'Je merkt dat ze zin hebben er iets van te maken' concert, ondanks techniek Elvis Costello: succesvol Minister opent jongerencomplex Centrum Vakopleiding vanVolwassenen: sterk op praktijk gericht Werk Oude Rijn nog voor böuwvakvakantie Inbraak in sex-shop Lelden LEIDEN - Temidden van de kleine industrieën aan de Rooseveltstraat staat het Centrum voor Vakoplei ding van Volwassenen, een opleidingsinstituut van de overheid. Hier kunnen mensen die werk loos zijn of hun werk drei gen te verliezen of mensen die niet of onvoldoende zijn geschoold, kosteloos een opleiding volgen. Zo- Vrijdag open dag dat met de nodige vakken nis aan een nieuw beroep kan worden begonnen. Voorwaarde is wel, dat men in het oude beroep geen werk kan vinden en dat het nieuw gekozen be roep de nodige vooruit zichten biedt Aankomen de vrijdag is er een open dag ('s middags van twee tot vijf uur en 's avonds van zeven tot tien uur) voor belangstellenden. Een half jaar geleden is A. van Soest (39) op het Centrum voor Vakopleiding aan zijn opleiding als bankwerker begonnen. Daar voor zat hy twaalf jaar in het kel nersvak en enkele jaren in de metaal. In dat laatste vak werd hy werkloos. Hij wijt dat aan niet genoeg kennis. "Ik had gewoon te weinig ondergrond. De fabriek stelde hogere eisen. Als ze dan mensen teveel hebben ben jij de eerste die eruit vliegt. Natuurlijk is er WW, maar dat lost niks op. Je wilt weer een baan". "Ik had ook weer als kelner kun nen proberen aan de slag te ko men. Echter de zeer onregelmati ge werktijden weerhielden mij ervan. Je onttrekt je dan aan het gezinsleven en dat wilde ik niet meer. Vandaar dat ik via het ar beidsbureau hier terecht ben ge komen. Ik ga nu een papiertje halen. Ik wil hier alles leren wat er te leren valt", zegt hij geksche rend. De Vakopleiding van Volwassenen is na de Tweede Wereldoorlog door het toenmalige ministerie van Sociale Zaken en Volksge zondheid opgezet om de achter stand in de vakopleiding, die tij dens de oorlog was ontstaan, weer in te lopen. Verspreid over het hele land zijn er nu 27 oplei dingscentra, die zich bezighou den met de omscholing van werkloze volwassenen tussen de achttien en vijftig jaar. Praktijk De hele opleiding is sterk op de praktijk gericht, met zo min mo gelijk theorie. De sfeer tijdens de opleiding lijkt dan ook veel meer op die in een gewoon bedrijf met de gebruikelijke veertigurige werkweek. Het is individueel on derwijs zonder jaarklassensys teem, zodat een opleiding op ie der willekeurig moment kan aan vangen. Het centrum in Leiden leidt op voor metaalberoepen, bouwberoepen en electromonta- ge. De meeste opleidingen duren acht tot tien maanden en worden afgesloten met een getuigschrift of een diploma. Directeur ing. H. Schouten ziet on danks de toenemende werkloos heid nog wel kansen voor ie mand die zich heeft omge schoold. "Vorig jaar had 65% bin nen twee maanden een baan. Dat noem ik niet slecht. Ja, de tijden dat de werkgevers hiér in de gang stonden te wachten zijn voorbij. Wel volgen we de ar beidsmarkt op de voet en zeggen we tegen de mensen ook waar de meeste kansen liggen om weer aan de slag te komen. Ook bestaat er de mogelijkheid voor bedrijven die bijvoorbeeld hun produktiepakket moeten veranderen hun werknemers hier tijdig te laten om- of bijscho len". De sfeer op zijn instituut noemt hij uitermate plezierig. "De mensen komen hier alle maal vrijwillig naar toe en je merkt dat ze er zin in hebben om er iets van te maken". Een 32-jarige Leidenaar, die liever anoniem wil blijven omdat hij geen behoefte heeft om van aller lei mensen in zijn omgeving op merkingen te krijgen. Hij is een jaar werkloos geweest. Daarvoor heeft hij duizend en één baantjes gehad. Allemaal voor een blauwe maandag. Een vak, waarin hij zich kon waarmaken, had hij niet. Anderhalve maand geleden heeft hij de knoop doorgehakt en bij het arbeidsbureau kenbaar gemaakt dat hij een opleiding wilde volgen. Salaris Hy zit nu drie weken op het cen trum en heeft voor de fijn-metaal gekozen. Het bevalt hem goed. "Ik moet wel even wennen aan het ritme. Ik ben nogal een pietje precies. En dan loop je het ge vaar te lang over een werkstuk te doen. Dat kan niet. De be roepspraktijk eist vaardigheid en snelheid. De begeleiders letten daar streng op. Nee, de theorie levert geen enkel probleem op". Omscholen is geen liefdewerk- oud-papier-aangelegenheid. Ie dereen die zich aanmeldt bij de vakopleiding is verzekerd van een vast inkomen, een zoge naamde londervingsvergoeding. De hoogte daarvan is gelijk aan het minimumloon. Bovendien is men sociaal verzekerd volgens dezelfde wetten als in het be drijfsleven. Schouten: "Hebben Ex-kelner Van Soest: Ik ga nu een mensen in het verleden meer verdiend dan is het arbeidsbu reau bereid het verschil draaglijk te maken door er iets by te pas- Van Soest kan dat beamen. Tevre den kijkend: "Ik ben er maar een klein beetje op achteruit gegaan, maar dat heb ik er dik voor over. Ik studeer, heb regelmatige dien sten, een gezinsleven en ik zitj weer op de muziekvereniging om klarinet te spelen". Ondanks deze uitlatingen van een tevreden cursist (een mooie af sluiting), wil directeur Schouten zijn blik toch nog wel even op de toekomst richten. Er staan aller lei plannen op stapel. "In samen werking met het ministerie be kijken we of de beroepsmoge lijkheden in de centra kunnen worden uitgebreid. Het is nu nog te beperkt". Hij denkt zelf aan opleidingen vbor loodgieter, schilder, bijzondere lasmetho- den en administratieve beroe pen. Ook denkt hij aan herha lingscursussen voor mensen die van deze vakopleiding afkomen maar nog niet direct aan de slag kunnen. "Zij blijven dan hun routine behouden". Hij hoopt op korte termijn een aantal van deze voorstellen te kunnen realiseren. SASKIA STOELINGA LEIDEN - Country of rock? Dat was zo ongeveer de vraag voor het concert van Elvis Costello. En het werd dus het patste. Achteraf niet eens zo verwonder lijk, want Costello verscheen met zijn vertrouwde drie Attractions op het podium van de Stadsge hoorzaal en dat sloot instrumen taal al bij voorbaat een country and western-uitvoering uit. De nummers van zijn laatste, in het country-Mekka Nashville opge nomen, album Almost Blue ('Good year for the roses' en het titelnummer) bleken in een paas- end ballade-jasje gestoken. En werden er niet minder om, voor al dank zij het treffende piano- werk van Steve Nieve. Zo mocht het hele concert (voor beeldig in zijn soberheid, geen laserstraal of andersoortig poes pas te bekennen) een succes ge noemd worden. Nog best een prestatie, want de techniek reed het viertal op het podium be hoorlijk in de wielen. De installa tie leek wel afgestemd voor zes tigduizend fans in het Olympisch Stadion en dat voor zeshonderd liefhebbers die de Stadsgehoor zaal voor slechts driekwart vul den. Costello en zijn bekwame begelei dingsband hadden echter zo veel in huis dat ze uit die geluidsor kaan meer dan genoeg herken baars en aansprekends wisten te toveren. De ongekende energie waarmee Costello zijn repertoire afwerkte - dat was een paar jaar geleden in het Congresgebouw wel anders - deed de vonk dan ook al snel overslaan. Het materiaal van 'Trust', Costel- lo's voorlaatste elpee, was gro tendeels de spil waar het optre den om draaide. Terecht want het is zijn beste album. Vooral in 'Watch your step' en 'Big sister's clothes' excelleerde het viertal. Anderzijds viel 'From a er to a scream' live nogal tege«.. In de studio zong Costello dit num mer samen met Squeeze-zanger Glenn Tilbrook en als vocale solo bleek het half zo sterk. Ook de oude hitsingle 'Watching the de tectives' kreeg een rommelige uitvoering. In het geheel kon het de pret nau welijks niet drukken. Het pu bliek was al gewonnen, dwong dan ook een toegift af en kreeg daar onder meer 'I can't stand up for falling down' en een werve lend 'Oliver's Army' voor terug. Een waardige afsluiting van een talent als Costello waardig con cert. Zijn fans werden in het voorpro gramma warm gemaakt door de hoofdstedelijke formatie Oh Boy. Na een aarzelend begin ont popten de Amsterdammers zich als een hecht gezelschap dat met veel verve dansbare pop, zoals dat heet, ten gehore bracht. BART JUNGMANN Zelfverdediging In het vormingscentrum Troef wordt 27 april begonnen met een cursus zelfverdediging voor vrouwen. Vrouwen tus sen de 17 en 30 jaar met maxi maal vier jaar vervolgonder wijs kunnen aan de cursus van het vormingscentrum meedoen. De cursus wordt op dinsdagavonden van ze ven tot negen uur gegeven in het gymlokaal aan de Drie Oktoberstraat. Chauffeur verwijdert paaltjes LEIDEN - Een vrachtwagen chauffeur heeft gisteren op de Lammermarkt eigenhandig paaltjes verwijderd, omdat hij anders - naar eigen zeggen - niet zou kunnen laden en lossen. Volgens de politie heeft men zich bij de plaatsing van de paaltjes verkeken op de benodigde ruim te voor het bedienend verkeer. WOENSDAG 21 APRIL 1982 Films In het Vrouwenhuis, Hooi gracht 79, worden donder dagavond twee films ge draaid. 'A jury of her peers' van Sally Heckel speelt zich afin het roerige Amerika van 1905. Een boer wordt ge wurgd in bed gevonden; zijn vrouw wordt van de moord beschuldigd. Twee vrouwen, haar buren, staan in de film centraal, terwijl hun echtge noten en de officier van justi tie het huis doorzoeken. In 'Hexenschuss' van Riki Kalbe en J. Gazaveme-Laroche bou wen drie vrouwen een stoor zender, waarmee zehet ge luid van een tv-pro^ramma kunnen uitschakelen en hun eigen tekst kunnen inspreken. De filmavond begint half tien. Ruilbeurs In clubhuis Matilo aan de Zaanstraat 126 wordt vrij dagavond een ruilbeurs voor verzamelaars gehouden, van zeven uur tot ongeveer half elf. Inlichtingen: tel 412515. Pop In het Leids Vrijetijdscentrum treden vrijdagavond twee bands op: Perspex en Habit, beiden aangesloten bij de Leidse Vereniging van Pop muzikanten en de No budget band uit Krimpen. Het is de bedoeling'dat deze avond de uitwisseling met andere pop collectieven van de LVP met andere popcollectieven in Zuid-Holland begint. Bibliotheek K&O organiseert dinsdag 27 april een excursie naar de ge restaureerde openbare biblio theek, het Burchtcomplex. Deelnemers kunnen zich mel den bij K&O, Oude Vest 45, tel. 141141. Scarabee Het tweejarig bestaan van mu ziekcafé Scarabee aan de Pie- terskerkchoorsteeg wordt vrijdagavond gevierd met een optreden van de Cabood- leband. Aanvang negen uur. In verband met de festivitei ten is het café die avond tot drie uur geopend. Elvis Costello in de Stadsgehoorzaal: een waardig concert. Rechts bassist Bruce Thomas. Woningen aan Ghandistraat van de werkzaamheden worden ingelicht over de bijgestelde planning. Ze zullen dan tevens worden geïnformeerd over de bomen die enkele weken gele den uit de straat zijn verdwenen. Volgens ambtenaar Monster van civiele werken moest één en an der gebeuren in verband met het plantseizoen. Bewoners van de Oude Rijn vrezen lange tijd met een kale straat te zitten. Over hoe de gracht er na uitvoering van de werkzaamheden precies uit gaat zien (bomen, paaltjes, parkeer plaatsen) bestaat nog verschil van mening tussen de bewoners onderling. Ambtenaar Piret heeft een plannetje voor de Oude Rijn, maar het is nog maar de vraag of dat wordt uitgevoerd. LEIDEN - Uit een sex-shop aan de Lammermarkt is in het afge lopen weekeinde voor 40.000 gul den aan spullen gestolen. Meege nomen werden: 120 videoban den, 170 smalfilms, en wissel geld. De daders, van wie tot nu toe elk spoor ontbreekt, kwamen binnen door verbreking van een keukenraam. LEIDEN - Minister Van Dam (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) zal morgen de officiële opening verrichten van een complex van 112 wooneenheden voor jongeren aan de Ghandistraat in Leiden. De nieuwbouw, in de wijk Koppelstein, is zowel bestemd voor werkende jongeren als studenten. Het is het grootste project dat de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren en de Stichting Leidse Studenten huisvesting samen hebben opgezet. Met de nieuwbouw is een bedrag van ongeveer 8,5 miljoen gulden gemoeid. De 112 wooneenheden zijn gebouwd in het kader van de zogenaamde Van Dam-regeling. Een regeling, gemaakt door de toenmalige staatse cretaris Van Dam, speciaal bedoeld voor de bouw van kleine woningen voor één- en tweepersoonshuishoudens. De huren van de woningen varieert van 245 gulden, voor een éénpersoonsappartement, tot 375 gul den per maand voor een tweepersoonsappartement. Het ontwerp voor de nieuwbouw is gemaakt door het architectenbureau Eijkelenboom, Gerritse Middelhoek B.V. De woningen zijn neerge zet door het aannemersbedrijf Du Prie uit Leiden. De bouw heeft onge veer een jaar geduurd. Een deel van de 112 woningen voor jongeren in Koppelstein LEIDEN - Als alles naar wens ver loopt zal de gemeente nog vóór de bouwvakvakantie beginnen met het herstel van de walkanten en de riolering aan de even kant van de Oude Rijn. De verantwoordelijke gemeente dienst 'civiele werken' is op nog al wat problemen gestuit betref fende de toegankelijkheid van panden tijdens de werkzaamhe den. Zo moet onder meer nog een oplossing worden gevonden voor een gehandicapte bewoon ster die haar woning aan de Oude Rijn alleen per auto kan bereiken of verlaten. De fasering van de werkzaamhe den is nu zo bijgesteld dat win kels, bedrijven en woningen zo weinig mogelijk hinder onder vinden van de noodzakelijke ver nieuwingen. De werkzaamheden aan Oude Rijn zullen in vier etap pes worden uitgevoerd, zodanig dat een zo groot mogelijk aantal panden bereikbaar blijft. Bomen De bewoners zullen voor het begin

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4