Wie stopt de Russen? -c I> Senaat VS: „Troepen in Europa moeten blijven" Wetenschappelijk bureau PvdA tegen groeikernen Beurs Amsterdam Op WK ijshockey Melanie Smith danst met Calypso naar wereldbeker Van Heugten/Kiggen blijven leiden in WK zijspancross Wieier zege als verjaarscadeau marktberichten Beursoverzicht MAANDAG 19 APRIL 1982 Sport TAMPERE (ANP) - De ijshockey- gigant wankelde, maar viel toch niet. In Tampère versloeg titel houder de Sowjet-Unie met 5—3 de bronzen medaillewinnaar van 1981, Tsjechoslowakije. "Wie moet de Russen nu nog tegen- houden, als zelfs de Tsjechen hiertoe niet in staat zijn?", zei na afloop de Zweedse coach Anders Parmström moedeloos. Inderdaad, wie zal bij machte zijn de Russen te stoppen op weg naar de wereldtitel? Misschien de Canadezen, die als enige ploeg vorig jaar de Sowjets een punt ontfutselden. Of gaan de Westduitsers en misschien ook het thuisland Finland nog voor een sensatie zorgen? Voorlopig lijkt de kans daarop niet aanwe zig, maar dat de Trichonovma- chine reeds nu een forse stap heeft gedaan naar prolongatie - van de titel, is buiten kijf. De Russen moesten niet alleen vechten tegen Tsjechoslowakije, maar ook tegen de 8500 toe schouwers, die hun sympathie voor de Tsjechen niet onder stoe len of banken staken. In de twee de periode hebben de Tsjechen een geweldige kans gehad de strijd n hun voordeel te beslis- Na de 1-1-stand in de eerste perio de werd door treffers van Lala en Pouzar een 3-1-voorsprong ge nomen. In deze periode stonden de Russen onder bijzonder zware druk en leek een nederlaag tegen de Tsjechen in 1978 versloeg LEIDEN - Een paar blessures en een mooie ervaring rijker, voel den zich de organisatoren van het GS Bernac-zaalvoetbaltoer- nooi in de Groenoordhal. Een clubje oude schoolvrienden ver welkomde gistermorgen 29 teams die niet aan de officiële bondscompetitie deelnemen. Het toernooi verliep zonder eni ge wanklank en in de namiddag konden de winnaars de bekers, beschikbaar gesteld door het Leidsch Dagblad, in ontvangst nemen. In de verschillende klas sen waren dat: Lubbe Tours, Le- my v.d. Hoeve en De Singel. Het Menkenteam won als meest sco rende ploeg (35x) een plaquette van Lucas van Ley den. Tsjechoslowakije de Sowjet- Unie voor het eerst tijdens een wereldtitelstrijd met 5-4 - aan staande. Maar Babinov en Kozjevnikov trokken in die voor de Russen angstige tweede periode de stand gelijk. Direct na het begin van de derde periode viel de dan de beslissing ten gunste van de wereldkampioen. Larionov en Sjepelev scoorden binnen zes minuten, maar konden toch de gespannenheid binnen de eigen ploeg niet geheel wegnemen. "Wij maakten teveel defensiefou- ten, terwijl mijn spelers zich ook teveel bezondigen aan soli", ver klaarde Viktor Trichonov na af loop. Marcus Kuhl, de 26-jarige West- duitse international scoorde tweemaal en assisteerde ook nog eens bij twee treffers in het duel met Italië (1—0,1-1, 3-1) en was daarmee de grote man. De wedstrijd eindigde in een wilde vechtpartij toen de Westduitser Helmut Steiger zijn Italiaanse opponent Ropert Manno met zijn stick in het gezicht sloeg, waarbij deze twee tanden verloor. Manno reageerde hard en een algemene vechtpartij brak uit. Gastheer Finland behaalde ten koste van de Verenigde Staten, zijn tweede succes (4-2) en bezet nu de derde plaats. De beslissing viel pas in de laatste periode door treffers van Levo, Kuri en Tamminnen. Daarvoor had de Olympische kampioen door doelpunten van Schneider en Robert en een tegentreffer van Jananainen met 2-1 de leiding genomen. Voor ruim 4000 toeschouwers nam Canada een 2-0 voorsprong te gen Zweden door Walter en Gart ner. De Canadezen konden ech ter het moordende tempo niet onderhouden waardoor Zweden kans kreeg langszij te komen. Door Hartburg werd opnieuw een voorsprong verkregen, maar in de laatste periode zorgde Ols- son ervoor dat het eerste gelijk spel in dit toernooi tot stand kwam: 3—3. Stand: 1. Sowjet-Unie 3-6 2. West-Duitsland 3-4 3. Finland 3-4 4. Canada 3-3 5. Zweden 3—3 6. Tsjechoslowakije 3-2 7. Italië 3-2 8. Verenigde Staten 3-0 GOTHENBURG (ANP) - "Zij kan in Dublin ook wereld kampioene worden". Paul Schockemöhle doelde met deze woorden op de Ameri kaanse amazone Melanie Smith, die het afgelopen weekeinde op fraaie wijze in het imposante Scandinavium in Gothenburg de wereldbe ker voor springruiters over nam van haar landgenoot Mi chael Matz. De Europese kampioen kon Melanie Smith zelf net niet van de overwinning afhou den. Hij liep vrijdag in het tweede onderdeel één straf- punt op en de Amerikaanse, die twee jaar geleden al eens tweede eindigde achter haar landgenoot Conrad Homfeld, bleef met de in Nederland ge fokte hengst Calypso zonder strafpunten. Over Calypso zei Schockemöhle: "Dat paard is momenteel waarschijnlijk het beste ter wereld". Van de twee deelnemende Ne derlanders deed Rob Ehrens het het beste. De Limburger eindigde met Oscar Drum als tiende, niet onverdienstelijk als men bedenkt dat hy begin dit jaar zijn toppaard Koh-I- Noor in Amerikaanse handen over zag gaan. Koh-I-Noor was overigens nu in Gothen burg actief onder de naam Ardennes met de Amerikaan Peter Leone, die vijfde werd. Een ander Nederlands paard. Livius (waar Emiel Hendrix vorig jaar nog vierde mee werd tijdens de Europese ti telstrijd in München), kwam met de Amerikaanse amazo ne Anne Kursinsky niet ver der dan de negentiende posi tie. Henk Nooren verspeelde met Opstalan 3 zijn kansen al op de eerste dag in het jacht- springconcours. Ondanks de overwinning van Melanie Smith was de Ameri kaanse overheersing in de fi nale om de wereldbeker dit maal niet zo opvallend. Bij de eerste tien bevonden zich slechts drie combinaties uit de VS. De finale van de strijd om de wereldbeker betekende het eind van het binnenseizoen. De komende maand staat in het teken van de voorberei ding op de wereldtitelstrijd, die begin juni in Dublin wordt gehouden. Eindstand van de finale om de we reldbeker: 1. Melanie Smith (VS) met Calypso 0 strafpunten, 2. Paul Schockemöhle (Wdl) Akrobat 1. 3 Hugo Simon (Oos) Gladstone en John Whitaker (GBR) Ryan's Son 10. 5. Peter Leone (VS). Ardennes 10,5, 6. Liz Edgar (Gbr), Forever 11,5, 7. Thomas Fuchs (Zwi), W. Car pet 16. 8. Nick Skelton (Gbr), Co penhagen 18. 9 Mark Leone (VS). Tim 23,5, 10. Rob Ehrens (Ned), Os car Drum 24. HANNOVER - Toon van der Steen (midden op de foto) is gisteren winnaar geworden van de inter nationale amateurwielerronde van Nedersaksen. Een mooier verjaardagscadeau, de Zeeuw wordt maandag 27 jaar, had hij zich niet kunnen wensen. De kopman van de Nederlandse ploeg legde de basis voor zijn eindoverwinning in de indivi duele tijdrit van gisteren. Hij ein digde daarin als vijfde en ver speelde slechts dertien seconden op zijn grootste concurrent, de Tsjechoslowaak Ales Trcka. In de afsluitende rit in lijn kon hem in feite niet veel meer gebeuren. De Ronde van Nedersaksen begon op Tweede Paasdag in voor de Nederlanders uitstekende weers omstandigheden. Hagel, regen maar vooral de wind teis terden het peloton. De Nederlan ders waren aan dat soort weer ge wend en sloegen meteen toe. Ge durende de ronde wisselden zij elkaar af als leider in het alge meen klassement. Henk van Weers heeft een aantal dagen de leiderstrui gedragen en ook Henk Havik had een dag de lei ding van het uit negentig renners bestaande peloton. Van Weers, de sprinter uit Den Haag die za terdag in de achtste etappe net naast de overwinning greep (de fotofinisch wees Nikitenko als winnaar aan), moest pas op de slotdag de leiderstrui afstaan aan zijn ploeggenoot. De Nederlandse ploeg heeft de Ronde van Nedersaksen trou wens helemaal naar zijn hand ge zet. Alleen de Tsjechoslowaaks Trcka (tweede en links op de fo to) wist zich in de top-vijf te rij den. Van Weers (rechts op de fo to) eindigde als derde, Havik werd vierde en Snijders bezette de vijfde plaats. PERNES-LES-FONTAINES (ANP) Ton van Heugten en Frits Kiggen, regerend wereld kampioenen, behouden na de tweede Grand Prix de leiding in de strijd om het wereldkam pioenschap zijspancross. Via twee derde plaatsen veroverde de Nederlandse combinatie op het bergcircuit van Pernes-les Fontaines 20 WK-punten. Met de score van 50 punten heeft Van Heugten nog drie punten voor sprong op zijn concurrenten Boilhalder en Büsser uit Zwit serland. Mamola De Amerikaanse coureur Randy Mamola heeft zaterdag op het circuit van Donington park de eerste wedstrijd om het Britse superbikekampioenschap ge wonnen. Mamola, vorig jaar tweede in de strijd om het wegra cekampioenschap 500cc, stuurde zijn Suzuki-fabrieksmachine naar een overtuigende zege Mamola, dit seizoen teleurstellend begonnen, leidde van start tot fi nish in de wedstrijd, die in de zesde rond na een massale val partij werd onderbroken. Na de herstart voor de laatste twaalf ronden nam Mamola weer de koppositie en stond die niet meer af. De Engelse favoriet Bar ry Sheene viel al na enkele ron den met mechanische pech uit Schouten Mar Schouten, de wegracecoureur uit Almkerk, is dit seizoen in Ne derlandse wedstrijden opper machtig in de middenklasse, 250cc en 350ce. Schouten, door sponsoring dit jaar als beroeps- coureur opererend in hetzelfde wegraceteam als Jack Middel burg. was gisteren in Assen dan ook goed voor twee overwinnin gen. De tweede dat in het evenement om de nationale wegracetitels op het "kleine" circuit van Assen kenmerkte zich door felle strijd. Dat resulteerde in veel valpartij en. waarvan Tale Smeenge het ergste slachtoffer werd. De cou reur uit Assen moest wegens een gebroken enkel en middenvoets been beide benen in het gips la ten verpakken. In de zwaarste solo-klasse kwam het niet tot het verwachte duel tussen de vaderlandse motor sportazen Jack Middelburg en Boet van Duimen Middelburg was met zijn semi-fabneksma- chine veel te snel voor zijn rivaal uit Ammerzoden. Het 3000 man tellende publiek kreeg het ge vecht van de dag echter toch In de strijd om de tweede plaats werd Boet van Duimen zwaar be laagd door Henk de Vries uit Lelystad De Vries draaide zelfs de snelste ronde, maar moest ge hinderd door achterblijvers ge noegen nemen met de derde plaats achter de geroutineerde Van Duimen. Badmintontitels Nierhof en Koppen BOBLINGEN - De Deen Jens Pie- ter Nierhof is gisteren in Boblin- gen Europees kampioen bad minton geworden. In de finale versloeg hy de Engelsman Ray Stevens in twee sets. Zijn land genote Lene Koppen prolongeer de haar titel door in de eindstrijd de baas te blijven over Karen Bridge, een Britse ook. De Zweden Kihlstróm en Karlsson bezorgden de Engelsen een der de nederlaag bij het herendub- bel. Zij rekenden af met het duo Tredgett/Dew. Dezelfde Martin Dew hielp Engeland tenslotte nog aan een troostprijs Samen met Gillian Gilks pakte hij de ti tel in het gemengd dubbelspel. Bassets 'bijten' alleen in toernooi LEIDEN - De Rugbyers van De Bassets zagen zaterdag de kans om als tweede in de afdeling (Noord, eerste klasse) te eindigen in rook opgaan De ploeg leed een 19-12 nederlaag tegen NFC Zaterdag was het team succesvol ler in het zogenaamde Seven en Side-toernooi. een evenement waaraan veel gerenommeerde Ëloegen (o.m. DIOK) meedoen, ankzy overwinningen op Delft- se studenten en KMD plaatste De Bassets zich voor de kwartfi nales. Waspeen AI per kist 23,00-29,--, Was- peen All 20,00, Waspeen BI 22,00-28,00, Waspeen Bil 4,30-3,40, Waspeen Cl per kist 2,80-15,00, Waspeen CII 11,60, Aan- Appels 1,91, Aardappelen 0|37, Andijvie 1,30-1,35, Snijbonen 7,70-8,30, Kroten '0,25, Prei 0,55-1,00, Rabarber 0,94-1,12, Spinazie 0,90-1,70, Stoofsla 0,55, Uien 0,32-0,54, Witlof 1,80-2,95, Bloemkool 6 p bak 4,70, Bloemkool 8 p bak 4,20-4,30, Bloemkool 10 p bak 3,10, Sla 0,20-0,56, Peterselie 0,73, Raapstelen 0,23-0-26. Ra dijs 0.44-0,95, Selderij 0,08-0,19, Paprika st 0,38-0.65. De toelichting: slachtunderen ruimer, redelijk en stabiel. Schapen en lamme ren matig, vlot en prijzen iets hoger (lammeren stabiel). WASHINGTON (Reuter) - Het terugtrekken van gro te aantallen militairen uit Europa zou verdeeldheid scheppen binnen het NA- VO-bondgenootschap, zo heeft de senaatscommis sie voor buitenlandse za ken gewaarschuwd in een rapport dat gisteren is vrijgegeven. ribt rapport zegt ook dat, hoewel de NAVO niet door een bepaalde crisis wordt bedreigd, de combi natie van geschillen over de atoompolitiek, defensie-uitga- ven, Polen en andere kwesties spanning veroorzaken in het bondgenootschap. "De NAVO zou gemakkelijk in een crisis kunnen raken wanneer de ze kwesties niet zorgvuldig zou den worden behandeld", aldus "Voor het Congres is het daarom een buitengewoon slecht tijd stip, voorstellen ter verminde ring van het Amerikaanse troe pencontingent in Europa te be handelen en ik zou me daarom heftig tegen een dergelijk amen dement verzetten", aldus Percy Terugtrekking van Amerikaanse troepen was voorgesteld door de vice-fractieleider van de republi keinen in de senaat, Ted Stevens van Alaska. Deze zei dat het goedkoper zou zijn dé militairen in de Verenigde Staten te hou den en hen in geval van een crisis naar Europa over te vliegen. Het rapport zegt dat de Westeuro peanen de terugtrrekking als een straf zouden ervaren, ih het licht van voortgezette Sowjetrussi- sche bewapening en de Europe se inspanningen voor het dragen van een deel van de defensielast. "Het zou een boze, verwarde en verdeeldheid zaaiende Europese reactie oproepen die de samen hang van de NAVO ernstig na deel zou berokkenen". De Euro pese NAVO-landen hebben als groep in 1981 de defensie-uitga- ven met 2.6 procent verhoogd en zijn daarbij dichter dan ooit het doel van de NAVO van drie pro cent jaarlijks voor elk land gena derd. Het rapport noemt als ernstigste geschil de overeenkomst tot op stelling van raketten voor de middellange afstand in Europa, ter afdwinging van onderhande lingen met de Sowjet-Unie over beperking van dergelijke wa pens. Het rapport zegt ook dat Ameri kaanse functionarissen niet voorzichtig genoeg zijn geweest bij het bespreken van de moge lijkheid van een beperkte kern oorlog. "Dat heeft bijgedragen tot de diep gewortelde angst voor kernwapens in Europa", al dus het rapport. ENSCHEDE (GPD/ANP) - Plaat selijke initiatiefgroepen voor lokale omroep, die voldoen aan de criteria van rechtspersoon lijkheid en culturele represen tativiteit, moeten van de minis ter van erm een zendmachtiging dienen te krijgen voor het be drijven van lokale omroep. Al dus een motie die de OLON (Or ganisatie van Lokale Omroepen in Nederland) tijdens een zater dag op de Technische Hoge school Twente gehouden studie dag heeft aangenomen en die zal worden verzonden aan de ver- OLON wil netwerk lokale fm-zenders antwoordelijke bewindsman. In de motie wordt verder gesteld dat voor gebieden waar nog geen bekabeling is, de nu be schikbare en niet in gebruik zijnde ftn-frekwenties dienen te worden vrijgegeven. Ook zal de Nederlandse regering moeten komen met een plan voor een netwerk van lokale en regionale ftn-radiozenders, dat in 1984 aan een dan in Genève te houden conferentie over regionale ra dio ter goedkeuring dient te worden voorgelegd. Ing. J.W. Reinold, media-adviseur van erm, verklaarde zaterdag dat hij de minister positief zal adviseren over het scheppen van mogelijkheden op de fro- band voor plaatselijke radio. Hij wees erop dat groeperingen die willen beginnen met plaat selijke televisie ook kans op een zendmachtiging hebben, als ze voldoen aan eisen van erm. AMSTERDAM (GPD) - Het we tenschappelijk bureau van de PvdA pleit in een brochure over ruimtelijke ordening tegen het huidige groeikernen beleid. De groeikernen kosten te veel geld én te veel ruimte, volgens het rapport. Het speciale (financierings)beleid helemaal afschaffen is niet direct nodig maar groeikernen zouden voortaan behandeld kunnen worden als uitbreidingswijken bij een in de buurt liggende stad. De groeikernen en -steden kos ten niet alleen te veel ruimte die ten koste gaan van landbouw en recreatie, volgens de PvdA zijn de steden ook te eenzijdig ge richt op het wonen. Vooral vrou wen zijn van dat beleid het slachtoffer geworden omdat zy nauwelijks mogelijkheden heb ben in hun woonplaats een (deel- tijd)baan te vinden. De groeiker nen hebben bovendien het foren senverkeer te sterk bevorderd. De versterkte aandacht voor de vier grote steden in de Randstad zou blijvend moeten zijn, vindt de PvdA maar daarnaast zouden vooral ook de middelgrote ste den met meer dan 100.000 inwo ners versterkt moeten worden. De kantorensector, nu nog voor al op de vier grote steden gecon centreerd. breidt zich uit naar het midden van Nederland. De overheid zou die trend moeten versterken en doorleiden naar steden als Almere. Harderwyk. Zwolle. Ede-Veenendaal. Arn hem Nijmegen, Culemborg-Zalt- bommel, Den Bosch. Gonnchem en Breda Het PvdA-rapport lefet veel nadruk op het minder royaal beschik baar zijn van geld voor de ruim telijke ordening. In het algemeen zou de woon- en werkomgeving soberder moeten worden Jonge ren zullen van die ontwikkeling het slachtoffer zyn. Het PvdA- bureau vindt het de vraag of het zelfstandig woonrecht vanaf achttien jaar nog wel betaalbaar is MAANDAG 19 APRIL 1982 ACTIEVE AANDELEN Dortscbe. Petr. Pref. 231,10 232.80 Gist Brocidn NMB (dlv. 82) 122.70 122.90 205,50 207.00 149,10 149.10 154.40 154,50 57,80 57.50 BINNENLANDSE AANDELEN AmL Rijtuig Ant Brouw Ant. Verf Bellndo ïn'd*'P Boer Dnil 702.00 703.00 71.00 71.00 25.90 26.00e 316.50 317.00 180.00 177.50 314.00 314.50 75.50 75.50 47.80 4790 45.50 45.70e 265 00 265 00 HVA-Myen eert. 26,10 26.50 96.00 96.00 208.00 211.00b 375.00 370,00 4640.00 4680.00 980,00 960.00 48.50 48ZO 148.00e 152.001 72.00 72.00 320.00 320.00 Route Jia Rommeaholl. 40.00 39.70 171.20 170.00a BELEGGINGS INSTITUTEN Col. Grow Ui GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD Amerikaan»* dollar 3 Engel» pond 4 Belg franr lOOi DulUe Mark (lOOi jog Portugrte ew UOOi Can dollar 3 Krana* franc 1001 4, Zonta franc UOOi jjj Zweed»* krtxw 1IOO1 4, Griek»* drachme (lOOi AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse beurs leek vanmorgen nog in de ban van het weekend te vertoeven want de handel was erg stil. De aanncmingsmaat- schappijcn waren prijshoudend, waarbij Boskalis een bescheiden herstel te zien gaf De prijs steeg ƒ2.50 tot 48. wat maar een schijntje was vergeleken met het verlies van 18 min afgelopen vrydag. Volker Stevin. die een, verlies van 24 min heeft gerap porteerd, bleef prijshoudend op circa f 36 en liep later nog iets op. HBG was twee kwartjes lager op 79.30 Bij gebrek aan belangstelling ver toonden veel prijzen de neiging wat af te kalven Unilever kwam zo op een verlies van vyflig cent te staan op 154.50. terwyl KLM bijna een gulden afbrokkelde tot 106.30 Koninklyke Olie stond zestig cent af op 89.60 De ban ken waren verdeeld ABN ging 1 terug tot 290,50. evenals de NMB op 121. maar Amro bank was zestig cent beter op 50.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21