Bibliotheek wordt duurder OlOlK? C Open procedure brengt D'66 in moeilijkheden Jongeren: Vandalisme moet strenger bestraft" Geen verkiezingen voor ultrarechts Verwachting staatssecretaris De Boer CRM Beatrix pleit voor eigen mening in NAVO Dezeweek bij de melkman: 15k^ PvdA houdt vast aan -1 pet. voor minima DINSDAG 20 APRIL 1982 ROTTERDAM (ANP) - Meer dan zestig procent van de jongeren vindt dat vandalisme strenger moet worden bestraft. Dit blijkt uit een onderzoek dat de Leidse criminoloog dr. A. Hauber in op dracht van de gemeente Rotter dam heeft verricht. Hauber, die twee jaar met het onderzoek be zig is geweest, heeft ruim vijf honderd Rotterdamse jongeren (scholieren, werkenden en werk lozen) uitgebreid ondervraagd. Hij komt tot de conclusie dat ver nielingen voornamelijk worden aangericht om stoer te doen en uit verveling. Het merendeel van de jongeren vernielt niet uit on vrede, achterliggende proble men of frustaties, maar uit een soort gewoonte. Slechts een kleine groep rekent Hauber onder de "echte vanda len". Zij zijn eerder met de poli tie in aanraking geweest voor an dere delicten. Deze jongeren Binnenland hebben vaak ouders die er niet in geïnteresseerd zijn wat hun kin deren doen en hoe laat zij thuis komen. Ook Hauber vindt dat er tegen de vernielers strenger moet worden opgetreden, hoewel dit niet ge paard moet gaan met agressief optreden van de politie. Het straffen moet consequenter ge beuren. Van de jongeren moet worden geëist dat zij het verniel de zelf opknappen. Op deze ma nier kunnen straf en opvoeding hand in hand gaan. Volgens de onderzoeker kunnen de scholen een belangrijke rol spelen door ervoor te zorgen dat er na schooltijd een opvangmo- gelijkheid is. Veel jongeren zeg gen dat zij niet weten wat zij na vier uur 's middags moeten doen. Club- en buurthuiswerk blijkt hierin te kort te schieten. De scholen kunnen volgens Hau ber ook aan de opvoeding van de leerlingen bijdragen door ervoor te zorgen dat zij elke dag de school moeten bijhouden en be kladdingen moeten weghalen. Op die manier leren de jongeren er op te letten dat hun school ook buiten schooltijd niet wordt ver nield. Als dat niet gebeurt zou den die scholen hun ruitenscha- de niet vergoed moeten krijgen vindt Hauber. Hij meent dat de scholen er zelf ook schuld aan hebben dat er steeds meer wordt vernield. "Schoon en netjes wordt minder vaak vernield", zo blijkt uit een onderzoek. Dit laatste is ook ge bleken bij de wachthuisjes van het Rotterdamse vervoersbedrijf RET. Daarom meent Hauber dat ermee doorgegaan moet worden om bekladde en vernielde zaken zo snel mogelijk te herstellen. De "echte" vandalen zouden vol gens Hauber door politie en jus titie anders moeten worden aan gepakt. Het is volgens hem dui delijk dat deze jongeren met vaak slecht familie-omstandig heden, beter moeten worden op gevangen, vooral als na een paar keer blijkt dat straffen niet helpt Voor deze categorie jongeren, die vaak als leider bij vernielin gen fungeren, zouden club- en buurthuizen goed werk kunnen verrichten. UTRECHT (ANP) - "Ook het bibliotheekwerk moet inleveren. Om het peil van het werk toch te kunnen handhaven zal aan de gebruiker een grotere eigen bijdrage moeten worden gevraagd". Dat zei staatssecretaris H. de Boer (CRM) gisteren in Utrecht op de jubileumbijeenkomst van het 10-jarige Nederlands Bibliotheek- en Lectuurcentrum (NBLC). Anderhalve ton "geldconfetti" voor B en W GOUDA (ANP) Een boze Gouwenaar heeft gister avond tijdens de vergadering van de gemeenteraad in het stadhuis 150.000 gulden aan papiergeld in het gezicht van de leden van het college van burgemeester en wethouders geworpen. De geldconfetti zorgde voor grote opschud ding in de vergadering. Een verbouwereerde burge meester K.F. Broekens schorste de vergadering voor tientallen minuten. De 45-ja- rige geldstrooier werd door bodes het stadhuis uitgezet, terwijl ambtenaren de bank jes verzamelden. De anderhalve ton ontving de Gouwenaar voor een perceel grond dat door de gemeente na vijftien jaar conflict in het najaar van 1981 via een ge rechtelijke uitspraak werd onteigend. die ter plekke twintig garageboxen verhuurde en een werkplaats had, vindt de som te weinig. "Ik wil geen fooi, maar recht", is zijn me ning. Hij heeft met zijn be drijfje moeten stoppen, maar woont nog wel op het per ceel. De Fietsenpark in tuin van vrouw AMSTERDAM (ANP) - In de achtertuin van een woning in Amsterdam heeft de. politie gisteren veertig zo goed als nieuwe fietsen in beslag ge nomen. De politie hield de 45-jarige bewoonster op ver denking van diefstal aan. De vrouw zelf verklaarde dat zij de fietsen op de Waterloop- leinmarkt had gekocht, aldus een politiewoordvoerder. De politie was getipt door om wonenden die het maar vreemd vonden dat er in de tuin zoveel nieuwe fietsen stonden te verroesten. De bewindsman schetste een aan tal nieuwe taken die het biblio theekwezen volgens hem in de komende tijd op zich zal moeten nemen. Tegenover die nieuwe ta ken zullen, zei de staatssecreta ris, weinig of geen extra midde len staan. Om het hoofd boven water te hou den zullen de bibliotheken dan ook een groter deel van hun kos ten bij de gebruikers in rekening moeten brengen. Hoeveel hoger de eigen bijdrage van de lezers in de toekomst zal uitvallen gaf De Boer niet aan. Groei De explosieve groei in het gebruik van bibliotheken, zoals die de af gelopen tien jaar te zien is ge weest, is volgens de bewindsman voorbij. De bibliotheken zullen zelfs hier en daar met een lichte teruggang rekening moeten hou den, zei hij. Het NBLC, het over koepelende orgaan van de open bare bibliotheken, zal zich dan ook moeten gaan bezighouden met de inhoudelijke verdieping van het werk. Het groeiende aantal buitenlan ders, de toenemende belangstel ling voor volwasseneducatie en de ontwikkeling van nieuwe in formatietechnieken zijn zaken waar de biliotheken de nodige aandacht aan moeten besteden. Ook de invoering van de Kaderwet Specifiek Welzijn in 1984 zal het nodige van de biliotheken ver gen, aldus De Boer. Zij zullen, als de wet er is, voortaan door de ge meenten worden betaald uit de zelfde pot waaruit ook de subsi dies van andere welzijnsinstel- lingen komen,. Raad van State: Centrumpartij wel DEN HAAG (ANP) - De Neder landse Volksunie en de lijst Glimmerveen mogen niet onder die namen deelnemen aan de ge meenteraadsverkiezingen op 2 juni. De Centrumpartij mag zich wel laten registreren. Dat heeft de afdeling rechtspraak van de Raad van State gisteren bepaald. De laatste partij wil in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht uitkomen met een lijst. De afde ling van de Raad van State deed uitspraak over bezwaarschriften, ingediend tegen registratie van de Centrumpartij, de Nederland se Volksunie en de lijst Glim merveen door de centrale stem bureaus in de vier steden en nog een aantal andere splinterpartij- Bij de uitspraak dat de Centrum partij zich wel mag laten registre ren zegt de afdeling rechtspraak dat er geen dusdanig zwaarwe gende redenen zijn die verband houden met de openbare orde en goede zeden, dat op grond daar van de gevraagde registratie had moeten worden geweigerd. Over de Nederlandse Volksunie zegt de afdeling dat deze partij in het recente verleden is opgetre den op een wijze, die niet anders dan in strijd met de openbare or De bezwaarschriften tegen de Cen trumpartij waren afkomstig van particulieren, organisaties van Surinaamse werknemers, bui tenlandse werknemers en poli tieke partijen. Al deze groeperin gen hadden onoverkomenlijke bezwaren tegen wat zij noemen het "sterk racistische karakter van de Centrumpartij". Zij wezen in dit verband op het feit dat de Nederlandse regering in een toelichting op het vijfde rap port inzake de toepassing van het internationale verdrag tot uitbanning van elke vorm van rassendiscriminatie de Centrum partij als racistisch afschilderde Het Haags initiatief tegen fascisme en discriminatie (HIFD) betreurt de uitspraak van de Raad van State om de Centrumpartij voor registratie door het centraal stembureau in Den Haag toe te laten. Het HIFD, waarin onder anderen vertegenwoordigd parti culieren, organisaties van Suri naams werknemers, buitenland se werknemers en politieke par tijen, had bij de Raad van State een bezwaarschrift ingediend te gen registratie van o.m. de Cen trumpartij. ADVERTENTIE WEERRAPPORTEN ei d E G s c~ 1 1 E o if Amsterdam zwaar bew. 14 3 0 De Bilt 13 3 0 Deelen 14 2 0 Eelde 12 -3 0 Eindhoven onbewolkt 15 2 0 Den Helder half bew. 9 5 0 Rotterdam licht bew. 13 0 Twente 14 1 0 Vlissingen onbewolkt 13 4 0 Zd. Limburg onbewolkt 15 2 0 Aberdeen 12 3 0 Barcelona licht bew. 17 9 0 licht bew. 12 2 0 Bordeaux onbewolkt 22 2 0 Brussel onbewolkt 15 •4 0 Frankfort zwaar bew. 15 4 0 Genève onbewolkt 16 1 0 Helsinki onbewolkt 5 -3 0 Innsbruck 13 2 0 Klagenfurt licht bew. 9 -3 1 Kopenhagen onbewolkt 13 1 03 Lissabon onbewolkt 19 11 0 Locamo geheel bew. 16 8 19 Londen onbewolkt 15 2 0 Luxemburg half bew. 14 5 0 Madrid onbewolkt 16 5 0 Malaga onbewolkt 19 10 0 Mallorca licht bew. 16 3 0 München zwaar bew. 10 0 Nice regen 16 11 2 Oslo onbewolkt 14 1 0 Parijs onbewolkt 17 3 0 19 10 0 Split onbewolkt 8 0 Stockholm licht bew. 11 -4 0 Wenen licht bew. 10 •1 07 onbewolkt 14 0 0 Las Palmas onbewolkt 20 13 0 Beiroet onbewolkt 5 0 Tel-Aviv licht bew. 22 14 0 Koningin Beatrix en president Reagan gefotografeerd bij het Witte Huis tijdens het spelen van het Wilhelmus, dat volgens onze correspondent in de VS veel Amerikaanse toeschouwers van het staatsbezoek blijken te kennen. (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - Koningin Bea trix en prins Claus hebben in de Verenigde Staten gisteren een stralend welkom gekregen. Toch zijn bij alle klaroengeschal en vlagvertoon op het zuidelijke ga zon van het Witte Huis, en ook op het departement van buitenland se zaken en in de toespraak bij het staatsiediner de politieke verschillen van opvatting tussen Nederland en de VS niet buiten beschouwing gebleven. Koningin Beatrix heeft, voorzover men dat in de context van een staatsbezoek kan zeggen, voor Nederland het recht op een eigen mening binnen het Atlantisch bondgenootschap opgeëist en daarenboven respect voor de rechten van de mens geken schetst als een essentieel onder deel van het buitenlands beleid van democratieën. President Reagan droeg in zijn welkomstwoorden al een poli tiek motief aan, nadat het Wilhel mus met de 21 saluutschoten en De welkomsceremonie op het Witte Huis werd live uitge zonden op een van de grote televisiestastions, 'Cable Net work'. De toespraak van pre sident Reagan kwam in zijn geheel op de beeldbuis, ter wijl koningin Beatrix halver wege werd onderbroken door een reclame-spot voor gras machines. ADVERTENTIE het Amerikaanse volkslied wa ren verklonken: „Op deze pla neet genieten de mensen slechts op enkele plaatsen van vrijheid en rust. Zij moeten zich bewust zijn van de prijs van zulk wel zijn". In een zinsnede daaraan voorafgaand zei hij niet zonder politieke bijbedoeling: „De er kenning van de menselijke waar digheid is een belangrijker goed dan de rijkdom door handel ver worven en door nijverheid. En het verlangen naar vrede is machtiger dan de dreiging van een tiran", en voorts: „Als totali taire landen wordt toegestaan militaire superioriteit te verkrij gen, zullen vrijheid en vrede nog uitsluitend afhangen van de wel willendheid van tirannen" Lila hoed Koningin Beatrix (in een opgewek te zomerjurk met gekleurde bal letjes en een licht lila hoed, alme de beige schoenen en handtas) herinnerde aan de 200 jaar van nooit onderbroken diplomatieke en handelsbetrekkingen: „In ze kere zin kunnen wij ons bezoek beschouwen als een mijlpaal op een reis die zo'n tweehonderd jaar geleden is begonnen en waarvan het einde nog niet in zicht is". De koningin zei ook dat een staatsbezoek te kort is om zo'n uitgestrekt gebied als de VS te leren kennen en dat zij dat la ter dit jaar in het kader van een officieel bezoek hoopt te doen. De formele ontvangst op het Witte Huis had plaats tegen het adem benemende decor van Washing ton in de lente, met bloeiende magnolia's en andere bloesems als omlijsting voor het Washing ton Monument en dat voor presi dent Jefferson, blinkend wit in het zonlicht. iSassen die monu menten en het podium de stuk ken geschut voor de saluutscho ten en op het gazon de erewacht van de Amerikaanse strijdkrach tonderdelen, met de vlaggen van de Amerikaanse staten, de natio nale vlaggen en een stramme exercitie van een korps pijpers in traditionele uniformen van twee eeuwen geleden. Terzijde, op de trappen van het bordes, de kla roenblazers. Kortom, een feeste lijk gebeuren, omlijst met pracht, oraal en machtsvertoon. In Arlington (Virginia) stelde ko ningin Beatrix een gerestaureerd Nederlands carillon weer in ge bruik en legde zij samen nu l haar man een krans op het graf van de onbekende soldaat. „Er is iets mis met de partij. De indruk wordt gewekt dat D'66 in Noord- en Zuid-Hol land bestaat uit postzegel- fraudeurs en pyromanen". Een actief D'66-lid spreekt hiermee zijn ongerustheid uit over de affaires die de afgelo pen weken binnen Democra ten '66 hebben gespeeld en nog spelen. Jaap Bregman, fractievoorzit ter van de Haarlemse ge meenteraad, steekt in over spannen toestand zijn huis in brand Flip Pieters. Zuidhol lands lijsttrekker bij de Sta tenverkiezingen. blijkt 13 jaar geleden drie weken in de cel te hebben gezeten wegens fraude met postzegels. Bovendien heeft penningmees ter Karei Klaver aangekon digd dat hij zijn functie neer legt en uit de partij treedt Vanwege het verwijt van het hoofdbestuur dat hij infor matie over Pieters zou heb ben achtergehouden. Een commissie uit het hoofdbe stuur die de zaak Pieters heeft onderzocht, conclu deerde over Klaver dat deze „het belang van de partij on dergeschikt heefi gemaakt aan zijn persoonlijk gewe ten". Klaver meent dat het hoofdbe stuur hem dat verwijt niet mag maken. Hij heeft in ja nuari een gesprek tussen par tijvoorzitter Van Berkom en Pieters geregeld en aangeno men dat daar de zaken zijn doorgesproken. Daarmee was voor hem de kous af. Te meer daar niemand hem om verdere informatie heeft ge vraagd. Bovendien vindt hij niet dat hij informatie moet verstrekken over een ander die zelf daartoe in staat is. Dat het bestuur hem toch verwijten maakt is voor hem reden om D'66 de rug toe te keren. Royement Het hoofdbestuur van D'66 bleef niet lijdzaam toezien toen de goede naam van de partij in opspraak kwam. Bregman werd van de kandi datenlijst voor de gemecn- traadsverkiezingen die in ju ni worden gehouden, ge schrapt. Volgens de statuten van de partij was dat alleen mogelijk door hem als lid te royeren, aldus Van Berkom. Verder werd Pieters uit de par tij gezet nadat was gebleken dat hij niet van plan is zijn ze tel in de Provinciale Staten op te geven. Op het eerste ge zicht een vreemde reactie van het hoofdbestuur. Het begin selprogramma van D'66 om schrijft immers zo mooi: „De terugkeer van gedetineerden in de maatschappij dient van af de eerste dag van de deten tie te worden bevorderd". De Vereniging van Reclasse- ringsinstellingen vindt de reactie van het D'66-bestuur „nogal verwerpelijk". „Men moet mensen hun justitieel verleden niet nadragen. Het is dertien jaar geleden ge beurd en het heeft geen re levantie voor zijn huidige hoedanigheid", aldus een woordvoerder. "Vervelende zaken" Van Berkom ontkent dat het hoofdbestuur Pieters heeft geroyeerd om zijn .justitiële verleden". Volgens de voor zitter heeft Pieters al in ja nuari meegedeeld dat hij dne weken in de cel had gezeten vanwege „betrokkenheid bij een faillissement waar verve lende zaken waren gebeurd" Toen heeft het hoofdbestuur gezegd dat Pieters zijn straf had uitgezeten en dus niets zijn kandidatuur in de weg stond. Achteraf bleek dat Pieters slechts een gedeelte van de waarheid had gezegd en „politiek relevante zaken" had achter gehouden. Alleen daarom is hij uit de party ge zet, aldus Van Berkom. Een parallel met Aantjes. die ja renlang verzweeg in de Gcr maanse SS te hebben ge diend, dringt zich op. Het CDA blijkt echter coulanter dan D'66 Aantjes ia nog steeds lid van zijn partij, be zoekt congressen en schnjfl artikelen in het CDA-party- blad. Procedure De problemen die D'66 nu heeft met Pieters zijn een ge volg van de open procedure van kandidaatstelling die de partij hanteert. Geen ballota gecommissie, geen getrapte verkiezingen door afdelingen en congressen. Iedereen die zes maanden lid is van de partij kan zich voor een verte genwoordigende functie op gegeven De kandidaten moeten behalve een formulier waarin naar al lerlei persoonlijke gegevens worden gevraagd, een verkla ring ondertekenen. Daarin staat alleen iets over 'goed' gedrag tijdens en na de we reldoorlog. De kandidaat mag geen racist of fascist zijn. Dat maakt dat de kandidaten moeten begrijpen hoe kwets baar zij zijn als zij iets achter houden. Bovendien maakt het de partij kwetsbaar als er iets fout gaat. Volgens Van Berkom wordt er in de partij al langer gedacht over een verbeterde procedure van kandidaatstelling Het gaat dan vooral over een betere informatie over de kandidaten naar D'66-leden toe. Nu nog kragen kandida ten die op een lijst van het hoofdbestuur zijn geplaatst vlak voor de stemming op een algemene ledenvergade ring slechts enkele minuten de tijd om zich aan de leden voor te stellen, waarna het congres een beslissing moet nemen. Succes Een ander probleem is het suc ces van D'66. De partij haalt de laatste jaren bij verkiezin gen steeds hogere percenta ges. Ook bij de jongste Sta tenverkiezingen kreeg D'66 er ongeveer 30 nieuwe zetels in Provinciale Staten by. Het aantal leden loopt niet pa rallel met deze styging. Van Berkom: „De mensen moe ten bewust kiezen voor D'66. Er zyn geen automatismen van geloof of klasse in de sa menleving zoals bij de andere drie grote partijen". Een gevolg van het tekort aan leden met ervaring in partij en bestuursfuncties is. dat een politieke carrière by D'66 zeer snel kan gaan Wie zes maanden lid is kan zich al kandidaat stellen voor een vertegenwoordigende func tie. Bovendien is bekend dat D'66 naar evenredigheid ge meten te weinig burgemees tersposten heeft. Wie eerste burger in een gemeente wil worden, kan zich waarschyn- Lyk het beste opgeven als D 66 lid Toch meent Van Berkom dat D'66 geen toevluchtsoord is van ambitieuze carrière-zoe kers. „Ik ken de samenstel ling van onze leden en die is kwalitatief goed voor verte genwoordigende functies. Bovendien is het pas één keer fout gegaan by Pieters Graaf maar eens bij andere partyen. dan kom je heel wat meer gevallen tegen GIJS KOREVAAR UTRECHT (ANP) - De fractie van de PvdA in de Tweede Kamer houdt vast aan een koopkracht verlies voor de laagste inkomens dit jaar van maximaal één pro cent. De socialisten voelen nu ts voor de gedachte van premier Van Agt om de min ëén procent alleen te laten gelden als van èën minimuminkomen meer mensen rond moeten komen. "Alle laagste inkomens moeten be schermd blyven. want zo staat het ook in het regeerakkoord vermeld", zo zei fractievoorzitter Wim Meyer voor de TROS-radio na afloop van het fractie dat gisteren in Utrecht plaats had Met de verschuiving van de pre mielasten voor een aantal sociale verzekeringen van de werkge vers naar de werknemers kan de PvdA alleen akkoord gaan als de werknemers een grotere mede zeggenschap knjgen over de be steding van de bedragen die de werkgevers als gevolg hiervan besparen. Ook vindt Meyer dat de zyns in ziens forse besparing op de over heidsfinanciën - ruim drie mil jard gedurende dit jaar - niet ten koste mag gaan van de werkgele genheid by de overheid.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7