LEIDSCH ft DAGBLAD Overleg loopt weer vast IT66 in opspraak ANDIJVIE EN VARKENSLAPPEN 9) V/MÉH mx® arc Ti Leids duo maakt met auto straat onveilig Scholencomplex verwoest Spanje in staat van alarm na aanslagen Haig vertrekt onverrichter zake uit Buenos Aires STAATSIEBEZOEK AAN VS BEGONNEN Penningmeester bedankt Royement twee leden Auto rijdt tegen boom: twee doden Omvangrijke vervuiling in Westerschelde bomaanslagen in Wenen: grote schade 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. MANDAG 19 APRIL 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36757 Oredeur G Koopman Bismu Win» 1 ÏÏSSSXiïZT DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Verdacht van poging tot doodslag (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Twee Leidenaars (20 en 22 jaar) werden gisteravond door de politie aangehouden op verdenking van poging tot doodslag. Het tweetal werd opgepakt nadat ze in hun auto met zeer hoge snelheid door de Agaatlaan waren gereden. Uit een onderzoek dat volgde bleek dat het tweetal een dag eerder al drie personen naar het leven had gestaan in de Lombokstraat. Een man kreeg schaafwonden toen hij een noodsprong moest ma ken om niet onder de auto terecht te komen. Een andere man en een achtjarig kind kregen de schrik van hun leven toen de auto hun rakelings passeerde. Reden van de wild-west-rit in de Lombokstraat zou een verbroken vriendschap zijn met de zus van een van de mannen die zater dag bijna het slachtoffer werd. Felle brand in Purinerend De brandweer stond machteloos PURMEREND (GPD) - Een felle brand heeft vanochtend vroeg veertig noodlokalen van de rijks scholengemeenschap in Purme- rend volledig verwoest. De brandweer stond machteloos te gen de verzengende vuurzee. In een half uur tijd brandde het houten complex volledig af. De schade loopt in de miljoenen. Be halve de lokalen is al het lesma teriaal en veel apparatuur verlo ren gegaan. Er zijn vermoedens dat de brand is aangestoken. Het vuur werd om 4.20 uur door de zoon van conciërge Been ont dekt, omdat hij wakker werd van het geknetter van vlammen. Toen de brandweer korte tijd la ter arriveerde, stond het grootste deel van het uit 40 lokalen en een kantine bestaande complex reeds in lichterlaaie. De korpsen leverden vervolgens een hope loos gevecht om de brand in te dammen Eerst toen het vuur zich verplaatste naar een kanti ne, kreeg men de vlammen on der controle. Gebouwen en inboedel zijn niet verzekerd, een normale gang van zaken bij rijksgebouwen. De leerlingen hebben voorlopig vrij af gekregen. MADRID (GPD/UPI) - De Spaan se regering, in spoedberaad bij eengekomen, kondigde gisteren de alarmtoestand af voor alle een heden van politie en Guardia Ci vil, om voorbereid te zijn op mo gelijke nieuwe aanslagen van de j Baskische afscheidingsbewe- ging ETA. Spanje is de afgelopen i dagen opnieuw geteisterd door een reeks aanslagen. Tot het uit roepen van de uitzonderingstoe stand wilde de regering op dat moment nog niet overgaan. Wel zullen eenheden van het leger ac tiever worden ingezet in de strijd tegen de ETA. In de nacht van zaterdag op zondag richtten diverse explosieve la dingen, volgens de politie met een totaalgewicht van ongeveer 170 kilogram, een gigantische ra vage aan in een van de telefoon centrales in Madrid. Vannacht is een aanslag gepleegd op een kazerne in de Baskische plaats Eibar, 40 km ten zuiden van San Sebastian. Bij de korte schietpartij die daarop ontstond, werd een jongen die in de buurt woont, door een kogel in een been getroffen. De daders ont kwamen met gestolen auto's. (zie ook pagina 9) BUENOS AIRES (AFP/AP) - De besprekingen tussen de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Ale xander Haig, en diens Argentijnse ambtgenoot, Nica- dor Costa Mendez, over de Falkland-crisis zijn vanmor gen in alle vroegte afgebroken. De bewindslieden hebben elf uur zonder resultaat onderhandeld. Een woordvoerder van de Argentijnse regering verklaarde: "Er is niets nieuws. De onderhandelingen gaan door." ARNHEM (ANP) - Twee i zijn in de afgelopen nacht om het leven gekomen toen hun auto bij een inhaalmanoeuvre met hoge snelheid tegen een boom botste en in brand vloog. De slachtoffers zijn de 27-jarige E.S. uit Raalte, die de auto be stuurde, en A C. uit Deventer, van wie de politie vanochtend de leeftijd nog niet wist. Het ongeluk gebeurde om onge veer twee uur op de Apeldoorn- seweg. Omstanders slaagden er niet in de vuurzee te blussen. DEN HAAG (GPD/ANP) - D'66 is het afgelopen weekein de in opspraak geraakt door het royement van een twee tal prominente leden en het terugtreden van de eerste penningmeester. Zonnige perioden Heldere nacht met weinig wind en en kele mistbanken. Minimumtempera tuur ongeveer 2 graden en mogelijk nachtvorst. Overdag zonnig, maar ook enkele wolkenvelden. Middagtempe- ratuur ongeveer 15 graden, maar vlak aan zee omstreeks 10 graden. Matige wind uit noordoost tot noord. 20 APRIL 1982. Zon op: 06.34 uur, zon onder: 20.45 uur. Maan op: 05.46 uur, maan onder: 16.20 Het hoofdbestuur van de partij be sloot zaterdag de lijsttrekker voor Zuid-Holland bij de laatst gehouden provinciale staten-ver- kiezingen, F. Pieters, als lid te royeren. Pieters heeft voor D'66 verzwegen gehouden dat hij der tien jaar geleden is veroordeeld wegens steunfraude. Ook werd besloten tot het roye ment van het Haarlemse ge meenteraadslid J. Bregman, die wordt verdacht van brandstich ting in zijn eigen huis en in dat van een partijgenote. Het plaat selijke bestuur van D'66 heeft maatregelen genomen waardoor Bregman bij de komende ge meenteraadsverkiezingen niet kan optreden als kandidaat - hij stond tweede op de lijst - voor de raad. De eerste penningmeester van D'66, K. Klaver, legde zaterdag zijn functie neer en zegde ook zijn lidmaatschap van de partij op. Volgens een woordvoerder van het hoofdbestuur houdt dit besluit verband met het roye ment van het statenlid Pieters. Maar Klaver zelf ontkent dit. Hij erkende gisteravond weliswaar dat hij een persoonlijke relatie met Pieters heeft, maar wel ach ter diens royement staat. Vol gens Klaver is hij met het partij bestuur in conflict gekomen doordat hij "bepaalde persoonlij-- ke zaken", die hij niet nader wil de omschrijven, niet met het ge hele partijbestuur had bespro ken. Over deze zaken kon hij het niet eens worden met het be stuur. "Het partijbestuur heeft weinig respect getoond voor mijn persoonlijke opvattingen van menselijke waardigheid. Ik heb mijn geweten laten gaan voor het partijbelang" zei hij cryptisch. Het statenlid Pieters heeft volgens het D'66-hoofdbestuur "op laak bare wijze politiek relevante in formatie met betrekking tot zijn kandidatuur achtergehouden" en daarmee de partij in discre- diet gebracht. De eerste berich ten over de fraudezaak van der tien jaar geleden zijn alweer bij na twee maanden oud (dus date ren van vóór de statenverkiezin gen), maar pas zaterdag besloot het hoofdbestuur tot het roye ment. Pieters wilde het afgelopen week einde nog niet reageren op het besluit van het bestuur. Hij zei eerst het besluit te willen zien en daarna de gevolgen te willen be spreken met zijn juridisch advi seur om te bekijken of Hij stap pen zal ondernemen. Dat Pieters zijn statenzetel zal blijven bezet ten. lijkt niet erg aannemelijk. Weliswaar kan hij in de staten blijven zitten, maar dan als par tijloos lid. Pieters stond aanvankelijk op een onverkiesbare plaats op de kan didatenlijst voor de staten, maar werd via relaties in zijn woon plaats Dordrecht opgestuwd naar het lijsttrekkerschap. Dit ging ten koste van de Zoeter- woudenaar Ton Smit, die al van meet af aan op deze post leek af te stevenen. Pieters werd overi gens eerder geroyeerd als lid van de VVD. Of dit verband hield met zijn fraudezaak is niet be kend. WASHINGTON (GPD. ANP. AP) Koningin Beatrix en Prins Claus zijn afgelopen nacht in de Amerikaanse hoofdstad Was hington aangekomen voor een of ficieel staatsiebezoek van een week aan de Verenigde Staten. Het koninklijk paar arriveerde op de luchtmachtbasis Andrews (zie foto). Het werd daar o.a. verwel komd door onderminister Eagle- burger en mevrouw Haig. Haig zelf was verhinderd in ver band met de Falkland-crisis. Vanmiddag om vijf uur Neder landse tijd begon het bezoek aan de Verenigde Staten officieel. Op dat tijdstip zou het koninklijk paar in het Witte Huis worden ontvangen door de Amerikaanse president Reagan en zijn vrouw. Vanavond biedt de Amerikaanse regering de Nederlandse gasten een staatsdiner aan. Beatrix en Claus waren zaterdag al in de V.S. aangekomen. Zij brachten zondag een bezoek aan Williams burg in Virginia, een gerestau reerde koloniale stad ten zuiden van Washington. De komende dagen houdt Koningin Beatrix op een zestal plaatsen een toespraak. Woensdag gebeurt dat tijdens een bijzondere geza menlijke zitting van het Ameri kaanse congres. (Zie ook pagina 7) Haig verliet het regeringspaleis in Buenos Aires even na twee uur in de morgen. Sinds gistermid dag had hij besprekingen ge voerd met president Leopoldo Galtieri en minister van buiten landse zaken Nicador Costa Mendez. Gisteren, de derde dag van Haigs marathon besprekingen, groeide het pessimisme over het uitblij ven van vooruitgang. Het enige positieve, aldus Costa Mendez, was "het feit dat de onderhande lingen voortduren". "Wat niet zo positief is, is dat er geen vordering is gemaakt. Wij geloven nog steeds dat overleg beter is dan oorlog en gooien ons volle gewicht achter de bespre kingen", zei hij. President Galtieri herhaalde giste ren, dat zijn land het op 2 april van Groot-Brittanniê afgenomen gebied niet zal afstaan. "Wij be vinden ons op Argentijns grond gebied (de eilanden) en zullen er niet af gaan", zei hij. Intussen gaat de Argentijnse lucht macht voort manschappen en materieel naar de eilanden over VLISSINGEN (ANP) - De oliever vuiling op de Westerschelde - gisteren veroorzaakt na een aan varing van een Spaans schip met een Belgische binnenvaarttan- ker - blijkt veel meer schade te hebben aangericht dan zich aan vankelijk liet aanzien. De natuurgebieden, de Hoge en Lage Springer, zijn met een dik ke laag olie bedekt. Ook op de taluds bij Hoofdplaat en Bres- kens zijn dikke plakken teerach- tige stookolie aangetroffen. Het waarnemingsvaartuig van Rijkswaterstaat de Harmsen is vanochtend een omvangrijke in spectietocht langs de vervuilde gebieden begonnen. Inmiddels is een bedrijf uit Terneuzen van daag begonnen om met een drij vende kraan de stroperige stook olie uit het water te scheppen. Opzuigen bleek niet mogelijk. (zie ook pagina 7) te brengen, waar uit het noorden een Britse oorlogsvloot van on geveer 40 schepen nadert. Volgens officiële bronnen bevin den zich thans op de eilanden naar schatting 9.000 Argentijnse militairen, voorzien van pantser voertuigen en luchtafweerge schut. Het Britse ministerie van defensie in Londen meldde dat het leeu- wedeel van de Argentijnse mari ne op zee is. maar dat het meren deel van de schepen "voor de kust van Argentinië ligt", er zijn geen aanwijzingen dat "grote" Argentijnse schepen de door de Britse regering ingestelde 200- mijlzóne rond de eilanden heb ben geschonden. De Britse Armada bevindt zich op het moment ongeveer een week varen van de eilanden vandaan. Volgens de defensie-specialist van de conservatieve partij, Winston Churchill (de kleinzoon van de vroegere premier) zullen de vliegdekschepen Hermes en Invincible de eilanden binnen enkele dagen dicht genoeg gena derd zijn om een luchtblokkade in te stellen, naast de reeds be staande zeeblokkade die is inge steld door Britse onderzeeboten. (Zie ook pagina 9). Brezjnjev in shocktoestand AMSTERDAM (ANP) - De Russi sche president en partijleider, Leonid Brezjryev, is op 25 maart in een shocktoestand in een Mos kous ziekenhuis voor hoogge plaatste personen opgenomen. Dit heeft de "stichting comité Wladimir Boekowski" uit be trouwbare kringen in Moskou vernomen. Op de laatste dag van zijn bezoek aan de Sowjet-republiek Oezbe kistan zou tijdens een grote bij eenkomst met arbeiders in de hoofdstad, Tasjkent, het voorste gedeelte van het podium waarop Brezjnjev stond zijn ingestort. Volgens de dissidenten konden lijfwachten de Russische leider net op tijd naar achteren trek ken. Den Uyl kritiseert PvdA's voorzitter Afscheid Lou van Rees werd fiasco Joodse militanten: desnoods zelfmoord PSV verslagen door Sören Lerby: 3-0 WENEN (GPD) Twee bommen in de tuin van de Franse ambas sade en direct voor het gebouw van de Franse luchtvaartmaat schappij Air France in Wenen, hebben vannacht een schade aangencht van miljoenen gul dens. Niemand werd gewond. Beide bomaanslagen werden on geveer gelijktijdig gepleegd De Weense politie zoekt intussen twee mannen die in de buurt van het Air France-gebouw zijn ge signaleerd in de voetgangerszo ne Karntnerstrasse, een winkel straat in het centrum van de stad, voordat de bom daar kort na middernacht tot ontploffing kwam. De explosie verbrijzelde niet alleen de ruiten vëh het kan toorgebouw van de Franse lucht vaartmaatschappij, maar veroor zaakte bovendien aanzienlijke schade aan de voorzijde van het pand en aan winkels en huizen in de wijde omtrek. Over het motief voor beide aansla gen was vanochtend nog niets bekend. Elke dinsdag en woensdag hebben we verse artikelen in de aanbieding. Hollandse andijvie,-1 qq per kilo l.*/0 Magere varkenslappen, 500 gram 4.98 o qo kilo mm 12^8 O. C/O nAMlOUJGTU KKRAN7 m/MUKS MFT umxmnx Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: S. v.p bon ingevuld in een open enveloppe tonder post regel opsturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1