Onderzoek: beïnvloedt werkloosheid gezondheid? PPT:hulp bij opvoeden gehandicapte kinderen Leidse klussenbank op zoek naar vrijwilligers "Jaarlijks meer geld ldnderdagverbHjven" Stichting: grote verborgen behoefte DEKLUSSENBANK Met dit aanplakbiljet tracht de klussenbank in Leiden vrijwilligers te werven. Concurrentie Daarom moeten aanvragen voor de klussenbank altijd verlopen via instellingen van maatschappelij ke dienstverlening, zoals Gezins verzorging, Dienstencentra so ciale dienst of FIOM. Het is na melijk niet de bedoeling dat de klussenbank gaat concurreren met Leidse vakbedrijven. Er mo gen geen klusjes worden gedaan die anders door een bedrijf zou den zyn uitgevoerd. Alleen die klusjes die anders zouden zijn blijven liggen komen in aanmer king. Wie als vrijwilliger bij de klussen bank wil werken, kan 's morgens tussen negen en een uur opbel len: tel. 149888, of langskomen bij de klussenbank, Breestraat 66 in Leiden. (In het gebouw van het Leids Vrijetijdscentrum). LEIDEN - Voor gezinnen die vra gen of problemen hebben bij de opvoeding van hun gehandicap te kind. bestaat sinds een jaar de stichting Praktisch Pedagogi sche Thuishulp (PPT). Deze stichting wil gezinnen helpen als er moeilijkheden zijn met het kind, zoals het niet willen slapen, eten, spelen of wanneer het kind steeds huilt en vaak om aandacht vraagt. De hulp wordt thuis, dus in de ver trouwde omgeving van zo'n ge zin gegeven. Een vrijwilliger komt regelmatig bij het gezin thuis en laat dan zien hoe ouders, en eventueel broertjes en zusjes, met het gehandicapte kind kun nen omgaan. Bedoeling is dat de ouders na drie maanden, of soms een halfjaar, zelf hebben geleerd hoe ze het kind het beste kunnen helpen bij de geestelijke cf licha melijke ontwikkeling. Het idee voor de stichting Prak tisch Pedagogische Thuishulp is afkomstig van het Sociaal Peda gogische Centrum, dat ouders met verstandelijk gehandicapte kinderen begeleidt. Dat gebeurt door maatschappelijk werkers en pedagogen die met de ouders en het kind praten. Praten en doen zijn echter twee verschilln- de dingen. Het bleek dat ouders vaak ook behoefte hebben aan een praktische begeleiding. Die praktische begeleiding wil nu de stichting Praktisch Pedagogi sche Thuishulp geven. Het is een zelfstandige stichting geworden, omdat hier niet alleen geestelijke gehandicapte, maar ook lichame lijk gehandicapte kinderen wor den geholpen. Bovendien vinden de medewerkers dat iedereen, ook mensen die nog niet bij een andere hulpverleningsinstelling staan ingeschreven, naar deze stichting toe moeten kunnen stappen. Daarom zijn by huisartsen foldertjes neergelegd met informatie over de PPT. Vrijwilligers De stichting heeft op het moment ongeveer vijftien vrijwilligers en twee ortho-pedagogen die ook op vrijwillige basis werken. Daarbij kan de stichting nog wel wat vrijwilligers gebruiken. Ge zocht worden mannen en vrou wen die ervaring hebben met het werken met een gehandicapt kind en eventueel de ouders. Een opleiding in die richting is niet speciaal nodig; wel moeten gega digden eerst een training volgen, waarbij ze via rollenspelen en vi deo-banden kennis maken met het soort werk. Tijdens het werk zelf worden ze ook voortdurend begeleid door de ortho-pada- goog. Op het moment heeft de stichting nog niet te kampen met lange wachtlijsten, - maar vermoed wordt wel dat er een grote ver borgen behoefte bestaat aan de geboden hulp. Bewust wordt echter niet teveel ruchtbaarheid aan het project gegeven omdat de financiële situatie van de stichting een wankele is. Dit jaar nog geniet de stichting een sub sidie van het Nederlands Kinder postzegel Comité, maar volgend jaar moet de overheid de hulp verlening gaan bekostigen. Van de zijde van de overheid is echter nog niets positiefs verno men. Dit- terwijl de PPT zelf vindt dat de stichting voor de overheid kostenbesparend werkt. "We werken heel preven tief. Als jonge kinderen al bege leid worden in hun ontwikke ling, worden moeilijkheden op latere leeftijd vaak voorkomne. Bovendien blijkt het, wanneer een kind thuis wordt begeleid, dat opname in een internaat voorkomen kan worden. Dat werkt toch allemaal erg kosten- beperkend". Wie belangstelling heeft vrijwilli ger bij de stichting Praktisch Pe dagogische Thuishulp te wor den, kan overdag bellen 071-769246 of 's avonds naar 020-246166. Omdat het werkge bied van de PPT heel noordelyk Zuid-Holland omvat, worden ook vrijwilligers gezocht in Al phen, bollenstreek en Katwijk. PAGINA 4 DINSDAG 20 APRIL 1982 Initiatief vooral voor werklozen bestemd LEIDEN - Stel, je bent bejaard en moet rondkomen van je AOW. Je zit al een tijdje tegen een behan getje aan te kijken dat eigenlijk nodig aan vernieuwing toe is. Het geld voor een beroepsbehan ger ontbreekt echter ten enen male. De buren wil je niet ver plichten en de kinderen hebben het te druk of wonen erg ver weg. Nu, denk je, dan moet ik nog maar een paar jaar tegen dat bruine behang aankijken. Dergelijke tafereeltjes doen zich in deze dure tijd vaak voor. Of het nu om een verschoten behan getje gaat. een lekkende kraan, een plafond dat nodig gewit moet worden of het leggen van vloerbedekking, het zijn alle maal karweitjes die dringend een kundige hand vragen. Niet ieder een kan het zich echter permitte ren een vakman in te huren: voorrydkosten, BTW en uurloon maken dat het kleinste karweitje toch nog tientallen guldens kost. Voor al die karweitjes die wel no dig zijn maar die vanwege de ho ge kosten toch achterwege moe ten blijven, wordt in Leiden eerstdaags een klussenbank op gericht. Tegen een zeer geringe vergoeding komen vrijwilligers het karweitje klaren. En het mes snijdt aan twee kanten: de vrij willigers (bijvoorbeeld werklo zen. WAO-ers of AOW-ers) kry- gen de gelegenheid hun vrije tijd zinvol te besteden en hun vakbe kwaamheid op peil te houden. Behoefte Het idee voor een Leidse klussen bank dateert al van bijna drie jaar geleden. De Vrijwilligers- centrale, het Werklozen Advies centrum, het Leidse Vrijetijds centrum en de Stichting Welzijn namen het initiatief een klussen bank op te zetten waar vrijwilli gers klussen opknappen voor mensen die geen geld hebben om een vakman te betalen en niet op een andere wijze gehol pen kunnen worden. Er bleek een grote behoefte aan een der gelijke instelling te bestaan. Dienstencentra voor bejaarden en de Stichting Gezinsverzor ging komen dagelijks met men sen in aanraking die voor de diensten van een klussenbank in aanmerking zouden komen. Klussen genoeg dus. Ook het beno digde gereedschap is inmiddels al aangeschaft en er komt subsi die van het Koningin Juliana- fonds en de gemeente. Twee par t-time administratieve krachten en een technisch coördinator staan al in de startblokken om het kantoortje in het Leids Vrije tijdscentrum te bemannen. Het enige dat nu nog ontbreekt is voldoende vrijwilligers om de klussen straks op te gaan knap- Ambtenaar De Droog onderscheiden Gemeente in plan: pen. Zodra die gevonden zijn kan de klussenbank gaan begin- Als vrijwilligers worden mannen en vrouwen gezocht van alle leef tijden, die wel of niet een vakop leiding hebben. Gemikt wordt op mensen die geen werk heb ben en iets zoeken om hun vrije tijd zinvol te besteden. Zij krij gen voor hun werkzaamheden niet betaald; wel komt er een on kostenvergoeding en wordt er voor de vrijwilligers een ongeval lenverzekering afgesloten. Gun stig voor vrijwilligers is ook dat zij via de klussenbank cursussen kunnen volgen in bijvoorbeeld behangen. Wat op de cursussen wordt geleerd kunnen ze boven dien direct in praktijk brengen en als ervaring aanvoeren bij eventuele sollicitaties. De opzet van de klussenbank lijkt dus simpel: de ene mens helpt de ander, beiden worden er beter van. Toch zit er voor de vaste krachten nog heel wat werk vast aan het reilen en zeilen van een klussenbank. Nauwkeurig moet worden nagegaan bij wie een klusje mag worden opgeknapt: de hulpvrager mag geen hoger inkomen hebben dan het netto minimumloon en de klussen bank moet er zeker van zijn dat de klus niet door woningbouw vereniging of gemeente moet worden opgeknapt. LEIDEN - De heer Chr. JW. De Droog (zie foto) heeft gister middag uit handen van bur gemeester Goekoop de ere-me- daille in goud verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in ontvangst genomen. De koninklijke onderscheiding werd hem uitgereikt ter gele genheid van zijn vervroegde pensionering. De heer De Droog (63) is vanaf 1945 in gemeentelijke dienst geweest. Sinds 1971 is hij werkzaam bij de gemeente Leiden, bij het Bureau Representatie en Kabinet van de afdeling be stuurlijke en juridische aan gelegenheden. De heer De Droog heeft zich verder voor de gemeente bezig gehouden met internationale sportuit- wisselingen. LEIDEN - Kan werkloosheid de gezondheid beïnvloeden? Op de ze vraag probeert de World Health Organisation (WHO), met het oog op het steeds groter wor dende leger niet-werkenden, de komende jaren antwoord te krij gen. Tien landen in Europa, waaronder Nederland, zijn twee jaar geleden onder leiding van de WHO bij elkaar gekomen om hier eens over te praten. Al snel bleek dat de onderzoekers, om de ronde tafel gezeten, het vermoeden hadden dat er een re latie bestond tussen werkloos heid en gezondheid, echter nie mand kon cijfers leveren of pre cies aangeven wat daar nu de oorzaken voor zijn. En zoals men weet: in de wereld van weten schappers tellen alleen de harde feiten en geen veronderstellin gen en vermoedens. Vandaar dat de WHO het voorstel deed hier een gezamenlijk onderzoek naar te beginnen. Wetenschapper, mevrouw I. Spruyt, verbonden aan het Insti tuut voor Sociale Geneeskunde in Leiden, is nauw betrokken bij dit onderzoek. Met het geld dat zij heeft gekregen van het Neder lands Praeventiefonds probeert zy een aandeel in het Europese project te leveren. De onderzoe kers uit de diverse landen komen eenmaal per jaar bijeen om de verzamelde gegevens uit te wis selen. Ieder land heeft zo zijn eigen on derzoek. Mevrouw Spruyt be kijkt de levensomstandigheden van kostwinners (zowel mannen als vrouwen) tussen de 30 en 50 jaar, die werken en niet werken. Samen met een mannelijke colle ga voert zij vele gesprekken met deze mensen en hun familiele den. Al deze gezinnen komen uit Leiden en omgeving en zijn via het arbeidsbureau aangezocht. Hoewel het allemaal nog maar ge- gevens uit de losse hand zijn, waarschuwt mevrouw Spruyt, blijkt uit de eerste twintig ge sprekken duidelijk dat werkloos heid niet een onderwerp is waar men makkelijk over praat. Kraakwagen Spruyt: "Sommige ondervraagden geven eerlijk dat ze zich scha men geen werk te kunnen vin den. Ze komen met kreten: werkloos zijn is net zoiets als ie mand bij de kraakwagen zetten. Een ander omschreef het als: kanker en werkloosheid in beide gevallen mijden ze je als de pest. Daarnaast wordt er in het alge meen veel geklaagd over de dienstverlenende instanties. Ze hebben het dan over: geen bege leiding, we verkeren te lang in het onzekere en ambtenaren die kijken alsof ze het allemaal uit ei gen zak moeten betalen". Werkloosheid komt voor onder alle lagen van de bevolking. En alle maal hebben ze het er even moei lijk mee. Spruyt: "Een lijn is er nog niet te ontdekken maar wel is duidelijk te merken dat werk loosheid zwaar ingrijpt in een ge zinsleven. Aan niemand glijdt het voorbij. Het is ook niet iets watje deelt met anderen. Weinig mensen hebben behoefte aan werklozenclu bs Als het eerste onderzoek in Leiden is afgerond kan antropologe Spruyt eigenlijk pas met het ech te onderzoek beginnen. "Ik moet eerst weten wat zo de klachten en problemen zijn, voordat naar het verband tussen gezondheid en werkloosheid kan worden ge zocht. Je kunt toch niet zomaar vragen opstellen en conclusies trekken? De situaties zijn zo ver schillend". Voor dit degelijke eerste onderzoek heeft mevrouw Spruyt echter meer werkloze en werkende kostwinners (mannen en vrouwen) tussen de dertig en vyftig jaar nodig, waarmee zij ge sprekken kan voeren. De men sen die zijn aangeschreven via het arbeidsbureau hebben lang niet allemaal ja gezegd. Geen inzage Spruyt: "Een onpersoonlijk briefje in de bus nodigt natuurlijk ook niet erg uit". Zy wil daarop wel een toelichting geven. "Volledi ge privacy wordt gewaarborgd. Niemand komt te weten met wie we hebben gesproken. Er wordt beslist aan geen enkele instantie of persoon inzage in onze gege vens gegeven. Ook zijn wij geen net afgestudeerde studenten, die zomaar een onderzoekje opzet ten. De conclusies die wij trek ken en het verslag dat wij doen aan de WHO is volledig anoniem. En mijn collega en ik hebben al het een en ander aan levenserva ring opgedaan. Misschien stelt dat de mensen gerust". Aanmelding kan schriftelijk ge schieden via het Instituut voor Sociale Geneeskunde, Postbus 9605, 2300 R.C. Leiden; of telefo nisch 071-148333, toestel 3212. SASKIA STOELINGA LEIDEN - Het Leidse gemeente bestuur zal er naar streven om de middelen ten bate van de kinde ropvang jaarlijks te verruimen. Deze mededeling valt te lezen in het plan kinderdagblijven 1982 tot en met 1985. Ambtenaren ten stadhuize hebben deze nota ge schreven om het gemeentelijk beleid wat betreft dit onderwerp voor een aantal jaren aan te ge ven. Het vierjarenplan is een eis van het ministerie van CRM. Alleen wan neer gemeenten zo'n plan ma ken, kunnen zij geld krijgen van het rijk als bijdrage in de perso neelskosten van de kinderdag- verbijven Het nu verschenen plan heeft nog een voorloopig karakter; belanghebbenden heb ben een maand de tijd gekregen om erop te reageren. Op 26 april is er in het stadhuis een informa tie-avond over het vierjarenplan. Eén van de punten die in het ge meentelijke werkstukje naar vo ren wordt gebracht is het nastre ven van een evenwichtige sprei ding van de kinderdagverblijven over de stad. "In deze periode wordt voorlopig uitgegaan van drie verblijven, te weten: het Peuterpalet in het oostelijk stadsdeel, het kindercentrum Merenwijk in het noordelijk stadsdeel (gaat binnenkort open) en Het Konijn, dat thans nog in het centrum is gehuisvest (Bar- baraschool) en bij voorkeur moet worden ondergebracht in het zuid-westelijk stadsdeel of het Morskwartier". Wanneer dank zij het onderzoek, dat nu wordt gedaan door de Stichting Welzijn, meer zicht is verkregen op de werkelijke be hoeften aan opvangplaatsen en de aard ervan, zal zonodig bijstel ling van dit uitgangspunt plaats vinden, zo lezen we in het rap port. Voor de toedeling van het aantal formatieplaatsen zal een norm van één plaats op zes zeven kin deren als richtsnoer worden ge nomen. Volgens deze norm heeft heeft Het Konijn een tekort van 1,65 formatieplaats en Het Peu terpalet maar liefst vier. Omdat het nog te openen verblijf in de Merenwyk echter tweeë- neenhalve plaats boven de norm ligt stellen de makers van het rapport een overheveling naar de andere verblijven voor. Hierbij wordt dan wel de volgende kanttekening gemaakt: "Aan de ze overheveling zouden wij een beperkt karakter willen geven, omdat wij de mogelijkheid wil len openhouden dat de Stichting Kindercentrum Merenwyk in de nabije toekomst meer kinderen zal kunnen opnemen. Het nieu we gebouw is daar immers uiter mate geschikt voor". Een archieffoto van kinderdagverblijf Het Konijn (Levendaal), waarvan de gemeente vindt dat het van het centrum naar Zuid-West of het Morskwartier zcfu moeten worden verplaatst. Geertsema De lezing die mr. Geertsema, commissaris van de koningin in Gelderland, vanavond in Leiden zou houden over het thema "burgerlijke ongehoor zaamheid" gaat niet door. Duivensport (IJ Postduivenvereniging Colum- ba hield een wedvlucht uit Duffel. Uitslag 1.2. 7. 8 C. v.d. Nieuwendijk; 3, 4 H.J. Kettenis; 5 J.R. de Jonge: 6 L. Klem; 9. 10 R.P. de Graaf Duivensport (2) LPV vloog eveneens uit Duffel. Uitslag: 1 A. Singeling; 2 W. Schouten; 4, 8, 9 N. de Groot en zn; 5 G. Jongbloed; 6 F. Gijsman; 7 P de Haas10 J Staffeleu. De Blauwkras liet 380 duiven in Duffel opstijgen. Uitslag: 1, 2 P. Landensbergen; 3, 8, 9 T Gijsman; 4. 5 F v.d. Wete ring; 6 A. van Holst; 7 P Gijs man en zn; 10 G. v.d. Blom. Duivensport (4) De wedvlucht van postduiven vereniging Het Oosten uit Duffel leverde het volgende resultaat op: 1 L. v.d. Nieu wendijk; 2 H. van Klaveren; 3. 9 A. Pracht en zn; 4 W v.d. Nieuwendijk; 5 T. van As en zn; 6 S. Juffermans; 7 C.H. Se- lier; 8 C. v.d. Berg; 10 B. Sin- geling. Duivensport (5) Postduivenvereniging De Reis duif vloog met 247 oude dui ven uit Duffel. Uitslag: 1,2,6 W. v.d. Hoogt; 3 Penseel/Iter- son; 4, 5, 10 W Kop; 7 W Tol boom; 8, 9 J. Colsen. Vrouwenhuis In het Leids Vrouwenhuis, Hooigracht 79, is woensdag een introductie-avond, waar op vrouwen informatie kun nen krijgen over de activitei ten in het Vrouwenhuis. Er zijn kraampjes, terwijl o.a. het Surinaams Vrouwenca baret en de Sirenes optreden. De aanvang is om acht uur. TV-film De werkgroep TV-issue van de Leidse Studenten Ekklesia vertoont woensdagavond de tv-film "Near and far away" uit 1977 van de Zweede Ma rianne Ahrne. Het verhaal speelt zich af in een psychia trische inrichting en laat de wereld zien van mensen die hun vrijheid hebben verloren en worstelen om hem terug te krijgen. De film begint om half tien in gebouw Rapen burg 100. Homoseksualiteit De Leidse Werkgroep Homosek sualiteit houdt woensdag avond een plenaire vergade ring, om acht uur in pand Caeciliastraat 18. Kampeerbus De acteur en auteur Dolf de Vries houdt donderdagavond bij K en O een lezing met dia's en muziek met als titel "Per kampeerbus door Zuid- Amerika". Een verslag van de reis die De Vries met vrouw en kinderen in 1977 maakte gedurende bijna tien maanden. De lezing begint om kwart over acht. Vredesavond De IKV kerngroep Merenwijk organiseert donderdag een vredesavond in het kerkelijk centrum De Regenboog, Wa termolen 1. Het thema is "Naar een ander veiligheids beleid". B. Oostenbrink, pole moloog aan de Vrije Univer siteit van Amsterdam houdt een inleiding en de theater groep "Gruppo Trutto Dra- matico" brengt het program ma "Onder de schuifdeuren". Na het programma, dat om kwart over acht begint, is er gelegenheid voor discussie.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4