c Gemeente verwerft fabriek 3 Strenge selectie voor woningen Stevenshof "Niet genoeg geld voor gezondheids centrum in Mors" Clos en Leembruggen aan Langegraeht D'66: maak van LWS gemeentelijk bedrijf Leidse stadsrubriek ^WOENSDAG 28 APRIL 1982 Leiden yGardeniers vol verwachting 'van centrum tEIDEN - Bij de opening van het Klinisch Genetisch Centrum zei de minister van volksgezondheid prJ en milieuhygiëne, mevrouw M.H.M.F. Gardeniers-Berendsen ili, gistermiddag zeer beslist, dat het r. werk dat op het Centrum word °°l gedaan een positieve bijdrage kan leveren aan de volksgezond- heid en aan het geluk van de bur gers. "Aangeboren en erfelijke aandoeningen vormen een be langrijk maatschappelijk en me disch probleem". !1 Per jaar worden er 10.000 kinderen in Nederland geboren met een aangeboren of erfelijke aandoe ning. Van de medewerkers van het Klinisch Genetisch Centrum verwacht de minister dat zij zich zullen inleven in de problemen van de mensen die om een on derzoek vragen. "Er moet wor den voorkomen dat er beslissin gen worden opgedrongen." Geen kans voor kleine huishoudens Klinisch Genetisch Centrum. Zij wordt omringd door in de Kamp en AZL-directeur Peters. LEIDEN - (Echt)paren zonder kinderen of alleenstaanden hoe ven voorlopig niet te rekenen op een woning in de Stevenshofpol- der. Bij de verdeling van de eer ste nieuwbouw zullen de (vierka- merlwoningen alleen worden toegewezen aan huishoudens van tenminste drie personen Wethouder Tesselaar van volks huisvesting verklaarde gister avond van mening te zyn dat de gezinsgrootte en het aantal ka mers enigszins met elkaar in overeenstemming moet zijn (De gemeente hanteert hiervoor zo geheten bezettingsnormen). Tot nu toe was alleen afgesproken ep ;e LEIDEN - De gemeente heeft in principe overeenstem ming bereikt over de koop van het voormalige fa briekscomplex van Clos en Leembruggen aan de Lan gegraeht in Leiden. De grond is nu nog eigendom van Clos en Leembruggen. Met de aankoop is een bedrag gemoeid van ongeveer 1 miljoen gulden. Het fabriekscomplex aan de Lan gegraeht heeft na het faillisse ment van Clos en Leembruggen jarenlang te koop gestaan. De ge meente had al geruime tijd be langstelling voor het pand. De prijs was echter zo hoog dat het onmogelijk zou zijn om, na ver werving, betaalbare woningen op het terrein te bouwen. Ook tal van project-óntwikkelaren waren de afgelopen jaren in de markt om de voormalige textiel fabriek te kopen. Een automo bielbedrijf had belangstelling om op deze plek aan de Lange graeht een garage te vestigen. De onderhandelingen over de ver koop van het complex zijn echter steeds afgesprongen op de prijs of de toekomstige bestemming die de gemeente voor het terrein heeft vastgelegd. De gemeenteraad heeft uitgemaakt dat op de plek van Clos en Leem bruggen uitsluitend woningen en kantoren mogen worden ge bouwd. Een en ander is vastge legd in het bestemmingsplan voor de wijk Noordvest. "Met de aankoopsom die er nu is uitgeko men kan de gemeente de gewen- Man vernielt eigen wagen LEIDEN - In een vlaag van razernij heeft gisteravond een 21-jarige Leidenaar zijn eigen auto ver nield, die geparkeerd stond aan de Klikspaanweg. Toen de poli tie en de Eerste Hulpdienst arri veerde bleek dat de man, die in een heel ander deel van Leiden woonde, allerlei medicijnen door elkaar had gebruikt. Hij is overgebracht naar de afde ling acute opname van het AZL. ste bestemming realiseren", al dus Henk Deurhof van de afde ling grondzaken van de gemeen te. "Maar de koop van het fa briekscomplex was dan ook niet in één, twee, drie geregeld". Behalve het voormaligè fabriek spand aan de Langegraeht is ook een aantal woon- en pakhuizen bij de koop betrokken. Het gaat in totaal om drie woningen aan de Langegraeht en zes huizen aan de 3e Binnenvestgracht. Een klein complex tussen de Mare- singel en de Binnenvestgracht hoort eveneens bij de transactie. Het is de tweede keer binnen één jaar tijd dat de afdeling grondza ken van de gemeente een belang rijke slag slaat. Vorig jaar bereik te de gemeente met projectont wikkelaar Bakker uit Nieuw Vennep overeenstemming over de koop van drie voormalige fa briekscomplexen in de stad (Nieuwenhuizen aan de Mors- weg en Sanders en Citin beide aan het Levendaal). Al deze fa briekscomplexen hebben jaren lang leegestaan. Clos en Leembruggen en dochter onderneming Hollandia in Vee- nendaal kwamen drie jaar gele den in betalingsmoeilijkheden door aanzienlijke verliezen in de industriegarensector. Een jaar eerder was al besloten de vesti ging in Leiden, waar op dat mo ment nog 65 mensen werkten, te sluiten. In 1979 werd het faillissement uit gesproken nadat het ministerie van economische zaken had ge weigerd het bedrijf financiële steun te verlenen. Daardoor kwa men in Veenendaal nog eens 250 mensen op straat te staan. De verkoop van het fabriekspand aan de Langegraeht maakt deel uit van de afwikkeling van het bedrijfsfaillissement. Met de op brengst zullen nog bestaande schulden worden voldaan. Conclusie werkgroep: LEIDEN - Een wijkgezondheid- heidscentrum in de Mors is fi nancieel niet haalbaar. Zo zal tenminste het advies luiden van de werkgroep die moest onder zoeken hoe een eventueel cen trum kon worden opgezet. Zij zou daarbij bekijken of de werkers van het centrum in loon- ADVERTENTIE dienst kunnen worden genomen of niet. Kortelings kwam de werkgroep tot een conclusie: of de werkers nu wel of niet in loon dienst zijn, financieel is het cen trum nog niet rond te krijgen. Volgens de heer Mentzij, als Mors- bewoner lid van de werkgroep, betekent dit niet dat een wijkge zondheidscentrum in de Mors volledig van de baan is. De voor naamste hindernis, onduidelijk heid over het verkrijgen van ver schillende subsidies, zou in prin cipe door de gemeente genomen kunnen worden. Feit is echter dat de gemeente Leiden dan meer geld moet spenderen aan het centrum dan eigenlijk de be doeling was. Op grond van het rappbrt van de werkgroep zal de gemeenteraad evenwel de uiteindelijke beslis sing over een wijkgezondheids centrum moeten nemen. En daarbij zullen niet alleen de fi nancien aan de orde komen. De inmiddels jaren durende discus sie over een wijkgezondheids centrum in de Mors heeft geleerd dat er nog meer obstakels zijn. Zo is men het nog niet eens kun nen worden over de kwestie van de loondienst: moeten werkers nu in dienst van het centrum ko men of moeten ze zelfstandig blijven. dat die gegadigden voorrang zouden krijgen, die een goedko pe huurwoning achterlaten. Tes selaar meent dat de bezettings normen ook een rol moeten spe len. De PvdA-fractie bleek het gisteravond unaniem hiermee Huishoudens van één of twee per sonen krijgen dus (voorlopig) geen vierkamerwoning in de Ste venshof, ook niet als ze een huur woning met een huur beneden de 250 gulden per maand achter laten. Een (echt)paar met één of meer kinderen, die een iets duur dere woning achterlaat (tot 350 gulden per maand) heeft in dit geval voorrang, zo luidt het PvdA-standpunt. De partij vindt verder dat er enkele tientallen woningen in de Ste venshof gereserveerd moeten worden voor woningzoekenden met een medische urgentie-ver klaring van de GG en GD De eerste fase van de bebouwing van de Stevenshofpolder voor ziet in de bouw van nog geen driehonderd woningen. Er heb ben zich ruim tweeduizend gega digden aangemeld. De eerste ja ren zal er daarom een strenge se lectie moeten worden toegepast. De voormalige textielfabriek aan de Langegraeht, op de plaats i komen. t woningen en kantoren Wortelstamp Leiden heeft een nieuwe pro- fessorenwijk. De straten bij de gebouwen van de universiteit aan de Witte Singel en de Doelengracht worden vooral naar overle den professors genoemd. Tot verdriet van historicus Dick de Boer. De Boer die naam maakt met populaire Leidse geschied schrijving in 'Wortelstamp en Wittebrood', had liever ge zien dat de straatnamen zou den aansluiten bij de geschie denis van het Doelengebied: kloosters, kazernes en wonin gen (de wijk Groenendaal). "Het verleden van het Doe lencomplex heeft helemaal niets met de universiteit te maken". Dus benaderde De Boer de straatnamencommis- sie van de gemeente met na men als Handboogsteeg, Voetboogsteeg, Arsenaal- plaats en Paterstraat. De Boer was 'te laat'. De straat namen-commissie had in middels gekozen voor de Cle- veringaplaats, de Jacob Geel- brug en de Matthias de Vries- hof. Professor Cohen, de voormalige baas van De Boer, had dit kaliber straat namen vorig jaar al bedacht, op verzoek van het bestuur van de universiteit. De Boer heeft er spijt van. "Als de gemeente meer bekend heid had gegeven aan het kie zen van nieuwe straatnamen en als zo'n keuze meer in de openbaarheid was geschied, dan had ik mijn voorstellen eerder kunnen indienen. Nu kwam de zaak voor mij pas aan het rollen toen wij op 't punt stonden te verhuizen". De geschiedenis-faculteit van De Boer is enkele weken ge leden verhuisd naar de Clevc- ringaplaats 14 of... naar de Doelensteeg 2. De straatna- lijk nog een enkel 'historisch vèrantwoord' naampje zoals de Doelensteeg gehandhaafd. Het geschiedenis-gebouw ligt op de hoek van de Cleverin- geplaats en de Doelensteeg. Het bestuur van de universi teit heeft nog niet bekend ge maakt wat het officiële adres zal luiden. De Boer hoopt dat hij naar de Doelensteeg 2 is verhuisd. "Dan heb ik toch nog een beetje mijn zin". Bijna had De Boer op de hoek De foto laat het plein voor de Hartebrugkerk gedeeltelijk zien. Wie de stelling van stadswacht Gussenho- oen dat "dit nog een mooi plein wordt ook" bewezen wil zien. vervoege zich in de Haarlemmerstraat van de Cleveringaplaats en de Van de Waalsteeg gezeten. Zijn voormalige baas Cohen had namelijk voorgesteld om de 'Verlengde Doelensteeg' naar de hoogleraar kunstge schiedenis Van de Waal te noemen. De in '72 overleden Van de Waal heeft pech dat een andere professor met bij na gelijkluidende naam (pro fessor Van der Waals) al een naam en een plein heeft in de oude Professorenwijk. (Als wethouder Waal dood is, kan hij het dus ook wel vergeten. Zelfs een Cees Paaltjespad zou teveel lijken op een reeds bestaande straatnaam). De Paterbrug over de Witte Singel blijft Paterbrug heten in plaats van Molhuysenbrug zoals Cohen wilde En er is nog meer troost voor Dick de Boer. Het straatje bij het In stituut voor Sinologie dat in de wandeling bij de gemeen te het Maostraatje heette, wordt voortaan Arsenaal straat genoemd. De straat ligt niet voor niets aan het voor malige Arsenaal. Pech voor professor P. J. Veth (kenner van Nederlands-Indië en overleden in 1895). De straat tegenover de Rijn- en Schie- kade aan de binnenkort weer Hartekreet George Gussenhoven wacht niet af tot de straatnamen- commissie ongewenste na men afroept. Hij vraagt om het plein vóór de Hartebrug kerk aan de Haarlemmer straat te gedenken met de naam 'Goofersplein', naar de bouwpastoor van de Harte brugkerk. 'Hartplein' mag ook. Namens het kerkbestuur schrijft Gussenhoven in stadswachtor-stijl: "Leiden is plotsklaps groter geworden, zonder tijdrovende annexa tie-besprekingen met buur gemeenten. We hebben er na melijk een plein bij gekregen, en hoewel de werkzaamhe den nog niet geheel zijn vol tooid, laat het zich aanzien dat het nog een mooi plein wordt ook" Gussenhoven feliciteert B en W in zijn brief van harte "De vi sie om het best rati ngsprofiel van de Haarlemmerstraat voor de Hartebrugkerk te doorbreken, verdient een compliment. Het is verras- LEIDEN - De Leidse Woning Stichting kan het best vervangen worden door een gemeentelijke tak van dienst, ook wel gemeentelijk woning bedrijf genaamd. De LWS vervangen door een nieuwe stichting heeft vooral het bezwaar dat de democratische controle niet is gewaarborgd Dat staat in een notitie van D'66 over de toekomst van de LWS. De democraten wijzen op de ervaringen van de gemeente Delft met een gemeentelijk woningbedrijf. "Een gemeentelijk woningbedrijf kent als belangrijkste nadeel dat dit geen toegelaten instelling is, zoals bedoeld in de woningwet, en daarom in beginsel geen nieuwbouw zou mogen plegen", aldus de nota. "Dit bezwaar zou ondervangen kunnen worden indien de gemeente met de corporaties een afspraak kan maken dat deze een deel van hun nieuwbouw afstaan aan het woningbedrijf' D'66 vraagt zich af waarom de mogelijkheid van een woningbedrijf met meer gewicht heeft gekregen bij de overwegingen van B en W "De voordelen voor de rechtspositie van het personeel zijn overduidelijk Hetzelfde geldt voor de politieke controle op beleid en beheer", aldus D'66. De democraten zeggen dat er aan een woningbedrijf ook nadelen kleven "Het is geen zaak van een eenvoudige zwart-wit keuze, noch een ge loofsartikel". De conclusie luidt evenwel dat D'66 deze nadelen gedegen onderzocht wil hebben en dat de partij een lichte voorkeur heeft voor een gemeen telijk woningbedrijf. door René van der Velden Jaap Visser teiten vechtpetten van de stadswachter die onophoude lijk burgemeester en wethou ders kapittelt over de brug getjes van gemeenteman Jean Piret Toen wij de brief van Gussen hoven lazen, dachten we toch echt even: meent hij het nou echt serieus en in welke hoe- danigheid dan wel Welis waar staat onder de brief 'na mens het kerkbestuur' maar het stijltje van de brief was Gussenhovens' geëigende cy nische stijltje van stadswach ter. dachten we. Of van de ad viseur van het City Centrum met een borreltje teveel op Want wat te denken van het idee van 'het kerkbestuur' om het plein "Het Witte Hart" of het "Hartplein' te noemen, naar de voormalige brouwerij op de plaats waar nu de kerk staat 'Goofers plein' of 'Harteveldplein'; het lijkt het kerkbestuur om het Gussenhoven verzekert ons dat zijn brief uiterst serieus is be doeld. Hij heeft de hoed van kerkbestuurder op en zegt: "Als de gemeente compli menten verdient, waarom zou je ze 'dan niet geven?". Zelfs als Jean Piret. de na tuurlijke vgand van stads wachter Gussenhoven, schouderklopjes verdient De straatnamen commissie wil het nog even in het midden laten of het plein vóór de kerk een naam krijgt. Eerst zou moeten blijken of het plein werkelijk een plein is. 'Geestelijk vader' Jean Piret is daar niet zo zeker van. Hg heeft het 'plein' in elk geval niet als plein bedoeld. En het zit Piret ontzettend dwars dat er bijvoorbeeld vanmorgen elf auto's op 'zijn plein' ge parkeerd stonden. De ver- keerscommissie beslist mor gen over het voorstel om het 'plein' tot voetgangersgebied te verklaren, met een auto- oversteekplaats voor het au to-verkeer vanaf de Stille Rgn. Dat biedt de politie hou vast om bonnen uit te schrij ven. Op welk adres? Het zou dus ook voor de politic wel handig zijn als het 'plein een naam zou krugen. Mi* schien heeft Dick de Boei nog een suggestie, nu hij van deze discussie zo snel op dc hoogte is. send - zeker gezien vanuit de richting Donkersteeg - welk een ruimtelijk effect dit te weeg heeft gebracht. Het is alsof de kerk naar achteren is geplaatst, om ruimte te ma ken vooreen fraai plein in het hartje van Leiden Wilt u de geestelijke vader van dit idee (de heer J. C Piret?) onze waardering overbrengen'*'' Met enige verbazing hebben wfj dit epistel gelezen. Meent Gussenhoven het serieus' Wij twijfelden even Wij waren laatst bij hem thuis aan de Oude Rijn. Aan zyn kapstok hingen tal van hoofddeksels: De hoge hoed die hij gebruikt als adviseur 'binnenstadszaken' van het Leids City Centrum. De iets minder hoge hoed die hij als kerkbestuurder afzet in de kerk en waarmee hij geld op haalt voor de restauratie van de kerk (welk geld hg vervol gens al dan niet afdraagt aan de failliete restauratie aanne mer van de kerk, Ad Lange veld). Verder: de pet die hij draagt als Oude Rijn-bcwo ner bijvoorbeeld om te pro testeren tegen dc bomen die gemeenteman Ane Monster onaangekondigd voor zijn huis liet weghalen En dan ook nog verschillende varie-

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3