Er wordt teveel gepraat zonder dat wij er bij zijn [Le/cfee agenda Met baldadigheid valt het wel mee in Voorschoten "Bende" uit Noord-Hofland: 99 Automobilisten gecontroleerd kilMr/UW Jongen (13) dodelijk verongelukt Brand vernielt villa in Wassenaar totaal Stad en rand DONDERDAG 15 APRIL 1982 VOORSCHOTEN - Is de Voorschotense jeugd of een deel daarvan nu inderdaad zo baldadig? Zowel burgemeester Cannegieter als groeps commandant Remmerswaal van de Voorschotense rijkspolitie vinden dat het wel meevalt. "De baldadigheid in Voorschoten is niet erger dan elders in de regio", aldus Remmerswaal. Dat het aantal vernielingen aan eigendommen van de gemeenschap toeneemt constateert de groepscommandant wel. Hoewel hij het woord 'toename' een groot woord vindt, hij spreekt liever van een 'klein beetje toename'. Als het Voorschotense boek met politierapporten wordt doorgelezen, dan zijn er vanaf 3 januari dit jaar tot en met 14 april 47 meldingen binnen gekomen van vernielingen en baldadigheid. De aard van deze vernie lingen lopen echter sterk uiteen. Zo zijn er meldingen bij van het tegen lantarenpalen schoppen door jeugdigen, het ingooien van ruiten, het omgooien van verkeerszuiltjes en het beschadigen van auto's. Vooral ruiten in het gehele dorp lijken een gewild object. Zowel scholen in Noord-Hofland als scholen in de Vlietwijk (in deze wijk meer) lopen de kans dat er een ruit kapot gaat. De 'Speeldoos' zeven ruiten, de Van Kempenschool drie ruiten, de Vlietschool drie ruiten en ook enkele ruiten bij de 24-klassige school in Noord-Hofland. Antennes en spiegel tjes van auto's moeten het ook weieens ontgelden. Excessen zijn het vernielen van vijf auto's bij een feest van de tennisvereniging en het omver schoppen van een net gemetseld muurtje bij het renovatiepro ject in de Vlietwijk. Een schade die loopt in de duizenden guldens. Maar daar tegenover staat dat het omvergooien van een verkeerszuiltje ook als 'vernieling' wordt omschreven, terwijl hier nauwelijks sprake is van schade. "Wanneer we de situatie in Voorschoten bezien, dan is deze relatief niet ongunstig. Het percentage dat zich onmaatschappelijk gedraagt is laag. Met de jeugdbaldadigheid in zijn algemeenheid valt het dus mee. Al is er wel een kleine zeer actieve groep", zei burgemeester Cannegieter tijdens de laatstgehouden commissievergadering van algemene zaken dan ook. VOORSCHOTEN - De poli tie van Voorschoten is de laatste weken in opspraak gekomen. Gemeente raadsleden zeggen in het openbaar dat de "politie niets doet", dat het "ima go van het korps verbe terd moet worden" en dat de burgers van Voorscho ten zich onveilig voelen. Onveilig omdat er ver meende jeugdbendes zou den zijn die niet door de politie zouden worden aangepakt. Uitspraken die zeker bij de korps leiding van de politie niet in goe de aarde vallen. "Kreten van raadsleden die geslaakt zijn na dat ze het gehoord hebben van 'horen zeggen'. Als zij deze uit spraken in het openbaar gaan verwoorden, dan is dat onzorg vuldig", zegt een toch wel boze groepscommandant Remmers waal. Aanleiding tot deze confrontatie tussen de raadsleden en het poli tiekorps was het gebeuren bij de tennisvereniging Forescate en kele weken geleden. Een disco feest werd verstoord door jonge ren die niet naar binnen moch ten. Het resultaat was dat een lid van de vereniging een klap kreeg en dat vyf auto's werden bescha digd. De politie werd gewaar schuwd, maar eenmaal aanwezig bij het feest, bleek dat zij weinig medewerking kreeg van de aan wezige tennissers. Groepscommandant Remmers waal: "De politie kreeg geen en kele medewerking om de even tueel nog aanwezige jongeren er uit te zetten. Ze vertelden niet wie het waren. Nadat we een sig nalement hadden gekregen van De groep uit Noord-Hofland: "We worden a-sociaal genoemd. Maar als z ciaal tegen ons doen, dan doen wij a-sociaal terug". 99 jongeren die de auto's zouden hebben vernield, zijn we op zoek gegaan. Twee jongeren werden opgepakt en meegenomen naar het bureau. Daar werd de tennis vereniging opgebeld, of een paar mensen langs wilden komen om te zeggen of zij inderdaad de schuldigen waren. Ze wilden niet komen. Dan houdt het voor ons op en laten wij hen weer vrij". Volgens sommige gemeenteraads leden zou er sprake zijn van angst om aangifte te doen. "Bang, omdat het aangeven van ordeverstoringen zou leiden tot represaillemaatregelen", aldus raadslid Meershoek (CDA). Vol gens Remmerswaal is het best mogelijk dat burgers die aangifte doen, niet vermeld worden in het proces-verbaal. Pas als er sprake is van het feit dat een beschuldi ging staat of valt op een getuige- verklaring, dan zal de burger be kend moeten worden. Problemen als bij de tennisvereni ging en enkele weken daarvoor in zwembad "Het Wedde" lijken tot nu toe toch wel tot de uitzon deringen te behoren. Ook de bal dadigheid van de Voorschotense jongeren (zie ook kader) is (nog) niet verontrustend. Van verschil lende kanten wordt opgemerkt dat er in Voorschoten jeugdben des zouden zijn. Eén zo'n 'bende' die regelmatig in het nieuws ver schijnt, zijn de jongeren uit Noord-Hofland. Zo'n veertig jon geren, met een gemiddelde leef tijd van zestien jaar, schoolgaand en de meesten uitgedost met een groene jack. Meestal houden zij zich op bij de 24-klassige school. Baantje "Alles wat er in Voorschoten ge beurt, daar zeggen ze van dat wij het hebben gedaan. Je ligt vaak krom als je in de krant leest of hoort wat we nu weer allemaal gedaan hebben. Dan lezen of ho ren we het vaak voor het eerst", aldus één van de leden van de groep. De woordvoerders willen geen namen in de krant. Niet om dat ze bang zijn, maar gewoon omdat ze niet willen dat hun (toe komstige) baas leest wie die Noord-Hoflanders zijn. "Als je ergens een baantje wil en je naam staat in de krant, dan kan je het wel vergeten". Er is in ze kere zin sprake van een hechte groep. Ongeveer een jaar zijn ze al bij elkaar en nu willen ze een buurthuis hebben. Vooral de ver veling en het niets zitten doen bij de school, heeft regelmatig ge leid tot baldadige acties. De groep zag onder meer de hal van het zwembad als een prima ontmoetingsplaats. Flipperkas ten, rustig zitten en wat eten of drinken. De hal van het zwem bad was echter geen buurthuis en de spanning tussen personeel en bezoekers aan de ene kant en de groep aan de andere kant werd te groot. Volgens be drijfsleider Spoor van de aanwe zige bar-bistro werden er onder meer lampen uitgedraaid, een stinkbom gegooid en het bloesje van het barmeisje kapot ge scheurd. De sfeer in het zwem bad liep terug en de bedrijfslei ding van het bad besloot om de jongeren te weren. Ze mochten alleen binnen komen als ze gin gen zwemmen. Sindsdien houdt de groep zich weer op bij de school in Noord-Hofland. Ook bij de gebeurtenissen bij de ten nisvereniging waren enkele le den van de groep aanwezig. De verveling vindt volgens hen vooral plaats tijdens de midda guren en 's avonds. In het week end hebben de meesten wel wat te doen. Naar hun 'meissie' toe zoals ze het zelf uitdrukken, het jongerenpastoraat op de vrijdag avond, de Lindehoeve op de za terdag en zondag en ook wel de regelmatige disco bij een voet balvereniging, zijn plaatsen waar ze heen gaan. Plaatsen waar zij nauwelijks tot geen moeilijkhe den veroorzaken. Ze weten dat ze geen lieverdjes zijn. Hun gedachte in deze is rechtlijnig. Heb je een grote mond tegen ze, dan krijg je min stens een even grote mond terug. "We worden a-sociaal genoemd, maar als ze a-sociaal tegen ons doen, dan doen we a-sociaal te rug. Er valt met ons te praten. Er wordt echter te veel gepraat zon der dat wij er bij zijn", aldus sommigen van de groep. Dat de ze groep niet verantwoordelijk gesteld kan worden voor alle bal dadigheden in Voorschoten, daar is ook groepscommandant Remmerswaal mee eens. "Een groot deel van de jeugd verveeld zich, terwijl in Voorschoten mo gelijkheden genoeg zijn om je vertier te zoeken. Bij een bepaald deel straalt ook een zekere lam lendigheid uit. Wat ze doen is in wezen een laffe streek: in het donker bijvoorbeeld op een auto dansen. Het feit dat ze zich ech ter vervelen mag nog geen reden zijn om te gaan vernielen". Weggegooid geld Een buurthuis is volgens Rem merswaal geen oplossing. "Een stuk verveling neem je niet weg met een clubhuis. Ik vind het weggegooid geld voor deze groep jongeren die bepaalde din gen vernielen". De groep jonge ren uit Noord-Hofland wil, in na volging onder meer van de jeugd in de Vlietwijk, wel een buurt huis. Muziek, een bar en gezellig zitten, zoals ze dat hadden in de hal van het zwembad. Een eis hebben ze wel, er mogen geen ouderen bij zijn die leiding ge ven. "Leiding van 21 tot 25 jaar mag er wel zijn. Maar niet mijn moeder achter de bar. Als er dan een bierflesje gegooid wordt, is het buurthuis natuurlijk direct dicht". Vooral doordeweeks moet het buurthuis dan een op lossing bieden voor de verveling van de jongeren. "Als er geen clubhuis komt, dan gaan we over tot harde acties", zeggen de jon geren. Ze zijn ondertussen moe van al dat gepraat en willen iets concreets zien. PAUL VAN DER BURG DONDERDAG Leiden - Museum voor Volkenkunde, Steenstraat, Japanse theeceremonie, do, 20 uur. vr 14.30 uur. Leids Volkshuis - korte cursus over dö gemeente en de verkiezingen, inl. Hilde Jansen, tel. 149180. Stadhuis - raadscommissie sche zaken en personeelszaken, 20 Stadhuis - vorderingscommissie, vr ld Breehuys - Breestraat 19, informatie-bui reau Stichting Internationale Werkkamp pen. 16-20 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18j vrij advies, 20-21 uur. Troef - Noordeinde 2a. Werkgroep Dienstweigeren, voorlichting en bege-: leiding dienstweigeren, 20-21.30 uur, tel.! 216180/149324. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disco van 20-22.30 uur; vr soosl van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit -J Caeciliastraat 18. open avond. 21-1 uur.l 't Spoortje - Bernhardkade 40. spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSw,: 19-20.30 uur. tel. 142505. Morswijk - Topaaslaan 19, gehandicap- tensoos, vr van 10-15 uur. tel. 02522- 14797. Oegstgeest - Camphuys, woonexpositie' APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr tot ma 8 uur door: Doeza Apotheek, Doeza- straat 31, tel. 121313; Apotheek Boeh- Florijn 19, Winkelhof, Leiderdorp, Apotheek. Lammenschansweg 7, tel. 123553; Apotheek v. Breest-Smallen- burg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel 890000. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 135604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lfjtweg 7, tel. ir.d. Waalslaan, tel. 4641. OEGSTGEEST - Bij een snelheids controle op de Warmonderweg zijn gisteravond 23 automobilis ten aangehouden. De hoogste snelheid die werd geconstateerd bedroeg 97 kilometer per uur. Op de Warmonderweg geldt een ma ximum snelheid van 50 kilome ter per uur. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Elisabeth Wilhelmina Jacoba dv. B.A.J. Vereecke en J. Slooten; Cornelia Jacoba dv. T.A. Lamain en M.C. Stapper; Cor nells Johannes zv. H. Noort en J. Barn- hoom; Pieter Willem Jan zv. J. van Duijn en P.C. van der Plas; Arend Jaco bus zv. H.J. Dorsman en A. Zwaan; Rik zv. L. van Dartel en J.T. van Velzen; Pa tricia dv. H.J. van der Leek en J.J. Neu teboom; Leon zv. E.A. Wichers Lansink; Bianca dv. C. van der Blom E.H. Pont; Roshnie dv. K.D. Kalpoe Rheuma Het Nationaal Rheumafonds or ganiseert een creatieve bijeen komst in de gehandicaptenso ciëteit van het gemeentecen trum aan de Lijtweg in Oegst geest. Deze wordt komende vrij dag gehouden tussen kwart voor elf tot twaalf uur. Mede werkers van het fonds geven de monstraties van allerlei moge lijke bezigheden. Reünie Het Wassenaarse Christelijke Jongeren Verbond (CJVj bestaat 30 augustus 125 jaar. Daarmee is het de oudste vereniging die Wassenaar rijk is. Nu houdt het CJV zich nog bezig met jeugd- en jongerenwerk en met een wandelafdeling. VOORSCHOTEN - De twee meer dan een eeuw oude linden in de Voorschotense Voorstraat zijn gisteren gerooid. De linden waren aangetast door gaslekkages en stonden niet al te stevig meer in de grond verankerd. Volgens een gemeentelijk onderzoek zouden de linden als een auto er zachtjes legen aan zou rijden gelijk omvallen. Het is de bedoeling dat op de plaats waar de oude linden stonden nieuwe jonge bomen (wederom linden) worden geplant. ZOETERWOUDE - Aan de Zwet- kade in Zoeterwoude is gisteren de 13-jarige William Turk dode lijk verongelukt. De jongen stond te kijken naar het afladen van pakken houten binten. Deze werden met een vorkheftruc van een vrachtwagen gehaald. Tij dens het insteken van de vork kantelde een pakket hout met een gewicht van zo'n duizend ki lo en viel op de jongen. WASSENAAR - In de Wassenaarse villawijk 'De Kievit' is van morgen een kapitale villa door brand totaal verwoest. Het vuur werd vanmorgen omstreeks half acht ontdekt door de 14-jarige zoon van de eigenaar van het pand. Op dat moment stond de benedenverdieping van de vrijstaande villa al in lich terlaaie. De jongen kon zich in veiligheid stellen door vanaf een balcon in de tuinvijver te springen, waarna buren de brandweer waarschuwden. Toen de brandweer, even over half acht, arriveerden stond het gehele pand in lichterlaaien. Omstreeks negen uur was de brandweer de brand meester. Het nablussen duurde nog tot laat in de middag. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. De villa heeft een waarde van 1,2 miljoen gulden. Het kapitale pand is door de brand geheel verwoest. Het pand en de inboedel is verzekerd. Over de oorzaak van de brand is nog niets met zekerheid te zeggen. Oud-leden hebben een jubileum commissie gevormd, die voor bereidingen treft voor een re ceptie in de Messiaskerk aan de Zijllaan en een reünie van oud leden in het Dorpscentrum aan de Schoolstraat. De commissie heeft nu nog namen, adressen en foto's nodig van mensen die vroeger deel hebben uitge maakt van het CJV. Men kan de ze doorgeven aan Frits Gou- looze (01751-15268) of Arie Hil- geman (071-150209). WARMOND - De nieuwe blusboot voor de Nijmeegse brandweer, waarvan de bouw pas is voltooid bij Jacht werf Schottel in de Warmondse Veerpolder. zal eind mei worden overgedragen aan de brandweer. Samen met een andere, die gebouwd is in Gorinchem beschikt de brandweer in Nederland dan over twee 25 meter lange boten die ingezet zullen worden op de grote rivieren. De 'Warmondse' boot gaat naar Nijmegen, de boot die in Gorinchem gebouwd is komt bij Dordrecht terecht. De boten zijn in staat in één minuut 15.000 liter water te leveren. Ze kunnen een topsnelheid bereiken van 30 kilometer per uur. Een verdere bijzonderheid is de gasdichte afwerking van de boten, waardoor de bemanning niet blootgesteld wordt aan ontsnappende gassen. LEIDSCH DAGBLAD Geen krant ontvangen tel. 07M23143 tussen 18 00-19 30 uur (nab^zorging na 19 30 uur); zaterdag v abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 57,35 Per post 79,70 Jaarabonnement 217,90 Per post 307.30 Losse nummers 0,80 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen. Parijs. Washington, Cairo, Rome, Madrid. Stockholm en Djakarta. Commentator W F J Wirtz Redactie stad en randgemeenten W. 071-144941 tsl. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2