IKON teleurgesteld Niet veel hoop op bewijs voor moord tv-team contadjg*$i Vermiste man na elf maanden terecht Van der Stee wil meer lucht voor onderneming Buisleidingen, waar en hoe? U hebt inspraak. Gevangenen slaan 20 wc's kapot uit onvrede Resultaat onderzoek pover genoemd ^£\ik sP he,tStr Lubbers: vandalisme aanpakken BON: DONDERDAG 15 APRIL 1982 Binnenland PAGINA 7 Avontuur Zoetenneerder roept tal van vragen op ZOETERMEER (ANP) - Na 11 maanden vermist te zijn geweest is de 30-jarige Charles Gerrits uit Zoetermeer in de nacht van dinsdag op woensdag weer boven water gekomen. Na een telefoon tje van een familielid van de man uit Leeuwarden trof de Zoetermeerse poli tie hem die nacht aan in een auto die Zoetermeer binnenreed. De man ginfo vervolgens met de politie mee naar het bureau, waar hij gisteren is gebleven omdat niet duidelijk is wat hij nu eigen lijk wil. Volgens het hoofd justitiële zaken van de Zoetermeerse gemeentepolitie. M. Bos man, beweert Gerrits zich vrijwel niets meer te kunnen herinneren vanaf het moment dat hij op 12 mei 1981 ver dween. Wat de Zoetermeerse politie tot nu toe heeft kunnen vaststellen, is dat Gerrits twee dagen na zijn verdwijning buiten bewustzijn op straat is gevonden in Ant werpen. Hij werd naar het Stuivenberg- ziekenhuis in die stad gebracht. Na bij kennis te zijn gekomen vertelde hij de rijkswacht dat zijn naam Ping Swam Li luidde. Gerrits is in Indonesië geboren en heeft een Aziatisch voorkomen. Vol gens Bosman is de Nederlander vervol gens ingesloten en heeft hij tot het eind van dat jaar in de gevangenis gezeten. "Of hij veroordeeld is en op welke grond weet ik niet. Daarom gaan er vandaag enige mensen van ons korps naar Ant werpen om te proberen een heleboel vragen die we nog hebben te beant woorden", aldus Bosman. In de nacht van dinsdag op woensdag kreeg de Zoetermeerse politie een tele foontje van een familielid van Gerrits uit Leeuwarden met de mededeling dat Gerrits die nacht daar was aangekomen en dat men naar Zoetermeer zou door- "Die mensen vertelden ons verder dat ze diezelfde nacht in contact waren ge weest met iemand uit Antwerpen waar Gerrits verbleef na uit de gevangenis te zijn gekomen", zegt Bosman die verder moet toegeven dat er nog zeer veel vraagtekens rond de zaak Gerrits be staan. Spoedklus Gerrits. onderhoudsmonteur bij de NS, verliet op 12 mei vorig jaar 's avonds zijn woning om. zoals hij tegen zijn vrouw zei. nog een spoedklus op te knappen bij de David en Goliathbrug bij het Zuidhollandse Nootdorp. Toen hij de volgende dag niet terug was. waar schuwde zijn vrouw de politie. Dicht bij de brug werd de auto van Gerrits aangetroffen, maar van Gernts geen spoor. Een uitgebreid onderzoek, waar bij duikers plassen in de buurt onder zochten en helikopters werden ingezet, leverde geen enkel resultaat op. Via ra dio en televisie werd een opsporingsbe richt uitgezonden waarbij ook Gernts foto werd getoond. Zelfs Interpol werd ingeschakeld, alweer zonder enig resul taat. Volgens Bosman maakt de man op het bu reau een wat afwezige indruk. "Hij zegt zijn familieleden en ook zijn vrouw niet te herkennen. Hij is soms moeilijk te be naderen en lijkt niet te weten wat zich allemaal heeft afgespeeld". ROTTERDAM (ANP) Een aantal gevangenen in het Rotterdamse huis van bewaring heeft dinsdag avond uit protest tegen de slech te hygiënische situatie twintig w.c.-potten kapotgeslagen. De Rotterdamse afdeling van de Vereniging voor Rechtshulp noemde de actie van de gedeti neerden begrijpelijk en legde verband met de groeiende span ning binnen het huis van bewa ring. Gevangenisdirecteur P. Koehorst tolereert de acties niet en sluit sancties tegen de daders niet uit. Volgens mr. T. Rhijnsburger van de Vereniging voor Rechtshulp kunnen de deuren van de toilet ten niet op slot, ontbreken on derdelen en stinken de ruimtes. Hij wijst erop dat de w.c.'s ook van belang zijn als recreatieruim te, waar gesprekken worden ge voerd en 'zaken' worden uitge- wisseld. De actie noemt Rhijnsburger ook een uiting van de groeiende spanning. Door de overvolle ge vangenissen en politiebureaus moeten gevangenen veel langer wachten op overplaatsing naar elders. Directeur Koehorst geeft toe dat de toiletten er niet florissant bijlig gen. Toch worden ze volgens hem regelmatig onderhouden. Eind december waren ze in orde en eind januari was er weer een gedeelte kapot, aldus Koehorst. Hij betreurt de actie omdat het herstel van de w.c.-potten ten koste zal gaan van het onder houd aan de cellen en recreatie ruimten. De overbevolking in onder meer het Rotterdamse-huis van bewa ring geeft volgens Koehorst in derdaad spanningen. "Gedeti neerden moeten veel te lang bij ons blijven en dat heeft weer ef fect op hen, op dé leiding en op gevangenen die langer op politie bureaus moeten blijven". 4 Weliswaar is het ministerie van jus titie hard bezig om de capaciteit uit te breiden, maar op korte tér mijn geeft dat weinig soelaas, al dus de gevangenisdirecteur. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Split Stockholm Wenen Las Palmas licht bew. 10 1 onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. waar bew. half bew. regen 11 onbew. onbew. geheel bew. licht bew. onbew. geheel bew. onbew. licht bew. half bew. 8 -3 16 10 8 -2 DEN HAAG (ANP) - De di rectie van de IKON, de omroeporganisatie waar voor de vier omgekomen journalisten in El Salva dor waren, is teleurgesteld over het rapport dat het ministerie van buiten landse zaken heeft uitge bracht naar aanleiding van het onderzoek naar de gewelddadige dood van de vier journalisten. Alge meen directeur Jan Greve en radio-directeur Barend de Ronden zeiden giste ren in Den Haag het resul taat van het onderzoek pover te vinden. Grevc zei: "Het is afschuwelijk dat er in het rapport niet precies wordt beschreven wat er ge beurd is op die dag". De IKON blijft er vanuit gaan dat de vier Nederlanders doelbewust om het leven zijn gebracht en Greve zei te vinden dat de conclusies van het rapport wat hem betreft wel wat harder geformuleerd hadden kunnen worden. De Ronden noemde het "een be langrijke omissie" dat in "deze ingewikkelde moordzaak" ver dachten en getuigen niet zijn ge hoord. De onderzoekers van het ministerie van buitenlandse za ken zijn er namelijk niet in ge slaagd de soldaten van de be trokken legerpatrouille en de twee overlevende guerrillastrij ders te spreken te krijgen. Een korte pauze tijdens de vergadering van de vaste kamercommissie voor buitenlandse zaken. V.l.n.r. J.W. Bertens, de woordvoerder van de minister die in El Salvador op onderzoek is uitgeweesthet PvdA-kamerlid Patijn, minister Van der Stoel en de kamerleden Ter Beek (PvdA) en Scholten (CDA). richten over nieuwe getuigen verklaringen" alsnog de precieze gang van zaken rond de IKON- medewerkers tracht uit te vin den. aldus een verklaring. Uit het rapport blijkt volgens het NVJ-bestuur, dat de vier journa listen door het Salvadoraanse be wind terecht kwamen in een sfeer van intimidatie en daarmee een herkenbaar doelwit werden. De NVJ stelt op grond van het rapport vast. dat de journalisten werden vermoord door het gere gelde Salvadoraanse leger. Specialisten De Ronden vindt dat er specialis ten voor het uitzoeken van dit soort moordzaken ingezet zou den moeten worden en niet twee diplomaten ambassadeur Speyart van Woerden en BZ- woordvoerder Bertens - die geen specialisten zijn op het ge bied van ondervragingen en an der justitieel werk. Het rapport bevat in feite niet meer dan al na drie dagen op grond van journalistiek speurwerk be kend was, vinden de IKON-di- recteuren. Greve en de Ronden geloven dat juist een indringen de ondervraging van de betrok ken soldaten de waarheid aan het licht zou kunnen brengen. Het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) is eveneens teleurgesteld over het rapport. De NVJ wil dat minister Van der Stoel "mede naar aanleiding van recente be- DEN HAAG - Minister Van der Stee (financiën) vindt dat er meer lastenverlichtingen voor het bedrijfsleven nodig zijn dan de 2,6 miljard die in het akkoord over de Voorjaarsnota al zijn overeengekomen voor dit en vol gend jaar. Nummer één daarbij is de verlaging van de vennoot schapsbelasting. zegt hij in giste ren verschenen vraaggesprek ken. In het akkoord is al afgesproken volgend jaar een verlaging van de vennootschapsbelasting van 500 miljoen door te voeren. De rest van de lastenverlichtingen komt tot stand via verschuiving van sociale premies van werkge vers naar werknemers. Bovendien zullen volgens de be windsman de verbruiksbelastin gen (btw) omhoog moeten en de inkomstenbelasting omlaag. Ook dat laatste noemt hij een priori teit. ,.De progressie in de inkom stenbelasting is veel te groot. Dat maakt fraude lucratief', aldus Van der Stee. Volgens de bewindsman is het pakket van 8.3 miljard bezuini gingen voor 1982 en 1983 slechts een aanzet voor nog meer bezui nigingen. „Op die 8 miljard heb ben we ons vastgelegd. Maar hiermee is de begroting voor 1983 niet voltooid. We moeten het beleid voortzetten". De minister van financiën geeft toe dat het kabinet nu 1 procent van het financieringstekort heeft „prijsgegeven". De 3,1 miljard aan bezuinigingen uit de Voor jaarsnota dringen het tekort slechts terug tot 7,5 procent, in plaats van tot 6,5 procent zoals in het regeerakkoord is afgespro- ADVERTENTIE Buisleidingen zijn een goedkoop en veilig transportmiddel voor aardgas, aardolie en andere produkten. Maar de grond in ons land is schaars. En waar buisleidingen ondergronds lopen, zijn sommige andere zaken boven de grond niet mogelijk. Daar moeten wij allen goed rekening mee houden. Daarom is uw menin9 belangrijk. De ideeën van de regering over de buisleidingen en de ruimtelijke inpassing daarvan in de toekomst, zijn neergelegd in het Structuurschema Buislei dingen. Iedereen die dat wil kan daarover nu inspraak leveren. Het Structuur- schema ligt ter inzage op alle provincie-en O gemeentehuizen, kan- toren van Kamers van O Koophandel en open- bare bibliotheken. (J kunt ook uw eigen exemplaar bestellen bij de Staatsuitgeverij in Den Haag, kosten 119.50. Bovendien kunt u via de bon in deze advertentie de gratis brochure .Buisleidingen in j Nederland" aanvragen. Daarin A de hoofdzaken uit w Structuurschema.^# inspraakmo- w Ol gelijkheden 1,58 en de in- spraak- f termij-A nen. Vul deze bon in en stuur hem in een enveloppe met P ken. Van der Slee verwacht 2 tot 3 miljard aan financiële tegenval lers dit jaar. die het tekort tot bo ven 8 procent zullen opdrijven. Van der Stee verzet zich andermaal tegen de invoering van een kin- derbijslag-naar-draagkracht. Hij bestrijdt dat daarover in het ka binet afspraken zouden zijn ge maakt. Minister Den Uyl (sociale zaken) zei vorige week nog dat hij zeker met voorstellen in die richting zal komen. Maar „ik voel er geen bal voor", zegt Van der Stee. Toepassing van een draag krachtprincipe dient volgens hem via de belastingen te gebeu- Volgens de bewindsman zal het al leen mogelijk zijn de koopkracht van de „echte" minima (die van hun inkomen een gezin moeten onderhouden) tegen al te drasti sche daling te beschermen. Zoals bekend zullen de mensen met de laagste inkomens door de extra bezuinigingen er ongeveer twee procent op achteruit gaan. Een dergelijke operatie mag de schatkist echter niet meer kosten dan 50 tot 100 miljoen gulden, meent Van der Stee. De wens van de PvdA om alle minima te behoeden voor een koopkracht daling van meer dan 1 procent kost honderden miljoenen De bewindsman vindt het „ondenk baar" dat het kabinet hiervoor een zo groot bedrag zal uittrek ken. Het „vermoeden" dat de vier IKON-journahsten op 17 maart in een hinderlaag zijn gelokt, verder kon minister Van der Stoel gisteren tegen over de vaste kamercommis sie voor buitenlandse zaken niet gaan. De conclusie van het gedetailleerde rapport dat de bewindsman gisteren aan de Tweede Kamer aan bood is nog omzichtiger: „Het IKON-team is, ofwel bij toeval op de leger-patrouille gestoten, ofwel in een hinder laag gelopen die de legerpa trouille voor hen had ge legd". Kort gezegd: zij zijn of wel doelbewust vermoord, of niet. Het onderzoek gaat nog voort, maar niemand ver wacht eigenlijk dat er harde bewijzen op tafel zullen ko- Had het onderzoek van het mi nisterie van buitenlandse za ken eigenlijk veel meer kun nen opleveren? In El Salva dor wordt een bloedige bur geroorlog gevoerd: een dode meer of minder speelt daar al jaren geen rol meer. Niet voor de regeringstroepen of rechtse commando's en even min voor de guerrillastrij ders. Wat moeten in die situa tie twee Nederlandse „ama teurs", zoals IKON-radiodi- recteur De Ronden de twee diplomaten noemde die door Van der Stoel op deze zaak waren gezet. Amateurs Door de missie van J.W. Ber tens. de woordvoerder van de minister, zoveel mogelijk ge heim te houden hoopte het ministerie de tegenwerking van de Salvadonaanse autori teiten te neutraliseren, een te genwerking die van minister Van der Stoel een fel protest heeft uitgelokt. Maar ook Bertens kon niet veel meer doen dan praten met alle par tijen. Het blijft aan de lezer van het rapport om te kiezen welke versie het meest lo gisch klinkt. Minister Van der Stoel liet zich gisteren in het mondeling overleg met de vaste kamer commissie voor buitenlandse zaken erg pessimistisch uit over de mogelijkheid van aanvullende informatie. Mis schien kon er alsnog gepraat worden met de soldaten van het Salvadoriaanse leger die bij de schietpartij waren be trokken. Maar zij zouden best eens de opdracht kunnen krijgen om een verklaring af te leggen die hun broodheer niet in verlegenheid brengt. De leugendetector kan niet mee. Dit bezwaar telt ook voor verklaringen van andere ooggetuigen die mogelijk de komende weken nog op de proppen zullen komen de ko mende weken. Er zouden twee guenllastnj- ders zijn ontkomen bij de schietpartij op 17 maart. Maar tot nu toe is het niet ge lukt met deze directe getui gen contact te leggen. Verder zijn er wat boeren uit de om geving die het schieten heb ben gehoord. Maar al zouden deze oorgetuigen iets van be lang kunnen toevoegen, zou den zij dat dan doen als zij daarmee één van de twee par tijen in de burgeroorlog te gen zich in het harnas zouden jagen9 In El Salvador zijn on schuldige burgers voor min der omgebracht. De regering heeft de twee ontvluchte oog getuigen naar verluidt een nieuw leven in Nederland aangeboden als zij een belas tende verklaring wilden af leggen, maar dan nog hebben deze mensen familie die dan gevaar zou kunnen lopen. Risico's In het mondeling overleg met minister Van der Stoel giste ren kwam het nog tot een merkwaardige schermutse ling over de vraag of de be trokken journalisten geen al te grote risico's hebben geno men. Van Eekelen (WD) vroeg Van der Stoel om zijn mening, waarop de socialist Ter Beek de minister ver zocht deze vraag niet te beantwoorden. Van der Stoel deed dat vervolgens wel. door te erkennen dat de IKON-ploeg inderdaad grote risico's had genomen, maar mat zich geen oordeel aan over de vraag waar de grens ligt tussen toelaatbare en on toelaatbare risico's. Het rapport dat minister Van der Stoel gisteren openbaar maakte geelt nogal wat gege vens om over deze vraag na te denken. Gebleken is uit ver klaringen. zo zegt het rap port. dat de verzetsbeweging de tv-ploeg had gewaar schuwd het door hen beheer ste gebied via Honduras bin nen te gaan. vanwege de toe nemende activiteiten van het leger in de provincie Chalate- nango De leider van het gezelschap. Koos Koster, was een kleine week vóór de fatale schiet partij ondervraagd door een politie-eenheid die zich bezig houdt met de bestrijding van „subversieve elementen". Koster moest een verklaring ondertekenen die de volgen de dag uitgebreid in de dag bladen verscheen. Onder col lega-journalisten in het land betekende dat een duidelijke waarschuwing het land on verwijld te verlaten, aldus het rapport van buitenlandse za ken. Een aantal van deze journalisten hebben gewei gerd op verzoek van Koos Koster als chauffeur op te tre den. of hun vervoermiddel ter beschikking te stellen. Toen de IKON-ploeg uiteinde lijk toch een chauffeur tegen vergoeding van 100 dollar (de Duitse journalist Armin Wertz) en een autobusje had den geregeld begon op 17 maart in de middag de 65 km lange reis van de hoofdstad San Salvador naar de ont moetingsplaats. Nog in San Salvador zelf werd een gue- rillaleider opgehaald, ge naamd „commandante Os car", plus een jongen van on geveer 12 jaar die als gids bleek te fungeren. Om vyf uur kwamen zij aan by de af gesproken plaats, waar zy werden opgewacht door vier gewapende verzetsstrijders Voorlopig Binnen een half uur nadien zyn de vier journalisten en vier verzetsstrijders gedood door gericht vuur van soldaten be horende tot het geregelde Salvadonaanse leger Zij zijn van een afstand van 80 tot 100 meter gedood, zo heeft het sectierapport uitgewezen. Vooral de korte tijd waarbin nen het geheel zich heeft af gespeeld, is een sterke aan wijzing dat de 'legerpatrouil le'. die de actie heeft uitge» voerd voorkennis heeft ge had van de ontmoeting. Dat kan zyn gebeurd door het volgen van de ploeg vanuit de stad. maar zeker is dit al lerminst. Het rapport van buitenlandse zaken is „voorlopig", en kon mede daarom in de ogen van alle kamerfracties genade vinden Het ziet er echter niet naar uit dat de voortzetting van het onderzoek tot verder gaande conclusies zal leiden dan die nu in dit voorlopige rapport zijn opgenomen RUUD KREUTZER n neergelegd ae gratis Drocnure 's'e'- l'ID» Nederland". Jl ^v\V staan de VV V> de in l_fl PKB Buisleidingen, Postbus 51. 2500 RR Den Haag. Naam. Adres: Postcode: postzegel naar: Invullen in blokletters s.v.p. DEN HAAG (GPD) CDA fractie leider Lubbers wil dat de rege ring „krachtig stelling" neemt te gen vandalisme en symbolische handelingen zoals het publieke lijk verbranden van landsvlag- gen. Hij stelt dit in schriftelyke vragen aan premier Van Agt. Aanleiding voor de vragen is de vernieling van een model van het Witte Huis in Madurodam. Van Agt heeft inmiddels de excuses van de Nederlandse regering aan Amerika aangeboden. Hij zei za terdag voor de televisie „ge schokt" te zijn door de gebeurte nissen. Volgens Lubbers werpt de „moed willige en ernstige" beschadi ging van het model een blaam op ons land. Hij wil van de premier weten of de regering van plan is de verantwoordelijke autoritei- ten op te roepen alles in het werk Amsterdamse gemeentebestuur te stellen om dit soort vandalis- heelt gepleit of gaat pleiten voor me te voorkomen. een beleid waardoor het Amen. Ook vraagt het kamerlid aan de kaanse consulaat heropend kan premier of de regering bij het worden. ADVERTENTIE Haarlemmerstraat 58 leiden 071-140148 lidANVC

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7