c Vergelding PLO blijft (nog) uit Breuk tussen Frankrijk en Syrië SPD achter Schmidt in kwestie kernwapens I Pym bij bemiddelaar Haig Aanval Israël fel veroordeeld lf< Spaans parlement eens met terreurbestrijding Zwitsers- Franse abortuspil op komst Wederzijdse diplomaten uitgewezen na bomaanslag Pinochet breidt aantal militairen in junta uit VRIJDAG 23 APRIL 1982 Buitenland Willy Brandt blijft voorzitter (Van onze correspondent Hans Amesz) MUNCHEN - Bondskanselier Schmidt kan tevreden zijn. Met circa tweederde meer derheid besloot het congres van zijn partij, de SPD. in Munchen dat het NAVO-dub- belbesluit, tot produktie en stationering van nieuwe mid- dellange-afstandsraketten in West-Europa, vooralsnog niet verworpen moet worden. Het overgrote deel van de 400 gedelegeerden stemde, na een urenlang durend en vaak hartstochtelijk gevoerd de bat, voor een voorstel van het partijbestuur waarin staat dat pas volgend jaar herfst op een speciaal congres defini tief bepaald moet worden of er al of niet Pershing-II- en kruisraketten op Westduitse bodem moeten worden geïn stalleerd. Eerst moet worden afgewacht wat de ontwape ningsonderhandelingen tus sen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten in Genève opleveren. Inmiddels heeft de liberale coa litiepartner FDP. by monde van partijvoorzitter en minis ter van buitenlandse zaken Hans Dietrich Genscher, al verklaard dat dit een indruk wekkende overwinning voor de politiek van de regering- Schmidt is. De kanselier zelf beschouwt de uitspraak van het congres als steun aan zijn veiligheidspo litiek. Hij is ongetwijfeld van mening dat dit de positie van de Bondsrepubliek in het westers bondgenootschap zeer ten goede komt. De laat ste tijd werden immers voort durend stemmen uit Was hington gehoord die onver bloemd spraken van anti- Amerikanisme bij de groot ste Westduitse regeringspar tij, wat ernstige consequen ties zou kunnen hebben. Het congres heeft er echter geen twijfel aan laten bestaan dat dit ten aanzien van het NA- VO-besluit in ieder geval niet geldt. Ook op het omstreden gebied van de kernenergie besloot het congres dat de lijn van het bestuur en van Helmut Schmidt gevolgd moet wor den. Dat betekent een, in de woorden van Willy Brandt, „zowel als ook". Dus aan de ene kant zo min mogelijk kerncentrales bouwen omdat zij helaas noodzakelijk zijn, en aan de andere kant door gaan met het zoeken naar minder riskante alternatieve vormen van energie om het gebruik van kernenergie te gen te gaan. Het congres heeft Willy Brandt met overweldigende meer derheid herkozen als voorzit ter van de partij. Hij kreeg 388 ja-stemmen. 31 gedele geerden stemden met nee en zeven onthielden zich van stemming. Bondskanselier Helmut Schmidt werd even eens herkozen als vice-voor- zitter, maar kreeg slechts 365 stemmen. Twee minder dan de minister-president van Noordryn-Westfalen, Johan nes Rau, die de eerste plaats vervanger van Willy Brandt is geworden. Bij de bestuursverkiezingen bleef veel bij het oude. Dé vrees dat de rechter- en lin kervleugel van de SPD el kaar over de hoofden van sommige personen zouden afslachten, bleek ongegrond. Verrassend was dat de meest uitgesproken linkse critici van de NAVO-politiek, Ep- pler en Lafontaine. al in de eerste stemronde als bestuur ders werden herkozen. In de marge van het congres in de Olympiahal bevestigde de huidige minister van finan ciën Hans Matthoefer dat hy een minder controversiële en minder vermoeiende porte feuille wil hebben. Matthoe fer. met wiens gezondheid het niet al te best is gesteld, sprak overigens geen duide lijke voorkeur uit („Ik ben een wapen dat overal ingezet kan worden"), maar er wordt aan gedacht hem minister van posterijen of van onder zoek en technologie te ma ken. Dat laatste is hij al eens geweest. De tegenwoordige chef van de bondskanselarij. staatssecre taris Manfred Lahnstein (45) wordt mogelijk opvolger van Matthoefer. Lahnstein, die geen echte partijpoliticus is maar meer een politieke beambte, wordt geroemd om zijn kennis van zaken en zijn koele doortastende van beslissingen nem WASHINGTON (UPI/DPA/Reuter) - De Palestijnse bevrijdingbeweging PLO zal zich - althans voorlopig houden aan het bestand in het zuiden van Libanon, als zij niet weer door Israëlische aanvallen wordt geprovoceerd. Dit heeft een functionaris van de PLO gisteren gezegd. .K 'i Al "We zullen ons aan onze verplich tingen houden, maar ik weet niet hoe lang we dat kunnen doen", aldus de waarnemer van de PLO bij de Verenigde Naties, Zehdi Labib Terzi, voor de Amerikaan se omroep NBC. "Onze mensen zijn niet opgevoed met wraak, dus we hoeven geen vergeldings acties uit te voeren", zo zei hij. Voor een andere Amerikaanse om roep, ABC, voerde Shafiq al- Hout van het centraal comité van de PLO het woord. Hij zei "op dit punt" niet te kunnen garanderen dat er geen vergeldingsactie zal komen voor de Israëlische bom aanval op buitenwijken van Bei roet. Hij vertelde een boodschap te hebben ontvangen van de Is raëlische minister van buiten landse zaken, Sjamir, waarin werd gezegd dat het staakt-het- vuren stand zou houden, wan neer de PLO haar gewelddadig heid jegens Israël staakt. "Ik kan Sjamir de verzekering ge ven dat als hij de Westelijke Jor- daanoever en de Gazastrook ver laat en het Palestijnse volk zijn rechten, zijn land en zijn zelfbe schikking geeft, het zijn strijd te gen Israël zal stopzetten, aldus Al-Hout. De veiligheidsraad heeft gister avond opgeroepen een eind te maken aan alle gewapende aan vallen in Libanon en alle partijen gevraagd het sinds negen maan- MADRID - In een bijzondere parle- mentszitting, speciaal gewijd aan de recente terreurgolf in Spanje, heeft de meerderheid van de po litieke partijen steun toegezegd Aanprijzing kloosterleven VATICAANSTAD (ANP) - De Vaticaanse radio-omroep heeft de 106de veijaardag van een Spaanse kloosterzuster aangegrepen om het kloos terleven aan te prijzen. Zuster Julia Sanchez uit Sego via is sinds 85 jaar in het klooster. Als lid van de con gregatie van 'Dienaressen van Maria en van de zieken', is zij sinds 60 jaar verpleeg ster. aan de anti-terreurmaatregelen die de regering dezer dagen in werking heeft gesteld. Daarbij is een actievere rol toebedeeld aan het leger, onder meer bij de be waking van officiële gebouwen en strategische steunpunten. Over andere taken, die aan het le ger zijn toevertrouwd wilde de regering niet in details treden. Minister van binnenlandse zaken, Roson, liet er geen twijfel over bestaan dat onderhandelingen met de ETA (naar verluidt een van de doelstellingen van het ETA-offensief) volstrekt uitge sloten zijn: „Over het leven, over de vrijheid of de eenheid van Spanje valt niet te onderhande- Zowel premier Calvo Sote- Stoessel vertrok gisteren lo als minister Roson a uitroepen van de uitzonde ringstoestand (waar de conserva tieve politicus Fraga Iribarne met klem om vroeg) van de hand, omdat dergelijke uitzonderlijke maatregelen de ETA alleen maar in de kaart zouden spelen. den van kracht zijnde bestand weer in acht te nemen. In de oproep wordt Israël niet met name genoemd. Wel wordt in de tekst herinnerd aan de diepe be zorgdheid waarmee de secreta ris-generaal van de VN kennis nam van de Israëlische luchtaan val op Libanon. De Veiligheids raad was bijeen op verzoek van dit laatste land. Het Europese parlement heeft gis teren een resolutie aangenomen, waarin de terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Liba non wordt geëist. In de resolutie staat voorts dat er onmiddellijk vrije verkiezingen moeten wor den gehouden om een democra tisch gekozen regering de kans te geven de nationale soevereiniteit over het gebied te herstellen. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Walter Stoessel heeft gisteren in Jeruza lem een gesprek gehad met de Is raëlische premier Menachem Be gin over de aanval van de Israëli sche luchtmacht op Zuid-Liba- non. Stoessel verklaarde daarna dat Israël bereid is het bestand in Libanon in acht te nemen. "Wij zijn het erover eens dat beide zijden er belang bij hebben dat de situatie kalm blijft en dat het staakt-het-vuren, dat tot stand is gekomen door bemiddeling van (de Amerikaanse, red.) ambassa deur Habib in acht zal worden genomen", aldus Stoessel. Vorig jaar juli wist de Amerikaanse speciale afgezant Philip Habib een akkoord tot het stopzetten van de vijandelijkheden in Zuid- Libanon te bereiken. Het bom bardement van woensdag was de eerste Israëlische luchtaanval op Libanon in negen maanden. de Yamit met geweld - ontvolkt JERUZALEM (Reuter) - Het grootste gedeelte van de Israëli sche nederzetting Yamit in de Si- naï-woestijn is gistermiddag ont ruimd en platgewalst door het Is raëlische leger. Tegelijkertijd vertrokken uit de Egyptische hoofdstad Cairo fakkeldragers naar de Sinai om de teruggave van het laatste gedeelte van het schiereiland door de Israëliërs aan Egypte op te luisteren. Israël opende gisteren zijn tweede consulaat in de Egyptische stad Alexandrie. Tegelijkertijd open de Egypte zijn tweede consulaat in Eilat. «tryi j JUJ Gisteren gingen de schermutselin gen door tussen het Israëlische leger en Joodse extremisten die fel gekant zijn tegen het overdra gen van een deel van het "bijbel se" land aan de "vijand" (Egyp te). Ooggetuigen zeiden dat bull dozers Yamit met de grond gelijk maakten met een snelheid van een huis per 15 minuten. Terwijl de 20.000 man sterke mili taire eenheid was verwikkeld in een felle stryd met de jeugdige ultra-nationalisten in Yamit, hield het Israëlische leger de noordelijke grens van het land scherp in de gaten na de bombar- kjOVBarlOOS dementen woensdag op Pale- Een groep (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - Een nieuwe ontwikke ling in de „pil" zal het over enige jaren mogelijk maken door het slikken van het zo pas gecon strueerde „anti-hormoon RU- 486" de zwangerschap te onder breken. De nieuwe pil is tevens menstruatieregelend. De uitvin ding. waarvan de naam door de makers - een Fransman en een Zwitser - nog niet is onthuld, zal een revolutie teweeg kunnen brengen in de abortuspraktijk De hoogleraren Walter Herrmann uit Geneve en Etienne -Emile Baulieu uit Parys hebben de werking van hun produkt op een voordracht m de Paryse acade mie van wetenschappen uiteen gezet Ze legden uit dat ze hun anti-hormoon met goede resulta ten op een aantal proefpersonen hadden getest. Aanzienlijk meer proefondervindelijk onderzoek zal echter noodzakelijk zyn alvo rens deze nieuwe pil in de handel kan worden gebracht, aldus de beide hoogleraren "Anti-hormoon" De functie van het nieuwe „anti- hormoon" is de werking te blok keren van de hormonen die door de eierstokken worden afge scheiden en die essentieel zyn niet alleen bij de inplanting van het bevruchte ei in de baarmoe der, maar ook by het in stand houden van de zwangerschap Door de werking van deze hor- momen te blokkeren, wordt de zwangerschap tegengegaan Wanneer men de uitscheiding helemaal zou tegenhouden, zou men dat ook doen met andere hormomen met andere functies en zou daardoor de hele interne huishouding in de war lopen. Het nieuwe anti-hormoon echter verhindert weliswaar het effect, maar niet de produktie van de vrouwelijke hormomen. De proeven met het nieuwe middel hebben zich voornamelijk in Ge nève afgespeeld. Dne vrouwen kregen gedurende vier dagen en te beginnen op de 22e dag van hun cyclus een dosis van 50 mg van het anti-hormoon toege diend. De menstruatie trad steeds binnen 48 uur na het inne men van de laatste dosis op. stijnse bases in Zuid-Libanon. Op de foto: Hardhandig verwijde ren Israëlische soldaten joodse extremisten van de daken in Ya mit, zich daarbij bedienend van een schuim spuit Britse vloot nu in gevechtszone elf andere vrouwen die hun zwangerschap wilden beëindigen, kreeg gedurende vier dagen een dosis van 200 mg toegediend Binnen twee tot vier dagen na de laatste dosis vond vruchtafdrijving plaats De ver schijnselen waren dezelfde als die bij een spontane miskraam De beide geleerden zijn ervan overtuigd dat hun middel ge vaarloos is. Ze denken echter nog twee tot drie jaar nodig te hebben voor ze daar helemaal ze ker van zyn. Egyptische hoofdstad Cairo overleg over het laatste pro bleem tussen Egypte en Israël in verband met de teruggave van de Sinai. Het gaat om het vaststel len van de grens in een gebied van één vierkante kilometer ten zuiden van de stad Eilat. (Van onze correspondent Henk Dam) LONDEN - De Britse minister van buitenlandse zaken Francis Pym is gisteren in Washington aangekomen om er te praten met de Amerikaanse bemiddelaar in het geschil om de Falkland eilan den, Alexander Haig. Welinge lichte kringen in Londen menen, dat hij een pakket voorstellen bij zich heeft, dat maar weinig af wijkt van de tot dusver door de Britse regering ingenomen posi tie. Bij aankomst in Washington verklaarde Pym slechts dat er obstakels" zijn voor vreedzame regerling. Intus sen heeft de Argentijnse presi dent Galtieri een kort bezoek aan de Falkland eilanden gebracht om de laatste militaire voorberei dingen te inspecteren. Volgens betrouwbare kringen wil Engeland, dat eerst de Argentijn se troepen worden teruggetrok ken. waarna een tijdelijk gedeeld Brits-Amerikaans bestuur over de eilanden zal moeten worden ingesteld. Dan zou over de defi nitieve toekomst van de Falk land eilanden moeten worden onderhandeld. In de Amerikaan se pers wordt gesproken over een afkoelingsperiode onder Britse vlag. De Rue Marboeuf werd gisteren herschapen in een chaos na de ontplof fing van een bom voor het kantoor van een Libanees dagblad. Een 30- jarige vrouw verloor daarbij het leven: 60 anderen werden gewond. PARIJS/DAMASCUS (AFP/DPA7 UPI) - De regeringen van Syië en Frankrijk hebben gisteren twee diplomaten van het andere land tot ongewenst persoon ver klaard en hen gelast, binnen 48 uur naar hun vaderland terug te keren. De Syrische minister van buitenlandse zaken heeft op het laatste moment een ontmoeting afgezegd, die hij vanmorgen zou hebben met zijn Franse ambtge noot. Na de aanslag, gistermorgen, op het Parijse kantoor van de krant "El Watan Al Arabi", waarbij een dode viel en 60 personen gewond raakten, gelastte de Franse rege ring twee Syrische diplomaten het land op korte termijn te ver laten. Minister Claude Cheysson van bui tenlandse zaken heeft in het par lement verklaard, dat de twee Syriers "niet noodzakelijk be trokken waren bij de aanslag", maar hij achtte hun gedrag in strijd met de diplomatieke re gels. Syrië heeft elke betrokken heid ontkend. De Syrische regering riep haar am bassadeur in Frankrijk, generaal Youssef Chakkour, terug naar Damascus. De Franse ambassa deur in de Syrische hoofdstad kreeg op het ministerie van bui tenlandse zaken te horen, dat de militaire attaché en de tweede se cretaris niet langer in Syrië mo gen blijven. Minister Abdul Alim Kaddam van buitenlandse zaken vliegt recht streeks door naar Damascus na zijn verblijf in New York. waar hij heeft deelgenomen aan de de batten van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Hij is niet langer genegen om zijn Franse ambtgenoot te spreken. Oorspronkelijk zou de Syrische minister een tussenlanding in Parijs hebben gemaakt. De Franse ambassadeur in Damas cus is voor overleg met zyn rege ring naar Parijs teruggeroepen. De bomontploffing deed zich gis termorgen voor in de Rue Mar boeuf. niet ver van de Champs Elysees. Om 9 uur onze tijd ex plodeerde een bom die verbor gen was in een huurauto. Een vrouw met valse papieren had het voertuig in het Joegoslavi sche Ljubljana gehuurd De aanslag was gericht tegen een Libanees weekblad. Al Watan Al Arabi (De Arabische Natie), dat doorgaans op de lijn zit van Irak. één van de bitterste vijanden van Syrië. Vorige week beschuldigde dit weekblad Syrië ervan, in sep tember 1981 de Franse ambassa deur in Beiroet te hebben ver moord. De Franse televisie ver toonde woensdag een reportge, waarin dezelfde beschuldiging voorkwam. De betrekkingen tussen Syrië en Frankrijk waren al op een slecht niveau voor de moord op ambas sadeur Louis Delamare. Damas cus toonde zich zeer verbolgen over het nieuwe Midden-Oosten- beleid van de Franse regering onder de socialistische president Francois Mitterrand minister van buitenlande zaken Claude Cheysson had een bespreking gehad met Yasser Arafat, de lei der van de Palestynse bevrij dingsorganisatie (PLO). De pre sident zelf vatte het plan op een bezoek aan Israel te brengen en bovendien toonde Frankrijk be langstelling voor de problemen in Libanon Verder stelde Parys troepen be schikbaar voor de internationale vredesmacht voor de Sinai Daarbij komt de technologische en financiële hulp die Frankryk aan Synè's aartsvyand Irak heeft geboden by de bouw van een kernreactor De Britse premier, mevrouw That cher, heeft gisteren in het Lager huis gezegd dat het niet uitgeslo ten moet worden geacht, dat er om de Falkland eilanden gevoch ten zal worden, nog voor alle on derhandelingen zyn afgesloten. De dreiging van een gewapend conflict is nu zeer dichtby geko men, nu een groot deel van de vloot in de wateren voor de kust van Argentinië is terecht geko men. op weg naar de Falkland ei landen. Vanaf middernacht vannacht zijn deze schepen in de hoogste staat van paraatheid gebracht De Britse schepen zijn vanaf dat tijdstip binnen bereik van de Ar gmtUnw luchtmacht. Het Britse ministerie van defensie is verlegen met de uitspraken van de commandant van de oor logsvloot, admiraal Woodward Deze heeft tegen verslaggevers gezegd te verwachten, dat de Ar gentynen het eerst zullen probe ren om de vliegdekschepen 'Her mes' en 'Invincible' aan te vallen. Volgens de admiraal zou zo'n aan val te verwachten zyn in de pe riode, voor de Britse vloot de Falkland eilanden bereikt en voor er sprake is van een officiële oorlogsverklaring We moeten ook de situatie berei ken waarin de Argentijnen be ginnen met vijandelijkheden, al dus Woodward Deze verklaring is strydig met die van de minis ter van defensie, die enige weken geleden zei dat Engeland het eerst zal schieten. 'VS mogen homofielen met weren SAN FRANCISCO (AP) - De Amerikaanse immigratie- en na turalisatiedienst mag vreemde lingen de toegang tot de Verenig de Staten met weigeren, louter omdat zy homoseksueel zyn. Die uitspraak deed Amenkaanse distnctsrechter Robert Aguilar gisteren in de zaak van Carl HUI. een Bntse homofiel die op 5 no vember 1980 van de immigratie dienst geen toegang kreeg tot het land. De rechter gelastte de dienst binnen 30 dagen een nieu we uitsluitmgsprocedure op an dere gronden dan homoseksuali teit te beginnen of anders Hill te ontslaan uit de technische hech- tenis waarin hy thans verki ert Het is nog niet bekend of de dienst tegen de uitspraak in U roep zal gaan De immigratie- en naturalisatie dienst mag "buitenlanders met een psycbopatische persoonlijk heid. seksuele afwyking of gees tegestoordheid automatisch SANTIAGO (UPI) - De Chileense president, generaal Augusto Pi nochet, heeft gisteren zyn kabi net gewyzigd. In de nieuwe rege ring zyn meer militairen opgeno men De bciangrykste wijziging is die op financien Sergio de Ca stro, beschouwd als de architect van het voor het land desastreu ze vri|r markt-v-tr.-m i■- v. r\.m gen door de vroegere president van de centrale bank Sergio de la Cuadra. De buitenlandse schuld bedraagt 15 miljard dollar, een van de hoogste per hoofd in de wereld Vakbonden spreken intussen over een gezamenlyk front tegen de regering en verboden politie ke partyen hebben clandestiene aktiviteitcn hervat, de benoo- ming van en nieuwe minister van financien moet mogelyk tege moet komen aar. de druk om te komen tot economische hervor mingen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9