'Vroeger verloren we van ze met 70-0 De laatste bal l'Good sport' Wiel naar Leiden DIOK troeft Birmingham af op eigen toernooi AAC: overspelen Winst op Ynysypwl Teakwondo: twee Leidse kampioenen Donar: eindelijk kampioen DINSDAG 13 APRIL 1982 Sport PAGINA 17 LEIDEN - Was nou rugby het doel en gezelligheid het middel of andersom Of waren beide dingen hoofdzaak tijdens het traditionele paastoernooi van de Leidse club DIOK die vanaf vrijdag gastheer was van een aantal Engelse verenigingen Laten we het, gemakshalve, maar houden op het laatste. Het verschil tussen winnen en verliezen werd in elk geval moeiteloos gecompenseerd. Met gezang of met bladen bier. De volgor de maakte niet ogenschijnlijk niet uit. LEIDEN - Een Eritse deelnemer aan het rugby-toemooi toonde zich zaterdag geen 'good sport', zoals dat in het Engels zo fraai heet. Na een nederlaag zette hij het op een drinken, waarna hij rond één uur 's nachts een bij de Breestraat geparkeerde fiets stal. Op heterdaad betrapt werd de Engelsman vervolgens door agenten meegenomen naar het bureau. Na een kort verhoor kon hij echter al weer vertrekken. Zonder fiets wel te verstaan. Hoewel Echt leuk vonden de boys uit Birmingham het niet om zowel tijdens het toernooi op za terdag alswel in de directe con frontatie gisteren het loodje te moeten leggen tegen de op alle fronten superieure thuisclub. "Tien jaar geleden", zo wist oud gediende Henk Goddijn tijdens een sneeuwbui te melden, "zou den we door deze klanten met 70- 0 zijn weggevaagd. Dat is nu wel anders. We laten ons door de eer ste de beste die van de overkant komt heus niet meer afbluffen. Geloof mij maar", zei hij, toen even later de zon doorbrak,"dat r-Nederlands draaiorgel. LEIDEN Officieel heeft DIOK nog steeds niets van de Nederlandse Rugby Bond vernomen inzake het wegblijven afgelopen woensdag avond van AAC. DIOK meent regelementair aanspraak op twee winstpunten te kunnen maken; hetgeen in de slotfase van de lopende competitie van zeer groot belang kan zijn voor het naderende landskampioenschap. Van welingelichte zijde werd informeel vernomen dat het bondsbestuur zou hebben besloten de wedstrijd DIOK-AAC als nog te laten spelen. Als argument wordt genoemd dat er een misverstand tussen de wed strijdsecretarissen van de beide clubs heeft plaatsgehad. Het DIOK bestuur kon nog een commentaar op deze beslissing geven daar zij eerst de officiële mededeling van de NRB in huis wil hebben. Zonodig zal dan aan de hand van gemaakte bandopnamen de telefoni sche afspraken worden aangetoond. die gasten straks doodziek naar huis gaan". Daar liet het touring-team van de nummer twaalf van Engeland, even na de 30-13 nederlaag en een paar uur voor het vertrek naar Calais, overigens weinig van merken. Het kraakwitte bla zoen van de Britten mocht dan, na de toernooi-nederlaag van za terdag, het 6-0 verlies tegen HRC zondag en de afgang van gisteren tegen DIOK, letterlijk en figuur lijk flink grauw zijn geworden, de gezangen van de talrijke sup porters klonken er niet minder enthousiast door. "Ach", meen de toernooi-organisator Teun de Reede, "die gasten zijn een paar dagen uit. Als ze thuis zijn krij gen ze pas in de gaten wat ze hier is overkomen." Opmerkelijk trouwens hoe gemak kelijk DIOK zo'n zestal teams uit het mekka van de rugby-sport wist te strikken voor het jaarlijk se Paasfeest. "Geen punt", ver telde De Reede. nog zichtbaar aangedaan door een flink aantal uren achter de bar tijdens dit be wogen weekeinde. "Ik wil niet overdrijven maar volgens mij zijn er minstens vijftig Engelse clubs over tijdens deze dagen. Een lekker uitje voor die klan ten. Nederland is gastvrij, niet duur en winnen doen ze over het algemeen ook. Alleen, wij laten ons niet echt niet meer in de ma ling nemen" Een opmerking die voor tweëerlei uitleg vatbaar was. De Reede nogmaals: "We hebben geleerd van de afgelopen jaren.' Behalve het organiseren van het toernooi doen we niets. Voor huisvesting moeten ze zelf maar zorgen, daar beginnen we niet meer aan. Het zijn ruige klanten, ze verbouwen nog wel eens het een en ander en we hebben weinig trek om voor de schade op te draaien. Zwakke teams wijzen we daarnaast af. Wij zijn in de afgelopen tien jaar namelijk ook niet stil blijven staan." Waarvan acte. Na zaterdag al een bewijs te hebben geleverd van hoe het Nederlandse rugby de af gelopen jaren in een stroomver snelling is terecht gekomen, dompelde DIOK het toch hoog geachte en daarom als eregast uitgenodigde Birmingham giste ren lang en nadrukkelijk kopje onder. Pas heel laat in de van Leidse zijde uitstekend gespeel de partij konden de Britten ach ter de pompen. Zonder veel re sultaat, want verzopen waren ze ondertussen al. De basis voor de eminente zege DIOK stond Birmingham geen centimeter ruimte toe. Fel belaagd loopt ook deze Engelsman recht in de c legde DIOK in de eerste helft. Met wind mee ramde Ab Huis man eerst twee kicks door de pa len waarna het doortastende werk van de voorwaartsen try's opleverde van broer Richard en van Barry van Doorn die behen dig profiteerde van een blunder van de Engelse full-back. De 14-0 voorsprong werd na rust door de bezielde thuisploeg ("Waarom speelden ze vorige week tegen Hilversum niet zo onbevangen", vroeg tiainer Pe ter de Bruyn zich hardop af) via soms fraaie staaltjes rugby uitge bouwd tot 26-3 - opnieuw Ri chard Huisman, daarna Jan Loek Vrijenhoek en vervolgens Jan Dreef - aleer de 'oude kwaal' DIOK parten ging spelen. Een knappe push-over-try van de .in middels kansloze maar desal niettemin toch fanatiek terug vechtende. Engelsen vormde de inleiding tot een totaal overbodi ge en niet te winnen discussie met de goed fluitende Schotse arbiter die meteen besloot tot een strafkick. Birmingham maakte daar in eerste instantie geen gebruik van. maar kwam later desondanks op ka rakter nog terug tot 26-13. Vijf minuten voor tijd hervond DIOK zich en met de schouders er weer onder mocht de supersnelle Vrij- t enhoek opnieuw doorbreken om de overwinning en het toernooi een extra glansrijk tintje te ge ven. Pal daarop vond de referee maar beter om het veld vrij te maken voor de Bassets (eerder tweede op een toernooi in Ge leen en nu met 8-0 knap winnend van Old Coupenans) want de En gelsen zagen het niet meer zitten. Pas achter een pint bier kwamen ze, na uitwisseling van de nodige dassen en truien en met het zin gen van de traditionele gezan gen. weer tot zichzelf. De kater wacht vannacht. In het Nauw van Calais of daaromtrent AD VAN KAAM LEIDEN - DIOK bleek ook op zaterdag ongenaakbaar. Di verse teams verspreid uit ge heel Engeland namen aan het toernooi deel. Spectaculaire en boeiende acties van de deelnemende ploegen ston den borg voor twee dagen uitstekend rugby. DIOK, dat winnaar van de B- poule werd ontmoette in de finale de andere poule winaar Ynysypwl uit Wales. Dit team staat in de Welsh Rugby Union van de ongeveer 230 deelnemende clubs momen teel als achttiende op de ranglijst genoteerd. Voor waar geen kleine jongens dus. En dat liet Ynysypwl dan ook direct zien in de eindstrijd tegen de geelblau- wen. Al snel zette Ashley Rees de Welshmen met een fraaie kick op voorsprong (0- 3). De Leidse voorwaartsen dwon gen de eilandbewoners ech ter steeds meer in de verdedi ging en vlak voor rust wist Pieter Cörver zijn team reeds naar de winnende kant te tel len (4-3), Dick Altmk conven teerde goed (6-3). In de tweede helft haalde het DIOK-pack zijn Britse oppo nent steeds meer uit zijn rit me. Ook de afwerking werd beter, daar de Leidenaars als het ware allen in de drie- kwartlijn opereerden De sterk aanvallende Will Rijs- dam. Jan Dreef die verras sende passes rondstrooide en Dick Altink die weer overal te vinden was stelden de uit stekend op dit alles anticipe rende Pieter Córver nog tweemaal in staat te scoren. (14 3) Kort voor tijd gaven Rees en Lwyn Evans de uit slag voor Ynysypwl nog een beter aanzien (14-9) maar de afgetekende voorsprong was niet meer in te lopen DIOK won op verdiende wijze zyn eigen toernooi. Totaaluitslag 1 DIOK. 2 Wny- sypwl; 3 Old Coupenans. 4. Old Rutlishians: 5 Beckin- han; 6. Birmingham; 7. Choi sey; 8. Orpington; 9. West Hartlepool LEIDEN - Randy Wiel, voormalig sterspeler van Amstelveen, speelt volgend seizoen in Leiden. De Antilliaanse schutter die zijn opleiding kreeg bij de University of North Carolina en ook uit komt voor het Nederlandse team kwam zaterdag tot overeenstem ming met het management van Elmex. Naast Bert Kragtwijk, Emill Hagens en Wilson Was hington is Wiel de vierde speler voor de nieuwe ploeg die hoogst waarschijnlijk zal worden geleid door Theo Kinsbergen. Deze week zal men proberen om ook Ronald van den Bergh van lands kampioen Donar te strikken. NIJMEGEN - De sportschool Lei den/Van den Berg beleefde een uitermate goed paasweekeinde, want tijdens de nationale kam pioenschappen taekwondo in Nijmegen grepen twee junioren een gouden plak. De finale in het gewicht tot 74 kilo werd zelfs een volledig Leids onderonsje. Alberto Bizzoni troefde daarin zijn maatje Richard Ciere af. Laatst genoemde kwam routine tekort tegen de al langer sparrende Biz zoni die terecht de nationale titel greep. In het gewicht boven de 74 kilo worstelde Jan Schouten, ook nog niet zo lang actief in deze sport, zich met lef door de voor ronden heen. In de finale had hij zoveel zelfvertrouwen opgedaan dat hij alle schroom van zich af- worp en een overtuigende zege behaalde. David Lawrence was opnieuw de grote uitblinker bij Donar Wederom is hij Tom Barker de baas. GRONINGEN (GPD) Precies achttien seconden was het dood stil jn de bomvolle Evenemen tenhal van Groningen. Zolang namelijk had de regerend lands kampioen, Nashua-Den Bosch, de tijd voor de laatste aanval. De laatste aanval, die bij een succes volle afronding een vijfde wed strijd in de finaleserie om het Ne derlands basketbal-kampioen schap noodzakelijk had ge maakt. Met dc stand 79-78 op het scorebord hielden de ruim drie duizend toeschouwers hun adem in. De aanval eindigde bij Jan Dekker. Zijn schot ging mis en in de rebound vond ook Jelle Es- veldt niet de juiste richting. Eén seconde later barstte de toch solide Evenementenhal bijna uit zijn voegen. Voor het eerst in de geschiedenis was de titel terecht gekomen bij Nationale Neder landen-Donar en was Den Bosch, dat drie seizoenen lang had geheerst, van zijn troon ge stoten. Dat gebeurde allemaal in een reeks van vier finalewedstrij den, die op het scherpst van dc snede werden uitgevochten, waarin drie keer de uitspelende ploe won en het verschil geen en kele keer groter was dan twee punten. Zaterdag resteerde uiteindelijk het kleinst mogelijke verschil, hoe wel het er heel lang naar uit heeft gezien dat Donar met ruime voorsprong de finish zou gaan halen. Dat was zo in de eerste helft, waarin Den Bosch maar één keer op voorsprong kwam, die werd afgesloten bij 44-38. Dut wa ook nog zo acht minuten voor het einde, toen Den Bosch voor de tweede keer zijn toevlucht zocht in een time-out. Donar leidde op dat moment met 72-61 en in de geluidscabine werden voormalige hits als „Wc are the champions" en ..Wunderbar" op de draaitafel gelegd. Weinigen geloofden toen nog in een succes voor de titelverdedi ger. Maar Den Bosch bleek, on danks het feit dat de Amerika nen Richardson en Barker al vier fouten achter hun naam hadden staan, nog iets over te hebben. Toen een doordunk van Ronald van den Bergh mislukte, brak er iets by Donar Den Bosch kroop dichterbij en de wedstrijd was weer helemaal open Magiër Langs de kant slaagde Donar- coach Maarten van Gent er niet in zijn ploeg tot kalmte te manen en ook zijn „assistent" Henk Stolk had geen succes. Stolk, voorzitter van het Dordtse Fnsol, stond de ploeg de laatste weken bij, omdat hij denkt over tclcpa- tische gaven te beschikken. Vooral Jim Moore gelooft in de bovennatuurlijke krachten van Stolk. Hoe groot de invloed van de „magiër" is geweest, zal wel altijd een onbeantwoorde vraag blijven Feit is wel dat Jim Moore een fantastische wedstrijd speel de. Van zyn teenblessure, die hem afgelopen woensdag nog kwelde, was niets meer te mer ken Hij stond de gehele wed strijd op scherp Ook al omdat hij regelmatig rust kon knjgen en Ronald van den Bergh in die pe rioden geen verzwakking bleek. In de nuttige wisselmogelijkheden lag een verschilletje tussen beide ploegen. Niet alleen verving Van den Bergh topscorer Moore (22 punten), maar ook gaf Frank Ar- don net dat beetje rust aan John Franken, dat de spelverdeler no dig had om dc accu op te laden Maar beslissend bleek het alle maal toch niet te zyn. De door slaggevende factor moest veel eerder gezocht worden in een de tail Was het het balverlies van Barker met minder dan vier mi nuten te spelen? De misser van Scores Donar! Moore 22. Lawrence IS, Kruidhof II, Franken 11. Fabcr X rn Van den Brr*h 6 Scores Den Bosch: Akerboom 21. Bar- kt r 17, ramer 16. Dekker II rn Ki chardson 10. Cramer kort daarop? Of de drie- secondenovertreding van Van den Bergh met de klok op ander halve minuut? Het waren alle maal momenten die ervoor in aanmerking kwamen. Zoals ook de misser van Tom Barker vanaf de vnje-worplijn. waardoor dc stand vlak voor tijd niet gelijk, maar 79-78 werd. Foutje Ook dat foutje werd echter gecom penseerd door de misser van Da vid Lawrence aan de andere kant. zodat alles toch neer kwam op die laatste aanval van Den Bosch, afgesloten met een twee tal mislukte schoten en een hard- grondige vloek van Kees Aker boom Groningen kon echter tot in de kleine uurtjes feestvieren Een feest dat pas goed losbarstte na de huldiging door NBB-voor zitter Adnaan Heimig. die zich tijdens dat gebeuren al publieke lijk belachelijk maakte door zyn toespraak in het Engels te hou den Akkoord, die taal wordt door dc heren Moore. Lawrence. Franken, Fabcr. Kruidhof en Van den Bergh misschien wel beter begrepen, maar er werd na tuurlijk wel oen Nederlands kampioen gehuldigd De ge luidstechnicus van de Evene mentenhal had zo zijn eigen ma nier Hy liet tijdens de wedstryd en direct na afloop het Gronings volkslied „Van Lauwerszcc tot Dollardtou" horen, zich kenne- lyk niet bewust dat de spelers van Donar gczamenlyk ongeveer net zoveel Gronings bloed door de aderen stroomt als in een Zeeuwse mossel.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17