"Ik ben tweemaal zo oud geworden" "Zo kweek je labiele figuren" "Van benadelen is geen sprake" Het touwtrekken om een schadeuitkering Prof. Bastiaans: De verzekeraars: Ongeveer 60.000 verkeersdeelnemers raken jaarlijks gewond bij een ongeval. Bittere ellende vaak, niet in de laatste plaats als gevolg van een soms jarenlang gevecht met de verzekeringsmaatschappij over de hoogte van de schadeuitkering. Het systeem van de wettelijke aansprakelijkheid functioneert slecht en kan uitlopen op een zeer lange lijdensweg voor het verkeersslachtoffer. Een andere wijze van schadeafhandeling lijkt gewenst. Maar ondanks diverse onderzoeken, veel praten, aantijgingen maar vooral veel leed is het daar nog niet van gekomen. Door Bert Paauw 'Ik ben de afgelopen jaren dubbel zo oud geworden. Vo rig jaar kreeg ik last van m'n hart. M'n huisarts heeft ge zegd: stop maar met die ver zekeringsaffaire. Maar dat kan en wil ik niet. Ik voel dat er wprdt gezwendeld. Medi sche rapporten mag ik niet inzien. Zoiets vreet aan je. Je wordt vreselijk wantrouwig. En de toestand van m'n vrouw wordt er maar niet be ter op. Misschien redeneert de verzekering wel dat m'n vrouw zo geworden is door alle financiële problemen die we nu hebben" "Want we zitten financieel erg zwaar. Het eerste jaar na het on geluk heb ik meer dan een ton verloren. M'n krediet bij de bank is hard teruggelopen. Van die kant hebben ze al gezegd: ver koop je boerderij maar en ga over op de kalvermesterij. Ach, misschien ga ik wel naar de blik sem" Boer R. van den Broek uit Nieuw koop is nu al ruim driejaar in ge vecht met een verzekeringsmaat schappij om de schade vergoed te krijgen die is ontstaan na een verkeersongeluk dat zijn vrouw is overkomen. Het water is hem zo langzamerhand tot de lippen gestegen. Tot nu toe heeft hij aan voorschotten 12.500 gulden ont vangen maar naar zijn zeggen loopt de schade in de tonnen. De zaak-Van den Broek is helaas geen uitzondering. Met een zeke re regelmaat duiken soortgelijke gevallen op: verkeersslachtoffers die dachten goed verzekerd te zijn, maar na het hun overkomen ongeluk in een eindeloze touw trekkerij om een schadeuitke ring belanden. Touwtrekkerij die gepaard gaat met een, ontmoedi gend aantal medische keuringen, elkaar tegensprekende medici, juridische haarkloverij en lang zaam maar zeker murw rakende verkeersslachtoffers die niet zel den uiteindelijk genoegen ne men met een (te lage) afkoop som. Botsing De heer en mevrouw Van den Broek uit Nieuwkoop met hun kinderen. Na een verkeersongeval al jarenlang in gevecht met de verzekering. 'Foto wim DlJkm'nl Boerin Trijntje van den Broek rijdt eind januari 1979 in haar auto op een door ijs en sneeuw tamelijk gladde weg. Een haar tegemoet komende kraanwagen slipt en een botsing is onvermijdelijk. De gevolgen lijken aanvankelijk mee te vallen. In het VU-zieken- huis in Amsterdam worden geen breuken geconstateerd, wel een wond aan de rechterslaap en kneuzingen aan de rechterelle- boog. Trijntje van den Broek voelt zich in elk geval na het on geluk niet meer in staat om net als in het verleden volop te werken op de boerderij. Haar man:"Mijn vrouw leidde min of meer het bedrijf. Zelf zat ik meestal in Ter Aar, bij de vlees kalveren. Na het ongeluk kon ze niet meer werken. Ze was volko men uit haar gewone doen. Het werk is eerst opgevangen met losse krachten en een huishou delijke hulp. Maar m'n vrouw werd maar niet beter. Integen deel, het ging steeds slechter in plaats van beter" Van den Broek moet veel kosten maken. Hij heeft een rechtsbij- standsverzekering lopen bij de maatschappij De Twaalf Gewes ten die hem mr. P. kremer al jurist/schaderegelaar toewijst. Kremer gaat in de slag met Na tionale Nederlanden, de verzeke raar van de mobielekraan. Over de schuldvraag bestaat geen on duidelijkheid: het slippen van kraan is de oorzaak van het onge luk geweest. Nationale Neder landen betaalt Van den Broek een voorschot van 12.500 gulden en verlangt dat mevrouw Van den Broek een medische onder zoek ondergaat bij de Amster damse neuroloog Van der Toorn, keuringsarts voor NN. Perplex Op grond van het rapport van deze neuroloog laat Nationale Neder landen weten slechts te willen uitgaan van een periode van ar beidsongeschiktheid van me vrouw Van den Broek van tien weken. Van der Torren is van mening dat de bestaande klach ten en afwijkingen van mevrouw Van den Broek niet aan het onge luk kunnen worden toegeschre- Van den Broek daarover: "Tegen mij heeft Van der Torren gezegd: uw vrouw is nooit goed geweest. Als ze pijn heeft moet ze maar aan de librium. Ik was helemaal perplex. Misschien had ik hem beter een pak slaag kunnen ge ven. Mijn vrouw heeft voor onge luk altijd hard gewerkt op de boerderij. In 1977 is zij nog uitge breid gekeurd voor een arbeids ongeschiktsheids-verzekering en werd zij geacceopteerd door de Onderlinge Levensverzekerings maatschappij in Den Haag. Zon der problemen, geen beperkende voorwaarden, geen premieverho ging. Hoe dan ook, Nationale Nederlan den was bereid 8000 gulden voor de tien weken arbeidsonge schiktheid te betalen plus 5000 gulden smartegeld. Totaal dus 13.000 gulden. Na aftrek van het verstrekte voorschot van 12.500 gulden bleef er dus nog 500 gul den uit te keren. Van den Broek:"Alleèn het eerste half jaar heb ik al ruim 50.000 gulden aan lonen moeten beta len. Wat men gemakshalve maar vergeet is dat op een boerderij zeven dagen in de week wordt gewerkt en dat in het weekend tweehonderd procent moet wor den betaald". Utrecht waar de professoren Kemp en Vermeulen een uitge breid onderzoek uitvoeren. Her senen, spieren, ruggemerg, alles komt aan de orde. Afkoopsom Van den Broek:"We hebben ge vraagd of de klachten het gevolg waren van het ongeluk, maar daar wilden de heren zich niet over uitlaten. Dat was een zaak voor de keuringsartsen, zeiden ze. Wel vroeg één van de assis tenten, een specialist in oplei ding, ons of we al bezig waren met een rechtszaak. We moesten het er maar niet bij laten zitten, zei hij veelbetekenend" In hun rapport laten de Utrechtse professoren zich niet uit over de vraag of de klachten door het on geluk zijn veroorzaakt. De medi sche adviseurs van zowel Natio nale Nederlanden als de Twaalf Gewesten meten zich wel een oordeel aan: géén ongevalsge volg. De medische adviseur van de Twaalf Gewesten, sociaal-ge neeskundige W.Ouwehand, en mr. P. Kremer, de door de Twaalf Gewesten aan Van den Broek toegewezen jurist, brengen ruim een jaar na het ongeluk een bezoek aan Nieuwkoop. Zij heb ben een nieuw aanbod van Na tionale Nederlanden bij zich. De ze maatschappij wil de zaak niet laten slepen en is bereid in plaats van 13.000 gulden een 'afkoop som' van 37.500 gulden te beta len. Van den Broek:"Kremer en Ouwe hand vonden dat ik dat aanbod maar moest accepteren. Het viel toch niet te bewijzen dat de klachten van mijn vrouw aan het ongeluk waren te wijten, zeiden Van den Broek gaat echter niet ak koord en neemt, conform de hem daartoe geboden mogelijkheid in zijn rechtsbij stands verzekering, een andere advocaat in de arm: mr. H. Oderkerk uit Breda. Een advocaat, hem aangeraden door de heer C.Bousardt, woordvoer der van de Werkgroep van Ver keersslachtoffers, die de familie tevens aanraadt een medisch on derzoek en behandeling te laten ondergaan bij prof. dr. J. Bas tiaans uit Oegstgeest. dat ondanks herhaalde verzoe ken het Academisch Ziekenhuis Utrecht heeft geweigerd foto's en andere medische gegevens van het aldaar verrichte onder zoek aan Bastiaans te doen toe komen. Foto's zijn nu gemaakt op het Leidse Academisch Zie kenhuis terwijl mevrouw Van den Broek ook manuele therapie heeft gehad wat wel enige ver lichting in de pijn heeft gegeven. Bastiaans komt in zijn rapport tot de conclusie dat voorgaande rapporteurs onvolledig zijn ge weest. Op voorstel van mr. Oderkerk heeft een medisch adviseur uit Haarlem als onafhankelijke des kundige alle bestaande medi sche rapporten in deze zaak beoordeeld. Deze medicus moest nagaan of in de rapporten juiste conclusies worden getrokken naar aanleiding van de huidige gevolgen. Tevens moest hij be kijken of alle terzake doende as pecten wel aan bod zijn geko men. Eind februari van dit jaar heeft hij mr. Oderkerk laten weten dat hij evenals prof. Bastiaans van me ning is dat de huidige invalide- ring van mevr. Van den Broek moet worden gezien als een ge volg van het haar overkomen on geval. Vorig jaar al is mevrouw Van den Broek door de Gemeen schappelijke Medische Dienst volledig arbeidsongeschikt ver klaard. Maar van Nationale Ne derlanden heeft Van den Broek nog altijd niet meer dan het voor schot van 12.500 gulden gezien. Dubbeltje Omdat de keuring door Van der rr Torren een onbevredigend ge- Onvolledig voel achterlaat, wenden Van den Broek en zijn vrouw zich tot het Academisch Ziekenhuis in Dat onderzoek heeft inmiddels plaatsgevonden. Saillant detail is De Nieuwkoopse boer verbitterd: "In een blad van Natio nale Nederlanden las ik: als je recht hebt op een dubbeltje en je vraagt acht cent, dan krijg je toch een dubbeltje". Verbitterd is hij ook over de op merkingen en het rapport van neuroloog Van der Torren waar door het hele getouwtrek is be gonnen. "Ze kunnen het mij niet uit m'n hoofd praten dat keu ringsartsen richtlijnen krijgen van de kant van de verzekerings maatschappijen. Zo'n dokter krijgt honderden klanten via de verzekering. Ik ben maar een ééndagsvlieg voor zo'n dokter, met mij hoeft hij geen goede vrienden te zijn". Sinds 1970 functioneert er in ons land een Werkgroep Ver- keers- en Ongevallenslacht offers waarvan de Tilburgse atelierhouder C.Bousardt de voornaamste woordvoerder is. De werkgroep heeft in de afgelopen jaren met grote vasthoudendheid en verbe tenheid strijd gevoerd tegen verzekeringsmaatschappij en en gepleit voor allerlei maatregelen die de positie van verkeersslachtoffers moeten versterken. Overi gens tot nu toe met weinig succes. Directe aanleiding voor zijn activiteiten vormen de erva ringen die Bousardt zelf heeft opgedaan. Op 35-jarige leeftijd overkwam hem in 1961 een ernstig auto-onge luk. Diverse breuken, in wendige bloedingen en kwetsuren aan spieren wer den geconstateerd. Ondanks enkele jaren revalidatie ble ven hinderlijke pijnen hem achtervolgen. Diverse spe cialisten die hem in de jaren zestig onderzochten ver klaarden hem echter gezond. Betaling Bousardt:"In de medische rap porten werd geschreven dat de pijnen niet aan het onge luk konden worden gewe ten". In 1970 besloot de des betreffende verzekerings maatschappij overigens vrij plotseling tot betaling van 89.000 gulden van de geelste ton aan schadevergoeding over te gaan. Bousardt:"In 1970 bleek dat een orthopaed enkele jaren daarvoor ernstig had ge knoeid, zowel met de funda mentele metingen als met de fundamentele leer van de heelkunde. Met dergelijke onzuivere stukken worden een advocaat een een rech ter om de tuin geleid. Maar ik weet dat er ook bij andere medische keuringen malver saties zijn gepleegd. Men heeft geprobeerd mij op al lerlei manieren te misbrui ken en mijn rechten te ont houden". Bousardt stelde de verzeke ringsmaatschappij een ulti matum. Als niet binnen 36 uur de volledige schade en invaliditeit zouden worden erkend zou hij zijn hele trieste dossier aan departe menten en allerlei andere in stanties toesturen. Vérvolgens kwam de maat schappij met 89.000 gulden over de brug maar Bousardt heeft dat geld (nog) niet geïnd. "Ik voel me moreel verplicht dit niet te doen in het algemeen belang en in het bijzonder met het oog op ieder ongevalsslachtofTer. Bovendien zou het een finale kwijting betekenen van de gepleegde delicten". De Werkgroep Ongevals- en Verkeersslachtoffers heeft al ruim acht jaar geleden een zeven punten-program- ma bij de politici in Den Haag gepresenteerd waarop niet onwelwillend is gerea geerd. Maar het is tot nu toe bij woorden gebleven. Eisen De zeven punten zijn, globaal samengevat: - geen keuringen door verzeke ringsartsen; - slachtoffers moeten de be schikking krijgen over de rapporten die artsen over hen uitbrengen; - schadeprocedures mogen nooit langer dan twee jaar lopen; - een verkeersslachtoffer moet niet bewijzen dat hij voor het ongeluk gezond was, de maatschappij moet aanto nen dat het slachtoffer voor het ongeluk niet gezond - verandering van belasting wetgeving opdat een slacht offer die jaren na een onge val een uitkering krijgt niet in dat jaar door de fiscus wordt gepakt; - het oprichten van een onaf hankelijke instantie, los van politieke, kerkelijke, econo mische of verzekeringsin vloeden, beschikkend over eigen artsen en advocaten om verkeersslachtoffers op te vangen en bij te staan. - als een dergelijke instantie niet mogelijk is: nationali satie van het ongevalsscha- deverzekeringswezen. Voor dit soort schadegevallen moet dan een algemene volksverzekering komen. Maffia Bousardt:"Een volksverzeke ring via een omslag naar draagkracht is de beste op lossing. In Zweden en Nieuw-Zeeland bestaat zo'n verzekering en het aantal conflicten daar is aanzien lijk afgenomen. Zoals het nu gaat in Nederland kan het niet doorgaan. Je wordt als verkeersslachtoffer geeste lijk afgeslacht. De verzeke ringsmaatschappijen probe ren onder betaling uit te ko men door te bewijzen dat je vóór het ongeluk al abnor maal was. Het is een maflia, een gewetenloze bende. En ik ben niet bang om dit te zeggen. Ik beschik over vele dossiers en bewijzen om m'n woorden te staven. De verze keringsmaatschappijen heb ben mij in de loop der jaren nog nooit durven aanpak ken. Ik vrees ze niet". De betekenis van de wettelijke aansprakelijkheid is niet groot Nauwelijks 15 procent van de verkeersslachtoffers doet een beroep op de schuldige tegenpartij terwijl niet meer dan 8 procent een uitkering krijgt van boven de 5000 gulden. Dit waren de voornaamste uitkomsten van een onderzoek aan de Leidse universiteit, dat een kleine tien jaar geleden door prof. A.Bloembergen en mr. J.v.Wersch werd uitgevoerd. Bloembergen stelde destijds:"Het loopt niet best met de aansprakelijkheidsstelling. Er zijn gevallen waarin eerst na vier, vijf jaar een uitkering volgt en deze is dan al te vaak nog onvolledig. De hele gang van zaken is weinig bevredigend. Steeds weer is er een conflictmodel. Er wordt hard onderhandeld over de hoogte van de geleden schade; zó hard dat er steeds weer een duidelijke neiging is bij het tenslotte murw geworden slachtoffer met minder genoegen te nemen dan waarop men recht heeft". De Leidse psychiater prof. J.Bastiaans heeft in het verleden al eens te kennen gegeven dat de strijd rond de schadeuitkering jaarlijks zeker honderd verkeersslachtoffers in psychiatrische handen drijft. Volgens Bastiaans wordt de ernst van psychische schade bij keuringen meestal volledig miskend. "Ik heb tal van gevallen meegemaakt die uitermate onbehoorlijk zijn afgehandeld door verzekeringsmaatschappijen, door medici en door juristen. Als je mensen eerst jaren in hun vet laat smoren, dan kweek je labiele figuren. De keuringsarts beseft niet welke ellende aan een procedure met een verzekeringsmaatschappij kan vastzitten en welke betekenis een correct medisch rapport voor het slachtoffer heeft", aldus Bastiaans vorig jaar oktober in Het Parool. Uiteraard is men bij de verzekeringsmaatschappijen niet blij met de aantijgingen die onder meer door de Werkgroep Verkeers- en Ongevallenslachtoffers regelmatig aan hun adres worden geslaakt. Van de kant van het Bureau Voorlichting Schadeverzekering in Den Haag is in de loop der jaren steeds gewezen op het bestaan van de Raad van Toezicht op het Schadeverzekeringsbedrijf, samengesteld uit leden die geen enkele binding (mogen) hebben met verzekeringsondernemingen. En dan bestaat er ook nog een Inlichtingen- en Klachtenbureau voor Schadeverzekering. Woordvoerders van de Nederlandse Vereniging van Automobiel Assuradeuren (NWA) trekken af en toe fel van leer om het huns inziens vertekende beeld recht te zetten. "Wie zou het in vredesnaam kunnen opbrengen om zijn medewerking te verlenen aan het benadelen van verkeersslachtoffers?", zo vroeg NWA-secretaris mr. P.Kremer zich eind vorig jaar af. Volgens hem wordt het merendeel van de gevallen correct afgehandeld maar zal het slachtoffer dat krenterig tegemoet wordt getreden geen troost putten uit de wetenschap dat tien andere slachtoffers keurig zijn behandeld. De heer Bousardt en zijn werkgroep worden nauwelijks serieus genomen. "Die mensen doen net alsof alle specialisten die worden aangezocht om een verkeersslachtoffer te onderzoeken deel uitmaken van een verzekenngsmafTia. Waanzin". NWA-voorzitter mr J Ubbink uitte vorig jaar het advies dat een slachtoffer het beste onmiddellijk een jurist in de arm kan nemen "Dat hebben de verzekeringsmaatschappijen ook graag, die praten het liefst met een tegenpartij die terzake kundig is. Zo kun je van beide kanten duidelijk de rechten, verplichtingen en vorderingen op een rijtje zetten".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15