Haig weer naar Argentinië wffr*1 Nieuwe leiders in Kremlin voor grote problemen C Handelsboycot deert Nederland nauwelijks Proces tegen ontvoerders Moro na uur al verdaagd Proteststakingen Arabische wereld Alle pindakaas uit Argentinië afkomstig Thatcher: "Dit bezoek is beslissend" a i mm Doden bij gevechten in Beiroet DONDERDAG 15 APRIL 1982 Buitenland DEN HAAG (ANP) - Alle pindakaas komt uit Argentinië. Dit heeft minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) gisteren mee gedeeld aan de vaste commissie voor buitenlandse zaken van de Tweede Kamer. De bewindsman wees er op dat het door de EG-landen afgesproken handels- en wapenembargo, naar aan leiding van de bezetting door Argentinië van de Falkland-eilan- den, ongeveer twintig procent van Argentinië's export zal tref fen. Lopende contracten en onderweg zijnde goederen worden door de EG-maatregel niet getroffen. Volgens Van der Stoel is echter de politieke schokwerking van het EG-besluit in Argentinië niet onaanzienlijk geweest. De Nederlandse regering heeft Groot-Brittannië geen blanco che que gegeven voor haar verder optreden tegen Argentinië. Van der Stoel zei de kamercommissie dat hij in EG-verband heeft benadrukt dat het Verenigd Koninkrijk de EG-partners zal raad plegen over verdere plannen. Vanuit de commissie werd er op gewezen dat de crisis rond de Britse kroonkolonie nog eens duidelijk maakt hoe noodzakelijk het is dat de EG tot interne afspraken komt over de wapenex port. De minister zei het daarmee eens te zijn maar hij heeft geen enkele illusie over de mogelijkheid tot zulke afspraken te ko men op korte termijn. DEN HAAG (GPD) - De Argen tijnse handelsboycot jegens de landen van de Europese Ge meenschap deert Nederland nauwelijks. Argentinië daarente gen ondervindt wel nadeel van het opschorten van de handels betrekkingen. omdat de Europe se Gemeenschap de belangrijk ste handelspartner van dat land Nederland importeerde vorig jaar voor ruim 825 miljoen gulden uit Argentinië. Voor dat geld wer den met name fruit (vooral Ar gentijnse appels), vlees, graan- produkten en plantenvetten voor de margarine-industrie gekocht. Naar Argentinië exporteerde ons land produkten voor een waarde van 350 miljoen gulden. Vooral onderdelen van vliegtuigen, ge specialiseerde machines, wa pens. electronica en aardoliepro- dukten gingen naar Zuid-Amen- ka. Voor Nederland heeft de boycot weinig gevolgen, omdat wij min der exporteren dan importeren. Appels bijvoorbeeld kunnen overal worden geïmporteerd. Maar Argentinië blijft bijvoor beeld onderdelen voor zijn Fok kervliegtuigen nodig hebben. Een woordvoerder van Fokker daarover: ,,We leveren onderde len aan Argentinië op afroep. De keus is aan de Argentijnen: of onze produkten blijven kopen of onze Fokkervliegtuigen aan de grond houden". Aan de handel met Nederland houdt Argentinië jaarlijks onge veer een half miljard over. Dat komt nu te vervallen en dat maakt de slechte economische situatie in Argentinië er niet be ter op. De Argentijnen gaan ge bukt onder een grote werkloos heid, de inflatie is hoog en de economische groei stagneert sterk. Voor een ontwikkelingsland dat Argentinië is, heeft de handels boycot - afgekondigd door de grootste handelspartner van dat land - ernstige gevolgen. De Ar gentijnen moeten een overschot behalen op hun betalingsbalans om daarmee de zeer hoge schul den af te lossen. (Van onze correspondent Henk Dam) LONDEN - Het bezoek dat Alexander Haig, de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken die in de Falk land-crisis bemiddelt, binnenkort aan Argentinië zal brengen, is beslissend voor de vrede. Dat heeft mevrouw Thatcher gisteren in het Lagerhuis gezegd. Volgens de Britse premier zoekt Engeland nog steeds naar een di plomatieke oplossing voor het geschil over de Falkland-eilan- den. Maar als dat niet mogelijk blijkt, zal geweld worden ge bruikt om de Argentijnen van de eilanden af te krijgen, aldus me vrouw Thatcher. De Britse premier waarschuwde de Argentijnen, niet te proberen de grenzen van de oorlogszone rond de Falkland-eilanden te overschrijden. „Als Argentijnse schepen in die zone komen, dan is dat het duidelijkste bewijs dat het zoeken naar een vreedzame oplossing is beëindigd. Wij zul len dan maatregelen nemen", zo zei ze. Thatcher sprak voor een Lagerhuis, dat voor een spoedde bat van het paasreces was terug geroepen. Labour en Conserva tieven bleken het in grote lijnen met haar eens te zijn, dat onder handelingen alleen zin hebben, als desnoods met geweld kan worden gedreigd. Oppositieleider Michael Foot zei het zelf: „Wie denkt dat het stu ren van de oorlogsvloot niet no dig is, heeft een te zonnige kijk op het karakter van de fascisti sche dictatuur in Argentinië". Hij richtte daarbij indirect het woord tot de enkele tientallen parlementsleden van Labour, die willen dat de vloot wordt terug geroepen. Uitleg In een rede van een klein half uur zette mevrouw Thatcher het ver loop van de onderhandelingen met Haig uiteen. Zij zei dat de Britse positie steeds is geweest, dat er pas onderhandeld kan worden als de Argentijnen hun troepen van de eilanden wegha len. Bovendien, aldus mevrouw Thatcher, heb ik in de onderhan delingen met Haig duidelijk ge maakt dat over de toekomst van de Falkland-eilanden alleen kan worden beslist door de bewoners van die eilanden zelf. Mevrouw Thatcher zei mogelijkhe den voor verdere onderhandelin gen te zien. Zij wilde echter niet onthullen, wat de „nieuwe ideeën" inhouden, waarover Haig sprak toen hij dinsdagmid dag vanuit Londen naar de Ver enigde Staten terug reisde. Ook Haig en president Reagan heb ben zich onthouden van elk com mentaar. Hoe die ideeën er ook uitzien, volgens mevrouw That cher hebben onderhandelingen alleen zin als tegelijkertijd krachtsvertoon wordt toegepast. In dat verband noemde zij de oorlogszone van 400 kilometer die maandag van kracht werd. „Dat is een eerste stap op weg naar de totale terugtrekking van de Argentijnse troepen. Het blijkt invloed te hebben gehad op de Argentijnen, die hun marine bui ten de zone hebben gebracht", aldus Thatcher. De Britse rege ring, zo zei ze, heeft bij het onder handelingsproces ook verwach tingen van de economische maatregelen die een aantal lan den tegen Argentinië hebben uit gevaardigd. Ze prees in dit ver band het handelsembargo dat de EG-staten hebben afgekondigd. Het Britse ministerie van defensie heeft inmiddels besloten, het aantal Harrier-straaljagers dat naar de Falkland-eilanden gaat, te verdubbelen. Zij zullen wor den vervoerd met een gevorderd containerschip. Enkele leden van de groepe rode Brigadisten wonen achter tralies hun proces bij. Na een uur werd de zittin{ verdaagd, omdat de beklaagden onhandelbaar bleken. ROME (UPI/AFP) - Het proces te gen 63 Rode-Brigadisten die be schuldigd worden van de moord op oud-premier Aldo Moro is gis teren een uur na de opening ver daagd tot 21 april. De beklaag den werden terug naar hun cel len gebracht omdat zij onhandel baar waren gebleken en de presi- Premier Thatcher verlaat Dow- ningstreet 10 om in het Lagerhuis over de Falkland-crisis te spreken. BEIROET (AFP/DPA/Reuter) - In een groot aantal landen in de Arabische wereld is gisteren ge hoor gegeven aan de oproep van de Saoedische koning Chaled tot een algemene staking van 24 uur uit solidariteit met de Palestij- nen in de door Israël bezette ge bieden. Aanleiding voor de oproep van de Saoedische vorst was de schiet partij zondag in Jeruzalem op de Tempelberg voor de Omar en Al Aksa moskeeën. De Islamieten beschouwen het incident als een ADVERTENTIE Met een Groene Betaalcheque f.n de Groeni Bltaaivav Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. "heiligschennis van de heilige plaatsen". In Libanon staakten alle openbare diensten en officiële instellingen in navolging van een besluit van president Sarkis. Ook in de parti culiere sector is gestaakt. Het luchtverkeer tussen Beiroet en het buitenland werd voor een dag stilgelegd. In Syrië is alge meen het werk neergelegd bij de openbare diensten en alle vluch ten vanuit Damascus zijn gean nuleerd. In Jordanië betrof een door de regering uitgeroepen sta king alle sectoren. Talrijke mani festaties hadden plaats in de Iraakse hoofdstad Baghdad en andere steden waaraan door vooraanstaande politici werd deelgenomen. In de Golfstaten werden bij zons opgang alle verbindingen ver broken maar het was mogelijk contact te onderhouden met de rest van de wereld vanuit Bah- In New York heeft de Veiligheids raad van de Verenigde Naties gisteren opnieuw vergaderd over de schietpartij op de Tempel berg. Net als een dag eerder oe fenden afgevaardigden uit diver se Arabische landen scherpe kri tiek op Israël. De Islamitische conferentie die mede om het spoeddebat had gevraagd, zou inmiddels een ontwerp resolutie hebben. Daarin wordt Israel scherp veroor deeld voor de ontwijding van de Islamitische heilige plaatsen en wordt betreurd dat Israel er niet in is geslaagd het heiligdom te beschermen en te beveiligen. Is raël dient zich als de bezettings macht strikt te houden aan de conventies van Gcnève betref fende militaire bezetting, aldus de resolutie. dent ernstig hadden beledigd. Toen de rechters de zaal betraden hadden uit de kooi. waarin de be klaagden opgesloten zaten, de kreten 'hond', 'zwijn' en paljas' geklonken en was met de boeien tegen de tralies geslagen. De woordvoerder van de verdach ten, Mario Moretti, vroeg de rechtbank om teruggave van de schrijfmachines, het papier en de in de cellen opgestelde commu niqués die hem en de anderen waren afgenomen en hij beklaag de zich over de aanwezigheid van politie in de kooien. De pre sident ontzegde de beklaagden het recht zelf uit te maken hoe hun situatie in de rechtszaal moest zijn. Toen de zitting werd verdaagd lie pen de beklaagden met opgehe ven vuist de zaal uit onder het zingen van de Internationale. Be halve van de moord op Moro worden de leden van de linkse stadsguerrillabeweging ervan beschuldigd dat zij driejaar lang VS willen rechtstreeks gesprek met Nicaragua MEXICO-STAD (AFP/DPA) - De Amerikaanse regering heeft Mexico laten weten dat zij binnenkort rechtstreekse besprekingen zal beginnen met Nicaragua "teneinde de onderlinge meningsverschil len uit de weg te ruimen". Dit heeft het Mexicaanse minis terie van buitenlandse zaken gisteren bekendgemaakt Washington heeft zijn recente voorstellen aan Nicaragua by Mexico nader toegelicht. Het heeft verder Mexico bedankt voor zijn inspanningen ten gunste van een dergelijke rechtstreekse dialoog, aldus het ministerie. Eind februari deed het Mexi caanse staatshoofd, Lopez Portillo, in de Nicaraguaanse hoofdstad Managua voorstel len ter oplossing van de pro blemen in Midden-Amerika. Hij bepleitte onder meer rechtstreekse onderhandelin gen tussen de VS en Nicara gua. een schrikbewind hebben uitge voerd dat nog 19 mensen het le ven kostte. De rechtbank in de tot fort omge bouwde sportzaal bestond uit de zelfde drie rechters die de Turk se extremist Mehmet Ali Agca berechtten wegens een aanslag op paus Johannes Paulus 2. BEIROET (Reuter) - Bij hevige gevechten tussen de sji'itische beweging Amal enerzijds en linkse Libanese en Palestijnse groepen anderzijds in Beiroet zijn gisteren en vannacht ten minste 13 mensen gedood en 27 gewond. Naar linkse Libanese kringen meedeelden, was in de stad artillerie- en raketvuur te horen. Dc gevechten tussen Amal en linkse groepen begonnen dins dag in Zuid-Libanon. Daarbij vielen toen 15 doden en vele ge wonden. De aanleiding was vol gens kranten de moord op twee Amal-leden die dag in de zuidelijke havenstad Sidon. ADVERTENTIE Goedhart kleine prijzen voor grote keukens Hoorn 126a, Alphen a d Rijn Telefoon 01720-22100 Sinds de geruchten over de wankele gezondheidstoe stand van de bejaarde Russi sche staats- en partijleider in omvang en hardnekkigheid toenamen is er in het Westen naar hartelust gespeculeerd over de identiteit en positie van mogelijke opvolgers Bij alle gissingen kan één ding maar met zekerheid worden gezegd: de veranderingen in de politieke top van de Sow- jet-Unie zullen niet zo rustig en ordelijk verlopen als in 1964 het geval was. De machtsgreep van Chroesjts- jovs collega's in oktober 1964 getuigde van een grote eens gezindheid. Brezjnjev, Kosi- gin, Podgorni, Soeslov en de meeste andere partijleiders waren het er over eens dat de baas moest verdwijnen. Chroesjtsjovs politiek was te onstuimig, met zyn voortdu rende hervormingen ver vreemdde hij de bureaucratie van zich zonder dat er in het landsbestuur veel verbeter de. Chroesjtsjovs tegenstan ders waren het ook al vóór de coup eens geworden over de verdeling van de voornaam ste machtsposities: Brezjnjev zou eerste partij-secretaris worden. Kosigin premier en Podgorni president. Van die eensgezindheid is on der de potentiële opvolgers van Brezjnjev geen sprake Het ziet er naar uit dat Brezjnjev de 71-jarige Kon- stantin Tsjernenko als zijn opvolger naar voren heeft willen schuiven. Maar het zou vreemd zyn als de andere troonpretendenten zich daar zonder meer bij zouden neer leggen. Bovendien. Bre?jnjev heeft op zyn minst drie func ties te vergeven, die van se cretaris-generaal van de com munistische partij (eerste partij-secretaris), die van voorzitter van het presidium van de Opperste Sowjet (pre sident) en die van voorzitter van de Raad voor de Verdedi ging. De opvolger van Brezjnjev als eerste party-se cretaris zal waarschijnlijk niet óók de andere functies meteen krijgen. Collectief Het ligt daarentegen voor de hand dat er na Brezjnjev weer, net als bij Stalin's dood in 1953 en bij Chroesjtjovs af zetting in 1964, een collectief leiderschap zal ontstaan en een macht die verspreid is over verschillende topfunc tionarissen. Natuurlijk zal de eerste partij-secretaris daar bij de beste kaarten hebben om allengs méér macht naar zich toe te trekken. De communistische party is nu eenmaal het samenbindende orgaan van de Sowjet-staat en speelt zelfs krachtens de grondwet de leidende rol in staat en maatschappij Het ligt dus voor de hand dat de eerste party-secretaris na eni ge tyd. net als zijn voorgan gers, zal gaan proberen zyn macht uit te breiden. Maar zyn tegenstanders in de hoogste organen kennen dat spelletje ook en weten welke risico's dat voor hun politie ke carrière kan inhouden. Zij hebben er ook belang by om zo'n machtsuitbreiding zo veel mogelijk tegen te gaan. Die strijd om machtsuitbrei ding en machtsbehoud zal om concrete politieke proble men gaan. Dat is tot nu toe eigenlijk nauwelijks ge beurd. Het tijdperk-Brezjn- jev heeft voor de broodnodi ge rust en stabiliteit gezorgd. Er werd onder leiding van Brejyryev binnenskamers naar oplossingen voor de po litieke strijdpunten gezocht. De economische groei van dc jaren zeventig maakte het Brezjnjev daarbij mogelijk de diverse lobby's met extra toe wijzingen tevreden te stellen. Stagnatie Aan die harmonie en vreedza me beslechting van geschil len zal nu wel een einde ko men. Om maar één strydpunt te noemen dc machtige mili taire lobby zal ook in de toe komst een fors aandeel van het nationale budget opejsen. Maar dat moet gaan ten koste van de levensstandaard van de Sowjet-burger. Volgens officiële cyfers kende de Sowjet-Unie de laatste jaren nog een kleine economische groei. Maar in feite is er spra ke van een economische en sociale stagnatie Prysverhogingen zijn nu ook in de Sowjet-Unie al een even vertrouwd verschijnsel als in flatie en er is vaak een tekort aan levensmiddelen (vooral vlees- en melkproduktcn) en aan eenvoudige huishoudely ke voorwerpen zoals naalden, garen, tandpasta en wc-pa- pier. De kwestie van meer of minder geld voor defensie moet dus wel een strydpunt worden onder Brcjyryevs opvolgers. Maar de economische stagna tie vraagt eigenlyk ook om hervormingen op econo misch gebied De economi sche groei onder Brezjnjev is altijd extensief geweest. Dat wil zeggen: men kon de pro- duktie opvoeren door meer fabrieken te bouwen en meer arbeiders aan het werk te zet ten. Maar door de dalende bevol kingsgroei is die tyd nu voor bij. Méér produceren et het zelfde arbeidspotentieel en produktie-apparaat is echter van oudsher het zwakke punt van de Sowjet-economie. Hetzelfde geldt voor de lage kwaliteit van de geprodu ceerde goederen, een bekend verschynsel in een geplande economie waarvoor de Sow- jet-leiders tot dusverre geen oplossing hebben weten te vinden. Landbouwschap Een ander strydpunt tussen Breayryevs opvolgers zou het landbouwbeleid kunnen zyn. Brezjnjev heeft zich zelf vaak gepresenteerd als landbou- wexpert. vanwege zijn aan deel in de tselina, de ontgin ning in de jaren vyftig van nieuwe landbouwgronden in Kazachstan. Maar de Sowjet- Unie heeft in 1981 zijn derde slechte oogst op een rij ge kend Natuurlijk hoeft er niet aan te worden getwijfeld dat er ge noeg graan is voor de brood voorziening, want daarvoor is maar 50 miljoen ton graan no dig. De rest is bestemd voor veevoer en de Sowjet-Unie zal ook dit jaar weer diep in de buidel moeten tasten om zo'n 40 miljoen ton graan op dc westerse markt aan te schaffen. Aan veevoer is een groot ge brek hetgeen resulteert in rij en voor vleeswinkels en... in het voeren van brood aan het eigen varken! Want het Rus sische brood wordt door de staat zwaar gesubsidieerd en is daarom erg goedkoop. En geen duizend artikelen in de Prawda kunnen de mensen er vanaf houden dat dan maar aan hun beesten te ge ven. Kortom, de landbouw vraagt ook om hervormingen Men zou zich een beleid kunnen voorstellen dat de bedryven grotere vrijheden geert en waarby eigen initiatief méér beloond wordt Ook voor de industrie geldt dat een zekere liberalisering en wellicht de invoering van enkele elemen ten uit de markteconomie, zou kunnen'helpen om de stagnatie te doorbreken Maar men kan er zeker van zyn dat hervormingsvoorstel- len in deze zin op verzet zul len stuiten. Grote delen van de partybureaucratie zullen zich in hun privileges be dreigd voelen cn het is moei- lyk te voorspellen hoe groot de kansen op succes van Sowjet-leiders zyn die op hervormingen aandringen Problemen kent dc Sowjet- Unie ook op het gebied van de buitenlandse politiek waar zy in de tweede helrt van de jaren zeventig wel licht iets te gretig hcert ge probeerd te profiteren van de zwakte van het Westen Het is echter maar dc vraag of de buitenlandse politiek een di reet strydpunt wordt in het Kremlin Wel zal zy natuur lijk indirect een rol spelen als het gaat om de vaststelling van het defensiebudget Het ziet er dan ook naar uit dat de stabiliteit die dc penode- Bre^jnjcv kenmerkte voor een flinke periode doorbro ken zal worden Gezien de leertijd van de troonpreten denten is het ook zeer wel mogelijk dat de jaren tachtig verschillende machtswisse lingen in het Kremlin zullen opleveren Misschien kiezen de topleiders zelfs wel be wust een oudere leider als een tussenpaus om Breaypjev op te volgen. Ze kunnen dan de komende jaren gebruiken om een nieuwe politiek te formuleren en hun eigen po sities veilig te stellen DR M VAN DF.N HEUVEL, medewerker Oost-Europa In slituut

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9