Parkeerexperiment 'succes' D'66: kritiek op college voor flink deel ingeslikt Bodem op terrein vroegere gasfabriek niet verontreinigd Stichting huurde terrein Rijnland aan Boommarkt Haagse verdachte op station aangehouden Leidse stadsrubfiek DONDERDAG 15 APRIL 1982 Leiden LEIDEN Er behoeft redelij kerwijs geen vrees te bestaan voor ernstige verontreiniging van de bodem op het voorma lige terrein van de gasfabriek aan de Langegracht (Nu Stadsbouwhuis. Rekencen trum en Huigpark). Dat schrijft Gerard In 't Veld, waarnemend hoofd van de gemeentelijke directie mi lieu, aan de leden van de raadscommissie voor finan ciën en milieuzaken. D'66 had in een brief aan wet houder Bordewijk (PvdA) verzocht opheldering te ge ven over het niet-aanmelden bij de provincie van dit ter rein voor het verrichten van bodemonderzoek. "Op diver se plaatsen in Nederland is gebleken dat terreinen waar een gasfabriek heeft gestaan potentieel sterk vervuild zijn", aldus het schrijven van D'66. De democraten wilden ook geïnformeerd worden over de stand van zaken in de zes gebieden die wel bij de pro vincie zijn aangemeld voor onderzoek. Met name naar de resultaten van het onderzoek in Roomburg was D'66 be nieuwd. Bij de fabricage van gas uit steenkool ontstonden allerlei bijprodukten, die in sommi ge gevallen in de bodem van de fabrieksterreinen terecht zijn gekomen. De Leidse koolgasfabriek stond achter het huidige Stadsbouwhuis. In 't Veld merkt op dat er in Leiden geen gebruik werd gemaakt van teerputten, maar van teertanks. De kool- teer werd verkocht en met een teerboot via de singel af gevoerd. De verontreinigde ijzeraarde - een ander bijpro- dukt - werd naar Duitsland getransporteerd. Bij de bouw van het Stads bouwhuis is de grond gedeel telijk afgegraven en afge voerd. Alle oude funderin gen, oude riolen en leidingen zijn verwijderd om het heien mogelijk te maken. Hierbij zyn geen verontreinigingen waargenomen, aldus de mi lieu-deskundige van de ge meente. Bij de genoemde werkzaamhe den zijn één of twee onder grondse teertanks, die nog gedeeltelijk waren gevuld met koolteer, uitgegraven en door de sloper afgevoerd. Een en ander betekent dat er voor zover bekend - geen verontreinigingsbronnen meer in het terrein zijn ach tergebleven. aldus In 't Veld. Roomburg Zes plaatsen in Leiden zijn wel bij de provincie aangemeld, met de bedoeling dat er bo demonderzoek plaats vindt de voormalige vuilstorten van Roomburg en in de Me- renwijk, de autosloperijen aan de Vlietweg en aan het Trekvaartpleinhet opslag terrein van oude metalen Gij- zena nabij de Zijl en de ge luidswal aan de Dr. Lelylaan. Pot nu toe is alleen in Room burg onderzoek verricht Het eindrapport van het Ryksin stituut voor Drinkwatervoor ziening verschijnt nog deze maand. Vast staat al dat de vuilstort weinig invloed heeft op de grondwater in het ge bied. Het grondwater beweegt zich in de richting van de rijks weg, zodat in elk geval de bo dem van Roomburg die be stemd is voor de bouw van huizen, kantoren of bedrij ven, niet door de vuilstort verontreinigd is. Bezuinigen parool in programma LEIDEN - "De gemeente zal de ko mende jaren fors moeten bezui nigen om uit de financiële pro blemen te komen. Met de bezui nigingen die in de begroting voor 1982 zijn verwerkt zal niet kun nen worden volstaan. Alles wijst er op dat ook in de komende tijd nog aanzienlijk op de gemeente lijke uitgaven zal moeten worden gekort" Dit staat in het verkiezingspro gramma van D'66 waarmee deze partij de komende raadsverkie zingen ingaat. De gemeente staat er. volgens D'66, financieel slecht voor. Het gat in de begro ting is de laatste jaren steeds gro ter geworden. De reserves zijn vrijwel uitgeput en er zouden omvangrijke leningen zijn afge sloten waarvoor een hoge rente moet worden betaald. Er zal i de komende jaren een krachtig financieel beleid moeten worden gevoerd, menen de democraten Dit betekent dat nieuwe bezuini gingen onontkoombaar zijn In het ontwerp-programma dat de D'66 enkele maanden geleden presenteerden leverden de de mocraten nog felle kritiek op het financieel beleid van het huidige PvdA/WD-college Onder druk van de ledenvergadering hebben de democraten een flink deel van die kritiek weer ingeslikt. »tvm r In de oorspronkelijk voorgestelde party, of tekst werd in vrij scherpe be- jjjj de hoogte van het inkomen. De democraten menen dat het au toverkeer. met name in de bin nenstad. moet worden vermin derd Openbaar vervoor en facili- teilen voor fietsers en voetgan gers moeten worden uitgebreid Nu de bouw van twee parkeerga rages in het verschiet is gekomen (Langegracht en Levendaal) moot volgens D'66 onderzoek worden verricht naar de nood zaak van verdere park eermaatre gelen in de binnenstad. Meer parkeergarages zijn niet uitgeslo- LEIDEN Het experiment van de Stichting Leidse Binnenstad met parkeren op het afgesloten terrein van de Boommarkt is vol gens de stichting ge slaagd. Het parkeerterrein was op koopavonden en op zaterdag volledig be zet. Het doel van het experiment was tweeledig: het leveren van een bijdrage aan de oplossing van de parkeernood en het opdoen van ervaring met de exploitatie van een parkeergelegenheid. Half november begon de stichting met het experiment, nadat met de eigenaar van het terrein - het Hoogheemraadschap Rijnland - overeenstemming was bereikt. De SLB bood op koopavonden en op zaterdag tegen betaling 36 parkeerplaatsen aan in het cen trum van de stad. "Het grote tekort aan goede en be reikbare parkeerplaatsen in de Leidse binnenstad leidt tot er gernis bij bewoners, bezoekers en bedrijven. De regionale con sument mijdt daarom de binnen stad met negatieve gevolgen voor het bedrijfsleven en de werkgelegenheid. De aantrekke lijkheid van de binnenstad neemt vervolgens af door een verschraling van het winkelaan bod", zo meent de stichting. Dr. Van Bree hoogl eraar in letteren LEIDEN - Dr. C. van Bree is bij koninklijk besluit benoemd tot gewoon hoogleraar in de facul teit der letteren van de Leidse universiteit. Zijn vakgebied is de Nederlandse taalkunde. Hij volgt prof. dr. B.C. Damsteegt op. Mevrouw dr. C.W. Fock volgt prof. Lunsingh Scheurleer op als hoogleraar in de kunstgeschiede nis. Prof. Smeets wordt opge volgd door Dr. Grimm. Hier be treft het het vakgebied van de Franse letterkunde. Praten over (kern)energie LEIDEN - De liberale jongerenor ganisatie JOVD houdt vanavond een discussie-bijeenkomst over energie. Als spreker is onder an deren jhr.mr. De Brauw, voorzit ter van de stuurgroep Brede Maatschappelijke Discussie, uit genodigd. De bijeenkomst vindt plaats in de Bierdeghel in de Vestestraat le en begint om acht In de maanden november en de cember werd het terrein nog maar weinig gebruikt. Op koop avonden parkeerden er ten hoog ste tien automobilisten en op za terdag maximaal veertig in to taal. Nadat de gemeente verkeersbor den had geplaatst, de stichting had geadverteerd en de winke liers affiches hadden opgehan gen nam het gebruik toe. In ja nuari was het aantal stallingen op het terrein opgelopen tot on geveer 35 op koopavonden en zo'n 70 op zaterdagen. In de eerste drie maanden was de opbrengst tweeduizend gulden. Dat was bij lange na niet genoeg om de kosten te dekken. De loonkosten bedroegen in die pe riode bijna 3400 gulden (een uit zendkracht). De stichting rekent de vaste- en aanloopkosten in die periode op bijna 700 gulden, zo dat er een verlies van ruim twee duizend gulden werd gemaakt. Het kwartaal dat per 1 februari be gon heeft tot nu toe een veel gun stiger beeld gegeven. In de maand februari en de eerste helft van maart (het rapport van de stichting loopt tot 13 maart) steeg het gebruik van het terrein aanzienlijk. Kostendekkend Op basis van het huidige gebruik schat men de inkomsten op 4200 gulden en de kosten op 4900 gul den. Het verlies zal dan tot 700 gulden per drie maanden be perkt blijven. Het gebruik zal echter niet veel verder kunnen toenemen - zo meent de stichting - omdat het gebruik vooral in pieken plaats vindt. Hierdoor was het terrein de laatste tijd al regelmatig vol. Een gemiddelde bezettingsgraad van zestig procent zou waar schijnlijk als het maximaal haal bare gezien moeten worden. De stichting noemt in haar verslag van het experiment vijf andere mogelijkheden om een parkeer- gelegeneid te exploiteren. Zo wordt onder meer berekend wat de mogelijkhedn zijn van het vervangen van de parkeerwach ter door een centrale parkeerau tomaat of automatische slagbo men. Het vervangen van de uitzend kracht door een vaste kracht zou de loonkosten drukken. Deze mogelijkheid zou het parkeren al meer dan kostendekkend kun nen maken. Een derde mogelijkheid is het ta rief te verhogen, maar wat hier van het effect is, is onzeker. Een vierde alternatief is het vragen van een bijdrage van de bedrij ven. Het is evenwel moeilijk na te gaan welke bedrijven het meest profiteren van de parkeer gelegenheid. Een vijfde alternatief ten slotte is het drukken van de loonkosten door een kortere openstelling van het terrein. Dat zal waar schijnlijk ook klanten kosten, al dus de stichting. De conclusie van de stichting luidt dat de loonkosten zwaar op het resultaat drukken. Een oplossing zou gevonden kunnen worden indien de gemeente in het kader van een werkgelegenheidspro ject een parkeerwacht ter be schikking zou stellen. LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermorgen op het station in Leiden een 23-jarige man uit Den Haag aangehouden die er van wordt verdacht een aantal overvallen te hebben gepleegd op koffiehuizen in de hofstad. De Hagenaar had in de trein uit Haarlem, op weg naar Leiden, vervaarlijk met een mes lopen zwaaien. Hy werd daarom op het Leidse station opgewacht door de politie die hem overbracht naar het bureau aan de Zonneveldstraat. Daar bleek hij, behalve een mes. ook een flinke schroevendraaier en een geladen luchtdrukpistool op zak te hebben. Hoewel de jongeman een valse naam opgaf bleek hij te beantwoorden aan het signalement van een man die wordt gezocht door de Haagse politie in verband met enkele overvallen op koffiehuizen. Hoewel nog geen zekerheid bestaat over de identiteit van de man verdenkt de Haag se politie hem van meerdere overvallen, ook in de omgeving van Lei den. De jongeman zou daarbij enkele honderden guldens hebben buit gemaakt. woordingen de verantwoorde lijkheid voor de toename van het begrotingstekort bij het huidige college gelegd. Het college van B en W zou de financiële mogelijk heden van de gemeente op een grove manier hebben onder schat. "Nog afgezien van de vraag of een dergelijke passage in een pro gramma voor de komende raads verkiezingen thuis hoort is enige terughoudendheid in deze kri tiek op zijn plaats", zegt D'66 nu in een toelichting op het pro gram. "In het verleden heeft D'66 de begrotingsvoorstellen van college namelijk onderschreven Daarbij komt dat het begrotings tekort mede veroorzaakt is door de op de gemeenten afgewentel de bezuimgingsproblcmen van het rijk en door een aantal facto ren die reeds jarenlang een struc tureel tekort op de begroting ver oorzaken". aldus D'66 Dit alles pleit het college van PvdA en WD niet geheel vrij, vinden de democraten nog steeds. De stijging van het begrotingstekort schrijven zij mede toe aan het feit dat niet tydig is onderkend dat de financiële middelen op langere termijn beperkter zou den worden. Er is teveel van uit gegaan dat het ryk de tekorten wel zou aanzuiveren, vindt D'66. Lastenverzwaringen voor de Leid se bevolking willen de democra ten zoveel mogelyk beperken. De gemeentelijke belastingen mogen daarom met niet meer dan het vaste trendmatige per centage worden verhoogd. Wel wordt er naar gestreefd de tarie ven van gemeentelijke diensten in de komende jaren geleidelijk op een niveau te brengen waarop zij kostendekkend zijn. De tarie ven van de gemeente mogen vol gens D'66 niet gebonden zijn aan combinatie van partyen. uit na de verkiezingen mee samen te werkenaldus lijsttrekker Hoe- kema, tijdens de presentatie van het verkiezingsprogramma. "Ge sprekken met de PvdA en 'klein links' hebben lot dusver geen on overbrugbare kloof aan het licht gebracht. Schilderijen uit winkel gestolen LEIDEN - Uit een winkel in de Borneostraat in Leiden zijn, in de nacht van dinsdag op woens dag. schilderijen en enkele pren ten ontvreemd met een gezamen lijke waarde van 16.000 gulden. In totaal zyn acht schilderijen ver dwenen van de schilders Goosen en Van Dyk De daders hebben zich toegang verschaft tot het pand door een deur te forceren Vernielingen in De Manse LEIDEN - Vandalen hebben in de paasvakantie flinke schade aan gericht by een inbraak in 'De Manse'. een school voor moeilyk lerende kinderen, aan het Kiljan- pad in Leidcn-zuid-west Uit de school werden een pick-up, geluidsboxen en een zwart-wit televisie ontvreemd. De appara tuur heeft een waarde van onge veer 1000 gulden. De nodige ver nielingen hebben een schade veroorzaakt van zo'n 2500 gul den. door René van der Velden Jaap Visser Bordenwassers De pijlengooiers rukken op. Het typisch Engelse pub spelletje 'Darts' lijkt ook op het vaste land tot een vaste vorm van kroegvertier uit te groeien. Steeds meer Leide- naars, vooral jongeren, raken in de ban van de 'dart'. Een van hen is Ton Kooreman, een 20-jarige MTS-student. Tijdens zijn stage-periode vo rig jaar bij een architectenbu reau werd hij meegesleept door het enthousiasme van enkele collega's die een dart vereniging gingen oprichten. Inmiddels werpt Ton Koore man in club-verband. Zijn Dynamic Arrows werden on langs kampioen van de derde divisie met een maximum aantal punten. Dat gebeurde in de bomvolle thuishaven van de Arrows, café Malle Babbe aan de Nieuwe Bees tenmarkt. Voor Ton Koore man betekent deze promotie dat hij zijn trainingsarbeid van één uur naar twee of drie uur per dag zal opvoeren. "Wil ik goed meedraaien dan is dat noodzaak". Volgens Ton Kooreman bestaat er één heel groot misverstand omtrent 'het darten'. "Als ik in de kroeg een pijltje sta te gooien dan krijg ik steevast te horen: juh, gooit 's in de roos dan... De meeste mensen denken dat darten alleen maar een kwestie is van in de roos gooien. Maar dat is dus typisch niet het geval". Er volgt een ingewikkelde uit eenzetting over de spelregels: bij een spelletje 'tic-tac' begin je bij de 20. Pas als je die drie keer hebt geraakt, kun je er op scoren. Tenminste, zolang de tegenstander 'm nog niet drie keer heeft geraakt. En pas als alles dicht is, ga je op de 'Bull s', de rozen, mikken. Geen kleinigheid dus. En dan zwijgen we nog maar over een 'spelletje 301' en een '501'. Het aantrekkelijke van het dar ten is volgens Ton Kooreman dat je aan avondje stappen met je sport kunt combine ren. Er vloeit dus veel bier bij het darten. Tijdens maar vooral né het spel. In Enge land schijnen cracks rond te lopen die met waterige oog jes en een rooie neus de meest fantastische series werpen. Ton Kooreman beweert ook be ter te gooien wanneer hij een paar biertjes op heeft. "Dan Ton Kooreman werpt geconcentreerd en met vaste hand e van de Dynamic Arrows kijken goedkeurend toe. (Foto: Holvast). ben ik wat losser. Maar het is niet zo dat ik tijdens een wed strijd aan één stuk door gla zen bier achterover sla. Toch lopen er inderdaad rond die naarmate ze meer bier op hebben steeds beter gaan gooien". Het belangrijkste van het dar ten is volgens Kooreman de concentratie. "Je kunt nog zo'n vaste hand hebben, nog zo veel trainen, maar kun je je in een rumoerige ruimte niet concentreren dan ben je ner gexis. Zelf heb ik de mazzel dat ik me zo goed kan con centreren dat ik tijdens een wedstrijd echt helemaal niets meer hoor, ook al staat het hier stampend vol". In Engeland worden belangrij ke dart-toernooien in reus achtige sporthallen afge werkt en benadert de televi sie-verslaggever de pijlen gooiery even serieus als Ben de Graaf hier het biljarten Maar ook in Nederland be gint de dartsport volwassen te worden. We zijn we nu al zo ver dat gewestelijke kam pioenschappen al niet meer in de kroeg kunnen worden vergooid. Bij de 'Open Bol lenstreek Kampioenschap pen' die laatst in het restau rant van zwembad De Zyl werden gehouden, hingen maar liefst dertig borden. i pijl richting dart bord. Zijn collega kampioenen Een duidelijk bewijs van de op mars van het darten. In Lei den spelen officiële dart-ver enigingen in onder meer Mal le Babbe, de Drie Haringen, de Marepoort en het Menken- restaurant. Volgend seizoen komen daar in elk geval mo tel Mayflower en de Taverne bij. Labourday on ice De '1 mei-viering' wordt dit jaar bij gebrek aan beter gehou den in de Ton Menkenhal aan de Vondellaan. "We mogen blij zijn dat we nog een ge schikte hal hebben kunnen vinden", zegt Willem Postma Postma zit namens de PSP in het 1 mei-comité. De PSP. 1KB. CPN PPR. PVdA en FNV hebben zich voor de derde achtereenvolgende keer verenigd in dit comité voor een gezamenlyke 'strijd- dag' op 1 mei. De eerste twee keer konden zy de dag van de arbeid nog vieren in de van oudsher meest geeigende plaats, de Stadsgehoorzaal, de derde keer wordt noodge dwongen gebivakkeerd in een ijshal, boordevol reclame van min of meer vermaledij de kapitalisten. Jan Harland, bedrijfsleider van de Stadsgehoorzaal zag in ja nuari tot zijn verbazing dat dansschool Nieuwenhuyzen haar galabal op 1 mei in de Stadsgehoorzaal zou houden. Hij schoot zijn baas Andre de Jong aan en belde Willem Postma dat het 1 mei-feest niet door kon gaan; althans met in de Stadsgehoorzaal Postma schrok zich een hoedje. Maar gelukkig, groot-onder nemer Menken bood red ding. Postma Tja. de Men kenhal is commercieel. De re clame hangt er ook zeer na- drukkelyk Maar misschien kunnen we een spandoekje in het zicht van de reclame hangen' Als de Menkenhal ook bezet was geweest dan had het 1 mei-gebeuren dit jaar helemaal een burenge beuren moeten worden Want waar vind je ergens anders in Leiden een beetje 'knusse' ruimte voor tenminste dui zend mensen? Postma had m tegenstelling tot voorgaande jaren de Stadsge hoorzaal niet gereserveerd. Daar heeft hy nu evenveel spyt van als haren op zyn hoofd. "Wy dachten dat de 1 mei-viering automatisch voorrang had in de Stadsge hoorzaal" Het is een ver trouwde datum, vindt ook bedryfslcider Jan Harland Maar zijn baas. André de Jong. directeur van de Stads gehoorzaal. de Waag en de Groenoordhal. stelt vierkant: "Wij blijven niet graag met le ge zalen zitten. Dat de 1 mei- vienng een vaste plaats heeft in de Stadsgehoorzaal, is nooit vastgesteld Het punt is dat meneer Postma altijd vry laat een contract sluit omdat de wapenbroeders eerst tal van vergaderingen moeten hebben" Postma houdt het er op dat "by de een een bel letje gaat rinkelen als hy '1 mei' hoort, by de ander niet". "De Jong had het comité best even mogen waarschuwen dat iemand anders de gehoor zaal wilde hebben", vindt PvdA-er Frans Mentzy van het 1 mei-comité. Dan had den de wapenbroede rs snel ler kunnen beslissen de ge hoorzaal te pakken voor het te laat was. Mentzy noemt het een "moreel recht" om 1 mei in de Stadsgehoorzaal te vie ren "Dat recht zou de ge meente moeten vastleggen' Andre de Jong zegt droogjes "Als het 1 mei comité de Stadsgehoorzaal nu al voor volgend jaar reserveert dan hebben ze "m". Postma "Mis schien kunnen wc de Stads gehoorzaal beter voor de ko mende tien jaar reserveren. Zo'n reservering kunnen we opzeggen als de gezamenlijke viering eens een jaar niet zou doorgaan" Het 1-mei-thema voor dit jaar is "Internationale solidariteit: El Salvador" Dit thema was al gereserveerd voordat vier Nederlandse journalisten in El Salvador het leven lieten. De Salvadorcensc zanger Jo sé Amyo treedt zaterdag avond 1 mei op in de Men kenhal. naast het Verzetsca- baret, de vrouwenrockband FC Gcrania en de Stem des Volks 's Middags houdt het 1 mei comité op het Stadhuis plein de manifestatie "Werk en sociale zekerheid" De vlag van de Grossmedery wordt daar gehesen. Drie popgroepen van de Leidse Vereniging van Popmuzikan ten, een gelcgcnheidsband en het kinderprogramma 'Pluis je' wisselen sprekers af en an dersom. De oudgetrouwen van de PvdA komen 's mor gens byeen in het Anthonius Clubhuis; het kamerlid Stan Poppc treedt daar op

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3