Nieuwe wethouders wacht koel najaar C Nog geen uitspraak over "anti-diseriminatiewet" Morgen lekker geen wekker. Gemeentelijk apparaat behoeft "spoorboekje" ReporW Breed moderamen Gereformeerde synode: VRIJDAG 23 APRIL 1982 Varia Zeg eens eerlijk: was u ook zo ape trots op onze BeatrixToen u dat allemaal las? „Een perfecte show van uw koningin", werd uit de mond van een Amerikaanse tv- journalist opgetekend. „Prima public relations voor ons land", zei een ambassadefunctionaris. Snel, geestig en in perfect Engels had ze de vragen beantwoord, ik heb het zelf gelezen. Het was een succesvol optreden, ze kreeg na het flitsende vraag- en antwoord spelletje van de Amerikaanse journalisten „een daverend ap plaus" (en dan hebben ze Jos Brink nog niet eens gezien!). Ko ningin Beatrix steelt de show in Amerika, meldde een andere krant. Men was verrast door haar toespraken, die ver uitsta ken boven de gebruikelijke speechjes, en men loofde haar be zonken oordeel. Frank en vrij beantwoordde zij de vragen, en ze „manoeuvreerde met het groot ste gemak door de serie vragen, regelmatig onderbroken door for se lachsalvo's en staande ova ties". Haar persconferentie was een unicum, haar optreden was ongekunsteld en van een opval lende openhartigheid, die verfrissend aandeed. „Onge woon", noemden Amerikaanse commentatoren haar optreden. Diepe indruk heeft ze gemaakt, schreef weer een andere krant. Ze beantwoordde vlot, flexibel en vooral geestig de vragen, en haalde menig keer een open doek van haar kritische publiek. Ze sloeg zich manmoedig door de vragen heen. Stormenderhand heeft ze Amerika veroverd, de persconferentie was een dave rend succes. Zij ontpopte zich koel en slagvaardig, en ant- woordde op een altijd vriendelij ke, maar tevens zeer besliste toon, die diepe indruk maakte. U begrijpt dat ik gisteren meteen de International Herald Tribune van donderdag ben gaan kopen, want ik wilde die lofuitingen nu ook wel eens in de oorspronkelij ke taal lezen, en haastig bladerde ik de 16 dichtbedrukte pagina's door. Wilt u geloven dat ik het ar tikel (of de artikelen) in mijn ze nuwen de eerste keer niet eens op merkte? Toen ik pagina 16 gehad had, ben ik opnieuw begonnen maar nu systematisch, zodat geen belangrijke naam uit de we reldpolitiek mij zou ontgaan Pym, Haig, Weinberger, Reagan Roberto Suazo Cordova, Gustavo Alvarez Martinez, Frank C. Car- lucci, Policarpo Paz Garcia, Ar chibald McLeish, Albert Liepa, Nicanor Costa Méndez, Alfredo Saint Jean, Menachem Begin, Hosna Mubarak, Walter J. Stoes- sel jr.. Bush, Nicolae Ceausescu, Kim II Sung, Kim Jung II, Os- mundo Bilbao, Victor Khoury, Yasser Arafat... Maar geen Bea trix. Geen Stoel. En dan heb ik dlleen nog maar de namen op pa- gine 1 genoemd, op pagina 2 wa ren nog meer namen, en op pagi na 3 nog meer, maar geen Bea trix! In de hele krant niet! Dat was wel even een klap voor mijn moreel, dat begrijpt u. De ietwat kinderlijke trots waar mee de televisie en de kranten ons melden dat Beatrix een smash hit in de United States is, is ener zijds amusant, anderzijds een tikkeltje gênant. Ze sloeg zich er „manmoedig" door heen, schreef een der kranten, alsof dat tegen alle verwachtingen in was. Je proeft iets van opluchting in al die lofuitingen: ze sprak goed En gels (als kind, toen ze praten leer de, zat ze vijf jaar in Canada...), ze hakkelde niet, ze begon niet te blozen als een man het woord tot haar richtte, ze kreeg niet halver wege de persconferentie de slap pe lach, ze begreep de vragen niet alleen maar gaf er nog een zinnig antwoord op ook, is dat alles niet wonderbaar!? Drieënveertig jaar, de universiteit afgelopen, de best denkbare opvoeding ge had, overal in de wereld geweest, en toch blijkt ze niet zo oliedom als de meeste vrouwtjes te zijn... Dat proefje uit al die geestdrifti ge lof. Alsof er niet duizenden vrouwen in Nederland zijn van hetzelfde kaliber. Ja maar. dit is zo'n méévaller, hoor je veel men sen denken, ze is niet op die hoge post gekomen door haar uitzon derlijke wetenschappelijke of hu mane kwaliteiten, maar doordat zij toevallig de oudste dochter van Juliana was, en er geen zoontjes kwamen. Voor hetzelfde geld tref je een dommiebal, of ie mand met zo'n gek hoog stem metje die alleen maar van paar den en variété houdt Dat is waar. Iemand die zijn of haar vak goed uitoefent, is altijd een plezier om naar te kijken. Maar we moeten nu ook weer niet net doen alsof we het negende we reldwonder ontdekt hebben. We zijn weliswaar een betrekkelijk klein landje (zij het een van 's we relds grootste koninkrijken), maar daarom is het nog geen WONDER dat we een deugdelijke koningin hebben. Waren die Amerikanen misschien zo ver rast, omdat ze dachten dat zo'n klein landje ook wel een heel klein koninginnetje zou hebben met een heel klein piepstem metje? Maar zo werken die din gen niet. Alle mensen zijn zo'n beetje even groot, en alle konin ginnen ook. Geen reden voor bui tensporige trots of opwinding. Ik heb ook helemaal niet verbaasd opgekeken van Beatrix' succes volle optreden, dat kon je al vijf tien jaar zien aankomen. Het enige wat mij verraste was haar lach. Haar lach is zwaarder, donkerder dan je, afgaand op haat stem, zou verwachten. Door Jan Harren Menige nieuwe wethou der die na de gemeente raadsverkiezingen van begin juni waarschijn lijk vol verwachting aan het werk gaat, zal bittere teleurstellingen te slikken krijgen. „We voorspellen hun een koel najaar en wensen ze daarom alle sterkte toe. Want de werkelijke financiële situatie van de gemeenten is veel slechter dan men over het algemeen denkt". Specialisten van het organisa tie-adviesbureau Bakkenist. Spits en Co houden zich al geruime tijd bezig met de problemen van gemeenten. Ze zien wel degelijk moge lijkheden om de zaken in het gareel te krijgen, maar daar voor zal een strak geregelde heroverwegingsoperatie no dig zijn. „Politici worden veelal geko zen op beloften, op nieuwe taken die zij bij hun gemeen te willen realiseren. Maar eenmaal op hun bestuursze tel aangeland, merken ze dat de geldmiddelen zeer be perkt of er zelfs helemaal niet zijn." „Dat leidt dan tot een ad-hoc beleid waarbij zij aan de ach terban toch proberen duide lijk te maken dat er nog steeds nieuwe taken worden aangepakt. In het ergste ge val kan het zelfs zo ver gaan dat zinvolle taken worden in gekrompen om daarmee ruimte te krijgen voor nieu we, zodat men toch in elk ge val die nieuwe taken kan la ten zien" Ramp „Een dergelijk ad-hoc beleid is een ramp voor de gemeente. Naar onze opvatting dient het te worden ingeruild voor een systematisch heroverwe gingsproces waarbij politieke prioriteiten en de aanwezige geldmiddelen tegen elkaar worden afgewogen". Er zal daarbij ook verbetering moeten worden nagestreefd in de effectiviteit van een ge meente, aan de mate waarin met de beschikbare midde len de doelstellingen van de gemeente worden bereikt. „Die wordt vooral bepaald door de wijze vam besluitvor ming in het college van bur gemeester en wethouders. Komt dit college niet tot een duidelijk samenhangend be leid waarop het ambtelijke apparaat kan inspelen, dan kan een apparaat nog zo effi ciënt zijn samengesteld en ook werken, maar het zal ze ker niet effectief kunnen op treden". Van wethouders wordt dan ook veel gevraagd. „Het duurt twee tot drie jaar voordat een wethouder en zijn ambtelijke apparaat goed op elkaar zijn ingespeeld. Er moet een af stemming komen en een stil zwijgende samenwerking over de zaken die de wethou der persoonlijk behandelt, De 773 gemeenten in ons land worden door het rijk steeds méér op rantsoen gezet. Voor 90 procent van hun in komsten zijn ze aange wezen op de rijksover heid, de overige 10 pro cent halen ze uit ge meentelijke tarieven en belastingen en uit winsten van eigen be drijven. Maar bezuini gen is aan de orde van de dag. Duizenden ar beidsplaatsen staan erdoor, zoals dat heet, op de tocht. Maar met bezuinigen red je niet alles. Men zal zich moeten herbe zinnen op de taken van de gemeente: Wat moet ze wel doen? Wat niet? Oude, uit-de-tijd- se taken afstoten? An dere inkrimpen? Nieu we erbij? En wat gebeurt er met het geld? Uit een on derzoek in Utrecht bleek dat binnen het gemeentelijke appa raat vrijwel geen af weging plaats vindt tussen wat iets kost en wat het oplevert. Dat niemand weet hoeveel tijd wie waaraan be steedt. Dat diensten het hun toegewezen geld opmaken - hoewel lang niet altijd nood zakelijk - omdat ze vrezen dat zij anders het jaar daarop min- Drs. R.F.G. van Lansberge der krijgen. Het organisatie-advies- bureau Bakkenist, Spits en Co, dat al eer der meewerkte aan ge meentelijke reorgani saties, heeft strate- giéen ontwikkeld voor een solide aanpak van deze problemen. Afge stemd op de bestaande gemeentelijke organi satie en op de lokale omstandigheden. Jan Harren sprak erover met de meest betrok kenen van het bureau: drs. GJ. Muijs (direc teur), drs. R.F.G. van Lansberge en prof- .dr.ir. J.G. Wisse- zaken die hij in hun geheel delegeert en zaken waarvan hij op de hoogte wordt ge houden". Veel wethouders hebben de neiging te veel naar zich toe te halen. Zij verdrinken daar door in het werk en komen te weinig aan de grote lijn toe. Dat leidt weer tot bevoorde ling van het korte-termijn- werk, wat ten nadele gaat van de gemeentelijke ontwikke ling". Geschat wordt dat wethouders gemiddeld 75 procent van hun tijd besteden aan de su pervisie over hun ambtena ren, 24 procent aan het onder houden van contacten met hun achterban en slechts 1 procent aan structureel werken aan de toekomstkan hun gemeente. „Ook al %a- ken wethouders vaak dubbe le werkweken, dan nog lig gen deze verhoudingen niet goed". Delegeren „Wethouders zouden meer risi co's moeten nemen bij het delegeren, het overlaten van beslissingen aan hun ambte lijke apparaat. Zij zullen dat apparaat daarbij duidelijke richtlijnen moeten geven, zo dat van de delegatie geen, ge wild of ongewild, misbruik wordt gemaakt". „In de tweede plaats zou het wenselijk zijn dat wethou ders langer aanblijven dan een ambtsperiode (van vier jaar). Wethouders die goed kunnen delegeren, die twee of drie ambtsperioden aan blijven en die gedurende die tijd niet verstarren, zijn een zegen voor de gemeente". Uit de problemen zullen ge meenten echter slechts kun nen geraken door een grondi ge heroverweging van hun ta ken en uitgaven. Bezuinigin gen die thans in het algemeen worden toegepast, gaan in elk geval niet diep genoeg. „Wat men overal ziet gebeuren is dat allereerst stukken luxe franje eraf gaan; dat kost meestal niet erg veel moeite en het resulteert in een bezui niging van ongeveer 5 pro cent. Daarna volgt de fase waarin men als doelstelling vastlegt dat bijvoorbeeld ge durende de komende vier jaar elk jaar 5 procent moet worden bespaard. Maar dat blijkt vaak niet te lukken, omdat iedereen wil dat zijn buurman meer bezuinigt dan hij zelf'. Pas daarna komt de fase in zicht waarin men bereid is aan een reële heroverweging te beginnen. Er zijn echter nog slechts betrekkelijk wei nig gemeenten die al zo ver zijn. „Misschien 10 tot 20 pro cent". De andere zullen ech ter haast moeten maken. Men zal zich er bewust van moe ten zijn dat heroverwegen tijd kost. „Nu is die tiid er in het algemeen nog wel voor, maar wanneer ze te lang wachten, komt onvermijde lijk de botte bijl". Potjes De gemeenten zullen heel se- rieus aan de slag moeten en eerst en vooral een diepgaan de analyse moeten maken van de gemeentelijke taken. „Heroverwegen is nadrukke lijk iets anders dan bezuini gen. Het is: nagaan watje wilt en vaststellen wat je kunt". „Aan de hand van door politici vast te stellen kriteria moet worden besloten welke taken voorrang verdienen en welke niet. Dat kan zowel uitbrei ding als inkrimping tot ge volg hebben. Het kan leiden tot afstoting van taken of pri vatisering ervan, het laten verrichten van bepaalde acti viteiten door particuliere on dernemingen". „Maar met heroverwegen is uit drukkelijk ook bedoeld dat ruimte wordt geschapen voor intensivering van bestaande en het eventueel oppakken van compleet nieuwe taken. Diverse gemeentelijke secto ren. vooral de sociale, staan immers onder zware druk". Bij het in kaart brengen van het gemeentelijke takenpakket zal zo nauwkeung mogelijk moeten worden aangegeven wat de kosten ervan zijn en wat de 'opbrengsten'. Men zal het van tevoren eens moeten zijn over het te volgen finan ciële beleid, met name ten aanzien van de potjes' die er in het gemeentelijke appa raat bestaan en de reserves die daarin her en der zijn ge kweekt. Het gaat niet aan dat ergens ex tra reserves ongebruikt lig gen, terwijl een andere sector om geld zit te springen, maar er niet aan zou mogen komen omdat het geld van een ande re afdeling is. Het blijkt trou wens dat men uiterst vin dingrijk is om reservepotjes zodanig te versluieren dat hun bestaan van buitenaf nauwelijks vast te stellen is. „Dat soort potjes moeten in het heroverwegingsproces worden meegenomen tenein de de ombuigingen even wichtig over het apparaat te spreiden". SpoorboeKje Vooraf zal voor een heroverwe gingoperatie het 'spoorboek je' moeten worden vastge steld. Strak geregeld dient te zijn hoe overleg, analyse en besluitvorming moeten ver lopen. „Daarmee wordt voor komen dat elke willekeunge partij op elk willekeurig mo ment een spaak in het wiel kan steken en het raderwerk kan stoppen". „Bestuurders zullen er zeer be trokken bij moeten zijn, maar er zal een projectorganisatie moeten worden opgezet die zo duidelijke bevoegdheden heeft dat het spoorboekje nauwkeurig wordt gevolgd. Vaak zal een externe advi seur in een dergelijke pro- jektorgamsatie een nuttige rol kunnen vervullen". Soms zal een heroverwegings proces moeten worden ge volgd door een reorganisatie. „Er wordt op het ogenblik veel nagedacht over de toe komstige structuur van de gemeentelijke organisatie, maar volgens goede bedrijfs kundige regels zal de volgor de altijd moeten zijn: eerst vaststellen waar je naartoe wilt, daarna vaststellen wat de beste organisatie daarvoor is". Bij Bakkenist. Spits en Co heeft men niet de illusie dat heroverwegingen gladjes kunnen verlopen. „Van zo wel politici als ambtenaren wordt een andere instelling gevraagd. Zij zijn immers al lemaal gewend geraakt aan het tijdperk van groei en uit breiding. waarin gemeenten voortdurend nieuwe taken konden aanpakken zonder in grote financiële moeilijkhe den te raken. Die tijd is ech ter voorbij". ADVERTENTIE LUNTEREN (ANP) - Verwarring over de betekenis en gevolgen van de verschillende voorstel len heeft het breed moderamen van de Gereformeerde synode er toe gebracht nog geen uit spraak over het voorontwerp van wet gelijke behandeling te doen. Het breed moderamen be sloot gistermiddag de deputa- ten op te dragen met een nieuw voorstel te komen. Het breed moderamen zal nog voor de zomer over deze zaak op nieuw beraad houden. De syno decommissie ter voorbereiding van de besluitvorming was het eens met de gedachte van het voorontwerp dat onrechtvaardig onderscheid tussen personen op grond van geslacht, homofilie of huwelijkse staat moet worden te gengegaan. Bij de uitwerking van deze gedach te is naar de mening van de com missie echter te weinig rekening gehouden met de daarover in be paalde kringen (zowel binnen als buiten de kerken) heersende godsdienstige zedelijke opvattin gen. Volgens de synodecommis sie valt niet te ontkennen dat met dit voorontwerp de vrijheid van confessionele organisaties en hun leden om naar hun diepge wortelde overtuiging beslissing te nemen ernstig beknot wordt. Tevens wordt naar mening van de synodecommissie te zeer ge tornd aan grondrechten als de vrijheid van godsdienst en de le vensovertuiging. Meningsvorming Tijdens de vergadering kwam het moderamenlid mr. E. Eikerbout met een tegenvoorstel. Zij wilde dat het breed moderamen de re gering zal adviseren de antidis criminatiewet terug te nemen en een proces van meningsvorming te bevorderen om zo de discrimi natie uit te bannen. (Het veran deren van een visie op mensen kan slechts geschieden in een open omgang. Een wetgeving hiervoor wekt eerder zodanige weerstanden dat de beoogde ver anderingen niet worden bereikt), aldus Eikerbout. In dit proces zag zij voor de kerken een pasto rale taak weggelegd. Zij wees daarbij op de oproep van de generale synoden van de Ge reformeerde kerken in Neder land inzake de omgang met de homofiele.naaste. Deputaten ge meenteopbouw vroegen het breed moderamen de regering te laten weten ondanks twijfels over het effect toch waardering te hebben voor de opzet van de wet en bijdragen te willen leve ren voor het realiseren van de be doelingen. BESCHUIT MT IS ALTUD GOEIE MORGEN Ontwikkelingshulp - De her vormde gemeenten hebben vorig jaar bijna 42 procent meer bijge dragen aan de 2 procent-actie voor ontwikkelingssamenwer king dan in 1980. In totaal brach ten 416 gemeenten (146 kerk voogdijen en 337 diakonieen) 870.000 gulden op tegen 613.000 gulden in het voorafgaande jaar. Driekwart van het geld gaat naar het Oecumenisch ontwikkelings fonds van de Wereldraad van Kerken, een kwart wordt be steed aan bewustwording inzake ontwikkelingssamenwerking. Beroepingsberichten - NE DERLANDS HERVORMDE KERK Bedankt voor Groot Ammers (toezegging): J. den Hoed in Sliedrecht. GEREFORMEERDE KERKEN - Beroepen te Holten: C. van der Woude te Drachten. Aangeno men naar Meerkerk: drs. T. We ver, kandidaat te Hoesselt in Bel gië GEREFORMEERDE KERKEN VRIJGEMAAKT - Beroepen te Siegerwoude Fneschepalen in combinatie met Wijnjewoude: A. de Ruiter, kandidaat te Aduard, te Daarlerveen: E. Woudt te Den Helder, te Dokkum: M. te Velde te Neede. GEREFORMEERDE GEMEEN TEN - Beroepen te Randburg (Transvaal): R. Boogaard te Lei den, te Groningen: R. Kateen- berg te Lelystad, te Krabbendij- ke: M. Mondna te Waardenburg. te Hendrik Ido Ambacht: J.S. van der Net te Utrecht. Filmavond - In de Baptistenge meente aan de Oude Rijn 5 in Leiden wordt zondag om 19.30 uur de film "Logos en Doulos" vertoond. De film toont het werk aan boord van schepen, die vanaf 1971 tientallen en honderden ha vens hebben aangedaan voor evangelisatieacties. Aan boord worden ook conferenties gehou den gehouden en worden grote verzamelingen boeken bewaard Gebleken is dat evangelisatie werk per schip heel succesvol kan zyn in bijvoorbeeld een land als China. Vredesvraagstuk - Een delega tie van de Raad van Kerken in Amerika spreekt deze week bij Potsdam, met de Bond van evan gelische kerken in de DDR over vredesvraagstukken. Aan de or de komen onder meer de ethiek van de vrede, alternatieve veilig- heidsstratcgieën en de politieke consequentie van het christelijk vredesgetuigenis. Proefdieren - In een groot aan tal kerken in Groot Bnttannié zal op zaterdag 24 en zondag 25 april gebeden worden voor proefdie ren in laboratoria Het verzoek om deze voorbede is uitgegaan van de internationale organisatie tegen pijnitjke dierproeven, die haar hoofdkwartier heeft in Lon den, en door 50 gelijksoortige or ganisaties in 24 landen Tevens zullen Britse kerkelijke gemeen ten een oproep richten aan hun regering om proeven om levende dieren stop te zetten. De oproep is ondertekend door 250000 mensen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17