PvdA wil uitspraak leden "Relatieproblemen worden verzwegen" Ziekenfondsen: inleveren ziekenhuisbedden kan niet Protest schilders tegen gevolgen koppelbazenwet Koos H. weer aan nieuwe advocaat toe Witte Huisje kan hersteld Pinguïns in woningnood Over loslaten kooplvrachtdoelstelling regeerakkoord Pleidooi voor extra macht burgemeesters Laat de schilder het beschermen. Binnenland PAGINA 7 De sexuele relatieproblemen van vooral zwaar gehandicapten worden langzamerhand bespreekbaar gemaakt. Na publica ties is onlangs de Werkgroep Alternatieve Relatiebemiddeling in het leven geroepen. De leden van de werkgroep, onder ande ren een zwaar gehandicapte, twee vrouwen die zich met de sexuele dienstverlening bezighouden, een hoofd van een voor ziening voor gehandicapten, willen oplossingen zoeken voor vragen van zwaar invaliden omtrent de sexuele relatieproble- Het initiatief is genomen door de zwaar gehandicapte Arnhem mer H. van Koperen. Hij vindt dit probleem een van de groot ste knelpunten waarover volgens hem ten onrechte door com missies in alle talen wordt gezwegen. Gehandicapten en sex ZATERDAG 10 APRIL 1982 UTRECHT (GPD) - Minister Gar deniers (volksgezondheid) kan zo langzamerhand rekenen op breed verzet tegen haar plannen voor een „inleveringsoperatie" van 8000 ziekenhuisbedden. Ook de ziekenfondsen blijken er te gen te zijn. ..Maatschappelijk niet haalbaar", zegt H. J. An- beek, voorzitter van de overkoe pelende organisatie. Eerder protesteerden de provin cies - en sommige gemeenten - plus de Nationale Ziekenhuis raad (namens alle gezondheids zorginstellingen) tegen de koers van mevrouw Gardeniers. Zij wil snel plannen aan de Tweede Ka mer voorleggen over het terug voeren van het aantal bedden tot PvdA-secretaris Wim van Velsen, zei dat gisteravond voor de KRO- radio. Het PvdA-partijbestuur doelt hierbij vooral op het losla ten van de garantie dat de mini ma dit jaar niet meer dan min 1 procent zullen inleveren. Van Velsen vindt dat nu het regeerak koord niet meer overeind kan blijven de partij-instantie die destijds dat regeerakkoord heeft getoetst, en de minister toestem ming heeft gegeven om in het ka binet te gaan zitten, ook moet toetsen of dit nieuwe akkoord wel naast het regeerakkoord overeind kan blijven. Of dat moet gebeuren door een bij zonder partijcongres bijeen te roepen, of door een vergadering van de partijraad, kon Van Vel sen nog niet zeggen. Daarover wordt binnenkort beslist. VVD De WD-fractie in de Tweede ka mer vindt het "verbijsterend" dat de regering er niet in is ge slaagd het financieringstekort beneden het "onverantwoorde DEN HAAG (ANP) - De tot le venslang veroordeelde Haagse portier Koos H. heeft opnieuw een raadsman "versleten". Na de eerste advocaat uit Den Haag, mr. J. Duynstee, heeft nu ook de Roermondse advocaat, mr. B. Moszkowicz, laten weten niet langer de zaak van Koos H. in ho ger beroep te zullen behartigen, omdat hij onenigheid heeft ge kregen met zijn cliënt. "Koos wilde, dat ik hem één keer per week zou bezoeken in plaats van eens in de veertien dagen. Aan die wens kon ik niet tegemoet komen, omdat ik daarvoor een te drukke praktijk heb. Dat zou ten koste gaan van andere cliënten", zo verklaarde de advocaat vrij dag tegenover het ANP. Koos H. heeft er inmiddels op aan gedrongen, dat hij nu de Amster damse advocaat, mr. G. van As- peren, als zijn nieuwe raadsman krijgt toegewezen. Het Haagse gerechtshof zal hierover de ko mende week een beslissing ne men. De Haagse portier, die er van wordt verdacht drie jonge meisjes om het leven te hebben gebracht, moet in september in hoger beroep terecht staan voor het hof. Mr. Moszkowicz had al eerder problemen met zijn cliënt Koos H. omdat enkele van zijn broers in januari via de publici teitsmedia de nodige "vuile was" in deze affaire buitenhingen. 57.000. Beslissingen over'sluiting van (delen van) ziekenhuizen moeten dan volgend jaar vallen. De Kamer heeft voorlopig in stemmend gereageerd. De ziekenhuisorganisatie voerde echter aan dat dit drastische bed- denverlies 20.000 tot 25.000 ar beidsplaatsen kan kosten en de kwaliteit van de zorg zal aantas- niveau van 8,2 procent" te bren gen. Het akkoord over de voor jaarsnota komt volgens die partij te laat, en het bevat ook onvol doende maatregelen om het tij te keren, aldus een commentaar van die partij. Ook vindt de WD dat "de helft van de maatregelen geen bezuinigingen betekenen, maar een lastenverzwaring" NCW Voorzitter S. J. van Eijkelenburg van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) meent dat het een góede zaak is dat het kabinet het eens is ge worden over de maatregelen in de voorjaarsnota. ,,Op een crisis zat niemand te wachten. Nu kan het kabinet doorgaan en kunnen verdere maatregelen worden ge nomen," aldus de NCW-voorzit- ter. Hij zet echter vraagtekens bij de inhoud van het akkoord, dat op punten in strijd is met de har de afspraken van het regeerak koord, zo meent Van Eijkelen burg. Een „echte" investeringsimpuls ontbreekt naar zijn mening. Er worden weliswaar lastenverlich tingen voor het bedrijfsleven aangekondigd, maar daar staan al eerder afgekondigde verzwa ringen tegenover. Bovendien blijft het financieringstekort bo ven de acht procent, terwijl in het regeerakkoord terugdringing tot een niveau van 6,5 procent als harde afspraak was opgenomen. KNOV De uitkomsten van het kabinetsbe raad over de voorjaarsnota heb ben lang op zich laten wachten en zijn met veel onzekerheden omringd. Het Koninklijk Neder lands Ondernemersverbond, de organisatie van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf- houdt in een eerste reactie een slag om de arm daar waar het gaat om de concrete uitwerking van deze plannen voor de kleine en middelgrote bedrijven. Zoals het ernaar uitziet zal de koop kracht dit jaar weer extra klap pen krijgen met rechtstreekse gevolgen voor grote delen van het midden- en kleinbedrijf, al dus een KNOV-woord voerder. Het financieringstekort blijft op een hoog niveau, wat rente-op drijvend werkt en derhalve het investeren niet stimuleert. De verschuivingen binnen de socia le verzekeringen ten gunste van het bedrijfsleven lijken enige ruimte geven, aldus de woord voerder van het KNOV In de NCRV-actualiteitenrubriek Hier en Nu wordt vanavond (Ne derland 2, 21.30 uur) een uitvoe rig interview met premier Van Agt uitgezonden over de reacties op het akkoord. ten. De voorzitter van de Vereni ging van Nederlandse Zieken fondsen zegt in het Weekblad „Gezondheidszorg" het verlies van zoveel banen „niet verkoop baar" te vinden. „Sluiten bij voorbeeld van het ziekenhuis in Dokkum, zodat de mensen naar Leewarden moeten. Daar kun nen de ziekenfondsen niet voor DEN HAAG (GPD) - De ma quette van het Witte Huis in Madurodam, die donderdag nacht door de actiegroep On- kruit is beschadigd, kan in de loop van volgende week weer worden bezichtigd. Het her stel wordt verricht door de Amerikaanse familie die het model in twintig jaar heeft gebouwd. Het model was af gelopen woensdag, voor de periode tot 7 juli, aan de col lectie toegevoegd in het ka der van de 200-jarige betrek kingen tussen Nederland en de Verenigde Staten. AMSTERDAM (ANP) - Er waggelen in Artis zoveel zwartvoetpinguins rond, dat de dieren te kampen hebben met "woningnood". Begin dit jaar was het al een krappe si tuatie, maar na de geboorte van 24 kerngezonde kuikens is de kwetterende kolonie echt veel te groot geworden. Er zijn nu 136 pinguïns en dit moeten er tachtig worden. De beschikbare broedruimte laat nu eenmaal niet meer vo gels toe. Binnenkort zal voor het pin guïnoverschot een ander plaatsje binnen of buiten Ne derland gezocht worden. DEN HAAG (GPD) - De onderne mers in het schildersbedrijf vin den de Wet Ketenaansprakelijk heid, die per 1 juli in werking treedt, zo'n rampzalige bedrei ging dat zij willen proberen om door middel van een onderling garantiefonds eventuele finan ciële stroppen op te vangen. Dit zegt voorzitter M E. E. Boon van het Ned. Chr. Ondernemersver bond voor het Schildersbedrijf. Kernpunt van deze wet is dat elke aannemer aansprakelijk kan worden gesteld voor het betalen van premies en belasting, die niet wordt afgedragen door on deraannemers Die zijn op hun beurt weer aansprakelijk voor niet betaalde premies en belas ting door „derde onderaanne- Als alle onderaannemers in gebre ke blijven, draait uiteindelijk de Als de minister dit doordrukt. neemt ze een paniekmaatregel, vindt de VNZ-topman. Bezuini gingen zijn wel mogelijk, maar dan langs een lange en moeizame weg. Bovendien vraagt Anbeek zich af waar de grenzen liggen. Dat weet minister Gardeniers volgens hem ook niet. Zij moet hoofdaannemer op voor alle niet betaalde gelden. Dat kan leiden tot enorme claims, omdat zij het gevraagde werk zeer goedkoop kunnen leveren als ze alleen maar te maken hebben met loon kosten zonder premies en belas ting door te berekenen. Volgens Boon. aan het woord in het NCOV-blad „De Onderne mer", is een studiecommissie be zig. in samenwerking met verze keringsdeskundigen. de moge lijkheden van zo'n onderling garantiefonds te onderzoeken Zij heeft de opdracht zo snel te werken dat de ondrmemrrsorga nisaties in het schildersbedrijf en zo mogelijk de Federatie van aannemers in de afbouw en ne- venbedrijvcn van de bouwnijver heid uiterlijk omstreeks half mei over een plan kunnen beslissen Het systeem waarvoor de Tweede Kamer al heeft gekozen brengt nu voor bijna f 500 miljoen bezui nigen. maar de kans is groot dat ze dat niet haalt Overigens zegt Anbeek het idee te hebben dat de bevolking best meer over heeft voor do gezond heidszorg. Dit in tegenstelling tot de politici, die „nu zover zijn dat ze bezuiniging willen". Nu betalen we 9 procent van ons in komen aan gezondheidszorg, maar een weduwe in de vrijwilli ge ziekenfondsverzekering be taalt soms al 14 tot 16 procent". Misschien mag het wel 10 tot 11 procent van ons nationaal inko men kosten, suggereert Anbeek, als we dat geld er voor over heb ben. volgens Boon aannemers en on deraannemers in de grootste pro blemen „Deze gang van zaken getuigt van wanbegrip bij de po litici voor de paktijk van aanne ming en onderaanneming. Het was hoogst verbazingwekkend te ervaren dat de makers en beoordeelaars van de wet niet of nauwelijks wisten waar ze mee bezig waren. Het is een complete ramp". Boon spreekt van „een groot kwaad, dat zeker uit de wereld moet worden geholpen, ma.ir niet op de manier zoals die in de wet staat Want dan worden bo nafide onderaannemers de dupe van ongeoorloofde praktijken van malafide onderaannemers, op wier doen en laten zij vaak he lemaal geen zicht hebben, vooral als het om de laatste schakels in de keten gaat". De grootste handicap van het Internationale Jaar van de Gehandicapten was volgens vele direct betrokkenen het verzwijgen van de relatiepro blemen van vooral de zwaar invaliden. „Kijk", zegt de Arnhemmer H. van Koperen, „voor hen worden allerlei technische voorzieningen ge troffen als aangepaste wonin gen, auto's en fietsen. Overal is wel een knopje voor. Maar met relatiegevoelens van de gehandicapten is door nie mand rekening gehouden. Die uiterst belangrijke per soonlijke gevoelens worden - misschien wel bewust - veel te gemakkelijk over het hoofd gezien De gehandicap te moet het zelf maar uitzoe ken. Maar, hoe is dat moge lijk. Je kunt jezelf nauwelijks verplaatsen". Er moet volgens hem nog veel gebeuren. En om duidelijk te maken hoe groot de achter stand is. is Van Koperen be gin vorig jaar m contact geko men met bordeelexploitan- ten en prostituées van het Arnhemse Spijkerkwartier. Na een aantal informatieve ge sprekken in een woonwijk voor lichamelijk gehandicap ten in Arnhem, ontstond er een kleine kring van gehandi capten die regelmatig bezoek krijgt van één prostituée. Van Koperen heeft besloten haar alle steun te geven en haar zonodig verder te introduce ren bij inrichtingen of invali de mensen. Niet afhankelijk „Want", zegt hij, „Eva heeft het vertrouwen van de gehandi capten gekregen. Zij bedu velt ze niet en neemt alle tijd voor ze. Het is onvoorstelbaar als je ziet hoe die mannen de laatste tijd zijn veranderd. Ze hebben hun zelfvertrouwen teruggekregen en durven op straat ook een praatje met een vrouw aan te gaan. Ze verlaten geleidelijk hun isole mentspositie omdat ze bij Eva zelf bepalen wat ze doen. Ze zijn bij haar niet afhanke lijk van de professionele dienstverlening". Te vaak wordt volgens hem door de hulpverlening gepro beerd sexuele gevoelens bij gehandicapten door bijvoor beeld medicijnen te onder drukken terwijl menselijke hulp veel beter kan zijn. Men selijke hulp waarbij de invali de de kans krijgt zichzelf te zijn. .Kijk", zegt Eva die zich in het gesprek mengt, „ook de zwaar gehandicapte is een mens Een mens die recht heeft op een relatie Zelf kan ik ook in zo'n positie terecht komen en dan ben ik ook blij als ze me helpen. Je moet je gevoelens toch kwijt kunnen. Die handicap of dat onaan trekkelijke uiterlijk schrikt mij niet af. Ik kijk daar door heen". Vertrouwenbasis Volgens Van Koperen is dat van groot belang. „Er moet een vertrouwensbasis ont staan", verklaart hij. „Merkt de gehandicapte dat Eva met hem wil omgaan, dan breek je door zijn spanningsveld hem Vooral bij spastici is dat belangrijk". Inmiddels heeft Eva ruim een half jaar met zwaar gehandi capte mannen gewerkt. De klantenkring is van een zestal, wat zij noemt, vrien den uitgebreid naar vijfen- ADVERTENTIE twintig. Met het oog op een verdere uitbreiding heeft de 25-jange Eva een vriendin van haar bereid gevonden zich ook met de sexuele hulp verlening aan gehandicapten bezig te houden. Evenals Eva bezoekt zij nu regelmatig zwaar invalide mannen die door geheel Nederland ver spreid wonen. Eva heeft onlangs haar plaats achter het rood verlichte raam definitief opgegeven. „Want", zegt zij, „dit geeft me echte voldoening Als ik van een jongeman een brief krijg waarin hu schrijft dat hu het leven nu weer ziet zitten, dort mij dat goed". Gesprek De Arnhemse houdt zich bezig met de relatieproblemen van vooral zwaar gehandicapten. De relatie tussen haar en de invalide man begint met een gesprek en kan tot zeer in tiem uitgroeien. Eva zou het niet meer willen missen. „Tijdens die gesprekken hel pen de gehandicapten mij soms meer dan ik hen help. Daarom zie ik ze ook niet als klanten. Het zijn gewoon vrienden geworden". De ontmoeting bestaat volgens haar voor Ml gTOOl dl 0 uil praten over werk. hobby en problemen. Slechts een mi nuut of dertig van de ander half uur wordt besteed aan sex. „Dat sociale contact dat veel gehandicapten missen maar waar ze niet buiten kun nen staat centraal" Geheim In de korte tijd dat Eva zich op dit terrein begeeft, heeft ze gemerkt dat in heel Neder land vele gehandicapten op de een of andere manier met dit probleem te kampen heb ben Onbegrip, onwetend heid. angst en drempelvrees weerhouden hen er echter van iets aan de situatie te ver anderen. Alles moet in het geheim ge beuren, iets wat Van Kope ren een onaanvaardbare zaak vindt Vooral in het Jaar van de Gehandicapten werd dit essentiéle onderwerp ver zwegen De invaliden stoten hun hoofd bu directies of knappen af na een negatieve ervaring in een bordeel of be sloten club. Ook zun ze. volgens Van Kopie- ren, bang voor de sociale con trole in tehuizen en inrichtin gen „Een verpleegster merkt diitd "i aan \n.uw ibén* nenf w—t Vertelt ze h.ur ervaringen tijdens het groepsgesprek, dan wordt de priemende vinger snel in je richting gestoken Het duurt lang voordat je daartegen be stand bent" Hij geeft toe dat in Nederlandse inrichtingen welecns met vnjwilligsters of via speciale therapie is geprobeerd het re latieprobleem op te lossen. „Maar", zegt hu. lijn er mentaal niet tegen opgewas sen Ondanks het feit dat sommige vrouwen ervarin gen hadden opgedaan met partnerruil of groepssex ging hen dit te ver Wanneer er meer dan alleen een vnend- schappclukc relatie dreigde te ontstaan, haakten ze af „En dat kan bij mij niet gebeu ren". valt Eva hem in de rede. „We hebben een fijn contact maar ze welen dat het mijn beroep is Ze accepteren dat ik ook met anderen omga. omdat ik niet van hen ben (GPD) DEN HAAG (GPD/ANP) De PvdA wil dat binnen af zienbare tijd een extra congres of partijraad van de socia listen wordt gehouden voor de beoordeling van het in de nacht van donderdag op vrijdag gesloten akkoord bin nen het kabinet over de Voorjaarsnota. Dit vooral omdat op basis van dat akkoord een aantal uitgangspunten van het regeerakkoord wordt losgelaten. UTRECHT (ANP) - In de Utrechtse Irenehal zijn gisteren tienduizenden jongeren bijeen geweest voor het eerste anti-kernenergie popfestival. De organisatoren toonden zich bijzonder tevreden over het verloop van de gebeurtenis, die van één uur 's middags tot elf uur 's avonds duurde en waaraan onder meer werd deelgenomen door formaties als "Doe Maar" en "The Stranglers". DEN HAAG (ANP) - Commissaris der koningin in Noord-Holland, drs R.J. de Wit meent, dat de positie van de burgemeester bij de collegevor ming en de portefeuilleverdeling moet worden geherwaardeerd Hij zegt dat in het jongste nummer van "De Nederlandse Gemeente", het orgaan van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). In een artikel, gewijd aan de positie van de burgemeester constateert de commissaris dat in de afgelopen jaren in een aantal gemeenten met de burgemeester "op een uiterst onzorgvuldige wijze" is omgegaan. Hij herinnert eraan, dat vooral na de collegevorming in 1978 burgemeesters uit de krant het collegeprogramma en de portefeuilleverdeling moesten vernemen, soms zelf inclusief de portefeuilles die aan de burgemeester zelf werden toebedeeld. Commissaris De Wit noemt het juist in de komende jaren noodzakelijk dat alle hens aan dek komen en dat volledige inzet van alle leden van het gemeentebestuur moet worden gevergd, inclusief uiteraard van del burgemeester. In zijn artikel noemt de commissaris het bijzonder aan bevelenswaardig als de burgemeester in de gelegenheid wordt gesteld in adviserende zin bij te dragen aan de totstandkoming van het college programma. Het is. zo schrijft hij, te mager en te weinig efficient als de mening van de burgemeester wordt gevraagd, eerst wanneer de colle ge-onderhandelingen zijn afgerond en er een concrete tekst is vastge steld. Commissaris De Wit keert zich "met kracht" tegen de - wat hij noemt - i politiek modieus goed in de markt liggende stelling, dat de burgemees ter als een door de kroon benoemde functionaris in de gemeente geen politieke portefeuilles zou kunnen bekleden. Volgende maand, op 18 en 19 mei, wordt in Eindhoven het jaarlijks VNG- congres gehouden, ditmaal gewijd aan een bespreking van het vraag stuk van de collegevorming in ons land. De heer De Wit houdt zich al geruime tijd bezig met de positie van de burgemeester in de gemeentelijke democratie. Zo schreef hij enige ja ren geleden een pleidooi voor meer inspraak van gemeenteraden in de benoeming van een nieuwe burgemeester. Hij toende zich toen voorstander van het instellen van vertrouwenscom missies uit de gemeenteraad. Deze commissies zouden na gesprekken met kandidaat-burgemeesters een advies moeten uitbrengen aan de commissaris van de koningin, die vervolgens een voordracht aan de minister doet. Dit idee heeft in de praktijk veel navolging gekregen. Uw huis is waarschijnlijk uw meest -r"* waardevolle bezit. Dus is het dubbel en dwars regelmatig onderhoud waard.^ Natuurlijk, schilderen kost geld. I l Maar repareren is stukken duurder. Stel daarom samen met de schilder een fj\\ onderhoudsplan voor uw huis op. yl. Publikatie van het Bedrijfschap Schildersbedrijf te Rijswijk ZH

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7