z Winst sprong Martinair Beunhazerij bij inspecteurs van belastingen 7 Deeltijdarbeid gunstig voor bedrijf Staalquota onaanvaardbaar Beurs Amsterdam Rapport werkgroep Philips: Ondanks malaise in luchtvaart marktberichten Terlouw tijdens beraad Hoogovens: Ontslag wegens ziekte* Vreugde bij Akzo Beursoverzlcht VRIJDAG 23 APRIL 1982 Shell De verbetering in de gang van za ken bij de internationale kolen- handel hield in 1981 aan en voor 1 het eerst meldde deze sector een j positief resultaat, zo blijkt uit het jaarverslag van de NV Koninklij ke Nederlandsche Petroleum Maatschappij. De totale afzet (inclusief het aan deel van verbonden maatschap pijen) bedroeg 19,5 min ton; de internationaal verhandelde hoe- veelheid steenkool was 12 min ton en beweegt zich in de rich- Economie "telegraaf NV Holdingmaatschappij De Tele graaf stelt voor over 1981 evenals over 1980 een dividend uit te ke- i ren van f 6,40 per aandeel van f20. Dit contante dividend kan naar keuze worden vervangen door een dividend van f 4 in con tanten en 5 pet in aandelen. De pay-out neemt hierdoor toe van i 36 tot 39,1 pet. zo heeft de maat- schappij bekendgemaakt. £>e autonome groei van de con- j cerntomzet bedroeg 2,3 pet. Door het in 1981 niet meer meeconsoli- deren van NV Drukkerij Noord- holland te Hoorn daalde de con- cernomzet van f 490,3 tot f 479,2 min. Het exploitatieresultaat voor afschrijvingen is gestegen van f59,2 tot f62.4 min. Daggeld JJet officiële tarief voor daggeld is gisteren verhoogd van 4,5 naar 8 pet als gevolg van een verkrap- ping van de geldmarkt door de 3 storting van bijna f 632 min op schatkistbiljetten. Werkloosheid In het eerste kwartaal van dit jaar is de werkloosheid procentueel minder snel gestegen dan in het laatste kwartaal van 1981 en zelfs beduidend minder snel dan in het eerste kwartaal van 1981. Dat valt op te maken uit het arbeids- marktverslag over de maand maart van het ministerie van so ciale zaken. Overigens is de da ling van het aantal werklozen in de maand maart (eind maart 6.750 minder dan eind februari) veel kleiner dan verwacht zou mogen worden met de komst van het zomerseizoen. Cockerill Het noodlijdende Waalse staalbe drijf Cockerill-Sambre kan nau welijks nog gered worden van de definitieve ondergang. Volgens de Franstalige Belgische krant Le Soir zou de schuld van het be drijf zijn opgelopen tot krap vijf miljard gulden. Enige weken ge leden gaf de Europese Commis sie, het dagelijks bestuur van de EG, aan de Belgische regering toestemming voor een hernieuw de investeringssteun van een miljard gulden. In regeringskrin gen in Brussel is men echter van mening dat Cockerill niet meer te handhaven is. maar stelt men definitieve beslissingen voorlo pig nog uit, om de arbeidsrust die momenteel in Wallonië heerst, niet te verstoren. Honda De Japanse autofabriek Honda zal op 1 mei een hoofdkantoor voor Europa openen in het Belgische Aalst. Het ligt in de bedoeling dat vanuit België nieuwe impul sen zullen komen om de verkoop van Honda-automobielen in Eu ropa te bevorderen. In Aalst be vindt zich al het hoofdkantoor van Honda voor de Benelux. Nationale Nederlanden Het verzekeringsconcern Nationa le Nederlanden heeft.vorig jaar de winst met 11 pet zien stijgen van f 335,8 min tot f 395,6 min en per aandeel van f 10 met 6 pet van f21,67 (gecorrigeerd) tot f23,03. Voorgesteld wordt een dividend van f7,70. Er werd al een inte rimdividend betaald van f3,40, naar keuze in contanten of f 0,80 in contanten plus f 0,25 in aande len. Het slotdividend van f 4,30 is naar keuze in contanten of f 1,20 in contanten en drie-en-dertig en eenderde cent in aandelen uit het belastingvrije deel van de agiore- EINDHOVEN (ANP) - Waar bij Philips op dit moment gebruik gemaakt wordt van deeltijdar beid. leidt deze werkvorm in na genoeg alle gevallen tot een voor de onderneming gunstig resul taat. Tot die conclusie komt een werkgroep van Philips in een no ta over deeltijdarbeid. Die werk groep voegt er echter onmiddel lijk aan toe, dat vermeden moet worden dat daaruit weer de ge volgtrekking wordt gemaakt, dat de bestaande deeltijdarbeid aan zienlijk kan worden uitgebreid. De nota. die is gebaseerd op een studie bij zeven Philips-vestigin- gen in Nederland, is gisteren aangeboden aan de vakorganisa ties. die betrokken zijn bij het cao-overleg. Er wordt bij Philips nog maar op beperkte schaal in deeltijd ge werkt. Het gaat om 4.460 van de ruim 76.000 werknemers. De meeste deeltijdarbeid wordt ver richt door gehuwde vrouwen, die voornamelijk werkzaam zijn in de produktiesector. In de hogere functies en bij mannen komt deeltijdarbeid sporadisch voor. In vrijwel alle gevallen is deeltijd arbeid bij Philips ontstaan aan het eind van de jaren zestig, toen het moeilijk was om aan vol doende personeel te komen. Om dat steeds gekozen werd voor die vorm van deeltijdarbeid, die het beste aansloot bij de lokale be hoefte. komen nu bij Philips alle mogelijke vormen van deeltijd arbeid voor. Van uniformiteit is geen sprake. De samenstellers van de nota wij zen erop, dat leidinggevenden vaak gereserveerd staan tegen over deeltijdarbeid. De nota con cludeert, dat die houding veela is gebaseerd op onjuiste voc derstellingen. Het verzuimpa- troon van deeltijdarbeiders en het verloop wijken nauwelijks af van dat van andere personeelsca tegorieën. De ïnleertijd is welis waar langer, maar in een aantal gevallen is de opleiding zodanig dat de deeltijdmedewerkers meer taken beheersen, waardoor zij op verschillende plaatsen in het bedrijf kunnen worden inge zet Kosten van collectief vervoer spelen nauwelijks een rol, omdat een deeltijdwerker veelal in de directe omgeving van het be drijfsonderdeel woont. De werk tijden zijn zodanig dat er geen extra kantine faciliteiten nodig zijn. De nota concludeert verder dat de produktiviteit per werknemer bij deeltijd wat hoger lijkt te zijn dan bij een volle werkdag Wan neer op een afdeling deeltijdar beid voorkomt, vergt dat een an dere. maar niet een wezenlijk moeilijkere organisatie, aldus de nota. SCHIPHOL (ANP) - De charterluchtvaartmaat schappij Martinair Hol land bv heeft de winst het afgelopen jaar kunnen op voeren van 7,1 miljoen naar 12,2 miljoen gulden. De maatschappij is daarin geslaagd ondanks de over capaciteit in de internatio nale burgerluchtvaart, de economische recessie en verdergaande kostenstij gingen. De president directeur van Marti nair, Martin Schroder, heeft deze cijfers gisteren op Schiphol be kendgemaakt bij de presentatie van. het jaarverslag. In de nettowinst zijn de boekwinst op de afgestoten DC-9-32 en de voorziening voor latente belas ting verwerkt, hetgeen per saldo 4.1 miljoen gulden bijdroeg tot het nettoresultaat. In 1980 werd een boekwinst gehaald van per saldo 3,5 miljoen gulden door de verkoop van een F-28. De omzet van het bedrijf gaf in 1981 een groei van 12 procent te zien en steeg tot 363 miljoen gul den. Ook Martinair ondervond de nade lige effecten van de stijging van de dollarkoers, die onder meer heeft geleid tot een stijging van de brandstofkosten en hogere kosten van afhandeling. De be drijfskosten bedroegen in totaal 324 miljoen gulden tegen 282 miljoen gulden in 1980. Van de staking van de Amerikaanse luchtverkeersleiders heeft ook Martinair nadelige gevolgen on dervonden. Een derde invloed vormde volgens Schroder de sterke concurrentie op de vracht- markt. De vervoerde hoeveel heid vracht die in het recordjaar 1980 39.345 ton bedroeg, liep in het verslagjaar terug tot 36.006 ton, hetgeen Schroder geen on bevredigend resultaat noemde. Het passagiersvervoer zal volgens Schroder geen grote verschui vingen te zien geven. Maar ook voor hem is een vraag hoe groot de belangstelling voor vlieg- vakantiereizen in het najaar zal zijn. Een gematigd optimisme voor de lopende jaren is volgens Schro der op zijn plaats. De resultaten van de eerste vier maanden van 1982 zijn, ook bij alle dochteron dernemingen, beter dan die in dezelfde periode van 1981. LEIDEN - Groenteveiling van 22 april 1982. Aardappelen 37-39, andijvie 1,45-1.85, snijbonen 6,90-7,50, Chinese kool 50-55, spitskool 1,70. prei 40-1,00. rabarber 50- 73, spinazie 50-99, stoofsla 50-51. uien 27-52. witlof 1.65-2,70. bloemkool 6 p bak 4.40-4.60. bloemkool 8 p bak 3,10- 3.70, bloemkool 10 p bak 2,00-2,30, sla 19-49, peterselie 38-66, raapstelen 11, ra dijs 66-91, selderij 12-15. paprika st 43- DEN HAAG - Minister Terlouw van economische zaken en mevrouw Epema-Brugma. voorzitter van de vaste Kamercommissie voor economische zakentijdens een commissievergadering in de Tweede Kamer gisteren over de problematiek bij Estel Hoogovens. DEN HAAG (ANP) - Als de af spraken die de Europese Ge meenschap binnenkort moet gaan maken over de hoeveelhe den staal die de verschillende lidstaten de komende tijd mogen gaan produceren op de gebruike lijke wijze gemaakt worden, zal daar voor Hoogovens een toege stane hoeveelheid uitrollen die onaanvaardbaar is. Dit zei minis ter Terlouw van economische za ken gisteren tijdens een overleg met de vaste Kamercommissie voor economische zaken. De hoeveelheden worden namelijk vastgesteld op basis van de hoe veelheid eindprodukt in de afge lopen periode, waarin de pro- duktie van Hoogovens voor een flink gedeelte bestond uit halffa brikaten die aan Estel-partner Hoesch werden geleverd. Estel zal echter binnenkort ontbonden worden met als gevolg dat Hoog ovens in de quota-regeling van EG met een flinke overcapaciteit geconfronteerd wordt. De EG-ministerraad zal zich op 4 mei gaan buigen over het vast stellen van de nieuwe quota die op 1 juli moeten ingaan. Terlouw heeft al bij EG-industriecommis- saris Davignon gemeld dat dit tot een onaanvaardbare regeling voor Hoogovens zal leiden. Ter louw vindt dat aan Estel geza menlijk een hoeveelheid eind produkt moet worden toege staan en dat dan vervolgens Hoogovens en het Duitse staal bedrijf Hoesch tot een redelijke onderlinge verdeling moet ko men. Terlouw was er overigens GRONINGEN (GPD) De KLM Werkkleding Industrie NV met vesti gingen in Coevorden, Klazienaveen, Haaksbergen en Vnezenveen heeft ontslag aangevraagd voor 42 vrouwelijke werknemers, die een te hoog ziekteverzuim zouden hebben. Volgens Tom Woonings van het FNV in Drenthe wekt de directeur de indruk dat de vrouwen misbruik zouden maken van de sociale voorzieningen. Oorzaak van de ziektege vallen ligt volgens hem vaak in de werkomstandigheden. „Als deze ontslagaanvraag gehonoreerd wordt, is het hek van de dam. Het is pure discriminatie Eerst zijn de jongeren aangepakt en we heb ben een sterke jeugdwerkloosheid. Daarna waren de buitenlanders aan de beurt, toen de ouderen en nu de zieken De volgende stap is dat je om een te grote neus ontslagen wordt", stelt Woonings. Directeur E. H. la Haye bevestigt dat zijn bedrijf de ontslagaanvrage we gens het hoge ziekteverzuim heeft ingediend. Volgens districtsbestuur der Van Eist van de Industriebond CNV valt er weinig meer te doen aan de ontslagen, nu blijkt dat de betrokken werknemers slechts formeel protest hebben aangetekend. Met medewerking van de centrale onder nemingsraad heeft de directie in februari al alle werkneemsters in een brief gewezen op het abnormaal hoge verzuim, dat het bedrijf op jaar basis vijf ton tot een miljoen gulden zou kosten. niet optimistisch over dat dit op een gemakkelijke wijze zal luk ken. De besprekingen tussen de twee Estel-partners over de ont binding van de samenwerking verlopen volgens hem "vrij onge makkelijk". ARNHEM (GPD) - De nettowinst van 239 miljoen gulden in 1981 voor Akzo mag verheugend wor den genoemd en stemt tot een ze kere tevredenheid, gezien de in- ternatonale economische situa tie. Er is sprake van een belang rijke verbetering na het verhes van f70 min. in 1980 als gevolg van de saneringsmaatregelen van de vezelsector. Om in het lo pende jaar een aanvaardbaar re sultaat te bereiken, dat is een winst in dezelfde orde van groot te als het afgelopen jaar. is het noodzakelijk dat het voor de tweede helft van 1982 verwachte economische herstel zich inder daad voordoet. Tot dusverre is daarvan echter nog geen aanzet waar te nemen. Dit zei de voorzitter van de raad van bestuur van het concern, A G. van den Bos. bij de presenta tie van het jaarverslag. Hij voeg de eraan toe dat in de winst van 1981 een voorraad winst zit. Dit jaar is die er ook nog wel, maar lager. Het mag slecht gesteld zijn met de Nederlandse belastingmo- raal. het gedrag van de fiscus zelf wordt ook niet allerwe gen bewonderd. Binnen de Orde van Belastingadviseurs wordt, steen en been ge klaagd over het gedrag van de inspecteurs. Een bijeen komst in Den Haag wordt vandaag speciaal gewijd aan dit probleem De fiscus zou zich de laatste ja ren steeds agressiever tegen over de burger opstellen. Er zijn gevallen bekend waarbij de inspecteur jarenlang een beslissing ophield of het be wust op langdurige beroeps procedures liet aankomen als hy vermoedde dat allerlei constructies werden uitge haald om zo min mogelijk be lasting te betalen. De burger moet op tijd zijn belasting af dragen. de fiscus lijkt zich aan geen termijnen te storen. En rente wordt nooit ver goed. Het is een greep uit de lange reeks klachten die de Neder landse Orde van Belastingad viseurs vandaag op de bijeen komst in Den Haag naar vo ren brengen. De adviseurs ei sen dat de inspecteurs van belasting beter gecontroleerd worden en minder eigen machtig optreden. De verwijten worden door de fiscus keihard teruggekaatst „Beunhazen die alleen uit zijn op geld", zo betitelt H Vermeulen, de voorzitter van de Vereniging van Inspec teurs van 's Ryksbelasting de meeste consulenten. „Neder land heeft 20.000 belasting consulenten. Daarvan zijn er maar 1700 georganiseerd in de Federatie of in de Orde van Belastigadviscurs. De rest is ongeregeld goed waar vryheid-blijheid heerst". Vermeulen, als inspecteur werkzaam bij het bureau Mo- torrytygenbelasting in Apel doorn, vindt het hoog tijd voor een wettelijke regeling die de werkwijze van de advi seurs aan banden legt. Spanning „De Orde van Adviseurs heeft gelijk als ze stelt dat het vroe ger anders was. Er is inder daad meer spanning tussen fiscus en burger", zegt Ver meulen. „Vroeger kon je er van op aan dat een adviseur alle relevante gegevens uit zichzelf bij een aanslag gaf. Nu is dat niet zo. D a a rom moeten wij lastige vragen stellen. Je mag de dienst toch niet verwijten dat ze strijd baar is. Iedereen is toch tegen belastingfraude en construc ties die wel legaal zijn maar waardoor miljoenen guldens aan belastingeld niet binnen komt? Tegenwoordig zijn mensen al beledigd als de in specteur netjes en correct maar niet aflatend gegevens onderzoekt". Wie mocht denken dat Ver meulen als voorzitter van de Nederlandse inspecteursver eniging de klacht zou weer leggen dat soms een vertra gingstactiek wordt toegepast heeft het mis. De belastingin specteur zal bewust een zaak langdurig aanhouden als hij vermoedt dat via trucs van belastingontduiking sprake is Vermeulen: „Beslissingen blijven soms inderdaad vyf tot 9 jaar uit, dat klopt Maar is het zo erg als mensen met een hoog inkomen die probe ren geen cent te betalen, lang moeten wachten? Is dat zo erg? Zaken waarin met onge lofelijke constructies wordt gewerkt, zijn erg ingewik keld. Die bekijken kost tijd Wij maken bewust de keuze dat we eerst zaken afdoen waann de mensen binnen re delijke grenzen gewoon hun Vermeulen waarschuwt in fei te: wie met hulp van een con sulent trucs bedenkt, mazen in de wet zoekt, hoeft niet op een snelle behandeling te re kenen. Het is een kwestie van moraal, erkent hij. Een belas tinginspecteur heeft zyn ei gen oordeel over wat de be doeling van de wet is en wel ke moraal de Nederlandse burger er op na zou moeten houden Die moraal is scheefgegroeid en Vermeulen houdt de con sulenten daar voor een deel verantwoordelijk voor Zij werken volgens hem mee aan de groei van de „veelheid aan constructies die het wettelijk systeem in Nederland ont wrichten en de Nederlandse staat miljoenen guldens ont houden". Schatting Hij verwijst naar enkele affai res zoals de koopsompolis sen, de Antillenroute of de ondoorzichtige handelingen binnnen multinationals die buitenlandse verliezen af schrijven op een in Neder land gevestigd bedryf, waar door die Nederlanse tak min der vennootschapsbelasting betaald. Een schatting maken om hoe veel geld het bij dergelijke le gale maar volgens de belas tingdienst laakbare ontdui king gaat weigert hij. „Ik kan het met zeggen. Ik ken de schatting dat de jaarlijkse fraude op 14 miljard uitkomt. Maar fraude en constructies moet u uit elkaar houden. By echte fraude zyn veel mensen betrokken, al is het op kleine schaal, zoals het smokkelen van een flesje wyn. By con structies gaat het om het le gaal ontgaan van de belas tingplicht" Later zegt hy dat hy bly is met de toegenomen aandacht van politici voor de fraude en ont duiking omdat ..die afgryse- lyke onrechtvaardigheid een omvang heeft genomen die we nog nooit zo gekend heb ben in Nederland". Tarieven Een deel van de oorzaak van de slechte belastingmoraal zoekt Vermeulen overigens net als de consulenten in de belastingwetgeving, die te in gewikkeld is. en de hoge ta rieven „Het hoogste taief is 72 procent by de inkomsten belasting. We zitten daarmee denk ik wel aan het maxi mum, misschien er al iets overheen" Iemand die van zyn verdiende gulden 72 cent moet afdragen zoekt automatisch naar ma nieren om dat niet te doen Toch pleit Vermeulen er niet voor de belasting dan maar te verlagen. „Er wordt wel eens gezegd dat als je het hoogste tarief op 50 procent zet en alle mensen dan ook alles betalen wat ze zouden moeten doen, dat je dan net zoveel binnen krijgt Maar zo werkt het toch niet denk ik. De oorzaak van fraude is veel complexer". VRIJDAG 23 APRIL 1982 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN Blydrnvt c Bo rus mij W Dell MIJ. Drniui 4700.01 4760.00 31.00a 31.50 150.00 - Telerra*/ Teillel Tv» Tllb Hyp BI Tw. Kabel H Twtjnstraer VUuunlJ Bul VRG Bee WegenerC Wruanro C Wyers 21.10e 24.00e BELEGGINGS INSTITUTEN lil.êO 112.00 lnterboodj 103.50 104.00 518.00 519.00 GOUD EN ZILVER Goud onbew 29280-29780 Zilvt BUITENLANDS GELD AMSTERDAM - Vrydag gingen de koersen over een breed front omhoog Het ANP-CBS indexcij fer bereikte een peil dat dit jaar nog niet is voorgekomen. De bankaandelen waren vast. Van de hoofdfondsen ging Unile ver byna 2 omhoog tot 158,30 en Koninklijke Olie trok 0.50 aan tot 93.20 Philips noteerde onveranderd 25.30 en Akzo ging 0.30 vooruit tot 30.30. Hoogovens ging fractioneel naar beneden op 17,10 De Amro Bank ging 1.40 vooruit tot 53,20 NMB was 0.50 hoger op 130,50 en ANB ging 2 naar boven tot 304,50. In de verzekeringssector trokken de noteringen over de gehele li nie nog wat aan waarbij winsten werden geboekt uiteenlopend tot omstreeks een halve gulden De hypotheekbanken waren ovcranderd tot wat hoger, waar by Wcstland Utrecht 1.50 hoger werd verhandeld op f 96.50. KLM steeg 1,60 tot 105,80

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23