Japan weet niet van ophouden ZATERDAG 17 APRIL 1982 Japan; de oorzaak van de economische crisis wordt het land door Europa en de Verenigde Staten nog net niet in de schoenen geschoven, maar daar houdt de vriendelijkheid wel zo ongeveer mee op. Najaren van overleg blijft de Japanse export onstuitbaar en valt er daar voor ons nog immer weinig te verdienen. Vorige week viel het besluit dat de EG het hogerop zoekt. Tegen Japan is een aanklacht ingediend wegens schending van het vrijhandelsverdrag. Maar zet die stap zoden aan de dijk of is het de zoveelste stuiptrekking van een papieren tijger in het nauw? Bij duizenden zijn ze de afgelo pen jaren ter plekke geweest, als gold het een bedevaart soord. Ondernemers, politici, ambtenaren, wetenschappers en niet te vergeten journalis ten. In de lounges bloeiende hotelindustrie wa- nog krap in de meederheid: daarbuiten gin gen ze verloren in de grijze lijkse straatbeeld. Tot de minuut ingevulde pro gramma's werden afgewerkt. Fabrieken, handelshuizen, overheidsinstellingen bleven geen dag zonder ogenschijn lijk leergierige pottekijkers met tolken en notitieblok ken. De vlijt, de inzet, het aanpassingsvermogen en bo venal de eensgezindheid in deze Oostaziatische variant van het "Wirtschaftswunder" werden met een mengeling van verbazing en bewonde ring gadegeslagen. Maar, weer "onder eigèn", op de terugvlucht naar huis, is er tijdens de whisky in de "bu.s- siness class" de andere kant. de minachting. "Heb je ze gezien in die fabrie ken? Nou als het ooit nog eens oorlog wordt, hoeven ze zich in elk geval niet meer om te kleden....". "Ongelogelijk hè. hoe ze dat zaakje bij mekaar houwen. En ze vinden het allemaal prachtig, zonder uitzonde ring". "Een wonder? Dat Ginza is toch gewoon Fifth Avenue. Schei uit alsjeblieft. Heb je die Eif- feltoren zien staan, natuur lijk wel net effe hoger dan die van Parijs. Gisteren in de bus kwam ik het centraal station tegen. Exacte kopie, maar meer kunnen ze dan ook niet hè". "Geen peil kun je op ze trekken Dat gebuig en geglimlach. jakkie. Je wordt er doodziek "De blanke Mikado" of "de on gekroonde keizer" was de bij naam van de roemruchte (ge liefd bij links, gewantrouwd door rechts) Amerikaanse vijf-sterren-generaal Douglas MacArthur. De protégé van president Roosevelt die na de Japanse capitulatie werd be noemd tot militair gouver neur van Japan en bevelheb ber van de bezettingstroepen. Zes jaar lang bleef hij dat en hij was het die voor het land een nieuwe politieke struc tuur ontwikkelde en Japan uit de communistische in vloedsfeer wist te houden. De prijs is in meer dan één op zicht hoog geweest, zo wordt hier vandaag de dag bitter ge constateerd. Met de vele hon derden miljoenen dollars Amerikaanse steun werd de kiem gelegd voor een indus triële natie, die met zijn on stuitbare expansiedrift het le ven van menig Westers on dernemer ondragelijk heeft gemaakt. Door Ton van Brussel kleurentelevsies, huishoude lijke apparatuur, electronica. staal, het is een greep uit het pakket waarmee Japan bui ten de deur hoge ogen heeft Dn nu de westerse wereld suk kelt onder een zware econo mische recessie en aanhikt tegen een nul-groei (Japan 3,5%), is de dominante aan wezigheid van de Japanners op de wereldmarkt voor de Verenigde Staten en de EG- landen steeds moeilijker ver teerbaar. Want niet alleen sla gen de Japanners er telken male in hun marktaandeel in het westen te vergroten; het is bovendien maar èen select gezelschap dat zich toegang tot de Japanse markt weet te verschaffen. Druk Stormachtig i stormachtig tempo heeft Japan zich van een land- bouw-economie weten te ont wikkelen tot een industrie economie. In een periode van twintig jaar (1953-1973) werd een gemiddelde groei bereikt van tien procent. Auto's, In ruil voor elke gulden Japan se export naar de Europese Gemeeschap, staan nog geen vier dubbeltjes import uit de EG. En de tekorten op de handelsbalans, het overzicht van het handelsverkeer tus sen Japan en de EG blijven niet alleen hopg, ze nemen nog dagelijks toe en hebben het westen in een curieus ge wetensconflict gebracht. Want zelfs in een vrije markt economie als de onze geldt een dergelijke praktijk als not done. De economische topconferen tie van juni 1979 in Tokio leek destijds bij uitstek de gele genheid voor vermaningen van de Amerikaanse en Euro pese leiders. Maar hoe hoog de verstoorde handelsrelatie ook op de agenda stond, be handeling van dat punt bleef uit. De dreiging van een tweede oliecrisis beheerste de gesprekken en over han del werd nauwelijks of niet gesproken. der druk en dat niet in de laatste plaats omdat van de destijds voorgestane geza menlijke aanpak van Japan niets terecht is gekomen. Het lijkt meer dan ooit de tijd van "ieder voor zich". Dat is bijvoorbeeld het geval met de auto-export. Onder het motto "wie niet horen wil moet maar voelen" dreigde vorig jaar mei in de Verenig de Staten een daad gesteld te worden om de op een bank roet afstevenende auto-in dustrie in Detroit een hart on der de riem te steken. De se naatscommissie voor finan ciën kreeg een wetsvoorstel in behandeling dat de import van Japanse auto's geduren de drie jaar tot 1.6 miljoen moest beperken. Een ruime meerderheid bleek voorstan der, maar twaalf dagen vóór de stemming kwam Japan plotsklaps over de brug. To kio deed een tegenvoorstel en bleek bereid de export naar de VS voor de duur van één jaar vrijwillig met een dikke zeven procent te beper ken tot 1,68 miljoen auto's. President Reagan zag zijn voordeel (het principe van het vrije handelsverkeer kon onaangetast blijven) en ging met de Japanners in zee. Historische stap Een veelzeggend voorbeeld van Amerikaans pragmatis me. Immers: de Japanse win kel biedt ook voor de VS meer koopwaar dan alleen maar auto's, terwijl het ge schil alleen op dit punt (tijde lijk) werd opgelost. Boven dien: de beperking van au toverkopen aan de VS kon er heel goed toe leiden dat het Japanse overschot op de Eu ropese markt werd gedumpt. Europa echter, moest zijn zaakjes zelf maar uitzoeken, zo viel in Washingtonse wan delgangen op te tekenen. Maar ook in de Europese Ge meenschap werd het geen "samen uit, samen thuis". Vele honderden vergaderu ren en talloze diplomatieke missies ten spijt, heeft Euro pa in Japan nog nauwelijks een voet van betekenis aan de grond gekregen. De boot is nu voor Brussel goed aan. Veertien dagen geleden werd de "historische stap" geno men om Japan officeel aan te klagen bij de GATT, d'e Alge mene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel. Dat GATT, een afkorting van de engelse benaming (Gene ral Agreement on Tariffs and Trade), is een overeenkomst tussen tachtig landen, in zijn vroegste vorm daterend uit 1947. Het betreft hier een sa menwerking, waaraan vrij wel alle landen (ook enkele communistische) deelnemen, die iets te maken hebben met internationale handel. Uit gangspunt is de vrije wereld markt, waarin handelsbelem meringen zoveel mogelijk worden beperkt. Een tweede streven van de GATT is de geleidelijke vermindering van invoerrechten. In de praktijk is er in het verle- den met de invoerrechten wel het een en ander ge beurd, maar waar het de han delsbelemmeringen betreft, overheerst de opvatting dat de GATT voor niet meer bruikbaar is dan het voorko men van werkelijke uitwas sen. Onderdeel van de over eenkomst is bijvoorbeeld ook dat landen onderling op han delsgebied geen verbondjes mogen sluiten, waarvan de voordelen niet voor andere GATT-landen gelden. Aan dat laatste wil het nog wel eens schorten. waarop alle bezwaren tegen de Japanse handelspolitiek zijn geformuleerd. Het is de meest veelomvattende klacht de organisatie ooit r te maken heeft gehad en afhandeling betekent het GATT-secretariaat ware vuurproef. Samengevat eist Europa: - maatregelen voor een vrij ka pitaalverkeer - maatregelen om buitenlanse investeringen in Japan te ver gemakkelijken maatregelen ter beperking van de export Populair gezegd vraagt de Eu ropese Gemeenschap in feite of Japan zijn samenleving maar even op de helling wil zetten. Dat is uiteraard een il lusie, temeer daar zowel in Brussel als in Genève de no dige twijfel bestaat of Japan de regels van de GATT eigen lijk wel overtreedt. Aan een uitspraak in die richting zit ten voorlopig nog heel wat ju ridische haken en ogen. En zeker is dat het allemaal lang zal gaan duren. Om de bal aan het rollen te hou den staat het geschil weder om prominent op de agenda van een economische topcon ferentie, die in juni in Versail les gehouden zal worden. Een maand eerder wordt over dit agendapunt al op ambtelijk niveau vooroverleg Boekje open Klachtenlijst De Europese Gemeenschap heeft deze week op het hoofdkantoor van de GATT in Genève een lijst ingediend. Japan zelf heeft het met de aan gespannen procedure overi gens helemaal niet zo moei lijk. Natuurlijk zijn er in reac tie op de aanklacht de gebrui kelijke verklaringen uitgege ven, waarin het belang van westerse investeringen wordt onderschreven, maar daar hecht hier niemand veel waarde meer aan. Daarnaast heeft Japan al laten door schemeren als de zaak bij de GATT ter sprake komt, zelf ook een boekje open te gaan doen over handelsbelemme ringen in Europa. Daarin staat het land sterk. Is er in Japan zelf geen geschre ven regel die verbiedt dat een bedrijf als Siemens bijvoor beeld ziekenhuisapparatuur exporteert, in landen landen als Franrijk en Italië bestaan die regels wel degelijk. Zo heeft de Franse regering be paald dat het aandeel van Ja pan in de automarkt de 3 pro cent niet te boven mag gaan en kan Japan in Italië niet meer dan een paar duizend auto's per jaar kwijt. Zeker is dat dit soort van protectionis me binnen luttele tijd door de GATT als strijdig met de re gels afgedaan kan worden en, zoals gezegd, of dat voor de klacht van Europa geldt is nog zeer de vraag. Een nogal eens vergeten ele ment in de hele discussie over het handelsverkeer met Japan, betreft niet zozeer de vraag of feitelijke barrières voor handel en investeringen aan de orde zijn. maar raakt de monetaire politiek van het land. De normaalste wereld nauw samen met het "geld- beleid" 4at achtereenvolgen de regeringen hebben ge voerd. Dat beleid komt er op neer dat Japan zijn rente kunstmatig laag houdt, waar door investeren goedkoop is. de behoefe om in yens te be leggen laag blijft (beleggen in de dollar is gunstiger omdat de VS-rente op het ogenblik maar liefst zes procent hoger ligt dan de Japanse) en de waarde van yen, de offciële munteenhied. in feite veel la ger ligt dan gezien de kracht van de Japanse economie reël zou zijn. Het is ook die lage yen die niet-Japanse producten zo duur en dus zo weinig populair maakt. Die politiek is in belangrijke ma te verantwoordelijk voor het succes van de Japanse indus trie. We laten dat ook toe. Er zijn nu eindelijk wat voorbeel den. bijvoorbeeld in de auto- industrie, maar ook in de che mie. van samenwerking tus sen Japanse en Europese be drijven. Dat is een juiste weg. want als ze hier werken dan hebben ze er ook belang bij dat het hier goed gaat". "Die aanklacht bij het GATT kan zich tegen sommige Eu- ropse landen keren. Als dat gebeurt vind ik dat uitste kend. Wat Frankrijk en Iatlië doen kan ook niet door de beugel. Ik weet dat er wordt getwijfeld aan de zin van zo'n aanklacht, maar het is de eni ge weg die ons openstaat". Boycot? Slagvaardig Frits Bolkenstein is Tweede Kamerlid voor de WD, werkte voor Shell in Zuid oost Azië en publiceert regel matig over het handelscon flict met Japan. Tijdens ons gesprek zal hij een paar keer met enige nadruk stellen "een vrijhandelaar" te zijn. Uit zijn mond vallen natuur lijk de voor een man in zijn positie gebruikelijke uitspra ken op te tekenen over de noodzaak van een "herstruc turering van de Nederlandse industrie", "loonkostenmati ging" ("liever ineens veel dan steeds een beetje") en "een slagvaardig op bedrijven ge richt overheidsbeleid" Voor hem zijn dat hoe dan ook randvoorwaarden om inter nationaal te kunnen i "Japan" zo zegt Bolkestein, is een overlegeconomie die zich in de praktijk tegen de bui tenstaander blijkt te richten. Voor een deel is dat heel irra tioneel. in de zin dat er moei lijk regels te vinden zijn die dat tot gevolg hebben Het buitensluiten van anderen is niet het doel, maar de kenne lijke werking van een menta liteit. De hele samenleving is gebaseerd op consensus, op overeenstemming". "De industrie is slagvaardig. Op elk gewenst moment is er een nieuw produkt uit te drukken, bij ons duurt dat veel langer. Wat de handels politiek betreft: wij worden duidelijk uit elkaar gespeeld De Verenigde Staten en Euro pa, een papieren tijger? "Ach, als u het zo wil zien kan ik daar niet veel tegen inbren gen. De hele situatie moet ui terst secuur worden behan deld. Een boycot tegen Japan zou dramatische gevolgen hebben. De bevolking zou het vertrouwen in de rege ring verliezen, die regering zou vallen en dan zou een veel radicalere stroming aan de macht komen. Uit oog punt van buitenlandse poli tiek is dat in het Verre Oosten spelen met vuur. Dat moeten we zeker niet hebben". "Maar dat zegt allemaal niet dat we alles moeten accepteren. Die internationalisatie van de yen beschouw ik inderdaad als een absolute voorwaarde. Het is te gek dat de rente in de VS 14 procent is en in Ja pan 8 procent. Dat is natuur lijk onzinnig. Als daar wat aan gebeurt, scheelt dat al heel veel voor de huidige pro blemen". Het blijft een zaak van de lange adem. "Ongetwijfeld. Het is heel naar. maar wel waar. Het is natuurlijk niet zo dat er in dat land niets verandert. In de jaren dertig was daar een vreselijke, bloederige ar beidsonrust. Wij domineer den daar de markt. Dat is ie dereen vergeten, omdat de zaken er nu heel anders voor staan. Dat kan best weer om slaan. Maar onze rol is be perkt. Ik hoef alleen maar naar Cuba en de Verenigde Staten te wijzen om te stellen dat je vreselijk moet opassen dat je zo'n land niet voor het blok zet".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19