Woonwagenstrijd gaat door Geen eensluidend advies over plan flats te splitsen [Le/cfee agenda Pleidooi voor en tegen Hoge Klei Zesde arrestatie Leidse helingzaak Bejaardenwerk verdeeld Bedrijven gecontroleerd Voorschotense stuurgroep gemeenteraad moet beslissen Leiderdorpse wandelaar bionisch99 WASSENAAR - In Wassenaar gaat de strijd over de plaatsing van woonwagens voorlopig nog even door. De bewoners van Ter Weer (waar zeven wagens moeten komen) en de bewoners van de Hoge Klei schuiven el kaar de woonwagens toe, onder het mom dat het beter is voor de woonwagenbewoners zelf, maar in eerste in stantie gaat het toch om eigen belang. Dit blijkt uit de twee duidelijk verschillende bezwaarschriften die bei de bevolkingsgroepen hebben ingediend bij de gemeen te tegen het bestemmingsplan Hoge Klei, waar woning bouw gepland is. Twee bezwaarschriften rond de woonwagens, terwijl de gemeente nog niet eens de Ho ge Klei als plaats heeft aangewezen. Tientallen bewoners van de Hoge Klei laten in een be zwaarschrift blijken tegen de mogelijke komst van woonwagens te zijn, terwijl juist de bewoners van Ter Weer, waar zeven woonwagens van de twaalf moeten ko men, de Hoge Klei geschikt vinden voor de vestiging van deze wagens. Het Comité Plan Ter Weer laat in zijn bezwaarschrift weten dat er in het plan onvoldoende rekening is gehouden met plaatsing van woonwa gens bij de Hoge Klei. Er wordt volgens hen maar zijdelings over ge sproken en er worden dus "onvoldoende maatregelen getroffen om door middel van dit bestemmingsplan een bijdrage te leveren tot de oplossing van het urgente woonwagenprobleem" Een deel van de Hoge Klei. De bezwarenmakers keren zich tegen de woningbouw en pleiten vo karakter. Verder zijn er de nodige geluiden voor en tegen de eventuele komst van woonwagens r r handhaving van het agrarische lar dit gebied. Het denken aan de omstandighe den voor de woonwagenbewo ners wordt gebruikt om de eigen argumenten voor vestiging aan de Hoge Klei te ondersteunen. Het comité zegt dat de Hoge Klei de kansen op integratie zou ver hogen. "De Hoge Klei voldoet aan de eis van de hogere overhe den, dat woonwagens nabij woonbebouwing van enige om vang dienen te worden ge plaatst". Volgens het comité is de verhouding woonwagens/wo ningen bij vestiging van "zeven of zelfs twaalf woonwagens" aan de Hoge Klei beter. In een nieuw plan, zoals de Hoge Klei, is het volgens hen ook beter mogelijk goede condities te stellen dan aan het Ammonslaantje (in Ter Weer waar zeven woonwagens moeten komen -red.). Vrezen Een ander geluid valt te beluiste ren van de zijde van de bewoners van de Hoge Klei. Zij laten weten dat de gemeente "eerdere bezwa ren daartegen niet serieus geno men heeft" en vrezen dat de "nog nader te bepalen (tweede) lokatie de Hoge Klei zal zijn". In eerste instantie denken ook de Hoge Klei-bewoners aan zich zelf. Volgens hen neemt door het woonwagenkamp het woonge not af en zal de waarde van de huizen dalen. Maar ook hier wordt aan de woonwagenbewo ners gedacht: "De lokatie van de woonwagens ligt op bedrijfster rein en zal de integratie van de woonwagenbewoners niet be vorderen. De grond moet nog door de gemeente in eigendom worden verworven. Dat is ook al niet in het voordeel van de woon wagenbewoners. Het belooft een langdurige geschiedenis te wor den", zo laten de bewoners we ten. wagens in Ter Weer. Volgens hen hebben de woonwagenbewoners zelf te kennen gegeven het kamp aan de Ammonslaan (Ter Weer) boven de Hoge Klei te preferen. Van geheel andere aard zijn de be zwaarschriften rond de land schappelijke en agrarische waar de van het gebied. Een van de be zwarenmakers op dit gebied is het Landbouwschap voor de ge westelijke raad voor Zuid-Hol land. Deze instantie is na overleg met de agrariërs in het gebied tot een bezwaarschrift gekomen. Men wijst erop dat de Hoge Klei voor de tuinbouw en bloembol lenteelt "zeer waardevol" is. Het gaat volgens het Landbouw schap om een hoogwaardige grondsoort die uitermate ge schikt is voor de bollenteelt (hya cinthen) en buitengewoon schaars en onvervangbaar is. De vergadering van de stuurgroep voor alleenstaanden en tweeper soonshuishoudens stond giste ren geheel in het teken van de flatsplitsing. De stuurgroep kon geen eensluidend advies geven of er in Voorschoten inderdaad overgegaan moest worden tot de ze vorm van huisvesting. De ver schillende standpunten van de leden van de stuurgroep (dit zijn vertegenwoordigers van politie ke groeperingen en belangen groepen) zullen nu in een advies worden verwoord. Het is de be doeling dat de gemeenteraad in juni een uitspraak zal doen over de flatsplitsing. Ruim twee jaar geleden werd in Voorschoten voor het eerst ge sproken om bepaalde flats te gaan splitsen. In opdracht van de stuurgroep werden zelfs bouw plannen ontwikkeld om flatap partementen aan de Jan Evert- senlaan en Ruysdaalhof in twee ën te delen. Volgens toenmaiige prijsberekeningen zouden de ap partementen een kale huur krij gen van rond de 125 gulden. De plannen werden toen echter niet verder uitgewerkt. Vooral de LEIDEN - De Leidse politie heeft (gistermiddag een zesde verdachte aan gehouden in de omvangrijke helingzaak waarmee een bedrag van onge veer 130.000 gulden aan gestolen goederen is gemoeid. De verdachte, een 38-jarige Leidenaar, werd rond twee uur in zijn woning in de Jan- vossensteeg gearresteerd. Hij wordt verdacht van heling van gestolen film- en fot-apparatuur ter waarde van enkele duizenden guldens. Groot was de verbazing van de rechercheurs toen zij in de woning ook een groot aantal buitenlanders aantroffen. Bij nader onderzoek bleek de eigenaar, niet dezelfde persoon als de van heling verdachte man, de woning als illegaal pension voor buitenlandse werknemers te drijven. In het pension bleken behalve enkele legaal in ons land verblijvende buitenlanders ook vier illegale Turken te wonen in de leeftijd van 23 tot 48 jaar. Zij zijn aangehouden en overgebracht naar het bureau aan de Zonneveldstraat. LEIDERDORP - Bij een vreem delingencontrole heeft de politie in Leiderdorp gisteren de nodige overtredingen in twee bedrijven op het industrieterrein De Baan- derij ontdekt. Bü de Satéspecia list aan de Weversbaan en de wasserij Spronk aan de Lijnbaan werden 25 processen verbaal op gemaakt omdat men niet over de vereiste papieren beschikte, twee processen verbaal werden uitgedeeld voor overtreding van de wet op buitenlandse arbeiders en eveneens twee omdat men de arbeidswet niet in acht genomen had. In een geval werd de Sociale Dienst ingelicht omdat een uit kering werd ontvangen terwijl de persoon gewoon werkte. "De bestemming voor woning bouw betekent aantasting van het bollenareaal in deze streek. Bescherming is noodzakelijk", aldus het Landbouwschap. Zij vragen dan ook om een nieuw bestemmingsplan voor de Hoge Klei met een agrarische bestem ming voor het gebied. Onzekerheid Het landbouwschap herinnert aan de jarenlange onzekerheid rond het gebied, die geleid heeft tot een slecht klimaat voor de ont wikkeling van de aanwezige be drijven. Zij vragen dan nu ook om een "echte agrarische be stemming", die een einde moet maken aan deze voortdurende onzekerheid. "Dan kan er een einde komen aan de achteruit gang van de laatste jaren", zo meent het Landbouwschap. Ook wijst men op de belangrijke longfunctie van een gebied als de Hoge Klei "dat al dicht bij een woonwijk ligt". "Bebouwing is niet direct noodzakelijk. De ge meente heeft nog 13 hectare bouwterrein in het plan 'Ter Weer". Het bezwaar van het Historisch Centrum Wassenaar tegen wo ningbouwplannen voor de Hoge Klei ligt eigenlijk in het verleng- de van het protest van het Land bouwschap. Volgens het 'Cen trum' gaat het hier om een karak teristieke landelijke bebouwing en een waardevol open land schap. "De cultuurgrond is in vergelijking met andere gronden in de streek van hogere kwaliteit en voor de bedrijven rond de Ho ge Klei onvervangbaar" vindt het Historisch^ Centrum, dat er op wijst dat met het gemeente lijk plan onvervangbaar bollen veld in de waagschaal wordt ge steld. Het centrum geeft nog aan dat in het voorontwerp van het plan door de gemeente nog een hoge waardering voor het land schap van de Hoge Klei was op genomen, maar dat dit nu ont breekt in de meer definitieve ver- De Agrarische Commissie vraagt eveneens de Hoge Klei als bol- lengebied te handhaven, omdat het hier om "onvervangbare bloemengrond" gaat, die naar haar mening voor de bloembol lenkwekers van levensbelang is. "De gevolgen treffen niet alleen de produktiebedrijven maar ook de toeleveringsbedrijven", aldus de commissie. VOORSCHOTEN - "Wij willen het experiment om vijf of zes flats te splitsen wel beplei ten, hoewel wij er niet enthousiast over zijn". Deze opmerkelijke woorden werden gisteren geuit door de voorzitter van de Voorschotense Woning Advies Commissie (WAC), Van den Hoven. Deze commissie heeft zich in het verleden altijd als tegenstan der opgesteld van de flatsplitsing. Of in Voorschoten nu over wordt gegaan tot flatsplit sing is echter nog niet zeker. Willem van den Nieuwendijk even uitrustend tijdens zijn wandeltocht van Parijs r WAC verzette zich tegen de plan nen. De reden was dat aanko mende gezinnen door de split sing van vooral goedkope flats nog langer op woonruimte moes ten wachten. Ook de christelijke woningbouwvereniging, de be heerder van de flat aan de Evert - senlaan, voelde in beginsel niets voor het plan. Dat gisteren de stuurgroep on danks de ommezwaai van de WAC weer niet tot een eenslui dend advies kwam, lag aan een aantal verschillende factoren. Zo is het onder meer nog niet duide lijk of flatsplitsing voor extra subsidie van het rijk in aanmer king komt. Zou dit niet zo zijn, dan vond de meerderheid van de stuurgroep dat men dan beter over kon gaan tot nieuwbouw. Onderscheid moest wel gemaakt worden als de huur bij nieuw bouw veel hoger zou uitvallen dan bij de flatsplitsing. Dan zou flatsplitsing toch weer een moge lijkheid zijn. Franken (CDA) stelde verder voor om de flats niet helemaal te split sen maar bepaalde voorzienin gen gemeenschappelijk te laten. De stichting jongerenhuisves ting in Voorschoten is daar nu niet direct een voorstander van. Op dit moment wordt een flat door drie jongeren gezamenlijk bewoond. In het binnenkort te verschijnen evaluatierapport over dit experiment wordt als conclusie getrokken dat niet doorgegaan moet worden met deze manier van huisvesting. Een ander probleem is de techni sche haalbaarheid om een aantal flats te splitsen. Het handigste is om bijvoorbeeld vijf flats te ne men die of horizontaal of verti caal met elkaar in verbinding staan. Een moeilijkheid is dat vijf van die gekoppelde flats nooit tegelijk vrijkomen. Ondui delijkheden waarvan gehoopt wordt dat deze voor de raadsver gadering van juni opgelost zijn. Dan zal de gemeenteraad een eindbeslissing nemen, ruim twee jaar nadat voor het eerst het plan door de stichting jongerenhuis vesting werd geopperd. Over nieuwe structuur in Oegstgeest OEGSTGEEST - "Laten we van avond de zaken bij de naam noe men, met alle menslievenheid van dien. Er moet duidelijkheid geschapen worden met betrek king tot het bejaardenbeleid". Met die woorden opende voorzit ter Van Veen van de Commissie Welzijnzorg Bejaarden de discus sie over het agendapunt: "Ge wenste Bestuurlijke Reorganisa tie". Die reorganisatie is een punt dat al geruime tijd speelt. Het is de be doeling dat alle instanties die iets met bejaardenwerk te maken hebben, zich kunnen verenigen met een te maken werkschema. En dat heeft nogal wat voeten in de aarde. Meer dan twinitig in stanties moeten zich namelijk in dat plan kunnen vinden. Uiteenlopend van de Stichting Volksuniversiteit K&O tot en met plaatselijk verband van huisartsen. Er is nu een plan op tafel gelegd met een aantal alternatieven waarin de Stichting Welzijn Ou deren Oegstgeest (SWOO) een belangrijke plaats inneemt. Gis teravond moest een keus worden gemaakt uit die alternatieven. Over het algemeen voelde men het meest voor het tweede alter natief. Dat houdt in dat de zich opheffende Commissie Welzijns zorg Bejaarden voornamelijk haar coördinerende taak aan het SWOO doet toekomen. Voorwaarde is wel dat de statuten van het SWOO worden gewij zigd. En wel zo dat voortaan alle leden die zitting hebben in het Algemeen Bestuur ook lid kun nen worden van het Dagelijks Bestuur. Tot nu toe was het zo dat de oprichtende instellingen de kerken en Humanitas binnen SWOO een voorkeursrecht had den. Via vice-voorzitter Rijks verklaar de de SWOO zich echter bereid om aan die wens tegemoet te ko men. Hij bepleitte wel een proef tijd van één twee jaar. Bij monde van mevrouw Verlin den had de Vereniging Inter- kruis gisteravond nog wel moei te met het voorstel. "Wij vinden dat de verantwoordelijkheid voor de coördinatie niet alleen bij de SWOO mag berusten, maar gelijkmatig verdeeld moet wor den over de deelnemende instel lingen. SWOO is per slot van re kening maar één van de stichtin gen die zich bezighoudt met deze zaken". Zowel Rijks als voorzitter Van Veen. bestreed deze opvatting. Van Veen: "Het is de bedoeling dat men de zaken gezamenlijk gaat regelen. Dat kan geschieden via een goede open samenwer king tussen het dagelijks- en het DONDERDAG 22 APRIL 1982 DONDERDAG Leiden - K&O-gebouw, Dolf de Vries houdt lezing met dia's en muziek met als titel 'Per kampeerbus door Zuid- Amerika', 20.15 uur. De Regenboog - Watermolen 1, vredes- avond van de IKV kerngroep Meren- wijk, 20.15 uur. Kykhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Het Dak van de Walvis' van de ge vluchte Chileen Raul Ruiz, 20 en 22.15 invaliden. 19-20 u Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, voorlichting en bege leiding dienstweigeren, tel. 216180/ 149324, 20-21.30 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disco van 20-22.30 uur, vr soos van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp en adviesbureau WAO/WSW, 19-20 30 uur, tel. 142505. Breehuys - Breestraat 19, inf. buro Stichting Internationale Werkkampen, 16-20 uur. Oegstgeest - gemeentehuis, raadsverga dering, 20 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 16 april tot 23 april door: Centraal Apotheek, Breestraat 74, tel. 120552; Apotheek v. Breest Smallenburg, Loevestein 6, Lei derdorp. tel. 890000. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Ryn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lntweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. algemeen bestuur van de SWOO. In de SWOO zijn immers alle in stituten verenigd die men met betrekking tot deze zaak maar kan bedenken. Iedereen is er dan toch zelf bij om invloed uit te oefenen". Kloos, voorzitter van Interkruis bracht naar voren dat men om zichtiger te werk moet gaan. "Het loopt allemaal wel in Oegst geest, het gaat best, maar zodra je de dingen op papier gaat zet ten, komen de problemen", al dus Kloos. Hoofdwond na botsing LEIDEN - Een 21-jarige Leidenaar is vannacht met zwaar hoofdlet sel overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis nadat hij met zijn auto op de Witte Singel uit de bocht was gevlogen. Rond kwart voor twee reed de Lei denaar, vermoedelijk met te ho ge snelheid, in de richting van het Noordeindseplein en raakte in een bocht de macht over zijn stuur kwijt. Hij ramde drie ge parkeerde auto's voordat hij tot stilstand kwam. De bestuurder werd in bewusteloze toestand en met een zware hersenschudding achter het stuur aangetroffen. HULST/LEIDERDORP - Wil lem van den Nieuwendijk hoopt morgen al aan te ko men in Scheveningen. De Leiderdorper, die wandelt van Parijs naar de badplaats, heeft daarmee zijn doel be reikt. Hij wilde binnen tien dagen de afstand afleggen. Omdat het lopen sneller ging dan werd verwacht komt hij morgen al aan. Als het meezit voor half negen 's ochtends, want dat heeft hij de weg Pa- rijs-Scheveningen binnen ze ven dagen gewandeld. Vanmorgen bevond de Leider dorper zich in de Zeelandse plaats Hulst, zo'n vier kilo meter voor de veerdienst bü Kruiriingen. Met de pont zal hü overvaren en dan door wandelen richting Rotter dam. De begeleiders van Willem van den Nieuwendyk zijn per plex over zijn goede lichame lijke conditie. Tot nu toe heeft hy nog geen klachten gehad. "Ik voel me nog opti maal, net als toen ik wegging. Ik heb geen inzinkingen ge had, ook geen geestelijke. Ik ben hartstikke verbaasd", vertelt Willem zelf. Ook de Leidse fysiotherapeut die op het allerlaatste moment be sloot mee te gaan, Arie Fiele- non steekt zün verbazing niet onder stoelen of banken. "Volgens mü is die kerel bio nisch. Hü heeft een enorm herstellingsvermogen. Als hü 's avonds op de weegschaal gaat staan is hü wel een paar kilo kwüt, maar 's ochtends is zün lichaamsgewicht weer helemaal in orde", aldus Arie Fielenon. Gisteren verdwaalde de Leider dorper in de buurt van Gent. Bij een wegomlegging nam hü de verkeerde afslag en liep zo'n tien kilometer in de richting van Brugge. De pa niek was groot, omdat de volgwagen de wandelaar ook kwüt was. De in grote getale naar België gekomen suppor ters zetten gelijk een zoekac tie op. Uiteindelük werd Wil lem gevonden bü Zelzate aan de Nederlandse grens. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Sinqel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geon krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nab^zorging na 19 30 uur); zaterdag v vooruitbetaling te voldoen Bi) automatische overschnjving geen abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 tn.v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 57.35 Per post 79,70 Directie G Koopman Aangestoten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington, Cairo, Rome, Madrid. Stockholm en Djakarta. Commentator W F J Wirtz Redactie stad en randgemeenten M. 071-144941 tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2