FNV: met spoed overleg kabinet hoorzitting energiebeleid Eerste C V D: toch weer praten met bonden Beurs Amsterdam Deel consumenten niet tevreden met notaris Winstdaling Mees en Hope Kritiek op bezuinigingsmaatregelen Wegvervoer wil van weekendiijverbod af Voorzitter De Brauw: 'Een goede dag" Beursoverzlcht DONDERDAG 15 APRIL 1982 Economie Stijging De omzet van de Nederlandse in dustrie is in het vierde kwartaal van 1981 gestegen in vergelijking met dezelfde periode in 1980. Ten aanzien van de omzet nam het indexcijfer toe van 157 in het vierde kwartaal 1980 naar 173 in het vierde kwartaal van 1981 (1975=100). Het aantal werkzame personen in de industrie daalde echter. Dit blijkt uit de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek die gisteren door het ministerie van economische za ken bekend zijn gemaakt. De groei van de omzet in de indus trie kan worden verklaard door de omzetstijging in de transport middelenindustrie. de basis metaalindustrie, de aardolie in dustrie en de chemische indus trie. Daling De omzet in de detailhandel is vol gens de voorlopige gegevens van het CBS in de maand januari van dit jaar ten opzichte van de over eenkomstige maand in 1981 afge nomen met vier procent. Hierbij is geen correctie toegepast we gens prijsveranderingen. Dit heeft het ministerie van econo mische zaken gisteren laten we ten. Het negatieve beeld met betrek king tot de omzetontwikkeling is waar te nemen in vrijwel alle sec toren van de detailhandel. De traditionale warenhuizen haal den in januari 1982 een omzet die twee procent lager lag dan in ja nuari van het vorig jaar. De post orderbedrijven moesten acht procent achteruit. De branches gespecialiseerd in voedings- en genotmiddelen moesten twee procent van hun omzet inleve- Otra De internationale groothandels groep Otra NV heeft vorig jaar een omzet behaald van 1.1067 min tegen 1.158 min in 1980. Ondanks deze omzetdaling kon toch een bescheiden positief re sultaat van 2,5 min worden be haald (1980: 6,6 min), zo heeft de directie bekendgemaakt. Voorgesteld wordt de winst aan de reserves toe te voegen. Over 1980 werd een dividend van 4 per aandeel van 100 uitgekeerd. Van Melle Van Mell NV (biscuits en suiker werken) heeft over 1981 een winst na belastingen behaald van 6,1 min tegen 2,5 min in 1980 op een met 19 pet gestegen groepsomzet. Voorgesteld wordt een divident per aandeel van 20 van 4 in contanten plus 2 in aandelen, zo heeft de directie medege deeld. Over 1980 werd 3,60 in contanten betaald. icu De winst van ICU, Informatie en Communicatie Unie, is vorig jaar toegenomen met 10 pet tot 8,5 min. Voorgesteld zal worden een onveranderd dividend uit te ke ren van 6,50 in contanten. Porceleyne Fles De Porceleyne Fles heeft 1981 af gesloten met een geconsolideerd verlies van 196.000 tegen een verlies van bijna 421.000 in 1980. Het sterk verbeterde be drijfsresultaat werd volgens het bestuur opgesoupeerd door gro te eenmalige lasten, die.verband hielden met de sluiting van de af deling bouwkeramiek. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling van 14 april 1982. Andijvie per kg 0,82, waspeen Al-per kist 18,00-21.80, All 9,40-10,30, BI 15,00- 20,00, Bil 5,60-13,50. Cl 7.90-15,20. CII 5.90-11,20. Aanvoer: 380 ton. Breekpeen BI-2,70, Cl 3.70-10,60. prei A per kg 0,61, rabarber 0.92, bosuien per •kg 0.67, peterselie (krul) 0,70-0.76, selde rij 0.28-0,37 DEN HAAG (ANP) - De dienst verlening van de notaris wordt door een kwart van de consu menten slecht tot zeer slecht ge vonden. De kritiek richt zich vooral op de houding en handel wijze van de notaris. Te gehaast, niet open en niet helemaal on partijdig Ook wordt de notaris traagheid en slordigheid verwe ten. en daarnaast heeft de kritiek betrekking op het punt dat de notaris vaak te weinig informatie zou geven. Tot deze bevindingen komt de Consumentenbond in het april nummer van de Consumenten- Geldgids na een eigen onderzoek en een enquête onder 529 'ge- bruikers' (leden van de bond) Het eigen onderzoek hield in. dat aan tien notarissen eenzelfde 'ge val' werd voorgelegd. Vervol gens werd bekeken hoe zij dit be handelden Op grond van de resultaten van on derzoek en enquête meent de Consumentenbond dat er sprake is van vier 'hoofdproblemen'; on duidelijkheid over de tarieven en onduidelijkheid over de rente vergoeding over bij de notaris gedeponeerde gelden, een opval lend slechte dienstverlening bij de boedelscheidingen en een on duidelijke en gebrekkige tucht- rechtregeling. Vooral deze tuchtrechtregeling is de Consumentenbond een doom in het oog. omdat die vry wel vol ledig over de hoofden van de consumenten heen gaat". Naar het oordeel van de bond zouden de voor het officiële tuchtrecht verantwoordelijke kamers van toezicht de mogelijkheid moeten krijgen zich uit te spreken over het toekennen van een schade vergoeding aan benadeelde clienten Dat zou de omslachtige gang naar de rechter overbodig maken. Weliswaar is er nu ook een be roep mogelijk op de interne tuchtrechtregeling van het nota riaat. maar een dergelijke 'recht spraak' is niet onafhankelijk ge noeg, vindt de Consumenten bond. AMSTERDAM (ANP) - Bank Mees en Hope heeft vorig jaar een netto winst behaald van J 30.6 miljoen wat 7.7 procent minder is dan in 1980 De totale baten stegen van 242 tot 275 miboen en de kosten namen toe van 174 tot 199 miljoen De winst van voorzieningen en belastin gen bedroeg 76 miljoen 68 miljoen) Gezien de toenemende kredie trisico's acht de hoofddirectie het onontkoombaar opnieuw een aan zienlijk hogere toevoeging te doen aan de voorziening voor algemene risico's (var) De toevoeging bedraagt 40 mihoen tegen ƒ27 miljoen vong jaar, zo blykt uit het jaarverslag AMSTERDAM (ANP) - Voorzitter W. Kok van de Federatie Nederlandse Vakbeweging heeft premier Van Agt gisteren in een telegram gevraagd om spoedoverleg - nog voor het weekeinde - met een delegatie van het kabinet onder leiding van de minister president. Aanleiding is de brief over de financiële problematiek 1982 en 1983 die Van Agt dinsdag aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. Kok zei gisteren op een persconfe rentie in Amsterdam dat deze brief bij de FNV grote verontrus ting heeft veroorzaakt en ernsti ge kritiek heeft uigelokt. In het telegram aan Van Agt stelt Kok dat de voorgenomen be leidsaanpassingen onvoldoende zijn onderbouwd en uitgewerkt. Daarnaast roepen zij volgens hem veel onbeantwoorde vragen op ten aanzien van de effecten die ervan uitgaan op onder meer de koopkracht, de lastenverde ling en de werkgelegenheid. De FNV meent, aldus Kok. dat de vakbeweging er recht op heeft hierover niet alleen de benodig de informatie te ontvangen, maar ook voor de parlementaire be handeling haar oordeel aan het kabinet kenbaar te maken. Aan Tweede-Kamervoorzitter Dol man heeft Kok getelegrafeerd dat de FNV de voorgenomen be leidsaanpassingen dermate in grijpend vindt dat zij de leden van de Tweede Kamer dringend vraagt de ingediende voorstellen niet te behandelen voordat er DEN HAAG (GPD) - Het wegver voer en de verladers willen af van het rijverbod voor zware vrachtauto's dat in West-Duits- land tijdens de zomerweekein den geldt. De gezamenlijke orga nisaties van werkgevers in het wegvervoer en hun klanten, de verladers, hebben staatssecreta ris Van der Doef van verkeer ver zocht zijn Westduitse collega er van te weerhouden ook voor ko mend zomerseizoen weer een rij verbod voor het zware wegver voer in te stellen. De Bondsrepubliek reserveert de grote doorgaande wegen naar en van vakantiebestemmingen tij dens de zomerweekeinden in hoofdzaak voor personenauto's. Met name de export van dagver se produkten vanuit ons land Bouwbedrijf ontslaat 120 mensen RIJSSEN (GPD) Bouwbe drijf Nijhuis in Rijssen gaat ongeveer 120 van de 1200 per soneelsleden ontslaan. Vol gens de directie is die maatre gel geheel te wijten aan de plotselinge vermindering in de sociale woningbouw in het oosten van het land. Of er ook ontslagen zullen val len bij het dochterbedrijf Nij huis Toeleveringsindustrie, dat voor de helft afhankelijk is van de bouwactiviteiten van Nijhuis, is nog niet be kend. Het ontslag zal de komende maanden zijn beslag krijgen, afhankelijk van de voortgang van de bestaande projecten. Vandaag is het personeel in gelicht over de plannen. komt daardoor steeds meer in de knel. Het weekend-rijverbod werd in 1969 ingesteld. De organisaties van werkgevers in het wegvervoer en de verladers, COG en EVO, wijzen er in hun brief op dat de vakantiespreiding van de laatste jaren ook geleid heeft tot spreiding in het perso nenvervoer over de weg. Zij me nen dat het weekend-rijverbod voor het zware vervoer naar West-Duitsland nu op z'n minst kan worden versoepeld, bijvoor beeld door het terug»- ?ngen van de duur en het aa... 1 wegen waarvoor zo'n verbod geldt. reëel overleg over is geweest tus sen vakbeweging en kabinet. Hij vraagt Dolman "vanuit het parle ment te bevorderen, dat de vak beweging een reele inbreng bij de discussie over de financiële en sociaal-economische proble men kan leveren". Up de persconferentie noemde Kok de aangekondigde maatre gelen enerzijds ingrijpend en an derzijds onduidelijk en vaag. ter wijl hij de manier waarop deze beleidsvoornemens zijn gepre senteerd betitelde als onzorgvul dig en onverantwoord. Kok zei dat de 300 miljoen guide*-, extra die wordt vrijgemaakt oor werkgelegenheid, volledig ver bleekt tegen de achtergrond van de drastische en ongenuanceer de bezuinigingsvoorstellen van 3,5 miljard in 1982 en 8.5 miljard in 1983. De brief komt volgens hem louter neer op een bezuini gingsoperatie van ongekende omvang die geen enkel geloof waardig perspectief biedt op een intensivering van het werkgele genheidsbeleid. Onbegrijpelijk noemde hij het dat de brief niet rept over de gevol gen van de voorgestelde maatre gelen. "Het kabinet heeft kenne lijk geen enkel idee van de effec ten op de werkgelegenheid, de inkomensontwikkeling en inko mensverhoudingen en op de par ticuliere bestedingen". Dit be leidspakket zal volgens de FNV onvermijdelijk de werkgelegen heid. de bestedingen en de pro- duktie negatief beïnvloeden. Akkoord over kwaliteit melkpoeder DEN HAAG (ANP) De minister raad is akkoord gegaan met een ontwerp-landbouwkwaliteits be sluit poedervormige melkpro- dukten, zo heeft het ministerie van landbouw en visserij giste ren meegedeeld. In het ontwerp-besluit staan globa le kwaliteitseisen waaraan melk poeder, weipoeder en andere poedervormige melkprodukten moeten voldoen. Het biedt ook de mogelijkheid, in de toekomst nader geformuleerde kwaliteits eisen aan deze produkten te stel len. Keuring en toezicht zullen in han den komen van de stichting cen traal orgaan zuivelcontrole te Leusden, waarin de controlesta tions voor de verschillende (groepen van) zuivelprodukten zullen opgaan. WOERDEN (ANP) De directie van het warenhuisconcern Vroom en Dreesmann heeft de dienstenbonden van FNV en CNV gisteren uitgenodigd om de vastgelopen cao-onderhandelin gen te hervatten. Dinsdag liep een ultimatum van de bonden aan V en D af. en gisteren heb ben de bonden over de actiemo- gelijkheden bij het concern ge praat. Het nieuwe cao-overleg zal morgen of maandag plaatsvin den. De dienstenbonden van FNV en CNV gaan voorlopig alleen "zachte acties" by het waren huisconcern V en D voeren om hun cao-eisen kracht bij te zet ten. Stiptheidsacties in de win kels. die het publiek op de hoog te moeten brengen van het onge noegen onder het personeel, moeten V en D onder druk zetten om cao-eisen van de bonden in te willigen. Dit heeft een landelijke kadervergadenng van de dien stenbonden van FNV en CNV gisteren in Woerden besloten Idee achter deze acticvorm is dat werken volgens het boekje zoals de bonden willen gaan doen de vaak heersende onderbezetting van personeel in de winkels aan het licht zal brengen. Door mid del van stickers cn advertenties zullen de stiptheidsacties wor den ondersteund Mocht het cao- overleg met de V en D directie niet tot resultaat leiden dan kun nen in een later stadium alsnog eventueel hardere acticvormen. zoals stakingen (vooral bij de ma gazijnen en transportafdelingen van V en D) van stal worden ge haald De belangrijkste eisen van de dienstenbonden zyn: het on gedaan maken van door Ven D voorgestelde verslechteringen van het cao pakket, doorbetaling van het ziektegeld, handhaving van de prijscompensatie en het stopzetten van de afkalving van de werkgelegenheid bij het wa renhuisconcern. ZWOLLE (GPD) - In het provinciehuis van Zwolle is vanmorgen een publiek be gin gemaakt met (de informatieve fase van) de Brede Maatschappelijke Discus sie (BMD) over het energiebeleid. Dat Overijssel de landelijke primeur heeft, is mede een gevolg van de ontwikkelingen op nucleair terrein in het aangrenzende Westduitse gebied, waardoor het gewest Twente er bij voortduring op heeft gewe zen dat de BMD snel diende te beginnen en dan bij voorkeur in Twente. Voorzitter De Brauw van de stuurgroep Maatschappelijke Discussie Energiebe leid heeft „een goede dag achter de rug" „Onze hoop kan alleen maar zijn dat de andere veertien bijeenkomsten even sfeervol en rustig verlopen". Zo sloot jhr. mr. M. L. de Brauw gistermiddag in Zwolle de eerste van de serie informatie ve hoorzittingen af. Nog vóór de zomer zal de rest in de andere provinciale hoofdsteden worden afge werkt. Den Haag krijgt enkele bijeen komsten meer. inclusief tot slot een hoor zitting voor alle scholen die hebben ge reageerd. „Want dat waren er nogal wat", aldus De Brauw. Het resultaat van deze bijeenkomsten zal worden vastgelegd in een tussenrappor tage die in het najaar zal verschijnen. Vol gend jaar volgt dan in feite de eigenlijke discussie die in oktober 1983 zal worden afgerond met een eindrapport voor rege ring en Staten-Generaal. De nu op gang gebrachte reeks hoorzittin gen is alleen bedoeld „om te informeren en niet om in discussie te gaan", zo seinde De Brauw de weinige toehoorders in Zwolle aan het begin van de bijna acht uur durende bijeenkomst nadrukkelijk in. Dat informeren lukte voor zover de acht geïnviteerde instanties hun al eerder ingezonden standpunten nader tegen over de stuurgroep mocht toelichten Maar de afsluitende algemene ronde ont aardde al heel gauw in een discussie die eerder de kwalificatie Eng dan Breed ver diende. Want het waren vooral de geheide tegenstanders van kernenergie die zich daarbij roerden en in Zwolle troffen ze daarvoor bovendien een geschikte zonde bok, namelijk de directie van de ultra- centnfugefabriek (UCN) in Almelo Het bedrijf waar de brandstof voor kerncen trales wordt gemaakt. Alïaire-Kahn De UCN-deputatie was toch al met een ze kere tegenzin naar Zwolle gekomen om dat men in feite van oordeel is dat het be drijf geen onderdeel moet uitmaken van de BMD Men beroept zich daarby op een door de Tweede Kamer verworpen motie waann dit juist wel zal worden vastge legd. Maar stuurgroep voorzitter De Brauw is van oordeel dat „wat of wie ter sprake komt ook terstond onderdeel is van de BMD Als enige van de acht genodigden was de UCN-directie ook vooraf door de stuur groep met een aantal echt pikante vragen opgezadeld zoals over het gevaar van kernwapengevoelige technologie en de relatie tot de affaire-Kahn. de Pakistaan die jaren geleden in Almelo de gegevens verzamelde voor de eerste islamitische kernbom Ook werden de leveranties aan Brazilië ter sprake gebracht UCN-directeur mr H van Hasselt („Myn handen zyn gebonden") kon over de Kahn zaak, gezien het nog gaande zynde gerechtelyk onderzoek niets zeggen 134.50 134,50 Leveraged XXXi,s TokyoPH Vlklnf 147.50 147,50 201.20 201.00 102.00 118.00 05 0O DONDERDAG 15 APRIL 1982 ACTIEVE AANDELEN 84.5o 30.30 289.00 55.40 54.60 82Ï10 8L50 17.20 17.20 109.00 107.70 90,50 90.50 110.00 109.80 129,00 125.00 120.50 120.50 29.0 2.70 -H.ll 25,00 24.80 24.20 24,10 210.90 210,50 BINNENLANDSE AANDELEN 201.00 201.00 84^00 84.'50 Dorp ti Erik» Gcrt>f»b Goud»m 57.50c 172.50 54.00 265,00 132 50 171.00 265.00 "So N «.20, BELEGGINGS INSTITUTEN Al( londvBb 107 20 107.50 21.00 18.90 22.00 GOUD EN ZILVER Goud fijnmcta*! 31490. alver TunmeUel 62 BUITENLANDS GELD 104.10 104.50 AMSTERDAM - Het Damrak lag er donderdag stil by Als er al sprake was van wat grotere kocrsverschuivingen dan wer den deze vaak veroorzaakt door de dunne markt KLM verloor in de ochtenduren byna 3 op 106.80 Akzo, Unile ver. Hoogovens en Philips waren fractioneel lager, maar Konink lyke Olie noteerde tien cent ho ger op 90,60. De grote banken waren goed pryshoudend ge stemd. In de verzekeringssector verloor Ennia 1.50 op 115 VNU zette de daling van woens dag voort en rond het middaguur was er al 2.30 van dc koers af op I 56,20 Ook collega Elsevier NDU ging snel een rijksdaalder omlaag naar 147,50 Ahold was 1.30 beter op 84.50. ma.ir Pak hoed verloor 1.10 op 41,30 De staatsfondsenmarkt gaf een af brokkelende tendens te zien.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21