Snoeimes in ziekenfondsen Kranten krijgen 60 miljoen 1 Scheidende mr. Abspoel prijst politie om geduld Beatrix in Philadelphia: basis van grondwet VS Herindeling van Z-Holland roept weerstanden op i Gebruik proefdieren gericht op kadavers Minister wil minder en doelmatiger verstrekkingen Minister steunt verlieslijdende bladen Bomaanslag verijdeld op consulaat Koeweit VRIJDAG 23 APRIL 1982 Binnenland ALKMAAR (ANP) - Als wij zien aan hoeveel geweld, jegens de overheid en jegens onze rechts orde. Nederlandse burgers zich de laatste 15 jaar hebben schul dig gemaakt, dan dient de politie hogelijk geprezen te worden voor het feit dat zij bij de beteu geling van dat geweld nog nooit ernstige slachtoffers heeft ge maakt". Dit zei gisteren mr. J. Abspoel toen hij ter gelegenheid van zijn af scheid als hoofdofficier van justi tie bij de arrondissementsrecht bank in Alkmaar zijn visie gaf op de buitenparlementaire opposi tie. De burger heeft volgens mr. Ab spoel nog steeds niet het recht zich in een democratische sa menleving als de onze met ge weld tegen de overheid te verzet ten. Hij vroeg zich af of het ge duld, dat de sterkearm bij blok kades toont, niet te groot is. "Als de politie blokkades breekt door met oneindig geduld mensen op te tillen en weg te slepen, kan dit een daad van wijs beleid zijn. Maar als dit slepen te veel tijd en te veel mankracht vergt, dan is het volkomen rechtmatig een blokkade te breken met hardere middelen", aldus Abspoel Hij hekelde het 'gedraai' en geëx- cusser' van veel overheden na een treffen met demonstranten. "Men deinst terug voor kracht dadig optreden en als men uit eindelijk geweld aanwendt, dan wringt men zich in allerlei boch ten om dit geweld te minimalise ren en te excuseren alsof het in feite toch iets ongeoorloofds is", aldus de scheidend hoofdoffi- Hij weigerde zich overigens na drukkelijk aan te sluiten bij de genen die het machtsarsenaal van de overheid willen vergro ten. Volgens hem is de overheid met de huidige middelen mans genoeg om onze rechtsorde te beschermen. "Maar daartoe is ook de bereidheid en de moed nodig om dit machtsarsenaal te gebruiken. Hier ziet men soms een weifelachtigheid waarbij men zich kan afvragen, of de grens tussen lankmoedigheid en lafhartigheid niet gaat verva gen". Mr. Abspoel werd bij zijn af scheid benoemd tol ridder in de Or de van de Nederlandse Leeuw. UTRECHT (ANP) Minister Gardeniers (volksgezond heid) heeft de ziekenfondsraad advies gevraagd over maatregelen die kunnen leiden tot een beperking van een doelmatiger gebruik van verstrekkingen op grond van de Ziekenfondswet en de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. Ze wil in verband met de krapte aan geld middelen ook dat de financieel-administratieve controle door de ziekenfondsen wordt verscherpt. Behalve aan het laten vervallen van 'onderdelen van verstrekkin gen' denkt de minister aan maat regelen ter bevordering van de doelmatigheid, zoals een verkor ting van de verpleegduur in die gevallen waarin die verpleeg duur, zonder dat de noodzaak daarvan duidelijk is, boven het algemeen gemiddelde ligt. Ze vraagt de Ziekenfondsraad ook een beperking van het aantal diagnostische en laboratorium- verrichtingen in zijn beschou wingen te betrekken. Verder wil ze horen wat de raad vindt van het functioneren van Meer verpleeg kundigen voor ziekenhuizen UTRECHT (ANP) - Minister Gardeniers (volksgezond heid) is akkoord gegaan met een besluit van het Centraal Orgaan Tarieven Gezond heidszorg om de richtlijn voor verpleegkundig perso neel te verruimen. In princi pe kunnen ziekeninrichtin- gen (ziekenhuizen, verpleeg huizen, zwakzinnigeninrich tingen) daardoor ongeveer 1800 verpleegkundigen méér in dienst nemen. De minister gaat nog na hoe ze verder tegemoet kan komen aan de problemen in de ver pleegkundige zorg. Volgende week praat ze met de Natio nale Ziekenhuisraad (NZR). Een woordvoerder van de NZR zei gisteren desgevraagd dat nog niet te beoordelen valt of de richtlijnverruiming inder daad voldoende is voor 1800 verpleegkundigen méér. Het staat namelijk nog niet vast of de minister zal instemmen met het doorberekenen van de zogenaamde incidentele loonsverhogingen. Doordat dit tot nu toe onmoge lijk was, hebben eerdere richtlijnverruimingen niet de beoogde uitbreiding opgele verd. Van het beschikbare bedrag (datin de tarieven mag worden doorberekend) verdween namelijk een groot deel naar de post "inciden ten": individuele loonsverho gingen en dergelijke. Die post groeit in omvang nu het verloop onder de gediplo meerden sterk is afgenomen. WEERRAPPORTEN i 3 E c i S li Amsterdam mist 15 0 0 De BUt 16 0 Deelen 16 3 0 Eelde 15 0 0 Eindhoven 16 2 0 Den Helder 12 0 0 Rotterdam 15 2 0 Twente half bew. 0 Vlissingen onbew. 16 6 0 Zd.-Limburg onbew. 16 5 0 Aberdeen licht bew. 2 2 Athene 13 8 0 Barcelona onbew. 8 0 onbew. 13 1 0 Bordeaux onbew. 21 8 0 Brussel 16 5 0 Frankfort half bew. 16 2 0 Genève onbew. 17 2 0 Helsinki onbew. 9 -4 0 Insbruck licht bew. 8 0 2 Klagenfurt half bew. 1 0 2 Kopenhagen zwaar bew. 13 4 0 Lissabon onbew. 23 13 0 Locarno onbew. 20 3 0 Londen 17 8 0 Luxemburg onbew. 15 4 0 Madrid half bew. 22 6 0 Malaga geheel bew. 20 0 Mallorca 20 5 0 München onbew. 11 -8 08 onbew. 16 9 0 Oslo 13 5 0 Parijs onbew. 17 6 0 Rome half bew. 6 Split zwaar bew. 15 7 0 Stockholm 10 3 0 half bew 9 2 0.2 14 1 0 Casa Blanca half bew 22 14 0 Istanbul regen 7 0.2 de medische advisering en con trole door de ziekenfondsen. Ze wil met name weten of het opti male gebruik van voorzieningen erdoor wordt bevorderd. Loongrens Ten slotte heeft de minister de Zie kenfondsraad gevraagd wat de financiële gevolgen voor de zie kenfondsverzekering zijn als de loongrens van de verplichte ver zekering en de inkomensgrens voor de vrijwillige verzekering zo worden verhoogd, dat weer 70 procent van de bevolking in de ziekenfondsverzekering valt, zo als een jaar of vijf geleden. Op het ogenblik is dat nog maar 68 procent. Om weer op 70 procent te komen, stelde een deel van de Ziekenfondsraad vorig najaar voor 1982 een extra verhoging van de loonsgrens tot 48.200 gul den, maar een krappe meerder heid van de raad sprak zich uit voor een verhoging volgens de normale procedure tot 43.450 gulden. i Philadelphia de vrijheidsklok 300 miljoen het Met de beperkingen strekkingenpakket zou een be zuiniging van 300 miljoen gulden moeten worden bereikt. De mi nister vraagt de raad in haar ad viesaanvraag begrip voor de noodzaak van ingrijpende maat regelen. Zelf denkt ze bij mogelijkheden tot bezuiniging aan de kraamzorg (beperking van de vergoeding tot maximaal vijf dagen en afschaf fing van de vergoeding van kraamzorg in het ziekenhuis als daar geen medische indicatie voor bestaat), verdere beperkin gen op het gebied van de fysio therapie. het verminderen of ver vallen van vergoedingen voor zieken vervoer (met Uitzondering van het ambulancevervoer), een verdere beperking van vergoe dingen voor plastisch chirurgi sche hulp en een beperking bij de verstrekking van kunst- en hulpmiddelen, bijvoorbeeld van brillen en contactlezen. Van celstraf tot kerkwerk DEN BOSCH (ANP) - Twee jongemannen uit Valkens- waard, die zich gisterochtend voor de rechtbank in Den Bosch moesten verantwoor den voor zware mishandeling in een bui van dronkenschap van een 62-jarige inwoner uit die plaats, mogen de cel ver ruilen voor de kerk, waar ze als alternatieve straf honderd werkuren bij de ombouw van een zijvleugel tot kerkzaal dienen te besteden. (Van onze correspondent Henk Kolb) PHILADELPHIA - Koningin Bea trix en prins Claus hebben giste ren hun staatsbezoek aan de Ver enigde Staten opgeluisterd met een bezoek aan Philadelphia, 'de stad van de broederlijke liefde', zoals de Amerikanen die noe men. Philadelphia is niet alleen de hoofdstad van de staat Penn sylvania. maar ook de eerste hoofdstad van de Verenigde Sta ten en bijzonder trots op dat verleden. Behalve Philadelphia bezocht de koningin ook de uni versiteit van Princeton, waar de Nassau-zaal herinnert aan de ko ning-stadhouder Willem III. .Hoewel de feestelijke entourage in doorsnee steeds dezelfde ken merken vertoont van wapperen de dundoeken en zwaaiende kin derhandjes met vlaggetjes, was aan het Nederlandse gevolg een belangrijk zetstuk toegevoegd: premier Van Agt nam voor deze ene dag de plaats in van minister van buitenlandse zaken Van der Stoel, omdat hij in het kader van een privé-bezoek toch in Phila delphia was voor een lezing aan de universiteit. Van der stoel bleef gisteren in Washington voor een serie politieke bespre kingen. Na de reeks redevoeringen die de vorstin al in Washington met op merkelijk succes, doch tegen de achtergrond van geringe publici teit had afgestoken, viel het nau welijks te verwachten dat in Phi ladelphia en Princeton nog nieu we thema's zouden kunnen wor den aangesneden Bij gelegen heid van het bezoek aan de ge barsten vrijheidsklok en de Inde pendence Hall, waar de Ameri kaanse onafhankelijkheids verklaring en zijn befaamde grondwet werden opgesteld en ondertekend, herinnerde konin gin Beatrix aan het feit dat Wil liam Penn. de stichter van de stad, een Nederlandse moeder had. Philadelphia viert zijn drie honderdjarig bestaan. 's Middags, aan de universiteit van Princeton, zo genoemd naar de Nederlandse Prins Willem III, die na 1689 ook koning was van Engeland en de Britse bezittin gen in de VS, en waar de eerste Nederlandse ambassadeur in de VS, Pieter Johan van Berckel, zijn geloofsbrieven aanbood in de herfst van 1783, schoof de ko ningin een ander thema naar vo ren: het uitroeien van stereotiepe opvattingen die Amerika en Ne derland over elkaar koesteren. „Hoe gemakkelijk", aldus de vor stin. „bevriezen wij elkaar met bepaalde stereotiepen en verlam men wij elkaar met generalise ring. Die stereotiepen aan de kaak stellen en van hun stekelig heid te ontdoen, is een van de voornaamste en mooiste taken Organisatie: "Een doorbraak" DEN HAAG (GPD) - Om het ge bruik van proefdieren te vermin deren is een samenwerking tot stand gekomen tussen de'ne mers van dierproeven en de Die renbescherming. In september begint de CIVO-TNO. de afde ling vergiften van TNO met een onderzoek waarbij alleen ge bruik wordt gemaakt van dode dieren die al andere experimen ten hebben ondergaan. Het betreft hier een proef die wordt gefinancieerd door CIVO- TNO, de Nederlandse Dierenbe scherming en de Stichting Schoonheid zonder Wreedheid. Er wordt gesproken van een be langrijke doorbraak. Bij het initiatief gaat het om onder zoek naar de schadelijkheid van alle chemische produkten voor de ogen die in de handel zijn. Voor het testen van die middelen werden tot nu toe vooral konij nen gebruikt, ongeveer 1300 per jaar. Op basis van een wetenschappelijk onderzoek in Engeland gaat het CIVO-TNO bekijken of de oog schadelijkheid van chemische stoffen ook kan worden bepaald aan de hand van proeven met de ogen van dode konijnen. Deze konijnen werden gedood vanwe ge andere experimenten Indien het onderzoek, dat 54 000 gulden kost, slaagt, zullen in de toekomst wellicht ook de ogen van slachtdieren kunnen worden gebruikt. De drie samenwerken de instanties hopen dat het ini tiatief navolging in het buiten land krijgt De Dierenbescherming, de Stich ting Schoonheid zonder Wreed heid en CIVO-TNO vinden het noodzakelijk dat de overheid meer aandacht aan alternatieven voor experimenten met proefdie ren besteedt. Zeker nu eerdaags de Wet Milieugevaarlgke stoffen wordt aangenomen. Deze wet eist dat de effecten van nieuwe stoffen bekend zijn voor ze in produktie worden geno men. Dit betekent volgens de drie instanties dat het aantal tests op proefdieren enorm zal toenemen Om die reden moet de overheid doelgericht onderzoek naar alternatieve tests zonder proefdieren bevorderen. De heer H Smid. bestuurslid van de Dierenbescherming en van de stichting Schoonheid zonder Wreedheid, zei gisteren bij de presentatie van het onderzoek dat de twee instellingen op de lange termijn geheel af willen van de dierproeven. Op de korte termijn wordt het nemen van proeven op dieren aanvaard als een maatschappelijk gegeven. Hillegom ter discussie gebaar dat vrijwel iedere toerist maakt als voor geleerden en denkers. In Amerika bestaat een mythe over Nederland, die niet geheel op verbeelding berust. Water, dij ken en windmolens beheersen nog steeds een groot deel van het beeld van ons dagelijks leven, maar dat beeld kan worden ver vormd als zijn samenstellende delen op sentimentele gronden worden gereduceerd tot kinder verhaaltjes over kleine jongetjes met zilveren schaatsen en hun duimen in de dijken". Het koninklijk staatsbezoek aan de VS wordt vandaag besloten in New York. De Koningin opent daar een studiedag over trans port en distributie van kolen in Europa, in het Wereldhandels centrum. waar veel Nederlandse industrieën deelnemen aan een expositie in het raam van de dub bele eeuwfeesten. Zaterdag vertrekt koningin Bea trix naar Nederland, om in juni voor een tweede, langer bezoek aan andere delen van de VS en vestigingsplaatsen van Neder landse immigranten terug te ke- dat is ongewenst, zo meent ae WD-fractie )'66 en het CDA stemmen in met het regeringsvoorstel om Woer den en Dnebruggen over te he velen van Zuid-Holland naar Utrecht. De PvdA vindt dat Woerden naar Utrecht mag. maar zet vraagtekens bij Dnebruggen. De WD meent dat de regering sterkere argumenten moet aan voeren om het voorstel aanneme- -oLutcii van wc uvuiLic lijk te maken. Rijnmond te handhaven maK van het CDA en D 66 worden toegevoegd aan Zeeland, zoals de regering heeft voorgesteld. De WD voelt daar ook het meeste voor, maar is niet volledig overtuigd van de motivatie van de regering. De PvdA daarentegen meent dat de argumenten van de regering onmogelijk tot de conclusie kun nen leiden dat Goeree-Overfiak- kee van Zuid-Holland naar Zee land moet worden overgeheveld. DEN HAAG (ANP) - De vier grote fracties in de Tweede Kamer CDA, PvdA. WD en D'66. zijn unaniem van mening dat de her indeling van de provincie Zuid- Holland en van het openbaar li chaam Rijnmond in twee nieuwe provincies, Midden- en Zuid- Holland, geen drie jaar in beslag moet nemen. Het voorstel van de regering om in de overgangsfase van drie jaar de oude besturen van de provincie naast de twee nieuwe provinciale besturen, wordt blijkens de reac ties beschouwd als een bestuur lijk monstrum. Die reacties zul len deel uitmaken van een voor lopig verslag van de Kamer waarop de regering kan reage- Het voorstel van de regering om Rotterdam aan te wijzen als hoofdstad van de nieuwe provin cie Zuid-Holland stuit op kritiek van D'66 en de WD De WD is meer geporteerd voor Dordrecht, D'66 kiest voor Schiedam. Alleen D'66 stemt zonder voorbe houd in met het voorstel om Hil legom in te delen bij Noord-Hol land. Het CDA meent dat hier door de samenhang in de Bollen streek verloren zal gaan. en de PvdA is het met het CDA eens. De WD vindt het regeringsargu ment dat Hillegom voornamelijk is aangewezen op Haarlem als stedelijk verzorgingsgebied, zwak. Bovendien zullen bij een overgang van Hillegom naar Noord-Holland "gemeenschap pelijke regelingen" van gemeen ten in de Bollenstreek over de provinciale grens heenlopen, en Moordzaak GRONINGEN (ANP) - De Gro ningse politie heeft gisteren een 34-jarige man uit die stad aange houden. Hy wordt verdacht van doodslag op zgn 47-jange vrien din T. Cruiming, die woensdag levenloos in haar huis werd aan getroffen Zij bleek daar al zes Weken V- ligg'-n De vrouw en haar vriend waren ja nuari van dit jaar betrokken bij een ander sterfgeval Een 43-jari- ge Groninger overleed toen in haar huis na een val van de trap, volgens de politie onder ver dachte omstandigheden DEN HAAG (GPD) - Het laat van Koeweit in Den Haag is zaterdagochtend op het nipper tje ontsnapt aan een aanslag. In de Haagse Amaliastraat werd voor het gebouw van het consu laat een verdacht pakje aange troffen, dat een zware bom bleek te bevatten. Speciaal opgeleide politie-agenten slaagden erin de bóm ter plekke onschadelijk te maken. De bom werd zaterdagochtend ontdekt door de congiërge van het consulaat. Consul Rabbani was zelf niet aanwezig. Volgens familieleden bevindt hij zich al een aantal weken in de Verenig de Staten. De congiërge trof het pakje op de stoep aan in een sta pel kranten en tijdschriften. In eerste instantie nam de congiër ge het pakje mee naar binnen, maar besloot het bij nader inzien weer buiten te zetten. Daarop waarschuwde hij de politie. Het pakje is nog diezelfde dag overgebracht naar het gerechte lijk laboratorium in Rijswijk. Hoewel het onderzoek nog niet is afgerond, bevestigde een mede werker van het laboratorium gis teren dat het om een „flinke bom" ging. Of de ontsteking in orde was, kon nog niet worden meegedeeld. De Haagse politie is over het voor val nogal terughoudend. Een woordvoerder wilde niet meer kwijt dan dat er zaterdagochtend inderdaad een verdacht pakje voor het consulaat was aange troffen. Dat pakje bestond vol gens zijn zeggen uit drie onder delen van kneedbare substantie. Bovendien zat er een wekker en enkele elektriciteitsdraadjes in. Over een bom wenste de woord voerder uitdrukkelijk niet te spreken. DEN HAAG (GPD) - Minister Van der Louw (CRM) zal 60 miljoen gulden, afkomstig uit de STER- pot. vrijmaken voor steun aan verlieslijdende kranten met een abonneebestand van omstreeks 150.000 en een grote spreiding Hij wil 75 procent van het verlies bij deze bladen compenseren. Dit blijkt uit een brief die de be windsman gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Met zijn plan volgt hij vrijwel ge heel het advies van het Bedrijfs fonds voor de Pers voor een ad vertentie-compensatieregeling, dat eind vorig jaar uitkwam. De maatregel wordt genomen om de veelvormigheid van de Neder landse pers in stand te houden. Op één punt is de minister afgewe ken van het advies van het Be drijfsfonds: voor de regeling zal geen looptijd van vijf. maar van drie jaar gelden. Op dit moment legt Van der Louw de laatste hand aan een voor de Tweede Kamer bestemd stuk over uit breiding van de STER-zendtijd Op 27 mei zal hierover met het parlement gediscussieerd wor den. Omroep Van der Louw kondigde de brief gisteren al aan op een bijeen komst van het Genootschap van Hoofdredacteuren in Den Haag, waar hg een spreekbeurt hield. Hij zei daarbij dat dagbladen in principe moeten worden uitge sloten van deelname in landelij ke. regionale of plaatselijke (ka belomroepen. Volgens de bewindsman voldoet de pers, gevormd door commer- ciöle ondernemingen, niet aan de vereiste maatstaven van repre sentativiteit en non-com mere ia- liteit, zoals die zijn neergelegd in de Omroepwet. Bovendien zou deelname van de pers in de om roep wel eens zeer ongunstige gevolgen kunnen hebben voor het voortbestaan van de dagbla den. omdat het maken van pro gramma's kostbaar is en omroe- preclame het eigen advertentie budget van de pers flink zou kunnen afromen. De bewindsman wees er voorts op dat de kranten naar zijn oordeel onvoldoende onderkennen dat ongebreidelde commerciële sa tellietomroep ook uitermate schadelijk zal zijn voor de positie van de vaderlandse pers. Het be staande veelvormige omroepbe stel moet in grote trekken ge handhaafd blijven, wat ook in het belang is van de dagbladen Reclame door commerciële sa tellietomroepen. gericht op ons land, zal moeten worden tegen gegaan. omdat anders een groot deel van de Nederlandse recla me-inkomsten naar het buiten land zal wrdwijm-n Van 'de' reclame die op dit mo ment in ons land wordt gemaakt, is do helft afkomstig van multi nationale bedrijven, die juist voor de commerciële satelliet omroep de belangrijkste gega digden zijn. De STER-mkomsten vormen, zoals bekend, een be langrijke basis voor de financie ring van ons omroepb. U Etherreclame Van der Louw benadrukte nog eens dat ter bekostiging van du lokale en regionale omroep het invoeren van plaatselijke of re gionale etherreclame niet bg voorbaat moet worden uitgeslo ten. Het geld moet ergens van daan komen, en het voor dit doel verhogen van de luister- en kijk gelden is niet haalbaar Hg het doorschemeren dat het nog maar de vraag is of de miljoenen die het ministerie van CRM opzetten van regionale omroep heeft toegedacht, ook wel werkelijk beschikbaar zullen blgken te zijn. Over de gevolgen van invoering van lokale etherre clame voor de plaatselgke en re gionale pers zei de bewindsman „nog geen knopen te hebben doorgehakt".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7