LEIDSCH DAGBLAD Haig blijft in Londen praten VS willen crisis in M.-Oosten bezweren Winkeliers: niet na zes uur open v jyf'J Paasbezoek valt in water STIEKEM Gulle hand gouverneur Goedhart Oplossing Falldand-conflict nog niet in zicht DINSDAG 13 APRIL 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36752 Directeur G Koopman Btseeu w«e Stjé i 'ZSSZXiïZT dagblad voor leiden en omstreken Absoluut laagterecord: maar 650.000 buitenlanders (Van onze verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN - Het bui tenlandse bezoek aan Neder land heeft tijdens de kille paas dagen een absoluut laagtere cord bereikt. Het Nationaal Bureau voor Toe risme (NBT) telde 650.000 bui tenlanders, maar de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus (ANVR) komt tot een aantal van slechts 300.000. Vorig jaar kwamen omstreeks deze tijd, volgens het NBT, ruim 900.000 buitenlanders over de grens. Ondanks het slechte weer toonde een woordvoerder van Keuken hof zich tevreden over het aan tal van bijna zeventigduizend mensen uit binnen- en buiten land die van Goede Vrijdag af de bolbloemententoonstelling bezochten. Het bezoekersaantal viel temeer mee omdat het sei zoen in de voormalige kruiden tuin van Jacoba van Beieren nog maar nauwelijks is begon nen en men nu al twintigdui zend bezoekers méér heeft ont- Dat is een opmerkelijke manoeu vre, gegeven het feit dat de Israë lische eerste-minister Begin zon dag nog had laten weten dat geen besluit was gevallen over een in val in Libanon en terwijl Philip Habib, als speciaal afgevaardig de van Reagan, nog in het Mid den-Oosten verblijft. De Amerikanen vrezen bij toene mende spanning tussen Israël en Arabieren op de bezette westelij ke Jordaan-oever en in het licht van het feit dat Israël zijn troe pen aan de grens met Libanon ingrijpend heeft versterkt, een reeks van problemen rond de overdracht van het laatste stuk van de Sinai aan Egypte. Koude nacht Heldere nacht, weinig wind en op veel plaatsen nachtvorst met minimum temperaturen van plus 1 tot min 3 gra den. Overdag wolkenvelden, maar bij na overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 9 graden. Tot matig toene mende westelijke wind. 14 april 1982 Zon op: 06.57 uur, zon onder: 20.35 uur. Maan op: 01.59 uur, maan onder: 10.07 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwa ter 07.27 en 19.57 uur, laagwater 03.18 en 15.43 uur. vangen dan vorig jaar om streeks deze tijd. Uiteindelijk zal het paasbezoek aan Keukenhof echter wel nade lig uitvallen ten opzichte van vorig jaar, omdat toen om streeks Pasen (dat later viel dan dit jaar) omstreeks 130.000 be zoekers werden geregistreerd. De Amsterdamse tentoonstelling Floriade trok met 100.000 men sen de meeste bezoekers, ge volgd door Keukenhof en Madu- rodam (45.000). Voor de dieren- Reagan confereerde op het Witte Huis een half uur met leiders van de Amerikaanse joodse gemeen schap. Volgens woordvoerder Speakes koesteren de VS het volste vertrouwen dat de over eenkomst over teruggave van de Sinai ten volle zal worden nage leefd. Israël had Egypte gisteren ge dreigd op 25 april zijn terugtrek king uit de Sinai, anders dan af gesproken, niet te voltooien als Egypte de akkoorden van Camp David niet eerbiedigt. DEN HAAG (GPD) - Een grote meerderheid van de winkeliers die zijn aangesloten bg het Ne derlands Christelijk Onderne- mersverbond (NCÖV) is tegen een verschuiving van de ope ningstijden van de winkels tot na zes uur. Dit blijkt uit een enquête die het NCOV onder zijn leden heeft gehouden. Staatssecretaris Van Zeil (economische zaken) heeft al eerder kenbaar gemaakt dat hij de winkeltijden tot na zes uur wil opschuiven. Van de ondervraagden reageerde 91 procent negatief op de plan- tuinen bestond weinig animo: vijftig procent minder bezoe kers dan vorig jaar. De regio profiteerde nauwelijks van het paasbezoek. Veel men sen trokken naar de grote ste den. De buitenlandse bezoekers, voornamelijk afkomstig uit West-Duitsland, Frankrijk en Engeland, gingen zondag al vrij vroeg huiswaarts. Op het drukste moment van de avond registreerde de rijkspoli tie in totaal 45 kilometer file. NEW YORK (AP) - Marokko heeft om een bijeenkomst van de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties verzocht naar aanleiding van de schietpartij in de mos kee van Omar in Oost-Jeruza- lem. De voorzitter van de Veiligheids raad, de Zaïrees Kamanda wa Kamanda, heeft de vijftien le den tellende raad vanmiddag laat bijeengeroepen voor over leg over de Marokkaanse klacht. Naar verwacht wordt zal de Vei ligheidsraad vanavond een openbare zitting aan de kwestie wijden. (Zie ook pagina 6 nen van de staatssecretaris, die hij waarschijnlijk eind april be kend zal maken. Negen procent was vóór. Van de geenquèteer- den had 72 procent personeel in dienst; in 58 procent van die ge vallen werd gezegd dat werkne mers bij latere sluiting niet zul len doorwerken, bij 42 procent was dat wel het geval. In bedrijven zonder personeel blijft 60 procent van de meewer kende echtgenotes wel tot een eventueel later tijdstip werken. Van de ondervraagden zegt 99 procent dat hun echtgenotes ne gatief op de plannen van staats- BRASILIA - De gouverneur van de staat Sao Paulo, Paulo Maluf heeft kwistig met geld gestrooid In 33 maanden gaf hij een kwart miljoen gulden uit aan bloemen, geschenken, etentjes, reizen etc. Alleen in de maand juni 1980 gaf hij vijftien diners voor 2600 geno digden. De spilzucht werd aan de kaak ge steld door het Braziliaanse ka merlid Macris die daarvoor cij fers van de algemene rekenka mer bij de hand had. Haig kondigde 's avonds aan dat hij weer naar Argentinië zou af reizen, in een nieuwe poging de partijen dichter bij elkaar te brengen. Maar tot grote verras sing van iedereen besloot hij te blijven. Naar verluidt is er van nacht koortsachtig overleg ge weest tussen Haig, de Ameri kaanse president Reagan en de Argentijnse minister van buiten landse zaken Costa Mendez. Hij moet van de Argentijnen te ver staan hebben gekregen dat er niets nieuws was om over te pra ten. Haig zal, zo wordt verwacht, zijn gesprekken met mevrouw That cher concentreren op het vraag stuk van de soevereiniteit. Rond dit vraagstuk zijn de grootste meningsverschillen tussen de Engelse en de Argentijnse rege ring. Haig zei gisteravond, na afloop van zijn gesprek met Thatcher, dat er weliswaar enige vooruitgang was geboekt, maar dat aanzienlijke meningsverschillen waren over gebleven. Hij voegde aan zijn worden toe, niet hoopvoller te zijn op een vreedzame oplossing dan toen hij zijn bemiddelings poging begon. Door de weigering van de Britse regering Argentinië tegemoet te komen waar het de soevereiniteit van de Falkland-eilanden be treft, is de dreiging van oorlog dichterbij gekomen dan ooit. Vanmorgen circuleerden in Lon den onbevestigde rapporten dat Argentinië voorbereidingen treft om zijn marine op zee te bren gen, mogelijk naar de oorlogszo ne rond de eilanden. De eerste dag dat de zone van 200 mijl rond de eilanden van kracht was, verliep zonder incidenten. Dat gaf gisteren nog voedingsbo dem aan de hoop dat er aan een oplossing van het geschil kon worden gewerkt. Aan die hoop werd ook bijgedra gen door de aankondiging, dat het Britse parlement woensdag wordt teruggeroepen van paas- reces. Maar als de zaken er dan nog zo voorstaan als nu. zal het parlement ongetwijfeld te horen krijgen dat de onderhandelingen op niets zijn uitgelopen en dat oorlog onvermijdelijk is (Zie ook pagina 6) secretaris Van Zeil reageren Ge vreesd wordt dat het gezinsleven onder langere openstelling zal lij den en dat de maatregel een be lemmering vormt voor de vrije tijd. Over de te verwachten omzet na zes uur wordt in meerderheid somber gedacht: de verwachting is dat die matig tot zeer matig zal zijn. Voor het NCOV zijn deze uitkom sten aanleiding om te stellen dat "kennelijk omwille van de druk der consumentenorganisaties en in het kader van de emancipatie Tweetal spuit met verf bij Sonja Barend HILVERSUM (GPD) - Een discussie over pornografie in de tv-show van Sonja Barend zorgde gisteravond aan het slot voor het nodige tumult. Twee vrouwen, die zich tijdens de in terviews met Anne-Marxe Gre- vel (NVSH) en Emma Brunt (re dactrice H.P.) al nadrukkelijk in de discussie hadden ge mengd, stapten aan het slot op een handelaar in seksartikelen Olieproduktie Saoedi-Arabië weer verlaagd NICOSIA (ANP) Volgens "Mees", een in Nicosia (Cyprus) verschijnend blad dat gewoon lijk goed op de hoogte is van de ontwikkelingen in de olie-indus trie van het Midden-Oosten, is Saoedi-Arabië van plan zijn olie produktie nogmaals met een half miljoen vaten (van 159 liter) per dag te verminderen in het belang van de stabiliteit van de prijzen op de wereldmarkt voor olie. In de laatste ministerraadsverga dering van de OPEC (Organisatie van Olie Exporterende Landen) werd besloten niet meer dan achttien miljoen vaten per dag te produceren. Saoedi-Arabië be sloot eenzijdig nog een half mil joen vaten extra van zijn produk- tie af te doen. Dat betekent dat de OPEC-produktie deze maand maximaal 17,5 miljoen vaten per dag zal bedragen. Controleur kabel-tv te ijverig LEIDEN - De controleur van het kabelnet tn de Leidse regio begon de paasdagen iets te ij verig. In de overtuiging dat een piraat actief was, onder brak hij zaterdagnacht rond het middernachtelijk uur de KRO-uitzending van de Paaswake. Boze en verbaasde telefoon tjes naar de politie zorgden er voor dat na een minuut oj tien de bekende gekleurde balken weer plaats maakten voor omroeppastores Jan ter Laak en Hein Schaeffer. Volgens Verkuijl van de stads- kabel ging het om een scha kelfout. Een onvolkomenheid in het systeem, of beter nog: een kinderziektealdus Ver kuijl. "Dit soort fouten zal in de toekomst niet meer voorko- de ondernemer in het midden- en kleinbedrijf mag bloeden voor de uitwerking van een rond uit ongelukkige passage in het regeerakkoord". Volgens het NCOV zal de vrouw van de ondernemer het slachtof fer worden van een beleid dat zegt zich te richten op de emanci patie van de vrouw. Het NCOV heeft staatssecretaris d'Ancona (sociale zaken) en de Nederland se Vrouwenraad gevraagd hun invloed aan te wenden om ver schuiving van de winkeltijden te voorkomen. af en bespoten hem met rode verf. Sonja Barend die de verfspuite- rij probeerde te voorkomen kreeg ook enkele spatten in het gezicht en op haar "maandagse pak". De gebeurtenissen lever den aan het slot van de recht streekse televisieuitzending nogal verwarrende beelden op. 1 22 PAGINA'S Toneelprijs genoemd naar Paul Steenbergen (IJ. Paul Steenbergen (75) in de bloemen PAGINA 5 Positie minima in discussie CDA-PvdA PAGINA 7 Deelneming paas- marsen valt tegen PAGINA 6 Bom gegooid bij AZ-Feyenoord PAGINA 11 Premier Van Agt heeft het enige gedaan wat hij kon doen na- jfl dat leden van de an- ti-militanstische groepering Onkruit het in Madu- rodam geexposeerde Witte Huis- model hadden vernield excuses aanbieden aan de Amenkaanse regering De premier vertolkte daarmee de gevoelens van het grootste deel van de Nederland se bevolking. Dit heeft niets te maken met een overdreven bewondering voor al les wat Amenkaans is Het heeft alles te maken met een stukje ge woon fatsoen ten aanzien van een land dat een kunstwerk uit leent. Wij zouden omgekeerd hetzelfde verwachten wanneer een Nederlands kunstwerk in Amerika moedwillig zou worden vernield. In een democratie behoort plaats te zijn voor groepenngen als On kruit. Zij hoeven zich als actie groep niet te realiseren dat het merendeel van de Nederlandse bevolking anders over de Amen- kanen denkt Een beetje actie groep mag best met het hoofd in de wolken lopen als het om de verwezenlijking van haar idealen gaat Tegen redelijk harde acties kan in principe ook geen bezwaar zijn. De democratie kan best een stootje hebben Maar met de ac tie in Madurodam is Onkruit ge woon te ver gegaan Als school jongens over een hek kruipen, een kunstwerk vernielen en zich vervolgens uit de voeten maken is een actie van stiekemerds En geen actie van een groep, die se rieus wenst te worden genomen. S. betaalbare keukens (35 opstellingen, SicMatic, Alno, Inka) openhaarden - voorzelhaarden tegels- plavuizen Hoorn 126a, Alphen a/d Rijn Telefoon 01720-22100 Auto bekogeld met klinkers: hersenletsel (Van één onzer verslaggevers) NOORDWIJK - De 27-jange J.J.B. uit Noordwijkerhout is in de nacht van zaterdag op zondag ernstig hersenletsel toegebracht door een aantal jongelui. De man werd door hen bekogeld met klinkers toen hg met zgn auto door de Abraham van Rooijtn straat in Noord wijk reed Een klinker verbrijzelde de zijruit en trof zijn hoofd De n achter zgn stuur in elkaar Per ambulance werd hij M Academisch Ziekenhuis ver voerd. Een andere inzittende van de auto werd nM De politie van Noord wgk zoekt ge tuigen. luw HUJGT U PC XR**7 v/iy.Êj) HU VAGEUJKS MET UITGEWEIDE Wilt u rruj nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Svp bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naar L eidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus LEIDSCH DAGBLAD LONDEN (GPD) - De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Alexander Haig is vanochtend opnieuw onderhandelingen over de Falkland-crisis begonnen met de Britse premier mevrouw Thatcher. t Gisteravond eindigden besprekingen die hij met Thatcher en haar ministers van buitenlandse zaken en defensie had, zonder dat een oplossing voor het geschil tussen Engeland en Argentinië dichterbij was gekomen. AMSTERDAM - De Floriade in Amsterdam werd ondanks de s Tijdens de paasdagen kwamen er zo'n honderdduizend toeristen e< regenkleding. eeuw en de hagel toch nog redelijk bezocht, i kijkje nemen, "gewapend" met paraplu en WASHINGTON/JERUZALEM (GPD/AFP/UPI) - De tweede man op het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken, Walter Stoessel, is gisteravond uit Was hington naar het Midden-Oosten vertrokken om daar een crisis te bezweren. Schietpartij in moskee in V-raad

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1