Mode uit nabije verleden I Extra MAANDAG 19 APRIL 1982 Bladeren in een oud foto-album is* een heerlijke bezigheid voor regen achtige zondagmidagen. Je beleeft alles weer opnieuw. Vooral als je het met wat meer mensen doet, kan het een vrolijke aangelegenheid zijn. In tien jaar tijd kan er heel wat veran deren. Zo ook in de mode. Hoewel de periode van 1970 tot 1980 niet werd gekenmerkt door mode-revo luties zoals de mini- en de topless mode in de voorliggende periode, toch zijn er echt wel veranderingen geweest. Maar bij die veranderingen is toch veel meer dan vroeger gekeken naar prettig draagbare kleding zeker in de confectie. De couturiers hebben ook steeds minder het alleen-recht op het uitdenken van de nieuwe mode gekregen. Zij hebben jonge mensen met goede ideeen naast zich gekregen: de createurs. Ont werpers en ontwerpsters die een ex clusieve confectiecollectie samen stellen - al klinkt dat misschien wat tegenstrijdig - waarvan de lijnen bijna direct zijn terug te vinden in de winkels. Beretta, Lagerfeld, Hechter en Castelbajac zijn daarvan voorbeelden. Opvallend ook, vooral de laatste sei zoenen, is de duidelijke terugkeer van de Italianen op het internatio nale modeplatform. Ze zijn nooit helemaal weg geweest maar tegen woordig kun je de Italiaanse beur zen echt niet meer overslaan. Op deze pagina geen haarscherp' overzicht van tien jaar mode maar een foto-galerij die toch wel wat her inneringen zal oproepen. En kijkt u dan niet alleen naar de jurkjes maar ook naar de schoenen, hoeden en kapsels dat zijn ook "kinderen van hun tijd". Een Nederlandse ontwerper die ook al heel wat jaartjes meeloopt is Frans Molenaar. Hij is vooral bekend om ziJn "zakelijk" belijnde kleding. Folklore, een onuitputtelijke bron van inspiratie voor mode ontwerpers. In 1970 liet de Pa- rijse mode-ontwerper Guy La- roche zijn boerinnetjes zo ge kleed gaan. André Courrèges kwam in 1970 met een overall van grijze wollen visgraat stof afgezet met bruin le ren biezen en witte drukknopen. Pierre Cardin, altijd goed bizar ontwerp kwam in 1971 met zijn variatie op het fenomeen poncho. Hij noemde het j de "vrije mantel" Met de roklengte kon je in 1972 ook nog alle kanten op. Op deze foto een romantisch jurkje van Dior, gemaakt van witte zijden mousseline met zwarte noppen. Het broekpak, eveneens van een zijden mousseline is van Yves St. Laurent. Lieve kleine bloemetjes motieven, we waren er dol op in de zomer van 1972. Dit zijn modellen voor een Amsterdamse boetiek, die in middels uit het stadsbeeld is verdwenen. Ontwerper Yves Saint Laurent temidden van zijn mannequins afloop van de voorjaarsshow. Saint Laurent vierde dit jaar zijn zilveren jubileum als ontwerper. De pijpen zijn nog altijd wijd. Inde collectie M/CMAC wordt dit broekpak gecomplete erd door Je zou denken dat dit een ont werp was van Courrèges maar ook Cardin durfde in 1973 wel iets te wagen. In deze mini-hoe- pélrokken zou de vrouw een opt\ male bewegingsvrijheid hebben. Die bewegingsvrijheid was er duidelijk wel in deze pakken van Dick Holthaus, die in 1973 nog een eigen modehuis had in Amsterdam. bijpassende mantel, het materiaal is flannel. Tegelijk met het uiterst nauw beeld van Cardin komt Jean Louis Scherrer met zijn marine- look. Zeer nauw-aansluitende buis japonnen uit de collectie van Cardin in 1975. Afrika dringt toch in 1974 al een beetje door in het mode beeld. Een man die zeker niet mag ontbreken op deze pagina u Frank Covers, een van de meest creatieve Nederlanders ontwerpers. In 1977 koos hij voor pure romantiek. De doorgestikte jassen zijn ze ker geen "vinding" van de laat ste seizoenen. Al in 1978 "leent" Castelbajac dit idee uit de win tersport voor zijn collectie. Stijlvol en toch is dit wollen ensemble van Va lentino. ook een Italiaanse cou turier. Dit pak ontwierp hij voor zijn collectie van 1980.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10