Tunnels onder Plesmanlaan Sïisim "Dit soort nieuwbouw kan gewoon niet meer" Minister opent genetisch centrum Voorzieningen voor fietsers en voetgangers 'Nieuwbouw in de knijp' Leidse stadsrubriek VRIJDAÖ 23 APRIL 1982 LEIDEN - De minister van volksgezondheid en milieu hygiëne, mevrouw M.H.M.F. Gardeniers-Berendsen zal dinsdagmiddag het Klinisch Genetisch Centrum Leiden openen. Dit centrum is ge vestigd in een gebouw naast de kinderkliniek van het Aca demisch Ziekenhuis. In het genetisch centrum wordt onderzoek gedaan naar en voorlichting gegeven over erfelijke en aangeboren af wijkingen. Jaarlijks worden er 10.000 kinderen geboren met zo'n afwijking. De laatste decennia is veel meer bekend geworden over de oorzaken van deze aandoeningen, die, bij tijdig onderzoek en goede voorlichting soms voorko men kunnen worden. Minister bij opening flats Koppelstein: LEIDEN Minister Van Dam (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) heeft gistermiddag de officiële handeling verricht voor de ingebruikneming van 112 wooneenheden voor studenten en werkende jongeren aan de Ghandistraat in Leiden. Na de officiële verrichtingen zei de mi nister dat voortaan goedkopere plannen gemaakt moeten wor den omdat de nieuwe woningen voor gewone mensen anders niet meer te betalen zijn De nieuwbouw, in de wijk Koppel stein, is een gezamenlijk projekt van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren en de Stich ting Lcidse Studentenhuisves ting. Het is het grootste projekt dat deze twee stichtingen tot dusver samen hebben gereali seerd. Tijdelijk heette het plein bij de flatwoningen in Koppelstein gisteren "Van Dam Eenhexdplein De glunderen- £)e 112' wooneenheden zijn de minister mocht het naambord later ge- regeling is enkele jaren geleden ontworpen door, toen nog staats secretaris. Van Dam cn speciaal bedoeld voor de bouw van goed kope woningen (Van Dam-een- heden) voor jongeren. De huur van de woningen varieert van 245 tot 375 gulden per maand. En dat is gezien de kosten die met de nieuwbouw zijn gemoeid (cir ca 8.5 miljoen) een zacht prysje. De minister liet er geen twijfel over bestaan dat de realisatie van soortgelijke plannen de komen de jaren niet meer haalbaar is. "Dit soort nieuwbouw kan ge woon niet meer", aldus de minis ter. "Het is allemaal heel leuk maar er zitten een heleboel din gen in het plan die niet essentieel zijn voor het wooncomfort". Van Dam vindt dat er de komende ja ren soberder gebouwd moet wor den (zonder bellen en toeters, zo als hij dat pleegt te noemen) om dat de mensen voor wie de wo ningen bedoeld zijn de woonlas ten anders niet meer kunnen be talen. De minister noemde het uitgesloten dat het rijk de nieuw bouw nog meer zou kunnen sub- sidieêren. Het PvdA-raadslid Van der Pluijm bood de minister nog een plan netje aan voor ae douw mngcn (flats) die geschikt zijn voor gezinnen en die via een een voudige ingreep ook geschikt ge maakt kunnen worden voor be woning door één- en tweeper soonhuishoudens Uitgangspunt van het plan is dat jongeren niet meer in afzonderlijke gebouwen komen te wonen maar gewoon tussen gezinnen in gewone woonblokken. Als officiële handeling mocht mi nister Van Dam een straatnaam bordje onthullen dat hem moest doen geloven dat het plein de naam 'Van-Dam-eenheidplein' zou gaan dragen. Leiden heeft echter een straatnameneommis- sie die zich nog over de bena ming van het plein moet uitspre ken Dat het plein een andere naam krijgt is vrijwel zeker. Alle straten en pleinen in de wyk Koppelstein dragen de naam van vrijheidsstrijders. Daar zou nog wel een mouw aan te passen zijn ware het niet dat een andere voorwaarde is dat mensen naar wie een straat genoemd wordt ook nog overleden moeten zijn. Van Dam mocht het straatnaam bordje met zijn naam daarom rustig mee naar huis t LEIDEN - B en W willen twee voetgangers- en fietstunnels aanleggen onder de Plesmanlaan. De ene fietstunnel is gepland ter hoogte van de bejaardenflat Schouwenhove (Jan Luykenlaan), de andere tunnel zou moeten komen ter hoogte van het Legermuseum en de Vondellaan. Bo vendien willen B en W langs de Plesmanlaan een vrijlig- gend fietspad aan de kant van het Morskwartier laten aanleggen. De voorzieningen voor voetgan gers en fietsers maken deel uit van de reconstructie van de Ples manlaan. B en W verwachten dat de Plesmanlaan nog meer au toverkeer trekt als de Leeuwen hoek en de Stevenshof volge bouwd zijn met woningen, als de kantoren er staan op het Schut tersveld en langs de Plesman laan en als de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis klaar is. Per dag rijden nu al 20.000 motorvoertuigen over de Plesmanlaan. In de toekomst zou de Plesmanlaan voor fietsers en voetgangers tussen Morskwar- tier/Stevenshof en universiteit/ Oegstgeest helemaal een on neembare barrière worden als de tunnels niet zouden worden aan gelegd. Elke voetgangers- en fietstunnel kost 1.4 miljoen gul den. De reconstructie van de Plesman laan houdt onder meer het naar elkaar toebrengen van de rijba nen in, het laten vervallen van de vluchtstroken en een verkeers lichteninstallatie op de kruising van de Haagse Schouwweg en de te verlengen Dr. Lelvlaan. Al jaren geleden heeft de gemeente het grootschalige plan verlaten om de Warmonderweg onder de Plesmanlaan door te trekken naar de Stevenshofpolder. B en W willen bij de reconstructie zo veel mogelijk gebruik maken van de verkeersvoorzieningen die destijds voor dit plan al zijn aangebracht, onder andere bij de flat Schouwenhove. De totale kosten bedragen ruim 8.2 mil joen gulden. De gemeente krijgt voor het plan een rijkssubsidie van 1.8 miljoen gulden maar hoopt nog eens acht ton uit rijks' kas te krijgen. Terlouw in Leiden LEIDEN - Jan Terlouw, en andere politici van D'66 brengen zater dag een bezoek aan Leiden. De democraten beginnen dan de campagne voor de verkiezing van de gemeenteraad. Het gezelschap komt omstreeks half vier per autobus aan bij mo len De Valk. Na een korte wan deling door de binnenstad zal om circa kwart voor vier een bijeen komst zijn in de Pieterskerk. B en W willen ook de Oegstgeester- weg op korte termijn ombouwen omdat zij het Schuttersveld nog dit jaar bouwrijp willen maken voor kantoren en woningen. De werken omvatten onder meer de ontsluiting van het Schutters veld, asfaltering van de weg, ver smalling van de middenberm, een gedeeltelijke busbaan bij het Rijnsburgerviaduct en aanpas singen bij de kruisingen bij het Stationsplein/Schuttersveldweg en bij de Willem de Zwijgerlaan. De reconstructie kost 5.6 miljoen gulden, waarvan alleen al 1.9 mil joen op rekening komt van het verleggen van een stoomleiding. De vrijliggende fietspaden langs de Oegstgeesterweg worden ver nieuwd. De gemeente onder zoekt nog de mogelijkheid om een fiets- en voetgangerstunnel aan te leggen bij het kruispunt met de Willem de Zwijgerlaan. De vernieuwde Oegstgeesterweg hoog zal Schiphollaan gaan heten. Apparatuur in beslag genomen LEIDEN - Omdat aan een verzoek om geluidsapparatuur zachter te zetten, heeft de politie vanmor gen vroeg om kwart over vijf de apparatuur van een 38-jarige be woonster van de Van Huisweg in beslag genomen. De buurt had bij de politie geklaagd over over last. De bewoonster was het niet eens met de in beslag name. Zij pakte een vleesmes. Politie-agenten sloegen haar het mes uit de han den en namen ook dit potentiële steekwapen in beslag. De vrouw moest mee naar het politiebu reau wegens bedreiging van ambtenaren in functie. LEIDEN - Een 17-jarige brommer uit Katwijk heeft gistermiddag zijn linkerbeen gebroken bij een botsing op de Herensingel in Lei den. De brommer raakte met zijn lin kerbeen een tegemoetkomende auto in de bocht van de Heren singel ter hoogte van de Kooi- laan. Door werk in uitvoering is daar de rijbaan tijdelijk ver smald. De politie vermoedt dat de brommer over de streep van zijn rijbaan is gegaan. Ban de bom LEIDEN - "Wc zitten aan alle kanten knijp Maar vooral met de nieuw bouw voor één- en tweepersoonshuishoudens. Vanmiddag is er nog ™Vllster Van Dam over gesproken, maar we krijgen geen cent meer Dit zei wethouder Tesselaar (PvdA) gisteravond in de raadscom missie voor de volkshuisvesting. De wethouder rekende voor dat met het aan Leiden toegewezen geld voor nieuwbouw in deze categorie (alleenstaanden en 2-persoonshuis- noudens) een groot aantal kant en klare plannen uitgesteld moeten worden vanwege de financiën. Leiden mag dit jaar 109 kleine woningen bouwen, maar hierin is begre pen de verbouwing van panden voor deze groep "Daar hadden we nooit op gerekend", aldus Tesselaar. De gemeente is onlangs begonnen met de verbouwing van fiats tot 66 maisonnettes in de Opaalstraat. Met het plan om Huize Sint Maarten te verbouwen tot 75 kleine woningen overschrijdt de gemeente al het getal van 109 ruimschoots. Andere plannen zullen daarom tenminste tot 1983 moeten wachten De geplande 56 woningen aan de Diamantlaan. 20 aan de Middelweg. 12 aan de Ir. Driessenstraat en nog enkele kleinere plannen zullen dit jaar niet gerealiseerd worden. De beperkte middelen voor nieuwbouw maken ook het verbouwen van het omstreden Gulden Vlies aan de Breestraat een moeilijke zaak Raadslid Van Oosten (PPR) meende dat de krakers in elk geval onge moeid gelaten moeten worden totdat er meer duidelijkheid toekomst van het pand. de ADVERTENTIE De Plesmanlaan, ter hoogte moet komen. De andere tunnel komt nabij de bejaardenflat Schouwenhove. MORGEN. 24 APRIL PIETERSKERK 16.00 UUR BIJEENKOMST MET O.M. JAN TERLOUW EN INEKE LAMBERS. IEDEREEN IS WELKOM! Brugwachter Bram la Lau gaat er een zaak van maken. Van uit zijn 'uitkijkpost' op de Lammebrug heeft hij stom verbaasd moeten toezien hoe de LPG-tank van Rijnland van de ene naar de andere kant van het Lammenschans- plein is verplaatst. De gasbom met een capaciteit van 20.000 liter ligt nu pal voor de houten botenloods van provinciale waterstaat, die vorig jaar nog tot de bo dem toe afbrandde, en vlak bij een woonboot, bij de kof- fietent Kanaalzicht, en bij een drietal dienstwoningen van de provincie. Bram la Lau, die zelf in een van de provincie-huizen woont, is woedend op de gemeente. "Wij wisten van niets. Ze hebben op het stadhuis de mond vol over inspraak maar mooi dat ze dit soort zaken buiten de burgers om rege len". Steef en Annet Hofman wonen in de naast de botenloods ge legen woonboot. Ook zij wis ten niets van de verplaatsing van de LPG-tank. Annet Hof man: "Een tijdje geleden be gonnen ze hier opeens de bo men om te hakken. Toen ik naar buiten ging om te vra gen wat er aan de hand was. kreeg ik pas te horen dat wij die tank voor onze deur zou den krijgen". De bewuste LPG-tank heeft ja renlang pal naast de fiat bij Rijnland aan het Lammen- schansplein gelegen. Na de gas-ramp bij het Spaanse plaatsje San Carlos de la Ra- pita in juli 1978 werden de be woners ongerust. De bom naast de flat moest weg. De milieu-afdeling van de ge meente en het ministerie van volksgezondheid onderzoch ten de zaak en besloten de tank enkele tientallen meters te verplaatsen en in de grond te stoppen. In november vorig jaar kregen de fiatbewoners een brief van de afdeling milieu-zaken van de gemeente waarin de ver plaatsing van de tank werd aangekondigd. Bram la Lau en de familie Hofman kregen geen brief. La Lau: "En daar ben ik zo kwaad om Want- had ik zo'n brief gekregen dan had ik onmiddellijk een bezwaarschrift tegen het ver plaatsen van die tank inge diend. Nu is het daar natuur lijk veel te laat voor" LEIDEN door René van der Velden Jaap Visser keer in de week gevuld. Dan staat er een grote tankwagen pal naast de rotonde gepar keerd. Bij het vullen schijnt elke keer een gaswolk van zo'n twee liter te ontsnappen. Op de rotonde staat dikwijls een file voor de brug. Achter het stuur zitten rokende chauffeurs. Er hoeft er maar één een brandende peuk weg te gooien en het is gebeurd" Milieu-ambtenaren van de ge meente verzekeren dat de verplaatste Rijnland-tank aan alle mogelijke veilig heidsvoorschriften voldoet. Inspecteurs van de gemeente en het ministerie van volks gezondheid houden nauwlet tend toezicht bij de demonta- tie van de LPG-bom en de verhuizing. De operatie moet aan het eind van de maand zijn voltooid. De kosten (on geveer 130.000 gulden) wor den gedeeld door het rijk en de tank-eigenaar, Ford Rijn land. De familie Hofman wil best ge loven dat aan alle veiligheids eisen is voldaan. "Maar het blijft natuurlijk eng zo'n ding voor je deur. Bovendien tast die tank het natuurschoon aan. Er komt een groot ijze ren hek omheen te staan en geen beplanting omdat het gas dat ontsnapt moet kun nen wegwaaien". De woonboot van de familie Hofman ligt tê koop... Rijnland-directielid Rand is blij met de verhuizing. "Ik vind dit een uitstekende op lossing. Die tank is echt vei lig. De onrust van de mensen kan ik me wel voorstellen maar is echt niet op z'n plaats. Bovendien vind ik de kritiek op de gemeente niet terecht. Het heeft uitgebreid in de krant gestaan dat de tank zou worden verplaatst". Bram la Lau vindt niet dat de gemeente iets als bekend kan veronderstellen wanneer het in de krant heeft gestaan. "Ik heb er overheen gelezen. Bij de afdeling milieu zaken ga ven ze toe dat ze waren verge ten om ons van de verplaat sing op de hoogte te stellen". La Lau heeft inmiddels steun gezocht bij zijn bond. de Ne derlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel. "Ik wil uitzoeken in hoeverre de gemeente met de inspraak in gebreke is gebleven". De brugwachter hoopt dat de verhuizing kan worden stop gezet. "Lukt dat niet dan wil ik dat er strenge bepalingen komen voor het vullen van de tank. Bijvoorbeeld alleen 's avonds na zessen wanneer het niet zo druk is op de ro tonde. De gemeente beraadt zich over de klachten. "Wij bekijken wat er in technisch op/.icht nog voor verdere mogelijkhe den zijn", meldt milieu-amb- tenaar Troost. De enige die de hele bom-kwes- tie ijskoud langs zich heen laat gaan is Jan Oudshoorn, de eigenaar van de koffietent. beter bekend als 'Kale Jan Een bommetje meer of min der zal hem een zorg zijn, na ons de bomvloed "Vanuit Moskou staat al tien jaar lang een raket op m'n koffietent gericht. Moet ik me dan nog druk maken om zo'n gastan kie"? Alias Flipsen Virginia Guillèn was vorige week in alle stalen. In de ad vertentierubriek 'sleuteltjes' in deze krant had onder het kopje 'opleidingen en lessen' geslaan "OUDERS OP HERHALING; bestel hulp boeken rekenproblemen 6 L O. door ƒ5.- in envelop te zen den aan Postbus 3185. 2301 DD Leiden" Pisnijdig was mevrouw Guillèn om dit sleuteltje. Zij is mede werkster van de stichting Ou ders op i Inhaling aan de He rensingel. De hele stichting wist niets af van een nieuw hulpboek en ook niet van een postbus 3185 Wie verschool zich achter de postbus'' Guillèn vreesde voor oplichters. Iedereen kan wel zeggen ii.it hij Pieten*n of Flipsen heet. misbruik ma ken van een vertrouwde naam en in een postbus krui pen om af te wachten hoeveel briefjes van vijf er binnen ko- Guillèn had telefoontjes van begeleiders en cursisten ge kregen. "Ja, daag. jullie had den ons nog wel beloofd te bellen als jullie nieuwe boek je er zou zyn". had een cursist geroepen De stichting Ou ders op Herhaling is landelijk bekend, mede vanwege de handige reken- en taalboek jes die ze uitgeeft voor ouders die zich willen bijspijkeren in lagere school vakken. Bin nenkort geeft Ouders op Her haling opnieuw een reken boekje uit dat ongeveer acht gulden zal kosten. Maar van nieuwe 'hulpboeken reken problemen 6 L.O. voor ƒ5.-' was de stichting niets be kend. Mevrouw Guillèn belde de krant op en eiste van Ans de Bruin van de 'sleuteltjesaf deling dat zij de advertentie niet meer zou plaatsen. "Die meneer heeft nu eenm.i./ t taald voor zyn sleuteltje", sputterde mevrouw De Bruin tegen. Bovendien kan de sleuteltjes-afdeling niet rui ken of iemand een oplichter is. De man die het 'sleuteltje' had opgegeven, had zich Phi- lipsen genoemd, wist me vrouw De Bruin nog Zy moest toegeven dat het sleu teltje er een beetje doorheen geglipt is. Geld opsturen per post mag niet eens van de PTT Guillèn cn De Bruin gingen op recherche Volgens de PTT stond de postbus 3185 op naam van een zekere meneer Joannes Het zaakje rook nog verdachter Alsof er niets aan de hand was. kwam de verdachte later aan de balie by mevrouw De Bruin De advertentie VTM niet goed. zei hij Het sleutel tje had twee kolommen moe ten beslaan in plaats van één kolom. Ans de Bruin vertelde hem van de boze Ouder op Herhaling en van de postbus. De man die zich wederom uitgaf voor Philipsen. beloof de te bellen naar mevrouw Guillèn Hij is geen oplichter Meneer Philipsen bestaat echt. En deze hoofd onderwyzer uit Voorschoten heefi deze week bij Guillèn zijn excuses aan geboden voor het gebruiken van de naam 'Ouders op Her haling": "Ik had er geen reke ning mee gehouden dat ik door het gebruik van die naam anderen in de wielen zou ryden" Ouders op Herhaling en Philip sen zijn na een lang gesprek de beste maatjes geworden. "We zitten op dezelfde golf lengte", zegt Philipsen. En Guillèn zegt "Het was geen kwade wil. het was alleen maar onkunde Hij verdient ƒ1.20 aan het boekje, dus rijk wordt hij er ook niet van" Ouders op Herhaling heefi zelfs twintig boekjes 'Kapstok voor re kenen' van Philipsen besteld. Niet voor de cursis ten Van Ouders op Herhaling maar voor de begeleiders "Want machtsverheffen en de grootste gemene deler, dat ia niks voor dt mm Ma van onze cursisten", stelt Guillen vast. "By ons zit er slechts éen groep op het mveau van de zesde klas lagere school; de andere groepen beginnen veel meer van vorenafaan met rekenen" Guillèn hecfi Philipsen aange boden groepen cursisten by Ouders op Herhaling te bege leiden "Dan merkt hij wel dat hy voor Ouders op Herha ling op een ander niveau moet schrijven En als hy dan ook nog boekjes voor ons zou willen schryven, zonder winst te maken natuurlyk dan zou het helemaal prach tig zyn Vaak moeten wy de vakantietyd gebruiken om nieuwe hulpboekjes te kun nen schryven. Precies daar om is ons nieuwe rekenboek je er nog niet".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3