"Dit Oranje mist een leider" Clerc magistraal langs Bronstring Duitsers laat naar winst (2-1) op Tsjechen C D 'Bomwerper' vandaag al voor de rechtbank In nationale titelstrijd damnien Invallers geweigerd Keizer leidt Ajax-PSV Jongeren missen hulp van routiniers tegen Grieken Q DONDERDAG 15 APRIL 1982 KEULEN - Dankzij het benutten van een dubieuze strafschop in de 88ste minuut heeft West Duitsland gisteravond in Keulen de voorlaatste oefeninterland voor het WK voetbal in Spanje gewonnen. Door Paul Breitner versloegen de Duitsers Tsjecho- slowakije met 2-1. Italië, ook WK-ganger, was minder succes vol. In Leipzig verloren de Azurri met 1-0 van Oost Duitsland. Ver der zegevierde Peru, in een wed strijd die eveneens gold als voor bereiding op het WK, in Milaan met 2-0 over een Milanese selec tie die was samengesteld uit spe lers van AC en Inter Milan. Voor 57.000 kijkers liep West Duitsland in Keulen negentig minuten storm tegen Tsjechoslo- wakije. De ploeg mengde echter maar weinig inventiviteit door de aanvallen en moest het lang doen met het ene doelpunt dat Pierre Littbarski, die een 'thuis wedstrijd' speelde, scoorde. De door Rinus Michels naar de top begeleide dribbelaar sprong in de 22e minuut boven iedereen uit na een hoekschop van Kaltz. Verder kwam Duitsland niet om dat Littbarski teveel alleen stond en maar weinig steun kreeg van Karl-Heinz Rummenigge. De blonde spits was weliswaar her steld van een blessure, maar bleek de topvorm nog niet te hebben gevonden. Ook verdedigend liepen de zaken niet helemaal zoals het moest. Bicovsky profiteerde er eenmaal van door doelman Schumacher uit vrije positie moeiteloos te passeren. Diezelfde Bicovsky zou tijdens het Sport Paul Breitner. zoveelste Duitse bombardement op het doel van de uitstekende goalie Hruska hands hebben ge maakt. Scheidsrechter Guiniou zag er in elk geval een strafschop in die door Breitner gretig werd benut. Voor Oost Duitsland, dat voor 25.000 toeschouwers in Leipzig als sparringpartner fungeerde van Italië scoorde gisteravond Lothar Hause het enige en win nende doelpunt. Bij Peru tegen de Milanese selectie waren Lequia en Malasquez pro- duktief. De 2-0 stand was al bij de rust bereikt. Louter vriendschappelijk oefen den Roemenië en Bulgarije te gen elkaar. Van de twee teams die zich niet voor Spanje konden kwalificeren kwam Roemenië het best uit de bus: 2-1. Juan Estella twee duels buitenspel ZÜRICH (ANP) - De Europese Voetbal Unie (UEFA) heeft de Spanjaard Juan Estella, die in de Europacupwedstrijd Tottenham Hotspur - Barcelona op 7 april door de Nederlandse arbiter Eg- bert Mulder van het veld werd gestuurd, voor twee wedstrijden geschorst. Estella mist daardoor in elk geval de tweede ontmoeting op 21 april tussen beide clubs in de halve fi nales van het Europese be kertoernooi voor bekerwinnaars. Als Barcelona, dat bij de Spurs gelijk speelde (1 1), zich voor de finale kwalificeert, zal hij ook daarin niet kunnen aantreden. Manager Olmo van Barcelona is door de UEFA berispt, omdat hij zich bij de rode kaart van Estella niet naar behoren gedroeg ten opzichte van Mulder. De Cata laanse club kreeg bovendien een boete van 25.000 gulden opge legd voor onsportief gedrag. Tot tenham werd om dezelfde reden beboet met 10.000 gulden. De Zweed Hysen van IFK Göte- borg moet de tweede wedstrijd tussen Kaiserslautern en zijn club in de halve eindstrijd van de UEFA-beker missen. Hij is na twee gele kaarten voor één duel geschorst. ALKMAAR (GPD) - De door de Alkmaarse politie aangehouden 21-jarige J. G. B. uit Delft, die ervan verdacht wordt de bom te hebben gegooid tijdens het duel tussen AZ'67 en Feyenoord zaterdagavond, zal vandaag (donderdag) worden voorgeleid voor de officier van justitie in Alkmaar. Nadat getuigen de Feye- noord-supporter hadden aangewezen als vermoedelijke bom menwerper, heeft huiszoeking bij de verdachte plaatsgevonden. Daarbij werd het vermoeden versterkt dat de aangehouden sup porter inderdaad de maker van de van zwaar vuurwerk vervaar digde cylindrische bom is geweest. Mr. J. J. Abspoel, hoofdofficier van het arrondissement Alkmaar, heeft inmiddels laten weten dat indien het bewijs wordt gele verd, er zeker een onvoorwaardelijke straf zal worden geëist te gen de „bommengooier". De 21-jarige Delftenaar is tot nu toe de enige verdachte. HOOGERSMILDE Na de achtste ronde in het toernooi om de Neder landse damtitel heeft Rob Clerc met één punt voorsprong de leiding. De sinds kort in Den Haag wonende internationale grootmeester versloeg in een magistrale partij Evert Bronstring, terwijl Jannes van der Wal met Ruud Palmer de punten deelde. In een oude variant van de Hol landse opening kreeg Bronstring een opsluiting aan zijn linker vleugel. Met een knappe strate gie toonde Clerc hiervan de zwakte aan en verkreeg groot voordeel. De strijd bepaalde zich in hoofdzaak tegen Bronstrings rechtervleugel. Clerc slaagde daarin, maar had wel veel be denktijd verbruikt en kwam in hevige tijdnood. Razendsnel spe lend onderkende hij toch alle re- miseb'rengende listen en lagen van zijn tegenstander en na de tijdcontróle stond hij duidelijk gewonnen. Bronstring zag dan ook van verder spelen af. De omsingeling van Van der Wal s vooruitgeschoven centrumposi tie leidde tot groot voordeel voor Palmer, die op de 34e zet de keus had uit twee winnende voortzet tingen. De afwikkeling die Pal mer nu verkoos, leidde tot een acht-tegen-acht-stelling. Ten koste van twee stukken verover de hij een dam die later door Van der Wal werd afgenomen met een gelijkwaardige vier-tegen- vier-stand als resultaat. Remise werd dan ook snel overeengeko- In de strijd om de derde plaats te gen Bies ging Jansen wel wat te ver met zijn creativiteit In het middenspel was hij gedwongen een doorbraak voor twee schij ven te nemen en slaagde hy in de resterende stelling de remise vei lig te stellen. Heel knap won de butant Ron Heusdens zijn duel tegen Ben Smeenk en klasseerde zich hierdoor fraai op de vierde plaats, naast Bies. De negende ronde wordt vandaag in Meppel gespeeld. Uitslagen achtste ronde Bronstring - Clerc 0-2. Heusdens - Smeenk 2-0; Vermin - Van der Borst 1-1, Bies - Jansen 1-1. Van der Wal - Palmer 1-1. Luteyn - Stokkel 1-1. Stand na acht ronden: 1 Clerc 13 punten 2 Van der Wal 12 3 Jansen 10 4 Heusdens en Bies 9 6 Palmer 8 7. Bronstring en Stokkel 7 9 Vermin en van der Borst 6 11 Smeenk 5 12 Luteyn 4. NK Jeugdschaken EINDHOVEN (ANP) - De Franse scheidsrechter Kon- rath heeft gisteravond aan het slot van de wedstrijd Ne derland Griekenland twee Griekse wisselspelers gewei gerd. Nadat Rijvers al iti het eerste uur Willy van de Kerk hof, Wildschut en Kiefl had vervangen door Ophof, Kool hof en Stevens, sprak de Griekse coach Sofianidis zijn reservebank pas in het laatste kwartier aan. Haralabidis kwam als eerste binnen de lij nen, Lemonis volgde drie mi nuten voor tijd. In de laatste minuut wilde So fianidis nog Tarasis en Hal- dikis inzetten. Konrath echter weigerde, met nog 39 secon den te spelen, het spel stil te leggen om de twee nieuwe Grieken nog tot de strijd toe te laten. ZEIST (GPD) - Scheidsrech ter Jan Keizer zal zondag in het uitverkochte Olympisch Stadion in Amsterdam het treffen tussen de nummers een en twee van de eredivisie, Ajax en PSV. Uta Charles Corver, die in opdracht van de FIFA eind april twee wedstrijden als grensrechter in het betaalde voetbal zal fungeren met het oog op zyn aanstelling bij de eindronde van het wereldkampioen schap voetbal in Spanje, fluit komend weekeinde de wed strijd Feyenoord-Haarlem. Gisteren zijn in Hilversum voor het schaaktoernooi om de Neder landse jeugdkampioenschappen de partijen voor de vijfde en zes de ronde gespeeld. Bij de jon gens leed Manuel Bosboom in de zesde ronde zijn eerste neder laag, tegen Fnso Nijboer. Deze spelers delen nu de eerste positie nu t vijf punten uit zes ronden Boskoper Kuyf won zijn party te gen Van de Berg en brak af tegen Webbink. Marcel Piket uit Lei derdorp brak af tegen Royakkers en verloor van Visser. Bij de meisjes is de situatie onoverzich telijk door talrijke afgebroken partijen. Yvette Hagel en Pernet- tc Cameron staan gedeeld eerste met 3,5 punten en een afgebro ken partij. De Ajacied hanteerde het stokje van de muziekleider onbewust. De feeling van de rasvoetballer, hij boorde een bron aan die bij Ajax niet aangeboord behoeft te worden omdat daar Johan Cruijff en Wim Jansen de jeugd helpen, terwijl hier in de zwakke partij tegen de laf voetballende Grieken teruggevallen moest worden op... ja op wie? Ruud Krol ontbrak, Willy van de Kerkhof was met 47 interland de meest ervaren Oranje-klant en na drie verkeerde passes verliet hij klagend over een liesblessure het veld. En als het dan niet wil lukken en niemand weet hoe de defensief ingestelde opponent op gerold kan worden dan steek je zelf het vingertje op. „Ik heb de hulp van de routiniers gemist, dit Oranje heeft een lei der nodig", bekende Vanenburg. Kees Rijvers haalde uit de slechte wedstrijd voldoende lichtpunten om toch tevreden te zijn. Hij roemde Vanenburg, kreeg de be vestiging van Rijkaard's talenten en moet ongetwijfeld ook gesig naleerd hebben dat het - bij het ontbreken van Johan Cruijff - nog te vroeg is om Ruud Krol met pensioen te sturen. Hij kan als verlengstuk van de trainer binnen de lijnen nog van grote waarde zijn voor het jonge Ne derlandse voetbalteam. „Ik ben tevreden over de manier waarop de vleugelverdedigers voetbalden", sprak de bonds coach bij het overzien van de de fensie, daarmee tevens een oor deel uitsprekend over het centra le duo dat negentig minuten bin nen de lijnen bleef. „Op de eerste plaats komen Nederlandse voet ballers, zijn er geen betere dan kies ik jongens in buitenlandse dienst". Een uitspraak van de bondscoach die hij maar eens ter harte moet nemen als hij zijn volgende se lectie bekend maakt. Voetballers van het kaliber Van de Korput zijn binnen de landsgrenzen best te vinden. De Torino-speler ver dedigde nonchalant, passte slecht en aan dat euvel leed ook laatste man John Metgod, lange tijd de zekere opvolger van Ruud Krol. „De verdediging maakte de fout te weinig diep te spelen", bekriti seerde Rijvers de laatste lijn. „En de voorhoede bewoog te wei nig". Twee minpuntjes van het Nederlands elftal waarvan ge zien de gemiddelde leeftijd (23) en ervaring die het in de bagage meevoerde geen topprestaties verwacht mochten worden. Te weinig diepte, te weinig bewe ging, twee missers die het mid denveld in de problemen brach ten. „Het was voor mij niet te belopen", klaagde Gerald Vanenburg. „Ik kon de bal nergens kwijt, je merkte dat deze ploeg niet inge speeld was". Het talent Vanen burg („ik speelde niet best maar wie deed dat wel") liet zich overi gens wel zien, zoals Frank Rij kaard ook deed. Met Gullit bewezen beiden met na me in de eerste helft bij de groep te behoren waaruit Rijvers kan kiezen in de voorronde van het Europees kampioenschap. Op zoek naar een vrije tegenstander verspeelde het jeugdige drietal nog wel eens simpel de bal. „Te speels, de acties werden te ver doorgevoerd", verklaarde Kees Rijvers niet ten onrechte, „aan de andere kant hebben we lang genoeg tegen voetballers aange keken die zonder risico de bal in de breedte schuiven. Vanenburg, Rijkaard, Gullit vertonen soms teveel circuswerk, gewaardeerd wordt het wel en daar kunnen de trainers die in het verleden der gelijke acties met verbanning naar het c-team bestraften in 1982 niet meer omheen". Nederland begon goed, waarbij de eerste bewegingen van Gerald Vanenburg bewezen dat de jeugd nauwelijks aan planken koorts leed. Hij bracht Metgod en Gullit in positie, hun schoten gingen echter ver over. De over rompelende beginfase was voor Kiefi nu ook topscorer van Europa DEN HAAG - Behalve de nationa le topscorershjst voert Ajacied Wim Kieft sinds het afgelopen w. i ki mde ook de Europese ranglijst van topschutters aan. De centrumspits van Ajax en het Nederlands elftal gaat met zyn produktie van dertig doelpunten de Deen Alan Hansen van Oden- se BK vooraf. Hansen scoorde tot nu toe 28 keer. De derde plaats op de topschut- terslyst is voor de in Franse dienst voetballende Argentijn Onnis. Hy schoot voor FC Tours 26 keer raak EINDHOVEN (GPD) Het vingertje van Gerald Vanen burg ging van links naar rechts, de debuterende midden velder dirigeerde op bescheiden wijze het Nederlands voetbalteam, niet omdat het tot zijn taken behoorde maar simpel omdat het door niemand anders gedaan werd. 7ro TccW JAMMEf? CWT DIE KOLONEL Ml ET MEE kOM OV=sM krijgen die men in het begin ont beerde. Een wens die niet uit kwam en verder dan een kanjer van Frank Rijkaard tegen de paal, een kans voor het duo Kool hof (onopvallend debuut na rust) in de slotfase kwam het Neder lands elftal dan ook niet. Te schamel, zelfs voor een jeugdige ploeg, zelfs tegen een tegenstan der die niet wilde meewerken aan een spectaculaire partij. Te weinig agressief, te weinig fel, te onervaren, te zwak in de aanval vooral. Tol kon niet bekoren, Gullit viel terug na een sterke start en Kieft ging ten onder aan de zware dagen die hem te wach ten staan. Rijvers: „Ik had de toe zegging dat Kieft niet in het mili taire elftal hoefde te spelen, een afspraak met coach Buitelaar Ik heb hem gezegd: Willen )ullie hem opstellen, dan niet in Oran je. Hij ging akkoord en daar was ook Ajax tevreden mee. Vier duels in vijf dagen is teveel. Za terdag hoorde ik dat Kieft toch met de militaire ploeg moet spe len, tegen de afspraak die ik ge maakt heb. Erg vervelend, vooral voor Kieft die een matte partij voetbalde" Zo kort voor de voetbaltopper tus sen Ajax en PSV kan een verge lijking tussen de beide koplopers niet uitblijven. Is de interland een afspiegeling van die kwali teit, dan behoeft de Amsterdam se club zich geen zorgen te ma ken. WiUy van de Kerkhof zei voor de interland tegen Schot land dat hij zijn uitgaanskos- tuum al verkocht had maar dat hij het van zijn broer kon lenen De tijd om het definitief naar de voddenboer te brengen, lykt ge komen. Het heroptreden van Ophof in ogenschouw nemend kan ook Piet Wildschut Oranje wel verge ten, terwijl de immer zwoegende Jan Poortvliet ook zal merken dat vooral commerciële redenen ten grondslag lagen aan zyn her optreden tegen de Grieken in Eindhoven (waar 16.000 kykers waren). PSV als leverancier van Oranje heeft zijn beste tijd ge had. de toekomst is aan Ajax en de bondscoach zal op weg naar da EK van 82 en de WK van '86 er ruim gebruik van maken. Edo Ophof haalt diagonaal uit naar het enige doelpunt van Oranje. De Griek Livathinos hoort de bal voorbij suizen. de Grieken - vijf nederlagen in interlands op rij - het sein te kie zen voor een defensieve tactiek. Alleen spits Anastoupoulos bleef voorin en kon als solist het cen trale duo Metgod, Van de Korput nog wel in problemen brengen maar tot het doel van aanvoerder Hans van Breukelen drong hij niet door. Rijvers maakte zich na afloop te recht boos over zoveel Griekse lafheid. „In een vriendschappe lijke partij doe je bij een 1-0-ach- terstand toch iets meer. Ze kwa men pas in de laatste minuten naar voren". Rijvers had gehoopt dat zijn aan vallers na de openingstreffer van invaller Edo Ophof - tien minu ten na rust - de ruimte zouden

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13