropend OVERHOOP LIGGEN MET JEZELF KAN'T BEGIN ZIJN VAN IETS NIEUWS. NU EENS IETS POSITIEFS OVER DE MENSTRUATIE. COSMOPOLITAN VOOR DE VROUW VAN DE WERELD. DONDERDAG 29 APRIL 1982 Extra Samengesteld door Koos Post Twee kleinere Japanse merken zochten dezer dagen vrijwel gelijktijdig de publiciteit: Daihatsu en Su baru. Daihatsu deed dat omdat het merk kortgeleden de verkoop in Ne derland heeft overgenomen van Nedlloyd en onder de naam Dai hatsu Holland het lot in eigen hand heeft. De Japanse directie wilde wel kwijt hoe zij de toekomst ziet. Subaru hing de vlag uit omdat het merk na vele omzwermingen eindelijk vaste grond onder de voeten voelt aan de Lakenbleker- straat vlakbij de Aalsmeerse veiling. Aan de afhankelijkheid van Subaru België is een einde gekomen en de Nederlandse di rectie wilde wel eens lucht geven aan dat bevrijdend gevoel. Bovendien hadden beide mer ken bij deze gelegenheid ver beterde modellen te tonen. De Charmant van Daihatsu was natuurlijk veel ingrijpen- derd veranderd dan de mid denklasser van Subaru. Die laatste was nog niet zo lang geleden aangepast aan de "ei sen des tijds". En dat kon men van de vorige Charmant beslist niet zeggen- Die vernieuwde wagens moe ten de wapens worden waar mee de merken hun aanval op de Nederlandse markt wil len inzetten. Want zowel bij Daihatsu als bij Subaru werd gezegd dat men voor dit jaar mikt op een aandeel van één procent van de Ne derlandse markt. Derhalve om en nabij de 4.000 automo bielen... Daihatsu In groten getale waren de Ja panners komen opdagen voor de persconferentie die Daihatsu had belegd. Er wordt veel belang gehecht aan de vestiging in ons land. "Nederland is voor ons de showroom van de Europese Gemeenschap", verklaarde directeur Sogawa. "Vandaar dat we hard werken 0171 de bakens te verzetten. Met de reeds doorgevoerde prijsver lagingen. Met een nieuwe Charmant. En met een uitge breide advertentiecampagne. Zo hopen we van 300 naar 500 auto's per maand te komen. En dan hebben we ons doel - één procent bereikt". Bij Daihatsu werken 11.000 man. Ze produceren 60.000 auto's per maand. "Per mi nuut maken wij in onze fa briek één auto, maar vraag niet wie ze kopen..', grapte Sogawa. De verkoop is in de handen van C. Itoh Co, op twee na het grootste handelshuis van Ja pan. Daarbij is ook K. Kita- mura in dienst. Hij werd nog niet zo lang geleden van zijn bureau in Tokio weggeroe De wat gewijzigde middenklasser van Subaru. pen om "even" bij de direc teur te komen. Een paar uur later zat hij in het vliegtuig. Op weg naar Rotterdam. Om de plaats in te riemen achter het bureau waaraan de Al- phenaar A.J. Waringa jaren had gezeten. Die bokste voor Nedlloyd ver geefs op tegen het snel ke rend tij in de autobranche, de vlot oplopende koers van de Japanse yen, de geringe om vang van het merk Daihatsu en de weigering van de Ja panners om wat aan de zijn inziens te hoge prijzen te doen. Nu de Japanners het heft zelf in handen hebben genomen kon dat laatste wel... De Charmant is in zijn eenvou digste uitmonstering op zes tien mille geprijsd. De wagen heeft een heel nieuw jasje ge kregen. Er is nu naast de 1600 cc een 1300 cc motor verkrijg baar. Het opgegeven gemid deld verbruik is 1 op 14. Niet alleen ziet de wagen er heel wat moderner uit, ophanging en vering zijn aanzienlijk ver beterd. Midden volgend jaar komt Dai hatsu met een dieselversie van de Charade. Het wordt de kleinste diesel met zijn 1000 cc- drie-cilinder motor. Subaru Subaru Nederland is ook on derdeel van zo'n Japanse handelsgigant, die op voor ons gevoel soms wonderlijke vertakkingen heeft over de hele wereld. Mitsui heeft een jaaromzet van zo'n 110 miljard gulden en heeft tweehonderd dochter ondernemingen tot in alle uithoeken van de aardbol. Deze Mitsui besloot twee jaar geleden om Subaru Neder land geheel zelfstandig te ma ken, geen dochteronderne ming van Belgiè meer. Dat draaide niet naar wens. Dat resulteerde in een fikse verhoging van het maat schappelijk gestort kapitaal, een beter onderkomen in Aalsmeer, eigen voorraden auto's en onderdelen en uit breiding van het personeels bestand. Hoewel nog steeds gering in omvang steeg het marktaandeel dankzij deze inspanningen met 45 pro cent. Maar daarmee is men niet te vreden. Directeur J. Coert zei bij de officiële inwijding van zijn Aalsmeerse pand dat het aandeel één procent moet worden. Hij verwacht dat het wel zal lukken. Onder meer door een strak prijsbeleid te voeren. Er is sinds vorig jaar april - toen de zelfstandigheid een feit werd geen prijs meer ver hoogd ondanks de stijging van de koers van de yen. Voor dit jaar bestaan de wijzi gingen aan de Sabura-model- len voornamelijk uit detail punten op het gebied van comfort, zoals een gewijzigd dashboard en bij de duurdere modellen een verstelbaar stuur en een verstelbare len- desteun. De benzinetank is tien liter gro ter geworden en de modellen 1800 GLF kunnen als extra een stuurbekrachtiging en elektrisch bedienbare ramen krijgen. Een nieuw model is de 1600 GLF-sedan, luxueus uitgevoerd en net onder de twintig mille. De prijslijst be gint bij zestien mille (1300 DL hatchback). Het komende najaar wordt er nog een mini-auto verwacht. Deze Subaru zal iets groter worden dan bijvoorbeeld de Suzuki's, maar toch wel in de kleinste categorie terecht ko men. Coert verwacht ook voor deze auto een gunstige prijsstelling. Het begon in 1934 toen de autohandelaar en autoliefhebber P.W. Louwman een Dodge uit het bouwjaar 1914 op de kop kon tikken. Het bleef niet bij dat ene koopje. In de loop der jaren breidde hij zijn liefhebberij uit met heel wat antieke karretjes. En die verzamelwoede mondde in 1969 uit in "Het Nationaal Auto mobiel museum", dat onderdak kreeg in een van de hallen van Louwman Parqui in Leidschendam. Zoals men kan weten ver zorgt deze firma de import van Toyota's in Nederland. Zij deed dat met zoveel succes dat de situatie in Leidschendam onhoud baar werd. Het bedrijf verhuisde naar het Brabantse Raamsdonksveer waar onder een gigantische goudkleurige koepel een riante ruimte werd gecreëerd. En in de plannen werd van stonde af aan reke ning gehouden met het automuseum. Het heeft wat langer geduurd maar dezer dagen is dat museum heropend. Het herbergt ruim 120 automobielen. 20 rijtuigen en koetsen, tientallen fietsen en rijwielen met hulpmotor, vélocipè- des en diverse andere vervoersmiddelen. "Met zijn brede samenstelling, tvaarin vrijwel alle grote merken en alle belangrijke autoproducerende landen zijn vertegenwoor digd, geeft de collectie een duidelijk beeld van de ontwikkeling van de automobielindustrie door de decennia heen zegt het perscommuniqué. De oudste auto is een Benz Vélo uit 1894, de jongste een Maserati Médici, een unicum uit 1971 van de Ita liaanse meester-autobouioer Giorgio Giupiaro. Centraal in het museum ligt een "plein" met aan de ene kant de originele poort van de aulofabriek Trompenburg (bouwer o.a. uan de Gouden Koets en de beroemde Spijkers) en aan de andere kant geveltjes in een stijl uit het begin van deze eeuw. Natuurlijk is er ook gelegenheid om van een natje en een droogje te genieten En wie er dan nog niet genoeg van heeft: 1 n Drunen (en dat is niet ver van Raamsdonksveer) staat nog steeds het Autotron. Begon nen als een hobby van de heer Lips en nu ondergebracht in een Brabantse boerderij in de stijl van Anton Pieck. En natuurlijk heeft men daar de komst van het Automusuem in de buurt niet lijdzaam afgewacht Naast de oude auto's zijn de attracties uitgebreid De old-timer- baan, de kleutertrein, het mini-racecircuit en de kleuterspeeltuin zijn nieuw. Beide musea zijn de hele week open. De stormachtige opmars van Honda is voor een groot deel te danken geweest aan de aantrekkelijke modellen die dit merk vlot achter elkaar op de markt zette. Civic - Accord - Prelude - Quin tet. Een attractief kwartet. De een nog charmanter dan de ander. Maar in de autowereld komt de slijtage snel. Bij de een duurt het wat langer dan bij de an der maar op de meeste mo dellen is men na enkele jaren toch wel uitgekeken. Dan moet er wat nieuws komen. En als het even kan: beter en leuker dan het voorafgaande. Dat is voor een merk als Honda natuurlijk moeilijk. Het staat onder de druk van het eerste succes. De tweede generatie Civic was geen openbaring. De eigenzinnige eenling was een uit vele geworden. Een degelijke gezinsauto. Niet slecht of lelijk. Dat beslist niet. Maar het nieuwe model mist toch dat eigen smoeltje dat juist die eerste editie zo leuk maakte. Na vijf jaar furore te hebben ge maakt was ook de Accord van Honda aan een opknap beurt toe. En als ik het nu het resultaat van deze "restaura tie" goed bekijk dan mis ik toch weer de oorspronkelijk heid die in het eerste kwartet zo opviel. Er is wel flink wat veranderd maar het is alle maal weinig spectaculair. Misschien had deze Accord dat ook minder nodig. Maar het nieuwe model kwam niet on der de "dictatuur van de windtunnel" uit. Die bepaal de dat de achterkant een tik keltje omhoog moest en de de contouren van de voor kant scherper moesten wor den om een lagere luchtweer- stand te bereiken. Die hogere achterkant bood als bijkomend voordeel de mo gelijkheid tot royale vergro ting van de kofferruimte, die nu een zeer respectabele in houd heeft gekregen. De gro tere maten van het nieuwe model (4.21 meter voor de driedeurs en 4.41 meter voor de vierdeurs sedan) beteken den ook ruimtewinst, die weer kon worden benut voor de passagiers achterin. Mens en bagage hebben het derhalve iets beter gekregen in de Honda Accord, die bo vendien zuiniger is gewor den. Dat is nu eenmaal de on ontkoombare eis van deze tijd. De snel gestegen en wel licht aanstonds nog verder omhoog klauterende brand stofprijzen dwingen iedere fabrikant iets aan het ver bruik te doen. Elk nieuw of gewijzigd model moet dus zuiniger uit de fabriek komen dan zijn voorganger. De Accord maakt op deze regel zijn uitzondering. En dat is niet alleen te danken aan die sterkere stroomlijning maar ook aan enkele technische in grepen. In principe is dezelf de 1,6 liter motor met een ma ximum vermogen van 80 DIN-pk gehandhaafd maar dan wel met een iets hogere compressieverhouding en met een transistorontsteking. Na een uiterst gunstige nt kwam ik aan de benzine pomp tot meer dan één op twaalf, wat toch wel erg gun stig is voor een auto van dit kaliber. Maar ook ntet wat meer stadswerk op het pro gramma bleef ik bij de benzi nepomp toch ook in de buurt van de één op tien. Dat zijn gunstige cijfers. Min der enthousiast moet ik zijn over de prijskaartjes die op de verschillende modellen zijn gehangen. De lijst begint bij 21',6 mille voor de drie deurs, hij eindigt bij 26te mil le voor de vierdeurs auto maat. Ik had een vierdeurs met vijfbak ter beschikking en die kost 22.795 gulden. Dat zijn stevige prijzen voor een overigens wel erg pretti ge middenklasser. Goed afge werkt (al was niet iedereen even enthousiast over de twee afwijkende rode kleu ren in mijn rood testexem plaar), zeer compleet uitge rust, royaal en comfortabel. De wagen is heel gemakkelijk te hanteren, mede dankzij de aanzienlijke verbetering van de besturing. De vering is voldoende al worden kleine oneffenheden in de weg wat te sterk naar boven doorgege- De heel gemakkelijk functione rende vijfbak dirigeert een zeer soepele krachtbron on der de motorkap die het 945 kilo wegende voertuig tot in de buurt van de 170 kilome ter per uur kan opjagen. Al thans op de teller. De naald van de snelheidsme ter krijgt men daarbij heel gladjes op of om de 130 maar de nog hogere cijfertjes wor den heel wat moeizamer be reikt. Bovendien wordt de motor in die regionen nogal rumoerig. Maar een kniesoor die daar~op' let, want alles bij elkaar is de ze Honda Accord een plezie rige representant van de mo derne Japanse middenklasse, waarover ik de laatste tijd meermalen de lof heb gezon gen. Gemakkelijke, goed rij dende en soepel hanteerbare auto's. Net als deze Honda Accord. ADVERTENTIE Nu tc koop bij uw tijdschriftenwinkel, supermarkt en bladenman. Waarin ook: de nieuwste boeken, films en platen. Astrologie. Cosmo Mode. De vragen rubrieken Cosmo Medisch, Psychisch en Cosmo Wet, Werk ert Geld. Cosmo Cosmetica met de nieuwste gezichtspunten. Cosmo Onbegrensd met nieuws over shopping, mensen en uitgaan. En elke maand speciaal: Cosmo Verhaal. Kortom: Cosmo laat zien dat het leven de moeite waard is!

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11