LEIDSCH DAGBLAD Vakbond dreigt met looneis Ed Nijpels nieuwe fractieleider WD Bollencorso kampt met tekort aan kleuren VAN DEN BERG k: Spoedberaad EG-top over Falklandcrisis Plaatsiiigs- besluit over kernraketten op lange baan Als kabinet plannen voor laagstbetaalden handhaaft REAGAN LUISTERT NAAR KONINGIN ïvwj @3 'Ij- DINSDAG 20 APRIL 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36758 Directeur G Koopman Hoofdredacteur A.A.M. Schuurmans Adj.-hooldredacteur R D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor tel na cckfcr r verslaggeefsters) HOOFDDORP - De beslissing over de plaatsing van kruisraketten in Nederland zal waarschijnlijk niet vallen tijdens de regeerperiode van het kabinet Van Agt-II. Er kan pas definitief worden beslo ten over uitvoering van het NA- VO-dubbelbesluit na een uitge breide nationale en internationa le discussie. Bovendien moet het resultaat worden afgewacht van de onderhandelingen in Genève tussen de VS en de Sowjet-Unie over de beperking van de mid- dellange-afstandsraketten. Dit zei minister van defensie Hans van Mierlo (D'66) gisteravond tij dens een spreekbeurt in Hoofd dorp. De Defensienota die dit najaar ver schijnt zal dan ook geen uitsluit sel geven over de plaatsing van de middellange-afstandsraketten in Nederland. In de nota zal wel uitvoerig worden gesproken over kernwapenbeleid en de strategische waarde ervan. Maar beslissingen over uitvoering welke kerntaak dan ook ontbre ken. De discussies en de besluit vorming omtrent kernwapenta- ken zijn volgens de minister een langdurig proces. De ambtspe riode van het kabinet Van Agt-II zal te kort zijn om over de uitvoe ring van kerntaken in NAVO- verband een beslissing te kun nen nemen. Politiek gezien zou het volgens de minister ook niet verstandig zijn gezien het afwij zende standpunt van de PvdA ten opzichte van de plaatsing. Van Mierlo onderstreepte het be lang van kernwapens. De af schrikwekkende werking van kernwapens voorkomt juist het gebruik ervan. Afschaffen van kernwapens zal binnen tien jaar tot een derde wereldoorlog lei den, aldus de minister. Het ver zet tegen kernwapens vindt de minister gevaarlijk, maar begrij- peljk. De mensen kunnen niet langer onder de druk van een dreigende kernwapenoorlog le ven. De tolerantiegrenzen zijn bereikt. Rode en gele hyacinten zijn nog niet voorhanden (Van één onzer verslaggevers) LISSE - Rode en gele hyacinten zullen het komende weekeinde niét in het corso van de bollen streek zijn verwerkt. Deze kleu ren zijn niet voorhanden, omdat ze té laat in bloei staan. De praal wagens zullen daarom voor het leeuwedeel worden 'opgemaakt' met blauwe en roze bloemen van deze soort. Consequenties heeft dit wel voor het corso. Alle arrangementen zullen opnieuw moeten worden bekeken. Het herindelen van de vlakken waarin de bloemen ko men, is een karwei dat vele uren vergt. Vanavond gaat de ontwer per van het corso (Van Driel) hieraan sleutelen. Pas dan wor den de meer dan anderhalf mil joen bloemen opgestoken. Niet minder dan 3800 manuren zijn er nodig om de praalwagens te ver sieren. In het verleden is het wel eens voorgekomen dat bij gebrek aan kleur, de bloemen van een laagje verf werden voorzien. Piet Goe- mans, bestuurder van het corso, ontkent dat de bollenstreek op die manier te werk gaat. "Zoiets is geen reclame voor je vak. Dat kunnen wij ons niet permitteren. Wat anderen doen is hun zaak. Wij hanteren de spuitbus niet. Dan maar wat aan de arrange menten veranderen." De corsomensen hebben nog wel geprobeerd om in het buitenland rode en gele hyacinten te kopen. Maar de Franse telers, die deze bloem in grote hoeveelheden kweken, lieten weten ze niet voorradig te hebben. Dus rijdt er dit jaar een corso met uitsluitend Hollandse bloemen. Omdat geel een dominerende rol in het bloemengebeuren speelt, is de kans groot dat er mondjes maat gebruik zal worden ge maakt van narcissen. Net als tien jaar geleden. Een succes was dit niet, omdat deze bloem minder lang houdbaar is dan de hyacint. "Maar die narcis zal zeker geen afbreuk doen aan het corso. De kijker zal dit nauwelyks merken. Het enige dat wellicht opvalt is, dat er minder contrasten zullen zijn." De praalwagens zijn dit jaar rijke lijk bevolkt. Tweemaal zoveel fi guranten (80) als vong jaar zullen er in de stoet meerijden. Dit heeft men gedaan om een inniger contact te hebben tussen de wa gens én het publiek. Geen steun VS bij onderzoek dood IKON-team WASHINGTON (GPD) - Minister van buitenlandse zaken Max van der Stoel heeft van de VS geen toezegging kunnen krijgen voor steun aan het Nederlandse ver langen de Salvadoriaanse mili taire junta te spreken te krijgen over de daar om het leven ge brachte Nederlandse IKON-jour- nalisten. Van der Stoel sprak in de marge van het koninklijk bezoek giste ren met Lawrence Eagleburger. Meer dan een vage belofte dat de VS het Nederlandse verzoek zul len overwegen heeft Van der Stoel niet kunnen los krijgen. Hij voegde er wat mismoedig aan toe: „Ik zou werkelijk niet weten wat we nu nog meer zouden kun nen doen. En zelfs als we die mi litairen te spreken zouden krij gen sluit ik niet uit dat zij zullen zeggen wat zij van hun meerde ren krijgen opgedragen". Eagle burger onderstreepte in het ge sprek dat de VS in El Salvador alles niet zo kunnen regelen als zij dat graag zouden willen. Zonnig Heldere nacht, mogelijk nachtvorst en enkele mistbanken. Overdag zonnig met een middagtemperatuur rond vijf tien graden maar in de middag aan de kust bij wind van zee ongeveer tien 21 APRIL 1982 Zon op: 06.32 uur, zon onder: 20.47 uur. Maan op: 06.08 uur, maan onder: 17.37 DEN HAAG (GPD) - De WD-Tweede-Kamerfractie heeft vanochtend drs. Ed.H.T.M. Nijpels (32) gekozen als frac tieleider en opvolger van Hans Wiegel. Nijpels is daarmee tevens politiek leider van de VVD. Er hoefde in de fractie niet over zijn kandida tuur te worden gestemd. Nijpels werd met algemene instemming benoemd. De benoeming van Nijpels is ge beurd met instemming van het hoofdbestuur van de partij en de Eerste-Kamerfractie. Nijpels zal de komende spreekbeurten, in het kader van de verkiezings campagne, van oud-fractieleider Wiegel overnemen. Op 14 mei houdt de partij een speciale par tijraad in Amersfoort ter gele genheid van het afscheid van Wiegel, die de Kamer 1 mei zal verlaten en zich dan gaat voorbe reiden op het commissariaat van de koningin in Friesland. Ook daar zal Nijpels spreken. Van Nijpels is bekend dat hij voor stander is van een coalitie met PvdA en D'66, en een zekere af keer heeft van het CDA als coali tiepartner. Op een persconferen tie zei hij vanochtend „geen poli tieke kameleon" te zijn. „Mijn voorkeur voor samenwerking met PvdA en D'66 is bekend Dat zal niet veranderen". Net als indertijd bij de benoeming van Brinkhorst tot fractieleider van D'66, zal Nijpels zijn lidmaat schap van de 'Des Indes-groep' neerleggen. In deze groep, opge richt op initiatief van de JOVD, worden de mogelijkheden van een PvdA-WD-D'66-coalitie on derzocht. Nijpels eerste afspraak zal overi gens met premier Van Agt zijn. De nieuwe WD-leider heeft de minister-president tot nu toe nog nauwelijks ontmoet. „Ik zal èen afspraak met Van Agt maken voor de Bistroquet," aldus Nij pels met een verwijzing naar het restaurant waar het kabinet Van Agt-Wiegel geformeerd werd. De beslissing van de fractie werd gisteren voorbereid in Hotel Wolfheze in Wolfheze, een be kende WD-pleisterplaats. Daar ontvingen fractieleider Wiegel, WASHINGTON - De Amerikaanse president Ronald Reagan luis tert aandachtig naar de toe spraak die koningin Beatrix gis teren afstak tijdens een staatsie diner in het Witte Huis. Het diner werd onder andere bijge woond door de filmsterren Zsa Zsa Gabor en Charlton Heston. Na afloop zorgde de jazz-pianist George Shearing voor de muziek. De Amerikaanse media besteed den, althans op de eerste dag, nauwelijks aandacht aan het ko ninklijke bezoek. Het werd in de kranten slechts met een enkel re geltje afgedaan en de meest beke ken nieuwsuitzending van de vroege avonduren, die van CBS. had er zelfs geen seconde zendtijd voor over. Op de foto in het midden de hofda me van Beatrix, mevrouw Bis- schof van Heemskerk. (Zie verder pagina 7) NOORDWIJKERHOUT (ANP) De vakbond heeft de re gering vandaag gedreigd met een looneis te komen voor de laagstbetaalden wanneer het kabinet zijn plannen niet wijzigt. Voorzitter Cees Schelling van de Voedingsbond FNV liet dat vanmorgen op ondubbelzinige wijze blijken tijdens een con gres van zijn bond in N oord wij kerhout. Hij verweet de regering met de plannen voor verlaging van de sociale uitkeringen bezig te zijn met "sociaal terrorisme". "Voor die chantage mag de vakbewe ging niet wijken", aldus Schel ling die constateerde dat er geen compromis mogelijk is tussen de wensen van het FNV en de plan nen van de regering. Het gesprek dat de vakbondstop vanavond met een kabinetsdele gatie heeft over de bezuinigings plannen zal daarom geen onder- handelingskarakter hebben voorspelde de FNV-voorzitter. "Wim Kok gaat er naar toe om onze gemeenschappelijke ver ontwaardiging over te brengen en om de zwakke punten uit de voorjaarsnota aan de kaak te stel len. Dat zijn er zoveel dat het wel nachtwerk zal worden" De grote politieke partijen moeten zich volgens Schelling realiseren dat ze door hun onbetrouwbaar heid een levensgevaarlijke weg zijn ingeslagen. "Ik spreek hier een zware beschuldiging uit, maar ik neem er geen woord van terug. Partijen beloven kiezers dingen die zij niet waar maken" Volgens Schelling volgen politici de laatste tijd een taktiek om minder plezierige maatregelen te verpakken in vriendelijk klin kende, maar voor gewone men sen niet meer te volgen teksten. Hij achtte de tijd gekomen dat de vakbond de politieke bewegin gen veel nauwkeuriger volgt "We zouden politici zo nodig tot op het bot moeten uitkleden om hun ware bedoelingen bloot te krijgen", zo betoogde hij. 18 PAGINA'S 'Tast dubbelbesluit van NAVO niet aan" De Boer: bibliotheek zal duurder worden Tafeltennissers winnen in poule Fransman weet geen snars van wijnen Minister Den Uyl heeft zijn eigen partijvoor- zitter Van den Berg het afgelopen week einde terecht de oren gewassen na diens kntische uit latingen over de voorjaarsnota van het kabinet. Het onaanvaardbaar'' lag de partij voorzitter al meteen voor in de mond toen hij die nota van com mentaar voorzag, terwijl nota be ne nog niet eens bekend was hoe de voorgenomen bezuinigingen zouden worden uitgewerkt Er was weliswaar een Koopkracht verlies van bijna twee procent voorspeld voor de mensen met een minimum-inkomen, maar het staat nog geenszins vast hoe het kabinet deze inkomensachteruit gang zal compenseren Het was dan ook te venvachten dat Van den Berg in het marathon- beraad van zijn partijbestuur - op sterke aandrang van Den Uyl en fractieleider Meijer - zou worden teruggefloten Het "onaanvaard baar maakte plaats voor "on denkbaar" en de partijraadsver gadering. die volgens Van den Berg terstond een uitspraak had moeten doen, werd opgeschort tot half mei. Hoewel de interne partijstormen daarmee voorlopig zijn geluwd, is de tweedracht die zich van de PvdA meester heeft gemaakt, al lerminst verdwenen. Het voorval rond de voorjaarsnota toont aan dat de traditionele scheidslijn tus sen idealisme en pragmatisme zich in de partij nog steeds na drukkelijk laat gelden. Voor een partij die goeddeels op pragmatische gronden - en op basis van zeker idealisme - mee- regeert om volgens haar erger beleid te voorkomen, is dat. juist in deze tijd, een slechte zaak Wat dat betreft hebben Van den Berg c.s. maar bitter weinig ge leerd van de enorme nederlaag die hun partij bij de laatst gehou den statenverkiezingen heeft ge leden. Het signaal dat daarvan uitging, had hun moeten doen be seften dat de PvdA allerminst ge baat is bij uitdrukkelijke verdeeld heid en (dus) onduidelijkheid. Het getuigt bovendien van een ze kere kortzichtigheid om al met een een grens van aanvaard baarheid te trekken bij een be leidsoperatie die althans in haar uitwerking nog niet eens is gepre senteerd. Juist nu de (financieel-econorm- sche) marges zo smal zijn. vra gen bezuinigingsronden als de voorjaarsnota om een behoedza me benadering. Het is. zoals Den Uyl al aangaf, geen bijdrage tot politieke machtsvergroting om bij een dergelijke operatie al op voorhand te dreigen met een ka binetscrisis. Een onaanvaardbaar' mag dan misschien krijgshaftig klinken, het effect ervan is nihil als zo n kreet niet is onderbouwd door een ge degen analyse van de feiten En juist die feiten laten zien dat mee- regeren voor de PvdA - helaas voor Van den Berg c.s. - onont koombaar is. W. Menten in ziekenhuis DEN HAAG (GPD) - Pieter N. Menten, die in 1980 op verden king van oorlogsmisdaden is ver oordeeld tot tien jaar gevange nisstraf is in verband met suiker ziekte opgenomen in het Leyen- burg-ziekenhuis in Den Haag Ed Nijpels. vice-fractieleider Rietkerk en partijvoorzitter Kamminga alle WD-kamerleden afzonderlijk. De overige kandidaten voor het fractieleiderschap waren het ka merlid Rudolf de Korte en de oud-staatssecretarissen Neelie Smit-Kroes en Henk Koning. Nijpels zit sinds 1977 in de Tweede Kamer, die hij toen als op één na jongste lid betrad. Hij is geboren in Den Helder, maar woont in Bergen op Zoom, waar hij voor zitter van de WD-raadsfractie is. Nijpels studeerde rechten (vrije studierichting). In de Tweede Kamer houdt hij zich vooral be zig met politie, justitie en sociale zaken. BRUSSEL/LONDEN(ANP,GPD) De ministers van buitenlandse zaken van de tien EG-landen zijn vanmiddag in spoedzittig bijeen gekomen in Brussel in verband met de Falkland-crisis. Het ini tiatief tot de bijeenkomst is uit gegaan van de Britse minister van buitenlandse zaken Pym. Volgens de Belgische minister Tin- demans, die de ministerstop voorzit, wil de Britse minister zijn Europese collega's informe ren en consulteren over de stand van zaken in de crisis. Inmiddels is in Londen beklend geworden dat de Britse regering niet en thousiast is over de vredesplan nen die door de Amerikaanse be- Winkels op 30 april dicht DEN HAAG (ANP) - De winkels zullen op Koninginnedag, vrijdag 30 april, gesloten zijn. Op woensdag 5 mei, Bevrij dingsdag, zijn de winkels normaal voor het publiek geopend. Dit heeft de raad voor het filiaal- en het grootwinkelbedrijf vandaag laten weten. middelaar Haig en Argentinië zijn bereikt. Toch wil men die plannen ook niet direct afwijzen. In een verklaring die vannacht werd uitgegeven zegt mevrouw Thatcher dat de voorstellen moeilijk en complex zijn, maar zorgvuldig zullen wor den bestudeerd. In de verklaring wordt er voor ge waarschuwd dat de vredesplan nen op het eerste gezicht niet te gemoet komen aan de Bntse eis dat de verlangens van de bewo ners van de Falkland-eilanden over de toekomst doorslagge vend moeten zijn. De verklaring werd uitgegeven na een spoedvergadering van me vrouw Thatcher en haar oorlogs kabinet bestaande uit de minis ters van buitenlandse zaken, de fensie en de vice-premier. Opval lend was dat ook de voorzitter van de conservatieve party, Cecil Parkinson, bij de bespreking aanwezig was Zijn aanwezigheid wijst erop dat mevrouw Thatcher geen risico's wil nemen, nu zowel accepteren als afwijzen van de voorstellen haar politiek leven kan kosten. NU nXXUJKSMr UITC€BKfnX_ "^QOGflAMMA-INfOkMATIE OVER Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: S. v.p. bon ingevuld in een open enveloppe ionder post tegel opsturen naarLeidschDagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus LEIDSCH - DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1