rond met Ruud GuIIit 'Tinus' moeizaam langs naamloze ■V^i M Tsjechen geven voorsprong weg Barcelona verdacht van corruptie Vandaag gesprek over transfersom ft Druk van favoriet zijn weegt zwaar voor Vriesekoop "Gebruik maar water meloenen VRIJDAG 23 APRIL 1982 Sport HELSINKI (ANP) - Met nog één ronde te gaan, zijn de vier plaatsen voor de play offs bij het wereldkampioenschap ijshockey bijna "ingevuld. Zoals verwacht zullen hoogstwaarschijnlijk Rusland, Canada, Zweden en Tsjechoslowakije de deelnemers zijn. De laatste twee landen bekampten elkaar gisteren. Het duel eindigde met 3-3 onbeslist. De Tsjechen hadden in het begin van de derde periode nog een 3-1 voorsprong. Zweden zette de dit toernooi tegenvallende opponent steeds meer onder druk en kregen daarvoor uiteindelijk een beloning. In de laatst tien minuten behoefde de Zweedse goalie Lind- mark slechts vier keer in actie komen, terwijl zijn collega Kralik zich dertien maal moest inschakelen. Svoboda, Liba en Richter scoorden voor Tsjechoslwakije. Loob, Naslund en Olsson voor Zweden. Dankzij een uitstekend gespeelde tweede periode eisten de profs van Canada de winst op tegen de Verenigde Staten: 5-3. De ijshockeyers uit 'the Big Apple' incasseerden daarmee hun zesde nederlaag. Twee jaar geleden werd de ploeg nog Olympisch kampioen. Vooral de inbreng van sterspeler Gretzky deed de Amerikanen uiteindelijk de das om. Hij scoorde twee treffers en leverde een puntgave assist af. Vaive (2x) en Sittler zorgden voor de overige Canadese doelpunten. Hirsch, Ramsey en Housley waren succesvol voor de VS. Eveneens succesvol waren de Russen, die geen kind hadden aan de West duitsers. Omdat de Russische ijsmachine niet op volle toeren draaide, werden de ijshockeyers uit de Bondsrepubliek 'slechts' geconfronteerd met 7 doelpunten. Makarov, Sjepelev (3x), Laijonov, Babinov en Sjali- mov bezorgden de administrateur werk. Aanvankelijk leek Italië, toch al goed op dreef tijdens het WK, voor een verrassing te zorgen tegen Finland. Halverwege de strijd keek de voor het meerendeel uit Canadezen met Italiaanse afkomst bestaande team tegen een 2-3 voorsprong aan tegen het gastland Finland. Dat evenwel in de laatste periode orde op zaken stelde: 7-3. i j HAARLEM (GPD) Ruud Gullit gaat naar Feyenoord. De 19-jarige international van Haarlem heeft gisteravond overeenstemming bereikt met de Stadionclub over een driejarig contract. Feyenoord zal in de loop van vandaag een gesprek hebben met het bestuur van Haarlem over de transfersom van de donkere middenvelder. Over de hoogte van dat bedrag wilde Haarlem-voorzitter Henk Hut zich gisteravond nog niet uitlaten. „Heel veel geld", was het enige wat hij wilde loslaten. >•4 Vermoedelijk zal Haarlem een be drag vragen tussen de zeven en de acht ton. Tot die conclusie kwam ook de uiterst verraste - evenals iedereen - aanvoerder Martin Haar: „Een voetballer van het kaliber Gullit mag je niet voor vijf ton laten gaan. Het is voor Haarlem een enorm verlies. Kwa voetbal had hij voor Haar lem moeten kiezen. Maar ik denk dat hij zich financieel enorm heeft kunnen verbeteren". Ook voor Gullit sr., de zaakwaarne mer van de kersverse internatio nal. was het akkoord dat zijn zoon met Feyenoord had bereikt een verrassing. „Hij kwam net thuis met de mededeling dat ik morgen moest tekenen", aldus Gullit sr.. die eerder op de avond meldde dat er oriënterende ge sprekken waren geweest en dat hy zat te wachten op een tele foontje van Feyenoord om een afspraak te maken voor een na der gesprek. De zaak is echter veel sneller be- MADRID (GPD) - Aan de vooravond van de laatste en beslissende speeldag van de Spaanee competitie steekt opnieuw het fenomeen de kop op, dat ieder jaar de slot fase van het voetbalseizoen ontsiert: de corruptie. Hoewel de clubvoorzitters vo rig jaar het gemeenschappe lijke besluit namen om de zo genaamde 'premies aan der den' uit te bannen, floreert dat verfoeilijke systeem nog steeds. Niet alleen clubs die verwikkeld zijn in de race om de titel, maar ook clubs die in degradatiegevaar verkeren plegen de tegenstander van hun naaste concurrent in de titel- of degradatiestrijd tot een extra inspanning te moti veren via een vorstelijke, maar tevens illegale premie. Hebben in het verleden clubs als Real adrid, Betis, Malaga of Rayo Vallecano (om slechts een paar achteraf be wezen gevallen te noemen) zich aan die concurrentiever valsing schuldig gemaakt, dit jaar lijkt het de beurt aan Barcelona. Nog amper een maand geleden leek Barcelona regelrecht op de titel af te stevenen. Maar door een ongelooflijke terug val, waarbij Barcelona in vijf wedstrijden slechts een punt behaalde, staan de Catalanen met alleen de slotdag van de competitie voor de boeg, een punt achter op Real Sociedad uit San Sebastian. De enige kans om alsnog de ti tel in de wacht te slepen (dat zou de tweede in twintig jaar zijn) is dat Real Sociedad zondag een of meer punten laat liggen in de Baskische derby tegen Atletico Bilbao, voor wie er echter niets meer op het spel staat, omdat de club uit Bilbao al verzekerd is van deelneming volgend jaar aan het UEFA Cuptoer nooi. Om de Bilbao-spelers toch een extra prikkel te ge ven, zou volgens welingelich te bron Barcelona hen een premie in het vooruitzicht ge steld hebben van meer dan 50 miljoen peseta's (1,25 miljoen gulden) als zij erin slagen hun Baskische opponenten een of meer punten af te snoepen. Ervan uitgaande dat Barcelo na de laatste wedstrijd tegen Betis winnend afsluit, zou puntenverlies van Real So ciedad er alsnog toe leiden dat Barcelona kampioen wordt. BOEDAPEST Bettine Vriesekoop is met Vrouwe Fortuna aan haar zijde begonnen aan haar jacht op Europees tafeltennisgoud. Als hindernis rol de donderdag niet de gevreesde Hongaarse Edit Urban op haar af, maar de naamloze Francaise Beatrice Abgrall. De uitslag van de loting, die curieus genoeg pas een half uur voor haar eerste optreden plaatsvond, krikte het moreel van de Hazerswoudse flink op. „Ik was al blij dat ik Abgrall had geloot. Eerlijk gezegd heb ik hem zitten knijpen, want voor hetzelfde geld was het de Russi sche vededigster Kovalenko of Urban geweest", bekende Vrie sekoop enkele minuten, na haar ogenschijnlijk eenvoudige 3-1- winst op Abgrall. Met 21-8,15-21, 21-13 en 21-10 werd het wed strijdformulier van haar handte kening voorzien. Maar' de als nummer 1 geplaatste marcheer de helemaal niet zo soepel. De druk van het favoriet zijn weegt zwaar. Vriesekoop erkende dat ruiterlijk. „Ik heb daar in de eerste wedstrijd trouwens altijd last van. Nu kwam daarbij dat ik weer zo lang moest spelen. Onwillekeurig moest ik daarbij terugdenken aan Duisburg toen hetzelfde ge beurde en ik er in de eerste ronde tegen Bakshutova uit ging. Zij kwam ook uit de voorronde. Ik WELLINGTON (ANP) - De Nieuwzeelandse voetbalse lectie zal in de komende we ken moeten oefenen met ou de ballen. Een cycloon die over de Tonga-eilanden raas de, heeft de fabriek die de Nieuwzeelandse bond nieu we ballen leverde, verwoest. Nieuw-Zeeland vroeg in uier- ste nood aan de Australische bond of die voor goede oefen- ballen kon zorgen. Volgens een krant in Sydney heeft de Australische bond, nog steeds verbitterd over het feit dat Nieuw-Zeeland het Au stralische team voor de eind ronde in Spanje uitschakel de, toen geantwoord: "Pro beer het in plaats van ballen maar eens met watermeloe nenDaarop heeft de Nieuwzeelandse bond ballen in Engeland besteld, maar het zal wel even duren voor dat die zijn gearriveerd. ben gewoon een slow-starter, dat weet ik van mezelf'. In de openingsgame was er van on zekerheid nog geen spoor te be kennen. Pas bij 9-0 scoorde Ab grall haar eerste tegenpunt en ook de finish zag er normaal uit: 21-8. Maar toen sloeg de een jaar oudere Francaise terug. Ze liet Vriesekoop niet meer in haar spel komen en baarde gaande weg verontrusting in het Neder landse kamp door moeiteloos naar de gelijkmaker te sluipen. Vriesekoop werd toen nadrukke lijk geconfronteerd met het ma teriaalvirus, dat in Boedapest welig tiert. Sinds de Engelsman John Hilton twee jaar met experimenteel rub ber vanuit het niets de Europese titel greep, is een groot deel van het tafeltennispeloton hem ge volgd. Veel spelers en speelsters maken nu gebruik van rubber, dat aan beide zijden van het batje een identieke kleur en geluidsef fect sorteert, maar een verschil lende balrotatie teweeg brengt. De Hongaar Jonyer is er een uitste kend voorbeeld van en viert me de daardoor een grandioze come back. In de landenwedstrijden was hij superieur. Ook in de Oranje-gelederen probeerden Stephine van Gennip, Ellen Bak ker en Sandra de Kruijff hun prestaties op die manier op te schroeven. Het batje van Beatri ce Abgrall was van ongrijpbare lange noppen voorzien, die zelfs Vriesekoop, die aan de mate riaalwedloop niet meedoet, in verlegenheid bracht. „Ze had inderdaad van die rot nop pen en daardoor een heel moeilij ke service. Ik had gedacht haar even met 3-0 in te maken, maar de ballen kwamen te kort op de tafel waardoor ik niet kon ope nen. In de tweede game begon ze bovendien alle ballen hard in te slaan, waardoor ik helemaal niet in mijn spel kon komen. Die lan ge noppen kon ik wel zien, maar er tegen spelen is een ander ver haal. Ik stierf dan ook van de ze nuwen. Zeker toen Gerard (coach Bakker) ook nog eens aan kwam met de opmerking dat ik moest gaan vechten omdat ik er anders uit zou vliegen. Toen zonk de moed me een beetje in de schoenen", vertelde Vriese koop. Het zag er dan ook lang somber uit. Pas bij 11-10 in de Gyorgy Lakatos is tijdens het con gres van de ETTU (Europese Ta fel Tennis Unie), tot voorzitter gekozen. De Hongaar is de op volger van de Duitser Jupp Schlaff, die door omstreden geldhandelingen tot een voor tijdig aftreden werd gedwon gen. Op het congres waren 30 landen vertegenwoordigd. Lakatos haalde met 16 stemmen een krappe meerderheid op de andere kandidaat, de Joegoslaaf Mihali Kapitanovic. De Zweed Lollo Hammarlund is tot de nieuwe vice-voorzitter be noemd. De Nederlander Henk van Dilstjwerd met algemene stemmen in zijn functie van penningmeester herkozen. Bettine Vriesekoop bereikte weliswaar de tweede ronde van het EK derde game demarreerde zij en bij 11-8 in de vierde was haar angst definitief voorbij. Nerveus was ook Zsuzsa Olah ge weest in haar partij tegen Stephi ne van Gennip. Olah, die een gro te bedreiging voor Vriesekoop vormt stond de voortreffelijk spelende 'rubberen' Van Gennip één game toe. Meer succes zat er voor de Leidse speelster echter niet in: 21-16, 21-8, 19-21. 21-17 Van Gennip, die in de kwalifica tieronden een walk-over en een fraaie 3-0-zcge (21-16, 21-15, 21-7) op de Joegoslavische Ojstersek liet aantekenen, vocht voor wat zij waard was. Dat er meer nodig is om van semi- professionals of staatsamateurs te winnen is voor elke Nederlan der een vertrouwd gegeven. Het bereiken van een tweede ronde en een zesde plaats bij de laatste 32 is al heel wat. Sandra de Kruijff slaagde daarin door de Zwitserse Witte een kopje klei ner te maken: 21-18, 13-21, 21-12. 21-18. Maar vandaag komt ook voor haar de zekerheid dat Ham- mersley de rem op haar voort gang zet. Ellen Bakker bereikte het hoofdtoernooi niet door een verwachte nederlaag tegen de Russische verdedigster Kovalen ko: 21-5. 21-10, 21 -14 Je mannen hebben, naast de we tenschap dat ze al weinig kans maken, ook een slechte loting voorgeschoteld gekregen. De Groninger Anne Vlieg stelde als enige écht teleur door in de eer ste ronde van de Zwitser Miller te verliezen 22-20, 22-20. 12-21, 21-12. Zonder meer een blamage voor de apatisch spelende Vlieg, die notabene tijdens het landen- toernooi wél vwn Miller won. Maar er kan hem in Boedapest niets goeds overkomen. Patrick Swier plaatste zich ten kos te van de Spanjaar Piera (21-11 21-8, 21-6) voor de startronde maar verloor daarin van de Duit ser Peter Engel 21-18, 22-20, 19 21, 21-12. Henk van Spanje kreeg in de kwalificatiesessie geen te gemoetkoming van de Hongaar Nozicska 21 14. 21-13, 21 16 De overtuigde allerminst tweede ronde was wel wegge legd voor de Amsterdammer Re né Hijne en Ron van Spanje uit Veenendaal. Beiden troffen het slecht. Hijne moest het opnemen tegen het Hongaarse troetelkind Tibor Klampar, één grote favo riet voor de titel. Natuurlijk kon Hijne niet meer dan zijn best doen 21-13. 9 21. 11 21. 6-21 Eerder was hij langs de Bulgaar Stefanov getrokken 21-8, 20-22, 21-13. 21-18 Ron van Spanje werkte zijn avontuur ten koste van de Belg Leroy af. Wel had hy vijf games nodig, zodat de En gelsman Douglas begrijpelijker wijs maar weinig van hem over liet 21-11. 21 8. 21 19 WIM VAN WANROOY klonken dan werd verwacht. Feyenoord-bestuurslid Aad van der Laan: „De contacten zyn zeer spontaan ontstaan. Vandaag hebben wij eigenlijk het eerste serieuze gesprek met Ruud Gul lit gehad, en wy zyn direct tot overeenstemming gekomen. Vaak zyn zaken die snel worden afgehandeld de beste Over de transfersom gaan wy vandaag met Haarlem praten. Hoeveel zy vragen weet ik niet. dat zien we wel. We komen wel rond denk ik", aldus Van der Laan, die con tacten tussen de Rotterdamse club en Standards John Dusba- ba naar het ryk der fabelen ver- wyst. Ruud Gullit zelf was uiterst tevre den over het verloop van het ge sprek. „Ik heb de toezegging ge kregen dat ik bij Feyenoord kan spelen op de plaats waar ik het liefste speel: op het midden veld". Technisch gezien lijkt de overgang naar Rotterdam geen vooruitgang. Gullit: „By Feye noord kan ik werken aan een ploeg die weer omhoog moet ko men, zoals Cruijff bij Ajax. Ik ga er vanuit dat er nog wat meer veranderingen zullen plaatsvin den. zodat Feyenoord terug kan komen aan de top". Aad van der Laan daarover: „Wy willen in elk geval nog een nieu we speler voor de aanval aan trekken. Wij hebben daarover wel ideeèn, maar nog geen con crete stappen ondernomen". Hans van Doorneveld vindt het vertrek van zyn middenvelder een enorme aderlating. „Op dit moment is het sportief gezien een achteruitgang voor hem. Ik was veel blijer geweest wanneer hij naar Ajax zou zijn gegaan. Ik vind overigens de wijze waarop Feyenoord heeft gehandeld niet elegant. Het is gebruikelijk datje iets dergelijks pas naar buiten brengt wanneer ook de clubs tot overeenstemming zyn gekomen. Dat is bijvoorbeeld ook gebeurd in het geval Koolhof, toen hy van Vitesse naar PSV ging. Het is ty pisch het beleid van Feyenoord dit seizoen. Warrig, onelegant en niet gericht op reclame voor het voetbal naar het publiek toe". Lendl zet opmars voort DALLAS (ANP) - Ivan Lendl heeft in Dallas zyn opmars voort gezet. De Tsjechoslowaak. die vijf achtereenvolgende WCT- toernooien heeft gewonnen, waarvdn het laatste vorige week in Houston, plaatste zich voor de kwartfinales van het WCT-eind- toernooi in Dallas door een over winning met 6-1, 6-4. 3-6, 7-6 op de Pool Wojtek Fibak Het was de vijfde achtereenvolgende zege van Lendl in de zes partyen. die hij sinds 1978 tegen Fibak speelde. De Tsjechoslowaak staat voor het 300 000 dollartoer- nooi van Dallas tweede geplaatst achter John McEnroe. Lendl komt in de halve finale uit tegen de winnaar van de party Clerc-Amritraj Het tennistoernooi in Las Vegas, het gokcentrum van de Verenig de Staten, eist nogal wat slacht offers van naam. Nadat Bjofn Borg er niet in slaagde zich te kwalificeren voor het hoofdtoer nooi, verloren de organisatoren de als tweede geplaatste Vitas Gerulaitis. De Amerikaan ver loor met 6—3, 7—6 m de eerste ronde van het 370.000 dollar-ge- bcurm van zijn .t Jt-M' Borowiak. Een tweede verras sing was de nederlaag van de als achtste geplaatste Roscoe Tan ner tegen Steve Denton (6-3, 6-2).

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13