kust Westerschelde Stookolie vervuilt "Sancties tegen Zuid-afrika voorkomen conflict Valthenette krijgt „...dat blijf je proeven'.' regenjas nu 13.50 Beheersing Nederlandse taal eerste zorg voor culturele minderheden Voondeel-driedaagse! Ondezoek naar gif in grond Muiden Meer leerlingen voor proef k-inbo Onderwijs aandacht DINSDAG 20 APRIL 1982 Varia PAGINA 13 Voorzitter VN-commissie tegen apartheid: DEN HAAG (GPD) - Wat be treft het apartheidsregime in Zuid-Afrika is „vandaag de keus tussen sancties of een bloedig conflict. Men kan niet voor vrede zijn en tegen sancties", aldus de voorzitter van de speciale VN-commis sie tegen apartheid, de Nige- riaanse diplomaat Maitama- Sule. De Nigeriaan sprak tij dens de oprichtingsvergade ring van de Nederlandse stichting, die het besluit van de Verenigde Naties dat 1982 het jaar van sancties tegen Zuid-Afrika moet worden, wil gaan uitvoeren. De Ne derlandse regering heeft - in tegenstelling tot acht andere westerse landen - in de VN voor deze resolutie gestemd. Voorzitter van de „Stichting VN-jaar voor de sancties te gen Zuid-Afrika", Albert van den Heuvel, zei te verwach ten dat de Nederlandse rege ring door vóór deze resolutie te stemmen, eigenlijk wel verplicht is het werk van de stichting te gaan subsidiëren. Ook Maitama-Sule en de ver tegenwoordiger van de Zuid- afrikaanse verzetsbeweging ANC in de Benelux, Godfrey Motsepe, spraken vol lof over de politiek van de huidige Nederlandse regering ten op zichte van het apartheidsbe wind. „Maar de landen die de keus (tegen apartheid) in principe hebben gemaakt, moeten niet op hun lauweren rusten na het nemen van gedeeltelij ke of symbolische maatrege len. Hun daden moeten getui gen van een sterke betrok kenheid bij het overwinnen van het goede op het kwade". Al onze landen (van de Ver enigde Naties) kunnen en moeten meer doen", aldus Maitama-Sule. De Nederlandse stichting voor het sanctiejaar tegen Zuid- Afrika stelt zich o.m. ten doel „de bewustwording onder de Nederlandse bevolking te be vorderen over de situatie in zuidelijk Afrika en over de noodzaak de Zuidafrikaanse regering onder druk te zetten via sanctiemaatregelen". Het stichtingsbestuur, waann on der meer vertegenwoordigers van PvdA. CDA en PSP. Ko- mitee Zuidelijk Afrika en de werkgroep Kairos zitting hebben, wil zich rechtstreeks tot enkele ministers gaan wenden om sancties tegen Zuid-Afrika te helpen vorm geven. Ook ondernemingen die rela ties hebben met Zuid-Afrika zullen worden benaderd om gehoor te geven aan de op roep van de Nederlandse re gering vrijwillig importen uit Zuid-Afnka te stoppen en niet meer in het land te inves teren. Minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) is even eens begonnen met het bena deren van bedrijven met het zelfde verzoek, al wordt in parlementaire knng niet aan genomen dat hiermee grote vorderingen worden ge maakt. De door de minister beloofde inventarisatie van mogelijkheden tot maatrege len tegen Zuid-Afnka wordt niet voor juni a s verwacht. Ook op het gebied van het on derwas en de sportwereld wil de Nederlandse stichting het komende jaar activiteiten on dernemen. Daarnaast zal er in het najaar in Den Haag op nieuw een konferentie van Westeuropese parlementa riërs plaatsvinden voor het uitwisselen van informatie en het beter op elkaar afstem men van de activiteiten van de verschillende parlemen ten tegen Zuid-Afnka. Minister Van Kemenade: woensdag 21donderdag 22 en vrijdag 23 april uiterst zorgvuldige behandeling inklusief waterafstotend maken afgeleverd op hanger en in hoes, Vraag ook naar Palthe kledingreparatie-service!. B.v. het repareren van voering Pblthe Stomerij TERNEUZEN (GPD) De ruim driehonderd ton zware stookolie die zondagochtend in alle vroegte op de Westerschelde uit de Belgische binnenvaarttanker Benetank stroom de, moet zo snel mogelijk worden opgeruimd. Dikke lagen stookolie zetten zich af op de hoge platen in de Westerschelde en op de Zeeuwsch-Vlaamse kust. Massamoord SAN SALVADOR (UPI) - Salva- doriaanse regeringstroepen heb ben zondag in het oostelijke dorp Barrios 48 leden van boerenfami lies vermoord. Dat hebben twee boeren die aan de slachting kon den ontsnappen gisteren tegen over verslaggevers verklaard. De helft van de slachtoffers waren vrouwen en kinderen. De boeren zeiden dat regeringssol daten Barrios, waarvan werd aangenomen dat het door guer rillastrijders is gebruikt, binnen gingen en 48 mensen uit hun hui zen sleepten. De slachtoffers werden gedwongen op de grond te gaan liggen en werden vervol gens doodgeschoten. Ir. R. A. van der Lee, hoofd van de dienstkring Vlissingen van Rijkswaterstaat: „Wij hebben het gebied grondig geinspecteerd, en er is gebleken dat er op de zandplaten een flinke laag zit. Van een ramp zou ik niet willen spreken". schijnlijk zal vandaag met het De medewekers van Het Zeeuwse De stichting Het Zeeuwse Land schap, beheerder van de zand platen en van verschillende schorren langs de kust (be schermde natuurgebieden) heeft er gisteren bij Rijkswaterstaat op aangedrongen de stookoliebrij snel op te laten ruimen. Waar- Geen rectificatie uitlatingen KRO AMSTERDAM (ANP) - Het week blad Vrij Nederland hoeft de uit latingen die het over de KRO heeft gedaan in het artikel "Het kan de omroepen geen zak sche len of je doodvalt", niet te rectifi ceren. Dat heeft de vice-presi dent van de rechtbank in Am sterdam, mr. B.J. Asscher, giste ren bepaald in zijn vonnis in het kort geding, dat de KRO tegen VN had aangespannen. Het bewuste artikel is verschenen in VN van 3 april. Het gaat over de onzorgvuldige manier, waar op de omroepen hun medewer kers, en vooral freelancers, zou den verzekeren tegen molest bij gevaarlijke reportages in bijvoor beeld oorlogsgebieden. Daarin waren ook twee passages opge nomen die over de KRO gingen. Zo zou een reportageploeg in 1969 in Biafra niet voldoende verzekerd zijn geweest en zou Ad Langebent, eindredacteur van het KRO-actualiteitenprogram- ma Brandpunt, freelancers ver klaringen hebben laten onderte kenen, waarin zij afzagen van eventuele schadeclaims op de KRO in geval van van ongeluk of ziekte. De KRO achtte de toon van het ar tikel tendentieus en de wijze van voorstellen grievend, defame- rend en schadelijk voor de om roep en voor Langebent persoon lijk. Volgens de KRO worden freelancers inderdaad niet tegen ziekte en ongevallen verzekerd, omdat zij dat zelf moeten doen, maar wel tegen molest. VN twij felde daaraan, ook al omdat er in de verzekeringspolis van de Biaf- ra-ploeg een clausule stond, waarin het de journalisten en hun technici op straffe van nie tigverklaring van de polis verbo den werd gevechtshandelingen te filmen, iets waarvoor zij nu juist gekomen waren. schoonmaken van de taluds, de stranden en natuurgebieden worden begonnen. De Benetank werd zaterdagnacht op de Westerschelde midscheeps geramd door het Spaanse vracht schip Elvira Oria. Bij de aanva ring scheurden twee tanks met zo'n 600 ton stookolie open. Een flink deel van de inhoud van die tanks stroomde in de Wester schelde. Direct kwam er een gro te schoonmaakactie op gang. De lekkende tanker werd naar Ter- neuzen gesleept, waar werd be gonnen met het lossen van de la ding. Op de Westerschelde gin gen oliebestrijdingsvaartuigen de dikke olielaag te lijf. Deson danks werden gisteren olieresten aangetroffen langs de kust van Cadzand tot aan Temeuzen. Daling studenten DEN HAAG (ANP) Het aantal eerstejaars dat zich voor studie aan universiteit of hogeschool heeft aangemeld, vertoont een lichte daling in vergelijking met de aanmeldingen van vorig jaar. Tussen 1985 en 2000 treedt gelei delijk een daling van het totale aantal studenten op, becijferd op 33 procent. Dit blijkt uit het rapport van de taakgroep studentenramingen met prognoses over het aantal studenten voor de jaren 1982 - 2000. Landschap troffen gisteren klein aantal aangetaste vogels i de oliebrij aan. Het ging or meeuwen en kluten. MUIDEN-MUIDERBERG (GPD) De provinciale waterstaat van Noord-Holland gaat op zeer kor te termijn een onderzoek instel len naar 20.000 m3 grond die bij de Hollandse Brug nabij Muider- berg is gestort. De aarde is in het verleden gehaald uit De Lepe laar, het voormalige meertje dat jaren geleden gebruikt is als stortplaats door Naarden Inter national en dat nu ernstig che misch verontreinigd is door on der meer tolueen en benzeen. Tot de onderzoekingen van de grond bij de Hollandse Brug waarover rijksweg 6 loopt is be sloten na ambtelijk overleg tus sen de provincie, de gemeente Muiden en het openbaar lichaam De Zijp. Uit onderzoek zal moe ten blijken in welke mate de 20.000 m3 specie, zelf is vervuild en of chemische stoffen zich in de omgeving hebben verspreid. De gescheurde scheepswand van de Belgische binnenvaarttanker Bene tank. Met noodbeskisting is het gat inmiddels gedicht DEN HAAG (GPD) - Het geld dat in het kader van het werkgele genheidsplan van minister Den Uyl (sociale zaken) ten goede komt aan het kort middelbaar beroepsonderwijs (k-mbo) zal niet worden gebruikt om het aantal proefprojecten uit te brei den. In de loop van de volgende maand krijgen de 21 proefprojec ten, waar nu 6000 leerlingen on derwijs volgen, bericht van het ministerie van onderwijs dat men voor de volgende cursus het aantal leerlingen mag uitbreiden. Dat maakte staatssecretaris Deet- man (onderwijs en wetenschap pen) gisteren bekend. Het k-mbo is een onderwijsvoor ziening die straks het gat moet gaan opvullen tussen het lager beroepsonderwijs en de „werk plaats" enerzijds en het lager be roepsonderwijs en de vervolgop leidingen anderzijds. DEN HAAG/EDE (ANP) - Met voorrang moeten achterstanden voor culturele minderheden wor den opgeheven. Daarbij dient ex tra aandacht te worden gegeven aan de beheersing van de Neder landse taal en aan studiebegelei ding. Dit is belangrijker dan aan dacht voor de eigen taal en cul tuur. Vrouwen en meisjes zijn niet ge baat bij een geïsoleerde positie, ook niet in het onderwijsge- beuen. Minister Van Kemenade (onderwijs en wetenschappen) zei dat gisteren in Ede bij de ope ning van een studieconferentie over de culturele minderheden in het onderwijs. Hij signaleerde een dilemma tussen het bescher men van de culturele identiteit en het verkrijgen van een gelijk waardige plaats in de samenle ving. Hij meende ook, dat onder andere in projecten meer aan dacht moet worden besteed aan de ouders en andere volwasse- De minister herinnerde eraan, dat thans vier procent van de Neder landse bevolking tot culturele minderheden behoort. Over niet al te lange tijd, mede door gezins hereniging, zal dit volgens de prognoses tien procent zyn ge worden. De buitenlandse leer- •DEN HAAG - De tien landelijke organisaties van ouders en schoolbesturen die deelnemen aan de discussie over de invoe ring van de middenschool (voort gezet basisonderwijs) krijgen elk een bijdrage van 5000 gulden. Het is de bedoeling dat met dit bedrag de tien leden die namens de betreffende organisaties deel nemen aan de discussie in de zo genaamde Centrale Werkgroep vanuit de verschillende bureaus enige ondersteuning gegeven gaat worden. krachten in ons land willen wor den betrokken bij het ontwikke len en bespreken van het beleid met betrekking tot het onderwijs van culturele minderheden in ons land De federatie van deze leerkrachten heeft dit neergelegd in een mani fest. opgesteld naar aanleiding van de studieconferentie in Ede. De federatie merkt nog op, dat het onderwijs in eigen taal en cultuur zich in een uitzichtloze positie bevindt. Het is een speci fieke en doelgerichte voorzie ning voor buitenlandse leerlin gen binnen de bestaande onder wijsstructuur. De Nederlandse overheid erkent met de mond wel de multiculturele aspecten van de Nederlandse samenleving maar trekt daaruit niet de nood zakelijke consequenties, aldus het manifest. Inbreker(18) neergeschoten AMSTERDAM (ANP) - By een poging tot aanhouding van vyf jongelui, die vermoedelijk een inbraak hadden gepleegd, heeft een Amsterdamse politieman gisteren in de Bijlmermeer een 18-jange jongen in de lies ge schoten. De jongen is inmiddels geopereerd en verkeert buiten le vensgevaar. Volgens een politiewoordvoerder maakte de agent deel uit van een groep politiemensen, die een ge parkeerde auto in de Bijlmer meer in de gaten hield. By die auto, die gestolen bleek te zyn, waren vyf jongelui gezien van wie men het vermoeden had dat zy op het dievenpad waren. Toen de politie de jongens aansprak, renden ze weg Eén van de agen ten schoot na diverse waarschu wingen en een schot in de lucht, gericht op de jongen die het dichtst by hem was. Gereformeerde synode besluit: Door zich afzijdig te houden van het onderwijs hebben de kerken zichzelf buiten spel gezet bij het meest elementaire leerproces dat jongeren doormaken. Met die boodschap heeft een groepje bij het onderwijs betrokken gerefor meerden de synode van hun kerk gisteren zo ver gekregen dat er een speciale taakgroep Kerk en Onderwijs in het leven wordt ge roepen. Daarmee wordt volgens de initia tiefnemers een achterstand inge lopen van vele jaren, gedurende welke de kerken de school maar "hebben laten aanmodderen" Dominee Bronswijk, als theo loog werkzaam bij het CPS, wees op het feit dat bijzonder veel over evangelisatie wordt gepraat, maar dat de periode waarin de mensen voor hun leven worden gevormd - de schooltijd - wordt vergeten. De nieuwe taakgroep ziet voor de Gereformeerde kerken ook een terrein in het openbaar onder wijs omdat ook gereformeerde schoolkinderen vaker dan voor heen deze schoolrichting bezoe ken. Enkele synodeleden keer den zich tegen het idee om op die scholen bijbelonderwijs te ge ven. De reden: het blijft beperkt tot godsdiensthistorie en mag niet verkondigend zijn. Opheffing Ato - De Nederlandse bisschoppen gaan weer in het ga reel van Rome lopen. Dat uit zich onder andere in het stopzetten van financiële steun aan kriti sche instellingen en opleidingen, met als argument dat geen ver antwoordelijkheid kan worden gedragen voor de inhoud. Andersdenkenden moeten ge dwongen worden tot gehoor zaamheid, erkenning van de juis te leer en aanvaarding van de Ro meinse hiëarchie. Die verklaring werd gistermiddag afgegeven door de bezetters van het ge bouw van de Agogisch-Theologi- sche Opleiding (Ato) in Huis ter Heide. De Ato is een onderdeel van de Ka tholieke Theologische Hoge school Utrecht, die voornamelijk afgestudeerden van sociale en pedagogische academies opleidt voor pastoraal werkers. Kort ge leden werd bekend gemaakt dat de Ato moet worden opgeheven, waarop gistermiddag de bezet ting volgde. Met name bisschop Moller van Groningen en kardinaal Wille- brands vinden de opleiding te weinig kerkelijk. De maatregel houdt in dat de studenten na hun studie geen kerkelijke bul meer ontvangen. Feike Asma - Kerkorganist Fei- ke Asma is gisteren in de Rotter damse St. Laurenskerk door wethouder Vermeulen onder scheiden met de Wolfert van Borsselemedaille. Het is een me daille voor personen die zich op bijzonder wijze hebben ingezet voor de havenstad. De organist gaf in de overvolle kerk een concert ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag. Onderzoek - De Scientology- kerk in Amsterdam zal alsnog medewerking verlenen aan het onderzoek van de subcommissie sekten. De beweging heeft hier toe besloten op basis van een groeiend vertrouwen in het werk van de Tweede-Kamercommis sie. Wel blijft Scientology in principe tegen dit soort onder zoeken die vaak het gevolg zijn van of aanleiding geven tot het zevorming. Scherp protest - De president van de Amerikaanse oversten van religieuze orden, pater Alan Mccoy o.f.m., heeft een scherp protest laten horen tegen de wa penexport van de VS. De francis caan zei geschokt te zijn door de wijze waarop Amerika zijn eco nomische belangen nastreeft als gevolg waarvan "zyn land de gruwelijkste dictaturen steunt" Hij verklaarde dit na terugkeer van een reis door El Salvador. Guatemala, Honduras en Colum- bië. Douvve Egberts koffie, lekten: koffie.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13