"Onze organisatie licht niemand op" Gemeente in zorgen om monumentale boerderij Opleiding afstemmen op het bedrijfsleven Modellenlokaal lts Katwijk in gebruik 'Deze film is een grove belediging' s,™» Knallende ruzie tussen arbeidsbureau en Werknemersbond: NIEUW-VENNEP - "De directeur van het Gewestelijk Arbeidsbu reau heeft onze stichting vergele ken met een malafide oplichters organisatie. Dat neem ik niet. Als dat niet wordt ingetrokken, scha kel ik een advocaat in om de heer Van Hensbergen zijn oprechte excuses af te dwingen". Nog geen twee maanden bestaat de stichting van J. Holtkamp uit Nieuw-Vennep of de eerste knal lende ruzie is al achter de rug. 'Stichting Consumentenorgani satie De Werknemersbond' is de volledige naam van de organisa tie, die zich ten doel stelt mensen te helpen bij een baan en bij het zoeken of juist kwijtraken van een woning. De onenigheid onstond toen Holt kamp vorige week woensdag het GAB in Hoofddorp bezocht om toestemming te vragen voor het maken van TV-opnames voor het NOS-programma 'Sprekers- hoek'. Holtkamp was door de makers van dit programma uit genodigd een bijdrage te maken vanwege de door zijn 'Werkne mersbond' verkondigde ideeën over werkloosheidsbestrijding. 'Ik heb nog geen minuut met di recteur Hensbergen van het GAB gesproken", zegt Holt kamp. "Ik werd heel kwaad toen hij in dat gesprek mijn organisa tie vergeleek met zo'n instelling die zegt tegen betaling te willen bemiddelen bij het verschaffen van thuiswerk. Hij zei dat omdat op onze stencils een gironummer wordt vermeld. Maar elke fat soenlijke Stichting heeft toch het recht een bijdrage in de onkos ten te vragen?" Holtkamp vermoedt dat de stencils over zijn bond, die hij voor de in gang van het GAB heeft uitge deeld, daar wat mee te maken hebben. "Eens te meer is geble ken dat je tegen een hecht esta blishment vecht", voegt hij toe. "Maar ik laat het er niet bij zit ten". Getergd Directeur H. van Hensbergen van het GAB heeft een heel andere lezing van het voorval. "Ons ge sprek heeft misschien 42 of 43 se conden geduurd. Daarin heb ik die man naar het doel van zijn or ganisatie gevraagd", zegt hij. "Hij wilde hier folders wegleg gen. Wij zijn mede verantwoor delijk voor de informatie die hier wordt verstrekt en daarom wilde ik weten wat die Werknemers bond precies inhoudt". Van Hensbergen ontkent dat hij de Werknemersbond malafide zou hebben genoemd. "Het vragen van een bijdrage in de onkosten zie ik echt niet als iets om te wan trouwen. Een vakbond doet dat per slot ook. Wel wilde ik voor zichtig zijn, want er wordt veel gerommeld op de arbeids markt". "Ons gesprek duurde misschien 42 of 43 seconden. Daarna stond Holtkamp zeer getergd op. Ik heb hem echt niet beschuldigd. Als ik verdenkingen koesterde had ik er echt wel een instelling met opsporingsbevoegdheid bij gehaald", aldus de directeur van het GAB. Voor tv-opnames in zijn arbeidsbu reau zegt hij niet veel te voelen. "Ik heb dat afgewezen omdat mensen die hier werk komen zoeken, recht op privacy hebben. Veel mensen stellen er helemaal geen prijs op wijd en zijd als werkzoekende bekend te wor den". Als Holtkamp wil filmen moet hij zich maar tot de centrale dienst externe betrekkingen wenden, zegt Hensbergen, die niet staat te trappelen om een filmploeg binnen te laten. Informatiemacht Dat Holtkamp juist met de direc teur van een Arbeidsbureau moeilijkheden heeft gekregen is geen toeval. Zijn Werknemers bond wil ten dele op hetzelfde gebied opereren als de arbeids bureaus. Holtkamp verwacht al leen sneller te kunnen werken. Hij wil niet alleen huidige vaca tures inventariseren, maar ook de banen die in de nabije toe komst vrijkomen. Die informatie kan dan aan de leden die daar voor jaarlijs 35 gulden moeten betalen, worden verstrekt. "We denken hiermee in de toe komst veel te kunnen bijdragen aan bezuinigingen in de uitke ringssfeer. We bekorten zo de zoekperiode, en daarmee de uit- keringstijcl", licht Holtkamp toe. Die bijdetijdse informatie hoopt hij bij de Kamers van Koophan del te kunnen halen. Arbeidsbureaus werken volgens hem te traag om goed informatie over banen te kunnen verstrek ken. Hun taak ziet hij naast de ww-controle en de ontslagproce dures vooral liggen in het bemid delen voor moeilijke gevallen. Ook het helpen bij een verant woorde invulling van de vrije tijd rekent Holtkamp tot de mogelij ke taken voor arbeidsbureaus. Naast werkgelegenheid is huisves ting een belangrijke peiler voor de Werknemersbond. Holtkamp zegt te willen bemiddelen bij het doorgeven van informatie over koop- en huurhuizen en over wo- ningruil. "Informatie is macht", zegt hij. "Juist de gewone men sen worden overrompeld door de beslissingen van mensen aan de top, die de beschikking hebben over snelle informatiesystemen". Holtkamp wil die informatiemacht verdelen. Een grote zaal vol com puters voor de gewone man en vrouw, dat is zijn wensdroom. Daarin kan alle informatie over banen en woningen worden op geslagen. Leden van de Werkne mersbond kunnen dan met een eenvoudig telefoontje te weten komen of de baan of het huis dat zij zoeken te vinden is. Ook ande re informatie die van belang is voor de leden kan daar worden opgeslagen. De eerste bemiddelingen bij het vinden van een huis heeft de Werknemersbond inmiddels ver richt. De vacaturebank moet bin nen enkele weken gaan lopen. Nu gebeurt alles nog met de hand, maar Holtkamp verwacht, dat zijn organisatie binnen een jaar een eerste computer kan aanschaffen. Zijn streven naar een informatie even wicht heeft hem, zegt hij, J. Holtkamp"Eens te meer is gebleken dat je tegen een hecht establishment vecht' niet geliefd gemaakt bij de hoge instanties. "Ik word waarschijn lijk geschaduwd door de BVD, want wat ik wil kan voor veel in stanties gevaarlijk zijn. Nu nog niet, het is nog klein. Maar als het gaat lopen, zullen veel mensen erg blij zijn dat ze op een vrijblij vende manier aan een baan kun nen worden geholpen". Arbeidsplan GAB-directeur Van Hensbergen waagt zich niet aan een commen taar op de plannen van Holt kamp. "Ik ben gewoon maar een beleidsuitvoerder", zegt hij. "Het ligt niet op mijn weg om op die plannen te reaeeren" Wel benadrukt hu dat bij de wet is geregeld dat alleen arbeidsbu reaus aan arbeidsbemiddeling mogen doen. Organisaties die dat ook willen zullen daarvoor van de overheid een aparte toe stemming voor moeten knjgen. Dat het bemiddelen bu moeiluke gevallen een taak voor het ar beidsbureau is, geeft Van Hens bergen volmondig toe h it niks nieuws", reageert hij "In het arbeidsplan van minister Den Uyl is nadrukkelijk opgeno men dat Arbeidsbureaus zich met name moeten richten op jon geren, gehandicapten, vrouwen, minderheden en ouderen". Rijnstroom wil gaan inkrimpen ALPHEN AAN DEN RIJN - De Stichting Rijnstroom Beheer heeft het Alphense makelaars kantoor Deerenberg en Van Leeuwen opdracht gegeven om te onderzoeken of "Rijnhove", het op Rijnstroom gevestigde in ternaat voor jongens en meisjes, met minder ruimte toe kan. De instandhouding van het grote park kost de stichting te veel geld. Aldus de penningmeester van de Stichting Rijnstroom Beheer, de Alphenaar D. Alink. Van ver koop van delen van het terrein is volgens Alink echter absoluut geen sprake. "We willen onder zocht hebben of we het terrein wel helemaal nodig hebben. Wel licht kunnen we in een nieuwe formatie een breder pakket van dienstverlening aanbieden", rea geert de penningmeester "Ik denk daarbij bijvoorbeeld aan een opvanggelegenheid voor buitenlandse kinderen" Op het terrein van Rijnstroom hui zen, behalve de internaten voor jongens (Marnixhove) en meisjes (Rijnstroom) - welke beide in stellingen sedert dit jaar zijn ge fuseerd en de naam "Rijnhove" dragen - het kinderdagverblijf Katrijn, de specl-o-theek De Rode Draad, de Stichting Gouwe College, de sociëteit Het Blikkie en het vormingscentrum De Til. Staatssecretaris Deetman (links) neemt lachend een oude pomp in ontvangst. ALPHEN AAN DEN RIJN - Tesamen met de boerderijen aan de Hoorn 420 en 428 vormt de monumentale boerderij aan de Hoorn 418 een "unieke bewoningsvorm tussen Rijn en dijk". Al dus de directeur restauratiezaken van de Rijks dienst voor de Monumentenzorg in Zeist. Monu mentenzorg vindt het jammer dat door versnip pering en toenemende bedrijfsactiviteiten het fraaie landschappelijke effect van de prachtige boerderijen verloren gaat. Eén van die bedrijfsactiviteiten aan de Hoorn wordt ondernomen door het Hazerswoudse gara gebedrijf Rhijnenburg bv. Destijds was aan de Hoorn de maalderij "De Hoop" gevestigd, die de boerderij op nummer 418 gebruikte als huisves ting voor personeelsleden. Naast de boerderij kreeg het bedrijf van de gemeente Alphen toe stemming om een loods te bouwen, waarin vee voeder werd opgeslagen. "De Hoop" verkocht in januari 1981 de boerderij aan een particulier voor bewoning en de loods aan het garagebedrijf Rhij nenburg. die de ruimte gebruikt voor het spuiten van auto's. Illegaal, want volgens het bestem mingsplan mag de loods wel voor opslag worden gebruikt maar niet als autospuiterij. De aanwezigheid van de loods schaadt het a van de monumentale boerderij, maar kan de ge meente iets aan de zaak doen? De dienst openba re werken van de gemeente wijst erop, dat langs de "hooghe zijde" van de Oude Rijn vele bedrij ven zijn gevestigd en dat een duidelijke begren zing van het industrieterrein Rijnhaven, gezien vanaf de gemeentegrens met Hazerswoude, ont breekt. Op verzoek van de gemeente heeft het garagebe drijf alsnog aanpassing van het bestemmings plan aangevraagd en de gemeente staat nu voor de keus dit wel of niet te doen. Aan de ene kant wil men de boerderij, die op de monumentenlijst staat, zo goed mogelijk in het landschap tot ui ting laten komen. Om echter nu nog door middel van politiedwang het garagebedrijf te weren, lijkt uit politiek-bestuurlijke overwegingen, maar ook uit juridisch oogpunt onhaalbaar Wat wel zou kunnen is de boerderij van de loods afschermen. In overleg met Rhijnenburg en mo numentenzorg zou een beplantings- en inrich tingsplan kunnen worden opgesteld. Het bedrijf heeft al laten weten niet ongenegen te zijn deze voorziening te treffen. KATWIJK - Bij de beroepsoplei ding moet rekening worden ge houden met de ontwikkelingen in het bedrijfsleven. De scholen moeten daarom het onderwijs af stemmen op zowel het individu als de maatschappij Dat vindt staatssecretaris Deetman van on derwijs. De onderminister gelooft in het nut van een zogenaamde mid denschool om daarmee te voor komen dat leerlingen vroegtijdig worden "voorgesorteerd", het onderwijs en de vorming kunnen worden verbreed en dat kan wor den ingespeeld op die maat schappelijke veranderingen. Deetman gaf blijk van zijn visie tij dens de officiële ingebruikstel ling van een lokaal installatie techniek op de christelijke tech nische school 'Katwijk'. De staatssecretaris was uitgenodigd de openingshandeling te verrich ten. In zijn rede haalde Deetman nog eens aan dat in 1861 de eerste ambachtsschool werd opgericht De eerste opleidingen beperkten zich. aldus de staatssecretaris, tot het aanleren van een zekere vakbekwaamheid. Na de tweede wereldoorlog kwam een kente ring in zicht. In 1973 werd uitein delijk het aantal afdelingen in het lager technisch onderwijs te ruggebracht van meer dan twin tig tot zeven. Installatie-techniek is daar nu een van In 1977 werd een begin gemaakt met de uitvoering van het pnj« I installatie techniek. Drie jaar ge leden werd een vastomlijnd plan overhandigd aan de toenmalige minister van onderwijs. Was het oude leerplan voornamelijk ge baseerd op het bewerken van li per. lood en zink. de nieuwe cur sus speelt in op huidige technie ken (koel- en verwarmingssyste men) en gaat uit van "het met el kaar samenwerken". Kosten De vernieuwde opzet, waarbij het lokaal een essentieel onderdeel vormt, wordt op vier scholen in ons land "uitgeprobeerdEerst nadat het project grondig is ge- toest wordt er van hoger hand een beslissing genomen over het invoeren van deze vorm van technisch onderwijs op de ande re 80 scholen in Nederland die een afdeling installatie-techniek kennen. De kosten van de herindeling van de lokalen zyn berekend op 7 miljoen gulden ten behoeve van bouwkundige voorzieningen en nog eens 7 miljoen voor de aan schaffing van inventaris Deetman wees er in zun rede op dat gezien de "benauwde finan ciële situatie van ons land" in de toekomst een zeer voorzichtig beleid moet worden gevoerd voor wat betreft het inrichten van proeflokalen. "Immers", al dus de staatssecretaris, "het in richten van proeflokalen is pas dan zinvol, wanneer er in princi pe op kan worden gerekend dat ook gelden beschikbnaar zijn om andere scholen van de beoogde inventaris te voorzien". De onderminister, een van de vele genodigde onder wie ook burge meester Bos van Katwuk. ont ving uit handen van schooldirec teur Van 't Veld een oud pomp. "Het water komt er niet meer uit. Maar het geluid van de pomp is nog hetzelfde", lachte de direc teur bij de overhandiging Projectleider P Meijers stelde in zijn betoog dat het beroep nog al tijd een van de belangrijkste pij lers uit onze samenleving is. Voorkomen moet worden, sprak Meyers, dat aan de waarde daar van wordt getornd. Binnen het LISSE Het GPV SGP-raadslid W Aangecnbrug heeft gisteravond in de gemeenteraad van Lisse de film Jesus Chnst Superstar een grove belediging en ontheiliging genoemd. Aangeenbrug wilde dat voor vertoning in het film huis geen toestemming wordt gigeven Burgemeester Gernts was het niet onderwijs moet tydig worden in gespeeld op maatschappcluke veranderingen en zeker, aldus nog steeds Meyers, binnen het lager beroepsonderwijs waar vol gens hem "de meest ingrypende veranderingen" voor de deur staan. Thema's Hot gisteren in gebruik genomen lokaal gaaf uit van vier thema's: beschutting, behaaglijkheid, hy giëne en verzorging Die vier the ma's zijn nader uitgewerkt in vier hoeken van het lokaal. De leerlingen krygen daarmee de mogelykheid praktyk-gericht aan de slag te gaan. Zo mogclyk kan in de lokalen worden inge speeld op voor de regio belang wekkende aspecten, zoals voor Katwyk koeltechnieken (met het oog op de visserij) en verwar mingssystemen (met het oog op de glastuinbouw). Naast een be zichting van het nieu we leslokaal werd gisteren een presentatie gegeven door de drinkwaterleiding Rotterdam met als titel "Dorst van Rijn mond". De Gasunie en de Ver eniging van Gasexploitanten in Nederland belichtten het "Ver antwoord energiebeheer". Te vens werd een uiteenzetting ge geven over de bouw van het energie-zuinigste pand van Kat wyk de nieuwe bibliotheek in Katwyk aan den Ryn met hem eens. Hy respecteerde de mening van het raadslid, maar vestigde tegclykertyd zyn aan dacht op de vryhcid van me ningsuiting: 'Deze vrijheid kan kwetsend zyn voor anderen Maar daarom mogen wc naar nog niet op de tocht zetten. Trou wens u hoeft te film toch niet te gaan zien". W ij kbewoner s beslissen mee over beelden ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeente heeft zich destijds bij de komst van de beeldenroute verplicht per jaar twee beelden aan te kopen. Deze beeldhouw werken krijgen dan ergens in de stad een definitieve plaats. In ok tober 'zal de beeldenroute onge veer een jaar in het centrum van Alphen staan opgesteld. B en W willen de wijk; waar een beeldje wordt geplaatst, nauw betrekken bij de keuze. Als eerste komt het "groene dorp" (Norenwerk. Klei- werf, etc.) aan bod. Het bewo nerscomité zal worden ingescha keld om de inspraak onder de wijkbewoners mede te helpen organiseren. Over de eventuele aankoop van het beeld "Aarde en water" van Nic Jonk wordt eem ambtelijk ad vies voorbereid. B en W hebben nog geen standpunt over deze "kunstaankoop van de eeuw".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19