c 3 „Inspraak is een farce Experiment met parkeren geeft vertekend beeld Stadskabei wordt met zes zenders uitgebreid Pleziervaarders boos op gemeente ACHTERGROND Serie lezingen aan kolonialisme gewijd Bij nieuwe woningen Oranjegracht-Langestraat 99 ZATERDAG >7 APRIL 1982 LEIDEN - De televisieontvangst zal vanaf volgende maand, via de stadskabel. worden uitgebreid met zes buitenlandse zenders Op 1 juli aanstaande zullen alle Leidse abonnee's kunnen be schikken over de ontvangst van in totaal 12 televisiestations. Het abonnementsgeld gaat met in gang van die datum omhoog met ongeveer 50 cent per maand. Op 17 mei aanstaande begint stads kabei met de werkzaamheden die nodig zijn voor de zenderuit- breiding. Het is niet nodig dat straten opnieuw worden openge broken. De werkzaamheden be treffen voornamelijk het bijzet ten van electronica in schakel kasten in de verschillende wij ken. Gedurende deze periode is het mogelijk dat er overdag eni ge tijd. één twee uur. storing in de radio- en televisieontvangst optreedt De uitbreiding betreft de volgende zenders: België 1 (Vlaams), de twee Belgisch-Waalse zenders, de Engelse BBC (net 1 en 2) en het Engelse commerciële net ITV. Voor de goede ontvangst van met name de Engelse zen ders zegt stadskabei Leiden niet Leiden Karwei is op 1 juli geklaard in te kunnen staan. De kwaliteit van de te ontvangen beelden zal erg afhankelijk zijn van weersin vloeden en daarom nogal eens te wensen overlaten. De zenderuitbreiding gaat het eerst in, per 21 mei. in de wijk Zuid-West, de Raadsherenbuurt, de Vogelwijk en het gedeelte van het Morskwartier dat wordt om sloten door de spoorlijn Leiden- Den Haag. De Rijn. Turkoois laan, Agaatstraat en Opaalstraat Daarna komen aan de beurt Lei den Noord, De Kooi. De Zeehel denbuurt. Waardeiland. Meer burg. Tuinstadswijk. de Profes soren- en burgemeesterswijk. Al deze wijken zullen op 28 mei de nieuwe buitenlandse televisie stations kunnen ontvangen Op 1 juni wordt begonnen met werkzaamheden in de binnen stad. De zenderuitbreiding in de ze wijken zal op 4 juni ingaan. Daarna volgt het resterende ge deelte van het Morskwartier en het gebied tussen Witte Singel, Jan van Goyenkade en de spoor lijn Leiden-Utrecht Deze wijken zullen met ingang van 10 juni naar het uitgebreidde televisie pakket kunnen kijken De be doeling is dat op 30 juni alles ge reed is. In totaal kunnen via de stadkabel 18 televisieprogramma's doorge geven worden Bij een proefpro ject in Helmond en Zoetermeer is inmiddels mogelijk gebleken dat zonder uitbreiding van het kabelnet (óók in Leiden) een uit breiding tot 30 TV-kanalen mo gelijk is. Een dergelijke uitbrei ding valt pas te verwachten wan neer. over enkele jaren, de ont vangst via satellieten mogelijk is De uitbreiding van het aantal FM radioprogramma's zal ook nog deze zomer ingaan. In verband met de levertijden van techni sche apparatuur valt nog niet precies te zeggen op welke da tum de radioprogramma-uitbrei ding zal ingaan. LEIDEN - De Stichting Welzijn weigert de 'inspraak' te begeleiden in de 58 nieuwe woningen tussen de Oranje- gracht en de Langestraat (het terrein 'Kempeneers'). "De gemeente heeft de inspraak van de toekomstige bewo ners bij voorbaat tot een farce gemaakt". Er valt dus vol gens de stichting niets te begeleiden. De eerste paal voor de woningwetwoningen wordt naar verwachting in au gustus geslagen maar de toekomstige bewoners zijn nog maar net bekend. De inspraak van de toekomstige bewoners blijft beperkt tot de kleur van tegels, deuren, kozij nen en dergelijke. Volgens archi tect Roozenbeek van het Haagse bureau Schippers mogen de be woners van sommige gestapelde woningen ook nog "meebeslis sen over de keukenuitvoering en -opstelling" en over het soort be hang. Dat de inspraak bijna volledig mis lukt is, wijt de stichting Welzijn aan Bureau Huisvesting (tegen woordig directie Woonruimte verdeling geheten). Na de oproepen in de gemeentelij ke advertenties in juli en septem ber van het vorig jaar hebben zich meer dan 150 mensen ge meld voor een Kempeneers-wo- ning. Maar de directie Woon ruimteverdeling heeft pas in no vember een kandidatenlijst ge stuurd naar de Leidse Woning stichting (LWS) die de woningen zal beheren. De LWS stuurde de lijst een maand later terug omdat het bouwplan inmiddels was ge wijzigd; er zaten meer kleine wo» ningen in. Nog eens drie maan den later (17 maart) kreeg de LWS opnieuw een kandidaten lijst toegestuurd die vrijwel ge lijk was aan de lijst van novem ber; er zat alleen een aantal gro tere gezinnen bij om de grote wo ningen beter bezet te krijgen. In al die maanden tijd heeft archi tect Roozenbeek niet stil geze ten; hij was al klaar met het be stek toen de bewoners nog gese lecteerd moesten worden. Kees Walle van de Stichting Welzijn verklaart desgevraagd "het on begrijpelijk te vinden dat de ge meente maandenlang treuzelt om dertig kandidaten te vinden. Dertig, want de helft van de wo ningen gaat naar mensen die met voorrang zo'n nieuw huis krijgen vanwege de stadsvernieuwing". Walle had de inspraak moeten begeleiden. De Stichting Welzijn meent dat voortaan bij andere nieuwbouw- projekten allereerst de bewoners moeten worden geselecteerd. De geselecteerde bewoners kiezen de architect en zij werken samen met de architect aan de opbouw van hun huis. Dan is inspraak werkelijk gewaarborgd, meent de Stichting. De gemeente heeft bij het Kempeneersprojekt de in spraaksubsidie van het rijk van 500 gulden per huis verspeeld (totaal dus 29.000 gulden); er is immers nauwelijks sprake van inspraak. B en W schrijven de Stichting Wel zijn dat voortaan bij de selectie vroeger garage van toekomstige bewoners ge bruik zal worden gemaakt van een computerprogramma omde selectie vlotter te laten verlopen. Verder verwijzen B en W naar "het woningbouwdraaiboek Ste venshof" dat binnenkort zal ver schijnen. Daarin is een nieuwe inspraakprocedure opgenomen. Gevarieerd De nieuwbouw op het Kempeneer- sterrein bestaat uit drie of vier bouwlagen met een schuine kap. De kale huurprijs per maand schommelt tussen de 450 en de 500 gulden. Volgens Wim Eggen- kamp van de gemeente-afdeling binnenstad worden het geen blokkendozen. "De architect heeft een heel gevarieerd bouw plan gemaakt voor een aanvaard bare prijs" Twee overgebleven, inmiddels in gestorte panden, op het braaklig gend terrein aan de Oranjegracht worden, tegelijk met de nieuw bouw. door de Stichting Het Kleine Leidse Woonhuis geres taureerd. De woninkjes komen tussen de nieuwbouw in te lig gen. De monumentale wevers huisjes worden na de restauratie verkocht. De gevel van de nieuwbouw wordt, behalve door de historische pan den, onderbroken door poortjes en een nieuw straatje tussen de Oranjegracht en de Langestraat Sommige woningen hebben een klein trapje voor de deur omdat de straat een aflopend vloerpeil heeft. De nieuwbouw bestaat uit 26 een gezinswoningen (vier of vijf ka mers). 30 gestapelde woningen (drie, vier of vijf kamers) en uit twee tweekamerwoningen. De benedenwoningen krijgen een tuin, de bovenwoningen een bal- con Er is weinig gemeenschap pelijk groen omdat de bewoners liever een eigen tuintje zouden willen. Alle huizen krijgen een aparte c.v. en een berging. Eind '83 zou de nieuwbouw klaar moeten zijn. Verhoging van liggeld "is gewoon belachelijk LEIDEN - Eigenaren van plezier- bootjes zijn flink kwaad op de gemeente Deze week lag het aanslagbiljet op de deurmat voor de betaling van liggeld. "Ik ben me rot geschrokken", zegt ple- ziervaarder A. Tegelaar. "Geen kleine verhoging zoals vorige ja ren, maar een verhoging van meer dan 700 procent moet ik dit jaar betalen. Het is gewoon bela chelijk. De mensen met een smalle beurs kunnen dit niet meer opbrengen". Vorig jaar besloot het gemeentebe stuur, in het kader van de bezui nigingsoperatie, de gemeentelij ke tarieven fors te verhogen. Dc huur van volkstuintjes, de markttarieven. het liggeld voor pleziervaartuigen in gemeente water, alles moest omhoog om de financiële nood van Leiden te lenigen. Zón 400 mensen, met een bootje in gemeentewater, zijn deze en vo rige week goed geschrokken van de aanslag die zij in de brieven bus vonden. "Vorig jaar betaalde ik f 18.90". vertelt Tegelaar "Meestal ging het met een paar kwartjes omhoog. Maar dit jaar moet ik ineens 130 gulden beta len. Dat is toch geen normale verhoging meer. Ik heb een bootje liggen in de Slaaghsloot in de Merenwijk. Daar liggen alle maal bootjes van 'gewone' men sen. van AOW-ers of gezinnen met een minimum inkomen. Die kunnen hun bootje echt niet naar de jachthaven brengen Dat is veel te duur". Een plekje in gemeentewater dreigt nu ook voor veel mensen onbetaalbaar te worden, vooral als het liggeld elk jaar met tien tjes omhoog gaat. Tegelaar is zelf WAO-er en zegt niet te weten hoe hij en anderen het liggeld jaar lijks moeten opbrengen "De i kunnen nu maar net de eindjes aan elkaar knopen. Je zal zien dat ze straks gewoon hun bootje moeten opruimen. Dat is toch treurig. Ik snap niet hoe de gemeente zoiets kan doen. Dit is toch geen sociaal beleid. Op deze manier worden de mensen met de laagste inkomens gepakt". "Die boot van mij is mn hobby", zegt Tegelaar. "Voor de meeste mensen is het het enige wat ze hebben. Ze gaan zomers met hun bootje De Kaag op of zitten er aan te knutselen. En die oudjes zitten hier straks weer te vissen in de sloot. Voor het liggeld dat we moeten betalen hebben we trouwens niet eens een eigen plekkie. Als de gemeente nou nog een paal in het water zou slaan, met een plaatje en een nummer er op, dan wil ik best wat meer betalen. Maar nu is het zo dat als je met je bootje weg gaat een ander gewoon op je plekkie kan gaan liggen". Raadsleden in de gemeentelijke commissie voor de financien ke ken deze week ook even vreemd op van de aanzienlijke tariefsver hogingen die het gevolg zijn van het besluit van vorig jaar. Naast een meer dan trendmatige verho ging van de tarieven is destijds de grondslag voor de heffing ge wijzigd Verhogingen van enkele honderden guldens had men blij kens de discussie echter niet voorzien CPN-raadshd Brands pleitte nog voor de mogelijkheid van betaling in termijnen. Maar het zij zo, het besluit is nu een maal genomen, zo was de rede nering. En wethouder Bordewijk (financiën) vindt een ligplaatsje van de gemeente nog altijd veel goedkoper dan een plaatsje in de jachthaven. JAN RIJSDAM hun bootje echt niet naar de jachthaven brengen. Dat is De Stichting Leidse Binnen stad is een belangengroep voor de ecomische sector (Men mag het alleen op straf fe van vermanende woorden van de voorzitter een onder nemersclub noemen. De vak beweging - althans het CNV is er immers ook in verte genwoordigd). Die stichting dus. heeft deze week voor het eerst sinds ja ren weer van zich doen spre ken en een nota op tafel ge legd. Het experiment met be taald parkeren op het terrein van het Hoogheemraadschap is geslaagd, zo heette het in het persbericht Meer dan ge slaagd. zo vertelde voorzitter Van der Reijden de raads commissie economische za ken deze week. Het wordt niet met zoveel woorden gezegd, maar het is de Stichting Leidse Binnen stad niet meegevallen. Het experiment mag dan ge slaagd genoemd worden, maar het is maar hoe je het bekijkt De bestuurders van de stichting spreidden ten minste geenszins een spran kelend enthousiasme ten toon om overal in de stad par keergarages te mogen exploi teren. Als men het doel van het expe nment omschrijft met "het opdoen van ervaring met de exploitatie van een parkeer gelegenheid". dan kan een experiment nooit mislukken. "Ervaring opdoen" kan even wel ook heel deprimerend zijn. Het tweede doel dat de stich ting zich gesteld had. "het le veren van een bijdrage aan de oplossing van de parkeer- nood" is bereikt. Van het ter rein wordt op koopavonden en zaterdagen driftig gebruik gemaakt. Maar daarbij is wel dc opmer king van CDA-raadslid Bleij- ie van belang. Hij merkte op dat de Leidse binnenstad als regionaal winkelcentrum voor zo'n 250.000 mensen niet direct uit de brand is met 36 extra parkeerplaatsen. Het experiment heeft onder meer aangetoond dat het par keren kostendekkend kan gebeuren De inkomsten overtreffen op dit moment zelfs de kosten. Hieruit mag niet geconcludeerd worden dat het exploiteren van par keerterreinen en -garages in Leiden een haalbare zaak is. De stichting trekt die conclu sie dan ook wijselijk niet. Integendeel, het experiment heeft gqjeerd dat er veel ha ken en ogen zitten aan de ex ploitatie Factoren als bereik baarheid. bewegwijzering en effectieve controle in de naaste omgeving van een par keerlokatie zijn van groot be lang, is de gevolgtrekking van de stichting. Het experiment op de Boom- markt had bijna de ideale omstandigheden voor finan cieel welslagen Alleen de ge ringe capaciteit was een na deel één parkeerwachter kan voor het zelfde geld veel meer auto's aan Bijzonder gunstig is de ligging van het terrein aan de Boom markt, in het hart van de stad precies tussen de winkelstra ten Breestraat en Haarlem merstraat in. Alleen het stad huisplein is gunstiger gele gen De bereikbaarheid van het ter rein is ook goed. Via de Pnn- aantkide en de Apothi Im dijk kan een beperkt aantal automobilisten het terrein zonder te veel omwegen be reiken en verlaten In financieel opzicht was het ook zeer gunstig, dat het ter rein door het Hoogheemraad schap gratis beschikbaar was IHtftld, dat het terrein kant en klaar was voor gebruik en dat het degelijke hek een vei lige aanblik biedt. Daarbij komt dat de parkeer wachter. een student van het uitzendbureau BAS, er ge noegen mee nam om bij weer en wind, kortom bij vrieskou, zonder enige faciliteiten zijn werk te doen. Alleen in de au to van bonthandelaar en SLB bestuurslid Van Eg mond kon de verkleumde student zo nu en dan be scherming vinden Van Egmond heeft in de afgelo pen maanden zelf ook heel wat afgezeuld Met sleutels en tassen kleingeld. In een experimentele fase kan dit, maar in de dagelijkse routine wordt zoiets op den duur door een professionele be heerder gedaan. Risico's Het parkeren op de Boom- markt is een financieel suc ces dank zy het ontbreken van investeringen, pacht en beheerskosten, dank zij de ideale ligging en de gunstige openingstijden (uitsluitend de piek-uren). Het financiële nadeel van een geringe capa citeit valt hierbij volledig in het niet. Het experiment op de Boom- markt geeft derhalve een ver tekend gunstig beeld. Het enige wat eruit te leren valt - zo stelde de eerder genoemde Btettfe vul - Is at bankl heid van het publiek om te betalen voor een goede par keerplaats op drukke uren Wat er met het Sandcrscom- plex aan het Levendaal ook gaat gebeuren, een parkeer garage zal er de eerste jaren (in Leiden zyn dat al gauw decennia) vermoedelijk niet komen. De aanleg van een parkeerterrein, toch een veel minder ambitieuze gedachte, lijkt zelfs al op moeilijkheden te stuiten Het vergt ook al de nodige investeringen en or- ganisatu- en brengt financiële risico's met zich mee Het voltallige Leidse bedrijfsle ven lijkt niet in staat om te doen wat die ene ondernemer aan de Langegracht wel lukt Immers, de verwachting dat de bedrijven tienduizenden guldens op tafel leggen om parkeren op dc lokatie San ders mogelijk te maken is een illusie, meent Van der Reu den. Het is nog niet zo lang geleden in 1978 - dat de Stichting Leidse Binnenstad voorstel de om onder het water van de Run (het Galgewater) een ga rage te bouwen Het bouwbe drijf Boskalis had wel be langstelling om het project tc ontwikkelen Voor negentien miljoen gulden konden 550 ondergrondse parkeerplaat sen worden gerealiseerd De Volkskrant schreef gisteren dat de winst vah Boskalis te fluivtal doordat het bedrijf een aantal stroppen had gele den. maar dat zal wel zuiver toeval zyn Feit is dat de Stichting Leidse Binnenstad in elk geval zich een stuk voorzichtiger uitdrukt dan vier jaar geleden De stich ting en de gemeente zun wat dat betreft dichter bu elkaar, maar een parkeergarage al lerminst dichterbij gekomen LEO MAAT LEIDEN - Kolonialisme wikkelingssamenwerking zijn de onderwerpen van een serie lezin gen die op zes opeenvolgende maandagavonden worden ge houden in het Academiegebouw aan het Rapenburg 73 In de le zingen. die worden georgani seerd door de Leidse universi teit. wordt ingegaan op het effect van het westerse kolonialisme op zowel de kolonieen als het moe derland. Ook het belang van his torische kennis voor de studie van de ontwikkelingsproblemen van vandaag komt aan de orde Maandagavond 19 april vanaf ze ven uur wordt de speelfilm Max Havelaar vertoond, waarbij prof dr mr. C. Fasseur een toelichting geeft. De vuf volgende maanda gen is dc aanvangstud half acht en komen achtereenvolgens aan de orde prof. dr. H L W. over aspecten van het Moderne Imperialisme; prof. Fasseur over dekolonialisatie van Nederland- s-Indie, dr. P.C. Emmer over verschillende theorieën over de band tussen de winsten uit het westerse kolonialisme in het Ca ribische gebied en de industriële revolutie in Europa, drs. D.H.A. Kolff over de sociaal economi sche ontwikkeling onder het ko loniaal regime in Brits—Indic. prof. dr. F van Dam over het nut van ontwikkelingssamenwer king in historisch perspectief Geertsema Mr W.J. Geertsema. commissa ris van de koningin in Gel derland en (o.a.) oud-minister houdt dinsdag in Leiden een lezing over het thema "bur gerlijke ongehoorzaamheid". Hij doet dat op uitnodiging van de ondercentale Leiden van zun partij, de WD De le zing wordt gehouden in "In den Bicrdcghel 11". Nieuwe Rijn 52 en begint om acht Volksdansen De maandelijkse volksdansin stuif in het Leidse Vryetyds- centrum. Breestraat 66. wordt komende zondag avond gehouden Het pro gramma van oude en nieuwe dansen wordt gepresenteerd door Yvonne Knynenburg Bovendien treedt het dansen semble Praznik met een aan tal choreografieën op Dit en semble is gespecialiseerd in Bulgaarse dansen De aan vang van de instuif is om ze- Spaanse avond In het K&O-gebouw Oude Vest 45. wordt maandag een Spaanse avond gehouden Guy van Duynen. docent Spaans en gitarist, houdt een inleiding met dia's over de geschiedenis van de fiamen co-dans en begeleidt daarna een live-optreden van fla menco-danseres Nella Ver loop Met hapjes en wijn wordt de avond besloten Voor meer informatie K&O. tel. 141141 Ramayana ln het museum voor volke n kunde aan de Steenstraat houdt drs. R S Wassing con servator van de afdeling oceanic, een lezing met dia s over het Indiase dichtwerk Ramayana uit de tweede eeuw voor Christus. Het ver haalt over koningszoon Ru ma en zyn vrouw Sita. Zu wordt door de demonenvorst Ravanu van Langka geroofd Met behulp van apenvorst Sugnvu en het apenleger wordt Sita bevryd en Ravanu gedood Het Rarnayna wordt als wezenlijk bestanddeel Van het religieuze Hindoe systeem beschouwd Het geldt nog steeds als nchts Na dc pauze wordt een Indo nesische film over het Ramayana als dansdrama vertoond De lezing begint om acht uur Kledingbeurs De Leidse zomerk leding beurs van de Nederlandse Vereni ging voor Huisvrouwen en de Unie van Vry willigere wordt dinsdag en woensdag gehou den in het voormalige mari necomplex aan het Noord einde 2. Dinsdag kan de kle ding van tien tot vier uur worden ingeleverd Ook schoenen, tassen en laarzen zun welkom. Die avond be gint van zeven tot negen uur de verkoop met een voortzet ting op woensdag overdag van tien uur tot half twee Voor meer inlichtingen tel. 132920. 210314 155568 en 131335

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3