Gezinsverzorging in de knel C PvdA pleit voor lokale omroep in Leidse regio 'Hidpstichting voor Polen moet met acties doorgaan' Onderzoek energie- winst- en verliezen Ontslag dreigt voor honderd mensen leiden| &VLz-l=&§ Leidse stadsrubriek DONDERDAG 22 APRIL 1982 LEIDEN - De gemeente moet nu het initiatief nemen om te komen tot een lokale omroep voor Leiden en omstreken. Behalve radio-uitzendingen zouden er ook, bijvoorbeeld twee keer per week anderhalf tot twee uur, televisie-pro- gramma's moeten komen. Dat schrijft raadslid Roes na mens de PvdA-fractie aan B en W van Leiden. Volgens Roes is het denkbaar dat de bestaande gemeen schappelijke regeling voor de kabel-tv als 'voorwaarden scheppend bestuur' optreedt en de zendmachtiging aan vraagt. Voor de inhoudelijke begeleiding en controle zou een programma-raad in het leven geroepen moeten wor den, samengesteld uit verte genwoordigers van lokale omroepverenigingen. De lokale verenigingen zouden kunnen bestaan uit indivi duele leden en vertegenwoor digers van instellingen en verenigingen op sociaal en cultureel terrein, inclusief vakbonden, Kamer van Koophandel en dergelijke, al dus het voorstel van Roes. Roes denkt aan een professio- Lelden Gemeente moet initiatief nemen' neel opgezet massamedium, dat een totaal-programma brengt: nieuws, cultuur, ont spanning enzovoort. De om roep zou ruimte moeten bie den aan buurt- en wijkgroe- pen, aktiegroepen en minder heden. So'n lokale omroep zou een breed maatschappelijk draagvlak moeten hebben, een professionele aanpak ge combineerd met vrijwilli gerswerk, een democratische opzet, een grote herkenbaar- Wat de onafhankelijkheid be treft bepleit Roes dan ook dat de gemeente zich niet te veel met de omroep bemoeit. De gemeente zou alleen de gun stige voorwaarden kunnen scheppen om zo'n omroep mogelijk te maken. De plaatselijke pers en de plaatselijke afdelingen van landelijke omroepen zouden ook voor een onafhankelijke ontwikkeling eveneens niet te veel invloed op het me dium moeten krijgen, meent het PvdA-raadslid. Wat de financiën betreft noemt Roes het "het meest reëel te streven naar een bescheiden opzet, waarbij een beperkte bijdrage van de gemeenten en contributies en donaties de belangrijkste bron van in komsten zijn". Een verho ging van het kabelabonne ment acht de PvdA-fractie vooralsnog ongewenst. Roes vraagt B en W om de vol gende voorbereidende werk zaamheden te verrichten of te bevorderen: overleg plegen met de regio-gemeenten, con tact leggen met geïnteres seerde (groepen) burgers, het stimuleren van de oprichting van een omroepvereniging, het verkennen van goedkope technische mogelijkheden en vormen van samenwerking. Verder zouden B en W alvast een experimentele begroting kunnen opstellen en zoeken naar financiële middelen, proefprogramma's maken en uitzendingen voorbereiden en ten slotte een zendmachti ging aanvragen, aldus het voorstel van Roes. LEIDEN - De Stichting Regio Leiden Helpt Polen moet voorlo pig doorgaan met haar acties. Dat is de persoonlijke mening van H. Lodder, penningmeester van de stichting en gemeentese cretaris in Leiden. Hij en zeven andere deelnemers zijn gisteren teruggekeerd uit Torun. de Poolse stad waarvoor de stichting voor de vijfde maal een hulptransport heefl ver zorgd. In mei staat voorlopig de laatste reis naar Torun en omge ving op het programma, maar volgens Lodder moet het daar niet bij blijven. "De stemming in Polen is zeer somber", zegt hij. "Er is weinig hoop op verbete ring. Sommige mensen zeggen dat het een jaar of tien zal duren, voordat de situatie weer een tie". Het hulptransport van de stichting, drie vrachtwagens en één sta tioncar. is in de loop van zondag in Torun gearriveerd. Voorzien van medicamenten, voedselpak ketten en ziekenhuisbedden. De ze goederen waren bijeenge bracht dank zij een subsidie van de landelijke hulpstichting voor Polen en dank zy acties in Val kenburg, Rijnsburg. Benthuizen, bij de Leidse Sterrewacht, het Leger des Heils en de Raad van Kerken in Leiden. Lodder zegt ook geïnformeerd te hebben naar de mogelijke vnjla- tering van leiders van de vak bond Solidariteit "Men ver wacht in Polen dat dat niet zo lang meer zal duren, maar hoe lang precies, dat hoor je nooit". LEIDEN - Zeker honderd mensen, werkzaam bij de Stichting Gezinsverzorging gevestigd in Leiden, Midden Rijnland, Duinstreek en Bollenstreek, zullen hun baan kwijt raken als de overheid de extra bezuiniging van 45 miljoen doorzet. Een gevolg hiervan zal zijn dat ruim 250 mensen, voornamelijk bejaarden die zelfstandig wonen, in de regio geen hulp meer kunnen krijgen. De vier stichtingen in de Leidse re gio moeten dan in 1982 samen no&eens 955.000 gulden extra in leveren. Dit komt bovenop de ruim drie miljoen die door de in stellingen in de regio, gespreid over de jaren '81, '82 en '83 al moesten worden bezuinigd. To taal in Nederland was dit een be drag van 63 miljoen. De vier directeuren noemen dit ex tra bezuinigingsvoorstel, afkom stig van het ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschappe lijk werk (CRM), een absurde zaak. "We worden nu gedwon gen zieke mensen die hulp nodig hebben te weigeren". Op de vraag tot welke instanties deze mensen zich dan kunnen wen den, moeten de heren het ant woord schuldig blijven. "Er is geen uitweg... of misschien de bijstandswet?" Het landelijke beeld is niet anders. Ook de Centrale Raad voor de Gezinsverzorging vindt het een onmogelijke zaak. In heel Neder land moet er 45 miljoen worden bezuinigd en zullen bij de gezins verzorgingsinstellingen in totaal meer dan 10.000 arbeidsplaatsen verdwijnen. Dat betekent dan dat 20.000 mensen per jaar niet de noodzakelijke hulp kunnen ontvangen. De vaste kamercommissie voor CRM zal de extra bezuiniging 28 april bespreken. Aanstaande maandag houdt de gezinszorg een grote landelijke manifestatie in de Houtrusthallen in Den Haag om tegen de nieuwe bezui nigingen te protesteren. Ook wordt er eën handtekeningenac tie op touw gezet. Directeur A.A. Claassen -(Stichting Gezinsverzorging Leiden) voert aan tegen de extra bezuiniging dat hij en zijn drie collega's nog volop zijn gewikkeld in de eerste bezuinigingsronde. Ook de ove rige 240 instellingen in den lan de zitten daarmee. Deze bezuini gingen moesten vooral worden gerealiseerd door de normale, ADVERTENTIE traditionele hulpverlening om te zetten in de goedkopere alpha- hulp'verlening. Alpha-hulp De zogenaamde alpha-hulpen staan niet in dienst van de instel ling, maar van de cliënt zelf. De instelling heeft slechts een be middelende rol. De hulpen kun nen worden ingezet voor huis houdelijk werk en zijn gemid deld zeven gulden goedkoper dan de mensen in dienst bij de instellingen. Veel gezinsverzorg sters voelen echter weinig voor deze vorrn van hulpverlening. De rechtspositie van alpha-hulpen is zwak, ze krijgen geen ww of een ziektegelduitkering en kunnen op elk willekeurig moment wor den ontslagen. Bij de stichtingen Gezinsverzor ging in Leiden, Midden Rijnland, Duinstreek en Bollenstreek zijn er echter genoeg alpha-hulpen beschikbaar. Zij kampen met het feit dat het natuurlijk perso neelsverloop stagneert, waar door er vrijwel geen nieuwe ar beidsplaatsen vrijkomen die met alpha-hulpen kunnen worden opgevuld. Omstandigheden die het de gezinsverzorging al haast onmogelijk maakt de eerste be zuinigingsronde naar behoren (ruim drie miljoen) uit te voeren. Directeur Van Rossum (Midden Rijnland) heeft met veel moeite in 1981 kunnen bezuinigen. Door bovengenoemde oorzaak is hij bang dit jaar de begroting te moeten overschrijden. De ande ren zitten met hetzelfde pro bleem. Totaal moeten er in deze eerste fase dertig arbeidsplaat sen via natuurlijk verloop ver dwijnen. Nu al moeten de vier di recteuren bekennen dat dat niet helemaal gaat lukken. Alle vier de gezinsverzorgingsinstellingen hanteren ook al een wachtlijst met mensen die om hulp vragen. Leiden heeft de grootste met 150 aanvragen. "We doen er alles aan om het te ha len. Het is beslist niet zo dat we niet mee willen doen aan de be zuinigingen. Maar ieder welden kend mens kan toch zien dat die extra bezuiniging te veel is ge vraagd", aldus een kwade Teese- ling, directeur van de Stichting Gezinsverzorging Duinstreek. "We willen geen onrust zaaien, maar als de plannen doorgaan, moeten we echt mensen ontslaan en hulp weigeren. Dit zijn geen kreten". Bejaarden Directeur Van Oers (Bollenstreek) herinnert er aan dat het ministe rie destijds heeft gezegd dat er bij de bezuinigingen geen ontsla gen mochten vallen. "Ik ben be nieuwd wat ze nu zeggen". Een ander probleem dat hij aanroert om aan te tonen dat de gezins hulp alleen maar versterkt moet worden is het toenemend aantal bejaarden. Bijvoorbeeld dertien procent van de Leidse bevolking is bejaard. Oers: "Bovendien zou er samen hang in de voorzieningen moe ten zijn. Het ministerie van volksgezondheid bezuinigt op bedden in ziekenhuizen, ver pleeghuizen en bejaardenoor den. Dit betekent dat de gezins verzorging straks deze mensen moet opvangen en thuis hulp bieden. Nu, dat is onmogelijk, als wij ook nog eens extra wordén getroffen". De vier directeuren verwachten op de manifestatie in Den Haag veel mensen uit de Leidse regio. "To taal hebben we zo'n zesduizend uitnodigingen de deur uit ge daan. Uit de eerste reacties heb ben we al vernomen dat zowel bij clienten als personeel de bereid heid om te protesteren groot is" LEIDEN - Het College van Be heer van het energiebedrijf Rijn land gaat verder onderzoeken of het mogelijk is een eind te ma ken aan de winstuitkering aan en verliesdekking door de deelne mende gemeenten. Het initiatief van het Leiderdorpse WD-raadslid Scheffer om winstuitkeringen ("een verkapte belasting") voortaan achterwege te laten vond vrijwel algemeen instemming. Meer twijfel bestond er ten aanzien van de mogelijkheid om als ge meenten niet het risico van ver lies te dekken. Behalve de vraag of men voor zo'n wijziging van de gemeenschappelijke regeling toestemming zou krijgen van ho gere overheden, was met name het verkrijgen van langlopende leningen mogelijk een probleem. Het College van Beheer had dan ook voorgesteld om een weer standsfonds van eigen vermogen te vormen voor de financieel slechtere tijden. Zowel het voor stel van Scheffer. als dat van het college worden in de komende maanden verder bestudeerd. Aan de verschillende gemeente besturen wordt vervolgens com mentaar gevraagd op de wijzi ging van de gemeenschappelijke regeling. Leidenaar (27) verongelukt AMSTERDAM/LEIDEN - By een verkeersongeluk op njksweg A- 10 in Amsterdam is de 27-jarige R.R.M. Jansen uit Leiden giste ren om het leven gekomen. Vol gens de politie wilde de man om onbekende reden de zesbaans ringweg oversteken, maar werd hij daarbij gegrepen door een personenwagen. Hij was op slag dood. De vier bezorgde directeuren: "De gezinsverzorging kan niet nog meer bezuinigen", v.l.n.r. A.A. Claassen (Stichting Gezinsverzorging Leiden), P. van Oers (Bollenstreek), P. van Tesseling (Duinstreek) en F. van Rossum (Midden Rijnland). Werklozen Zeven werklozen hebben het ini tiatief genomen om hun tijd aan allerlei karweien te be steden, zoals aan het opbou wen van een ontmoetings ruimte, het verkopen en op knappen van tweedehands spullen, een steenhouwerij, een werklozenkrant enz. Mor genmiddag om twee uur wil len ze daar met andere werk lozen overleg over plegen. Wie belangstelling heeft, kan om die tijd in het Werklozen Ad viescentrum in het Breehuis (Breestraat 19) terecht Luistercursus In het gezondheidscentrum van de Merenwijk begint maan dag de cursus "Luisteren naar kinderen", gebaseerd op het gelijknamige boek van dr. Thomas Gordon. De cursus duurt tien aixmden. Belang stellenden kunnen zich opge ven bij L. Bertina, tel. 132254. Fietstochten J. Bolman houdt morgenavond in het Rijksherbarium aan de Schelpenkade een lezing over botanische fietstochten door Frankrijk, geïllustreerd net dia's. Hij doet dat om acht uur, op uitnodiging van de Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging, afd. Leiden. Oude wonden Er is weer tumult in de Leidse Hengelaarsbond. Vorige week zeiden voorzitter Gë de Haas en secretaris Nico Mank op deze pagina dat de bond na zestig tumulteuze jaren eindelijk in een beetje rustig viswater was beland. Vervol gens staken zij zichzelf een serie veren in het zitvlak en wierpen daarmee een steen in de zogenaamd rimpeloze visvijver. De uitlatingen van De Haas en Mank zijn bij de vorige voor zitter van de Bond, Koos Mark (51), regelrecht in het verkeerde keelgat geschoten. "Ik zou als voorzitter m'n werk niet goed hebben ge daan en de leden zouden De Haas min of meer hebben ge dwongen om op mijn stoel te gaan zitten. Sindsdien zou het een stuk beter zijn gegaan met de Bond. Nou. vergeet het maar. Het gaat helemaal niet zo goed met de Henge laarsbond", vindt Mark. Hij deponeert een indrukwek kende stapel paperassen op tafel: de bewijsstukken. Mark stapte in oktober 1979 op als voorzitter van de Hen gelaarsbond nadat hij van een van de ruziënde leden een tik op z'n ogen had gekre gen. "Toen hoefde het van mij niet meer. Ik heb gezegd: de stuipen ermee en heb me, na twaalf jaar voorzitter te zijn geweest, teruggetrokken. Meneer De Haas werd waar nemend voorzitter. Op de jaarvergadering van april zouden de leden een nieuwe voorzitter kiezen. Maar op aandrang van een groot aan tal leden ben ik toch op mijn besluit teruggekomen. Ik heb het bestuur een brief ge schreven dat ik voorzitter wilde blijven maar ik kreeg mondeling te horen dat het bestuur niet meer met mij wilde samenwerken: weg was weg. vonden ze". Het bondsbestuur, met aan het hoofd de waarnemende voor zitter Gé de Haas liet Koos Mark in z'n hemd staan. "Ze zeiden dat ze allemaal zouden aftreden wanneer ik nog zou proberen om terug te komen. De Haas was er in geslaagd door René van der Velden Jaap Visser Koos Mark tussen zijn paperassen: "Voordat De Haas e zichzelf de hemel inprijzen moeten ze zichzelf eerst maar wijzen. En voor de rest moeten ze mij met rust laten". o Holvi om de andere bestuursleden te bewerken. Hij heeft een re gelrechte hetze tegen mij ge voerd. Daarom en omdat ik toen erg ziek was heb ik be sloten om maar niet terug te vechten". Op 26 maart 1980 schreef Koos Mark een brief aan het be stuur: "Ik wil niet terugkeren als voorzitter of bestuurslid. De reden hiertoe is dat. ge zien de moeilijkheden die uit de controverse tussen u en mij zouden kunnen voort spruiten, het geheel en ze ker de bond - geen goed zou doen. Kortom het zou oorlog worden". Op 1 april schrijft het bestuur aan Mark gelukkig te zijn met de door hem gekozen oplos sing. In het met vriendelijke sportgroeten ondertekende bedankbriefje staat ook de volgende zin: "Met waarde ring hebben wij gelezen dat jij volledig achter het bestuur en de Bond staat"... Op de ledenvergadering van 11 april 1980 wordt Koos Mark op voordracht van het be stuur benoemd tot ere-voor- zitter en technisch adviseur, een gewichtige functie in hengclaarskringen. Een aan tal leden had Mark liever als echte voorzitter achter de be stuurstafel gezien. Ook het zittende bestuur putte zich uit in lovende woorden over het vakmanschap en de kennis van de hengelsport van de kersverse ere-voorzit- ter. "Het bestuur acht het no dig de heer Mark naast zich te weten indien nodig by be langrijke besprekingen inza ke hengclsportpolitiek Vandaar de benoeming tot technisch adviseur. Koos Mark trok een blij gezicht maar eigenlyk kon de zoge naamde huldiging hem ge stolen worden. De notulist, kennelijk iemand met een cynisch gevoel voor humor, waagde het om tot slot nog de volgende zin in het verslag van de jaarverga dering op te nemen: 'Als per- soonlyk cadeau kreeg de heer Mark van het bestuur een fles cognac wat de goede samenwerking symboliseer de"... Uit briefwisselingen tussen Koos Mark en het bondsbe stuur blijkt dat de technisch adviseur niets in de beleids- melk had te brokkelen. Hoe wel de functie-omschrijving van het adviseurschap duide lijk anders bepaalt, werd Mark inzage geweigerd in de notulen van bestuursverga deringen en andere stukken. Adviezen van Mark werden niet of nauwelijks opgevolgd. Tijdens de jaarvergdaering van 6 april 1981 heeft Koos Mark uit protest tegen het be stuursbeleid het ere-voorzit- terschap teruggegeven en het adviseurschap neergelegd Mark: "Daarna heb ik alleen maar rust willen hebben want ik was doodmoe van al dat gezeur. Maar door hun opmerkingen in de krant hebben De Haas en Mank ou de wonden opengetrokken. En dat laat ik niet zomaar over m'n kant gaan. Ze heb ben gesuggereerd dat ik geld aan het bondswerk heb wil len verdienen. Maar ik ben degene geweest die zich er al tijd fel tegen heeft verzet dat de maandelykse vergoeding voor bestuursleden van vyf- tig tot honderd gulden werd opgevoerd Anders krijg je bestuursleden die er voor het geld gaan zitten, vond ik. Maar onder voorziterschap van meneer De Haas zyn de vergoedingen prompt tot honderd gulden opgevoerd" Mark schudt zyn hoofd: "En de heren maar beweren dat het nu zo goed gaat met de bond Hier heb ik de cijfers en die zeggen duidelijk dat zij tot nu toe alleen maar water, leden en peurvergunmngen zyn kwijtgeraakt. Voordat ze zichzelf de hemel in pryzen moeten ze zich maar eerst eens bewyzen. En voor de rest moeten ze my met rust laten". Tikkertje Over een half jaar kan Carla de Raad van de Turkooislaan voor een spotprijsje haar tik diploma halen. Jan van Dyk. directeur van tik-instituut Pont aan de Breestraat, las de 'story' van Carla. vonge week in deze rubriek en heeft haar vervolgens een cursus zo goed ais cadeau gedaan; "om het beeld van myn bedrijfs tak op te vyzelen". Pronto Typ bv uit Rotterdam heeft met haar cursus m het voormalige zalencentrum 't Parlement een nare nasmaak achtergelaten, schreven wij vorige week. De Pronto-cur- sus van Carla de Raad werd vorig jaar zomer plotseling "enkele weken uitgesteld". Maar Pronto speelde verstop pertje. Carla hoorde maan den niets meer van dit insti tuut. Telefoontjes.en aangete kende brieven haalden niets uit. Als werkneemster van de ABN in Oegstgeest heeft zy het tikdiploma broodnodig. Uiteindelijk wendde zy zich tot ons om samen met andere gedupeerde cursisten de strijd tegen Pronto aan te binden. Pronto Typ bleek vong jaar juli al failliet te zijn verklaard. Carla de Raad en andere Pronto-cursisten kunnen dus fluiten naar hun cursusgeld van 485 gulden. Jan van Dyk van instituut Pont las het trieste verhaal en vond het maar "een bescha mende vertoning die zyn branche geen goed doet". Daarom bood hy Carla de Raad een cursus aan waarbij m i allien het lesmateriaal en het examengeld hoeft te beta len: 65 gulden Normaal ge sproken zou zy 310 gulden by Pont kwyt zyn Van Dyk Tk wil bewyzen dat er een heleboel type-scholen zyn waar niets op aan te mer ken is" "Een sympathiek ge baar". vindt De Raad Zy kan volgende week al terecht by Pont. Directeur Van Dyk wil er "nog eens heel goed over naden ken" of andere gedupeerden nu ook voor een appel, een ei en 65 gulden bij hem terecht kunnen. "Ik ben 't Leger des Heils niet", overweegt hij. "Wy moeten nog inkomsten hebben" De cursus van de failliete Pron to Typ telde minstens tien cursisten en dus evenzovele gedupeerden.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3