LEIDSCH DAGBLAD Schot in Falkland-crisis? data houdt Den Uyl aan zijn vast voorstel Junta houdt drie journalisten aan makelaardij bv „Walesa gaf geen interview" Stekelenburg trekt zich terug Amerikaans televisiestation meldt uit geheim overleg 95-jarige verlengde rijbewijs Overschot aan artsen tegengaan Hypotheekrente verlaagd ommen* Kuikenievertjes 4 X"*enfilet]j_ RGroeneveld en Zn. m!X SATERDAG 17 APRIL 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36756 Orecieu' G Koopman HooWredacteuf AAM Schuurmans Ad) -hooldfedacieur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor nr* cticfr GDANSK (AFP/UPI) - Het vraag gesprek met de geïnterneerde Poolse vakbondsleider Lech Wa lesa, dat onlangs in de Westerse pers is gepubliceerd, is nooit ge houden. Walesa heeft aan nie mand een interview gegeven. Dat heeft zijn vrouw Danuta gis teren meegedeeld. Zij sloot de mogelijkheid niet uit dat het vraaggesprek werd ge construeerd uit verklaringen die bij stukjes en beetjes werden op gevangen. Zo zouden de makers ervan Walesa's "lijfpriester" Jan- kowski gevraagd kunnen heb ben wat Walesa van dit dat dacht. Danuta Walesa vertel de dat haar man zonder haar me deweten en bemiddeling geen in terview weggeeft en dat journa listen geen toegang tot hem heb ben. Volgens het vraaggesprek zou Wa lesa hebben gezegd dat de beslis sing tot de afkondiging van de staat van beleg op 13 december in Moskou is genomen. "Dat kan hij niet gezegd hebben", zo ver klaarde Danuta, "ik weet perti nent dat hij zich daarover niet zou uitlaten". AMSTERDAM - Johan Stekelen burg, die kandidaat stond voor het voorzitterschap' van de In dustriebond FNV, heeft zich te ruggetrokken. Stekelenburg (40), die districtshoofd in Rotterdam is, heeft dit bevestigd. Naar alle waarschijnlijkheid bete kent dit dat Dick Visser Arie Groenvelt zal opvolgen als voor man van de grootste vakbond is ons land. De industriebond FNV heeft ruim 275.000 leden. Stekelenburg krijgt nu een functie in het be stuur van de vakbond. BUENOS AIRES/LONDEN (Reuter/AFP/UPI) - Het Ame rikaanse televisiestation ABC heeft bekendgemaakt dat Argentinië de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Alexander Haig, een overgangsregeling zou hebben voorgesteld in de Falkland-kwestie. De kersverse mevrouw Wiegel neemt een stapeltje gelukstelegrammen in ontvangst nadat gisteren de benoe ming van haar man tot Commissaris van de Koningin in Friesland bekend werd. Van verschillende zijden is - naast gelukwensen - ook veel kritiek geleverd. Zie pagina 7. 700 miljoen voor bedrijven DEN HAAG - Minister Den Uyl van sociale zaken en werkgelegenheid houdt vast aan zijn ziektewetvoostel len. Wel zegt hij in de gisteravond naar het parlement gezon den antwoorden op opmerkingen van de verschillende fracties bezorgd te zijn over de ontwikkelingen die zich tijdens de cao-onderhandelingen hebben afgetekend, waarbij de kosten van 100 procent doorbetaling bij ziekte voor rekening van de reserves van de zieken- geldkassen werden genomen. Die regeling voorziet in Argentijn se souvereiniteit over de eilan den met ingang van 1983 en te rugtrekking van de Argentijnse troepen van de eilanden binnen 15 dagen. De Britten moeten in ruil daarvoor hun vloot die op- stoomt naar het gebied, tot op minstens 3000 mijl daarvan te rugtrekken. Voor Haig brak gisteren zijn twee de gespreksronde in Buenos Ai res aan. Na een bezoek aan junta- leider generaal Galtieri, dat twee uur duurde, trad hij in overleg met minister van Buitenlandse Zaken Nicanor Costa Mendez. Na afloop daarvan deelde Haigs woordvoerder Fischer mee dat het overleg na het avondeten (het tijdsverschil tussen west-Europa en Argentinië bedraagt ca. zes uur) of vandaag zou worden voortgezet. Hij wilde niet zeggen of er vooruitgang was geboekt en evenmin of Haig vandaag naar Londen of Washington zou te rugkeren. De Argentijnse minis ter bracht intussen verslag uit bij de juntaleiders. Bronnen Bronnen bij het Argentijnse minis terie van buitenlandse zaken ver klaarden dat Haig een raamwerk voor een regeling aan het opstel len is. Hij zou ook weer met Gal tieri contact opnemen. Volgens diplomatieke kringen in de Ar gentijnse hoofdstad hebben de twee ministers gesproken over de mogelijke uitvoering van re solutie 502 van de VN-veilig- heidsraad Dat zou een eind ma ken aan de vijandelijkheden voor korte tijd hangende onder handelingen. Dat wil onder meer zeggen dat de Britse armada haar reis naar de Falklands moet af breken. Maar Argentinië zou nog steeds gezag over de archipel willen, via een neutrale ïnternai- tonale diplomatiek regeling, al dus de kringen De Amerikaanse tv-omroep ABC meldde eerder dat Argentinië Haig een plan heeft voorgesteld. In dat plan zou ook zijn voorgesteld dat de Argentijnse vlag tot eind dit jaar zou blijven wapperen en een Ar gentijnse gouverneur de eilan den zou besturen. De VS, Argen tinië en Groot-Bnttannp zouden samen toezicht moeten houden op naleving van de overeen komst. De VS zouden met het toezicht na 1 januari 1983 belast blijven. ABC zei zyn informatie van niet met name genoemde ambtenaren van Haigs departe ment tc hebben. Een officiële Amerikaanse woordvoerder wil de echter geen commentaar ge- ENSCHEDE (GPD) - Een lo ketbeambte in het stadhuis van Enschede fronste deze week wel even zyn wenk brauwen toen de 95 jarige Ca- rel Noordendorp zijn njbe- wys kwam laten verlengen De hoogbejaarde Enschedeër liet zich echter niet uit het veld slaan. Noordendorp is er inmiddels aan gewend dat veel monden openvallen van verbazing als hy uit zyn snel le Open Manta stapt ..Hier vóór had ik een Opel Kadett, maar die was me niet snel en niet sportief genoeg", zegt hy glimlachend. Noordendorp is al sinds 1922 in het bezit van een rijbewijs „Dat kreeg je m die tyd ge woon thuisgestuurd", herin nert hy zich. „Ik heb nooit ryexamen gedaan In dat jaar heb ik ook myn eerste auto gekocht, een T Ford. Dat ding had nog petroleumlam pen en er zaten geen rich tingaanwijzers aan Als ik wilde afslaan, stak ik een be zemsteel uit het raam. 's Mor gens moest je hem aanslinge ren. Daar kwam de hele buurt aan te pas. want dat was een heidens karwei Wat dat betreft zijn we er flink op vooruitgegaan". „Binnenkort knijp ik er lekker twee weken met de auto tus senuit. Even naar het Zwarte Woud in DuiLsland of zo. Dat zie ik wel zita*n", zo voegt hy er aan toe. BUENOS AIRES (Reuter) - Drie Britse journalisten die eerder in Argentinië als vermist waren op gegeven, blijken in het Zuiden Zonnig Droog en zonnig weer. maar wel af en toe wolkenvelden. Minimum-tempera tuur 9 graden, maximum-temperatuur 14 graden. Matige noordenwind, wind kracht 4. Verwachting tot en met woensdag droog en zonnig, hogere temperaturen. 18 APRIL 1982 Zon op: 06.38 uur, zon onder: 20.42 uur. Maan op: 04.54 uur, maan onder: 13.54 19 APRIL 1982 Zon op: 06.33 uur, zon onder: 20.43 uur. Maan op: 05.22 uur, maan onder: 15.05 van het land te zijn gearresteerd. Op beschuldiging van spionage zitten ze sinds donderdag vast in Ushuaia op Vuurland, zo is van officiële Argentijnse zijde verno- Het gaat om Simon Winchester van de Sunday Times en Ian Mather en Anthony Pnne van de Obser ver. Het persbureau Noticias Ar- gentinas meldde dat zij werden gearresteerd toen zij foto's maak ten in de buurt van een marine- basis bij Rio Grande aan de noordkust van Vuurland. Na hun arrestatie zijn ze per vliegtuig overgebracht naar de hoofdstad Ushuaia aan de noordkust. Daar zijn ze overgedragen aan een fe derale rechter. Eerder was in Londen bekendge maakt dat de drie journalisten sinds zondag werden vermist. Die dag waren ze uit Buenos Ai res vertrokken voor een tocht langs diverse Argentijnse haven steden. Sindsdien was niets meer van hen Omdat hierdoor geen lastenver lichting voor het bedrijfsleven is opgetreden heeft het kabinet in de voorjaarsnota aangekondigd dat werknemers per 1 juli één procent meer aan wao-premie zullen moeten gaan betalen en de werkgevers één procent minder. Dit zal voor het bedrijfsleven een lastenverlichting van 700 miljoen betekenen. De werknemers worden nu gecon fronteerd met de lasten die sa menhangen met 100 procent doorbetaling van het ziekengeld. „Hoewel de aanvankelijk beoog de individuele prikkel, via een la ger netto ziekengeld, wordt om gebogen tot een collectieve via premieverschuiving, is de rege ring ervan overtuigd dat werkne mers zich hierdoor extra bewust zullen worden van de maatschappelijke lasten die uit het ziekteverzuim voortvloeien", zo zegt Den Uyl. oplossen bij de onderhandelin gen voor de cao's in 1983. Tot nu toe heeft het kabinet nog niet de conclusie kunnen trek ken dat met de overeengekomen 100 procent doorbetaling de ge stelde loonsomstijging van 6 a 6,5 procent is overschreden. De onderhandelingsresultaten van grote, representatieve cao's zijn nog niet alle bekend. De regering wil niet alleen kijken naar de me taal- en grafische cao's, maar naar ongeveer acht tien cao's van bedrijfstakken met meer dan 100 000 werknemers. Wel is de regering bezorgd over de ontwik kelingen binnen de metaal-cao, zo wordt opgemerkt. AMSTERDAM - Het aantal faillis sementen was in het eerste kwar taal van dit jaar 37,5 procent ho ger dan in de eerste drie maanden van vorig jaar: 2150 tegen 1564. De ontwikkeling gaat nog steeds in stijgende lijn, zodat dit jaar een totaal van 8500 wordt verwacht (vorig jaar 6865). MAASTRICHT (ANP) - De Euro pese Commissie en de nationale regeringen zullen aan planning moeten gaan doen wil het aantal werkloze artsen niet uitgroeien tot een onoplosbaar probleem Tot die conclusie kwamen de 160 deelnemers (afkomstig uit zeven tien landen) aan een vierdaagse internationaal symposium gis termiddag in de Rijksuniversi teit Limburg te Maastricht. Aangedrongen werd op een stren gere selectie van eerstejaarsstu denten waarbij niet alleen op kennis wordt gelet maar ook op karaktereigenschappen. De be roepsvervolgopleidingen in de medische sector dienen een aan tal jaren dicht te gaan. De inter nisten willen reeds nu een beper king van dertig procent van hun aantal verwezenlijkt zien binnen twee jaar en de gynaecologen zestig procent. AMSTERDAM (ANP) - De Rabohypotheekbank en de Algemene Bank Nederland gaan hun hypotheekrente met een half procent verlagen Daardoor komen de tarieven voor het eerst sinds lange tijd weer onder de 10 procent Het gaat by de Rabobank om leningen van drie of vyf jaar die naar 10,2 procent gaan. De ABN duikt onder dat magische getal: hypotheken met een jaar vaste rente gaan naar 9.8 procent breestraat 106 leiden tel. 071-121645 vraag naar tlne kromhout pr. 01718-25286 Reserves De reserves van de ziekengeldkas- sen worden geraamd op 2 mil jard. Dit jaar zal door de afwente ling van de kosten van 100 pro cent doorbetaling van het kengeld op deze reserves bijna de helft worden opgebruikt. Den Uyl vraagt zich af, hoe werkne mers en werkgevers dit zullen nAN KRIJGT UKKXAtrr Kipspecialist K - 25-" Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Svp bon ingevuld in een open enveloppe ionder postzegel opsturen naarLeidschDagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krent komt SN£L in de bus LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1