Onbegonnen Werk De gezelligheid van een drukke kapsalon Leidse Middenpartij: niet bij vlees alleen? Onttrekken woonruimte gaat veel meer kosten Leids bedrijf levert kasko station NOS Zo'n 400 Leidse plezii der8, voor het merendeel men sen met een huis-luin-en-keu ken bootje, zijn zich vorige week een hoedje geschrokken zo viel in de krant van zater dag te lezen. De gemeente had bij hen een aanslagbiljet in de bus gedaan waarop het lig- dan wel staangeld in ge meentewater met vele honder den procenten bleek te zijn verhoogd. Van 18.90 tot f130, vertelde er één. Behalve een forse jaarlijkse verhoging bleek men tevens de grondslag van de heffing stevig te hebben opgetrokken Wat heet stevig trouwens, het woord "onbeschaamd" is be ter op zijn plaats. Kijk, die 18.90 kun je een ach terhaald bedrag, een bedrag van niks noemen. En 130 is naar mijn gevoel niet onrede lijk. Maar die verhoging van het ene op het andere jaar realiseren, is wél onredelijk en ook getuigend van onge voeligheid. Zoiets overbrug je in een jaar of vijf. Als de rijksoverheid haar on derdanen dagelijks niet an ders dan matiging, matiging en nog erger dan matiging voorhoudt dan dient de loka le overheid het walletje bij het bootje te houden en niet maar raak te calculeren. Het ergste was nog wel dat raadsleden in de gemeentelij vreemd opkeken van de aan zienlijke tariefsverhoging. Kennelijk gaat dat soort za ken over hen heen en onder hen door. Pijnlijk. De CPN-er Jan Brands pleitte nog voor de mogelijkheid van betaling in termijnen. Leuk, hoor, kameraad Brands, maar dat zal u nu niet direct een plaats in de Prawda ople veren. Wethouder Bordewijk (PvdA) zei dat een ligplaats van de gemeente nog altijd veel goedkoper is dan een plaatsje in de jachthaven. Kraanwater zal ook altijd wel goedkoper blijven dan bier en eten uit de muur (hoeveel pro cent je er ook oplegtminder kostbaar dan een diner in een twee-sterrenrestaurant. Dit soort vergelijkingen waar mee zo ongeveer alles de geur van redelijkheid moet krij gen, maken me altijd honds moe. Als wethouders van ddt slag niet bestonden, zouden ze zeker niet moeten worden uit gevonden. Wie raakt deze maatregel voor namelijk? Niet de grote han zen, maar de kleine man met het confectiepakkie an. Als de PvdA, met zijn machtige po sitie binnen het college van B en W, had gewild was de maatregel er niet op déze ma nier gekomen. Maar de heren hebben er kennelijk niet bij stilgestaan. i be- R.K. Kerk Onze Lieve Vrouwe Onbevlekt Ontvangen, in het gewone leven beter bekend als de Hartebrugkerk. Hoofdaannemer Langeveld is vorige maand failliet ver klaard en één van zijn onder aannemers, Goedhart uit Rosmalen (een twee-mansbe drijfje) dreigt nu mee de put in te gaan. Driehonderd me ter voegwerk afgeleverd voor de kerk, het werk gedddn en dan blijven zitten met een strop van 72.000 gulden. Kerkbestuurder George Gus- senhoven heeft verklaard dat het kerkbestuur op zeker mo ment merkte dat het geld bij Langeveld "in een bodemloze put" belandde, maar dat laatstgenoemde "stelselmatig heeft geweigerd dat wij het geld rechtstreeks aan de on deraannemers zouden over maken; nou dan kan het juri disch niet anders dan via de hoofdaa Lelden Leidse kroniek door Ruud Paauw wat business betreft heel be kwaam onder elkaar, ijzer- sterk getraind als zij zijn in hun kijk op menselijke onvol komenheden. Dit keer heeft dat mechanisme hartver scheurend gefaald. Lange veld zegt door de kerkrestau ratie "naar de bliksem" te zijn gegaan en het kerkbe stuur zit met een omvangrij ke morele kater. In de biechtstoel moeten partij en elkaar maar eens uitleg gen hoe het nu écht zo ver is kunnen komen. Partij Dankzij slager Van der Zon hebben we er in deze stad een nieuwe politieke partij bij, zo meldde deze week de rubriek "Steeds". De Middenpartij. Alom bezuinigingenWordt hier in plaats van gedegen specie de inhoud plaveisel gestort? de koffiekan tussen het Foto Dirk Kettinr. Ja, zo kunnen i doorgaan. nog wel even juist zo tékenend. Met derge lijke dingen vervreemdt de PvdA zich steeds verder van de eigen aanhang. Die bleef bij de verkiezingen voor de provinciale staten al en mas se weg en je vraagt je af welk deel straks bij de gemeente raadsverkiezingen nog be reid is naar de stembus te trekken. PvdA, let op uw saeck. Hallo, lijsttrekker Tesselaar, is u daar nog? Biecht Dat de regelingen in de bouw wereld niet vlekkeloos zijn. weten we al héél lang, maar hoe pijnlijk tekortschietend en onrechtvaardig ze af en toe kunnen uitpakken, blijkt nog eens goed in de affaire rond de restauratie van de Ach, denk je dan, hoe magni fiek is toch de handelsgeest. "Geld moet doorrollen", ver klaarde Langeveld doodleuk. Ja, ja, maar dan toch niet verder dan voor zijn portiek. Aan de vordering van drie ton die Langeveld nog op het kerkbestuur meent te hebben, zal ik maar voorbijgaan om dat daar nog arbitrage aan te pas schijnt te komen. De specificatie daarvoor met een post "diversen" van f160.521 heeft me éven vermaakt. "Als je het leven al te ernstig op neemt, wat is er dan nog aan", zei een wijsgeer al heel lang geleden. Het mooie is verder, nou ja het móóie, dat Langeveld zelf be stuurder van de Hartebrug kerk is geweest. Meestal rege len rooms-katholieken alles club heeft het niet naar zijn zin gedaan in het ge-urm rond de bestemming van het terrein bij de Vrouwenkerk, waar Van der Zon parkeer ruimte had willen hebben. Gek eigenlijk, want CD A-leider Joop Walenkamp heeft daar toch zijn uiterste best voor ge daan; hij kreeg er bijna droogterimpels op zijn tong Van der Zon stond bij het CDA onverkiesbaar. Kan dat het zijn geweest? Alleen Van der Zon weet het. Kleine dingen hebben in dit land grote gevolgen. Als je twee mensen bij elkaar zet heb je óf ruzie óf een nieuwe politieke partij. Van der Zon is door een speling van het lot in de laatste categorie terecht gekomen. Wat hij kan winnen, hij zegt het zelf al, is één zetel. En wat doe je daarmee? Weinig tot niets, zoals andere splinters hem uitgebreid kunnen vertellen. Zelfs met élf zetels krijg je maar al te vaak geen poot aan de grond - zijn oude club-makker Walenkamp kan daar het een en ander over uit de doeken doen. Dus wat wil onze slager nu ei genlijk? Misschien ziet hij in de gemeenteraad wel een nieuw podium om zijn win kelwaren aan te prijzen. Bij het CDA hóór je ze nu al den ken: Niet bij vlees alléén. Van der Zon. Arbeid, Op de universiteit moeten ze óók leven en arbeiden. Die ge dachte verzoent mij met vrij wel elk onderzoek dat men daar lanceert, ook al zijn er bij waarvan ik zeg: met de vinger in de lucht kun je na gaan wat er uitkomt. Mddr, roept men dan zielsge lukkig uit: het is nu onder bouwd met cijfers. Hup dan maar. Het Instituut voor Sociale Ge neeskunde in Leiden gaat on derzoeken of werkloosheid de gezondheid beinvloedt. Antwoord: wel wis en waarach tig. Een kleine minderheid zal niet- werken zAlig vinden en voor de overigen geldt het oer-Ne- derlandse spreekwoord "rust roest", met alle kwalen van dien. Het instituut gaat daar over een x-aantal maanden of ja ren de cijfers bij leveren. Maar als je die hebt, wat dóe je er dan mee? Zeggen dat er meer werk moet komen? Dan zijn we dus terug bij af, want dat roepen we nu al. Stel, de verrassende conclusie komt uit de bus dat de men sen juist gezonder worden van niet-werken. Mijn fanta sie en die van het instituut schieten dan waarschijnlijk tekort om te bepalen wat je ddAr mee aan moet. De beste uitslag van het onder zoek zou zijn dat er geen ver band is tussen gezondheid en werkloosheid. Dan doemt aan de horizon met een een nieuw onderzoek op: wadrom is er geen verband tussen werkloosheid en ge zondheid. En zo blijft het werk gelukkig nog jdren onder de r Bojoband De Haags/Leidse Bojoband is vanavond te- zien en te horen in sociëteit The Jam aan de 2e Binnenvestgracht. Deze groep, waarvan de formatie dit jaar werd gewijzigd, brengt siwngende muziek. Ze bestaat uit vier leden, onder wie zangeres Astrid Blok. Kaarten Wandelsportvereniging Zuid- West houdt vanavond een kaartavond. Liefhebbers kunnen klaverjassen en joke ren in In den Bierdeghel 2, NieuweRijn 52, aanvang acht uur. Rommelmarkt In de openbare lagere school De Meerpaal aan het Broekplein wordt morgen een rommel markt gehouden. Bovendien is er een rad van avontuur en zijn er diverse spelletjes. De rommelmarkt duurt van tien tot drie uur. Ruilbeurs De afdeling Den Haag van de vereniging De Verzamelaar houdt morgen in hetAntonius Clubhuis aan de Lange Mare van tien tot vier uur een ruil beurs. Prestatieloop De Regionale Brandweer Rijn land houdt zondag de vierde prestatieloop in het kader van de brandweer polderlo pen. Deelnemers kunnen kie zen uit de afstanden 4,10,2 en 20,6 kilometer. De startplaats is bij de Avanti-hal in Ha- zerswoude-dorp; aanvang elf uur. De baten komen ten goe de aan de gehandicapten sport. Kruidenfietstocht Vanuit het vegetarisch eethuis Repelsteel wordt zondag een zg. kruidenfietstocht gehou den, met daarna een kleine maaltijd waarbij dia's van wilde planten worden ge toond. Het vertrek is om één uur bij Repelsteel, Breestraat 19. Voor winkels en bedrijven kasko voor hel mobiele grondstation, dat vooral bij het uitzenden i sportwedstrijden zal worden gebruikt. LEIDEN - De Leidse carroseriefa- briek Deckers heeft gisteren het kasko opgeleverd voor een mo biel grondstation voor de Neder landse Omroep Stichting (NOS). De fabriek aan de Lammen- schansweg heeft hiermee een bij drage geleverd aan een omvang rijke uitbreiding van de techni sche faciliteiten van de NOS-te- levisie. Met het grondstation wordt het mogelijk om opnamen, gemaakt door televisiecamera's die ge monteerd zijn op auto's, motor fietsen of helikopters, recht streeks op de beeldbuis uit te zenden. Het grondstation brengt, via een hoog punt in de omge ving. een draadloze verbinding tot stand met de opname-appara- tuur. Met een vrachtauto kan het grondstation naar elke plaats in Nederland worden gebracht. De mobiele 'studio' zorgt zelf voor de energie die hij nodig heeft, dus kan ook midden in een wei land worden neergezet. Het grondstation zal door de NOS vooral worden ingezet bij be langrijke sportevenementen zo als de TT-races in Assen of de start van de Tour de France wan neer die weer in Nederland plaats vindt. Tot dusver leende de Nederlandse omroep bij der gelijke evenementen apparatuur van de Belgische BRT. Het nieu we verbindingssysteem betekent een omvangrijke uitbreiding van de materiële faciliteiten van de NOS. Met de gehele operatie is een bedrag gemoeid van circa 1 miljoen gulden. Carroseriefabriek Deckers heeft het kasko voor het NOS-grond- station gisteren opgeleverd. Voor het bedrijf betekent de NOS-opdracht een interressante uitbreiding van zijn aktiviteitcn. Directeur Deckers overhandigde gisterochtend de sleutels van het grondstation aan NOS-construc- teur J. van Vlaardingen die zeer tevreden was over de technische prestaties van het Leidse bedrijf. De clectronische apparatuur zal door de NOS zelf worden inge bouwd. Over enkele weken zal het televisiebedrijf de nieuwe ap paratuur al in gebruik nemen.^ LEIDEN - Het onttrekken van woonruimte voor (uitbreiding van) winkel- of bedrijfsruimte wordt veel duurder. De vergoe ding die ondernemers aan de ge meente moeten betalen vanwege het verlies aan woonruimte wordt verhoogd. Op dit moment moeten onderne mers - als ze voor het onttrek ken van woonruimte al toestem ming krijgen van B en W - 150 gulden per vierkante meter beta len als het om zelfstandige woon ruimte gaat. Dat tarief is 100 gul den per vierkante meter als het om onzelfstandige woonruimte (bijvoorbeeld een bovenwoning zonder eigen opgang) gaat. PPR-raadslid Van Oosten stelde voor om de tarieven te verhogen tot respectievelijk 500 gulden (zelfstandig) en 400 gulden (on zelfstandige woonruimte) per vierkante meter. Met deze verho ging wilde hij het financieel mo gelijk maken om huiseigenaren systematisch aan te schrijven (te verplichten) tot het verrichten van achterstallig onderhoud. Te fors Van ambtelijke zijde werd naar vo ren gebracht dat zo'n stijging te fors kan zijn gelet op de econo mische positie van de bedrijven. Wethouder Tesselaar (PvdA) stelde gisteravond voor het tarief op respectievelijk 500 en 250 gul den te stellen en week dus af van het ambtelijk advies. WD-raadslid Langerak vond 500 gulden "erg veel en 250 gulden al op het kantje af. Een woning er van bouwen zal je toch nooit luk ken". aldus Langerak. Van der Pluijm (PvdA) vond om die re den 500 gulden nog te weinig. Het voorstel van Van Oosten om het extra geld te besteden aan een halve arbeidsplaats stuit vol gens Tesselaar op bezwaren bij de provincie. De inkomsten zijn incidenteel. De bestemming van het geld moet daarom ook een in cidenteel karakter hebben. Van Oosten vroeg zich af of er dan geen tijdelijke arbeidsplaats mee geschapen kan worden. Zo niet. dan ging hij akkoord met een in cidentele bestemming, als het maar de volkshuisvesting ten goede kwam. Dames en heren op leeftijd, keurig op een rij. Welluidende tonen stijgen op. Korenzangdag ouderen Stadsgehoorzaal: LEIDEN - De vrouw, die gisteren in de Stadsgehoorzaal één rij voor mij was gaan zitten, kweb belde onder de liederen rustig door. Af en toe maande een buur vrouw haar tot stilte. Dan moest er worden gezongen: een herken ningsmelodie. Het rook naar haarlak en parfum. Een geur. die de atmosfeer op geen enkele wijze bezoedelde; eerder de gezelligheid van een drukke kapsalon opriep. De he ren en dames op leeftijd liepen er allemaal keurig bij en deden hun uiterste best de meest welluiden de tonen de lucht in te krijgen. Wat snerpend zei de kwebbelaar: "Ik snap niet dat ze nu bij de so praan staat. Ze is toch altijd alt?". Met het zangboek wees ze naar een voluptueuze grijzende dame met een rode jurk aan, die op het podium stond. De buur vrouw haalde haar schouders op. Tegelijkertijd maakte ze op door dringende wijze kenbaar meer van mannenkoren te houden. Ze scheurde dan ook bijna uit haar onder haar oksels te strak zitten de blouse met kanten, toen het mannenkwartet "Ninibus", na enkele Schubertliederen te heb ben vertolkt, de zaal verliet. Zo hard klapte ze! En of dit al geen beweging genoeg was, werden de aanwezigen aan het eind van de ochtend gedwon gen mee te doen aan de gymnas tische oefeningen onder leiding van een flinke dame gehuld in een grijs broekpak. Ja, precies zij had de juiste kledij ervoor aange trokken. Zij blaatte door de mi crofoon dat deze dag niet alleen de stembanden moesten worden gesmeerd, maar ook de stijve le dematen. Op de maat van de mu ziek deed ze allerlei oefeningen voor die door de mensen in de zaal werden nagedaan. Een vrouw in een rood bloemenge- waad ligt bijkans naast de stoel, met de benen omhoog. Een heer wordt belaagd door drie vrou wen die schreeuwen dat hij zijn jasje moet uitdoen. "Zo gaat dat toch niet, Johan". "De armen hoog en laag....en dan een klap onder beide benen", klonk het door de luidsprekers. De twee dames voor me blijven er zeer stoïcijns onder. Ze hebben el kaar nog zoveel te vertellen. Komische taferelen dus bij dit on derdeel en plezier voor tien. Als de rust is wedergekeerd wordt de ochtend afgesloten door de volgende samenzang: Hannes loopt op klompen, zimpe, zampe, zompe. Twaalfhonderd bejaarden uit Lei den en omgeving waren gisteren bijeen op de Korenzangdag voor ouderen. De ene helft luisterde met veel genoegen naar de ande re helft. Een feest, waar reikhal zend naar wordt uitgekeken. Piet Hein van As van buurthuis Vijf- hovenhuis is dan ook zeer ver bolgen dat de 4200 bejaarden uit Leiden Zuid West niet zijn uitge nodigd. Hij wijt dit aan de zeer lakse houding van de Stichting Dienstencentrum voor gecoördi neerd bejaardenwerk aan de Hooglandse Kerkgracht. "De vier buurthuizen hier zijn niet op de hoogte gebracht". SASKIA STOELINGA

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4