„Staat van beleg kan nog wel jaren duren' Als u uw bloemen een lang leven wilt geven DTOURS -c Spaanse militair houdt pleidooi voor de koning Aparte vereniging voor pleegouders Egeltje moet aanzien vanNAVO opvijzelen 5Nixon tijdens crises vaak dronken Poolse militair: WAAROM WERVEN DONDERDAG 15 APRIL 1982 Varia 3- MADRID - Vanuit het Spaanse leger klinken toch af en toe andere geluiden op dan aan vallen op de democratie of beledigende opmerkingen aan het adres van politici en koning Juan Carlos. Zo brak in een radio-uitzending luite nant-generaal Saenz de San- tamaria gisteren een lans voor de Spaanse koning. De ze als liberaal bekend staan de kapitein-generaal van Val- ladolid zei: „Ik word misse lijk van de smerige campag ne die de beklaagden en ad vocaten in het proces over de mislukte staatsgreep van 23 februari vorig jaar op touw hebben gezet om de koning en ook de koningin medeve rantwoordelijk te stellen. De- ze poging hun eigen daden te verdoezelen, is absoluut niet te tolereren". Saenz de Santamaria liet geen twijfel aan zijn mening over de militairen die nu terecht staan. „Voor hen heb ik een diepe minachting. Ieder mens is verantwoordelijk voor zijn eigen daden en mili tairen in het bijzonder. Het ligt in de aard van de Span jaard om elk delict te verge ven. Mits degene die het de lict begaat de moed opbrengt zich voor zijn misdrijf verant woordelijk te stellen. Wat de Spanjaard niet vergeeft, zijn pogingen het balletje door te spelen naar een ander en zich te verschuilen achter mede plichtigen". Ook vorige week sprak Saenz de Santamaria klare taal toen hij als getuige werd gehoord in het proces tegen Tejero en de zijnen. Toen vergeleek hij de militairen die destijds het parlement bezetten met ordi naire vliegtuigkapers. De aanwezige ministers en parle mentariërs noemde hij gijze laars. Na deze woorden ver lieten vier beklaagden onde leiding van luitenant-gene raai Milans del Bosch uit pro test de rechtszaal. Zijn openhartigheid en duide lijk afstand nemen van de re belse sectoren in het Spaanse leger dreigen Saenz de Santa maria echter parten te gaan spelen bij het verloop van zijn militaire carrière. Hij was een van de prominente kan didaten om luitenant-gene raal Quintana Lacaci op te volgen als kapitein-generaal van het belangrijkste militai re district van Madrid. Deze ging gisteren met vervroegd pensioen. Maar door het inci dent tijdens het proces en waarschijnlijk nog eens extra door zijn uitlatingen voor de Spaanse radio is het twijfel achtig geworden of de rege ring het nog wel aandurft om vrijdag deze vacature op te vullen met een binnen de strijdkrachten omstreden mi litair als Saenz de Santama- WASHINGTON (Reuter) - Volgens Seymour Hersh, de Amerikaanse journalist die de Pulitzerprijs won voor verslaggeving over de massa moord van My Lai in Viet nam, was Richard Nixon toen hij president van de Ver enigde Staten was, dikwijls beschonken en onsamenhan gend in tijden van crises. Hersh schrijft dit in een aan staand boek waaruit het maandblad Atlantic Monthly in zijn meinummer uittrek sels publiceert. Nixons minister van buiten landse zaken, Henry Kissin ger, heeft eens op een avond tegen een medewerker ge zegd, vertelt Hersh, dat het zinloos was de president wakker te maken, omdat hij dan toch het verschil tussen Oost en West niet kende. GRONINGEN (GPD) - De egel. een vriendelijk dier dat zijn ste kels opzet, zodra het wordt aan gevallen. moet de harten van de Nederlanders veroveren Om dat te bereiken wordt eind deze week een actie gepresenteerd waarvan het diertje symbool is geworden. Een actie om het ge knakte aanzien van de NAVO een beetje op te vijzelen. Ten minste. dat is de mening van éen van de initiatiefnemers, de heer O. de Vnes in Groningen Het idee van de actie is vorig jaar ont staan in Denemarken. Nederland is het vijfde land na Noorwegen. West-Duitsland en Belgie. dat aanhaakt. Onder het motto 'Voor Vrede in Vrijheid' zal het Nederlands co mité proberen tienduizenden stickers met daarop deze tekst en een egel onder de Nederlanders te verspreiden. Met de op brengst. geschat op 100.000 gul den. worden nieuwe acties op touw gezet, waaronder docu mentatiemappen voor scholen. „In Denemarken is de actie een groot succes geworden Van de bevolking van vijf miljoen De nen heeft een vijfde zich achter de doelstellingen van de Egel tjesactie geschaard En ook in Noorwegen. West-Duitsland en Belgiè begint de bevolking warm te lopen", aldus De Vnes Het initiatief is in Nederland opge pikt door leden van Mars en Mer- cunus en het Veteranen Legioen Nederland Mars en Mercunus is een klein gezelschap van lieden die oorspronkeljk na de oorlog van 1914-1918 regelmatig bij el kaar kwamen Het zijn vooral militairen die el kaar in het burgerbestaan regel matig de helpende hand reiken. Het Veteranen Legioen Neder land is ook een organisatie van oud-militairen. „Het wordt tgd dat het negativis me over de NAVO een weer- woord krijgt. Wij willen geen agressieve NAVO maar wij wil len ook geen NAVO die in feite niets voorstelt, aldus De Vnes. PARIJS (AFP) - De staat van be leg die op 13 december vorig jaar in Polen is afgekondigd, zal wel licht nog jaren van kracht blij ven. Dit heeft een hoge Poolse militair verklaard in een gesprek waarvan de Franse gezagheb bende krant Le Monde vandaag een afschrift publiceerde. Het gaat om een afschrift van een op cassettes opgenomen gesprek tussen de militaire commissaris bij de Poolse radio en televisie en communistische partijleden, werkzaam bij dit staatsbedrijf. Gezien het feit dat "de noodtoe stand kan uitlopen in hetzij een democratie hetzij een dictatuur en dat ik geen derde mogelijk heid zou weten", verklaarde de commissaris dat de staat van be leg gehandhaafd zal worden tot dat de (communistische) partij is hersteld ("en niet alleen de bu reaucratie van de partij") en zij weer politiek het heft in handen krijgt. Dat is geen kwestie van maanden, maar van jaren aldus citeerde Le Monde. Volgens de militair is de vakbond Solidariteit zich weer aan het or ganiseren en beginnen zijn orga nisaties weer te functioneren. Hij vindt ook dat de kerk in zijn land als een tijdbom werkt. Het staat vast dat de kerk over het alge meen handelt tegen de staat en tegen het heersende systeem. Binnen de kerkelijke hiërarchie bestaan wel meningsverschillen, zo gaf hij verder als zijn mening. Aartsbisschop Glemp die vóór onderhandelingen met de autori teiten is, is het volgzaamst. Kar dinaal Macharski van Krakow, is radicaler maar niet extreem, al dus de commissaris. Hij zei verder er zeker van te zijn dat er geen regionale vakbonden meer zullen komen. Zijns inziens is het ook onverstandig als de staat vakbonden opricht die han delen naar de wil van de werkne- Wereldberoemd pianist komt voor Charles naar Europa NEW YORK (UPI) - De Amerikaanse, in Rusland geboren pianist Vladi mir Horowitz heeft in New York meegedeeld dat hij voor het eerst in 31 jaar naar Europa gaat om er op verzoek van pnns Charles een recital te geven in Engeland, dat door de televisie zal worden uitgezonden De opbrengst zal zijn voor het "Royal Opera House Development Fund", waarvan de troonopvolger beschermheer is. Horowitz zei dat hij op 22 mei in de Royal Festival Hall geen Beethoven of Schubert zou spelen "omdat iedereen dat doet. maar Schumans Kin- derszenen. ter ere van het eerste kind van prins Charles. Dat wordt in juni verwacht, daarom ga ik in mei". Een week later geeft Horowitz een tweede recital in Londen. Horowitz nam twee keer afscheid van het podium: voor de duur van twaalf jaar van 1953 tot 1965 en voor vijfjaar van 1969 tot 1974 Verlies Het verlies van Nijgh en van Dit- mar (drukkerijen, uitgeverijen, reclamebureaus) over 1981 zal groter zijn dan in september werd verwacht maar onder het nadelige saldo van 1980 2,2 min) blijven, zo heeft het bestuur meegedeeld in een buitengewo ne aandeelhoudersvergaderin gen. Deze tegenvallende gang van za ken is met name te wijten aan het inzakken van de grafische markt in de laatste vier maanden van het jaar. Daarentegen hebben de drie uitgeverijen een positieve bijdrage aan het resultaat gele verd. JERSEY - Twee vrouwen staan met angst in de ogen te kijken na in het Amerikaanse Jersey. Zeven gevangenen kwamen daarbij c DEN HAAG - De kans is groot dat de Nederlandse Vereniging voor Pleeggezinnen (NVP) binnen kort uiteenvalt. Het bestuur van deze 3000 leden tellende vereni ging is er voorstander van dat de secties pleegouders en adoptief ouders elk een eigen weg gaan. Trouwens, ook aan de top van beide secties is men die mening toegedaan. Het woord is nu aan de leden die de komende weken op diverse regionale bijeenkom sten in den lande hun zegje kun nen doen. Tijdens de jaarverga dering van de NVP, op 8 mei in Utrecht, zal de scheiding dan de finitief zijn beslag moeten krij gen. Overigens vindt die scheiding in de beste verstandhouding plaats. Beide secties vinden dat hun be langen beter in een specifieke or ganisatie kunnen worden behar tigd. in het LEIDSCH DAGBLAD? 't is een krant met ruim 50.000 abonnees en met 150.000 geïnteresseerde lezers de advertentietarieven zijn attractief de inzendtermijnen zijn altijd haalbaar de zetters zijn punctuele dienstverleners. bij het L.D. kan veel en dat kan snel! LEIDSCH DAGBLAD Uw advertenties staan bij velen in een goed blad! Vooral de belangen van de sectie pleegouders zijn de afgelopen ja ren nogal eens in de knel geko men. Door de riumerieke meer derheid van de adoptiefouders binnen de NVP (ongeveer 2500 van de 3000 leden) en door de ve le publiciteit die adoptie in de loop der jaren heeft gekregen raakte de sectie pleegouders wat 'ondergesneeuwd'. Of zoals Jur- gen Houtman en Jan Veroude van de werkgroep Sectie Pleeg gezinnen het gisteren in Den Haag verwoordden:"De sectie pleegouders binnen de NVP is langzaam maar zeker wegge drukt". Het tweetal beschouwt dit als een voorname oorzaak van het feit dat zich maar zo weinig pleegou ders bij de NVP heeft aange meld: ongeveer 500. En dit op een totaal aantal pleegouders van circa 14.000 die er volgens re gistraties bij de overheid, die dergelijke ouders subsidie ver leent, in Nederland zijn. Een reden waarom sommige pleeg ouders totnutoe de NVP ook niet hebben willen steunen is de af wijzing van adoptie, aldus Hout man en Veroude. Bij adoptie gaat het om een volledige over dracht van de ouderlijke macht en een naamsverandering voor het kind. In Nederland worden voornamelijk buitenlandse kin deren geadopteerd. Bij pleegkinderen spelen de na tuurlijke ouders een belangrijke rol. Het plcegouderschap houdt in: omgaan met andersmans kin deren met de bedoeling de kin deren. indien mogelijk, weer snel naar hun eigen ouders te laten te rugkeren. Rechterlijke ontzettingen uit de ouderlijke macht zullen dit in di verse gevallen niet mogelijk ma ken maar dit kan wel met zoge naamde vrijwillige pleegkinde ren. Dergelijke kinderen worden op eigen verzoek, op verzoek van de ouders of op bijvoorbeeld het verzoek van een maatschappe lijk werker in een pleeggezin ge plaatst omdat de situatie thuis (tijdelijk) is verstoord. Mocht de scheiding binnen de NVP doorgaan dan zal de sectie adoptiefouders opgaan in één landelijke adoptiebond (bespre kingen tussen de op dit terrein werkzame belangenverengingen zijn gaande) terwijl de sectie pleegouders zal doorgaan onder de huidige naam Nederlandse Vereniging voor Pleeggezinnen Een niet onbelangrijke bijkomstig heid is dat de nieuwe NVP hoopt op overheidssubsidie, subsidie die de vereniging tot nu toe is onthouden omdat de overheid de nu nog bedreven adoptiebezig heden niet wil stimuleren. ADVERTENTIE WIE KAN in APRIL op VAKANTIE? Wij hebben hier en daar nog LEGE VLIEGTUIG STOELEN MET ZIJN TWEEEN 15-DAGEN naar SPANJE GOED APPARTEMENT - 599- Meer weten' Meteen bellen' TEL 071 21 69 33 Wij Nederlanders houden van bloemen, en - bij een goede verzorging - is die liefde we derkerig. Toch kunnen we langer plezier van elkaar heb ben als we een aantal kneep jes van het vak in acht ne men. Ze worden hieronder uiteengezet. Maar bovenaf dienen we te bedenken dat de verzorging van de bloe men snel dient te geschieden, want ze hebben altijd een reis achter de rug. Of de kweker nu bij u om de hoek of in Is raël, Columbia of Kenia zijn bedrijf heeft. Vooral in de wintermaanden komen heel wat bloemen uit die verre landen. Als het goed is heeft de kweker er het zijne aan gedaan om zijn bloemen goed op de reis voor te bereiden. De bloemist hier in Nederland weet ook wat er van hem wordt ver wacht en u, als consument, kunt de levensduur van de snijbloemen nog aanmerke lijk verlengen door een aantal NIETEN in acht te neme- Vervoer uw boeket NIET achter op de fiets of onder de boodschappen in uw tas. Draag de bloemen met de ste len naar boven en laat ze liefst van top tot teen in pa pier of plasticfolie wikkelen. Ook op de „hoedeplank" in de auto (vaak in de zon) is moordend voor bloemen. - Gebruik nooit een vieze vaas Gebruikte vazen dient u schoon weg te zetten. Al- genresten onderin of een ver droogd blad aan de zijkant gekleefd gaan in water een ei gen bacterieleven verwek ken. dat uw bloemen naar hun leven staat. Vazen dus met chloor of ammoniak schoonmaken. Verwerk ook nooit oude bloemen, die „er nog zo fris uitzien" tussen nieuw aange schafte. Dat geeft teleurstel ling. Zet uw vaas met bloemen niet op de tocht, ook niet als de kamer na een feestje wordt gelucht. Laat de boe ketten in een frisse, koele ruimte overnachten. Dat geldt ook voor warme zomer dagen waarop men geneigd is ramen en deuren ..tegen el kaar open te zetten". Nooit een boeket snijbloe men in de zon laten staan of ze in eenzelfde vertrek met rijpe vruchten (bijvoorbeeld appels) zetten Met name anjers kunnen daar niet tegen, omdat die vruch ten ethyleengas afscheiden (zoals anjers zelf ook doen) wat voor een aantal soorten fataal kan zijn. Nog meer tips Behalve die strenge NIETEN zijn er nog andere zaken die u dient te weten om teleurstel ling te voorkomen. Het be gint bij de aankoop Vraag om het zakje snijbloemen- voedsel als de bloemenman vergeet het te geven. Er zijn verschillende zakjes, onder andere voor houtige gewas sen. voor bolbloemen en der gelijke. Is het boeket in trans parant folie verpakt, kijkt u dan goed naar de kwaliteit. Stelen fris? Geen hangende knoppen? Geen rottend blad? Hoe koeler de bloemen staan, hoe beter De bloemist bewaart veel bloemen in de koelcel! Zet de bloemen by thuiskomst direct in een emmer water. Desnoods met papier en al Ga. als u de tijd ervoor hebt. dan in alle rust uw boeket vaas-klaar maken. Daar komt geen hamer aan te pas om stelen te pletten. Alle bloem stelen kunt u met een scherp mes schuin afsnijden: dan hebben ze de „mond" wgd open om te drinken. De vaas hoeft niet vol met water te zijn. Lathyrus en gerbera vra gen zelfs maar een klein laag je. Let er op dat er geen bladeren onder water komen. En voeg de juiste hoeveelheid snij- bloemenvoedsel toe, zoals op het zakje is aangegeven Dat is van belang. En de aspinen tjes. frisdrank, centen, of het scheutje chloor kunnen als bakerpraatjes in de kast blg- ven. voor het doel waarvoor ze zyn gemaakt Zo n beetje chrysal bijvoorbeeld houdt niet alleen het water schoon, maar zorgt er ook voor dat de bloemen verder ..open groeien", daar de kweker ze vaak m een vroeg stadium heeft geplukt Het is ook niet gewenst het bloemenwater te verversen als er chrysal in is opgelost; gewoon water met nieuw spul erin bgschenke- Gaan bloemen ondanks uw goede zorgen toch slap han gen. wikkel heel het boeket in een krant en zet alles een nacht lang diep in het water De volgende ochtend de ste len weer schuin afsnijden en u zult zien dat ze zijn her steld. Lange stelen kunnen vaak na inkorting de bloem een langer leven geven En dat alles gaat natuurlijk ook op voor de bloemen die u langs de weg plukt en de schikkingen die u maakt. l4L\ Bl) een goede vertorgtng ku.il u ran dn boeket lang ple:ier hebben

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15