UVS plaatst zich voor bekerfinale Toernooien bij UVS en ASC Joop Piket zet eerste stap op weg naar titel Salazar ook in Boston voorop Al twintig jaar ALLE cijfertjes... Grensrechter krijgt ldap LISSE - UVS en Landwer maken volgende maand wie De Tegelhandel opvolgt als Leids-bekerwinnaar. Landwer won in een spannend duel, niet zonder moeite, van de nieuwe hoofdklasser Bahlmann: 8-7. UVS daartegen liep zeer gemakkelijk met 10-2 over SRV Boys heen. In de promotie-competitie won De Maas met 5-2 van Opelrijschool. Silva Boys en FC Grovo kwamen tot een 3-3 gelijkspel. Bahlmann - Landwer 7-8 De Sassenheimers, zonder wissels uitkomend, startten in een erg hoog tempo, wat resulteerde in twee doelpunten. Het waren Ton Arroyo, met een klassedoelpunt, en Ruud van der Voort, die de stand op 2-0 brachten. Daarna ging het een tiental minuten flink mis met de ploeg van Cees Landwer. Tweemaal dook Wim Latumanuway vrij voor uitblin ker Paul van der Zwaan op en dat betekende 2-2. Bahlmann ging daarna goed door. Ton van der Meer (2x) en Nic Verwoerdt schoten het Alphense team zelfs naar een 5-2 voorsprong. Daar voor was doelman Van der Zwaan de baas gewweest bij de harde schoten van Frans Bahl mann. Nog voor rust bracht Ton Arroyo met een hoogstandje Landwer weer in de race: 5-3. In de derde minuut van het tweede speelpart haalde Jos Hendriks de bal, na een inzet van weer Ton Arroyo, net achter de lijn weg: 5-4. Nadat beide keepers diver- LEIDEN - Naast het 90-jarige ASC start ook de Leidse eer steklasser UVS vanavond met een serie nederlaag-wed strijden. De club uit de Kik kerpolder begint vanavond met een duel tegen RCL dat om zeven uur begint. Naast het standaardteam tre den ook de tweede, derde en vierde elftallen van beide ver enigingen tegen elkaar bin nen de lijnen. De week daar op is Quick Boys te gast en Ajax wijkt opnieuw uit AMSTERDAM (ANP) - In navol ging van de wedstrijd Ajax - PSV zal ook het duel Ajax - AZ'67 in het Olympisch Stadion te Amsterdam worden gespeeld. Ajax - AZ'67 wordt op zaterdag 15 mei afgewerkt en begint om 19.30 uur. Het is de voorlaatste competitiespeeldag. op 11 mei komt Noordwijk naar Leiden. Ook die vereni gingen brengen vier teams mee. De clubs die tegen UVS over de hele linie het beste re sultaat boekt wint de grote wisseltrofee. De toegang voor alle wedstrijden is gratis. Competitie Er staan komende donderdag nog een aantal competitie wedstrijden op het program ma. In de derde klasse A tre den UDO en LFC tegen el kaar in het strijdperk. Al phense Boys, in de derde klasse E rechtsstreeks op weg naar het kampioen schap, kan door een overwin ning bij GSV weer wat dich ter bij het doel komen. Ook in de vierde klasse een paar inhaalwedstrijden. Meerburg treedt aan tegen buur Bernardus, VTL ont vangt op de Vliet SJZ, in Roelofarendsveen speelt Do- cos tegen DOSR en MMO krijgt thuis te maken met RKAW. se malen hun kunnen hadden ge toond, was het Peter van der Vlugt die vrij mocht opkomen: 5-5. Met nog tien minuten te spelen bleken de Sassenheimers met een man minder meer mans te zijn dan met een volledig team. Tijdens de vier strafminu- ten die Fred en Ton Arroyo uitza ten, scoorden de "Oranje-hem den" liefst driemaal. Fred (2x) en Ton Arroyo brachten de stand op 5-8. Nog even kregen Hogervorst en zijn mannen het moeilijk, maar nadat Ton van der Meer en Frank Bakker de stand op 7-8 hadden gebracht was de tijd te kort voor de gelijkmaker. De Alphenaren toonden zich ver volgens slechte verliezers. Bij het verlaten van het veld deelde één van de spelers een tik uit aan de Sassenheimse grensrechter. UVS - SRV Boys 10-2 De ploeg uit Lisse, de laatste we ken aardig spelend, bleek geen partij voor UVS. Voor de rust waren het Maarten Blonk, Hans van Leeuwen en Mario Faber die de blauwwitten op 3-0 zetten. Alleen Laurens van der Voort kon met een knap doelpunt iets terug doen. In de tweede helft maakte UVS het karwei goed af. Leo Holl (door het net), Mario Faber (als een sa- teliet), Maarten Blonk en Hans van Leeuwen tilden de stand simpel naar 7-1. Nog had UVS niet genoeg. Leo Holl, Hans van Leeuwen en Mario Faber voer den de score op tot 10-1. In de slotfase, nadat Ron Mesman te gen de lat had geschoten, zorgde Jaap Lingbeek voor de 10—2 DINSDAG 20 APRIL 1982 LEIDEN - Joop Piket heeft gisteravond zijn eerste partij uit de beslissingsdriekamp om het Leids schaakkam pioenschap tegen Jan Bakker gewonnen. De met zwart spelende Bakker poogde het geijkte openingssysteem van Piket te omzeilen, maar moest deze actie met een mindere stelling bekopen. Een incorrect offer in de tijd noodfase werd de speler uit Noordwijkerhout vervolgens fataal. Volgende week treedt Wim Heemskerk, de derde finalist, met wit tegen Piket aan. Stand promotie-competitie: Van der Plas (Katwijk) 1-2 (10-6) De Maas (Maasdam) 1-2 (5-2) FC Grovo (Boskoop) 1-1 (3-3) Silva Boys 2-1 (Den Haag) (9-13) Opelrijschool (Dordrecht) 1-0 (2-5) Volgende week speelt Van der Plas een uitwedstrijd tegen FC Gro vo, de ploeg waarvoor de UVS ers Cock van Weerlee en Ron Be- kooy uitkomen. De Westduitse Charlotte Teske kan haar blijdschap niet op als een politie-agent haar vertelt dat ze de snelste dame in de Boston-marathon is geweest. Bill Rodgers slechts vierde BOSTON (ANP) - Alberto Salazar heeft gisteren de derde marathon in zijn carrière niet zonder moeite gewonnen. De 23-jarige Amerikaan van Cubaanse afkomst, die in 1980 en 1981 de marathon van New York won, zegevierde in de marathon van Boston, die reeds voor de 86ste maal werd gehouden. Salazar, die op 26 oktober van het vorig jaar in New York het reeds twaalf jaar oude wereldrecord van de Australiër Derek Clayton (2.08.33) op 2.08.13 bracht, won in 2 uur 8 minuten en 53 secon den, een record voor het parkoers in Boston. Dick Beardsley bood Salazar evenwel de laatste meters verwoed tegen stand. De Amerikaan was de enige die Salazar in de slotfase kon vol gen. In de laatste twaalf kilometer was het duo aan dé leiding gekomen. Beardsley probeerde verscheidene malen met een tussensprint Salazar van zich af te schudden maar de tweevoudige winnaar van de marathon van New York bleef gemakkelijk bij. Daardoor liep het uit op een eindsprint, waarin Salazar superieur was. Salazar verbeterde het parkoersrecord, dat sedert 1981 met 2.09.26 op naam stond van de Japanner Toshiki Seko. Het sprintduel tussen Sala zar en Beardsley wekte herinneringen-op aan de finish van 1978 toen Bill Rodgers met een verschil van twee seconden Jeff Wells versloeg. Bill Rodgers, die "Boston" reeds vier maal won, kon zich aanvankelijk goed handhaven in de kopgroep maar viel in het laatste gedeelte van het parkoers, waarin o.a. de beroemde Heartbreak Hill is opgenomen, terug. Rodgers moest zijn Amerikaanse landgenoot John Lodwick la ten voorgaan en eindigde als vierde. Na twee gemakkelijke zeges kreeg het viertal van Philidor tijdens de derde ronde van de landelijke schaakbekercompetitie in mede hoofdklasser DD uit Den Haag een tegenstander van formaat. Met Vh-2xh trokken de Leide- naars tenslotte aan het langste eind. Voor de vierde ronde staat hen nu De Variant uit Breda als opponent te wachten. Wint Phili dor ook dit duel dan zit het in de finalepoule van de laatste vier. Peter Gelpke bracht het eerste punt voor de Leidenaars binnen, daar Schendstok al snel beslis send in de fout sprong. RAG de Graaff voerde de score naar 0-2 op. Grotenhuis bood goed partij, maar kwam in dermate hevige tijdnood dat hij zich door een kwaliteitsoffer van De Graaff liet overrompelen. Kort bracht de spanning terug dankzij een gede gen winstparty op Hans Kuyf: 1- 2. Winst van Lindner op bord één tegen Rinie Kuyf zou toen de uit schakeling van Philidor hebben betekend. Na een wisselvallige partij hield Kuyf echter de betere stelling over, waarna er een remi se werd beklonken: 1 Vi-2Vz. Jeroen Piket is volgend jaar verze kerd van een plaats bij de natio nale jeugdkampioenschappen tot 20 jaar. De Leiderdorper telt weliswaar ook dan nog geen 16 jaren, maar zijn optreden bij de kampioenschappen in de groep tot 16 jaar was dermate goed dat Piket door de KNSB rijp wordt geacht voor een plaats bij de "oudjes". In de groep voor de jongeren valt er voor de Leider dorper immers nog maar weinig te leren. Marcel Piket speelde een erg wisselvallig kampioen schap tot 20 jaar. Piket begon goed met een remise tegen de Wit, verloor vervolgens tot drie maal toe vanweege te grote tijd nood, maar finishte sterk met on dermeer zeges op Nico Kuyf en Helmut Cardon. Nico Kuyf kon zijn draai niet vinden. Wel wist hij tegen Bosboom, de latere nummer één, een uitstekende positie te bereiken, maar die ver knalde de Boskoper door een stuk weg te geven. Kuyf scoorde tenslotte drie punten. Voorschoten 2 en LSG 4 nemen volgend jaar in de promotieklas se van de Leidse schaakbond de plaatsen in van Philidor 4 en Lei derdorp 1. Voorschoten 2 werd overtuigend kampioen in de eer ste klasse A. LSG 4 zorgde voor sensatie door in 1B favoriet Kat wijk 1 nipt met 5V&-416 te ver slaan en eiste daarmee de titel in deze groep voor zich op. LSG 3, de kampioen uit de promo tieklasse, speelt op 8 mei zijn eer ste promotiewedstrijd tegen het team van Purmerend. Leids jeugdteam gelijk (3-3) tegen Dordrecht HEERJANSDAM - Gisteravond speelde het Leids elftal (13-14 jarigen), in het kader van het Jeugdplan Nederland, de eerste wedstrijd tegen Dordrecht. De wedstrijd werd met een 3-3 ge lijkspel afgesloten. Met de rust had de Dordtse ploeg een 2-0, voorsprong opgebouwt. Voor Leiden scoorden; Leo van Bee- len (Quick Boys), Dennis Miras (Quick Boys) en in de laatste mi nuut Wilco Riethoven (Rooden- burg). Erwin Timan (Noordwijk) speelde een goede wedstrijd maar faalde by het nemen van een strafschop. Volgende week maandag is het de beurt aan de 15- en 16-jarigen. Op het ÜVS-terrein speelt men om 19.00 uur tegen Dordrecht. ADVERTENTIE John Frederikstadt: Sigarenmaga?i|n A Spies Kapsalon Minnee R10 leidsch Dagblad B V liethorps' Boeckhuys NMB Hoofdstraat Santhorst leidscdreel 4, Witle Singel 1 Hoogmadeseweg 13 Reaal 6 Winkelhof Leiderdorp Leiderdorp Leiderdorp Leiden Leiderdorp Leiderdorp ApMMfe, Leidsch Dagblad Oranjevereniging Leiderdorp RIO Handelsscholen Bussum (GPD) - Wie Fre- drikstadt zegt, zegt cijfer- werk. De naam van de Bussumer is onlosmake lijk verbonden met voet balstatistieken van de meest uiteenlopende aard. Op de kop af twintig jaar houdt John Fredrikstadt alles bij wat maar met be taald voetbal te maken heeft. Tenminste, waar het wedstrijdgegevens be treft. Je kunt het zo gek niet verzinnen of Fredrik stadt heeft het wel ergens in an zijn dikke boeken genoteerd staan. Geen wonder dat hij al jaren be kend starlands enige wandelen de voetbalencyclopedie. Vrijwel alle sportredacties, voetbaltijd schriften en omroepen maken gebruik van de kennis van Fre drikstadt. Zelfs clubs, spelers en scheidsrechters vallen regelma tig terug op de informatie die de cijfertjesfanaat nauwgezet heeft verzameld. Voorlopig zal dat ook wel zo blij ven, want John Fredrikstadt heeft er nog lang niet genoeg van. Bovendien staat zyn opvol ger klaar. Zodra Fredrikstadt moet afhaken, neemt zoon Eric de papierhandel over. Er zullen ongetwijfeld mensen zijn die naar hun voorhoofd wijzen wanneer de activiteiten van John Frederikstadt ter sprake komen. Het nut van zijn werkzaamheden is dan ook moeilijk te bewijzen. Het gros van de voetballiefheb bers zal er niet wakker van lig gen als Fredrikstadt in een van zyn rubrieken melding maakt van de 25e gele kaart die scheids rechter Van Swieten heeft uitge deeld. Toch gaat Fredrikstadt onvermoeid verder omdat hij plezier heeft in zijn „betaalde hobby". Maar ook vanwege de respons die hij vanuit de voetbal wereld zelf krijgt. „Er zijn clubs, die eigenlijk op mij rekenen", al dus Fredrikstadt. „Ajax en AZ zijn niet zo goed in het bijhouden van het aantal wedstrijden dat spelers hebben gespeeld voor de club. Als er een jubileum van een speler aan zit te komen, geef ik even een seintje zodat de club iets voor zo'n jongen kan doen" Anekdotes Met smaak dist Fredrikstadt dan - John Frederikstadt: "Er zijn clubs die op mij rekenen. enkele anekdotes op. Zo speelde Piet Schrijvers dit seizoen in de uitwedstrijd tegen AZ'67 zijn driehonderdste partij voor Ajax. Een telefoontje van Fredrikstadt naar AZ werd dankbaar ontvan gen. De Alkmaarders stopten aanvoerder Hugo Hovenkamp een flinke ruiker in de handen, die hij voor de aanvang aan Schrijvers moest overhandigen. „Toen beide spelers samen het veld betraden vroeg Schrijvers aan Hovenkamp voor wie die bloemen bestemd waren", gnif felt Fredrikstadt. „Hij wist zelf niet eens dat hij drie honderd keer voor Ajax uitgeko men was. Zoiets geeft mij vol doening. Het is toch leuk om te weten dat iedereen het zou zijn vergeten als ik geen seintje had gegeven". Niettemin weet Fredrikstadt dat ook hij wel eens een foutje kan maken, chte blunders heeft de 47-jarige Bussumer in al die twintig jaar echter nog nooit ge maakt. Af en toe wordt hij gebeld door iemand die meent hem op een misrekening te kunnen be trappen, maar in vrijwel alle ge vallen blijkt Fredrikstadt het ge- lyk toch aan zijn kant te hebben. „Het blijft mensenwerk", zegt Fredrikstadt. „En dat houdt in dat er wel eens iets mis gaat. oms spreken bepaalde gegevens die ik via myn correspondenten ont vang elaar tegen. Een telefoontje naar de direct betrokkene biedt dan meestal wel uitkomst. De meeste fouten worden gemaakt by de gele kaarten en schorsin gen. Via het KNVB-orgaan kan ik mijn gegevens echter altijd controleren en eventueel wijzi gen". Stokpaardje Het stokpaardje van John Fredrik stadt is sinds jaar en dag het te ruglopende aantal toeschouwers. Fredrikstadt is bezorgd over de steeds minder wordende publie ke belangstelling. Zoals hij reeds in eerdere interviews te kennen gaf, is Fredrikstadt een voorstan der van het invoeren van een soort superdivisie van tien clubs. De overige verenigingen zouden dan regionaal moeten worden in gedeeld. „Het publiek zit niet te wachten op wedstrijden als PEC en Roda JC of DS'79 tegen SC Cambuur", zo meent Fredrikstadt. „Alleen top pers en streekderby's spreken nog aan. In Schotland heeft men een paar jaar geleden ook een su perdivisie ingesteld. Dat is een succes geworden. Waarom zou dat in Nederland niet kunnen?". Tot zijn teleurstelling heeft Fre drikstadt echter geconstateerd dat niet alleen in Nederland min der mensen op de tribunes zit ten. Franse voetbalbladen, die de Bussummer raadpleegt, leren dat ook daar de belangstellling voor het voetbal afneemt. „De te rugval in Nederland wordt enig zins afgeremd door het Cruijff- effect", verklaart Fredrikstadt. „Toch zitten er dit jaar weer min der mensen bij het betaald voet bal. Zonder Cruijff was de klap nog groter geweest. Ik vermoed dat volgend seizoen een positie ver beeld zal zijn te constateren. Als Helmond Sport en Fortuna Sittardia de eredivisie bereiken zal dat een stijging van het aantal toeschouwers tot gevolg heb ben". Of die prognose ook werkelijkheid wordt zal moeten worden afge wacht. Fredrikstadt heeft echter altijd de statistische gegeves ach ter de, hand. Niet alleen terug blikken, maar vooral ook vooruit kijken is een belangryk aspect van zijn hobby. Zo sluit Fredrik stadt zich iedere dinsdagavond op in de serre om uit te pluizen of zich binnenkort nog aardige fei ten kunnen voordoen. „De dins dag is daarvoor een prima dag", aldus Fredrikstadt. „Van Dallas wil ik niets weten, een afschuwe lijk programma. Ik heb er echter wel baat bij dat het wordt uitge zonden want dan kan ik mij ten minste rustig op mijn cijfertjes concentreren zonder dat ik iets Die rust heeft Fredrikstadt wel no dig, zo zegt hij zelf. Hy wordt, vooral door spelers die graag in de belangstelling staan, nauwlet tend in de gaten gehouden. Zo dra de heren voetballers zich maar even tekort gedaan voelen, hangen zij al aan de lijn. Fredrik stadt komt met een aardig voor beeld. Naast de normale topsco- rerslijst houdt hij er ook een ru briek op na onder de naam van schaduwschutter. Een lijst met spelers, die voorzetten hebben afgeleverd die een doelpunt tot gevolg hadden. „Ling belde mij een keer", verhaalt Fredrikstadt. „Hij wilde weten hoe dat nou precies zat met die schaduwschutter. Hij dacht zelf meer voorzetten te hebben gege ven dan ik op mijn lijst had staan. Het gaat mij erom wie de beslissende pass heeft gegeven, terwijl Ling in aanmerking dacht te komen als hij maar een aan deel in de doeltreffende aanval had gehad. Ik heb hem uitgelegd hoe ik te werk ga en toen be greep hij het wel. Zo zie je maar hoe zulke kleine dingen toch le ven bij de spelers. Dat vind ik een van de aardigste elementen van mijn hobby".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10