c J £Yt~lli2V Meningen erfpacht onverzoenlijk D'66-bestuiir: voorkeur voor college met PvdA Inbraak bij Mac Donalds Oude klok gestolen □I I Leidse stadsrubriek Kostbare vergissing Verkeers- examen voor 1600 scholieren D 66 maakt gebruik van middenpositie 41 2 DINSDAG 20 APRIL 1982 Leiden LEIDEN - Bij het Mac Donalds res taurant aan de de Beestenmarkt is in de nacht van zondag op maandag een bedrag van onge veer 20.000 gulden ontvreemd De kluis in het restaurant bleek met een valse sleutel te zijn ge opend. Het is nog onbekend hoe de daders de zaak zijn binnenge komen. LEIDEN - Uit een woning aan de Leeuwerikstraat is zondagnacht een 150 jaar oude Friese staartklok gestolen. De klok heeft een waarde van 10.000 gul den. De inbrekers zijn de woning bin nengekomen via een raam. Za terdagnacht werd ook al een kostbare Friese staartklok gesto len uit een woning aan de Lijster straat. LEIDEN - Uit een woning aan de Onafhankelijkheidsweg in Lei den is in de nacht van zondag op maandag een Beo (zwart beest, gele snavel) gestolen. Het is nog onbekend hoe de daders de wo ning zijn binnengekomen. De vo gel heeft een waarde van 500 gul den. ADVERTENTIE kamsteeg Kamsteeg biedt gewoon meer. Autoverhuur Autoleasing Vraag, geheel vrijblijvend, na^ kamsteeg Hoge ruzie (1) Zo rumoerig als de Lammen- schansrotonde is, zo rustig is het in de bejaardenflat "Cro- nestein" die aan diezelfde ro tonde ligt. Iets te rustig want 15 van de 105 flatwoningen staan leeg... "Die leegstand is te wijten aan de huizenmarkt", meent Jan Hannivoort (76). Hannivoort is voorzitter van de "Coöpe ratieve Woonvereniging uit gesloten aansprakelijkheid Cronestein". Frits Deppe (79) verstoort de laatste tijd de rust van Hanni voort. "De leegstand is te wij ten aan het bestuur", vindt Deppe. Hij zit in een commis sie die de Financiële wandel en handel van het bestuur in de gaten moet houden. Hannivoort en Deppe zijn niet meer de beste vrienden. Zij blijken het slechts in één ding met elkaar eens te zijn: het is goed wonen in de flat. Maar verder... Deppe vindt Hannivoort "een dictator" die zijn ogen en oren te wei nig te luister legt bij de flat bewoners, bijvorbeeld bij Deppe. Hannivoort erkent dat Deppe intensief meeleeft met alles wat de flat aangaat maar zegt erbij: "Ik wou dat ik honderd van zulke leden had... en dat ze dan hun bek dicht hielden" De Amersfoortse projectont wikkelaar Van den Berg liet de verzorgingsflat Cronestein in 1965 bouwen "als vlucht heuvel voor meerbegaafden" De flat is in de loop der jaren vooral bevolkt door 'hoge' Pieten en Petra's, al dan niet meerbegaafd. Oud staatsman Romme heeft er gewoond evenals de voormalige Leidse burgemeester Van Kinschot. Bouwer Van Den Berg meende in alle ernst dat zijn 'meerbe gaafden' het steeds moeilij ker kregen in onze maat schappij waarin volgens hem vakbonden en het streven naar nivellering de boven toon voeren. Dus ontwikkei- de Van den Berg een red dingsboei: De 'meerbegaaf den' verkopen hun eigen huis en gebruiken de opbrengst om zich in een flat van Van den Berg in te kopen. In die flat kunnen de 'meerbegaaf den' rekenen op een exellen- te verzorging waarvoor zij el door René van der Velden Jaap Visser ke maand een serviceprijs be talen. Van den Berg zei in het dag blad De Telegraaf: "Met alle problemen van de moderne tijd zoals dienstmeisjes, werksters, eten, huisrepara ties enzovoorts heeft men niets meer te maken". Een coöperatie van flatbewoners zou een en ander in goede ba nen moeten leiden. "Die coö peratie zoekt in de eerste plaats naar mensen van de zelfde groep als medebewo- Van den Berg was erg tevreden met zijn idee dat in verschil lende plaatsen in Nederland is gerealiseerd. "Zo'n idee had ieder ander ook kunnen bedenken. Maar goede ideeën leert men niet ontwik kelen in vakverenigingsver band. De eenden kwaken dan ook jaloers als zij de arenden zien vliegen". Hoge ruzie (2) De 'arenden' in Cronestein heb ben inmiddels ruzie omdat te weinig arenden de torenflat aan de Lammenschans-ro tonde binnenvliegen. Voorzitter Hannivoort heeft de verklaring voor de leegstand bij de hand: "De ellende van Cronestein-bewoner Deppe "we zouden een ton op onderhoud kunnen besparen". (Foto: Holvast». de leegstand bij Cronestein heeft zich tegelijkertijd inge zet met het instorten van de huizenmarkt. De mensen wil len hun huis minder snel ver kopen omdat zij merken dat hun huis in enkele jaren veel minder waard is geworden. Zij wachten af tot de markt weer aantrekt. Bovendien ra ken de mensen hun huis min der snel kwijt omdat even tuele kopers tegen de hoge rentestanden aanhikken. Zo doende blijven ze zitten waar ze zitten". Zijn tegenstrever Deppe vindt "deze uitspraken verdacht veel lijken op uitspraken van Joop den Uyl of Jan Ter louw". Deppe zegt: "Het is de bekende uitvlucht om alle el lende op 'de omstandighe den' af te schuiven. De oor zaak van leegstand zit bij veel bejaardenflats vooral in het ondeskundige bestuur dat al dan niet wordt bijgestaan door dure adviseurs. Die be stuurders mogen van nog zo goede wil zijn; tegen de trucs van het zakenleven kunnen zij niet op". Deppe meent die trucs te door zien omdat hij veertig jaar in de bouw heeft gewerkt. "Bij een flat als Cronestein nemer, de vaste aannemers van het onderhoud bij wijze van spre ken hun hoed af als zij het be stuur tegenkomen; goud ver dienen ze aan Cronestein! De bewoners betalen daarom per jaar een ton teveel aan on derhoud en afschrijving". Mede door de - volgens Deppe - onnodig hoge kosten van on derhoud. vliegen de maande lijkse servicekosten de hoog- te in. De serviceprijs ligt dit jaar voor een ruime tweeka mer-flat op bijna 1000 gulden voor één huurder (plus 178 gulden voor een tweede per soon). Dat is volgens Deppe zestig gulden teveel. Deppe heefl uitgerekend dat de ser viceprijs in vijf jaar met 39 procent is toegenomen ter wijl de AOW-uitkering en het waardevaste pensioen in de zelfde periode slechts met 21 procent is toegenomen. "Moeten wij nu op onze ove rige uitgaven 18 procent be zuinigen"? Zo'n hoge serviceprijs werkt leegstand in de hand. meent Deppe. Dus daar zou het be stuur eerst wat aan moeten doen. Bij Cronestein drukt de leegstand overigens niet enorm op de serviceprijs. Erf genamen van overleden be woners blijven namelijk de servicekosten betalen (minus 178 gulden voor de warme maaltijd)' totdat zij een nieu we bewoner hebben gevon den. Maar anderzijds zorgen bijvoorbeeld evenveel werk nemers voor minder maaltij den. Bij Cronestein werken twintig mensen in vaste dienst. Hoge ruzie (3) De klachten van Deppe zgn overbekend bij het bestuur van Cronestein. Voorzitter Hannivoort leest voor uit de notulen van een ledenverga dering van flatbewoners in december: "De heer Deppe verklaart dat de onderhouds kosten te hoog zijn en dat de rekeningen aan de aanne mers te klakkeloos worden betaald. Als de voorzitter met mij zou willen samenwerken, zouden we een ton kunnen meerbegaafden besparen, meent de heer Deppe". In de notulen staat vervolgens dat de voorzitter geen antwoord heeft willen geven op deze 'insinuaties Enkele weken later bleek dat 29 van de 42 aanwezige leden zelfs vonden dat voorzitter Hannivoort de mond van Deppe had moeten snoeren Zij protesteerden tegen de "onredelijke kritiek van de heer Deppe" en zg vonden het "ongewenst dat één per soon zo lang aan het woord Deppe leek zoeker op de flat Deppe zegt "Hannivoort is niet gewend dat hij tegengesproken wordt Hij kan lekker lullen, hij is niet voor niets advocaat geweest En veel bewoners slikken dat voor zoete koek Hannivoort van zijn kant vindt dat Deppe op vergaderingen teveel 'doorratelt' Boven dien van Dappa M ka Kuu teveel lastig met allerlei brie ven De voorzitter heeft een stapeltje brieven van Deppe voor zich liggen die handelen over vermeend onbehoorlijk bestuur Hannivoort noemt Deppe ech ter een Onbehoorlijk vereni- gingslid' "Achter onze rug om probeert hg te onderzoe ken of zaken wel veilig ge noeg zgn of goedkoper kun nen. Hg klikt Dat ergert Het bestuur wenst niet na te re kenen of Deppe misschien gelijk heeft: "Waarom zou den we1 We hebben techni sche adviseurs op elk gebied die ons voor vergissingen be hoeden. Ons principe is om het onderhoud zo goed moge lijk te laten doen Pas in tweede instantie bekgken we hoe duur het ia. De laatste acht jaar heeft Cronestein goede besturen gekend die er precies zo over dachten. Zo doende hebben we kunnen voorkomen dat het gebouw dal r nu vijftien jaar staat, aan een groot-onderhoud- beurt toe is. Onze adviseurs hebben een up-to-date ken nis van zaken. Moeten wg soms experts inschakelen die onze experts controleren"? "Goedgelovigheid is funest voor elk bedrgF'. meent Dep pe daarentegen Inderdaad, we barsten van de adviseurs. Maar het zgn alleen maar ad viseurs die Hannivoort uit zoekt. Als ik met gratis advi seurs kom. dan is het bestuur bg voorbaat tegen Deppe laat het er niet bg zitten. Over ruim een maand zgn er bestuursverkiezingen en Deppe meent niet meer al leen te staan in zgn wens Hannivoort uit het bestuur te wippen "In de flat wonen za kenmensen die best in het bestuur willen als Hanni voort maar weg zou zgn". Een technische commissie zou volgens Deppe het be stuur moeten begeleiden Verder zou beheerder Van der Pouw directeur moeten worden "want als Cronestein een goed geoliede machine wordt genoemd, dan is dat voornamclgk aan Van der Pouw en zgn staf te danken" Deppe lijkt de tgd mee te heb ben. "Elke dag. zelfs op zon dag. ben ik een paar uur met Cronestein bezig zegt Han nivoort. Hg en andere be stuursleden laten doorsche meren dat het tgd is voor een nieuwe lichting in het be stuur. tieve keuze de handen vrij", al dus de nota van het bestuur "Een college met PvdA en D'66 zal naar alle waarschgnlgkheid geen meerderheid in de raad hebben Aanvulling met andere partijen is daarom gewenst en noodzakc lgk. Wat dat betreft sluit D 66 geen andere partijen of combina ties uit", zo stelt de nota "De WD heeft in de afgelopen ja ren bewezen een inschikkelgk partner te zijn in het college van de PvdA, met een laag profiel en weinig eigen geprononceerde opvattingen. Als partner in een college van welke samenstelling dan ook (uitgezonderd een links college) zal de WD vermoede lijk wederom kunnen voldoen aan de verwachtingen, die aan een stabiele samenwerking wor den gesteld". Het bestuur noemt het nog de vraag of hetzelfde in de naaste toekomst gezegd kan worden van het CDA "De erfenis van ve le jaren radicale oppositie en de inhoudelijke verschillen van op vatting maken het op dit ogen blik niet zo erg waarschijnlijk dat het CDA in een dergelijk col lege kan figureren". D'66 sluit sa menwerking met het CDA echter uitdrukkelijk niet uit. Ook de vorming van een college met de linkse partijen sluiten de democraten niet uit. In de afgelo pen raadsperiode heefl D'66 zich volgens het bestuur nogal eens in de ideeen en voorstellen van de drie kleine linkse partgen - en dan vooral van de PPR - kun nen vinden en omgekeerd. 'Tegelijkertijd waren er duidelgke verschillen (verkeer, parkeren. Financiën, drank— en horeca)", aldus de nota. "Tijdens de ge sprekken met Klein Links en de PvdA is gebleken dat program matisch de verschillen met on overbrugbaar zouden hoeven zijn. indien Klein Links wat wa ter in de wgn zou willen doen" D'66 heeft een gevoel van verwant schap met een aantal ideeén, maar tegelijkertijd aarzeling over de bestuurlijke stabilitiet van een progressief college (zo al ge- Katwijker valt van steiger LEIDEN - Een 43-jange metselaar uit Katwijk heefl gisteren bij een bedrijfsongeval aan de Kooilaan een gebroken rechter enkel op gelopen. De man stond te metselen toen hg van een anderhalve meter hoge steiger viel en ongelukkig te recht kwam op de rand van een stalen trog. De metselaar is na het bedrijfsongeval naar het zie kenhuis overgebracht. talsmatig haalbaar) Met name de a-bestuurlgke houding van de PSP in de afgelopen raadsperio de speelt voor D'66 hierbij een rol "Klein Links vormde in de huidige raadsperiode geen eenheid", al dus D'66 hetgeen direct de sa menwerking tussen de drie par tgen relativeert". De meeste ver bondenheid zegt D'66 te voelen met de PPR ("die hoewel radi caal, toch ook oog had voor de bestuurlgke implicaties van haar voorstellen"). "Datzelfde kan allerminst gezegd worden van de PSP. die althans in de huidige fractie-samenstel ling het uitgangspunt huldigt dat zg er met zit om de stad te besturen". De CPN wordt door D'66 als tame- lgk loyaal gekenmerkt. Boven dien bespeuren de democraten binnen de CPN een verandering in de richting van meer open heid. Positief is D'66 ook over de inspanningen van de CPN ten behoeve van de werkgelegen heid. "Bg alle dne partgen is er een nog al moeizame verhouding met Den Haag. Actie kan met altgd de echte problemen oplossen", aldus D'66. LEIDEN - Een verstrooide stu dent rechten heefl dezer da gen op verrassende wgze zgn 'gestolen' auto terug gekre gen De student deed op 6 maart aangifte bij de politie dat zgn wagen, die hg geparkeerd zou hebben in de buurt van het Leidse station, bg terug komst van vakantie bleek te zijn gestolen. De zo goed als nieuwe (dure) auto had hg neergezet in de buurt van de Morssingel, wist de student met zekerheid te vertellen. Gisteren belde een omwonen de van het station aan de Lammenschansweg de poli tie dat al een week of acht een goede wagen op het parkeer terrein van dit station stond. De Leidse politie kwam er al gauw achter dat de student zich vergist moest hebben in het station. De auto bleek niet te zgn gestolen maar bg het station Lammenschans te zijn geparkeerd in plaats van bg het centraal station. De student had inmiddels een meuwe (dure) auto aange schaft. Andere partijen niet uitgesloten LEIDEN De vijfde klassers uit Leiden-Noord hebben gis teren verplicht, met inacht neming van alle verkeersre gels, een blokje moeten fiet sen. Het twee jaar geleden in ere herstelde praktische ver- keersexamen begon voor de scholieren aan de Bernhard- kade. Ruim vijftig Leidse ba sisscholen doen er aan mee. Tot en met volgende week dinsdag zullen 1600 leerlin gen, herkenbaar aan grote rugnummers rond rijden in de verschillende wijken van Leiden. In iedere wijk is een route uitgezet van ongeveer twee kilometer. Aankomen de donderdag komt de theo rie aan bod. Over het hele land zullen de jeugdige ver keersdeelnemers dan op hun kennis worden getoetst. Agente Laura Charité van de Leidse politie (afdeling verkeerszaken) geeft de deelnemers aan het praktische verkeersexamen de laatste aanwijzingen. LEIDEN - D'66 streeft naar een program-college, waarin in ieder geval PvdA en D'66 zijn verte genwoordigd. De partgen verto nen overeenkomst in zowel men taliteit als programma. D'66 sluit verder geen enkele partij of com binatie van partijen bij voorbaat uit van de college-vorming Zo luidt de nieuwste strategie-re- solutie van het afdelingsbestuur van D'66. De leden van de partij zullen zich volgende week maan dag over de resolutie uitspreken. De resolutie geeft alleen een voor keur aan. Enige binding kan hieraan niet ontleend worden, meent D'66, te meer omdat ook de PvdA geen samen-uit. samen- thuis resolutie heefl opgesteld. "D'66 gaat zelfstandig de verkie zingen en de onderhandelingen in en houdt wat betreft de defini- uii Hoekema (D'66): mogelijkheid grondverkoop aan bedrijven open laten. gend te vinden, dat de wethou der juist zoiets opmerkt op het moment dat er net een erfpachts contract is afgesloten met een groot bedrijf. Zijn partijgenoot wethouder Tesselaar (volkshuis vesting) verklaarde: "Ik ken geen bedrijven, pensioenfond sen of wat dan ook die het de af gelopen jaren in Leiden hebben laten afweten vanwege de erf pacht. Wie het beter weet mag het zeggen". Kuijers (WD) merkte op, dat er de Wethouder Fase (WD): concur- rentie-posxtie Leiden verslechterd. laatste jaren dan ook weinig ge bouwd is in Leiden. "En de Me- renwijk dan", wierp Tesselaar te rug. "Dat is niet op erfpacht", zo reageerde Kuijers. "Gedeeltelijk wel" wist Tesselaar. Dergelijke korte woordenwisselin gen werden steeds geuit en het debat ging in deze welles-nietes- trant de hele avond door. Peters zei verder dat het vanaf het begin af aan duidelijk is geweest dat PvdA en WD (de college- partners) het niet eens zouden worden over de grondpolitiek. Het CDA-voorstel noemde hij "duidelijk een stap terug" en "een rechts standpunt". Aan het eind van de avond waren alleen CDA, PvdA en WD aan het woord geweest. D'66 had aan de laatste tien minuten voldoen de om haar standpunt te formu leren. Fractieleider Hoekema steunde het PvdA-standpunt dat erfpacht regel moet zijn. Ook hij wilde geen uitzondering maken voor woningbouw in de vrije en premiekoop-sector. Hoekema koos echter de kant van met name het CDA waar het om het economisch belang ging. "In het belang van de werkgelegen heid moet de gemeente de moge lijkheid openlaten om grond aan bedrijven te verkopen. Als een laatste redmiddel. Gestreefd moet er blijven om ook grond aan bedrijven in erfpacht uit te geven, maar Leiden hoeft geen voortrekkersrol te spelen in de werkloosheid", aldus D'66. Het eerste deel van het D'66-stand- punt wordt gesteund door de progressieve meerderheid in de raad. Het tweede deel (uitzonde ring economisch belang) krijgt vermoedelijk de steun van CDA en WD. zodat de partij opnieuw dank zij een comfortabele mid denpositie haar zin lijkt te krij gen, wanneer over twee weken het debat over de grondpolitiek wordt afgerond. LEIDEN Het debat in de Leidse gemeenteraad over de grondpolitiek bracht gisteravond precies wat men ervan verwachten mocht: De partijen ver woordden nogmaals hun al jaren geleden betrok ken standpunten. Conclusie van deze loopgraven oorlog luidt dat de uitgifte van grond in erfpacht in Leiden re gel blijft, maar dat mogelijk in sommige gevallen aan bedrij ven grond verkocht gaat wor den. De drie grote partijen PvdA, CDA en WD toonden zich onverzoen lijk in hun stellingname. Walen kamp (CDA) gaf zich rekenschap van de schaarste van de grond en de gewenstheid dat de overheid greep hierop heefl. Maar volgens Walenkamp moet de erfpacht wijken, wanneer economische of volkshuisvestingsbelangen zich hiertegen verzetten. Walenkamp citeerde wethouder Fase (WD) van economische za ken, die had gezegd ervan over tuigd te zijn dat bedrijven, met name de hele grote, afknappen op het feit dat ze in Leiden de grond niet kunnen kopen. De wethouder zei dit nadat Aramco Overseas Company had besloten naar Leiden te komen, ondanks de erfpacht. Wethouder Tesselaar (PvdA): be drijven hebben het niet laten afwe ten wegens erfpacht. Ter verduidelijking voegde Fase er gisteravond aan toe. dat nu Den Haag en Rotterdam de grondpo litiek hebben versoepeld, de con- currentie-positie van Leiden (waar het gaat om de werving van bedrijven) is verslechterd. 'Den Haag was gewoon te laat met het aanbod om grond te verko pen. Het bedrijf was aan termij nen gebonden in verband met hun huidige huisvesting", aldus Fase. Peters (PvdA) zei het niet overtui-

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3