De9karnerellen van Peter Prins c Uitgave van wijkblad verboden wil alsnog geld van provincie Mies geeft startsein landelijke actie Tondo Joodse gemeente 3 Alphense ex-onderwijzer schildert met karnemelk Brug in Koestraat dicht voor verkeer VRIJDAG 23 APRIL 1982 Streek ALPHEN AAN DEN RIJN Karnemelk. Peter Prins uit Alphen aan den Rijn gebruikt er veel van, alleen niet voor consumptie. Hij schildert er mee, maakt aquarellen die hij „kar nerellen" noemt. Tot en met woensdag expo seert hij ze in Benthuizen. Daarna kan men ze in Helle- voetsluis aanschouwen. Zacht blauw voert in zijn werk de boventoon. Peter Prins vindt het een mooie pasteltint. „En dat komt door die karnemelk", zo geeft hij te verzekeren. De 31-jarige ex-onderwijzer uit Alphen spreekt van een „ver bluffend resultaat". Het ge bruik van karnemelk, zo meent hij, voegt aan zijn werk welhaast een extra di mensie toe. Deze uitzonderlijke schilder techniek ontdekte hij per on geluk. In plaats van zijn pen seel in een glas water te spoe len, doopte hij het in een ver strooide bui in een glas kar nemelk. Toen hij daarop zijn penseel in de blauwe water verf stopte, verschoot die meteen van kleur. De harde kleur blauw was plotsklaps veranderd in zacht blauw. „Een pasteltint van een zeld zame schoonheid", aldus Prins. Spanje „Dat was precies de kleur, die ik zocht", vertelt hij. „Jaren lang had ik met allerlei kleur- technieken lopen stoeien, maar de kleur die ik hebben wilde kreeg ik niet. Ook niet met ecoline." De kleur blauw, die hij met kar nemelk „uitvogelde", is vol gens hem een tint die je in bijna alles aantreft. „In de zee, in de lucht, in het leven; overal zie ik dat blauw." Peter Prins zegt zich lekker te voelen met dat blauw. Hij ziet het vooral in Spanje, waar hij steevast zeven maanden per jaar doorbrengt. Hij woont in La Caruela, niet ver van Tor- remohnos en het kunste naarsdorpje Mijas. Een groep van kunstenaars aldaar, Sagi- tarius genaamd, heeft hem gevraagd zich bij hen aan te sluiten. En daar zegt Prins wel oren naar te hebben. Chagall Aanvankelijk had hij de nodige twijfels om een vaste baan in het onderwijs (de Alphense Oudshoornschool) op te ge ven voor het onzekere kun stenaarsbestaan, „maar nu ben ik alleen maar blij dat ik die stap heb gezet. Ik werk lekker in mijn eigen tempo en heb van niemand last." Behalve blauw gebruikt de Al- phenaar ook veel rood en Peter Bruins: "Het resultaat van die karnemelk is verbluffend." groen in zijn werk. Hij rekent zichzelf tot de symbolisten. Chagall, Klee en Hunderd- wasser zijn z'n voorbeelden. De Spaanse zon is hem erg dierbaar, zegt hij, „en het be zorgt me ook de nodige inspi ratie. Op terrasjes zitten, mensen observeren; als ie Prins, opgegroeid in Assen, maakt louter „karnerellen". Liefst met bedorven karne melk. dat heeft een betere uitwerking dan verse, zo meent hij. „Schilderen met olieverf laat ik aan anderen over. Daar waag ik me niet aan. Etsen precies zo. Ik kan het wel. maar anderen kun nen het zóveel beter dat ik het maar laat. Ieder heeft ge woon zijn eigen terrein. Het mijne is karnerellen. En ik moet zeggen: daar voel ik me prima bij." SJAK JANSEN Manifestatie muziekschool in De Bron ALPHEN AAN DEN RIJN - De streekmuziekschool »n Alphen organiseert zaterdag 24 april een zogenaamde "loop-in" in De Bron. Docenten en leerlingen van de muziekschool zullen dan tussen 11.00 en 16.30 uur in de verschillende zalen op een ver scheidenheid aan instrumenten een nog grotere verscheidenheid aan werken ten gehore brengen. Wellicht één van de aardigste op tredens is dat van een uit vijftien docenten samengesteld salonor kest. Onder leiding van Domingo Belled komen deze dames en he ren tussen 14 30 en 16 00 uur in de grote zaal aan bod. Op het re pertoire staan werken van Zan der. Gerhardt en Coucoulis. Daarvoor treedt een docenten- duo op Ton Broekmeyer (gitaar) en Rineke Becks. Dit tweetal zal werken van Paganini. Ravel. Fiocco en Lustenhouwer ten ge hore brengen. Daarna betreedt een gitaartrio onder leiding van Dmgeman Coumou het podium, dit gevolgd door een solo-optre den van Coumou. In zaal 2 van De Bron komen vanaf 11.00 uur een gemengd ensem ble. een koor, een saxofoonkwar tet en een gitanstenduo aan bod. Zaal 13 is gereserveerd voor slag werk. een brassband en een "ge wone" band. Zaal 6 biedt onder dak aan onder meer een kinder koor. een fagottrio. een dwars- iluittrio en twee gemengde en sembles terwijl in zaal 7 aller eerst en klein strijkorkest, ver volgens een blokfluitensemble en tenslotte een groot strijkor kest aan bod komen. Iedereen is welkom en de toegang is gratis. KATWIJK - "Het verbod om het wijkblad te laten verschij nen, is naast de eerdere bestuurlijke problemen, voor ons reden de zaak naar buiten te brengen". Dit zeggen redactieleden H. van Beelen en B. van Rijn van het wijkblad Rijnhoorn Geschal, die van het bestuur van de Katwijk- se wijkvereniging Hoornes/ Rijnsoever een verschijningsver bod kregen opgelegd. Dit omdat KATWIJK - De Nederlands Israë litische gemeente vindt dat het dagelijks bestuur van de provin cie Zuid—Holland alsnog een subsidie van zo'n 50.000 gulden moet verlenen voor de inmiddels bijna opgeknapte begraafplaats in Katwijk. Woordvoerder Bruinsma bracht dit gistermor gen naar voren tijdens een zitting van de afdeling Rechtspraak van de Raad van State. Met een paar penseelstreken, zoals hij het zelf uitdrukte, schetste Bruinsma de geschiedenis van de opknapbeurt. Hij zei o.m.: "Het was buitengewoon verve lend om te zien hoe de begraaf plaats als het ware in het moeras wegzonk. Ja, zo zorgelijk was de situatie". De Joodse gemeente slaakte dan ook een zucht van verlichting toen bleek dat van de acht ton - de totale kosten van het project er waarschijnlijk zo'n vijf zou den worden gesubsidieerd. In mei '80 schreef het ministerie van CRM echter dat er voorlopig wel geen geld zou zijn te ver wachten van het rijk.'Het minis- Bromfietser licht gewond NOORDWIJKERHOUT - Een 47- jarige man uit Noordwijkerhout is gistermiddag licht gewond ge raakt bij een verkeersongeval op de kruising 's-Gravendamseweg/ Leidsevaart nabij "Piet Gijs". De man die op een bromfiets reed kreeg geen voorrang van een au to, bestuurd door een 27-jarige man uit Nieuwerkerk aan den IJssel, die afsloeg. Met verwon dingen aan de hand moest de Noordwijkerhouter zich onder doktersbehandeling stellen* terie was wel bereid om vast te stellen welke subsidie er uitein delijk zou kunnen worden gege ven. De provincie meende dat de op stelling van CRM als afwijzend moest worden uitgelegd en ver leende daarom ook niet haar deel van de subsidie. Merkwaardig vond Bruinsma dat. "Wij begrepen juist dat het rijk he lemaal niet afwijzend stond te genover onze aanvraag. Het schreef alleen dat het het geld niet direct kon geven. Dat we ge lijk hebben is twee weken gele den wel komen vast te staan. We kregen toen namelijk op basis van onze oude aanvraag de sub sidie van CRM" Blijft de provinciale subsidie uit, dan komt de Joodse gemeente volgens Bruinsma in grote moei lijkheden. "We blijven dan zitten met een gat in de begroting. En dat is ook vervelend voor de ge meente Katwijk, want zij heeft de opknapbeurt voorgefinan cierd". De woordvoerder van de provin cie, Kits Nieuwenkamp, had een geheel andere visie op het ge heel. "Wat is het geval: per 17 fe bruari 1980 is de oude regeling van de provincie ingetrokken. Sinds die tijd verlenen we alleen nog subsidies voor boerderij - en woonhuismonumenten; en dus niet voor het opknappen van be graafplaatsen. Welnu, in mei '80 kon het rijk nog geen definitief oordeel vellen over de subsidie voor de Joodse gemeente. En aangezien wij onze subsidie ver lenen op basis van het geld dat CRM meent te moeten uittrek ken. konden wij deze aanvraag alleen maar afwijzen" De staatsraad vroeg zich echter af of de provincie niet wat te voor barig had gereageerd. "U oor deelde negatief, terwijl CRM nog niets had beslist. Had u ook niet even kunnen wachten?" De uit spraak is op 3 juni. Inbraak in Voorhout VOORHOUT - De afgelopen nacht is ingebroken in een werkkeet op het terrein van de BNS in Voor hout. Na het hangslot met een tang te hebben doorgeknipt heb ben de daders voor een grote waarde aan machines wegge haald. Er werden onder meer vier boormachines, twe cirkelza gen en een schaafmachine gesto len. De waarde van het gestolen goed is naar schatting meer dan 6000 gulden. Dure wielen automobiel gestolen NOORDWIJKERHOUT - De eige naar van een dure automobiel trof vanmorgen zijn voertuig aan op vier stevige balken. De dure magnesium velgen waren onder de auto vandaan gehaald. De wa gen stond geparkeerd op het par keerterrein nabij het bungalow park Solassi waarin in het verle den wel meer auto's van hun wie len zijn ontdaan. De schade be draagt naar schatting een paar duizenden gulden. NOORDWIJK - De politie in Noordwijk heeft drie jongens van 15, 16 en 17 jaar aangehou den die hebben bekend in de maand februari vijf inbraken te hebben gepleegd in vijf scholen in de badplaats. In vrijwel alle gevallen betrof het diefstal van kleine voorwerpen als koptele foon, een radio en krat pils en een stereo platenspeler. zij bepaalde publikaties die voor het bestuur niet zo prettig waren in het blad naar buiten wilden brengen. Begin deze maand stapten drie be stuursleden en wijkbladredac teur B. van Rijn op, omdat zij moeite hadden met het bestuurs beleid. Tevens kreeg de redactie een verbod om over de proble men te publiceren. Deze week kwam de zaak in een stroomver snelling doordat het bestuur een algeheel verschijningsverbod aan de redactie oplegde. Het be stuur wilde een artikel, waarin twijfels werden uitgesproken over een uitspraak van voorzitter Halfwerk, tegengaan. Voormalig eindredacteur B van Rijn van het wijkblad over de ge rezen problemen. Narigheden die begonnen rond een bestuurs verkiezing eind maart dit jaar. Van Rijn vertelt dat een op het oog correct verlopen bestuursverkie zing een dag later al voor proble men zorgde. "Niet alleen bleek het bestuur vergeten te zijn de vi ce-voorzitter te laten aftreden. Terwijl de man toch duidelijk aan de beurt was. Een zaak die waarschijnlijk wel was gere geld". De problemen spitsten zich ech ter toe toen bleek dat een nieuwe telling door één van de bestuurs leden thuis anders uitviel dan de telling van de stemcommissie Een telling die door de ledenver gadering van die avond was goedgekeurd. Het bewuste be stuurslid was tot de conclusie ge komen dat de verkiezing om een zetel tussen de dames Jaboel en Bouwens gelijk was geëindigd En niet zoals de stemming van de commissie onder leiding van Van Rijn 38-35 in het voordeel van mevrouw Bouwens. Dit lek te spoedig uit en zorgde voor veel heen en weer gepraat" Volgens Van Rijn. die toen nog het eindredacteurschap van het wijkblad bekleedde, was het be stuur van plan iets aan die uit slag te veranderen door nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Voor Van Rijn een teken van wan trouwen en een reden om op te stappen. Wel liet hij het bestuur 1 weten zijn opvolger H. van Bee len te willen in werken. Naast - H Halfwerk Volgende week zal blijken dat wij die school krijgen Van Rijn traden begin april ook de bestuursleden mevrouw Bou wens. mevrouw Hoek en P. van der Mey af. School Een tweede conflict tussen de redactie van het wijkblad en de rest van het nog zittende bestuur deed zich onlangs voor. Van Rijn: "In een interview met het Leidsch Dagblad liet voorzitter Halfwerk weten dat de wijkver eniging in september een eigen onderkomen zou krijgen. Vol gens Halfwerk had hij van wet houder Vink de toezegging dat de vereniging de beschikking kreeg over de kleuterschool "De Schelp" Dit kwam ook uitge breid in het wijkblad van april. Er rezen echter moeilijkheden toen in een ingezonden stuk in een Katwijks weekblad leidsters en oudercommissie van "De Schelp" lieten weten dat er nog niets bekend was over een ver trek uit de kleuterschool. Voor de redactie aanleiding deze inge zonden brief op de voorpagina wijkblad te zetten. Deze pagina kwam onder ogen van voorzitter Halfwerk en die wilde er over praten met de redactie Die wilde onder geen beding de zaak terugdraaien, maar wel vroeg Halfwerk aan de redactie de kans zijn zienswijze in het blad uit een te zetten Van Rijn en Van Beelen gingen daarmee akkoord, maar de rest van het be stuur legde een verschijnings verbod op. In zijn commentaar zegt voorzitter Halfwerk de problemen te be treuren. Hij geeft toe dat het een fout was om de vice voorzitter niet te laten aftreden "Maar deze fout was in een extra vergade ring volgende maand goedge maakt. En verder is voor mij de uitslag van de stemming geldig Daar houd ik mij aan, ook als er gezegd wordt dat er gesjoemeld is. Daar heb ik niets mee te ma ken. aan praatjes van beide kan ten heb ik geen boodschap", det verschijningsverbod betreurt Halfwerk 'Van mij had het blad mogen uitkomen Ik weet dat wy de school zeker krijgen Die uit spraak van wethouder Vink staat genotuleerd. Ik ben er vast van overtuigd dat volgende week in een gesprek met de gemeente zal blijken dat ik gelijk heb. Maar de rest van het bestuur legde een verschijningsverbod op en daar heb ik my by neer te leggen", al dus Halfwerk. LISSE - In plaats van prinses Ire ne, die op het laatste moment was verhinderd, heeft Mies Bouwman gistermorgen in de Hobaho-hallen in Lisse het start sein gegeven voor de landelijke hulpactie 'Vrouwen in Neder land voor vrouwen in Tondo.' De actie is bedoeld om de vrouwen in de krottenwijk Tondo bij de Filippijnse stad Manilla te hel pen om hun levenssituatie te ver beteren. Daarvoor waren giste ren honderden vrouwen van ac tiegroepen overal uit Nederland naar Lisse gekomen. Zij zullen de komende vijf jaar plaatselijk acties op touw zetten om het streefbedrag van 1 miljoen gul den per jaar bij elkaar te krijgen. De bijeengegaarde gelden zijn in de eerste plaats bestemd voor de aanschaf van naaimachines voor de vrouwen van de krottenwijk. Deze vrouwen zijn zelf al met met min of meer georganiseerde naaiprojecten begonnen om hun levenssituatie te verbeteren. Ac tievoerster Kortekaas vertelt dat de hulp zodanig moet zijn dat die niet als een gunst wordt be schouwd maar meer een recht is. Mies Bouwman riep in haar toe spraak ondermeer de genogden op om niet te aarzelen bekende persoonlijkheden voor hun ac ties uit te nodigen. Zij herinner de tevens aan een uitlating van schrijver Jan de Hartog toen hij zijn pleegouderactie voor Kore aanse kinderen op touw zette: "Al helpen we er maar een." De actie 'Vrouwen in Nederland voor vrouwen in Tondo' is een vervolg op een eerdere hulpactie. De stichting 'Columbine' van de cabaretier Herman van Veen heeft namelijk in 1980 al het 'Kerstboek voor Tondo' ten bate van de bewoners van de krotten wijk uitgegeven Van Veen was betrokken geraakt in het werk nadat hij bij een bezoek aan de Filippijnen de vroegere Lissese pater Lagerwey had ontmoet Deze laatste is al 25 jaar op de eilandengroep werkzaam. Mies Bouwman heeft gisteren het startsein gegci vcx>r de landelijke actie voor vrouwen van Tondo. Uiterst rechts oud-burgemeester Bosnia van Noordwijkerhout RIJNSBURG De Koestraat brug in het centrum van Rijnsburg wordt niet mm opengesteld voor het ver keer. Dit heeft de Rijnsburg- se gemeenteraad gisteravond met een kleine meerderheid besloten. Het openstellen van de Koe- straatbrug vormde een be langrijk punt van het ver keersplan dat gisteravond ter tafel lag In dit plan is een aantal verkeersmaatregelen voor het centrum van Rijns burg opgenomen waardoor de voetganger en de fietser worden beschermd tegen de auto. Het feit dat de Koestraatbrug dicht moet blijven, wat niet in het plan van burgemeester en wethouders was opgeno men. houdt in dat er opnieuw studie moeten worden ver richt naar het verkeer in het centrum Het verkeersplan kostte tot nu toe zo n 70-dui zend gulden Het CDA was gisteravond ver deeld over het wel of niet openstellen van de monu mentale brug. Fractievoorzit ter Vianen sprak namens het gedeelte dat voor openstel ling was en zyn fractiegenoot Glasbergen namens een min derheid in de chnsten-demo- catische party die tegen was. Vianen legde er de nadruk op dat de Koestraatbrug de kern vormde van het verkeersplan cn dat niet openstellen van de brug tot gevolg zou heb ben dat het gehele plan waar deloos zou zyn Vianen voel de er ook niets voor om weer geld uit te trekken voor een nieuw onderzoek De VVD en de PvdA voelden hier wel voor De partijen za gen niet veel heil in het open stellen van de Koestraatbrug. Samen met de steun van een aantal CDA-crs vormden zy een meerderheid Over de afzonderlyke maatre gelen van het plan werd gis teravond niet gesproken De ze komen opnieuw terug in de gemeenteraad als ze moe ten worden uitgevoerd Voor opknappen begraafplaats Bestuur wijkvereniging Hoornes Rijnsoever:

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19