'Kom niet aan NiWO-beskiit' Geef lucht.V Geef gekt V c Argentinië bereid tot concessies aan Londen Begin laat ontruiming Sinaï volgens plan verlopen Argentinië maakt atoombom met hulp W. -Duitsland Brand over kernwapens tijdens SPD-congres: Pinochet wijzigt gehele regering DINSDAG 20 APRIL 1982 Buitenland (Van onze verslaggever Peter Hattink) BUENOS AIRES - De Argentijnse junta heeft gisteren voor haar doen grote concessies gedaan tij dens de laatste onderhandelings ronde met de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Alexander Haig. Buenos Aires accepteert op de Falkland-eilan- den een voorlopig bestuur tot 31 december 1982, samengesteld uit Britse eilandbewoners en Argen tijnen. Tevens aanvaardt de jun ta dat tot het einde van dit jaar de Britse Union Jack naast de Ar gentijnse vlag op de archipel ge hesen wordt. Vast moet daarbij staan dat - on geacht het resultaat van de juri dische discussie over de Argen tijnse soevereiniteit over de ei landen tussen Groot-Brittannië, Argentinië en de Verenigde Sta ten, die later in de Verenigde Na ties zal worden voortgezet - vanaf 1 januari 1983 uitsluitend de Ar gentijnse vlag op de Falkland-ei- landen zal wapperen. Met deze merkwaardige clausule kwam Alexander Haig aan de verlan gens van de Argentijnse militaire junta omtrent de bevestiging van de Argentijnse soevereiniteit te gemoet. Buenos Aires is bereid Groot-Brit- tannië enkele faciliteiten op de eilanden te verlenen: de Engel sen mogen hun haven daar ge bruiken om* hun schepen te be voorraden. Daarnaast mag Lon den een post voor wetenschap pelijk onderzoek op de archipel vestigen. Vervolgens heeft Bue nos Aires toegezegd dat men de eilandbewoners die de eilanden willen verlaten, een schadever goeding zal toekennen. De Falklanders die agrarische gronden op de eilanden exploite ren en die zich op het Argentijn se vasteland willen vestigen, zul len in ruil voor hun achtergela ten terreinen gratis grond in Ar gentinië krijgen. Ten slotte wil de Argentijnse junta de Falkland Island Company, een Engels staatsmonopolie, waarvoor bijna alle Falklanders werkzaam zijn en die 50 procent van de grond van de archipel exploiteert, over nemen. Buenos Aires heeft de verzekering gegeven dat binnenkort de Falk- land-eilanden, net zoals vóór 2 april, weer door Argentinië zul len worden voorzien van de ele mentaire levensbehoeften van de bewoners: levensmiddelen, olie en gas. Tevens zullen de com merciële vluchten van en naar de archipel binnenkort worden her vat. Tweederangs De militaire regering was tijdens de moeizame onderhandelingen op geen enkele voorwaarde be reid zelfbeschikkingsrecht aan de 1800 Falklanders te verlenen. Buenos Aires gaat ervan uit dat de eilandbewoners, de Kelpers, zoals ze hier in Argentinië wor den genoemd, geen apart volk zijn, maar dat zij een handjevol tweederangs Britse burgers zijn. die door historische omstandig heden op Argentijns grondge bied leven. Vlak voordat de onderhandelingen eindigden, herhaalde generaal Lami Dozi, opperbevelhebber van de Argentijnse luchtmacht, tegenover de pers dat er aan de Argentijnse soevereiniteit over de Falkland-eilanden niet te tor nen valt. De generaal achtte de Britse luchtblokkade boven de Falkland-archipel totaal ineffi ciënt en zei dat. in het geval van een gewapend treffen, de Argen tijnse luchtmacht zich vergele ken met de Britse superieur zou tonen. Op de vraag of Argentinië de in werkingstelling van het inter- Amerikaanse verdrag van weder zijdse bijstand iou eisen, ant woordde Lami Dozi dat dit de volgende stap in de Falkland-cri sis zou kunnen zijn. Alfredo Saint Jean, de Argentijnse minister van binnenlandse za ken, heeft gisteren alle gouver neurs van de provincies in Bue nos Aires op de hoogte gesteld van de onderhandelingen tussen Alexander Haig en de junta. Te vens gaf de bewindsman de pro vinciale autoreiten instructies over de te nemen maatregelen in het geval van een gewapend con flict. De minister heeft vandaag een soortgelijke bijeenkomst belegd voor de leiders van de twaalf be langrijkste politieke partijen in Argentinië. In Buenos Aires ver wacht men dat de bewindsman kleine politieke concessies op het gebied van het herstel van de democratische vrijheden zal doen in ruil voor de steun van de politici aan het bewind van de militaire junta. Voor veel Argentijnen blijft de oor logsdreiging aanwezig zolang Londen nog niet positief heeft gereageerd op het gemeenschap pelijk voorstel van Alexander Haig en de Argentijnse militaire regering. (Van onze correspondent Hans Amesz) MÜNCHEN - SPD-voorzitter Willy Brandt heeft tijdens het congres van zijn partij het NAVO-dubbelbesluit van 1979 tot produktie en eventuele stationering van middellange-afstandsraketten in West-Europa vurig verdedigd. Hij zei dat de partij alles moet doen om de ontwapeningsonderhandelingen tussen de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten in Genève niet in gevaar te brengen. Verwerping van het NAVO-dubbelbesluit door het SPD-congres zou geheel verkeerd zijn, omdat dan zowel Moskou als Washington aanleiding zouden kunnen hebben de onderhandelingen niet meer serieus te nemen. Brandt deed ook een dringend be roep op zijn partij het congres in München tot een bijeenkomst van „sociaal-democratische ver nieuwing" te maken. Als partij van het linkse midden moet de SPD volgens Brandt vastbeslo ten vechten om meerderheden voor sociaal-democratische poli tiek te krijgen, met name op het gebied van de werkgelegenheid en de veiligheidspolitiek. De SPD-voorzitter en ex-bonds- kanselier zei in zijn ruim twee uur durende rede tot de 400 ge delegeerden dat er alle reden is om aan zelfkritiek te doen, maar hij liet er ook geen twijfel aan be staan dat de SPD in haar nu al meer dan 15-jarige geschiedenis als regeringspartij in de Bonds republiek veel heeft bereikt. We moeten niet net doen alsof we al leen maar een 'vliegenhoop' heb ben geproduceerd, aldus Willy Brandt. Gericht De SPD moet met andere woorden weer een gezicht tonen en vooral proberen aan te geven hoe de werkloosheid, die nu circa 1,9 miljoen bedraagt, in principe kan worden bestreden. Willy Brandts toespraak was vooral ge richt op de rol en opgave van de SPD. Tegelijkertijd waarschuw de hij ervoor de regeringsverant woordelijkheid van de sociaal democraten niet ter discussie te stellen. Brandt uitte zich betrek kelijk optimistisch over de coali tie met de liberale FDP en beriep zich op een uitspraak van FDP- voorzitter Genscher, die had ver klaard dat hef niet aan de libera len zal liggen als de huidige coa litie in Bonn uit elkaar spat. „Ik zeg", aldus Brandt, „aan de so ciaal-democraten zal het in elk geval niet liggen". Willy Brandt was van mening dat er nu eindelijk eens een einde moet komen aan de voortduren de „interviewoorlog" tussen de woordvoerders van de verschil lende vleugels in de SPD. Daar door ontstaat immers het beeld van een in tegenspraak verstrik te partij, en dat is op zijn minst een van de redenen voor de bui tengewoon grote verliezen die de SPD bij de onlangs gehouden ge meenteraadsverkiezingen in de deelstaat Sleeswijk-Holstein en de Landdagverkiezingen in Ne- dersaksen leed. Uit een kort gele den gepubliceerd verkiezingson- derzoek door het weekblad Der Spiegel bleek dat de SPD nu nog maar 33 procent van de kiezers achter zich krijgt. Dat is onge veer 10 procent minder dan bij de Bondsdagverkiezingen van oktober 1980. Economie Brandts rede, waarin hier en daar nogal scherpe kritiek werd geuit op bijvoorbeeld de economische politiek van de regering in Bonn, leverde een discussie op die voornamelijk in het teken stond van economische en werkgele genheidsvraagstukken. Inmiddels heeft een groep van eco nomische en financiële deskun digen uit de SPD een voorstel ge formuleerd waarin staat dat de partij via speciale belastingver hogingen een vele tientallen mil jarden mark omvattend werkge legenheidsprogramma moet goedkeuren. In hoeverre bonds kanselier Helmut Schmidt een dergelijke uitspraak kan aan vaarden, is nu zeker het meest besproken onderwerp van het congres, dat tot en met vrijdag in de Olympiahalle in München duurt. BBC-programma LONDEN (GPDTJPI) - Argentinië zal volgend jaar kunnen be ginnen met het maken van de atoombom, dank zy hulp var nazi-geleerden die na de oorlog naar dit land zyn gevlucht. Bo vendien hebben verschillende Westduitse regeringen geheime overeenkomsten met Argentinië gesloten die het land in staat stellen binnenkort met de aanmaak van plutonium, grondstof voor nucleaire wapens, te beginnen. Dat werd gisteravond be toogd in een programma op de Britse televisie In een interview met de BBC gaf een van de betrokken nazi-ge- leerden, dr Walter Schnurr. toe dat hij na de oorlog naar Argen tinië is gevlucht. Daar kreeg hij in 1958, van de toenmalige West duitse minister voor atoomenergie Franz Josef Strauss, de uit nodiging in West-Duitsland te komen werken Onder leiding van Schnurr en een tweede voormalige hoge nazi. Rudolf Gnefeld. verrees vanaf 1958 bij Karlsruhe een kernreac tor. Vier jaar eerder had West-Duitsland een overeenkomst gete kend. waarbij dat land beloofde nooit in het eigen territorium nucleaire wapens te zullen maken Plutonium De reactor echter die by Karlsruhe werd gebouwd, was niet erg geschikt voor de aanmaak van nucleaire energie, maar zoveel te meer voor het maken van plutonium. Naar hetzelfde ontwerp werd enige jaren later een reactor in Argentinië gebouwd, die in 1974 in bedrijf ging. Schnurr ging rond diezelfde tijd ook weer in Argentinië wonen. West-Duitsland. aldus het BBC-programma. hielp Argentinië van af 1976 bovendien by de bouw van een veel grotere reactor, die volgend jaar klaar zal zijn. Deze reactor zal dan in staat zyn jaarlijks genoeg plutonium voor tien atoomwapens te maken Bij het geven van hulp aan Argentinië - dit werd in geheime ver dragen geregeld - heeft West-Duitsland tal van internationale verdragen geschonden en onder meer regels van Euratom en het Internationale Atoomagentschap overtreden. West-Duitsland heeft bovendien, by het geven van de geavanceerde technieken aan Argentinië en het verkopen van afgewerkt uranium, het non-proliferatieverdrag (het verdrag tegen verspreiding van kernwapens) geschonden, dat het land mede heeft ondertekend, aldus in het programma geciteerde deskundigen Admiraal Castro Madero, die de leiding heeft over het Argentynse nucleaire programma, heeft in het tv-programma verklaard dat zyn land bereid zal zyn plutonium aan Derde-Wereldlanden te verkopen. Argentinië heeft zelf nooit het non-proliferatiever- drag ondertekend en ^ou dus theoretisch landen als Libië van het plutonium kunnen voorzien dat dit land al zo lang wil heb ben om atoomwapens te maken Ontkenning Een woordvoerder van de Westduitse regering heeft het bericht van de BBC tegengesproken. Woordvoerder Lothar Ruhl legde zijn verklaring af enkele uren vóór de vertoning van de docu mentaire op de Britse televisie De woordvoerder zei dat de Duits-Argentynse samenwerking op het terrein van de kernenergie alleen voor vreedzame doelein den is bedoeld in het fiat heeft van het Internationale Atoombu reau in Wenen. Hij zei dat de beschuldiging van de BBC dat West-Duitsland ver rijkt uranium naar Argentinië heeft gestuurd e' als andere beweringen in de film. ADVERTENTIE Willy Brandt en bondskanselier Helmut Schmidt: onderonsje tijdens partijcongres Ck.A .t-K Steun het Astma Fonds. SANTIAGO (DPA) - President Generaal Pinochet van Chili heeft gisteren de leden van zijn regering gevraagd hun portefeuilles ter beschikking te stellen om hem de vrije hand te geven een nieuw ka binet te De namen nisters zijn nog niet bekend. In een verklaring van het al gemeen secretariaat van de i de regering werd er de nadruk op gelegd dat het economi sche beleid van Chili niet wordt veranderd. Van de kant van de vrije onder nemers en andere aanhan gers van de regering werd er de afgelopen tijd op aange drongen de vaste verhouding van de peso met de dollar te verlaten. Die vaste wissel koers belemmert de export. TEHERAN (AFP) De voormali ge minister van buitenlandse za ken van Iran en ex-vertrouwe ling van ajatollah Chomeini, Sa- degh Ghotbzadeh, heeft gister avond in een televisie-interview erkend dat hij een complot voor bereidde om Chomeini en de voornaamste leiders van de isla mitische republiek te vermoor den. In een 15 minuten durende uitzending zei Ghotbzadeh, wiens arrestatie op 10 april offi cieel werd gemeld, dat hij de sa menzwering drie maanden gele den op touw had gezet met Iraan- se legerofficieren. Ghotbzadeh zei dat de complot- teurs van plan was waren ge weest „een huis naast dat van Iman Chomeini op te blazen en Ghotbzadeh bekent complot tegen regering Iran diens residentie te bombarderen op het tijdstip dat hy leiders van de republiek zou ontvangen" De ex-minister zei bovendien dat er ook een plan bestond om centra van de revolutionaire garde en van de radio en televisie aan te vallen. Ghotbzadeh voegde hier nog aan toe dat twee religieuzen als tussenpersonen waren opge treden tussen hem en ajntollah Sjariat-Madan, de hoogste sji'iti- sche leider in Iran na Chomeini. „Volgens die tussenpersonen keur de Sjanat-Madan de poging om de regering omver te goed", zo zei Ghotbzadeh De Iraanse zaakgelastigde in Rome. Mohammad Hossein Naghdi. heeft gisteren bekendgemaakt dat hy uit protest tegen de toe stand in Iran is afgetreden en po litiek asiel in Italië heeft ge vraagd. Ontruiming Yamit tot morgen uitgesteld (Van onze correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM - De Israëlische premier Begin heeft voldoende garanties van Egypte gekregen om de ontruiming van de Sinai volgens plan te laten verlopen. Dat heeft hij gisteravond na be sprekingen met de Egyptische minister van buitenlandse zaken Kamel Hassan Ali laten weten. Minister Ali zei dat er de komen de dagen een volledig akkoord zal worden bereikt over de nog bestaande meningsverschillen. De minister beloofde voortzetting van het proces volgens de ak koorden van Camp David, als mede van de onderhandelingen over Palestijnse autonomie. Ver der zullen volgens Ali de bilate rale betrekkingen met Israël na en door de ontruiming nieuwe impulsen krijgen. De regering zal morgen in bijzon dere zitting bijeenkomen om de ontruiming op 26 april definitief te bevestigen. Als voorbereiding daartoe werd gisteren begonnen met de ontruiming van het Ya- mit-district, waar ongeveer 2000 tegenstanders tegen de terugga ve van de Sinai zich hebben ver schanst. Allereerst werden de kleinere verzetshaarden opge ruimd. Ook heeft een aantal van hen zich in een gebarricadeerde bunker verschanst, die zij zullen opbla zen bij een actie van het leger. Zij hebben verzekerd het ieger ge wapend weerstand te zullen bie den, ondanks smeekbeden van de Israëlische opperrabbijnen die midden in de nacht naar Ya mit zyn gevlogen om via een gat in de muur van de belegerde ves te de 'opstandelingen' met reli gieuze argumenten tot andere gedachten te brengen. Al lijdt het geen twijfel dat de te rugtrekking zal worden voltooid volgens plan, toch spreken Israë lische functionarissen met grote bitterheid over Egypte. Het geldt vooral de toenadering en samen werking van Egypte met de PLO, die behalve wapensmokkel ook van operatieve aard is, zo zeggen zij Volgens een Israëli sche functionaris is alleen dat al voldoende om de terugtrekking uit te stellen, ware het niet dat Geen verzet De bezetters toonden geen actief verzet. Sommigen van hen moes ten van de daken van de huizen worden gehaald via kooien, die met een hijskraan naar boven en vervolgens naar beneden werden gebracht. De grote 'slag' komt morgen, als het stadje Yamit ont ruimd zal worden, hetgeen aan- vankeijk gisteren de bedoeling was. Daar hebben onder anderen de aanhangers van de Joodse De fensie Liga van rabbijn Kahane zich verschanst. Zij hebben aan gekondigd collectief zelfmoord te zullen plegen bij een geweld dadige ontruiming. ADVERTENTIE Steun het Astma fionüs. zo'n daad Israël nog meer schade zou berokkenen dan het voltooi en van de terugtrekking volgens plan. In feite gaat de strijd om Egypti sche en ook Amerikaanse garan ties dat beide landen na de ont ruiming van de Sinai geen initia tieven zullen steunen buiten Camp David om, die een andere oplossing voorstaat dan de auto nomie van Camp David. Het meest zyn de Israëli's bevreesd voor plannen om in samenwer king met de andere Arabische landen een Palestynse staat te stichten. Problemen Intussen dreigen er voor premier Begin nieuwe moeilijkheden op het binnenlandse front, nu een van de ministers van de coalitie wegens fraude en bedrog door een rechtbank is schuldig gevon den. Het gaat om de minister van sociale zaken Aboe Chatscra, lei der van een kleine etnische oriëntaals joodse party Deze party beschikt over drie parle mentszetels. Een gedwongen ontslag van Aboe Chatscra en een uittreden uit de coalitie zou de val van de regering met zich meebrengen. De veroordeling van Aboe Chatse ra. die vorig jaar uit de Nationaal Religieuze Partij trad. wekt htftj ge emoties op by de oriëntaalse bevolking in Israel, die in zyn proces en veroordeling een vorm van discriminatie ziet tegen de oriëntaals joodse gemeenschap Er wordt in dit verband zelfs over een 'Israëlische Dreyfuss' gesproken. Pr. mi» r Begin zal vandaag met mi nister Aboe Chatscra overleggen wat er dient te gebeuren Waar schynlyk zullen definitieve be slissingen worden uitg. i dat de zaak in hoger beroep voor het hoog gerechtshof |g uitg.- vochten ADVERTENTIE r gisteren met de ontrui-

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11