I> T afeltemiissers naar poule-zege Russen niet te stoppen 5DT C Alsnog zege van Prost in Brazilië V.d. Kuylen weg bij MW DINSDAG 20 APRIL 1982 Sport Wij zijn geen volk om op stevige wijze (dus niet alleen met een spandoekie) actie te voeren. Dat blijkt keer op keer. Sta kingen breken hier uit met een voorzichtigheid die men in andere landen louter in porseleinwinkels in acht neemt. Speerpuntje zus, speerpuntje In Engeland en Italië hebben in diezelfde tijd al 300.000 man het werk neergelegd. Waar zou hem dat in zitten? In de opvoeding die d'oude Drees samen met Romme ons gegeven heeft, in Calvijn en de doem van het harmonium, denk ik. Neem nu die protestactie van de voetbalclubs tegen het plan van staatssecretaris Kombrink om kantine-omzet ten van boven de 125.000 gul den te belasten. Als de voet ballerij wat wil bereiken moet ze een weekeinde niet la ten voetballen en de jeugd op zondagmiddag van 2-4 de binnenstad insturen. Wedden dat die Kombrink nog diezelfde avond in gevorder de zendtijd voor de beide zen ders Hilversum komt verkla ren dat men hem helemddl verkeerd begrepen heeft en dat de clubs juist geld tóekrij- gen als ze in hemelsnaam maar weer laten voetballen. 't Is een paardemiddel, zéker. En ik huiver, evenals u, bij de gedachte alleen al. Je mag het natuurlijk niet doen. (U ziet het: ook ik ben een keurige zoon van dit volk). Maar la ten we het er in elk geval over eens zijn dat van een actie enige stuwkracht moet uit gaan, wil je er succes mee be reiken. En waarmee komt de voetbal sport dan op de proppen? Met de vlag halfstok op alle vel den en met een 25-regelige verklaring ("Houd Neder land leefbaar") die via de ge luidsinstallatie moest worden verspreid. Dat laatste diende te gebeuren op een tijdstip dal het eerste elftal zijn wed strijd zou moeten aanvangen. "Dit zal tot ongeveer 5 minu ten vertraging leiden, waar door deze actie wordt geac centueerd", zo schreef secreta ris Wagenaar van het ama teurvoetbal op 13 april. Nou, daar zal die Kombrink met het zweet op zijn snor van wakker liggen, hoor. Vijf minuten te laat beginnen. Als accént. Moeder toch. Maar ja, wat wil je ook. De voorzitter/coördinator van het actiecomité, ene Simon Kelder, zei tevoren: "We wil len niet met onze actie in een kwaad daglicht komen te staan. Daar passen we voor. Het moet netjes blijven". Hoe vertederend. Het moet netjes blijven. Van dat soort mensen maken ze in de burelen van het ministe rie van financiën nog voor de koffiepauze glimlachend górt. Treurig Bij UVS-Wilhelmus hingen de vlaggen ook halfstok. Aange zien de protestactie mij even uit de gedachten was ge vloeid, dacht ik bij het zien van die treurnis meteen: ach, hemel. Piet Kruit zal toch niet het tijdelijke met het eeuwige hebben verwisseld, of de oude Van der Nat, of Piet Kante been of Ouwerkerk? Gelukkig, in de bestuurskamer van UVS trof ik hen in bla kende welstand aan. Dat gedoe met die vlaggen half stok vond ik maar gênant. Misplaatst ook. Het is een ge baar waarmee echte rouw wordt betoond en niet om aan te geven dat de belasting je achter de broek zit hoe onte recht ook. UVS-voorzitter Van Leeuwen was ook niet te spreken over de vlag-halfstok, maar je maakt als voetbalclub nu een maal deel uit van een grote organisatie, zo zei hij, en als iedereen over een protest zijn eigen ideeën handhaaft, komt er nooit wat van de grond. Daar zit wat in, hoewel het daarmee niet is goedgepraat. Ik zou niet graag zien dat men op de duur bij de vlag- halfstok gaat zeggen: "Is er echt wat bij jullie aan de Sportfederatie Over de Leidse Sportfederatie, het orgaan dat gedeeltelijk de vorig jaar opgeheven Sport stichting moet gaan vervan gen, hoor je nog weinig. Maar het voorlopig bestuur, zo is mij verzekerd, werkt in alle stilte hard aan de statuten. Die zullen weldra aan de Leidse clubs worden voorge legd. Daarna kunnen uiter aard wijzigingen worden aangebracht. Het probleem waarmee de vijf voorlopige bestuursleden za ten, was dat er van de zijde van de Leidse sport geen en kele richtlijn voor een organi satievorm ter tafel lag. Op de enige vergadering daarover (destijds in restaurant De Zijl) verzandde de discussie in onwetendheid en verwar ring. De materie ging een niet gering aantal Leidse bestuur- deren kennelijk wat boven het petje. Het voorlopig bestuur begon dus in het luchtledige. Naar wat ik in mijn oorschelp heb opgevangen beoogt men tot een zodanige organisatie te komen dat elke club stemrecht heeft, maar dat het aantal stemmen per club afhankelijk is van de grootte van de ver eniging. Een club met 1000 le den krijgt dus wat meer in de melk te brokkelen dan een vereniging met 80 leden. Met ingang van het nieuwe sei zoen, zo hoopt men, zal de In zestig jaar is er heel wat veranderd op de sportvelden. Kijk eens hoe onze bedovergrootmoeders hockey speelden. Een beeld van de eersteklassewedstrijd HDM-TOGO uit 1922. Hoe kuis en gedegen waren de rokken, hoe zwart de kousen en let ook eens op de stropdasjes en hoofddeksels. Dekselse meiden. i de Leidse Sportfederatie c slag kunnen. Het wordt de hoogste tijd. Kinsbergen Als Theo Kinsbergen inder daad volgend seizoen als coach de basketbalploeg van Leiden onder zijn hoede krijgt dan hebben we er een markante persoonlijk bij bin nen de stadspoorten. Wie en wat Kinsbergen is, we ten de kenners al lang Als men die kennis nog niet bezit, kan men zijn achterstand in halen door het interview te le zen dat Mart Smeets met hem had voor het april-n uan het tijdschrift "Sport In ternational". Hel gesprek gaat voornamelijk over spon soring en shirtreclame en Kinsbergen. een geslaagd za kenman, pakt daar met vuur en verve over uit. Je kunt veel van en over hem zeggen, maar niet dat hij onduidelijk Socialisten ("de z.g linkse men sen") die niet voor shirtrecla me zijn, noemt hij aan het eind van zijn betoog "onge wassen mannetjes" De regelingen die het ministerie van CRM heeft ontworpen voor reclame tijdens tv-uit- zendingen van sportwedstrij den worden door hem betiteld als "dictatuur, bedilzucht, be moeizucht Het gaat volgens Kinsbergen om "idioten die hun waani deeën aan anderen trachten op te leggen" Ethiek tn deze materie krijgt het woord "gelul" mee Op Smeets' opmerking dat in de jaren zeventig ook nogal wat sponsors "de boel belazerden geeft hij als antwoord "Dat is opgeblazen door de linkse journalisten. Steeds weer werd gesteld dat sportsponso ring niet goed was aan de hand van slechte voorbeel den. De verhalen van de goe de sponsors hoorde en hoor je nooit". De missers, de pijnlij ke affaires doet Kinsbergen af met "er zijn altijd mensen die dingen verkeerd doen". Je krijgt uit het interview de in druk dat diies moet wijken voor zakendoen en zaken mensen. En die dient men ze ker niet op de handen te kij ken Die Kinsbergen. Hij doet een beetje denken aan de haan die meende dat de zon was opgegaan om hém te horen kraaien. Een formidabele man. We rul len nog véél van hem horen Cruijff Het lag aan de bal. zo verklaar de Johan Cruijff de matige eerste helft van Ajax-PSV. Het lag aan de bal. Dót excuus hebben we in jóren niet meer gehoord. Patrick Swier deelt beslissende klap uit BOEDAPEST Het geluk lachte de Nederlandse tafeltennissers gisteren in Boedapest in alle opzichten toe. De Oranje-mannen slaagden er zelfs op de valreep in om Italië van zijn ongeslagen status te beroven (5-4) en waren tegelijkertijd getuige van de kostbare misstap van concurrent Turkije tegen Zwitserland. De Turken vielen door hun neder laag uit de promotierace om een plaats in de eerste categorie en Nederland eindigde zeer onver wacht op de eerste plaats in de poule. Niet op eigen kracht dus, maar wel na een geslaagde, ener gie vretende machtsgreep. Eigenlijk had een aanvankelijk voortreffelijk marcherende Oranje-équipe de hulp van Zwit serland helemaal niet nodig ge had. De opdracht om met ten minste 5-3 van Italië te winnen en zo een beslissingswedstrijd af te dwingen, leek eenvoudig te kunnen worden uitgevoerd. De Italianen, die al zeker waren van hun recht op een promotietref- fen, kregen het-celluloid met gro te regelmaat om de oren gesla gen. Hersenletsel Bologna- speler Choidi FLORENCE (ANP) - Tijdens het competitieduel in de Ita liaanse eerste divisie tussen Fiorentina en Bologna is Bo- logna-verdediger Stefano Choidi ernstig aan het hoofd gewond geraakt. Choidi moest worden opgenomen op de afdeling intensive care van het Careggi-ziekenhuis in Florence. De 25-jarige spe ler kwam in botsing met Fio- rentina's spitsspeler Frances co Graziani tijdens een kop duel. Beide spelers bleven bewusteloos op het veld lig gen. International Graziani was na enkele minuten weer opge lapt. Op Choidi moest mond- op-mond-beademing worden toegepast, voordat hij op een brancard van het veld werd gedragen. In het ziekenhuis constateerden artsen hersen letsel, hetgeen tot gevolg had dat Choidi verlamd was ge raakt aan een deel van de lin kerhelft van zijn lichaam. Een jaar geleden was Fiorenti- na's sterspeler Giancarlo An- tognoni slachtoffer van een dergelijke botsing. Naar aan leiding daarvan is de interna tional een halfjaar uit de rou latie geweest. René Hijne en Henk van Spanje zorgden eendrachtig voor een riante 4-1-voorsprong. Hijne dwong Rosario Troilo overtui gend op de knieën (9, 15) en ach terhaalde kopman Massimo Cos- tatini zeer knap: -15, 21, 11. Van Spanje wees Giovanni Bissi te recht (19, -19, 17) en pakte ook Troilo in drie games in: 17, -18, 19. Alleen Patrick Swier kwam nog niet met een overwinning achter de tafel vandaan. In de eerste game speelde de voor de eerste keer door bondscoach Stencel ingezette Swier sterk te gen Costatini: 21-17. Daarna bleek de kracht van de Italiaan: 9-21 en 15-21. Swier zou ook Bissi tot drie games dwingen, zonder overigens tot succes te komen: -14, 19, -5. Het keerpunt in de kapitale wed strijd kwam toen Henk van Spanje bij een 4-2-voorsprong zijn tweede nederlaag in het lan- dentoernooi leed. Costatini moest de eerste game aan de Veenendaler inleveren (21-15), maar toonde zich bij 20-20 in de tweede - toen Van Spanje twee klappen van Oranje's victorie verwijderd was - bijzonder veer krachtig. Twee tikken waren vol doende om Van Spanje te laten capituleren (20-22). En ook de verlenging vormde een prooi voor de Italiaan (14-21). Kansloos De gezichten op de Nederlandse bank trokken helemaal wit weg toen Hijne vervolgens kansloos en voor het eerst ten onder ging tegen Bissi: -13, -11. Oranjes droom leek in een nachtmerrie te gaan eindigen: 4-4. Alle hoop werd daarna gevestigd op Pa trick Swier, die maar één op dracht had: winnen. De Avanti- Op WK ijshockey TAMPERE (ANP) In de strijd om de wereldtitel ijshoc key in de A-groep heeft Tsjechoslowakije gisteren een probleemloze overwinning behaald op de Verenigde Sta ten. Met 6—0 bleven de Tsjechoslowaken aan de goede kant van de score. De Amerikaanse ploeg werd vanaf de eerste minuut onder druk gezet, maar Tsjechoslowakije stuitte veelvuldig op de voortreffelijk reagerende doel man Glen Resch. speler, behalve door Stencel ook nadrukkelijk bijgestaan door clubcoach Gerard Bakker, deed méér. Hij troefde Troilo volledig af (7, 15), waarna hij het middel punt van een vreugdedansje werd. Bijna vijf en een half uur is Oranje bezig geweest om tot een identie ke prestatie als twee jaar geleden in Bern te komen. Het verschil met toen is, dat de promotiestrijd nu niet per se met een ongunstig resultaat behoefde te worden af gesloten. Noorwegen, dat als tweede in groep B eindigde, en Nederland maken vandaag on derling uit wie er samen met de winnaar van Italië-Finland over gaat naar de eerste categorie. Milan Stencel over het bereikte re sultaat: „Het was een moeilijke wedstrijd. Iedereen heeft goed gevochten en de atmosfeer in de ploeg kan ik me niet beter voor stellen. De ploeg zou niet beter kunnen als ze hier heeft laten zien. Ik ben dan ook zeer con- Ook Patrick Swier toonde zich te vreden: „Ik kwam vandaag voor het eerst in actie en speelde ge lijk drie wedstrijden. Tegen Ita lië moest ik er wel even inko men. maar voor de partij tegen Troilo heb ik geen echte angst gehad. Gerard Bakker praatte me moed in. Hoewel het niet he- Avanti-speler Patrick Swier (hier op archieffoto in actie) deelde in de wedstrijd tegen Italië de beslissende klap uit voor de Oranje-tafeltennis sers. lemaal correct is, heb ik me ook door hem laten coachen als het om de service ging. Ik vind dat dat moet kunnen. Ik heb nu een maal vertrouwen in Gerard, die mijn clubcoach is. Ik geloof niet dat Milan daar een probleem van moet maken" De alles beslissende pot tegen Ita lië werd voor Nederland omslo ten door de weinig zeggende duels tegen Portugal en Luxem burg. In beide gevallen werd het 5-0. De Portugezen werden door Anne Vlieg (twee maal). Patrick Swier (twee maal) en Ron van Spanje op nul gehouden. Direct na Italië - door het langdurige verloop ontstond er een vertra ging en moest Nederland zeven uur achtereen in de arena - kreeg Luxemburg zijn portie van Henk van Spanje (twee maal), René Hijne (twee maal) en Patrick Swier. Bij de dames moet Nederland met Bulgarije gaan uitmaken wie zijn plaats in de hoogste afdeling be houdt. Zweden drukte Joegosla vië stevig op de laatste plaats en Nederland eindigde door een 3-1- nederlaag tegen Duitsland als voorlaatste. Bettine Vriesekoop zorgde traditiegetrouw voor de enige tegen-score. Zij versloeg Ursula Kamizuru in drie games: -15, 19, 17 Sandra de Kruijff ver loor van Kruger en Kamizuru. WIM VAN WANROOIJ PARIJS (ANP) - De raad van be roep van de Internationale Auto mobielfederatie (FIA) heeft gis teren de winnaar van de grote prijs van Brazilië voor formule I wagens, de Braziliaan Nelson Pi quet (Brabham) en de als tweede aankomende Fin Keke Rosberg (Williams) gediskwalificeerd. De wagens van beide coureurs ble ken tijdens de op 21 maart in Rio de Janeiro gereden wedstrijd niet te hebben voldaan aan het minimale gewicht van 580 kg. Tegen de uitspraak van de raad is geen beroep mogelijk. De Italiaanse en Franse bond had den op verzoek van de renstallen Ferrari en Renault protest aange tekend bij de FIA Door de uit spraak van de FIA werd de Fransman Alain Prost (Renault) winnaar van de G .P. van Brazilië Prost was op 21 maart als derde over de eindstreep gekomen voor de Engelsen John Watson (McLaren) en Nigel Mansell (Lo tus). Na twee speelperioden stonden de Tsjechoslowaken slechts met 2-0 voor. Pas in de derde perio de klapte de door Resch over eind gehouden Amerikaanse de fensie in elkaar en kon Tsjecho slowakije de marge tot zes doel punten uitbouwen: 6-0. De Ver enigde Staten leed zijn vierde achtereenvolgende nederlaag m het wereldtiteltoernooi. De ploeg kan vooral aanvallend geen vuist maken. Titelverdediger Sowjet-Unie is in Finland niet te stuiten. Tegen gastland Finland behaalde de Sowjet-ploeg de vierde achter eenvolgende overwinning: 8-1. Na de eerste penode was de strijd al gestreden De Sowjet- Unie leidde toen met 6-0, nadat T "T het een Hemnndr,I.P van cn,l. Stand .n de stnjd het een demonstratie van spel en schaatskwaliteit had wegge geven. Finland kon als tegen stander slechts in de tweede pe riode wat betekenen. Desinteres se aan Sowjet-zijde deed de winst in die periode naar Finland gaan (1-0). In de laatste periode bepaalde de Sowjet-Unie de eindstand soepel op 8-1. De ti telverdediger gaat met acht pun ten ruim aan de leiding in de we reldtitelstrijd. vooral in de eerste twee perioden wegschaatsen. De nederlaag van 7-1 was verdiend voor het timi de West-Duitsland. daar was coach Xavier Unstnn het geheel mee eens Canada klom naar de tweede plaats in de tussenstand. Zweden behaalde tegen Italië de tweede overwinning uit vier wedstrijden: 5—3. De zege op het Italiaanse team ging de Zweden niet gemakkelijk af De techni sche leiding maakt voor de sa menstelling van de vooraf als zwak bestempelde Italiaanse ploeg gebruik van Noordameri- kaanse profs, die toevallig de Ita liaanse nationaliteit in hun pas poort hebben staan. Deze metho de heeft Italië tot een gevaarlijke outsider gemaakt i het A-wereldkam- pioenschap ijshockey in Finland 1 Sowjet-Unie 2. Canada 3. Zweden Tsjechoslowakije West-Duitsland 6 Finland 7 Italië 8. Verenigde Staten West-Duitsland is weer terug in de werkelijkheid. Het Canadese ijs- hockeyteam, bestaande uit ge louterde profs, maakte voorlopig een eind aan het verrassende op treden van de Westduitsers Met 7—1 werd West-Duitsland ver pletterd. Canada, onder aanvoe ring van sterspeler Wavne Gretz- ky, keek slechts in de eerste pe riode even tegen een achterstand aan. maar liep daarna onweer staanbaar weg West-Duitsland was geïmponeerd door het Cana dese machtsvertoon en liet zich WAT MOOR IK- WIEf? 8CVEN M'N 1 MOOTP \JOOX EEN GEROMMEL7 *->s/ ZIT 'T OAK5ÖMS LOS r\OC EH erf' EINDHOVEN (GPD) - Willy van der Kuylen gaat aan het eind van dit seizoen weg bij MW De 35 jange voetballer, die vorig sei zoen PSV verruilde voor de Maastrichtse eredivisieclub, weet nog niet of hij voor een an dere vereniging zal gaan voetbal len. De mogelijkheid bestaat dat Van der Kuylen. die wegens een bles sure vele weken niet voor MW kon spelen, volgend seizoen een fiinctie zal gaan bekleden bn PSV Het bestuur van PSV heeft Jac ques de Wit, de trainer van EW Eindhoven, voor het volgend sei zoen als trainer voor de jeugd aangetrokken De Wit. die aan het eind van dit seizoen bij EW vertrekt, zal als jeugdtrainer in volledige dienst komen van de Eindhovense eredivisieclub De verbintenis geldt voor een jaar Met aanstellen van De Wit als jeugdtrainer hoopt PSV een be tere doorstroming van de jeugd naar het tweede en eerste elftal te bewerkstelligen In de afgelopen jaren is geen enkele speler vanuit de PSV jeugd doorgedrongen tot het toptcam. waarvoor steeds nieuwe spelers moesten worden aangekocht

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9