c Den Uyl gispt Max v.d. Berg GeefluchtW Geefgeld.M Klacht tegen inspecteur Beatrix en Claus arriveren in VS Olie na aanvaring op Westerschelde Na afwijzing voorjaarsnota WD- 'spreekuur' voor opvolging van Wiegel Demonstratie van Turken vóór regime Van Dam krijgt ervan langs op manifestatie Van psychotherapeut en moeder zwakzinnig kind Betoging tegen kernwapens Bejaarde in ziekenhuis verbrand Twee doden bij ruzie en aanslag Steun het Astma fbnds.M,^ MAANDAG 19 APRIL 1982 Binnenland WASHINGTON - Koningin Bea trix en prins Claus zijn, met een gevolg van zo'n twintig mensen, gistermiddag in de Amerikaanse hoofdstad aangekomen. Zater dagmiddag en het grootste deel van de zondag heeft het konink lijk paar zich in de oude kolonia le hoofdstad van de staat Virgi- na, Williamsburg, ontdaan van de vermoeienissen van een reis die in totaal dertien uur in beslag heeft genomen. Het officiële be zoek begint vandaag Het regeringsvliegtuig PBX heeft de oversteek gemaakt met tus senlandingen in Keflavik op IJs land en Gander (New Found- land). In IJsland stond de vrou welijke president Vigdis Finnbo- gadotir ter begroeting klaar. De aankomst in de VS, op het vlieg veld van Newport News, 's mid dags om drie uur, verliep zonder veel plichtplegingen. Op verlan gen van de koningin was het ver- blijf in Williamsburg in de privé- sfeer geregeld. Vóór Williamsburg, waar een stadsgedeelte van zo'n twee vier kante kilometer, in de koloniale staat van het laatste kwartaal van de achttiende eeuw is gerestau reerd. verbleven koningin Bea trix en Prins Claus in Bassett Hall, een landgoed dat eens toe behoorde aan John D. Rockefel ler. Basset Hall. is gewoonlijk voor toeristen te bezichtigen, maar was voor de gelegenheid gesloten. Mevrouw Rockefeller was op het vliegveld voor de ver welkoming. Haig Omdat minister van buitenlandse zaken Alexander Haig nog on derhandelt in Buenos Aires over wat er nu met de Falkland Eilan den moet gebeuren, en ondermi nister Walter Stoessel in het Mid den-Oosten verblijft om daar po litieke plooien glad te strijken, waren op de Andrews lucht machtbasis mevrouw Haig en de derde man van het ministerie van buitenlandse zaken lawren- ce Eagleburger aanwezig. Het koninklijk paar verblijft in Blair House, het officiële gastenver blijf van de Amerikaanse rege ring, aan Pennsylvania Avenue, schuin tegenover het Witte Huis, waar president Reagan nog niet thuis was. Hij bracht de dag door in Camp David, het presidentiële buitenverblijf in de Cacoctin Bergen van Maryland. Koningin Beatrix en haar man hebben meteen een goed kijkje daar, op de demonstraties die de ze week worden georganiseerd, teneinde de Amerikanen bewust te maken van het gevaar van een kern-oorlog. Dit 'leer-project', zo als de organisatoren het aandui den, draagt de naam 'Ground Ze- ro'-week (ontleend aan het tech nisch militair jargon voor het ex- plosiepunt van een kernwapen). De Washingtonse demonstratie concentreert zich op Lafayette- park: tegenover het Witte Huis en terzijde van Blair House, een park waar ook al maandenlang mensen naast tenten aandacht vragen voor de huisvestingspro blemen voor minderbedeelden in de stad Washington. Onopgemerkt Met de Ground Zero-week voor de boeg. waaraan 10 miljoen Ameri kanen deelnemen, in 750 steden, op 450 universiteiten en 1000 middelbare scholen, is het ko ninklijk bezoek in zijn aanloop fase betrekkelijk onopgemerkt gebleven. Zulke gebeurtenissen zijn voor de hoofdstad van het machtigste westelijke land niets ongewoons en de spitsuren blij ven zich moeizaam voortslepen langs de met vrolijke toeven Amerikaanse en Nederlandse vlaggen opgeluisterde lantaarn palen in het centrum. Vandaag is er een ontvangst op het Witte Huis. een officiële lunch op het ministerie van buitenlandse zaken, zij het vermoedelijk niet met minister Haig. Op het minis terie is een kleine fototentoon stelling gemaakt van officiële ge beurtenissen aldaar waar in de loop der jaren Nederlanders bij betrokken zijn geweest. Vervol gens wordt een krans gelegd op de nationale ere-begraafplaats Arlington en daarna zal het Ne derlandse carillon worden be speeld. Na een recente opknap beurt schijnt dat weer te kunnen. Ook op het programma: de ope ning van een magnifieke ten toonstelling over de Nederlandse 'stijl -groep in het Hirschhorn- museum, en tenslotte 's avonds een staatsiediner op het Witte Huis, met officiële foto. toespra ken en een informeel samenzijn met entertainment na afloop. On der de gasten onder meer de filmster Zsa Zsa Gabor. die dezer dagen voor de zevende maal is getrouwd. President Reagan ver geet zijn kennissen uit Holly wood niet DEN HAAG (GPD) - PvdA-leider Den Uyl heeft zaterdag kritiek geuit op het optreden van zijn partijvoorzitter Max van den Berg. Uit de afwijzing door Van den Berg van het bezuinigingsakkoord in het kabinet blijkt volgens Den Uyl dat hij „de eigenlijke pro blematiek van de zaak niet heeft kunnen verwerken". Ook het dreigement van Van den Berg, dat de PvdA uit het kabi net-Van Agt moet stappen als niet aan enkele PvdA-wensen (koopkracht minima) wordt tege moetgekomen, is bij Den Uyl in het verkeerde keelgat geschoten. Hjj zei de „aandrang en intensi teit" van Van den Bergs opmer kingen te begrijpen, „maar drei gen met weglopen is niet altijd een uiting van macht en draagt niet bij aan het vergroten van macht". Van den Berg kreeg zaterdag overi gens steun van de Jonge Socia listen in de PvdA, die ook willen dat de PvdA uit het kabinet stapt, wanneer het koopkracht verlies niet voor alle minima tot 1 procent beperkt blijft. Premier Van Agt heeft gezegd dat slechts de „echte minima" voor zo'n garantie in aanmerking komen. Naar zaterdag bleek lijkt ook mi nister Den Uyl tot die opvatting te neigen. Hij zei op een bijeen komst van gemeentelijke lijst trekkers van de PvdA in Amers foort dat niet aan de minima voorbij gegaan kan worden, wan neer aan de modale werknemers een koopkrachtoffer van twee tot drie procent wordt gevraagd. Ook volgens Den Uyl gaat de strijd vooral om de vraag wat de „echte minima" zijn. Premier Van Agt wil daar alleen die mensen onder rekenen die van een minimum uitkering ook andere mensen moeten onderhouden. De PvdA, Den Uyl voorop, rekent ook de alleenstaande mensen die uit sluitend van één uitkering moe ten rondkomen daaronder. „Maar we kunnen geen ijzer met handen breken", zei Den Uyl in Amersfoort. Hij zal voor 1 juli met voorstellen komen voor koopkrachtbescherming van de- DEN HAAG (GPD) - Alle leden van de Tweede-Kamerfractie van de WD worden vandaag afzon derlijk geraadpleegd over hun voorkeur voor de benoeming van een nieuwe fractieleider. De hui dige fractieleider Wiegel - die commissaris van de koningin in Friesland wordt - vice-fractielei- der Rietkerk en partijvoorzitter Kamminga houden daartoe van daag spreekuur. Vanavond komen het hoofdbe stuur van de WD en de Eerste- Kamerfractie bijeen voor het op stellen van een advies aan de Tweede-Kamerfractie. Die komt zelf morgen voor het eerst bijeen om te praten over de opvolging van Wiegel. Naar verwachting zal de fractie dan nog niet tot een afronding komen. Wiegel zelf verwacht de beslissing over zijn opvolging aan het einde van deze week. Er is, naar ook WD-voorzitter Kamminga dit weekeinde toegaf,' hooguit een viertal kandidaten. De meest serieuze zijn drs. Ed Nijpels (32) uit Roosendaal en dr. Rudolf de Korte (44) uit Wasse- naa(r. Minder kans maken mr, Henk Koning (48) en drs. Neelie Smit-Kroes (40), beiden uit Rot terdam. ADVERTENTIE Steun het Astma fonds. ze minima en verwacht dat „zon der tegenslagen het mogelijk is dat koopkrachtverlies tot onge veer 1 procent te beperken" Vakantiegeld De PvdA-leider herhaalde zijn voorstel om te snoeien op de vakantie-uitkering. Hij wil toe naar een stelsel waarbij iedere Nederlander eenzelfde bedrag in geld als vakantiegeld krijgt. Ook de medische specialisten zullen fors moeten inleveren. Den Uyl denkt daarbij aan een halvering van inkomens in twee tot drie jaar. Hij bestreed dat het nu afge lopen zou zijn met de inkomens- herverdeling. Den Uyl liet zaterdag overigens duidelijk weten zelfs niets te voe len voor een extra vergadering van de PvdA-partijraad om een oordeel over de voorjaarsnota te vellen. Dat leidt volgens hem tot teveel aandacht voor de verschil len in de partij, wat - met de ge meenteraadsverkiezingen voor de boeg - niet zinvol is. „We moe ten de zaak eerst rustig bekijken voordat we ons hals over kop in het vergaderwezen storten", al dus Den Uyl. D'66 Het hoofdbestuur van D'66 heeft zich zaterdag in Zeist uitgespro ken dat er maatregelen moeten komen om de koopkracht voor de minima niet met 1,9 procent te laten dalen, zoals de Voor jaarsnota zegt. Wat voor het D'66- bestuur wél een aanvaardbare grens is werd er niet bijgezegd. Eerder al bleek dat de D'66-frac- tie -1,5 procent accepteert. Het D'66-bestuur bleek overigens weinig problemen met de beslui ten van het kabinet te hebben. Wel werd benadrukt dat nog te weinig maatregelen bekend zijn ter stimulering van de werkgele genheid en de investeringen. Groot bezwaar heeft het bestuur - net als de fractie, maar in tegen stelling tot partijleider minister Terlouw - tegen invoering van het kostwinnersprincipe in de sociale zekerheid. Ook kan geen sprake zijn van loslating van de koppeling tussen lonen en uitke ringen, aldus het hoofdbestuur van D'66. VENLO (ANP) - In Venlo heb ben zaterdagmiddag onge veer driehonderd Turken uit de Turkse gemeenschap in die stad een demonstratieve tocht door de binnenstad ge houden. In de optocht wer den Turkse en Nederlandse vlaggen meegevoerd en af beeldingen van oud-presi dent en grondlegger van het moderne Turkije Ataturk en de huidige leider generaal Evren. In pamfletten die aan het pu bliek werden uitgedeeld, lie ten de Turken weten dat de demonstratie was georgani seerd omdat er naar hun me ning in de afgelopen maan den door de Nederlandse pers en tv steeds negatief nieuws over Turkije naar vo ren is gebracht. Volgens de demonstraten is dit nieuws afkomstig van uiterst links organisaties en de linkse Turkse vakbond HTIB, die gesteund worden door enkele Turken die uit het land gevlucht zijn "we gens misdaden tegen de staat". Omdat door diverse organisa ties een tegendemonstratie was aangekondigd, had de politie van Venlo uitgebreide voorzorgsmaatregelen getrof fen (zie foto) en werd een pe loton mobiele eenheid in re serve gehouden. VLISSINGEN (ANP) - Als gevolg van een aanvaring is gisteroch tend tussen de 150 en 300 ton zware stookolie in het water van de Westerschelde terechtgeko- men. De olie kwam uit een lek dat de Belgische binnenvaartta- ker "Benetank" had opgelopen door een aanvaring met het Spaanse vrachtschip "Elvira Oria". Vrij kort na de aanvaring is Rijks waterstaat begonnen met de be strijding van de vervuiling. Er werd een oliescherm om het met 3.000 ton zware stookolie gela den schip gelegd en een oliebe- strijdingsvaartuig uit Terneuzen begon met vegen en opruimen van de olie. Omdat de vervuiling niet genoeg verminderde, liet Rijkswater staat het oliebestrijdingsvaartuig "Smalle B" uit IJmuiden komen en ook vliegtuigen om oliebe strijdingsmiddelen op het water te spuiten. Veel konden de "Smalle B" en de vliegtuigen echter niet meer uitrichten om dat de olie inmiddels zo verhard was dat het in een soort koek op het water dreef. Daarop is een werkvaartuig uit Terneuzen met een kraan begon nen de oliekoeken uit het water te scheppen en in bakken te la den. Deze operatie zou ook vcan- daag nog worden voortgezet, al dus Rijkswaterstaat. Volgens Rijkswaterstaat is er geen olie op de stranden van Breskens en Cadzand terechtgekomen. De "Benetank" werd naar de haven van Terneuzen gesleept, waar het schip zou worden gelost Minister: miljarden voor bouw UTRECHT (ANP) - "Wij willen werk en geen geouwehoer", kreeg minister Van Dam (volks huisvesting) zaterdag uit de zaal te horen op de grote werkgele- genheidsmanifestatie van de WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen mist 13 onbewolkt 13 onbewolkt 13 zwaar bew. 13 onbewolkt 13 half bew. 11 onbewolkt 12 licht bew. 13 onbewolkt 10 Zuid Limburg onbewolkt 12 2 Aberdeen Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Casa Blanca Instanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis licht bew. licht bew. 19 zwaar bew. 12 onbewolkt 21 onbewolkt 12 onbewolkt 14 onbewolkt 17 zwaar bew. 4 half bew. 15 onbewolkt 12 onbewolkt 17 geheel bew. 19 zwaar bew. 14 onbewolkt 16 zwaar bew. 18 onbewolkt 11 geheel bew. 16 onbewolkt 11 mist 17 zwaar bew. 18 zwaar bew. 9 regen 11 onbewolkt 15 zwaar bew. 18 onbewolkt 22 onbewolkt half bew. 22 zwaar bew. 18 ZWOLLE (GPD) - Het Medisch Tuchtcollege in Zwolle heeft zich zaterdag binnenskamers urenlang beziggehouden met twee klachten tegen de inspec teur geestelijke volksgezondheid in Overijssel en Gelderland, de heer Pleiter. De psychotherapeut Treurniet uit Harderwijk, een van de klagers, zag zijn praktijk bijna ten gronde gericht door brieven van de inspecteur aan Gelderse artsen waarin tegen de praktijken van Treurniet werd gewaarschuwd. De psychothera peut zou vrouwen „erotisch be naderen". De tweede klacht kwam van me vrouw Dongo uit Delden, die de inspecteur verwijten maakte over de behandeling van haar zwakzinnige kind in het instituut 's Koonings Jaght bij Arnhem. De inspecteur heeft volgens haar verzuimd naar klachten over de behandeling een grondig onder zoek in te stellen. Een arts, op wiens gezag inspec teur Pleiter destijds de brieven rondstuurde over het optreden van Treurniet, trad op als getuige ten gunste van de psychothera peut. Treurniet verweet Pleiter onzorgvuldig te hebben gehan deld door gebruik te maken van gegevens van een andere arts, zonder die te controleren. "Ondermijnend" Bijgestaan door advocaat mr. Wa- beke uit Breda hield mevrouw Dongo het Tuchtcollege voor dat Pleiter het vertrouwen in de stand van de geneeskunde on dermijnt door als toezichthouder op het medisch handelen in de Arnhemse inrichting 's Koo nings Jaght in gebreke te blijven. Pleiter heeft in zijn schriftelijk verweer al te kennen gegeven dat zjjn taakopdracht geen eigen ADVERTENTIE Steun het Astma fOMs. medisch handelen met zich brengt. Het handhaven van wet telijke voorschriften geldt als zijn belangrijkste taak. Landsad vocaat mr. Droogleever Fortuijn, die namens de inspecteur volks gezondheid optrad, noemde de Arnhemse inrichting „niet de beste, maar ook niet de slecht ste". Het College toonde volgens me vrouw Dongo veel begrip voor haar als machteloos ervaren po sitie. Al jaren probeert zij greep te krijgen op de behandeling in 's Koonings Jaght, waar haar doch ter Els een aantal traumatische ervaringen heeft ondergaan. Op klachten hierover wordt volgens haar door zowel directie als in spectie niet serieus ingegaan. Ook andere ouders hebben klachten over het behandelings- beleid in het Arnhemse instituut, dat vorige maand nog in het nieuws kwam toen een zwakzin nige na mishandeling door een verpleger overleed. "Toevallig Zowel inspectie als hoofdinspectie spreekt van toevallige inciden ten die, afgezien van het laatste, niet zijn te reconstrueren. Van structurele misstanden is vol gens hen geen sprake Mevrouw Manssen, directrice van 's Koo nings Jaght, heeft zich meer dan eens in interviews beklaagd over het tekort aan personeel in haar instituut. Het Medisch Tuchtcollege, onder voorzitterschap van rechter mr. Van Uchelen, zal waarschijnlijk over een maand schriftelijke uit spraak doen. DEN HAAG (ANP) - In Den Haag hebben ongeveer 2.000 mensen zaterdagmiddag om half twee een vredesoptocht gehouden door de binnenstad. De demon stratie voert de van het burge meester De Monchyplein naar het oude stadhuis aan de Groen markt, waar een petitie werd aangeboden aan de Haagse wet houder Vink. Daarna trok de stoet naar het plein. In de petitie die op het stadhuis werd aangeboden werd een uit spraak van de Haagse gemeente raad tegen de opslag van kern wapens in de gemeente ge vraagd. Ook zien de demonstran ten graag de gemeentelijke me dewerking bij het aanleggen van schuilkelders beemdigd. Bouw- en Houtbond FNV in Utrecht. Van Dam verdedigde er met veel verve en - aan de reacties te ho ren - met minder succes zijn be leid. De ruim duizend deelne mers legden hem het vuur na aan de schenen en naar aanleiding van allerlei beschuldigingen van een meisje uit de jongerenorga nisatie vroeg Van Dam zich zelfs min of meer wanhopig af. waar om er altijd maar wordt getwij feld aan zijn goede bedoelingen, waarop iemand uit de zaal hem een zakdoek aanbood. De miniser betoogde, dat het kabi net ondanks de grote financiële problemen de bouw, vergeleken bij de oorspronkelijke begroting, al voor enkele miljarden guldens extra stimuleert. Er zullen nog vele miljarden extra nodig zijn om dit beleid de komende jaren te kunnen voortzetten: de meer jarenramingen gaan uit van 85.000 in plaats van 125 000 ge subsidieerde woningen per jaar en van de verbetering van 17.000 in plaats van 30.000 woningen Over experimenten met het in schakelen van werkloze bouw vakkers met behoud van hun. uitkering - bij bepaalde projec ten, zei Van Dam, dat het nut daarvan niet moet worden over schat. Het inzetten van werklo zen heefi alleen zin als het om ex tra werk gaat: in bestaande pro jecten zouden er alleen maar weer andere bouwvakkers door op straat komen te staan "In de onderhoudssector en de stads vernieuwing zou het best kun nen. maar verwacht er geen won deren van", aldus Van Dam ALMELO (GPD) Een 81-jarige patient van het Prinses Irenezie- kenhuis in Almelo is gistermid dag in zijn kamer verbrand. De ziekenhuisdirectie spreekt van een noodlottig ongeval, door de man zelf ongewild veroorzaakt. Het slachtoffer, de uit Almelo af komstige A. Voskamp, was hét weekeinde alleen in de ziekenka mer. Vermoedelijk heefi hu met lucifers zitten spelen Tegen half twee gistermiddag kwa men drie verpleegkundigen afge rend op gegil van de patiënt. Zij zagen dat de kleding van de man in brand stond. Met dekens pro beerden zij het hevige vuur te do ven, terwijl anderen de brand weer alarmeerden. Bezoekers werden op afstand gehouden. Het beheerste en doortastende op treden van de verpleegkundigen werd naderhand geprezen door de brandweer. Niet alleen met dekens, ook met bluswater uit de brandslangen op de gang werd het vuur bestreden. De brand weer hoefde alleen nablussings- werkzaamheden te verrichten. De materiële schade is gering. LEEUWARDEN (ANP) - By een vechtpartij in een woning aan de Javastraat in Leeuwarden is gis teravond de 32-jarige Jagdieper- sad Lalbiharie om het leven ge komen. Volgens de verklaringen van de da der, een vriend van de zuster van het slachtoffer, zou Lalbihane hem hebben gestoken met een mes. By een poging Lalbihane het mes te ontfutselen greep de dader zijn aanvaller by de hals en hield die net zo lang omkneld totdat het mes werd losgelaten. De man was toen echter dood. Een 21-jange Werkendammer heefi zaterdagochtend een in woonster van Gorinchem op straat neergeschoten en daarna zich zelf van het leven beroofd. De vrouw, de 24-jarige A. van Hors- sen, werd door acht schoten uit een vuurbuks gedood. De man reed in volle vaart met zijn auto het Merwedekanaal in, waar hy verdronk. De politie van Gorin chem heeft dit zaterdagmiddag meegedeeld. De achtergrond van het drama is niet helemaal duidelijk. Vermoe delijk wilde de vrouw niets meer met de Werkendammer, met wie zij een keer was uitgeweest, te maken hebben. Zij had eerder aangifte van bedreiging gedaan In de moordzaak van Ida Uwubat- se uit Htussen heefi het recher- che-bystandsteam haar 26-jange echtgenoot gearresteerd De man, afkomstig uit Roeanda, is gistermorgen in zijn woning in Huissen aangehouden. Volgens een woordvoerder van de politie ontkent hij iets met de moord te maken te hebben. Ida Uwubatse-Huisman werd in de nacht van eerste op tweede paas dag, op de dag dat zij 34 jaar werd, met zeker zeven messte ken in de borststreek om het le ven gebracht Voorbijgangers vonden het slachtoffer half ont kleed in haar auto aan de Mooie- weg op de grens tussen Huissen en Arnhem. "Aruba behoeft overgangstijd" DEN HAAG (ANP) - Voor het ver- wezenlyken van de onafhanke lijkheid van Aruba is een over gangsperiode van beperkte duur nodig. Voor die periode zijn er twee mogelijkheden: Aruba wordt een aparte provincie bin nen het Koninkrijk der Neder landen of Aruba blyfi een met het koninkrijk geassocieerd land. Dit is de mening van de gemengde commissie toekomst Antillen, de zogenaamde commissie van ze ven (onder voorzitterschap van oud-premier Biesheuvel) De commissie heefi van woensdag tot en met zaterdag in Den Haag vergaderd. Besloten is deskundigen te vragen voor de volgende byeenkomst een aantal deelstudies te verrich ten Daarby gaat het om financië le. economische en bestuurlijke gevolgen voor alle betrokkenen by de verwezenlyking van onaf- hankelykheid van Aruba ADVERTENTIE Kollekte week 19-25 April 1982

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7