Crisis voedingsbodem oorlog c Bruna in handen van Friese Pers Invoer Argentinië verboden "Fransman weet geen snars van wijn" Beurs Amsterdam kort zakelijk marktberichten Gecombineerd kappersbedrijf heeft toekomst, zegt ABN Kok tijdens congres Europese vakbonden: Regionale kranten samen in holding Soms ontheffing mogelijk DINSDAG 20 APRIL 1982 Economie Ennia Dc nettowinst van het verzeke ringsconcern Ennia is vorig jaar gestegen met 15 pet van f88.4 min tot f 101,8 min, na een onver anderde toevoeging aan de kata- strofenreserve van f 10 min. Voorgesteld wordt het dividend te bepalen op f 9.60 per aandeel. Hiervan is al f 4,25 als ïnterimdi- vidend betaald. Het slotdividend van f5,35 kan indien gewenst wordt vervangen door f 1 nomi naal in Agio-aandelcn. Over 1980 werd f8,75 betaald. Hiervan kon f4,75 worden opgenomen in de vorm van f 0,80 nominaal in agio- aandelen. De totale omzet van het concern steeg vorig jaar met 7 pet tot f 2.7 miljard. Verwacht wordt dat de omzet dit jaar de f 3 miljard ruim zal overschrijden Ennia denkt erin te slagen in 1982 de kosten- groei te beperken. Textiel In de eerste helft van de jaren tach tig verdwijnen er in de Twentse textielindustrie nog eens vier duizend arbeidsplaatsen. Tot die slotsom komen Gedeputeerde Staten van Overijssel en het ge west Twente op grond van een rapport dat het bureau McKin- sey over de herstructurering van de textielindustrie in Nederland heeft samengesteld. Sinds 1970 zijn er in de Twentse textiel al 14.350 banen verloren gegaan Daggeld Het officiële tarief voor daggeld is vandaag verlaagd van 8,75 naar 4,5 pet als gevolg van een verrui ming van de geldmarkt door rijksbetalingen, aldus geld marktkringen. Goud Het begin van de termijnhandel in goud in Londen gisteren is le vendig geweest. Er was op de nieuwe markt echter geen spra ke van een vlucht in het edele metaal onder invloed van de cri sis rond de Falkland-eilanden. "Er werden 2336 contracten van honderd ounce (31,1 gram) ver handeld. Bij het merendeel daar van, namelijk 1997 stuks, ging het om goud voor levering in au gustus, de eerste maand waarin kan worden gehandeld. De prijs daalde in de loop van de dag van 211,75 pond sterling tot 204,75 pond sterling (tegen de huidige koers ruim 362 dollar) per ounce bij het slot, duidelijk meer dan de slotprijs van goud voor direc te levering. AMSTERDAM (ANP) Een van de kansen voor de toekomst van kappers en schoonheidsspecialisten ligt in nog meer samenwerkingen tussen deze twee dienstverlenende beroepen. Vooral wanneer een sa menwerking ontstaat in een gemengde kapsalon is de kans aanwezig, dat ook mannen voor de schoon heidsbehandeling geïnteresseerd worden, terwijl de weerstanden het geringste zullen zijn. Een dergelijk bedrijf biedt tevens de mogelijkheid om tot een be hoorlijke detailhandelsomzet te komen. Daarbij valt naast cosmetica te denken aan mode in het betere genre, sieraden en accessoires Dit zegt de ABN in een branche-studie getiteld "Kappersbedrijven en schoonheidsinstituten". De gemengde (dames- en heren) kapsalons heeft toch al de beste toekomst te verwachten. Er valt dan ook een geleidelijke vermindering van het aantal heren salons te verwachten (vooral door het verdwijnen van oudere eenmansbedrijven), een stabilisatie van het aantal damessalons, terwijl het aantal gemengde bedrijven nog groei zal vertonen. Begin 1981 waren er in ons land 8.636 kappersbedrij ven. Hiervan waren 2.553 herensalons, 4.596 dames salons en 1.487 gemengde bedrijven. Het aantal be drijven is per 1 januari van dit jaar volgens progno ses toegenomen tot 8.700. De omzet vertoonde de laatste jaren voortdurende groei. Over 1980 schat de bank dat de totale omzet 800 min. heeft bedragen. Dit lijkt een aardig bedrag, maar bij een juiste aanpak van de ruim 5.000 beunhazen had dit aan merkelijk meer kunnen zijn. De totale omzet in in dexcijfers nam vorig jaar toe van 175 tot 185 (1975 is 100) In de branche overheerst het kleinbedrijf: ge middeld werkten er in ieder bedrijf Het aantal schoonheidsspecialisten steeg van 1 janua ri 1980 tot begin 1981 van 3.214 tot 3.574 en is in het jaar daarna verder gestegen tot ongeveer 3.800. De steeds stijgende omzet lag in 1980 tussen de 125 min. en 150 min. zo wordt geschat. Rente voor hypotheken bij RPS weer omlaag AMSTERDAM (ANP) - De Postgiro-RPS heeft de rente voor hypotheken verder ver laagd met 0,4 pet. Op gewone hypotheken met maandelijke betalingen moet nu 10,1 pet (effectief 10,71) en voor top- hypotheken 10,3 pet (effectief 10,93) worden betaald. Op ge wone hypotheken met half jaarlijkse betalingen is de rente nu 10.3 pet (effectief 10,69 pet) en voor tophypo- theken 10,5 pet (effectief 10,91 pet). UTRECHT (GPD) - De Friese Pers uit Leeuwarden heeft het totale aandelenpakket van A. W. Bruna en Zoons Uitgeversmij BV in Utrecht overgenomen. Bruna kampte met een schuldenlast van bijna tien miljoen gulden en had in februari surséance van be taling aangevraagd. Vorig jaar reeds verkocht de Utrechtse uit geverij de Zwarte Beertjes-poc ketreeks aan de Friese Pers. De overname betekent weliswaar dat het ruim honderd jaar oude bedrijf voor een faillissement is behoed, maar ook dat zestien van de dertig personeelsleden ont slag is aangezegd. De drie direc tieleden zullen zich eveneens uit de uitgeverij terugtrekken. DEN HAAG (ANP) Een groeiend verlies aan vertrouwen in "de politiek" bedreigt volgens Kok de democratie: "het kan de weg vrijmaken voor politieke en militaire avonturiers en uiteindelijk vormen de economische cri sis en de massawerkloosheid zelfs een voedingsbodem voor oorlogsgeweld". Wim Kok zei dit gisteren als voor zitter van het Europees Verbond van Vakverenigingen bij de ope ning van het EVV-congres in Den Haag. Europa telt nu al meer dan dertien miljoen geregistreerde werklo zen. terwijl het aantal verborgen werklozen op zeker twee miljoen wordt geschat. "Geen samenleving kan het zich straffeloos veroorloven om der tig of zelfs veertig procent van de schoolverlaters naar huis te stu ren met de boodschap dat er voor hen als werknemer geen plaats is. En niemand kan er zijn ogen voor sluiten, dat massa werkloosheid een vruchtbare voedingsbodem is voor politiek extremisme", aldus Kok. Den Uyl 5468. Slachtrunderen 200, gebruiksvee 576, graskalveren 145, nuchtere kalveren 3372; varkens 578; biggen 12, schapen en lammeren 510 Prijsnoteringen slachtvee: slachtrunde- n, zelfde prijzen als gisteren; nuchtere Gebruiksvee: melk- en kalfkoeien 1875 tot 3075; varekoeien 1375 tot 2675. pin ken 1125 tot 1925. graskalveren 775 tot 1125; nuchtere kalveren rood 275 tot 500; nuchtere kalveren zwart 175 tot 375; biggen 118 tot 128; schapen 210 tot 260; lammeren 175 tot 225, geiten 20 tot 100; fokschaap met 1 lam 300 tot 375; fokschaap met 2 lammeren 400 tot 500 per stuk Toelichtingen: slachtrunderen, aanvoer redelyk, handel redelijk, prijzen stabiel, kalf- en melkkoeien, redelijk, vlot. ho ger. varekoeien, redelijk, vlot. hoger, vaarzen en pinken, redelijk, vlot, hoger; graskalveren, redelijk, vlot. hoger; nuchtere kalveren, ruimer, redelijk, iets hoger; varkens, dubbel, redelijk, iets ho ger; lopers en biggen, dubbel, matig, stabiel, schapen en lammeren, redelijk, vlug. stabiel, geiten, dubbel, redelijk, KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling: Datum van 19 april Waspeen AI per kist 22,00-25,00, Was- peen All per kist 18.00-23,60, Waspeen BI per kist 20,00-25,00, Waspeen Bil per kist 8,70-13.20, Aanvoer 253 ton. Prei A per kg 0,47, Rabarber 1.00-1.03, Peterselie (krul) 21,00-72,00, Selderij 22,00. LEIDEN (ANP) Een vijftal grote regionale dagbladondernemin gen heeft een vennootschap Re gio Pers Holding BV opgericht om te voorkomen dat het aantal onafhankelijke regionale person dernemingen verder afneemt Van de holding maken onder meer Damiate Holding(uitgever van o.m. het Leidsch- en Al phens Dagblad), Sijthoff Pers, Van der Loeff en Hazewinkel Pers deel uit. De oprichters menen een goed al ternatief te bieden aan dagblad ondernemingen die de kans lo pen te worden overgenomen door grote uitgevers. Men wil te gengaan dat regionale dagbladen uiteindelijkin handen komen van slechts enkele uitgeversgi ganten. De gezamenlijke oplage van de aangesloten bladen be draagt rond 900.000. De nieuwe vennootchap komt al leen in actie wanneer de zelfstan digheid van een regionale dag bladuitgeverij in gevaar komt. De bedrijven, die in de holding samenwerken, blijven overigens geheel onafhankelijk van elkaar. perkte economische groei zon der herstel van werkgelegen heid, als er geen herverdeling van werk door arbeidstijdsver korting wordt ingevoerd. De kos ten van die arbeidstijdverkorting zullen niet op rekening van de bedrijven mogen komen, in prin cipe moet gezien de slechte eco nomische gang van zaken gelden dat werknemers evenredig inle veren voor korter werken. Dit betoogde minister Den Uyl van sociale zaken en werkgelegen heid gisteren namens de Neder landse regering op de eerste dag van het congres Een van de belangrijkste onder werpen van het EVV-congres is de arbeidstijdverkorting in aller lei vormen, variërend van een werkweek van 35 uur tot uitbrei ding van het aantal vakantieda gen. Dit om tot behoud van werk en tot nieuwe banen te komen. Er zijn op het ogenblik een klei ne elf miljoen werklozen in de landen van de Europese Ge meenschap en iedere maand ko men er zo n 180.000 bij. voor bij na de helft jongeren. Op de agen da van het vakbondscongres staat een voorstel van de FNV om nog dit jaar Europese vak bondsacties te beginnen om de 40-urige werkweek te doorbre ken. Daarbij bestaat de bereid heid om aan de kosten van ar beidstijdverkorting mee te beta len, door bijvoorbeeld een deel van de prijscompensatie in te ruilen, zo stelde de aftredende EW-voorzitter, Wim Kok, maan dag nog eens. Voorwaarde is al leen dat van het al bestaande loon niets wordt afgehaald. NUNSPEET - In de bossen bij Nunspeet is gisteren een aantal werkloze vrijwilligers aan het werk gegaan in het kader van "Instandhouding natuurterreinen". De werklozen doen mee aan een experiment van CRM. Zij verrichten werk in de bossen zonder daarvoor een aanvulling op hun ww-uitkering te ontvangen. Foto: Onder toeziend oog van een boswachter wordt de werkkleding gepast. DEN HAAG (ANP) - Met ingang van vandaag is het verboden goe deren van oorsprong uit Argenti nië in te voeren. Ontheffingen zijn mogelijk, waartoe vergun ning kan worden verleend. Dat staat in de invoerbeschikking Argentinië 1982 die gisteren in de Staatscourant is gepubli ceerd. De invoerbeschikking is genomen op grond van de in- en uitvoerwet en is nodig om de be slissing van de raad van de Euro pese Gemeenschappen uit te voeren om de invoer van Argen tijnse goederen tot 17 mei op te schorten. Dit gebeurt in verband met het Brits-Argentijnse geschil over de Falkland eilanden. Volgens het ministerie van econo mische zaken vallen opslag in een douane-entrepot, douane- rechtelijke daarvoer en tijdelijke invoer met het oog op veredeling buiten de werking van de maat regel. Uitgezonderd zijn ook drukwerken en andere informa tiedragers, zoals bedoeld in arti kel 10 van het Verdrag van Rome van 1950. Vergunningen voor ontheffing kunnen worden verleend door de minister van economische za ken en door die van landbouw en visserij voorzover het landbouw- goederen betreft. Vergunningen zijn er zeker voor goederen die onderweg waren op het moment van inwerkingtreding van de EG-verordening op 16 april en voor goederen waarvan de le verantie een gevolg is van voor die datum afgesloten contracten. Nog geldige invoervergunningen voor uit Argentinië afkomstige goederen die zijn verleend over eenkomstig het in- en uitvoerbe- sluit industriële goederen 1963 of het in- en uitvoerbesluit land- bouwgoederen 1980 blijven gel dig. In het splinternieuwe pand in Utrecht, dat pas begin dit jaar werd betrokken, zal het vorig jaar door de Friese Pers opge richte Pockethuis met A. W. Bru na onder één dak worden ge bracht. Het personeel van uitge verij Bruna BV (niet te verwar ren met de winkelketen) heeft vorige maand nog geprobeerd een reddingsplan op te stellen Het plan is echter door alle be trokken partijen (waaronder het ministerie van economische za ken en de vakbonden) als on haalbaar bestempeld. Op initia tief van de bewindvoerders mr. J. Bertrams en mr. I. Jebbink werd daarna nog een laatste po ging ondernomen de uitgeverij bij de Friese Pers onder te bren gen. De raad van commissarisen gaf donderdag zijn fiat, de dag daarop bracht de ondernemings raad een positief advies aan de directie uit. Twee weken geleden verkocht Bruna ook Brunette BV, die de zogenaamde Story-romans op de markt bracht. Deze uitgave is naar het VNU-concern overge gaan. De Utrechtse uitgever kreeg in het verleden vooral met zijn Zwarte Beertjes-serie grote bekendheid. Bruna haalde schrijvers in huis als Edgar Wallace, Raymond Chandler, Peter Cheney, Leslie Charteris, Ian Fleming en Geor ge Simenon. In het boekenfonds kwamen voorts vertalingen van Boris Pasternak, Norman Mailer, James Baldwin, Sartre en Wladi- mir Nabokov. Bekende Neder landse schrijvers waren Havank, Roothaert en Jan Willem van de Wetering. De Friese Pers zet de uiigaven van deze boeken voort. Werken met kraan vaak ongezond VELSEN (ANP) - Het werk van kraandrijvers is vaak ongezond. Door het trillen en schokken van de kraan heeft meer dan de helft van hen last van rugpijn en ge zichtklachten. Veel kraandrij vers zoeken daarom ander werk, of belanden na verloop van tijd in de wao. Dit blijkt uit een on derzoek onder kraandrijvers bij Hoogovens, dat in opdracht van de Industriebond FNV door een studente van het sociologisch in stituut van de Universiteit van Amsterdam is gehouden. Het on derzoek, dat door de bond in een brochure getiteld "werken op de kraan" is samengevat werd giste ren in Velsen gepresenteerd. Van de ongeveer achthonderd kraan drijvers bij Hoogovens hebben er 257 aan het onderzoek meege werkt. Hoogovens zelfheeft geen medewerking verleend. Volgens de Industriebond blijkt uit het onderzoek dat de klach ten bij de kraandrijvers al op jon ge leeftijd naar voren komen. Dat pleit ervoor, aldus de bond, om kraandrijvers jaarlijks me disch te laten keuren, zodat klachten in een vroeg stadium kunnen worden opgespoord. (Door Rudolph Bakker) PARIJS - Van wijn weten de meeste Fran sen niets. Een eenvoudige vragenlijst, voorgelegd aan duizend deelnemers en opgesteld door een bureau voor opinie peiling, maakte dit duidelijk. Twintig procent van de ondervraagden wist op geen enkele van de twintig vragen een juist antwoord te geven. En die vragen waren dan nog eens extra afgezwakt, want een eerste ronde van vragen, getest op de employés van het onderzoekbu reau. bleek daar al op volledig onbegrip te stuiten. De voor de hand liggende conclusie was, dat de gemiddelde Fransman alleen wijn drinkt om zijn werk en zijn baas te verge ten, en dat de goedkoopste landwijn hem nog niet goedkoop genoeg kan zijn. De vraagstelling was volgens de modernste methodes steeds weer tot de keuze uit drie mogelijkheden verwerkt. Komt de Tavel uit de Provence, stamt hij van de Cótes-du-Rhöne of uit de Béarn? Niet meer dan 22 procent van de antwoorden was juist (uit de Provence). Bijna 70 pro cent wist niet dat de Pauillac een Bor deaux is, en 60 procent van de deelne mers had geen idee wat het woord „chap- talisation" (het toevoegen van suiker om het alcoholgehalte te verhogen) betekent. Massa's Fransen bleken nooit van witte Beaujolais gehoord te hebben en 14 pro cent van hen gelooft nog dat je rosé maakt door rode en witte wijn bij elkaar te gooien. Hoe duurder de wijnen, hoe geringer de kennis bij de ondervraagden bleek. En het kwam onomstotelijk vast te staan, hoeveel Fransen met een echte wijnkaart voor hun neus er evenmin raad mee we ten als de eerste de beste buitenlandse toerist. In de vele krantencommentaren die het verbluffende onderzoek teweeg bracht, wees men er overigens op dat de beste kenners van Franse wijnen in lan den als Nederland, Engeland en de Ver enigde Staten moeten worden gezocht. Het is heel goed mogelijk dat de groep van duizend ondervraagden niet representa tief moet worden geacht voor de wijn drinkers in Frankrijk, van wie de geaard heid steeds verder uiteenloopt. In het na oorlogse beeld van de Fransman gaat de industriearbeider en de kleine employé tussen de middag naar huis met een stok brood en een fles gemene wijn onder de arm. Deze groep van drinkers wordt klei ner. De intense reclame voor Frankrijks talloze heldere bronwaters heeft zijn doel niet helemaal gemist. De 'verburgerlij king' van de gemiddelde Fransman heeft ook meegebracht dat hij zijn wijn met meer zorg uitkiest. De kring van Fransen die wél weet waar de Margaux vandaan komt en de Pauillac en de Saumur-Champigny. en die hun ge- drink tot de heilige lunch op zondag be perken, is echter nog zo betrekkelijk klein, dat opinieonderzoekers daar wei nig vat op hebben. De steeds verder om zich heen grijpende gewoonte op zater dag inkopen voor de hele week te doen in een supermarkt, draagt niet bij aan de al gemene smaakverfijning. Vreemd genoeg is ondanks de uitkomst van het opinieonderzoek een hausse te constateren in de belangstelling voor sno bistische tijdschriften en boeken die uit voerig over alle uithoeken van het wijn geheim inlichten. Deze trend is overge waaid uit dé Angelsaksische wereld. Want met name in de eerste de beste Lon- dense wijnzaak is de keus aan hoogwaar dige Franse merken vaak groter dan in de winkels van de in Frankrijk alom verbrei de winkels van 'Nicolas'. Veel mythes over Frankrijk zijn gebaseerd op de gewoonten van een elite. Het is niet onwaarschijnlijk dat een opinieonder zoek over bijvoorbeeld Franse kaas een zelfde rampzalige uitkomst tot gevolg zou hebben. Beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) - De mede deling van Van Ommeren dat over 1982 een lagere winst wordt verwacht dan in 1981 werd be haald kwam als een zeer onpret tige verrassing voor de beurs. Het gevolg was dat de koers met 2,50 per aandeel van nominaal 10 kelderde. Nedlloyd liep 1,50 verder achter uit tot 120,50, terwijl Pakhoed zich handhaafde op 42. Voor NMB bestond enige belangstel ling, waartegenover het aanbod vrijwel weg bleef, zodat na een prijshoudende voorbeurs rond twaalf uur ruim 4 meer werd betaald op 124,80. De andere banken veranderden weinig, maar de hypotheekwaarden la- de markt. /üH 1,10 tot 53,50. Ennia reageerde op de hogere winstcij fers met een daling van een gul den op 119. Van de internatio nale aandelen was KLM na de in storting van gisteren 1,50 in herstel od f 104.50.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 16