Centrum onderzoekt erfelijkheid Banenplan: rijk doet aan afbraak werkgelegenheid D'66 wil in elk geval met PvdA in B&W- college Nu ook voorlichting mogelijk in Leidse regio ^YlB-HU'Ü Leidse stadsrubriek DINSDAG 27 APRIL 1982 Bejaarde vlak voor vakantie beroofd LEIDEN Een 79-jarige vrouw uit Leiden moest gistermiddag haar vakantiereis naar Portugal onderbreken, omdat iemand haar beroofde van girobetaal kaarten, paspoort en een paar honderd gulden. Op weg naar Schiphol hielp een behulpzame man de vrouw in de trein. Op het vliegveld gekomen bleek echter alras waarom hij zo vriendelijk was geweest: hij had de bejaarde bestolen. Rond half vier, twee uur later, vond de spoorwegpolitie echter wel de betaalkaarten en de pas terug, zodat de vrouw alsnog, zij het met vertraging, naar het war me zuiden kan afreizen. LEIDEN - De minister van volksgezondheid en mi lieuhygiëne, mevrouw H.M.F. Gardeniers-Be- rendsen heeft vandaag het Klinisch Genetisch Cen trum geopend. De komst van dit centrum, dat ver bonden is aan het Acade misch Ziekenhuis, bete kent voor velen dat er ook in de Leidse regio onder zoek kan worden gedaan naar en voorlichting gege ven over erfelijke ziekten. De behoefte aan voorlichting over erfelijkheid kan verschillende oorzaken hebben. In Nederland worden jaarlijks ongeveer 10.000 kinderen geboren met min of meer ernstige erfelijke of aange boren afwijkingen. Zo kan een echtpaar, dat een kind heeft met een geestelijk of lichamelijke handicap uitgezocht willen heb ben wat de kans op herhaling is bij een volgende zwangerschap. Ook patiënten zelf maken zich, ouder geworden, vaak veel zor gen over de kans dat de aandoe ning waaraan zij lijden aan hun kinderen zullen doorgeven. Daarnaast zijn er mensen die zouden willen weten of bepaalde ziekten die in de familie voorko men erfelijk kunnen zijn. Met vragen over dergelijke dingen kan men terecht bij specialisten die zich bezighouden met erfelij ke ziekten: een erfelijkheidsdes- kundige of geneticus. Kinderarts en hoofd van het Centrum, dr. J.J.P. van de Kamp, is al geruime tijd met dit vak bezig. Vooral de laatste tien jaar zijn er voor hem veel meer mogelijkheden geko men om onderzoek te doen naar de oorzaken en herhalingsrisi co's van dit soort afwijkingen. Van de Kamp: "Elke keer merken we weer dat heel veel ouders met een zwaar gehandicapt kind het maar heel moeilijk kunnen ver werken. Dit afgezien van de zorg die ze er aan hebben. Ze voelen zich schuldig en maken zichzelf onmogelijke verwijten" Zwangerschap De meest aangeboren afwijkingen worden pas na de geboorte ont dekt. Het is echter mogelijk een beperkt aantal aandoeningen al tijdens de zwangerschap op te sporen, zodat men weet of het ongeboren kind, 'de vrucht', die bepaalde afwijkingen heeft of niet. Van de Kamp: "Zo'n onder zoek kan de ouders die een ver hoogd risico hebben een grote zekerheid bieden over de toe stand van de vrucht. Als het on geboren kind de afwijking wel blijkt te hebben dat kunnen de ouders besluiten de zwanger schap af te breken. Wij dringen daar niet op aan. de beslissing ligt helemaal bij de ouders", zegt hij nadrukkelijk. Er zijn verschillende manieren waarop een ziekte erfelijk kan zijn. Ook de kansen op herhaling lopen uiteen. Van de Kamp: "Zo ADVERTENTIE 0 toonzalen Leiderdorp rietschans 67-ciebagebouw bedri|fsterrem "de baandert)" J tel. (071) 413 414 open op werkdagen van 9-17 uur vrijdags tot 15.30 uur LEIDEN - D'66 zal na de ge meenteraadsverkiezingen van juni streven naar een pro gramcollege waarin in elk ge val de PvdA en D'66 verte genwoordigd zijn. De demo craten sluiten verder geen en kele andere partij of combi natie van partijen uit met be trekking tot samenwerking in een college. De leden van de partij gingen gisteravond akkoord met een resolutie van het afdelingsbe stuur waarin deze opstelling van de partij voor na de ver kiezingen is vastgelegd. Een wijzigingsvoorstel dat sa menwerking van de demo craten met CDA en WD fei telijk tot een theoretische (on)mogelijkheid reduceerde haalde geen meerderheid on der de leden. Partij-voorzitter Van der Heij den sprak wel uit dat een combinatie van D'66 met WD en CDA niet zijn per soonlijke voorkeur heeft. is bijvoorbeeld algemeen bekend dat een besmetting met Rode Hond tijdens de zwangerschap een ontwikkelingsstoormis bij het kind tot gevolg kan hebben. De kans op herhaling is hierbij uitgesloten, omdat dergelijke schadelijke invloeden bij een volgende zwangerschap kunnen worden vermeden". Iets anders ligt het bij hazelip, klompvoet, open rug of exceem. "Het is vaak moeilijk om onder scheid te maken tussen enerzijds erfelijke ziekten en anderzijds aangeboren afwijkingen die uit sluitend ontstaan door invloeden van buitenaf. Deze laatste zijn natuurlijk niet erfelijk. Zelfs het bekende mongolisme hoeft lang niet in alle gevallen erfelijk te zijn. Daarnaast unnen sommige ziekten nog geslachtsgebonden zijn. Bijvoorbeeld alleen jongen tjes kunnen aan spierdistrophie lijden. Om dat allemaal uit te zoe ken zijn hele gerichte onderzoe ken nodig. Vaak worden andere familieleden daar ook bij betrok ken, omdat zij drager kunnen zijn". Hazelip Uit ervaringsgegevens is af te lei den dat de kans op herhaling groter wordt als meer kinderen in één gezin dezelfde afwijking vertonen. Wanneer één der ou ders zelf een hazelip heeft, blijkt het risico voor hun eerste kind vier procent te zijn. Maar wan neer beide ouders een hazelip Volgens Van der Heijden kan zijn partij dan beter in de op positie gaan. De partijvoorzit ter noemde de suggestie van D'66-raadslid Glaubitz dat een college met klein links (PPR. PSP en CPN) minder hebben is de kans voor hun kind één op drie. Van de Kamp: "Het is noodzake lijk dat wij alles heel goed uitleg gen. Het is een hele moeilijke materie. Soms worden cijfers al verkeerd opgevat. Een ouder paar dat kreeg te horen dat in hun geval de kans op deze ziekte bij de kinderen 25% was, ging ge rustgesteld naar huis. Ze hadden immers al een kind met die ziek te en ze dachten dat de volgende drie kinderen geen gevaar zou den lopen. Dit is natuurlijk niet waar: kansen hebben namelijk geen geheugen. De kans op de aandoening is even groot voor elk kind. namelijk 25%". In 1981 heeft het Genetisch Cen trum dat toen al onderzoek ver richtte. 284 aanvragen gehad. In 1982 verwacht men over de 350 gevallen uit te zoeken. Toch laat nog maar tien procent van de mensen die kans hebben op een nageslacht met een erfelijke af wijking zich onderzoeken. Van de Kamp denkt dat dit voort komt uit onwetendheid bij zowel huisartsen als patiënten. Hij hoopt, nu Leiden over een eigen centrum beschikt dat de men sen, die daarvoor in aanmerking komen en er behoefte aan heb ben eerder geneigd zijn zich aan te melden. Dan kan via de huis arts of men kan zich rechtstreeks wenden tot het Klinisch Gene tisch Centrum (geb 33) op het ter rein van het Academisch Zieken huis. Lelden realiteitswaarde zou hebben, niet juist. De D'66-leden spraken gister avond in meerderheid nog eens nadrukkelijk uit dat de partij geen bindende afspra ken zal maken, noch partijen zal uitsluiten. "We hebben ons lesje geleerd", aldus voorzitter Van der Heijden herinnerend aan de college- vorming van vier jaar gele den toen de democraten uit de boot vielen. D'66 zal nu in elk geval streven naar deelne ming in het college van B en W van de gemeente Leiden, zo bleek overduidelijk. De voorkeur van de democra ten voor een college waarin ook de PvdA vertegenwoor digd is wil niet zeggen dat er sprake is van een 'samen uit, samen thuis' afspraak. Frac tieleider Hoekema liet wel doorschemeren dat over een dergelijke afspraak met D'66 te praten was geweest als de PvdA dat had gewild. LEIDEN - Het rijksbeleid bete kent een afbraak van de gemeen telijke werkgelegenheid Werklo zen worden door middel van rijkssubsidies aan tijdelijk werk geholpen. Zo wordt vast werk omgezet in tijdelijk werk. Dat is één van de kritische opmer kingen in het Leidse banenplan, dat gisteren is verschenen. In het plan. dat de titel Zicht op Werk draagt en onder toezicht van de beide WD-wethouders Fase en Schoute tot stand is gekomen, wordt het rijksbeleid ernstig ge kritiseerd. Het plan van minister Van der Louw (voor het verrichten van taken voor de gemeenschap door werkloze jongeren) wordt te be tuttelend genoemd. De gemeen te Leiden kiest voor een voor- waardescheppend beleid waarbij voor de belangstellenden zelf de hoofdrol is weggelegd, aldus de nota Hoewel een stad als Leiden dezelf de kenmerken vertoont van gro- te-stad werkloosheid, gaat de steun van het rijk volgens de ge meente onevenredig naar de vier grote steden. Rijksregelingen op het gebied van uitkeringen zijn onvoldoende op elkaar afgestemd en geven de ge meente onvoldoende vrijheid om een eigen beleid te voeren, zo kdt een ander punt van kritiek. Ook de tot de jongeren beperkte toepassing van maatregelen als Tijdelijke Arbeids Plaatsenover- eenkomsten (TAP) en Werk Ver ruimende Maatregelen (WVM) wijst de gemeente van de hand. Dit gaat ten koste van andere leeftijdscategorieën Maatregelen Behalve kritiek op het rijksbeleid bevat de nota Zicht op Werk ook min of meer concrete maatrege len om de werkgelegenheid en de herverdeling van werk te be vorderen. Verder zijn de voorge stelde maatregelen gericht op de verhoging en instandhouding van het scholingsniveau en de vakbekwaamheid Hulpverlening aan degenen die ten gevolge van hun werkloosheid in moeilijkheden komen en activi teiten voor werklozen krijgen in het Leidse banenplan eveneens de aandacht Volgens het plan wordt er binnen kort een stichting in het leven ge roepen - de Stichting Werkgele genheid Leiden die tot doel heeft om commerciële en half commerciële projecten voor werklozen technisch en finan cieel te begeleiden, voor zover dit gebeurt met het behoud van uitkering. De gemeente heeft minister Den Uyl inmiddels verzocht om twee ton beschikbaar te stellen. Voor dat geld zouden 'project-mana gers' in loondienst aangetrokken kunnen worden. Een en ander zou in samenwerking met de so ciale werkplaats van de grond moeten komen. Veel van de in de nota genoemde maatregelen zijn reeds in het economisch beleidplan genoemd (bedrijfsverzamelgebouw, kanto ren Schuttersveld, HEAO en HTS enz.). Andere maatregelen zyn al in uitvoering (klussen- bank, de gisteren gehouden on dernemersdag) In het plan wordt ook de stadsver nieuwing betrokken. Vestiging van wat wordt genoemd 'binnen stad-vriendelijke bedrijven' moet mogelijk gemaakt worden door gedeeltelijke herziening van de bestaande bestemmings plannen, aldus de nota. Voorts is er een uitgebreide ver langlijst die bij het njk wordt in gediend met het oog op de diver se bestaande subsidie-regelin gen Op de lijst staan diverse miljoenen- projecten, die bij elkaar vele dui zenden weken werk opleveren. Genoemd worden onder meer herstel van de Stadstimmerwerf (kosten 7.3 miljoen gulden), res tauratie van het Gulden Vlies in de Breestraat (2.1 miljoen), de Gereformeerde Kerk aan de He rengracht (0,9 miljoen), de Waal se Kerk in de Breestraat (2 mil joen). de Doopsgezinde Kerk in de Pieterskerkstraat (0.9 miljoen) en de nieuwbouw voor de politie en de reinigingsdienst. Dr. J.J.P. van de Kamp: "Onderzoek kan de ouders die een verhoogd risico hebben grote zekerheid bieden over de toestand van de vrucht". In de gaten (1) Het 'Binnenstadsblad' van de gemeente krijgt een opvol ger. Het nieuwe blad moet de burger niet alleen wegwijs maken in de stadsvernieu wing in de binnenstad maar ook in de vernieuwing in de buitenstad. Want niet alleen in de binnenstad kunnen we onze nek breken over riool buizen en klinkers, ook bui ten de singels zien we dat on der de weg het strand schuil gaat. Evenals het Binnenstadsblad zal het nieuwe tijdschrift de planningen van bijvoorbeeld rioleringswerk, walkanten- herstel, woningbouw en bo- menplanterij bevatten. Net als vanouds kunnen we dus in onze agenda noteren wan neer de gemeente verwacht dat we onze nek breken. Het nieuwe blad borduurt ver der op "de succesformule" van het Binnenstadsblad. De man achter dat succes is Rei nout van Gulick van de Mors- weg; een gesjeesde pillenstu- dent met een vaardige hand van schrijven en fotograve ren. Van Gulick verklaart in het Binnenstadsblad 'gerold' te zijn. Hij is aardig doorgerold. Want hij gaat ook het nieuwe stads blad maken en is sinds kort bovendien ambtenaar bij de afdeling 'stadsvernieuwing' van de gemeente. "Voordat ik het Binnenstadsblad ging maken, zat jk in de buurt- groep van D'Oude Morsch - daar zit ik trouwens nog in - en ik deed wat burenhulp bij de binnenstadswinkel van Hans van Gelder aan de Morsweg. Op den duur had ik bij die winkel een halve baan. Ik maakte krantjes over het structuurplan voor de bin nenstad. En toen kwam de motie Mentzij". Het voormalige PvdA-raadslid Frans Mentzij verklaarde eind '78 dat de gemeente het publiek wel eens "gemoti veerd en indringend" mocht voorlichten over waarom de gemeente zoveel kuilen groef voor datzelfde publiek. Bur gemeester en wethouders hadden wel oren naar een voorlichtingsblad. "Daar moet je een binnenstadsgek voor hebben", dacht voor lichter Lelieveldt. Van Gu lick dus. Als freelancer heeft Van Gulick zestien nummers van het Binnenstadsblad gemaakt. Tot grote tevredenheid van LEIDEN door René van der Velden Jaap Visser p .i 'd r-T'-T-ni rWm straat te liggen, meent Lelie veldt. De Binnenstadsbladen die niet naar 'de sleutelfigu ren' gingen (3000 stuks), la gen onder meer op de balies van het stadhuis, de VW en de bibliotheek. i'LJhüi In de gaten (2) -fr» rij«rl i iwt a. A fc Het Binnenstadsblad is gevri Jan Lelieveldt. Vroeger, voordat het Binnenstadsblad verscheen, brak regelmatig de furie los bij Buro Voor lichting. "Als de winkeliers een brief van ons kregen met de mededeling dat hun straat open ging, dan was het pa niek. Al dan niet in samen werking met het Leids City Centrum kregen we talloze telefoontjes en telegrammen dat de winkeliers failliet zou den gaan omdat hun bedrijf onbereikbaar was". Na het verschijnen van het Binnen stadsblad (het eerste num mer kwam uit in september '79) bleef de paniek voortaan uit, merkte Lelieveldt. De winkeliers konden voortaan lang van tevoren uitrekenen wanneer zij failliet zouden gaan. eens naar de foto-onderschrif- (Foto: Holvasti Leidse ondernemers en de le zers van het welzijnsblad 'In fo' kregen - voorzover zy in de binnenstad wonen - het Binnenstadblad gratis thuis gestuurd. De ondernemers en de Info-lezers waren goed voor 2000 exemplaren. 'Sleu telfiguren', noemt Lelieveldt deze lczerscategone. "Want wat wil je met zo'n blad9 in formatie op een juiste wijze overbrengen op een geselec teerd publiek dat met de stad wordt geconfronteerd. Dat is de kunst van het voorlich ten!" Het hoge woord valt: "de doelgroep". Lelieveldt voelt er niets vooi om een blad in hoge oplage lukraak te verspreiden Dan maak je een blad voor dc honden. Zo'n blad komt op Het Binnenstadsblad is gevre ten. weet Van Gulick. Hij schetst een bijna ouderwets tafereeltje als het blad bij sommige huishoudens door de brievenbus gleed: al dan niet echtelijke ruzies over wie het eerst het blad mocht lezen. (Blad kapot? Haal bij de balie van het stadhuis een Ook de ambtenaren die hun werk zagen uitgevlooid in het blad, hebben genoten. Ge werkt dat ze hebben om de planning die in het Binnen stadsblad stond te halen... De ambtenaren van de plantsoe nendienst genoten mogelijk wat minder dan de ambtena ren van de riolering, wanneer aan hun werk een nummer werd gewijd. De tuiniers staan immers toch al vol doende in de belangstelling; iedereen kan hun arbeid zien en ruiken Het rioolwerk is voornamelijk ondergronds Als de straat dicht ligt, ziet niemand de riolen meer; we ruiken het hoogstens als er iets mis is De systematische en themati sche aanpak in het Binnen stadsblad is Jan Lelieveldt goed bevallen. Hij meldt dat het nummer over de moeiza me restauratie van de Leidse hofjes in één week de deur uit was "Stapels hofjesnum mers hebben we naar de bi bliotheek gedragen Het was niet aan te dragen", vertelt Jan Lelieveldt ons... Nog on bewust van wat zij haar baas aan gaat doen, komt ïnforma- trice Hette Quispel het 'Buro' binnenzetten "Zeg Jan. ik heb nog wat nummers over de hofjes gevonden" "Het blad werd gebruikt bij buurtvergaderingen Dat zag Je", gaat Van Gulick Vtrdtt "Het buurtcomité van de Ma- redijk heeft zelfs een thema nummer over het Schutters veld huis aan-huis in de wijk verspreid". Daaraan kun je volgens Van Gulick ook zien dat het Binnenstadsblad geen 'applausblad' was, zoals wij het blad in een boosaardi ge bui wel eens hebben ge noemd. "Het is niet zo dat wethouder Waal piept en wij komen eraan. Het ligt juist andersom. Wij bepalen de in houd". zeggen Van Gulkick en Lelieveldt in koor "Waal is nu eenmaal de wet houder van de binnenstad, tenminste zo wordt hij wel genoemd" zegt Van Gulick. Daarom vindt hij het ook niet vreemd dat het koppie van Waal bijna evenveel in 'zijn' blad opdook als koningin Beatrix in "Ons Vorsten huis" Als wy goed hebben geteld dan stond Waal zestien keer op de foto in evenzovele Binnen stadsbladen Eén keer stond Waal er getekend in. En hij kreeg twee lange interviews Eén van die interviews (het in terview met "de vertrekken dc wethouder Waal" in het laatste Binnenstadsblad van vijf maanden geleden) heeft nog voor veel opschudding gezorgd Waal verklaarde daarin dat de kwaliteit van de Leidse raadsleden abomina bel was Zelfs als Hij onzin sprak, viel het de raadsleden niet op... Het had nog maar net in het blad gestaan of het viel alle raadsleden op. En ook de belangstelling van buiten Leiden was groot Bu ro Voorlichting kreeg by- voorbeeld veel aanvragen uit het Gooi voor het bewuste Binnenstadsblad. Op dat mo ment was Waal namelijk een seneus kandidaat voor een baantje als gewestvoorzitter van de Gooi en Vech: bi Dat is niet doorgegaan Van Gulick zal overigens de eerste zyn om te erkennen dat hij nogal tevreden is met het opknap beleid van de ge meente Maar dat betl nog niet dat hij een fanclub blad voor Waal zou maken "De mening van de redacteur speelt wel degelijk een rol. Kijk maar eens naar dc foto- onderschriften". Ook uit de inhoud van het blad blijkt de eigen mening van Van Gulick De voetgangers bruggetjes 'Basje' en Guus je', dc halfronde stadhuistrap of een grachtje in het Kort Rapenburg vindt hij bijvoor beeld schitterend. Door fo to's in te tekenen liet hij zien wat het publiek kon ver wachten als het grachtje of de trap er zouden liggen. De trap heeft het gehaald, het gracht je niet. "Nee. het is geen ap plausblad. Ik laat zien hoe dc gemeente werkt" Kortom Toen deden we dit, nu doen we dit en wel hierom. "Dat is voorlichtingzegt Lelie veldt. "Geen propaganda". in de gaten (3) De toon van het Binnetsdas blad wordt gehandhaafd in het nieuwe periodiek De D'66 raadsleden Hans Glau bitz en Jan Hoekema en het CDA-raadslid Joop Walen kamp wilden een goedkoper geproduceerd informatieblad dat het herstel in heel Le iden bespreekt. Het gratis blad zou ook op meer plaatsen verkrijgbaar moeten zijn Zij krijgen hun zin De naam van het nieuwe blad is alleen nog onzeker. B en W hebben de stoffige titel "De vernieuwende stad" verzon nen. De burgemeester of wet houder die deze naam heeft bedacht, moet wel haast de hele dag achter het bureau hebben gezet.n lm U veldt is ook niet gelukkig met deze titel. "De naam is te lang". Mensen die een betere naam weten, kunnen dat melden by Buro Voorlichting Een gratis abonnement op het nieuwe blad zal hun deel zijn Wy willen zelf ook wel een gooi doen naar deze prys. 'Steeds" bijvoorbeeld zou. denken wy. een heel geschik te naam zyn. "Applausblad' ligt misschien wat gevoelig Maar aan een naam als 'In De Gaten' kan zich niemand sto ten Of wat te denken van 'Vuile Handen'. Los Zand 'Aan Lager Wal 'Opbreken', 'Blubber' of heel gewoontjes de bekende Leidse uitdruk king 'Kommielfo'. Het eerste nummer van het nieuwe stadsblad (oplage 10 000) verschijnt nog vóór de zomer "Want", zegt Van Gu lick. "er zyn voldoende open gaten in dc stad".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3