LEIDSCH DAGBLAD EG steunt Britse regering data In kustplaatsen nog weinig extra drukte Bisschop weert congres homo's makelaardij bv Duizenden banen weg gezinszorg Flora boekt recordomzet Geen wapens naar Argentinië •Wellicht economische sancties \vOEEE CAMPING ONDANKS KOUDE 2>rüaiesi. vasissupa 29 "Argentijntje torpederen" PTT: "halve' telefoon bij wanbetaling 1f r-i ttn abonnement neemt_ ruu ifpijgt u pe kr**7 met —^.rnra.tdkmmeovbt ZATERDAG 10 APRIL 1982 OPGERICHT 1 MAART 1060 36751 Directeur G Koopman Hoofdredacteur A A M Schuurmans Adj -hooldredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN &/MU Wme S^get 1 2311 BG leden Voor M nrs w cototon Krant in de Elvis verdrukking 11 komt uit België Over Christus weinig bekend PAGINA 21 DEN HAAG (GPD) - Volgens bere keningen van de Centrale Raad voor de Gezinsverzorging zullen dit jaar meer dan 10.000 arbeids plaatsen binnen de gezinsver- zorg verdwijnen. De Centrale Raad, het samenwerkingsver band van de 250 gezinsverzor gingsinstellingen Nederland, ba seert deze cijfers op een notitie die het ministerie van CRM aan de Tweede Kamer heeft ge stuurd. Uit deze notitie blijkt dat de over schrijding van de begroting vo rig jaar met 35 miljoen gulden, dit jaar nog een doorwerking heeft van 45 miljoen gulden. Dat betekent, aldus de Centrale Raad, dat bij een totaal bezuini- gingscijfer van 80 miljoen gulden naast het reeds genoemde aantal van ruim 10.000 arbeidsplaatsen, meer dan 20.000 hulpverleningen niet kunnen worden uitgevoerd. Deze "desastreuze ontwikkeling" komt voor de gezinsverzorging op een moment dat de gezins hulpverlening nog midden in een bezuinigingsoperatie van 63 miljoen gulden is verwikkeld. Volgens het ministerie van CRM leidt deze operatie tot verlies van ruim 4000 arbeidsplaatsen, maar de Centrale Raad is met haar be rekeningen tot een cijfer van ruim 10.000 ontslagen gekomen. Binnen de gezinsverzorging zijn ongeveer 90.000 mensen werk zaam, die jaarlijks aan 200.000 mensen hulp verlenen. Naar aan leiding van de bezuinigingen zal de Centrale Raad op maandag 26 april een landelijke manifestatie houden in de Houtrusthallen in Den Haag. (Van een c r verslaggevers) AMSTERDAM (ANP) - Wordt het Pasen in de zon of in de regen? Er zijn mensen die dat niet zo'n belangrijke vraag vinden en, weer of geen weer, de tent van zolder hebben gehaald. Zoals hier in Amsterdam op de camping van de ijsclub, waar al gasten moesten worden doorgestuurd. RIJNSBURG - De bloemen- en plantenveiling Flora in Rijns burg heeft in de paasweek de re cordomzet behaald van 9,7 mil joen gulden. Dit is 75 procent meer dan in dezelfde periode vo rig jaar. Een woordvoerder van de veiling schrijft de goede handel toe aan de hoge prijzen en het slechte weer van de laatste dagen. Met name het laatste zou de mensen meer tot het kopen van bloemen hebben aangezet "om het thuis gezellig te maken", aldus een woordvoerder van Flora. De omzet over 1982 tot nu toe is 98 miljoen gulden en dat is bijna 17 procent hoger dan in 1981. Aanhoudend koud Wisselend bewolkt en enkele buien, sommige met hagel of natte sneeuw. Minimumtemperatuur om he vries punt. Middagtemperatuur ongeveer 8 graden. Matige, aan de kust nu en dan krachtige noordwestelijke wind. 11 april Zon op 6.54, onder 20.30 uur. Maan op 23.53, onder 8.33 uur. Hoogwater in Katwijk om 6.02 en 18.21 uur, laagwa- ter om 1.57 en 14.15 uur. 12 april Zon op 6.51, onder 20.32 uur. Maan on der 8.59 uur. Hoogwater in Katwijk om 6.39 en 18.49 uur, laagwater om 2.28 en 14.54 uur. 13 april Zon op 6.49, onder 20.33 uur. Maan op 0.58, onder 9.30 uur. Hoogwater in Kat wijk om 7.05 en 19.22 uur, laagwater om 2.54 en 15.21 uur. (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK/KATWIJK - Het ziet er naar uit dat het een redelijk rustige Pasen wordt in de kustplaatsen. Het weer is te slecht voor massaal toerisme. In Noordwijk was er gisteren nog wel sprake van enige drukte. "Maar duidelijk minder dan vo rig jaar toen we op vrijdagmor gen al om negen uur vol zaten", zei de Noordwijkse VW-direc- teur Wim Rovers. De Katwijkse politie was nog min der enthousiast. Die meldde van ochtend nergens extra drukte te hebben gezien in de badplaats. Op de wegen heeft de toeloop van toeristen ook maar op enkele plaatsen tot files geleid. Het was tamelijk druk maar grote proble men kreeg de Algemene Ver keersdienst van de Rijkspolitie in Driebergen niet op te lossen Zoals verwacht pntstonden de meeste files op de weg van en naar Duitsland. De langste file werd gemeten op de weg Arn hem - Apeldoorn waar gister middag enige tijd een rij auto's van acht kilometer stond. Door het slechte weer kwam het paasverkeer bovendien pas laat in de ochtend op gang. Bij de grensovergangen Bergh, Venlo en Heerlen ontstonden wachttij den tot een uur. Bij Eindhoven liep het verkeer in de war door wegopbrekingen. Er waren wat ongevalletjes. Onder andere door de sneeuw(l). Maar de schade bleef tot deuken beperkt. OCCASIONS INKOOP V r I Vanuit Driebergen heeft de Ver keersdienst gisteren via Hilver sum 1 verkeersinformatie recht streeks op de autoradio's ge bracht. Evenals vorig jaar was een medewerker van de Nach- richten- und Führungszentrale in Düsseldorf naar Driebergen gekomen om zijn landgenoten in hun eigen taal te kunnen vertel len waar de knelpunten zaten Er was trouwens ook iemand uit Driebergen naar Duitsland ge reisd. Na half vijf was de drukte nage noeg voorbij. Ook in de loop van de avond deden zich nergens meer moeilijkheden voor. Laat Data uw huis verkopen! breestraat 106 leiden tel. 071-121645 vraag naar tine kromhout pr. 01718-25286 LONDEN (Reuter) - Een firma in Groot-Brittannië heeft een videospel ontworpen waarin de deelnemers de rol spelen van onderzeeèrkapitein en proberen Argentijnse oor logsschepen te torpederen Het spel heet 'Obliterate' en het wordt aangeboden door Prestel, een systeem van de rijksdienst voor telecommu nicatie waarin het televisie- en telefoontoestel thuis wor den gebruikt om contact te maken met een centrale com puter. BRUSSEL/LONDEN (AP/ANP/UPI/AFP) - De tien lidsta ten van de Europese Gemeenschap hebben een wapen embargo tegen Argentinië afgekondigd. Over economi sche sancties wordt nog gepraat. Dit hebben diplomaten in Brussel gisteren meegedeeld. De bedoeling is een "politiek signaal" te geven om duide lijk te maken, hoezeer de Europese Gemeenschap de be zetting van de Falkland-eilanden afkeurt. Het gezamenlijke wapenembargo is een formeel besluit, aangezien de belangrijkste wapenleveran ciers voor het bewind in Buenos Aires (Nederland, Frankrijk, West-Duitsland, Italië en -van- zelfsprekend- Groot-Brittannië) al eerder deze week afzonderlijk hadden aangekondigd Argenti nië geen wapens meer te leveren. Een belangrijke factor bij het over leg over economische sancties is, dat de uitvoer van de EG naar Argentinië groter is dan de in voer uit dat land (2,2 miljard dol lar tegen 1,8 miljard dollar in het vorige jaar). Een volledig embar go van de EG tegen Argentinië zou zeker tot vergeldingsmaatre gelen leiden. Daarvan zouden vooral West-Duitsland, Frakrijk en Italië het meeste te lijden heb ben. Wel zou erop kunnen worden gere kend, dat de meeste, zo niet alle, EG-landen hun ambassadeur in Buenos Aires zullen terugtrek ken. Na goedkeuring van de tien rege ringen zal, mojgelijk vandaag nog, een verklaring door de EG worden uitgegeven. Vast Vier van de zes Britse mariniers, die zich begin deze week op de Falkland-eilanden overgaven aan de Argentijnen, worden in de Argentijnse havenstad Comodo- ro Rivadavia vastgehouden. Dit is eerst gisteren uit militaire bronnen vernomen. Een woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken van Argenti nië verklaarde geen informatie te kunnen geven over het lot van de 22 mariniers die op het eiland Zuid-Georgiè gevangen werden genomen. Hij zei, dat het de be doeling is dat alle mariniers naar hun land worden teruggestuurd. Groot-Brittannië heeft ondertus sen een visumplicht voor Argen tijnen ingevoerd. Dit heeft het ministerie van binnenlandse za ken in Londen gisteren meege deeld. De Britse beslissing is ge nomen nadat in Buenos Aires de tijdelijke opschorting van een akkoord voor onderling perso nenverkeer was afgekondigd. Evacuatie De inwoners van de Falkland-ei landen hebben aan de Britse re gering gevraagd om evacuatie vóórdat de Britse vloot bij de ei landen arriveert en er mogelijk vijandelijkheden uitbreken. De Falklanders deden dit verzoek in een brief aan hun regering, die gisteren in Londen werd ontvan gen. Het ministerie van binnen landse zaken deelde mee, dat de inhoud werd bestudeerd. Pendelmissie De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Haig, is van morgen in Buenos Aires aange komen. Daarvoor had hij in Lon den een uitvoerig onderhoud met de Britse leiders. Haig heeft zich ervan kunnen overtuigen, dat de regering Thatcher geen enkel compromis zal sluiten voor de Argentijnen de eilanden heb ben ontruimd. Haig zal vandaag bij de Argentijnen zgn oor te luisteren leggen. Op zgn reis naar Argentinië sprak Haig korte tijd onder vier ogen met de Amerikaanse ambassa deur in Brazilië, Anthony Mot ley. Deze zei later dat Haig niet verwachtte dat Engeland en Ar gentinië oorlog zullen gaan voe ren om de Falkland-eilanden. DEN HAAG (GPD) - In het te- lefoondistnct Breda neemt de PTT een proef met ..halve afsluiting" van telefoonabon nees die niet op tijd hebben betaald zij kunnen wel wor den gebeld, maar zg kunnen zelf niet bellen. Te late betalers worden niet ontslagen van hun betaal- plicht, maar hoeven zich te genover hun zaken- en ken nissenkring minder te kgk gezet te voelen door de ïnfor- matietoon (hoog-laag) die een afgesloten nummer op het ogenblik ten gehore brengt. In Breda wordt de halve af sluiting gedurende twee a vier weken beproefd. Voor hoe lang de halve afslui ting wordt toegepast en na hoeveel tijd de PTT alsnog tot hele afsluiting zal over gaan. staat op dit moment nog niet vast. Half afgesloten abonnees worden wel aange slagen voor het abonnement, maar kunnen niet worden aangeslagen voor gesprek ken. De halve afsluiting is al leen mogelijk in computerge stuurde telefooncentrales, waarvan het aantal nog maar vrij klein is. AMSTERDAM (ANP) - De bis schop van Straatsburg heeft op het laatste moment geweigerd ruimte ter beschikking te stellen aan de Paasconferentie 1982 van de International Gai Association (IGA), het internationale samen werkingsverband van organisa ties van homosexuele vrouwen en mannen. De organisatoren van deze confe rentie, waaronder het Franse ho moblad Le Gai Piet, hadden een schriftelijke overeenkomst met het centrum voor jonge christe nen in Straatsburg om daar de conferentie te houden. Aan het begin van de week hadden de organisatoren ruimten beke ken en praktische afspraken met de centrumleiding gemaakt. Kort daarna weigerde het bis dom Straatsburg bij monde van de vicaris-generaal toestemming voor verhuur omdat het om een conferentie van homosexuele vrouwen en mannen ging. Ook na druk vanuit de Franse rege ring was het bisdom niet bereid zijn standpunt te wijzigen. De bisschop zelf was deze week in Rome Op een persconferentie bg zijn terugkeer wilde hg giste ren bij gebrek aan informatie geen commentaar geven. Wel be stempelde hij homosexuelen daarbij als invaliden. De conferentie gaat ondanks het feit dat er geen ruimte voor is door. Het is gedurende de druk ke paasdagen onmogelijk nog ac commodatie te huren in Straats burg Het Franse ministerie van binnenlandse zaken heeft echter kunnen zorgen voor legertenten, slaapgerei en eten. De Amerikaanse minister Haig van buitenlandse zaken (links) werd in Buenos Aires begroet door zijn Argentijnse ambtgenoot Nica- nor Costa Mendez Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Svp bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naarLeidschDagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1