Woon-Expo-Oegstgeest EmrnH pieportage „Beatrix wordt smash-hit C II 0 t/m zaterdag 17 april Amerikaans Congres wacht in spanning af 99 nv Bouwfonds DONDERDAG 15 APRIL 1982 Varia Koningin Beatrix en prins Claus vertrekken deze week naar de Verenigde Staten om de viering van 200 jaar diplomatieke- en handelsbetrekkingen tussen Nederland en de VS luister bij te zetten. Het koninklijk bezoek begint 19 april in Washington en duurt in eerste instantie tot de 24ste. Van 16 juni tot 29 juni vindt het tweede deel van het bezoek plaats. Hoewel hiervoor opnieuw een uitzondering op de regel gemaakt moet worden, zal de- vorstin evenals haar moeder Juliana en baar grootmoeder Wilhelmina de Amerikaanse volksvertegen woordiging, het Congres, op woensdag 21 april toespreken. De nagalm van de wel als „pacifistisch"gekenschetste redevoe ring van haar moeder klinkt nog altijd na in Nederland en in kringen rond de huidige koningin verluidt dat ook haar rede voor het Congres „substantiële elementen" zal bevatten. Over de redenen waarom opnieuw een uitzondering is gemaakt voor de Nederlandse vorstin en ook over de relatie tussen Neder land en de Verenigde Staten, had onze correspondent Henk Kolb een vraaggesprek met de „speaker" van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, de democraat Thomas P. O'Neill en met de man die zegt de toespraak van de koningin te hebben georgani seerd, Guy VanderJagt. Door Henk Kolb Somber voorproefje rond de viering van 200 jaar betrekkin gen tussen Nederland en de Verenigde Staten: de replica van het Witte Huis (hier nog in tact) die vorige week door leden van Onkruit in Madurodam werd toegetakeld. Wapengekletter!... Goh, dat woord ben ik in geen jaren meer tegen gekomen in de kranten. Ze heb ben het. ter ere van de Falkland Eilanden, weer onder uit de speelgoedkist opgediept, uit zijn winterslaap wakker gepord, op gepoetst en weer als nieuw in de vitrine gezet. Het is een mooi ou derwets woord, dat meer bij de Slag van Nieuwpoort past (toen hoorde je de wapens nog echt kletteren, als een houwdegen een degenhouw zag afstuiten op helm en harnas), dan bij een geruis loos „opstomende armada van veertig oorlogsbodems", die meer affiniteit met het woord „water gespetter" lijkt te hebben. „Opsto- men", „armada", „oorlogsbo dems" vooral... het zijn allemaal begrippen die uit het verleden stammen, en daarom zo haarfijn aangeven waar het in het conjlict om de Falkland Eilanden om gaat: om een .frische. frohliche Krieg" (de uitdrukking is voor het eerst gebezigd door ene H. Leo in 1859, leerde ik van S. Montag in de NRC). Al die Engelsen die de oorlogsbo dems enthousiast uitwuifden, al die Argentijnen die hun leiders toejuichten! In „Waarom hebben we op elkaar geschoten?", een sa menspraak tussen Heinrich Boell en Lew Kopelew, die beiden (de een als Duitser, de ander als Rus) aan het front streden, zegt Hein rich Boell: „Die triomfantelijke overwinning op Frankrijk, op de „erfvijand", had tot gevolg, dat veel vrienden, kennissen, ook goede vrienden, plotseling een merkwaardig na tionalisme bij zichzelf ontdekten. Ja, dat was een verpletterende ervaring. Goede vrienden van mij - oeroude vrienden, die in al le politieke dingen hetzelfde dachten als ik - die kregen plotse ling zoiets over zich van: ,Aha, nou hebben we ze eindelijk!". De bemiddelende rol die Amerika speelt, is eigenlijk een heel eige naardige. Amerika en Engeland zitten, net als Nederland en nog een paar landen, in de NAVO die is opgericht om elkaar militaire bijstand te verlenen als een van die landen van buitenaf wordt aangevallen, en nu wordt Brits territorium niet alleen aangeval len maar ook veroverd, bezet en tot Argentijns grondgebied ver klaard, en wat doet Amerika? Snelt ze haar bondgenoot gewa penderhand te hulp? Nee, ze gaat bemiddelen, via de pendeldiplo matie! Op die manier kan ik het ook. Gaat Amerika straks ook be middelen als de Russen eerst West-Duitsland en daarna Ne derland binnenvallen? Hoho, roept Haig, dat is heel wat anders! Engeland schieten we natuurlijk onmiddellijk te hulp, en Nederland ook, alleen die klei ne verre eilandjes, daar doen we niet aan! Jaja. En de Kilima Ha- waians dan, vallen die er ook buiten? En het eiland Man? Waar zijn die kalklijnen eigenlijk ge trokken? Valt Texel er nog bin nen, of net erbuiten? Of maakt het verschil door wie de NAVO- landen worden aangevallen? Als het communisten zijn slaan we meteen met z'n allen terug, als het fascisten zijn gaan we pendelen? Draaf ik nu door? Het Britse van de Falkland Eilanden was een uitvloeisel van Groot-B rittan- nië's koloniale verleden, en dat zouden we afschaffen, dus... Maar heel Zuid-Amerika is op de een of andere manier een uit vloeisel van het koloniale verle den. Hoe dacht u dat het kwam dat ze in Argentinië Spaans spreken, en in Brazilië Portu gees? Ja maar, zo'n eilanden groepje een halve wereld verder op, dat is toch wel erg ouderwets, vind je niet? Och, het heeft ook wel iets aardigs. Te meer als de plaatselijke bevolkig zich er wel bij voelt, en haar democratie lie ver niet inruilt voor een dicta tuur. Het is, als je het even kleinschalig vergelijkt, juist heel modern om als Nederlander een tweede huis je in Spanje of Zuid-Fr ankrijk te hebben, dus waarom zou dat grootschaliger ook niet mogen? Waar trek je de grens, als je er van uitgaat dat iets (een lapje grond) alleen maar mag toeko men aan de naaste, liefst grotere buur? Dus de Sowjet-Unie mag wel het aangrenzende Estland in pikken, maar Groot-Brittannië mag niet de Falkland Eilanden houden. Maar dan mag Argenti nië straks natuurlijk ook het klei ne Uruguay annexeren, en Ne derland mag Borkum inpikken, want iedereen die kan kaartle zen kan zien dat dat eigenlijk nog tot onze Waddeneilanden be hoort. Waar vindt u, zouden wij het more le recht hebben Texel met zijn 12.000 inwoners te annexeren, als dat eiland indertijd in een goed geefse bui door koningin Wilhel mina aan Paul Kruger was ge schonken en sindsdien Zuidafri kaans grondgebied was geweest? De Tesselaars zelf willen liever Zuidafrikaan blijven, want ze zijn als de dood dat het eiland overspoeld wordt met Surina- mers en Turkse gastarbeiders als het door Nederland wordt ver overd. Wat doen we? Juichen we Van Agt toe, als hij, om de aan dacht van de binnenlandse moei lijkheden af te leiden, onze oor logsbodems naar Texel stuurt om het eiland op de Zuidafrikaners Schrijft u mij (Nico Scheepmaker, Keemgouw 3, 1151 BB Broek in Waterland) wat in die situatie „onze houding in de tijd" zou moeten zijn. WASHINGTON - Hij is niet zo machtig als de president, maar in de Amerikaanse politiek van vandaag scheelt het niet zoveel: Thomas P. O'Neill, 'speaker' van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den, waar de Democra ten nog de meerder heid hebben. Een 71-ja- rige uit Boston, die zijn Ierse erfenis meedraagt als een vlag. Wat de De mocraten betreft, is hij zo ongeveer het laatste bastion geweest in de bijna anderhalf jaar van Reagans president schap. Niet zonder tegenzin vervult hij zijn representatieve plichten. De oude vakbondsman rom melt liever in de straten en stegen van de Amerikaanse politiek en vertoont een weergaloze lichtvoetigheid in het uitdijend niemandsland tussen Witte Huis en vakbe weging, tussen president en volk. Zijn wit-grijze haar hing hem wat slordig voor ogen toen hij met kleine stapjes zijn bureel betrad. Geen jasje aan, een slip overhemd uit de grijze broek - grommend de mededeling dat hij zich eerst even wil scheren. Als hij na verloop van tijd, keu rig gevat in een dan gecom pleteerd kostuum en wolken after shave, uit de belenden de badkamer tevoorschijn komt, zet hij zich pontificaal achter het bureau van voor malig president Grover Cle veland (waaraan voor twee mensen ruim plaats is) in de gevechtshouding. De honk ballen met handtekeningen van de Boston Red Sox, het petje van de basketballende Boston Celtics, een schilderij van een stuk Ierland, een te kening van zijn vrouw en een hoekkastje met vele tiental len ezels achter glas staan om hem heen. De ezel is het sym bool-dier van de Democrati sche Partij. Traditie O'Neill heeft dan al een sigaar ter grootte van een flink handvuurwapen, die even aangestoken is geweest, in een prullenbak gesmeten: „Iemand gaf me die", ver klaart hij schouderophalend. En legt vervolgens uit dat hij slechts op uitdrukkelijk ver zoek van president Reagan heeft ingestemd met het plan koningin Beatrix de Ameri kaanse volksvertegenwoordi ging te laten toespreken. „Er zijn 160 naties tegenwoordig, of daaromtrent, en enorm veel leiders - we geven ze een - "Vijfentwintig eeuwen filosofie" door Jan Bor en Sytske Teppema, Boom- meppel. prys 39.50. - "Woord voor woord", kinderbijbel van Karei Eykman, Zomeren Keuning, prijs ƒ37 50 - "Rozegeur en prikkeldraad" (stappen in Parijs) door Rik Felderhof, Omni- boek. prijs 12.50. "Een bos vol sprookjes" door Kirsten Emous, Omniboek. prijs 9.90 - "Lapjeswerk en haakwerk voor ieder een". Omniboek, prijs 19.90. - "Als ik vaderland zeg", gedichten door Karol Wojtyla (paus Johannes Paulus II). Omniboek, prijs 19.90. - "Wat kan ik doen als vrijwilliger?" door Lucie van Cranenburgh (Werkwin kel), Omniboek, prijs 5.-. - "Molukkers, onder anderen". Molukse verhalen genoteerd door Ruud Spruit, Spruyt, Van Mantgem en De Does. prys 14.75. - "Kustzeilen met kleine jachten". Hans Vandersmissen, Hollandia, prijs 42.50. - "Godfried, het leven van de jonge Bo- mans". Michel van der Plas. Van Holke- ma en Warendorf, prijs 37.50 geb. en 27.50 paperback. receptie, waar de vooraan staanden uit de belangrijkste commissies komen en dan gaan we door met ons werk. Zodoende heb ik gezegd: al leen de regeringsleiders van Canada en Mexico, onze buurlanden, krijgen die gele genheid". „Dit echter is een bijzondere gelegenheid, vanwege de his torie. Nederland was de twee de natie die ons erkende. Juliana en Wilhelmina heb ben, in tijden van nood, ook het Congres toegesproken. Die traditie willen we ophou den. Ik kan me Wilhelmina nog herinneren in Boston". O'Neill vindt dat waar er mis schien wel eens betere tijden zijn geweest in de relaties, en tevens vaststaat dat de we derzijdse genegenheid niet te schokken valt, geen betere tijd voor het koninklijk be zoek had kunnen worden uit gezocht. Hij verzekert: „Uw koningin wordt een 'smash hit' bij onze congresleden" Daar sta je dan als landsvrou we ineens nummer één op de hit-parade van staatshoof den. Geschenk Hij weidt uit over de anti-nu cleaire beweging, die nu ook in de VS vaart begint te krij gen: „Zo'n 85 procent van de mensen vindt dat we onmid dellijk alles weg moeten doen. It sweeps the nation". Hij schudt iets van de onver mijdelijkheid die het afdraai en van een verplicht nummer meebrengt van zich af en werpt zich in een dubbele axel: „Toen Reagan aantrad, was 9 procent van de mensen arm. Nu is dat 13 procent. We zeggen nee tegen zijn plan nen om de sociale zekerheid aan te tasten - alleen de ar men worden geraakt". Volgens O'Neill zijn de vakbon den. die de Democraten af vielen bij de laatste verkie zingen, nu voor 78 procent te ruggekeerd op het oude nest. - "Armageddon" door Leon Uns (13de druk). Hollandia Pocket, prijs 9 90 - "Over mens zijn" door Carl R.Rogers. De Toorts, prijs 39.50. - "...honderd,ik kom!". Honderd stuk ken van vijf columnisten, onder wie Piet Grys, Quendo. prijs 39- - "Vlinderstappen", alcoholische ge dichten van Harnét Janssens. De Toorts, prijs 19.25. - "Een Pyreneeénboek", analytische rei sindruk van Kurt Tucholsky. Kosmos, prys 24.50 - "Tyl Uilenspiegel" en "Ben Hur", twee delen in de serie "Oud goud" van Van Goor Jeugdboeken, prys 12.50 per - "Vrouwen onder elkaar" door Fay Wel don. Bert Bakker, prijs 24.50 - "De Sinaanse experimenten" door Do- ris Lessing. Bert Bakker, prijs 34.50. - "Elseviers almanak voor de vermo gensbelasting" door mr. J H G Bren- nmkmeijer en mr. C.G.J.Korteland. prys 28 50 - "Groenboek", ideeenboek voor plant- plezier. Zomeren Keuning. prijs 12 50. - "Bezeten stad", thriller van Stephen King. L.J Veen, prys 24 50 - "De laatste dagen van Amerika", thril ler van Paul Erdman, L.J.Veen. prys 24 50 - "Groene almanak", bloemen en plan ten. Elsevier, prys 18 90. "World Press Photo 1982". Elsevier Fo cus, prijs 14.90. „Goedkope energie komt nooit meer terug", stelt hij vast, „en de oude tijd komt dus ook niet meer terug". Het zijn moeilijke tijden, maar het bejaarde strijdros steigert nog steeds: „Wij hebben van God een prachtig land gekre gen en we houden van de Verenigde Staten. De immi granten wilden vroeger zo snel mogelijk helemaal Ame rikaans worden. Nu is dat an ders. De vraag waar je van daan komt. blijft bestaan. Via de energiecrisis zijn we toe gekomen aan kleinere huizen en kleinere auto's" Nieuw Amerikaans isolationis me? „In een recessie komt al tijd dat idee terug van 'we zijn te aardig geweest tegen de wereld'. Laat die wereld het dan maar zelf uitzoeken. Dat gaat over. Vrede. Daar gaat het om". Het is de laatste pirouette van een audiëntie, waarbij veel wezenlijke pro blemen met de mantel van het politiek gerief werden toegedekt. Maar goed, 'Tip' O'Neill is een katholieke, Ier se Amerikaan zonder banden van betekenis met Nederland en voor wie Nederlanders geen stemmen vertegen woordigen. Vooruitgang Bij Guy Vanderjagt, vooraan staand lid van de Republi keinse minderheid in het Huis van Afgevaardigden, ligt dat geheel anders. Zijn ouders kwamen uit de buurt van Rotterdam. Hij weet niet een-twee-drie te zeggen van waar precies. Hij behoort tot de kring van getrouwen die ex-president Ford om zich heen verzamelde. Het is aan zijn invloed op het Witte Huis te danken, geeft hy te ver staan, dat O'Neill kon wor den overgehaald koningin Beatrix tot het spreekgestoel te toe te laten. „Dat was een goede beslissing", zegt hij, „want tenslotte heeft Neder land onze revolutie gefinan cierd". Hij prijst de viering van het 200-jarig bestaan van ononderbroken handels- en vriendschapsbetrekkingen tussen Nederland en de VS. Hij vergeet niet erbij te zeg gen dat vooral dankzij de za kenman Jay Van Andel daar omtrent in de VS veel is los gemaakt, na een moeilijke aanloop. Vanderjagt ziet geen serieuze dreiging voor nieuw isolatio nisme, voor het terugtrekken van Amerikaanse troepen uit Europa bijvoorbeeld. „Er zijn spanningen in het bondge nootschap. verschillen van opvatting komen naar voren. De mensen zien de demon straties en zeggen dan. ver geet het maar' Maar geen verantwoordelijk leider in het Congres is daarvoor te vinden. Vandeijagt lurkt behaaglijk aan een flesje suikervrije fris drank en stelt vast dat naar zijn smaak de mensen die vinden dat de beste dagen achter ons liggen, ongelijk hebben: die moeten nog ko men. „De wereld", verklaart hy zonder verdere toelich ting, „staat op de drempel van een enorme vooruit gang". Hij voorspelt dat in de volgende tien jaar meer tele foons zullen worden gemaakt dan er tot nu toe zijn geïnstal leerd. Hij ziet een enorme vraag naar consumptiegoede ren. Vanderjagt zet Reagans standpunten en beleid nog eens in het licht, blykt er in te geloven zelfs. Uniek Wordt het geen tijd om eens over een anders gestructu reerde samenleving na te denken? De koepel van het Capitool vult zyn venster, de AmcrikMnH vng cn dit van de staat Michigan, die hy ver tegenwoordigt. staan rechts en links achter hem. Vander jagt „Amerika is uniek in de wereld omdat onze sociale structuur in het verleden nooit te strak is geweest, zo als in andere landen Hier be stond altijd van onder naar boven een doorstroming en de VS hebben daarop meer dan enig ander land een pre mie gezet In de VS bestaat niet het vermoeden dat een herstructurering van de sa menleving nodig is". De vraag blijft zodoende gewet tigd of deze Verenigde Sta ten. in het licht van verbyste- rende werkloosheidscyfers onder de jeugd en vooral on der de zwarte jongeren, een enorme recessie, met steeds meer mensen die geruisloos onder de armoede grens ver dwijnen. politici hebben die een volk durven voorberei den op een toekomst die van het verleden wr/cnlijk zal moeten verschillen Het is niet zonder tragiek dat de meerderheid van dit volk (dat tenslotte de politici kiest) eer der lijkt te vechten voor een verleden dan voor een toe komst ADVERTENTIE De Woon-Expo-Oegstgeest van het Bouwfonds duurt nog tot en met zaterdag 17 april a.s. U hoort en ziet er alles over uw eigen huis in plan Haaswijk. Over de forse subsidie die kopen vaak voordeliger maakt dan huren. Over de zorgeloze financiering. De Woon-Expo-Oegstgeest. Daar moet u geweest zijn. U bent er van harte welkom. Woon-Expo-Oegstgeest Restaurant 't Camphuys, Rhijngeester- straatweg 43, Oegstgeest. Dagelijks geopend van 4 uur 's middags tot 9 uur 's avonds. Zaterdag van 11 tot 4 uur 's middags. Toegang gratis. Nederlandse Gemeenten

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17