Hans heeft me aangeraden hem niet te imiteren" 'Woningbouw stort in' IRA doodt jongen (19) in Belfast Kruisen IKON- team moeten weg VNO waarschuwt minister Medewerkers Sjariat Madari gearresteerd André Kloos uit senaat Straf geëist tegen drietal Black Harley's VRIJDAG 23 APRIL 1982 DEN HAAG - „We zouden nu niet meer met het CDA in een kabinet stappen op dezelfde manier als dat in 1977 is gebeurd. Als we nu weer met het CDA over deelname aan een kabinet zouden gaan onderhandelen, zouden we harde eisen stellen". „Dan willen we zekerheid hebben over het gedrag van de kamerfractie. Dan kan het ook niet meer zo zijn, dat het kabinet met een plan als i de CDA-Tweede-Kamerfractie vervolgens bij wijze een nieuw gat in dat plan Bestek '81 komt i ritueel genoegen bijna elke week i schiet". In dezelfde kamer waar tot voor enkele dagen Hans Wiegel de dienst in liberaal Nederland uit maakte, zet de kersverse fractie leider van de WD, drs. Ed Nij- pels, lijnen naar de toekomst uit. Aan de horizon gloort, als we de verhalen mogen geloven, een sa menwerking tussen VVD en PvdA. Nijpels heeft nooit verheeld dat hij het CDA niet zo hoog heeft zit ten. Hij zou liever met de PvdA willen samenwerken. Het etiket „linkse WD'er" is dan al gauw geplakt. Zelf vindt hij dat beeld te eenzijdig. Hij verwijst prompt naar de 'nationale aanpak'. Maar wie zou op dit moment ook an ders van hem verwachten? „Op immaterieel terrein kunnen li beralen en socialisten met elkaar goed samenwerken. Maar de pro blemen op dat gebied zijn nu wel grotendeels opgelost, al zijn ze op sociaal-economisch terrein nog altijd groot". De koerswijziging moet vooral van de PvdA komen. Die partij heeft zich de afgelopen jaren te ver van het politieke centrum verwij derd, en legt nu, 'stapje voor stapje' de weg terug weer af. „Wat dat 'nieuwe realisme' uit eindelijk oplevert, valt echter nog niet te zeggen. Of sprake is van een blijvende verlegging van de koers moeten we nog zien". „Maar als ik zie dat fractieleider Meijer bij de algemene beschou wingen een verhaal houdt dat een kopie zou kunnen zijn van het verhaal van Koos Rietkerk over de tijdgeest. En ook minis ter André van der Louw hield in het debat over de CRm-begro- ting zo'n verhaal. Dat is een ge zonde ontwikkeling". Voorlopig zit ook volgens Nijpels een coalitie met de PvdA er nog niet in, al was het maar omdat de socialisten zelf samenwerking met de WD (nog) uitsluiten. „Daar komt bij dat het volstrekt onduidelijk is met welke PvdA je te maken hebt: die van voorzitter Max van den Berg of die van Den Uyl en Van Thijn". Op dit moment is het volgens Nij pels 'natuurlijk' irreëel te veron derstellen dat de WD wèl met de PvdA en niet met het CDA zou kunnen samenwerken. Hij vindt dat géén van de grote par tijen een ander moet uitsluiten. „De samenwerking wordt dan bepaald door kleinere dingen. Vooral de mentaliteit van een partij zal dan een belangrijke rol gaan spelen". De nieuwe WD-leider zegt dat li beralen het vanzelfsprekend vin den zich in een coalitie 'inschik kelijk' te tonen. „Je weet dat je maar een deel van je verkiezings programma verwezenlijken kunt. Daarnaast beseffen wij al tijd dat je in onderhandelingen soepel moet zijn. Het heeft geen zin om je politieke tegenstanders het vel over de oren te trekken". Door Louis Burgers en Hans de Bruijn Nijpels maakt er geen geheim van de wijze van politiek bedrijven van het CDA maar matig te waar deren. „Geloofsovertuiging is voor mij geen basis voor het poli tieke handelen. Ik respecteer al die mensen die dat wèl vinden, maar het blijkt elke dag weer dat daar weinig van terechtkomt, met alle vaagheden vandien". „Bij het CDA bestaat nog steeds een grote mate van onduidelijk heid. Je weet niet waar je met ze aan toe bent. Maar ik heb wel be wondering voor de manier waar op Van Agt als premier in het vo rige kabinet heeft weten duide lijk te maken waar de CDA-be- windslieden voor stonden". Maar Nijpels piekert er niet over het CDA nu al op een zijspoor te zetten. „Dein zou ik hetzelfde doen wat we nu D'66 verwijten, een blokkade opwerpen. Bij coa litievorming moetje emoties bui ten de deur houden. Dan moetje praten op basis van politieke uit gangspunten en politieke pro gramma's. Maar een blokkade, nee. Dat zal de WD nooit doen". „Wij hebben altijd de bereidheid om compromissen aan te gaan. Dat doen we niet op basis van emotionele maar van zakelijke afwegingen. We sluiten niet het "Koerswijziging moet van de PvdA komen". CDA uit omdat we af en toe een beetje boos'zijn omdat ze ge bruik maken van hun machtspo sitie. We sluiten alleen maar een partij uit als we na een zakelijke discussie tot de conclusie komen dat met hun onze visie niet te be reiken is". „Ons grootste verwijt - en dat houd ik staande - is dan ook aan D'66 gericht. Zij zijn niet bereid met ons te praten. Als wij welke par tij dan ook zouden uitsluiten, op basis van emotionele argumen ten, van afkeer, dan doen wij het zelfde wat we D'66 steeds verwij ten". - Toch noemde u in een interview D'66 eens „een uiterst construc tieve partij". Dat was twee jaar geleden. Geldt dat niet meer? „Ik vond D'66 een partij met goeie ideeën, zoals over de duidelijk heid in de politiek. Dat sprak me in de beginjaren sterk aan. Maar nu hebben zij de duidelijkheid laten varen. Het pragmatisme be gint ze op te breken. Ze zijn on berekenbaar, onvoorspelbaar ge worden. Maar het meest neem ik ze kwalijk dat zij een volstrekt gebrek aan bereidheid tonen om met ons aan tafel te gaan zitten" Imago jaar een bliksemcarrière doorge maakt. Nadat hy in 1977 nog net met de hakken over de sloot in de Tweede Kamer gekozen werd, stond hij vong jaar al op een vier de plaats van de WD-kieslyst. Afgelopen dinsdag werd hij una niem gekozen tot liberale fractie leider. Volgens de 26 man sterke fractie kan hij het best het liberalisme naar buiten brengen, en vormt hij een samenbindend element in de partij. Nijpels ziet zijn taak vooral als een opdracht de ver schillende stromingen („nuan ces". benadrukt hij. „het is geen oren afkluiverij als bij de PvdA") binnen de partij bijeen te hou den. Daarnaast zal Nijpels in de grote debatten de politieke visie van de WD uit moeten dragen. In de fractie is afgesproken dat hij minstens deze en de volgende kabinetsperiode de WD zal blij ven leiden. En dus niet in een ka binet zal gaan zitten. „Het zou niet goed zijn dat het gezicht van de WD over een paar jaar al weer zou veranderen en dan weer door iemand anders zou worden geleid". Vuurproef Nypels ontkent dat de WD het imago heeft van partij van de werkgevers en de hogere inko mensgroepen. „De VVD is een volkspartij, en zo langzamerhand de partij die het beste een afspie geling vormt van de Nederlandse bevolking, zeker na de afgelopen Statenverkiezingen. Het zal me de mijn taak zijn om, voorzover dat imago nog bestaat de restjes daarvan te verwijderen". Net als zijn illustere voorganger Hans Wiegel heeft de nu 32-jarige Ed Nijpels in de afgelopen vijf Zijn eerste vuurproef komt volgen de week al, wanneer de Kamer een kort debat zal wijden aan het uitblijven van de échte Voor jaarsnota. Een debat, dat Nypels zelf deze week heeft aange vraagd. In het weekeinde trekt hij zich met de fractiespecialis ten terug om de gaten in zijn so ciaal-economische kennis te dichten. „Ik beschik nu eenmaal niet over een overdaad aan kennis op dat terrein. In de fractie deed ik wel zaken op het terrein van de socia le wetgeving en de pensioenen, maar er zijn nog wel wat lacunes Ik ben overigens niet van plan me tot in details met het sociaal- economische beleid te gaan be zig houden. Dat heeft Wiegel ook nooit gedaan". Hij waarschuwt tegen te hoog ge spannen verwachtingen. „Men heeft my eigenlyk met een on menselijke klus opgezadeld Het opvolgen van een man als Hans Wiegel is een heidens karwei. Ik zie er ook als een berg tegenop Ik leef nu nog een beetje in een roes. maar volgende week zal de harde realiteit wel op mij afko- Vergelykingen met Wiegel wijst Nijpels af. al weet hij dat ze toch gemaakt zullen worden. „Ik ben geen Wiegel. Hans heeft me aan geraden hem niet proberen te imiteren. Ik denk dat dat ook buitengewoon slecht voor de WD zou zyn. Ik zal andere ac centen leggen, ik zal zaken op een andere wyze naar voren brengen - Wiegel heeft de naam dat hij de zaken nogal versimpelde, ze soms nogal eens wat demago gisch voorstelde. „Ik ben voorstander van een sim pel taalgebruik. Maar als je de problemen simpel probeert voor te stellen, kryg je al gauw het verwijt dat de versimpelt. Maar veel politici gaan mank aan de kundigheid om ingewikkelde politieke problemen duidelyk te vertalen. Die kundigheid van Wiegel zou ik best graag willen beheersen". „En demagogie? Ach, ik kreeg laatst een boze brief van iemand die vond dat ik een vies varkens- koppie had en me op de tv bui tengewoon demagogisch had ge dragen in een discussie over Do- dewaard Zelf vond ik dat mijn verhaal buitengewoon genuan ceerd was". „Kijk, praten over het gevangenis wezen is natuurlijk wat anders dan praten over de Voorjaarsno ta. Ik blijf de zaken presenteren zoals ik dat tot nog toe gedaan heb. De inhoud wordt natuurlyk anders, maar ik ga mijn stijl van optreden niet veranderen". DEN HAAG (ANP) - Op korte termijn moeten er maatregelen worden geomen om de achterstand in de bouw van woningen in te lopen. Voorzitter Van Veen van het Ver bond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) heeft gisteren in een brief aan minister Van Dam van volkshuisvesting ervoor gewaarschuwd dat vooral toeleverende bedrij ven in de bouw de dupe dreigen te worden van het regeringsbesluit de maximaal toelaatbare stichtingskosten (totale bouwkosten van een woning) voor de woningwets ector te verlagen naar 110.000 gulden. Bouwplannen die in de afgelopen maanden zijn ingediend, moesten hierdoor onmiddellijk weer terug naar de architect. Van Veen zegt het te betreuren dat de bewindsman van volkshuis vesting geen overleg heeft ge pleegd met werkgevers en werk nemers in de bouw alvorens het besluit te nemen. Overleg hier over is volgens VNO- en AVBB- woordvoerders pas op gang ge komen toen het besluit al was ge vallen. Het AVBB is de overkoe pelende organisatie van bouw werkgevers. Doordat ingediende bouwplannen nu moeten worden 'overgedaan', is een enorme achterstand ont staan in de afgifte van bouwver gunningen. Onder meer hierdoor dreigt het programma van minis ter Van Dam voor dit jaar (125.000 woningen) niet haalbaar te blijken. De minister heeft de grens van de stichtingskosten verlegd om goedkoper bouwen mogelijk te maken. Directeur Kempen van de nationa le woningraad (zevenhonderd woningcorporaties) heeft woens- LONDEN (UPI) - De Iraanse auto riteiten hebben rie medewerkers van Ajatollah Kazem Sjariat Ma dari gearresteerd op beschuldi ging van medeplichtigheid aan de samenzwering tegen het be wind van Ajatollah Chomeini. Dit heeft Sjariat Madari's zoon, Hassan, gisteren in Hemburg meegedeeld. Tevens zijn de bankrekeningen van verscheidene medewerkers van de dinsdag van zijn geestelij ke titels ontdane Ajatollah be- blokkeerd. De arrestaties von den plaats in Teheran, zo zei Has san Sjariat Madari. De gezond heidstoestand van zijn vader die hij gistermorgen aan de telefoon had, is ernstig, zo verklaarde hij. De volgens vrienden 84-jarige Kazem Sjariat Madari lijdt aan een prostaatziekte. Na door oud- minister van buitenlandse zaken Sadegh Ghotbzaden, bij een po ging tot omverwerping van het dag in Winterswijk de vrees uit gesproken dat er dit jaar hooguit 100.000 woningen gebouwd zul len kunnen worden. Volgens Kempen is dat vooral te wijten aan de onwil van belangrijke fi nanciers om geld te beleggen in de nieuwbouw. Minister Van Dam heeft de wo ningbouwverenigingen woens dag laten weten dat het rijk be reid is een deel van het geld dat nodig is voor de bouw van pre miecorporatie-a-woningen (huurhuizen die iets goedkoper zijn dan premiehuurwoningen) voor te schieten. MOSKOU (AP) De Russische president Leonid Brezjnev is gisteren voor het eerst in 27 dagen weer in het openbaar verschenen De president woonde de viering bij van de 112de geboortedag van Vladimir Lenin De 75-jarige Brezjnev. die naar verluidt vorige maand in het ziekenhuis werd opgenomen na een vermoeiende reis naar Centraal-Azië, wandelde naar zijn zitplaats in het congrespaleis van het Kremlin. bewind-Chomeini te zijn betrok ken werden hem dinsdag zijn geestelijke titels ontnomen. Bij betogingen in Teheran en andere plaatsen in het land werd woens dag volgens radio-Teheran deze actie toegejuicht. Volgens Has san eisten verscheidene demon stranten de executie van zijn va der. De voorzitter van het Iraanse parle ment (Madjlis), Hodjatoleslam Hasjemi Rafsandjani, beschul digde gisteren in een vraagge sprek met radio-Teheran de Ver enigde Staten, Frankrijk, Irak en Saoedi-Arabie ervan betrokken te zijn bij het komplot. Volgens de Iraanse autoriteiten kwam de poging tot omverwerping van het bewind in Teheran aan het licht toen invallen werden ge daan door revolutionaire gardis ten in verscheidene gebouwen in Qom, waaronder de school waar op Sjariat Madari les gaf. DEN HAAG (ANP) - Het PvdA-Eerste-Kamerlid And ré Kloos (59) zal op 1 mei de senaat verlaten. Hij is van mening dat hij het lidmaat schap van de Eerste Kamer niet kan verenigen met zijn werk in de commissic-Wag- ner II. Hij heeft zijnAiesluit officieel meegedeeld aan de voorzitter van de Eerste Ka mer. Kloos is negentien jaar lid geweest van de senaat. üud-Vara-voorzitter Kloos is momenteel voorzitter van de Omroepraad en commissaris bij de Perscombinatie. Hij is verder lid van de bankraad en voorzitter van de raad van commissarissen van de Gel derse Ontwikkelingsmaat schappij (GOM). BELFAST - Een 19-jarige jonge man is gisteravond in Belfast door schoten om het leven ge bracht. Het Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft zich enkele uren na de aanslag voor de daad verantwoordelijk gesteld. De IRA noemde het slachtoffer, Raymond Devlin, in een commu niqué "een van de grootste crimi nele gangsters van Belfast". De jongen was afgelopen zomer al "gewaarschuwd" door de IRA met schoten in armen en benen. De IRA eist in de verklaring de rol van "politie" voor zich op in de katholieke wijken in Noord- Ierland. Personen die schuldig worden geacht aan "anti-sociaal gedrag" zullen na een waarschu wing worden gestraft met een kogel in de knieën, al naar de ernst van de delicten en in geval van recidivisme kunnen zij wor den geëxecuteerd, aldus de ver klaring. In Londonderry kwam het gister avond tot botsingen tussen orde troepen en jeugdige betogers. Een gebouw werd in brand ge stoken De ongeregeldheden zijn begonnen na het bekendworden van de dood van een elfjarige jongen door een plastic kogel van de politie Ook dinsdag was het om dezefde reden gekomen tot ongeregeldheden in London derry. AMSTERDAM (GPD/ANP) - Het is ongewenst de vijf kruisen tegen over het Amerikaanse consulaat in Amsterdam te handhaven. Dit hebben B en W van Amsterdam gisteren bekend gemaakt. De ge meente overweegt op korte ter mijn elders in de omgeving een blijvend gedenkteken voor de slachtoffers in El Salvador tot stand te brengen. Zoals bekend werden de kruisen aan het Mu seumplein geplaatst direct na de moord op de vier IKON-journa- listen. Een vijfde kruis symboli seert alle andere slachtoffers van terreur in de Middenamerikaan- se staat. De Amerikanen hebben het plaat sen van de kruisen tegenover hun consulaat weliswaar een „onvriendelijke daad" genoemd, maar er is niet de eis gesteld de kruisen te laten verwijderen. Kg. gen B en W. De Amerikanen zul len het consulaat weer voor het publiek openstellen nadat de Ne derlandse Ryksgebouwendienst de door demonstranten aange richte schade heeft hersteld Met de gemeente hebben de Ameri kaanse autoriteiten overeen stemming bereikt over een vei ligheidsplan. Jn een verklaring merkt de ge meente op dat de kruisen zonder toestemming vooraf zijn ge plaatst. Het verwijderen van de kruisen zou echter vooral mis verstand en polarisatie tot gevolg hebben gehad Daarom is bcslo ten de kruisen voorlopig te laten staan. „Het is echter niet moge lijk en ook niet gewenst deze ty- delyke kruisen permanent te handhaven", aldus de gemeente. Het Tweede-Kamerlid Van der Spek (PSP) heeft minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) schriftelijk gevraagd om na te gaan of het "huidige provisori sche monument van vijf krui sen" voor het Amerikaanse con sulaat in Amsterdam een vaste standplaats op het Museumplein kan krijgen. Daarvoor zou een rijksbijdrage moeten worden verstrekt. Van der Spek wil verder weten of de Amerikaanse consul inder daad verlangt dat de vyf kruisen worden verwijderd als voorwaar de voor voor heropening van het consulaat Als het ernaar uitziet dat het consultaat voor lange tijd gesloten wordt, zou minister Van der Stoel maatregelen moeten treffen om het gebouw een "an dere bestemming" te geven, "ge zien de schrijnende woningnood in de hoofdstad". ROTTERDAM (ANP) Tegen drie leden van de Goudse motorclub 'Black Harlev's' in Gouda zijn gisteren tydens de voortzetting van het proces voor de Rotter damse rechtbank gevangenis straffen geëist van vijf maanden tot een jaar en drie maanden we gens verkrachting en geweldple ging Eén verdachte, een 29-jan- ge Gouwenaar, werd door de rechtbank vrygesproken, nadat officier van justitie mr D. Hart hierom had verzocht. Hij zag zyn bewijsvoering ontkracht door de ontlastende verklaring van een fituife Deze getuige, een vrouw, zou van daag tydens de derde behande- lingsdog van het Black Harl. y proces voor het hekje als ver dachte verschijnen. De zaak van een ander lid van de motorclub werd voor nader onderzoek te rugverwezen naar de Ptctltel commissaris De dne leden tegen wie wel straf fin wiMm gMiflt, zyn allen 23 jaar en afkomstig uit Gouda. Twee van hen zijn beiden betrok ken geweest by de verkrachting van het meisje Tonia in het club huis 'De Bunker' Eén hantel WIfl de filmcamera by handelingen die zyn maten uitvoerden met de vrouw Zy werd in een kamer bo ven in het clubhuis gedwongen zich uit te kleden waarby onder meer met een mes haar trui ka pot werd gesneden Zij was ongesteld, maar één van de clubleden trok haar tampon uit haar vagina. Daarin werd later een bierfles gestoken Zy werd verkracht door cnki lc 'fili k Harley's' maar een van hen zou daaraan niet hebben meegedaan, volgens zyn verklaring. Hy leef de ter zitting in de veronderstel ling dat de vrouw het allemaal leuk vond „want ze deed alles spontaan". Die 'spontaniteit' bleek te zijn in gegeven door een eerdere bedrei ging met een mes en de aanwe zigheid van meerdere clubleden die volgens verklaringen haar ook geslagen hebben "Denk er om... Ik ben geen Hans Wiegel'

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11