Spanje: nieuwe golf van terreur Meer bevoegdheden Franse politiek Haig pessimistisch over Falkland-crisis ill Actie in Iran tegen 'afvallige' geestelijk leider Franse minister Deferre: 99 Telefooncentrale Madrid vernield Reagan legt noodzaak van bewapening uit Joodse militanten dreigen met zelfmoord bij ontruiming Sinaï Brezjnjev stelt voor top te houden in oktober MAANDAG 19 APRIL 1982 Buitenland 99 (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - Minister van binnen landse zaken Gaston Defferre wil dat zijn politie uitgebreidere mo gelijkheden krijgt verdachte per sonen te identificeren. Boven dien wil hij wil bovendien dat de politie het recht krijgt na een eer ste waarschuwing te schieten. Hiermee heeft de minister af stand genomen van de toenmali ge verkiezingsbeloften van de huidige president Mitterrand, en hij vindt de minister van justitie Badinter tegenover zich. Deffer re en Badinter worden vandaag door premier Mauroy ontvangen. Die zal proberen een gulden mid denweg tussen de standpunten van de beide ministers te vindén. Minister Defferre sprak over de noodzaak van verscherpte con trole en over verhoogde schiet- bereidheid tegenover een gezel schap politie-officieren, die bijna allen dit verrassende plan toe juichten. Het plan is des te ver rassender omdat het in feite al was ondergebracht in het project „Veiligheid en zekerheid" van de toenmalige minister van justitie onder president Giscard, de bij links zo gehate Alain Peyrefitte. Mogelijkheden tot scherpere con trole waren vooral uigedacht om doeltreffender te kunnen optre den tegen de „kleine misdaad", zoals de ontelbare inbraken, waartegen de Fransen zich zelf begonnen te verdedigen, bij uit blijven van politie-hulp. Peyrefitte's veiligheid en zeker heid was altijd de steen des aan stoots geweest van de linkse op positie die zich had voorgeno men dit wettenwerk opnieuw ter discussie te stellen in het parle ment, waarin het nu over de ab solute meerderheid beschikt, om het dan weer ongedaan te ma ken. Tot ieders verbazing had premier Mauroy vorige week aangekon digd dat dit debat met ministers een maand zal worden uitge steld. Minister Defferre liet nu weten dat zyn partij zich altijd „meer tegen de letter dan tegen de geest" van „Veiligheid en ze kerheid" had verzet. De minister van binnenlandse za ken eiste in zijn rede voor de po litic-officieren ook een hardere aanpak van buitenlanders. „Er kunnen geen nieuwe immigran ten meer bij", aldus de socialisti sche minister. En hij eiste dat de controle aan de grenzen zou wor den verscherpt. (Van onze correspondent GerTit Jan Hoek) MADRID Spanje is de afgelopen dagen opnieuw geteisterd door een reeks nieuwe aanslagen. In de nacht van zaterdag op zondag richtten diverse explosieve ladingen, volgens de politie met een totaalgewicht van ongeveer 170 kilogram, een gigantische ravage aan in een van de telefooncentrales in Madrid. Door de ontploffing, die vol gens een eerste globale schatting meer dan 25 miljoen gulden schade veroorzaakte, raakten ongeveer 700.000 telefoonlijnen geblokkeerd. Ook de databank van de tele fooncentrale werd door de explosie totaal vernield. </A\ 'iüi Het telefoonverkeer tussen de Spaanse hoofdstad en de rest van Spanje en het buitenland was gisteren bijna volledig ge stremd. Geluk bij ongeluk was dat een aantal explosieve ladin gen, aangebracht bij het reser voir van de stookolie in het ge bouw, niet ontplofte. Indien dat gebeurd zou zijn, zouden de ge volgen vele malen ernstiger zijn geweest. Door het late uur waar op de aanslag plaatshad (half vier 's nachts) was de telefooncentra le vrijwel verlaten. Alleen de nachtwakers en een aantal toe vallige passanten (vijf in totaal) liepen lichte verwondingen op. ETA Volgens eerste aanwijzingen is de aanslag het werk van de Baski- sche afscheidingsbeweging ETA-Militar. Het Baskische dag blad Egin, doorgaans spreekbuis van de radicaal-nationalistische organisatie en intermediair bij de ontvangst van communiqués van de ETA, ontving zaterdag middag al een telefonische waar schuwing, dat in Madrid een sterke lading explosieven tot ontploffing zou worden ge bracht. De aanslag op de telefooncentrale is de voorlopige climax van wat een verscherpt offensief van de ETA-Militar lijkt te zijn. De afge lopen maanden sijpelden al di verse berichten naar buiten, die erop duidden, dat de Baskische organisatie na bijna een jaar lang een wapenstilstand in acht geno men te hebben na de mislukte staatsgreep van 23 februari vorig jaar, overwoog om de wapens weer op te nemen, Zwaarder geschut Volgens minister van binnenland se zaken, Roson, zouden zich momenteel diverse clandestiene commando's van de ETA op Spaans territoir bevinden die een nieuwe golf van aanslagen prepareerden. Opmerkelijk is WASHINGTON (Reuter) Presi dent Reagan heeft zaterdag in een boodschap die kennelijk ge richt was tot de groeiende anti- atoombeweging in de Verenigde Staten en elders gezegd dat de Amerikanen er zich van bewust moeten zijn dat de wapenop- bouw noodzakelijk is om aan de Sowjet-Unie te laten zien dat de VS vastbesloten zijn. Reagan zei in een vijf minuten du rende toespraak voor de radio dat de wereldvrede na de Twee de Wereldoorlog hoofdzakelijk bewaard is gebleveh door het evenwicht in de atoomcapacitei ten van de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. Dat evenwicht wordt nu echter be dreigd door de gebeurtenissen van de jaren 1970, toen de VS hun defensie-uitgaven ging be perken "terwijl de Sowjet-Unie overging tot een nog nooit ver toonde uitbreiding van de bewa pening", zowel de conventionele als de atoomstrijdkracht "Wanneer er niets gedaan wordt aan modernisering van onze de fensie zullen de Verenigde Sta ten geleidelijk aan de mogelijk heid verliezen de Sowjet-Unie te doen afzien van het gebruik van geweld of het dreigen met ge weld tegen ons en onze bondge noten", zei hij. dat de Baskische organisatie de operaties uitvoert met zwaarder geschut dan tot dusver gebruike lijk was. Vorige week woensdag nam een ETA-commando met bazooka's een kazerne van de Guardia Civil in Inchaurrondo bij San Sebas tian onder vuur. Een van afstand afgevuurde granaat miste het busje waarin de officieren wer den vervoerd op een haar na en sloeg een groot gat in de muur van het balkon van een belen dende flat. Twee kinderen ble ven ternauwernood ongedeerd. Zaterdag in alle vroegte wachtte een ETA-commando in Pamplo na een geblindeerd voertuig van de nationale politie op in een hin derlaag. Een projectiel van zwaar kaliber boorde zich dwars door de wand van de pantserwagen en veroorzaakte de dood van de po litieagent die het voertuig be stuurde. Zes andere agenten lie pen verwondingen op. Van één van hen moest een been worden geamputeerd. Bij twee andere aanslagen, tegen een in aanbouwzijnd woonblok van de Guardia Civil in Bilbao en eveneens uitgevoerd met grana ten, liepen twee Guardia Civiles verwondingen op. Eén van hen zal een arm moeten missen. De ETA lanceerde vorige week een ultimatum, dat binnen een maand alle Guardia Civiles, poli- tie-agenten en militairen, die niet van Baskische origine zijn, de drie Baskische provincies moe ten hebben verlaten met hun ge zinnen. Zo niet, dan heeft de ETA gedreigd niet alleen de agenten, maar ook hun familiele den als doelwit van hun acties te zullen uitkiezen. In politieke kringen heeft het tijd stip van de hervatting van de ge wapende acties van de ETA ver bazing en bezorgdheid gewekt. Te meer daar het offensief in de kaart speelt van de radicaal rechtse sectoren van het leger, die toch al nerveus en geprikkeld zijn door het proces van de coup- leiders, dat toevalligerwijs waar schijnlijk binnen een week beëindigd zal wordén. TEHERAN (AFP/UPI/Reuter) "Het volk" heeft vrijdag het kantoor van ^jatollah Sja nat-Madan in de Iraanse stad Qom bezet, zo meldde zater dag het Iraanse dagblad Kay- han. Volgens het blad is "het volk van Qom" daartoe over gegaan nadat tijdens het vrij dagse gebed in Teheran bij zonderheden waren verstrekt over het "complot" waarin ex-minister van buitenlandse zaken Sadegh Ghotbzadeh zou zijn betrokken. Bayhan meldt dat in de bezette vertrekken - een koran school en een bibliotheek - radiozendapparatuur is ge vonden. evenals cassettes met contrarevolutionaire in houd. De lijfwachten van de ^jatollah, na Chomeini de hoogste geestelijke leider in de sjiietische hiërarchie, zyn ontwapend en vervangen door revolutionaire gardis ten. De gjatollah, die zijn machtsba sis heeft in Azerbeidjan, geldt als een tegenstander van Chomeini. Volgens familiele den van de cijatollah in Ham burg zijn deze week al twee overvallen uitgevoerd op de kantoren van Sjariat-Madari in Qom. Twee van zijn schoonzonen zouden daarbij door Iraanse veiligheidstroe pen zijn gearresteerd. De 84- jange Sjariat-Madan heeft zich ruim twee jaar geleden teruggetrokken uit het poli tieke leven van Iran. Sinds dien zou hy vrijwel onder huisarrest staan. In een kazerne in Teheran zijn op 27 maart militairen, die te gen het bewind van Chomei ni gekant zijn. in opstand ge komen waarbij zij ten minste 60 hoge officieren die volge lingen waren van de revolu tionaire leider doodden. Dit heeft de Iraanse oppositiebe weging Moedjahedien-Khala in ballingschap gisteren be kendgemaakt in een commu nique dat zij in haar hoofd kwartier bij Parijs uitgaf Na hun actie wisten de opstan delingen de kazerne te verla ten. Daarna belegerden leden van de revolutionaire garde van Chomeini het gebouw gedurende twee dagen. Na dat zij de kazerne hadden in genomen, werden enkele mi litairen de volgende dag te rechtgesteld, zonder dat werd bewezen dat zij by de opstand betrokken waren, al dus het communiqué. MADRID - Enorme ravage in een telefooncentrale in Madrid. Door e aanslag van de ETA werden honderdduizenden telefoonlijnen vernield. JERUZALEM (AFP/Reuter) - Een tiental jonge militante aanhan gers van de joodse defensieliga van rabbijn Meir Kahana heeft gisteravond voor de tweede maal gedreigd met collectieve zelf moord in geval van ontruiming door het Israëlische leger van de MOSKOU (Reuter/AFP/UPI) - Leonid Brezjnjev, president van de Sowjet-Unie, heeft president Reagan van de Ver enigde Staten voorgesteld in oktober elkaar te ontmoeten in een derde land, "Finland of Zwitserland bijvoorbeeld, natuurlijk met toestemming van de betrokken regering". Brezjnjev zegt dat deze topont moeting goed moet worden voorbereid. Hij maakte het nieuws bekend in antwoord op vragen van een correspon dent van het partijblad Praw- da over het recente voorstel van president Reagan. Deze had een topbijeenkomst in New York voorgesteld, te houden in juni. Brezjnjev zei vóór een Sowjet- Amerikaanse topbijeen komst te zijn "die in overeen stemming moet zijn met de zware verantwoordelijkheid van onze landen voor de in ternationale toestand en die de hoop zou rechtvaardigen die erin zou worden gesteld" Brezjnjev zei dat Reagans voor stel "een tamelijk vage in druk" had gemaakt, waarmee hij suggereerde dat hij enigs zins sceptisch is ten aanzien van de bedoelingen van de Amerikaanse president. De betrekkingen tussen Was hington en Moskou waren aanzienlijk slechter gewor den na de Sowjetrussische militaire invasie in Afghanis tan eind 1979. De spanning tussen beide landen liep nog verder op door de hogere uit gaven voor bewapening door Reagan en het optreden van de militairen in Polen vorig jaar december. Brerinjevzei niet welke vraag stukken besproken zullen worden en verbond ook geen voorwaarden aan zyn voor stel. De besprekingen tussen de Sowjet-Unie en de V.S. ter beperking van kernwapens voor de middellange afstand in Europa, die vorig jaar de cember in Genève waren be gonnen, slepen zich voort, waarbij beide partijen elkaar beschuldigen van het stellen van onredelijke eisen. Tass publiceerde brezjhjevs op merkingen in de vorm van vraag en antwoord. Er werd slechts één vraagstuk behan deld. de mogelijkheid van een ontmoeting met Reagan. Zowel het tijdstip als de behan deling van de kwestie blijkt bedoeld te zijn voor het weg nemen van de vrees dat Brezjnjevs gezondheid hem niet langer in staat zou stellen zijn ambt naar behoren te vervullen. De Sowjetrussische president is sinds 25 maart niet meer in het openbaar verschenen en evenmin gefotografeerd en volgens sommige berichten zou hij ernstig ziek zijn. Het nieuwe voorstel voor een ontmoeting in Europa, met meer tijd voor Brezjnjev om zich lichamelijk voor te berei den. lijkt veel groter kans van slagen te hebben. De Sowjet- president houdt niet van vliegen en kan naar een ont moetingsplaats op het Euro pese vasteland met de trein De Amerikaanse regering heeft evenwel verklaard, dat zij er de voorkeur aan geeft dat een eventuele topontmoeting tus sen Reagan en de Russische leider in juni wordt gehou den. In een verklaring van het Witte Huis werd gezegd dat men het voorstel van Bregjiyev zorgvuldig zal bestuderen. stad Yamit in de Sinaï. De jonge ren. die zich verzetten tegen te ruggave van de Sinaï aan Egypte hebben zich sinds vrijdag ver schanst in een bunker in Yamit De jonge militanten die in leeftyd vaneeren van 17 tot 25 jaar. heb ben in een brief aan de rabbyn van Yamit gevraagd het doden- gebed voor hen te bidden. Zy hebben laten weten met tussen pauzen van twee uur een voor een zelfmoord te plegen zodra de ontruimingsactie van start gaat. Een van hen zal blijven leven om op Israëlische soldaten te schie ten, wanneer deze de bunker zouden willen binnengaan De Israëlische minister van defen sie. Ariel Sjaron, heeft het leger gezegd, dat vandaag met de ont ruiming van Yamit moet worden begonnen. Buitenstaanders zul len uit het gebied worden ge weerd. Een woordvoerder van het leger zei dat journalisten die in het gebied worden aangehou den. 36 uur in bewaring worden gehouden. Generaal Haim Eres, die de ontrui mingsoperatie leidt, verklaarde tegen verslaggevers dat de eva cuatie waarschijnlijk enkele da gen zal duren. In Yamit zyn og vy(tienhonderd mensen Onder hen zyn slechts 25 families van echte kolonisten. De rest bestaat uit scholieren van religieuze scholen en kolonisten van de westelijke Jordaanoever die zich de laatste maanden in Yamit hebben gevestigd. De militante joodse leider Meir Ka- hane heeft gisteravond in New York verklaard, dat hy naar Is raël wil gaan om de joodse kolo nisten te overreden geen zelf moord te plegen. Kahane wil echter van de Israëlische autori teiten garanties, dat hy het land vry kan binnengaan en verlaten, ondanks een arrestatiebevel te gen hem. Weinig opgewekt wandelen de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken en diens Argentijnse ambtgenoot Mendez heen en weer tijdens een onderbreking van de besprekingen over de Falkland-crisis (Van onze speciale verslaggever Peter Hattink) BUENOS AIRES - Alexander Haig, de Amerikaanse bemidde laar in de Falkland-crisis, heeft in een laatste poging om Argenti nië van een oorlog tegen Groot- Brittannië te weerhouden, giste ren zijn verblijf in Buenos Aires verlengd. Haig toonde zich in een persgesprek niet optimis tisch. Het enige positieve van het moment is dat er nog steeds wordt gepraat, meende hij. Twee van Haig's stafleden vertrok ken gisteravond naar Washing ton om president Ronald Reagan op de hoogte te stellen van de omvermurwbare houding van de Argentijnse militaire junta, die erop blijft hameren dat de Falk- land-eilanden Argentijns zijn en moeten blijven. Nu de besprekingen tussen Argen tinië en Alexander Haig dreigen vast te lopen, heeft president Leopoldo Galtieri een urgent be roep gedaan op de Organisatie van Amerikaanse Staten en heeft hij verzocht om de inwerkings telling van het inter-Amerikaan- se verdrag van wederzijdse bij stand TIAR. De Amerikaanse bemiddelaar ver dedigde zonder succes vanaf vrijdag een voorstel van vijf pun ten. waarmee Groot-Bnttannië in principe akkoord kon gaan. Het bestuur van de Falkland Ei landen zou Argentijns-Brits moeten zijn. Op de archipel zou zowel de Argentijnse als de Brit se vlag moeten wapperen. De Ar gentijnen zouden hun militairen van de Falkland Eilanden moe ten terugtrekken en de Britse vloot zou huiswaarts keren. De controle op de uitvoering van de wet zou op de eilanden moeten gebeuren door een Britse en een Argentijnse politiemacht. Vanaf december van dit jaar zouden Ar gentinië en Groot-Brittannië, in aanwezigheid van de Verenigde Staten, de discussie voeren over de definitieve status van de Falk land Eilanden. Van het begin af aan is de militaire junta geïrriteerd geweest over het feit dat Alexander Haig in de onderhandelingen nooit de Ar gentijnse soevereiniteit over de Falkland Eilanden heeft bena drukt. Welingelichte bronnen in Buenos Aires hebben onthuld dat Argentinië er genoegen mee neemt als de uitdrukking 'Argen tijnse soevereiniteit' niet in een verdrag met Groot-Brittannië ge bezigd wordt. Wèl zou uitdruk kelijk vermeld moeten worden dat alleen de Argentijnse vlag - hierin ziet de junta op een prag matische manier de Argentijnse soevereiniteit bevestigd - op de Falkland-, de Zuid-Georgia- en de Zuid-Sandwich-eilanden mag wapperen. Verdrag Het populaire Argentijnse tv-sta- tions ATC zond gistermiddag spots uit, waarin de betekenis werd uitgelegd van het inter- Amerikaanse verdrag van weder zijdse bijstand, TIAR. Dit ver drag heeft als uitgangspunt dat een aanval van buitenaf op een land van het Amerikaanse conti nent beschouwd wordt als een aanval op alle Amerikaanse lan den. Dientengevolge moeten alle lidstaten van deze „Amerikaanse NAVO" bet aangevallen land mi litair steunen. De Argentijnse tv- spot vermeldde met nadruk dat. behalve de Falkland-eilanden. ook de Zuid-Georgia- en de Zuid-Sandwich-eilanden onder het territorium behoort waarop TIAR betrekking heeft. De besprekingen tussen Alexan der Haig en Leopoldo Galtieri liepen zaterdag al muurvast toen de Argentijnse president Haig te kennen gaf dat het uit handen geven van het bestuur en van de controle op de Falkland Eilan den onaanvaardbaar was voor de militaire junta. Hierbij bleef Gal tieri erop hameren dat de bezet ting van de eilanden de steun had van de meerderheid van het Argentijnse volk. Hierop ver zocht Alexander Haig, die inzag dat generaal Leopoldo Galtieri inzake bestuur en controle op de archipel niet bereid was enige concessies te doen. om een on derhoud met de opperbevelheb ber van de Argentijnse marine, admiraal Anaya, en de chef van de luchtmacht, generaal Lami Dozo. Partijdig Tijdens dit onderhoud deden zich twee incidenten voor. Op de klacht van Haig dat de Argentijn se pers meende dat de Verenigde Staten in het conflict partij kie zen voor Groot-Brittannië ant woordde admiraal Anaya bot weg: „Wij geloven dat dit juist is". De spanning tussen Haig en de Argentynse militairen bereik te een hoogtepunt toen de Ame rikaanse bemiddelaar een toe speling maakte op de NAVO- band tussen de Verenigde Staten en Groot-Brittanniè in oorlogs tijd. De Argentynse militairen, die met deze bewering de partij digheid van Haig voor Groot- Brittannié bevestigd zagen, hie ven ogenblikkelijk de zitting op. Even later antwoordde de Argen tijnse militaire junta met het on middellijk bijeenroepen van de organisatie van Amerikaanse sta ten en met het verzoek om het inter-Amerikaanse verdrag van wederzijdse bijstand TIAR in werking te stellen. Haig, die een ferme tegenstander van de toe passing van TIAR is. besloot hierop zyn verblijf in Buenos Ai res met een dag te verlengen Inmiddels stevent de Britse vloot sinds zaterdag met een vertraag de snelheid - 27 kilometer per uur - naar de Falkland Eilanden, waardoor de schepen pas eind van de week hun bestemming zullen bereiken. De Argentijnse oppositie ziet deze vertragings actie van de Britten als een psy chologische campagne, die tot doel heeft het Argentynse volk ten aanzien van de Falkland-cn sis te verzwakken. In de eerste plaats vreest men dat de militaire junta door de verlenging van het oorlogszuchtige klimaat op den duur onaanvaardbare conse quenties zal doen aan de regc- nng-Thatcher. Daarnaast is de oppositie bang dat de aanhou dende spanning de burgers te gen elkaar kan opzetten. In de derde plaats vreest de oppositie dat de voortdurende onzeker heid een klap zal toebrengen aan de toch al niet zo rooskleunge economische situatie in Argenti nië. De Argentijnse burgers en bedrij ven beginnen steeds meer spaar gelden van de banken op te ne men. die men besteedt aan het kopen van levensmiddelen. De Argentynse Nationale Bank heeft verleden week speciale maatregelen genomen om het bedryfsleven te steunen, waar door de rente in één klap tot de helft werd teruggebracht In plaats van 200 procent betaalt men nu maar 100 procent rente voor een kortlopende lening.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9